RADIO BEESTEN VAN t mmu Van vlier thee tot bananenboom Ontslag aan vierhonderd taxi-chauffeurs Jopie bekend builend E D G A R R I C BURROUGH 53. Toen Tarzan van de Apen bemerkte, dat hij zich in de greep van een krokodil bevond, gaf hij toch alle hoop nog niet op. Hg had zijn longen met lucht gevuld, voordat h.t reptiel hem onder de wateroppervlakte had getrokken, en met alle macht van zijn krachtige spieren bitter voor zijn vrijheid gevochten. Het mon ster hield zijn prooi stevig onder water; weldra zou de lucht in Tarzan's longen verbruikt zijn. Hij wist. dat hij nog slechts enkele ogen blikken te leven had n met een laatste op flikkering van al zijn kracht deed hij wat hij kon om zijn eigen dood uit te stellen. Zijn lichaam kon niet heen of weer want zijn been zat gekneld in de vresel.ke bek van zijn aan valler en nu trachtte Tarzan zijn stenen mes he dier in het gehemelte te steken. Zijn po gingen verhaastten alleen de spoed van het dier. Juist toen Tarzan begreep, dat hij de grens van zijn lijden had berikt, voelde hij zijn lichaam over een modderbank slepen en zijn neusgaten kwamen boven de oppervlakte van het water. Alles om hem heen was zo zwart als de nacht. Een ogenblik lag Tarzan te happen naar lucht op de modderige, stinkende bodem, waar het dier hem heen had gebracht. Vlak naast hem voelde hg de koude, harde platen van de krokodillenhuid. Zijn borst rees en daalde in een krampadrt-ige poging om lucht te krijgen. Enkele ogenblikken lagen zij daar zo, toen een plotselinge stuiptrekking door het groote lichaam aan zijn zijde Tarzan's aandacht trok. Tot zijn grote verbazing be merkte hij, dat het dier dood was. Zijn scherp mes had de kwetsbare plek in het gehemelte van het dier geraakt. Hoogst interessante tuinbouw tentoonstelling te Essen. In verband met het feit, dat Ber- i lijn dit jaar als gastheer van het Internationale Tuinbouwcongres, waaraan ook een groote Nederland- sche delegatie deelneemt, zal optre den, heeft de stad Essen midden in het industriegebieid van Roer en Rijn een enorme tuinbouwtentoon stelling georganiseerd, die zoo juist door den minister van landbouw Darré is geopend en ook voor Neder landers in meer dan een opzicht interessant is. Deze „Rijkstuinbouwtentoonstelling,, is ln haar soort wel de grootste tentoonstel ling, die ooit ojf 't vasteland georganiseerd werd. Het terrein beslaat een oppervlakte van 470.000 vierkante mijlen, waarvan er 20.000 overkapt zijn. Naast de economische prestaties van den Duitschen tuinbouw worden hier de schoonheid en de vreugde van den tuin, zijn cultureele en ideëele taak, in het middelpunt van een enorme show gesteld. Enorm tuinen-complex. Naast groote, schitterende parken is er êen groot aantal kleine tuinen te zien. Daar wedijveren de rozen- en anjeliercntuincn met. de. steen-, schaduw- en water tuinen. Voorbeeldige boeren tuinen onderbrekéft de enorme rij „van de zuiver op_ ontspanning berekende stadstuinen en tuintjes. Naast den tuin voor moeder en kind de tuin voor den vrijen avond, het hoekje voor de fa milie, de tuin voor geneeskrachtige krui den, enz. enz. Overal duiken nieuwe mo- tieven op, overal schoonheid, overal ook doelmatigheid. De afde.eling der kleine tuinen toont mo derne modeltuinen met practische huisjes, waarbij ook rekening gehouden wordt met den teelt van kleine dieren. Bijzonder indrukwekkend is naast het 'commerciëele gedeelte van de tentoonstel ling ook de koloniale afdeeling. Hier wordt een overzicht gegeven van de planten, die in de koloniën thuis hooren. Daar vinden wij rijpende bananen, meloenen, sinaasap pels, koffieheesters alsmede aanplantingen yan rijst, jute en katoen. Terwijl op het oogenblik de voorjaars bloemen overheerschen, zullen later de zo- mer- en daarna de herfstbloemen overwegen Van de primula tot de chrysanth zullen al le bloemen en vruchten vertegenwoordigd zijn, die West- en Midden-Europa niet slechts in de open lucht, maar ook in de broeikassen vermogen voort te brengen, De Rijkstuinbouwtentoonstelling, die eerst ïn October haar poorten sluit, maakt Es sen tot een stad der bloemen, een stad van schoonheid en vreugde. Géén overeenstemming over ar beidsvoorwaarden in de hoofd stad. Naar wij vernemen, zijn de moei lijkheden in het Amsterdamsche stationneerend taxibedrijf, de Blok- banden, nog steeds niet opgelost en hebben deze er thans toe geleid, dat met ingang van 14 Mei aan rnim vierhonderd taxichauffeurs ontslag is aangezegd. Men zal zich herinneren, dat na het slui ten van het E.N.T.A.M.