De Nieuw-Aflisterdam thans op den Oceaan Oproer in een Monniken-staat 1 Dienstmeisje verduistert 1500 gulden óp de Staatsmijn Maurits Eervolle Nederlandsche nederlaag Holiandsch ruitersucces te Brussel Post vluchten op Indii Geruchten ove wapenstilstand KET GHOOTSCHE ZEEKASTEEL TE MID DERNACHT VOOR ZIJN EERSTE TRANS ATLANTISCHE REIS UITGEVAREN. Zeshonderd passagiers De „Nieuw Amsterdam" heeft gis teren op den vastgestelden tijd, n.1. 5 minuten na middernacht voor de eerste maal zee gekozen naar Ame rika. Voor deze eerste reis hadden zich circa zeshonderd passagiers aan boord begeven, teneinde de reis op Hollands vlaggeschip mede te ma ken. De inscheping duurde van acht tot tien uur, maar nog tegen twaalven haastten zich enkele laatkomers de loopplank over en er waren er nog meer die toen nog het schip moesten verlaten. Het was den gehcolcn avond een gezellig va-et-vient op het trotsche schip. In het Hitz-Carlton en in de Grand Hall speelden et rijkjes, terwijl voor do loketten van ste ward en purser een gezellige drukte hccrsch- te. Men hoorde velerlei talen spreken. Voor zoover wij konden nagaan werden circa 250 passagiers voor cabineplaatsen, circa 200 voor de tou risten klasse en 73 voor de derde klasse gehoekt. Bovendien waren er een 90- tal invite's, die de reis slechts tot Boulogne meemaken. Het spreekt welhaast vanzelf dat de direc teur van de Holland-Amerikalijn de maiden trip van het vlaggeschip meemaakt. Voorts stonden op de passagierslijst vermeld de be kende vliegtuigbouwer Antony Fokker, de cliansonnière Grcta Keiler, de heer A. van Nierop van de V.A.R.A., die namens alle Nederlandsche oniroepvereenigingen aan boord was, eenigc Amerikaansche journa listen n een Tsjecho-Slowaaksche journa liste. Op de kade, voor de nieuwe inschcepge- Iegcnheid stond de Hottcrdamsche harmo nie opgesteld, die de vele wachtenden met wat pittige niarsch- en walsmuziek aange naam bezighield. Herinneringsplaquette. Om half elf was er in de bridge-room een hartelijke woordenwisseling. Op deze, reis is namelijk een groep toeristen van de N.R.C.- tocristenclub aan boord. Kapitein Bijl vertelde ons, dat hij geen overtocht maakte met de ge dachte aan den blauwen wimpel, wel zal het een snelle reis worden en morgenochtend circa negen uur hoopt hij zijn schip in de haven tfan Boulogne te kunnen binnenloodsen. Tegen twaalf uur werden alle bezoekers verzocht" lvtrtsch'tp"te "Vertalen. De zware stoomfluit baste bevelend en-precies twaalf uur haalde men den loopplank in. Even la ter geschiedde dit ook met de diensttrap en om twaalf uur vijf werdén de kabelslos gemaakt. Driemaal liet de „Nieuw Amster dam" haar machtig stemgeluid over de slapende stad klinken en twee slcepbooten antwoordden De muziek speelde het „Wilhelmus", dat plech tig tegen den hoogen scheepswand opklonk en allen ontblootteneer biedig liet hoofd. Toen weerklonk een luid hoera geroep en begon het wuiven en roe pen.dat wéldra overstemd werd door ■de Lippe-Detmoldmarsch De afstand tussclien het helder verlichte zee kasteel en den wal werd' steeds grooter en toen kwam er vaart in 'de „Nieuw Amsterdam". De eer ste reis naar Amerika was begon nen. Hoewel men op belangstelling van de zijde van het publick gerekend had, stond de politie op dit middernachtelijk uur op de Westerkade cn de Parkkade, tegenover de verkeerschaos onmachtig. Tientallen wa gens stonden dfcar geparkeerd cn daartus- schcndoor verdrongen zich honderden langs den waterkant om van liet schoone schouw spel te genieten. Vooral op den heuvel was het zeer druk. Circa twaalf uur vijfenveertig werd de „Nieuw Amsterdam" door een bocht in de rivier aan het oog ontrokken en weldra keerde de rust van de Nieuwe Maas weer. Nederlander aan valbijl ontsnapt Valsche aanklachten van Ge- stapo-ambtenaren deden hem In Duitschland arresteeren. De vorige weck is te Muenster gearres teerd de 29-jarige heer H. A. Tibcn uit Rot terdam, die met zijn cchtgenootc bij zijn te Muenster wonende moeder verblijf hield. De