SCHUDT UW LEVER WAKKER ijk Nieuws. OMGEVING NIEUWS Tante Matjes wedervaren in Schagen v. Geelen s Geschenkenbuis Maandag 2 Mei 1938 Tweede blad WIER1NGERMEER MEIFEEST. M De afdeelingen van S.D.A.P. en N.V.V. hebben Zaterdagavond niet over belang- I stelling te klagen gehad, het was meer dan 1 vol in de zaal van Hotel Smit in Midden- I inieer. In zijn openingswoord wees de waar- nemend voorzitter de hoer Fcijkes erop, dat I jnen in de Wieringermeer het Meifeest als f| i een feest kan vieren, omdat hier de cri- l sis niet hoeft ingegrepen, maar men zich 1! 'toch één voelt met liet verddrukte proleta- M I riaat in alle landen. „Een kreet om arbeid." was de kern van de feestrede, uitgesproken Hoor den heer van der Vaart uit den Hei- li tier. Spr. wees er op, dat het Meifeest in ij gen loop der jaren was uitgegroeid van een II demonstratieve uiting in een getuigenis tot |Eon algemeenen feestdag, maar dat thans strijdbaarheid demonstratie en getuigenis pvoer meer dan ooit noodig zijn. Meer dan ,?400.000 werkloozcn zijn er in ons land, meer dan 100.000 jongeren schreeuwen om werk, pver hen komt een doffe wanhoop, een gees tesgesteldheid, ontvankelijk voor het fascis me, dat in betere tijden geen voedingsbodem [heeft. Wijzende op de internationale gebeur tenissen van de laatste jaren, waarin hij in het bijzonder stil stond bij de voorbereiding ,van Hitiers komst in Oostenrijk, noemde gpr. Oostenrijk een les voor ons land. Aller eerst is noodig dat de regeering de werk loosheid krachtdadiger bestrijdt, want daar mede bestrijdt zij het fascisme en redt de Bemocratie. Steeds heeft de sociaal-democra tie de regcering dit voorgehouden, thans peeft ook de voorzitter van de R.K. Staats partij in een rede hetzelfde standpunt in genomen. F Spr. was nieuwsgierig of de R.K. Kamer fractie naar deze stem zou luisteren. Met feen oproep, zich aaneen te scharen, en een opwekking krachtig te propagecren met het j)og op de a.s. verkiezingen besloot spr. zijn fret aandacht aangehoorde rede. Muziek en cabaret. Voor muzikale afwisseling zorgde de jong ste spruit der arbeiders beweging in de W.-Meer „Door het. Volk voor het volk", fonder de behecrschte leiding van den heer Bongkind speelde men zeer verdienstelijk xle twee nummers waarmede men op het iconcours te Amersfoort een tweeden prijs ihad gewonnen. Er werd zuiver gemusiceerd, Üict gevoel voor nuanceering en liet goede frhythmeviel op. De club opende en sloot paar programma met de Internationale. [Met een hartelijk speechje werd den heer [Jongkind een fraaie bloemenmand aangebo- [den. De heer Willem van lependaal, die jhet zijn „Luckv match"-band de rest van 'het programma voor zijn rekening had, deed te weinig wat hij wél en te vóél wat hij rhiet verstaat. Deze uitzonderlijke figuur in de Nederlandsche literatuur is groot in zijn ^speciaal genre", liedjes van den zelfkant cn bet céne liedje, dat hij uit zijn werk [bracht, was bijna oen algeheelc vergoeding L voor de rest van het ro mime li ge, meer dan [middelmatige programma. De Lucky Match, die overdadig veel optraden speelden met pravour cn charme, aten uit zuiver bravour Boms heele maten op, en speelden een enkele Uitzondering daargelaten, voor een beroeps- ensemble bun nummers ook niet meer dan middelmatig. Als geheel een optreden, dat ons, cn wij gelooven een groot gedeelte van hot publiek een teleurstelling bracht. Het gezelschap van lependaal vergete niet, dat ook het platteland recht heeft op de volle 100% cn een programma ook „bij de hoeren" af moet zijn, wil het voldoen! Na afloop was er een verloting en een gezellig, vrij bal. W1ERINGEN Kees de post jubileert. Gisteren was het de dag van Vermeuen's jubileum. Een jubileum van vijf en twintig jaren Irouwicn dienst bij de P.T.T, En het heeft Vermeulen niet aan belang stelling ontbroken; reeds vroeg werden tal rijke bouquettcn en bloemstukken bezorgd, ook sigaren, taarten en fruit ontbraken niet bij de cadeaux. Het geheele P.T.T.