-bedrijfi waardoor een paar honderd chauffeurs werkloos werden, de noodzakelijkheid werd ingezien, dat tusschen de werkgevers en de werk nemers in het taxi-bedrijf een nieuwe re geling van de loon- en arbeidsvoorwaarden moest tot stand komen, daar de thans gel dende bepalingen, nauw verband houden de met het tarief voor het Blokbandbedrijf, een economische exploitatie onmogelijk maakten. Van werknemerszijde verklaarde men zich bereid over nieuwe loon- en arbeids voorwaarden te onderhandelen. De werk gevers in het taxibedrijf hebben daarop voorstellen gedaan, doch de samenwerken de arbeidersorganisaties hebben dezer da gen aan de werkgevers medegedeeld, dat zij deze voorstellen niet voldoende achten als basis voor verdere onderhandelingen. Hierop hebben de directies van- de Atax- ondernerning en den Bond van Werkge vers in het Taxi-bedrijf zich genoodzaakt gezien de in haar dienst zijnde chauf feurs te ontslaan. Aan de betrokken chauffeurs, ruim vier honderd in getal, is thans medegedeeld, dat men het dienstverband op 14 Mei a.s. wenschte te beëindigen, De directies ho pen, aldus deelen zij den chauffeurs mede, binnenkort te kunnen mededeelen op welke gewijzigde voorwaarden zij bereid zijn met ingang van 15 Mei a.s. een nieuw dienst verband aan te gaan. Oneerlijke klerk 15 maanden achter de tralies De Haarlemsche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de' zaak tegen den 29-jarigen klerk van den gemeentelijken incassodienst de W., die gedurende een aantal jaren verduisteringen had gepleegd tot een totaal bedrag van ongeveer twee duizend gulden. Het O.M. had twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte gisteren tot één jaar en drie maanden ge vangenisstraf. NIEUW RECORD VAN NEDERLANDSCH MODELZWEEFVLIEGTUIG. Tijdens de competitiewedstrijden op 2eni Paaschdag te Noordwijkerhout gehouden door de Jeugd-luchtvaartorganisatie van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart is o.a. een modelzweefvliegtuig van een lid der Haagsche Jeugdluchtvaartclub, K. Stein met den kabel gestart tot op 40 meter hoogte, waarna het spoedig steeg tot 300 meter en in zuidelijke richting verder vloog. Later is het toestel onbeschadigd te Lage Zwaluwe teruggevonden. Het modelzweef vliegtuig heeft dus een afstand afgelegd NoordwijkerhoutLage Zwaluwe, ruim 63 K.M. hemelsbreed, hetgeen een nieuw af standsrecord beteekent. De commissie voor modelvliegtuigbouw zal dit record ter erkenning voorleggen aan de Kon. Ned. Vereeniging voor Lucht vaart. Anderhalf jaar geëischt tegen fantastischen oplichter. Voor de tweede maal staat de jeugdige Jopie L. te Amsterdam te recht wegens een oplichting, uitge voerd met een even grcnzcnlooze als brutale fantasie. De eerste maal was het oen Joodsche godsdienst leeraar, dr. D., die het slachtoffer werd en die meer dan f30.000.— aan den toen nog minderjarigen jongen kwijtraakte. Een ander slachtoffer was oen kruidenier, die een romantisch verhaal van Jopie te hooren kreeg. Dit verhaal kwam er op neer, dat de directie van een groot bank concern, waarbij zich andere bankdirecties hadden aangesloten, hem indertijd hadden overgehaald om dr. D., den Jood^chen godsdienstleeraar, op te lichten. „Hij moet bloeden tot zijn laatste cent", hadden de directeuren gezegd. Belangrijke bewijsstuk ken in deze zaak zouden door Jopie zijn opgeborgen in een safe in Antwerpen. Te vens vertelde hij den kruidenier, dat oen aantal te goeder naam en faam bekend staande advocaten ook van deze zaak op de hoogte waren en zich nu op hadden ge maakt om het bankconcern te chanteeren. De banken en dat was de kern van