reden van zijn arrestatie door-de Gesta po was niet bekend. Zeer onverwacht is de heer Tibcn echter gister in vrijheid gesteld en per trein te Enschede gearriveerd. Hij deelde mede, dat men zes aanklachten te gen hem had ingediend wegens hoog- en landverraad, welke aanklachten echter ge heel onjuist warén. Volgens den heer T. be rustte alles op een persoonlijke wraakne ming van bepaalde Gestapo-beambten, Op bevel uit Berlijn is hij op vrije voeten ge steld. De heer T. is uit Nederlandsche ou ders in Duitschland geboren en heeft tot 1929 in Duitschland gewoond, maar hij be zit de Nederlandsche nationaliteit. Hij. is gisteravond naar Botterdam doorgereisd. Felle stormen woeden boven Portugal Bliksem doodt drie personen. Boven geheel Portugal woeden felle stor men, gepaard aan onweer. Zondagavond is een groep voetgangers bij Villa Franco door den bliksem getroffen, dertien personen wer den gewond. In het zuiden van het land zijn de laatste dagen drie personen door den blik sem gedood. Indië neemt sociale maatregelen Wat aangaat de totstandkoming van een wettelijke regeling betreffende de geldelijke gevolgen van de werkloosheid in Ned.-Indië, deelt de minister mede, dat een zoodanige regeling bij het kantoor van arbeid in studie is. Een ontwerp tot regeling van de ouder domsverzorging is bij het dep. van Justitie te Batavia in bewerking. Het ontwerp van een wettelijke ongeval lenverzekering is bij de Indische regeering in overweging, aldus do Memorie van Ant woord inzake de Indische bcgrooting voor 1938.' Overeenkomstig de door hem in de Twee de Kamer gedane toezegging is de minister met de Indische rcgccring in overleg getre den om het tempo van den wederopbouw der arbeidsinspectie te versnellen. VEEWEIDERS VRAGEN OM VERGOEDING VOOR ZIEKE DIEREN. In verband met den invoer van buiten- landsch vloesch in Nederland, heeft de Ned. Ver. van Vceweiders en -Mesters een sthrij- aan den mininister van Economische Zaken gericht, waarin zij haar belangen bepleit. Verzocht wordt o.m., in het belang van de gezondmaking van den Ncdcrlandschcn rundveestapel een vergoeding toe te kennen aan de veeweiders voor elk kwijnend dier, dat dan onmiddellijk zou kunnen worden op geruimd. Haar vader pleegde heling. Een vijftienjarige dienstbode uit Kampen heeft kans gezien om in en kele weken tijds ten nadeele van liaar mevrouw, een bedrag van 1500 gulden te ontvreemden. Het, kind, dat liet volle vertrouwen van haar mevrouw had, deed ook wel loopende betalingen. Uit dien hoofde viel het minder op, dat van een groot bedrag aan geld, dat in huis was voor een belangrijken aankoop, geleidelijk iets verdween. Toen het ontdekt werd, dat er iets niet in den haak was, had liet meisje zich al 1300 gulden toegeëigend, waarvan een clccl in goederen was omgezet, en ook een deel aan familieleden was ge geven. Zij is na ontdekking terstond gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie te Zwolle. Als verdacht van heling is de vader van het meisje aangehouden. Dank zij omvangrijk politieonderzoek, is het gelukt nagenoeg al het ontvreemde of reeds gekochte te achterhalen. Nieuwe Zuidpoolexpeditie Kaarteering van onbekend gebied. Do Amcrikaanschc ontdekkingsreiziger Lincoln Ellsworth heeft de pers nadere bij-' zondérhedeh' medegedeeld over zijn vierde expeditie naar het Zuidpoolgebied, welke hij binnenkort denkt te ondernemen. Het voor naamste doel van deze expeditie is het in kaart brengen van het groote Zuidpoolgebied, bekend onder den naam Endcrry-Kwadrant. Aan de expeditie zullen 16 personen deelne men, behalve Ellsworth allen Noren. Twee arbeiders gewond Limburg gedeeltelijk van stroom verstoken Gisteravond omstreeks half negen Wérd het personeel van den Staats mijn Maurits en ook de omwonen den opgeschrikt door een hevlgen knal, welke gevolgd werd door een feilen rossigen gloed, die tot ver in den omtrek van den mijn Waar neembaar was. Het bleek, dat een luchtleiding in de werkplaats van den mijn was ontploft, als gevolg