-personeel op Wieringen van de verschillende post kantoren kwam 's morgens zijn gelukwen- pchen aanbieden. Zij deden hun wenschcn vergezeld gaan van een fraaie vulpen, die hij monde van den heer E. Bais, oud-post- kantoorh ouder te De Ilaukes, werd aange boden. 's Middags kwamen nog verschillen de kennissen, vrienden enz. hun medeleven betuigen, terwijl vele kaartjes werden ont vangen. Voor den heer K. Vermeulen en diens echt- genoote was het een onvergetelijke dag. De Prinses was jarig. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. II. Prinses Juliana werclen j.1. Zater dag van alle openbare gebouwen cn enkele particuliere huizen de vlag uitgestoken. I Van eenige feestviering of iets dergelijks hebben we overigens niets bemerkt» r KLINK IN PURMEREND. 1 Onze rennersfavoriet Klink heeft Zaterdag ]1. deelgenomen aan de Ronde van Purme- rend en hooft daar een uitstekend figuur geslagen. Klink toch eindigde als elfde. On ze plaatsgenoot M. Snoodijk reed ook zeer verdienstelijk, vooral in het eerste gedeelte vvas Maarten goed. Naar we vernemen rijdt Klink Zondag a.s. te Heemstede. Dethmer veel succes! DEN OEVER. Openbare verkooping. Zaterdagavond werd in het café van den beer Moeijes ten overstaan van Notaris Obreen, ten verzoeke van Mef. E. Kaan ver kocht, de volgendg landerijen: Bij den Noordenveg, Sectie A 19, groot ~6.30 Aren. In drie stukken, zonder combi natie: Het eerste stuk hoogste bieder P. Kalc- veld voor f 360 afgemijnd door Jn. Hegeman Jzn. voor f375. liet tweede stuk, hoogste bieder en koo per Jn. Koorn Vzn. voor f3C0. Het derde si uk. hoogste bicder C. Rotgans Ezn., voor f310, afgemijnd door Mart. Tijsen Koor 1335, Het perceel achter V. Koorn J. Jzn., sectie A 14, groot 54.35 aren, in 2 perceelen, met combinatie. Voor het eerste perceel hoogste bieder en kooper P. Kaleveld voor f790, het tweede perceel hoogste bieder cn kooper P. Kaleveld voor f 900. In combinatie afgemijnd door dcnzclfde voor f1810 in totaal. Verder werd verkocht de Iloorndijkven, Westzijde, groot 38.07 Aren. Hoogste bieder N. Rotgans Ezn., voor f490. Hoorndijkven. Westzijde, groot. 38.08 Aren, hoogste bieder Jn. Rotgans Pzn., voor f515, afgemijnd door Jn. Rotgans Pzn. voor f1095. BARSINGERHORN KOLHORN SERENADE AAN HET ECHTPAAR BESTEVAAR. Serenade door gezamenlijke mu ziekkorpsen Wieringerwaard, Mid- denmeer en Kolhorn onder directie van den heer van Glabbeek, ter ge legenheid van het 40-jarig huwelijks feest van het echtpaar Bestevaar. „Dat ze Zundag bai de mezick wat in der hoofd hewwe, gloof ik vast. Wat het is, ken ik niet an de weet komme. Enfain, ze ken- ne van mijn komme, ik mag zuks wel, al- lien de vrouw, die ziet er wel teugen op, die houdt niet erg van droktc", aldus onze po pulaire plaatsgenoot, de heer Willem Beste vaar, actief lid en ccrelid der harmoniever- ecniging „De Eendracht". Wij vermoeden, dat wanneer Mw. Beste vaar geweten zou hebben, wat de „mezick" van plan was, deze goede vrouw clc laatste dagen wel wat nachtrust te kort gekomen zou zijn. Niet minder dan drie korpsen, onder lei ding van den heer van Glabbeek, stelden zich Zondagmiddag bij de Nieuwe Provinci ale sluis op en in niarschcolonne ging het op Kolhorn aan. Voor het huis van de fatn. Bestevaar, waar een aardige eerepoort was opgericht, werd halt gehouden cn een paar passende nummers ten beste gegeven, n.1. „Officcr