Jopie's fantastisch verhaal zouden niet minder dan veertig millioen blanke Hol- landsche guldens betalen om ruchtbaar heid te voorkomen. De kruidenier zou als hij Jopie het noodige „bedrijfskapitaal" verschafte er niet slecht bij varen De kruidenier liet zich overhalen en gaf den jeugdigen oplichter herhaaldelijk geld, verkocht zelfs zijn zaak om aan contanten te komen. Ter terechtzitting legde Jopie huilende een volledige bekentenis af. Hij had het niet zoo erg bedoeld, maar tenslottp had hij in zijn eigen verhaal geloofd. De psychiater, dr. S. P. Tammenons Bak ker, achtte verdachte wel verminderd, doch niet ontoerekeningsvatbaar. De Officier van Justitie, mr. L. de Blé- court, zeide in zijn requisitoir, dat de kruidenier alles slikte. Hij dacht: „adieu krenten en rozijnen". Spr. was het mot den psychiater eens, dat celstraf voor verd. het beste was. Spr. vorderde tenslotte anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Is. Maarssen, zeide, dat deze verdachte een zielige figuur is, op den grens van de ontoerekeningsvat baarheid, die in zijn eigen fantasie ge looft en die behoefte heeft aan een ijzeren vuist. PI. drong subsidiair op een clemente straf aan, gelijk aan de voorloopige hech tenis, eventueel gecombineerd met oen vorowaardelijke straf onder een streng, toe zicht. Het verzoek tot invrijheidsstelling wees de rechtbank af. Vonnis 12 Mei. Een zwart geweten PROGRAMMA ZATERDAG 80 APRIL 1938. KRO-Uitz©nding. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzeik. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten m.m.v. solist. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg concert. 2.00 Voor de rypere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 Carillonconcert. 4.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 7.15 Causerie „Nederland en Oranje". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-Orke^t en de KRO-Boys, m.m.v. solist. 9.30 Declamatie. 9.45 Radiotooneel met muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 m. Zware straf gevraagd tegen Eindhovenaar, die 36 insluipin gen en 23 diefstallen op zijn kerfstok heeft. De 33-jarige, thans gedetineerde arbeider M. L. N., wonende te Eindhoven, had zich voor de Bossche rechtbank te verantwoor den voor het feit, dat hij op 1 Februari uit de woning van W. Herbeis een bedrag van 75 gulden had weggenomen en op 19 Februari uit de woning van E. Truysse- naar een bedrag van 110 gulden. De Officier van Justitie mr. J. Dubois zeide in zijn requisitoir, dat de gemeente Eindhoven maanden lang onveilig is gemaakt door een insluiper. Deze verdachte heeft zich schuldig gemaakt aan 36 in sluipingen en 23 diefstallen. Ofschoon deze man een goed betaalde betrekking heeft, trachtte hij op deze wijze geld te krijgen, dat hij voor eigen gebruik aanwendde. De Officier van Justitie eischte tegen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.80 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. I.00 Orgelspel, (tot 1.45). 2.00 Toespraak t.g.v. de Nationale Reclassee- ringsdag. 2.10 Gramofoonmuziek. 2.20 Zang met pianobegeleiding. 2.45 Filmland. 3.15 Schaakles. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-Uitzending. 4.50 Residentie-orkest, de Stem des Volks en solisten (Gr. opn.). 5.40 Literaire causerie. 6.05 Orgelspel. 6.30 Uit de Rode Jeugdbeweging. 7.00 Historische causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie „Eenvoudige boeken voor wie over het Vrijzinnig-Protestantisme iets wil weten". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Radiotooneel. 9.15 „En nu... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.35 Reportage. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Adieu, krenten en rozijnen!! Hilversum I, 1875 en 415,5 m. FEUILLETON. DOOR ETHEL M, DELL 47. Peters zei natuurlyk niets, maar de woe dende uitdrukking in zijn groenen oogen was Welsprekend genoeg. Hij volgde de beide anderen door de vervallen stallen. Ze waren kil en vochtig, en er hing een muffe atmos feer, die zelfs de warme zonneschijn buiten piet vermocht te verbannen. „Ze vallen in elkaar," zei de eigenaar Cynisch. „Het is toch jammer," zei Pax. „Gebrek aan geld," zei Cartridge, „Is de Wortel van alle kwaad." Peters bromde iets en Cartridge wendde Üch tot hem. „Zeg het maar gebrek aan beheer, aan energie, aan verstand misschien! Maar hoe kan een invalide al deze goede eigenschappen bezitten?" „Dat is niet aan mij om te beoordeelen," Zei Peters plotseling onderdanig. „Het is niet mijn zaak om raad te geven aan een heer als U, ik ben geen advocaat. Ik gebruik alleen mijn oogen en nu valt mg iets op, wat ik niet graag over het hoofd zal zien, en als ik U was, zou ik dat ook niet willen, mijnheer, hoewel zooals ik reeds zeide het mijn zaak niet is. Ik ben hier om orders op te Volgen." maakte een beweging alsof hij den ital wilde verlaten. Maar Cartridge hield hem met zijn stok tegen. „Ga door, man! Blijf niet midden in steken! Misschien heb je een helder idee! Voor den dag ermee!" Peters keek zwijgend van den een naar den ander, tot Pax hem te hulp kwam. „Begin maar, Peters." Waarop Peters in een steeds aangroeienden woordenstroom zijn ideeën begon uit te leg gen. „Wel, mijnheer, zooals U weet, heb ik slechts uw belang voor oogen Mijnheer Car tridge ken ik niet, maar ik zie wel, dat hij er slecht voor staat omdat hij niemand heeft om hem te helpen. U, mijnheer, heeft, als ik het zoo maar eens zeggen mag, niets om handen; en mijnheer Cartridge hier schijnt er verre van goed voor te staan. En nu zeg ik: waarom, als het paardenplan voorloopig toch van de baan is niet uw beider belangen vereenigd U moet hier toch voorloopig blijven, omdat uw vrouw mevrouw Chisledon niet aan haar lot kan overlaten. Wel, waarom zou U niet probeeren iets van dit hotel te maken? Ik bedoel niet, dat U er veel geld in moet steken; dat zal mijnheer Cartridge ook niet verwachten. Maar met Uw persoonlijkheid en Uw organisatietalent, mijnheer, zie ik niet in, waarom U er geen loonend bedrijf van zou kunnen maken. Niet, dat ik iets te zeggen heb, mijnheer, ik ben maar uw knecht. En als u mij nu wilt excuseeren, mijnheer, dan ga ik naar uw kamer om uw kleeren na te kijken, en te zorgen, dat alles in orde is, voor ik wegga." Hij veegde zijn voorhoofd af met een reus achtige zakdoek, alsof zijn toespraak hem heel wat inspanning had gekost. Wellicht was hij ook eenigszins verlegen over zijn eigen durf ofschoon hij dit nooit zou willen toe geven. Maar op een goedkeurend knikje van Pax, wendde hij zich om, salueerde en verwijderde zich met militaire waardigheid, hoewel een onderdrukte vrouwengil uit de richting van de keuken scheen te bewijzen, dat die waar digheid binnen de keukenmuren niet zoo pre cies in acht genomen werd. Pax en Cartridge keken elkaar aan. Cartridge sprak het eerst. „Wat een onbe taalbare kerel! Treedt hij altyd op als een voorzienigheid in zakformaat?" „Hij bedoelt het goed," zei Pax half ver ontschuldigend. „Hij is meer dan een bedien de voor mij geweest: hij is een vriend." „Juist", zei Cartridge. „En nu is hij er op uit voor U een betrekking te vinden, niet waar?" „Ik geloof wel, dat dit zijn bedoeling is," zei Pax lachend. „Hij komt hier, zoodra mijn hond uit quarantaine is. en dan zal ik aan den slag moeten, als het niet eerder is." „Juist", zei Cartridge weer. „Wel", zei hij na eenige oogenblikken, „waarom niet eerder?" „Wat bedoelt U?" vroeg Pax. „Ik ben een invalide," begon Cartridge, „en dat zal ik altijd blijven. Ook drink ik te veel maar dronken word ik nooit. Ik heb een beheerder gehad, die mij bedroog. Ik heb hem er uit geschopt, en de zaak is naar den kel der gegaan. U is een eerlijk man, en U zoekt werk. U kunt er zooveel in steken als U zelf wilt, en ik kan ook met iets helpen maar niet veel. Maar als U wilt probeeren de zaak weer op pooten te zetten dan zal ik U niet tegenwerken. Het is een zuiver zakelijk voorstel. De zaak is mijn eigendom en U wordt deelnemer. Wij deelen de winst als die ooit gemaakt wordt gelijk. Hoe denkt U hier over?" Pax keek hem recht ïn de oogen. „Het mag een zakelijk voorstel zijn," zei hij