waarvan een gasleiding, welke zich in de nabij heid daarvan bevindt, werd bescha digd en het gas vlam vatte, zoodat de werkplaats in een ommezien van tijd voor een groot gedeelte in brand geraakte. IJzeren buizen en betonnen mu ren stonden wit gloeiend. De ontploffing is geschied, even buiten de werkplaats in de nabijheid van de loopbrug, die van het hoofdgebouw naar de schach ten voert, op ongeveer 25 meter afstand van de schachttorens. Het gas dat onder gewel digen druk staat, ontsnapte uit een drietal gaten met een doorsnede van niet meer dan 4 centimeter. Daardoor ontstonden geweldi ge steekvlammen, die zoo'n hitte verspreid den, dat de ijzeren buizen en de betonnen muren in de Onmiddellijke nabijheid wit gloeiend stonden. De werkplaats zelf werd eveneens door het Vuur aangetast. De mijn- brandweer, die na enkele oogcnblikkcn met groot materiaal ter plaatse was, greep on middellijk krachtig in. Electrisohe centrale huiten wer king. Maastricht, Sittard, Roermond en Heerlen ln duis ter. Een verder gevolg was, dat de elee trische centrale buiten werking werd gestold, hetgeen beteekende, dat een groot gedeelte van de pro vincie Limburg, van electriscbcn stroom verstoken werd. Zoo werden o.a. de steden Maastricht, Sittard, Roermond én Heerlen volkomen in het duister gehuld. Na ruim ander half uur evenwel ktfn de stroomle- vering 'worden hervat. Nader vernemen wij dat in de electrisohe centrale, welke ook in de nabijheid staat, alle ruiten aan de Noord- en Oostzijde to taal vernield waren, terwijl ook van de in aanbouw zijnde -cêntralê allé Vuitên' spron gen.-Om ernstiger dingen te voorkomen liet men het-gas-door de uitlaatbuizèn ont snappen en stak men dit in brand, waarbij men tegelijkertijd bet voordeel had. dat de terreinen hiermede waren verlicht. Uit tien tallen uitlaatkleppen stegen reusachtige vlammen als fakkels omhoog, die alles in de omgeving van- meer dan een kilometer, in een feilen gloed zetten, hetgeen 'n fan tastische aanblik opleverde, en duizenden menschen op de been bracht. Aangezien de windrichting gunstig was, bestond er geen gevaar dat het gas door de luchtverver- schingsapparaten de mijn zou kunnen bin nendringen. In de centrale kon direct een noodverlichting worden ingeschakeld, doch de mijn zelf bleef zonder licht ook nadat de stroomlevering in de provincie 4 hersteld door inschakeling der electrische centrale te Hoensbroek De ophaalmachine voor perso nenvervoer buiten werking. Ook de ophaalmachine voor het personenvervoer door de schachten is als gevolg van de ontploffing tij delijk buiten werking gesteld. Hier door konden de arbeiders van de nachtploeg niet in den mijn afda- 4 len en moesten zij naar huis worden vervoerd. Voor de mijnwerkers, die zich on der den grond bevonden, bestond geen enkel gevaar. Tegen elf uur was men er in, geslaagd de storing in de electrische centrale op te heffen, zoodat niet alleen de dcelen van Limburg, die van stroom verstoken waren geweest, weer licht kregen, maar ook de lift van de mijnschacht weer in werking kon worden gesteld en de arbeiders van de middagplocjj naar boven konden wor den gebracht. ÏÏAnnii. Franschen winnen met 32. Vorstelijke belangstelling. Nadat de eerste twee dagen van den wedstrijd HollandFrankrijk voor het tournooi om den Davis- cup zulke verrassende uitslagen hadden opgeleverd, zijn onze land- genooten er gisteren niet in ge slaagd de Fransche spelers nog een puntje te ontfutselen, wat een Hol- landsche zege zou hebben betee- kend. Nadat van Swol met overtuigende cijfers van Petra had verloren (60, 63, 6—2), moest Hughan eveneens in straight sets de meerderheid van Destremeau erkennen \G4, 62, 62), Zoo heeft Nederland dus met 32 verloren, wat, de kracht der te genstanders in aanmerking genomen, een bijzonder eervol resultaat is te noemen. Het waren gisteren weer prachtige wedstrijden waaraan nog meerdere luister werd bijge zet door de aanwezigheid van H.K.H. Prin ses Juliana met haar gemaal Z.K.H. Prins