of the Day" en „Holland jubelt". Inmiddels was het echtpaar Bestevaar mot de familie buiten gekomen, waarna de heer van Glabbeek het woord voerde, als vriend cn als directeur van „De Eendracht". De heer Strijder, voorzitter van „De Een dracht, bood het echtpaar, ieder, een zil veren lepeltje aan, met den wensch, dat hij ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijk een dergelijk cadeau zou kunnen aanbieden, want dan zouden, naar hij hoopte, de le peltjes wel zijn versleten. De heer v. d. Kolk Jr. bood namens Wie ringerwaard een fraaie aschbak aan, terwijl de voorzitter van Middenmeer zijn gcluk- wensch vergezeld deed gaan van ccn mooie plateelcn drijfschaal. „De Feestmarsch" van van der Glas was een waardig slot van deze serenade. De bruidegom dankte hierna ontroerd voor de belangstelling, hen betoond cn bood „De Eendracht" een enveloppe met inhoud aan, terwijl de andere vereenigingen voor zijn rekening een nieuw muzieknummer naar de keus van den directeur mogen aan- koopen. Nu werd van het geheele gezelschap, plm. 70 muzikanten met de bruid en bruidegom „in de bloemetjes" in 't midden nog een fo to gemaakt^aarna allen een glaasje werd aangeboden. Ilct was zoodoende onverwachts een gezellige drukte in ons dorp. BERGEN Prinses Juliana's geboortedag. De geboortedag van Prinses Juliana is in ons dorpske wel zeer rustig voorbij gegaan en ware het niet, dat 's avonds Bergen's Harmonie een rondgang door de gemeente had gemaakt, dan hadden we van de ver jaardag van onze prinses hier niets ge merkt. De vlaggen wanen slechts schaars; er waren maar enkelen die Oranje of de na tionale kleuren droegen, terwijl achter de muziek een troepje jongens en meisjes hos te. Neen, van eenig feest, hebben we helaas niets bespeurd. Het schijnt, dat men hier in Bergen niet kan of niet wil feestvieren. Wij voor ons hadden anders verwacht! (Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voor de kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 16 April). Oh, oh, wat is Tante Matje blij. De Fa. van Geelen, daar haalt toch' niemand bij. Ze zag fraaie pendules, en de uunverken waren, dat is reeds van ouds bekend, goed Daar komt van Geelen mee bij haar thuis op zicht met spoed. LAGEZIJDE B 40, Tel. 26, SCHAGEN, en onze filialen: C. PRINS. Breezand, A. NIPSHAGEN, Middenmeer, W. HALBERTS- MA, Winkel. Zoekt U een leuk cadeautje? Komt eens hij ons kijken en U slaagt vast naar uw zin! ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteen Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. DE REGLEMENTEERING VAN DEN EXPORT. De rcglementeering van den export van tuinbouwproducten wordt hoe langer hoe meer doorgevoerd. De verwachting was reeds bij de toepassing van de voorschrif ten op kool en sla, dat'ook voor andere pro ducten wel regelingen zouden komen; deze verwachting is dezer dagen werkelijkheid geworden. Het derde product, dat volgens de voorschriften van de NGFC. zal moeten wor den berekend, zijn de komkommers. Ook hiervoor heeft de Centrale voorschriften sa mengesteld, welke den exporteur aan ban den leggen, hem een redelijke winst verze keren, maar veel vrijheid ontnemen. Dit is voor deze categorie handelaren, die altijd ccn groote vrijheid hebben genoten, niet prettig. Hierbij komt nog, dat de andere re geling, welke reeds langer in wer king is, de vaststelling van de maxi- mum-facturprijzen, voor Duitsch- land den laatstcn tijd niet goed func- tionneert. Voor kool althans blijven deze prijzen veel te laag. Voorheen gingen dc maximum-factuurprij- zen op en neer met de veilingprijzen. Men had bij dc lagere prijzen niet zooveel last van deze beperking, doch