eigren- lijk. „Maar het klinkt mij niet erg zakelijk in de ooren." Een langzame glimlach verhelderde Car- tridge's vervallen trekken. „Zoo ben ik nu eenmaal," zei hij. „Als ik iemand mag. doe ik dat door alles heen. Ik mag U. kapitein Packersley. Ik verwacht niet, dat dit weder- keerig is, niemand voelt iets voor mij. Ik drink te veel. Maar mijn aanbod blijft. Neemt U het niet aan wfcl, dan zijn wij even goe de vrienden." „Juist," zei Pax op zijn beurt. „Het is bui tengewoon geschikt van U, mg een dergelijk aanbod te doen." „O, genoeg daarvan!" zei Cartridge. „Ik ben geen philantroop. De kwestie is, dat ik zelf niet meer werken kan en dat U een flink, sterk mensch is. Ik heb het idee, dat U, wat U ook begint, tot een succes zult maken." „Denkt U dat?" zei Pax met een bitteren glimlach. „U heeft een te hoog idee van mijn capaciteiten. Maar ik ben U toch zeer dank baar. Als U het goed vindt, wil ik de zaak eerst met mijn vrouw bespreken, alvorens een beslissing te nemen." „Ik verwachtte, dat U dit zou zeggen," zei Cartridge. „Mannen zijn tegenwoordig niet meer onafhankelijk. Ik heb met dergelijke din gen niets te maken, den Goden zij dank. Niet dat ik iets onaangenaams over mevrouw Pac kersley wil zeggen," voegde hij er bij. „Van wat ik gezien heb, lijkt zij mij ook van het soort te zijn, dat tot het eind volhoudt." Pax wendde zich kalm naar het huis. Met gebogen hoofd antwoordde hij: „Ja, Cartridge. Je hebt gelijk zoo is zij." Cartridge keek hem nieuwsgierig aan, want de toon klonk zoo raadselachtig. Maar iets in Pax' houding deed hem zwijgen en met een kort knikje strompelde hij over de binnen plaats in de richting van het huis. HOOFDSTUK VTtl Het Antwoord Het was na zes uur dien avond, dat Pax Claire een boodschap* zond, met het verzoek een paar minuten bij hem in den tuin te wil len komen. Het was opvallend, zoo weinig hij haar sedert den avond van hun aankomst ge zien had. Of zij hem opzettelijk ontweek, wist hij niet, maar de zorg voor Yvonne scheen haar geheel in beslag te nemen. Hij hoopte, dat zij de noodige rust nam, maar menig maal hoorde hij haar 's nachts in de aangren zende kamer en maakte zich bezorgd, of de verpleging van Yvonne niet te veel van haar krachten vergde. Ghulam bracht Claire's antwoord. Zij zou binnen een paar minuten in den tuin komen. Hij ging naar buiten en wachtte haar op het mos begroeide pad langs den Zuidgevel van het oude huis. De blauwzilveren lucht had plaats gemaakt voor grauwe avondwolken en de aanhoudende roep van den wulp scheen een verandering in het weer te voorspellen. De verre horizon was loodkleurig en een zware stilte hing over de zee. Er was geen zuchtje en de takken en het gegons der bijen in de brem- en seringen struiken was het eenige geluid in den tuin, waar zelfs de vogels schenen te slapen. Eindelijk kwam Claire naar buiten langs de vervallen trap van de groote ontvangzaal. Zij was geheel in het wit gekleed en ha^r ge zicht zag spookachtig bleek in de grijze avondschemering. Op het geluid van haar voetstappen keerde Pax zich om en bekeek haar met een onderzoekenden blik, die een strengere uit drukking aannam toen hij haar doodelijk ver moeide oogen zag. Zij maakte een half-verontschuldigende be weging, en gaf hem haar hand. „Ik heb mij vandaag nogal ongerust gemaakt. Wat is er?" „Waarom heb je je ongerust gemaakt?" vroeg hij, haar hand in de zijne houdend. Zij wierp hem een smeekenden blik toe. „O, niets bijzonders eigenlijk. Misschien heb ik te veel verwacht. Het is ten slotte pas drie da gen." „Is zij iets beter?" vroeg Pax. Zij schudde het-hoofd. „Zij haalde zich zulke vreemde dingen in het hoofd. Dat zoeklicht aan den overkant van de baai zij ziet soms s nachts den beweegbaren lichtstraal ervan en dat maakt haar zeer onrustier. Zij noemt h.et. de electrische lantaarn." Zij kon een rilling niet onderdrukken. Pax nam haar zacht bij den arm. „Laten wij wat heen en weer loopen. Ik wil even rus tig met je praten." „Ik kan niet lang blg'ven," zei ze aarzelend. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7