thans, bij de hooge prij zen van de verschillende koolsoorten, wordt 't moeilijker. De Dcenshe wittekool en de gele kool zijn de laatste dagen aanmerkelijk in prijs gestegen, mede doordat er uit an dere landeh vraag voor bestond. Zoo langzamerhand zijn deze prijzen ech ter guldens hooger dan men volgens de maximum-factuurprijzen zal mogen bereke nen. Aangezien er nog heel wat in Duitsch- land te plaatsen zou zijn en er nog Geneluni- gungen voldoende aanwezig zijn, zou allicht de prijs van de kool hier nog aanmerkelijk kunnen stijgen, wanneer dat plafond van de maximumprijzen het niet tegenhield. Wan neet er gech"vraag was- uit andere Janden, zouden de prijzen voor Deensche witten en gele kool practisch beneden f6.50 per 100 Kg. moeten liggen. Ongetwijfeld is de da ling van de roode koolprijzen in de laatste dagen ook al een gevolg van de mindere vraag uit andere streken dan Duitschland. De maximum-factuurprijs voor roode kool is nl. f9. Wanneer de maximumprijzen voor Deensche witte kool en gele kool niet spoedig verhoogd worden en het liep eens tegen -met de vraag uit an dere landen, zou men nog voor ver rassingen kunnen komen te staan. Hopelijk komt het niet zoover, want dit zou alleen schade kunnen beteckenen voor degenen, die thans nog wat 'kool hebben en er een behoorlijke prijs voor kunnen maken. De provincie verleent geen subsidie voor bestrijding kool- en houtduiven- plaag. Het verzoek aan het prov. Bestuur, om subsidie voor bestrijding van de kool- en houtduivcnplaag, waarvan de Langendijker tuinders zooveel last hebben, heeft een af wijzende beschikking gekregen: het. prov. bestuur acht geen aanleiding aanwezig, een subsidie met dat doel te bevorderen. Loonbijslagregeling. Herhaaldelijk 'doken sinds eenige weken berichten op, die met zekerheid deden ver wachten, dat de loonbijslagregeling in den tuinbouw niet 1 Mei zou worden ingevoerd. De tuinders zaten mot smart op die invoe ring te wachten. We zijn nu 1 Mei gepas seerd on nog is er bij tuindersorganisaties noch bij gemeentebesturen iets omtrent die invoering bekend. Veel landwerk staat te wachten, doch dc tuinders kunnen het loon niet betalen. En toch sluiten organisaties een collectieve arbeidsovereenkomst. Omzet Noordermarktbond. De omzet aan dc groote tuinbouwveiling, de Noordermark I bond, heeft over Maart '38 bedragen f 164.157.tegen f 105.590.in dezelfde maand van 1937. In Maart 193S werden o.m. aangevoerd: 1.422.040 Kg. roode kool, S37.775 Kg. gele en 7.756.460 Kg. Deen sche witte, volgens De Tuinderij, teren resp. 2.602.180 Kg., 1.9S.450 Kg. en 3.181.415 Kg. in 1937. Dc omzet is dus aanzienlijk gestegen in vergelijking met '37, doch deze gunstige verhouding is vooral een gevolg van de la ge, zeer lage prijen in 1937. In de maand Maart van 1938 zijn gele en Deensche witte kool zeer laag in prijs geweest. Poen, bie ten, uien waren in '38 best, roode kool be vredigend. NOORDSCHARWOUDE. De filmpremière „Met Volle Vaart." Zoo vond dan Zaterdagavond de filmpre mière plaats van de film van cle gymna stiekvereniging „Hercules cn Ilvgiea", ge titeld „Met volle vaart". De film werd ge draaid voor leden, genoodigden, medewer kende artisten, musici e.a. Door den voorzitter van „Hercules en Hy- giea", den heer A. Ootjers werd de avond geopend. Spr. bracht den vervaardigers van de film dank. Na een voorprogramma werd door Dr. Wilmink nog een kort woord gesproken, 1 MEI-FEEST. Het 1 Mei-feest, door de afd. Schagen van de S.D.A.P. en den Be- stuurdersbond georganiseerd, Werd alhier ingezet met een herdenking van de overleden makkers. Een groep mannen en vrouwen begaf zich des morgens naar het kerkhof, waar moj. W. Krul van Scliagerbrug het woord voerde. Spr. wees er op, dat in dezen tijd lang niet iedereen voor zijn democratische overtui ging durft uit te komen, doch dat in het bij zonder wijlen de heer Rempt zijn socialisti sche levensbeschouwing uitdroeg. Nadat men bloemen op de graven gelegd had, vertrok de stille stoet van het kerkhof. Des middags bad in het Noordhollandsch Koffiehuis een kinderfeest plaats. De voor zitter van de afdeeling Schagen der S.D.A.P., de heer Bijlsma, opende het samenzijn met een welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde over de goede opkomst uitsprak. Afwisselend werden de kinderen nu ont haald op versnaperingen en poppenkast-vcr- fooningen. Jan Klaassen en Katrijn deden de jeugd vaak schateren van het lachen cn het was een opgewekte en méér dan voldane kinderschaar, die te pl.m. kwart over vier dc zaal verliet. Des avonds had men, eveneens bij den heer Schenk, een samenkomst voor ouderen be legd. Na het welkomstwoord van den heer Bijlsma, waarin deze in het bijzonder den spreker van dezen avond, den lieer J. J. Staal, hoofdbestuurslid van den Bond van Overheidspersoneel, den Arbeiderssportbond en de afdeelingen St. Maarten cn Dirkshorn betrok, trad het cabaret-gezelschap Mac Va- win op. De conferencier, de heer Mac Va- win, had terstond daverend succes met een paar liedjes, waarin Ilitler en diens regime gehekeld werden. Van het cabaret-program ma noemen wij voorts de chansons van de dames Beppv Vawin en Jplie de Rosa, waar in veel te prijzen viel en de concentratie kamp-schets „Es ist nicht wahr!" Deze wel wat rauwe éénacter, waarin de klacht van een„geconcentreerde", die zich in sugges tief costuum achter de tralies van zijn kamp vertoont, onderbroken wordt door het regel matige refrein: „Es ist nicht wahr!", oogst te bijzonderen bijval. Joop Reuvers, de pianist, vulde het en semble uitstekend aan. Vervolgens trad de Sportbond op. Wij za gen keurige knodsoefeningen van de dames, oefeningen van dc heeren en den balletdans, al eens eerder op deze plaats geprezen, van de meisjes. 1 Mei-rede. De heer J. J. Staal sprak de Meirede uit. In verband met de gebeurtenissen in Abes- siniö, China, Spanje en Oostenrijk merkte spr op, dat het rechtsbewustzijn, één der krachtigste pijlers van de demoratie, thans is verbrijzeld; brute macht is voor recht in de plaats gekomen. Spr. wil zich vanavond speciaal tot hen wenden, die pessimistisch geworden zijn door de huidige werkloosheid en oorlogsbe dreiging. Hij wil den moedeloozen het ge loof bijbrengen in de mogelijkheid van een andere samenleving. In vogelvlucht gaat spr. daartoe de ge beurtenissen van cle laatste halve eeuw na en wijst er op, hoe de Fransche revolu tie de democratische gedachte in Europa inluidde. Voorts memoreert spr. o.m. de voorlaat ste parlementaire enquête hier te lande (in 1S86) naar den kinderarbeid. Spr. schetste uitvoerig den strijd èn de overwinningen (o.m. het algemeen kies recht) van de arbeidersorganisaties en wees er op, hoe de arbeidersklasse het minder waardigheidsgevoel, haar vroeger eigen, ver loren heeft. Het kapitalisme kan aan den eisch van economishe vrijheid van het pro letariaat niet voldoen. Evenmin echter als vroeger het ka pitalisme er in slaagde, dien strijd tegen te houden, evenmin zal, roept spr. uit, eenige dictatuur daarin ooit slagen. Bij onzen strijd mogen wij één ding nooit vergeten: de zekerheid van den maatschap- pelijken vooruitgang, die niet. te stuiten is. Spr. deed tenslotte een beroep op de aan wezigen, hun geestdrift en offervaardig heid in te zetten voor de versterking der organisaties. (Applaus). De heer Bijlsma dankte den spreker. Na de pauze trad het Mac Vawin ensemr ble wederom met succes op, waarna de voorz. met woorden van dank aan allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt, de bijeenkomst sloot. voordat tot de vertooning der film werd overgegaan. Spr. bracht een hartelijk woord van dank aan den heer J. de Bakker voor het steeds beschikbaar stellen der zaal en feliciteert de verceniging met haar kranigen directeur, den heer Boot. (Luid appalus). Hierna werd de film, waarover we reeds schreven, vertoond, inderdaad is zij ccn groote verrassing geworden. Na afloop werd aan de heeren Deutekom en Wilmink nog een mooi bloemstuk aan geboden dat hen zeer verraste. Tot slot bleef men nog geruimen tijd op een gezellig bal bijeen. Kinder-Meifeest. 'Onder leiding van dé Söc. Dém. Vrouwen club Langend ijk, werd gistermiddag in „Con- corclia" een kindcr-Meifeest gehouden, waar aan ruim twee honderd kinderen hebben deelgenomen. De kinderen werden eenige uren aange naam bezig gehouden met eenige films van de Nederlandsche schoolbioscoop te Amster dam. Medewerking werd verder nog verleend door de A.J.C. met zang en dans en voorts door opvoering van een tooneelstukje, geti teld „Aladin en de wonderlamp". De kinderen werden nog onthaald op di verse versnaperingen en hadden bij het naar huis gaan nog een aardige verrassing in ontvangst te nemen. Dank zij de goede zorgen van de vrouwen- club is een en ander weer uitstekend ge slaagd. 1 MEI-VERGADERING. De Langendijker arbeidersbeweging heeft gisteravond in hotel Concordia te Noord- SchanVoudc de 1 Mei-vergadering gehouden. Een flink aantal personen was aanwezig toen de heer J. van den Abeele de bijeen komst opende. Hij besprak eenige plaatselijke toestanden alsook de bekende kwestie aan de lichtbe- drijven. Hierna was het woord aan den heer Oosterhuis, hoofdbestuurslid Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, die begon met de nu 20 jaar geleden gedane beloften te bespreken en de verwording van het economische le ven, een gevolg van het ongebreidelde kapi talisme, schetste. Ook de gevolgen van liet Vredesverdrag van Versaillcs werden door den spreker naar voren gebracht, verder de bezetting van het Rijnland, het beschaving brengend Italië in Abessinië, de oorlog of, zooals het genoemd wordt het incident tus- schen Japan en China, waarvoor Japan 1.250.000 soldaten in N. China heeft, allen uitgerust op dc modernste wijze! Dc gebeur tenissen in Oostenrijk werden eveneens be sproken. Een zware verantwoordelijkheid rust op de leiders der fascistische staten, maar ook op die van de groote democratieën Spr. wees op het initiatief van SDAP en NVV om de Ncd. Regeering op te wekken om te bevorderen, dat de Volkerenbond bij een komt. In de Volkenbond ligt de kracht. Dc arbeiders willen niet naar de slachtbank gevoerd. Wij willen door vrede naar vrijheid en door de vrijheid naar de welvaart. Spr. keurde het af, dat in dc werkver schaffing de looncn zoo laag waren, dat 21 cent wordt verdiend terwijl de standaard- Joonen 25 cent zijn. De vakorganisatie zal rdit trachten te verbeteren. Spr. ging nader in op de spanningen, welke thans in het land hecrschen en de werkloosheidszorg in een nieuw stadium doen komen. Het is een gevaar voor het land, hierin geen verbete ring te brengen. Het volk vraagt niet om •steun maar om werk. Hij eindigde zijn met aandacht gevolgde rede met dc opwekking om niet. te versagen. Dc toekomst is aan het soc. dem. ideaal. Het verdere gedeelte van den avond werd verzorgd, door het duo Wi-Jo, dat de aanwe zigen eenige uren gezellig bezig gehouden heeft met zijn programma. Dit eerste optre den aan den Langendijk heeft wel voldaan, hoewel het imitceren of liever gezegd liet precies nadoen van een collega, die hier een zeer goeden naam beeft ,ons wel ecnigszias eigenaardig aancUêdt A.NG.O.B. De afdeeling van den Algem. Ned. Geheel- onth. Bond vergaderde ten huize van mevr, do wed. G. Engel te Broek op Langendijk. De heer E. van Locnen bracht verslag uit van de voorjaarsvergadering van de N.H. P.C. De secretaris bracht verslag uit van de vergadering van het Langendijker Drank- weercomité. Doord en heer E. van Loenen werd tenslotte nog een inleiding gehouden over het eerste deel van den tweeden op- bouwcursus. Hierop volgde eenige discus sie, WIERINGERWAARD Meifeest. Uitgaande van de Vara, Landarbeiders- bond, Arbeiders Zarigvereeniging en S.D. A.P., werd Zaterdagavond in de zaal van den lieer P. Schenk „Meifeest" gehouden. De heer Cor Wit kon slechts een klein aantal belangstellenden het. welkom toeroe pen. Vooraf werden door de zangvereeni- ging W.A.Z. (Dir. de heer J. Kos) een twee tal liederen gezongen. Dan is het woord aan den heer Veldman, die eerst wilde mededeelen, dat de propa- ganda-actie door het N.V.V. op touw gezet, schitterend geslaagd is. A.s. Donderdag zal een luidsprekersavond worden gehouden door Zijpe cn Wieringerwaard. Wat. het Mei feest betreft, vroeg spr. zich af: Is er wel reden om Meifeest te vieren? Spr. wees op de heerschende werkloosheid en besprak de maatregelen van de Regee ring daartegen. Ook andere zaken werden door spreker nog ter sprake gebracht, n.L dat voor den oorlog 1 Mei werd gevoerd door S.A.I., de leuze van ontwapening, dat het N.V.V. een nieuw rapport heeft, dat el ders 1 Meifeest wordt gevierd op bevel van hoogerhand, dat het thans geen oorlog meer is, doch slachtingen zijn, enz., enz. Trots alle ellende, aldus spr., is er bii ons toch nog reden om feest te vieren. Wij zullen den rechten weg weer weten te vinden. Alge- heele ontwapening zij onze leuze. Met een opwekkend woord vooral tot de vrouwen en moeders, eindigde de heer Veldman zijn gloedvolle rede. Daarna kwamen we aan het vroolijke ge deelte van den avond, n.1. liet optreden van het Trio de Vos van Haarlem. Deze heeren hebben er slag van om met hun moppen, le vensliedjes, cabaretliedjes, enz., desnoods een gcheelcn avond te vullen. Voor afwisseling werden door den heer Teunissen eenige accordeonnummers ten .beste gegeven. Nadat W.A.Z. hierna nog zong: Morgen rood cn Werkers der Wereld, werd het offi- ciecle gedeelte door den heer Wit gesloten met een woord van dank in het bijzonder aan het Trio de Vos en W.A.Z. Daarna het gebruikelijke bal. WINKEL Collecte voor de rcïlasseering. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar weer een beroep op de inwoners onzer ge meente worden gedaan om een zoo bij uit stek algemeen nuttige instelling als de re- classeering te steunen. Reclasseeren wil zeggen hen, die kans loopon met den strafrechter in aanraking te komen, daarvoor te bewaren door b.v. het verkrijgen van een voorwaardelijke veroor deeling, dat wil dus zeggen: hun de gele genheid geven, hun fout te herstellen, zon der dat ze kans loopen later erop te worden aangezien, dat ze „hebben gezeten"; hun dus weer eigen lot in handen geven, om door eigen kracht fo herstellen wat in een ongelukkig oogenblik is misdaan. Reclasseeren is verder: deze menscb-en bij te staan om hun bij hun terugkeer in de maatschappij daar weer een plaats te doen veroveren. (Doorgangshuizen, Landkolonies, Srii rijf kamers). Deze week kan men helpen de reclasse^ lingsactie te doen slagen, door de collectri- ces, die hier rond zullen gaan, niet teleur te stelleü. Ieder steuae dit mooie werkl

Schager Courant | 1938 | | pagina 5