Bernhard. TUufuUtliflO'lt Luitenant De Bruine wint den St. Michclprijs. Het internationaal concours hip- pique te Brussel heeft gisteren de eerste Nederlandsche overwinning opgeleverd. In het springconcours om den St. Michelprijs behaalde EEN FANTASTISCHE MIDDEL- EEUWSCHE WERELD. EEN TACHTIGJARIGE ZAG NIM MER EEN VROUW. Op den heiligen berg Athos in Griekenland, waar vierduizend monniken in kloosters wonen, heeft men nimmer vrouwen geduld. De monniken weigerden zelfs aan vrouwelijke dieren den toegang. KNart geleden heeft een klooster de ze strengo regel overtreden en het houden van vrouwelijke huisdie ren goedgekeurd. Dat leidde tot een waar oproer onder de monniken. Vierduizend monniken van de Grieksch- Orlhodoxc Kerk wonen op de hoogc rotsen bijna volkomen van het vasteland af, ter wijl de eenigc haven scherp door de mon niken bewaakt wordt. De moedige mejuffrouw Dipla- raku. Deze bewaking betreft in de eerste plaats vrouwen. Volgens de wet van den mopni- kenstaat wordt het aan -een vrouw nimmer toegestaan, de kloosters van Athos tc betre den. Niet eens dieren van het vrouwelijk cslacht hebben toegang.' In het begin van deze eeuw landde eens een moedige Griek- sche dame, mejuffrouw Diplaraku, als man verkleed op het schiereiland. Maar zij bracht bet niet verder dan tot het semi narium van het Vatopediklooster, waar zij berkend en onmiddellijk uitgewezen werd. Zoodra de bodem van den berg Athos door de landing van een vrouw i,onrein" geworden is, reini.N de monnikenstaat zijn gebied door gecompliceerde kerkelijke ce remoniën. Maar nu schijnt de eeuwenoude traditie verbroken te worden. De wensch naar hervormingen, die eerst van het klooster Vatopedi uitging, brengt den monniken- staat in de grootste opgewondenheid. De „Vafopedi-beweging" stuit in de andere or thodoxe kloosters van- den heiligen berg Athos op grooten tegenstand. Wat willen de monniken van Vatopedi? Eerst besloten de monniken van Vatope di, dat vrouwelijke huisdieren, zooals kip- Het eeuwenoude monnikenklooster op den berg Athos. pen en katten, gehouden mochten worden. Daarop hield men in de overige kloosters bijeenkomsten, waarin de moderne tenden ties van het Vatopedi-klooster veroordeeld werden. Het was echter reeds te laat om voor het zieleheil van Vatopedi te bidden. Daar hadden de monniken reeds besloten öm nog veel verder tc gaan. Vatopedi was het eerste gebouw op den berg Athos, dat elecjrischen stroom invoerde. .De abt ver klaarde aan zijn collega's, dat de electri sche verlichting de bestudeering van den Bijbel in den nacht vergemakkelijkte. Ook beeft Vatopedi thans een telefoonverbin ding gekregen. Slechts voor de invoering van de radio schrikt men nog terug. De angst voor vreemdelingen verkeer. De andere Afhos-kloosfcrs weigeren in- tusechen hardnekkig, hun van oudeher be kende levenswijzen op te geven. Het is hun steeds minder goed gegaan dan het Vatope di-klooster, dat dank zij een goede commer- ciecle leiding tot de rijkste instelling op den berg Athos geworden is. Eenige jaren geleden had de eco nomische crisis de kloosters zoo zwaar getroffen, dat men overwoog, Athos voor het vreemdelingenver keer te openen en van iederen be zoeker een bepaald tolgeld te hef fen. Maar op verzoek van de Griek- sche kerk kwam de regecring de kloosters te hulp, zoodat de kloos ters zich niet door het vreemdelin genverkeer behoefden te laten ex- ploiteeren. Op het oogenblik heeft iedere vreemde ling een bijzonder visum noodig, om op den berg Athos te mogen landen. Maar de be palingen daartoe zijn zoo streng, dat de gemakzuchtige toerist zich laat afschrikken, wat overigens ook de bedoeling is. Nog nooit een vrouw gezien. Is men echter over al deze moeilijkheden heengestapt, cn heeft men het geluk gehad, van den patriarch Janaidos toestemming voor een kort oponthoud in een der kloos ters te hebben gekregen, dan krijgt m.cn bij het betreden van bet kloostergebied den indruk, zich in een fantastische middel- ccuwsche wereld te bevinden, die minstens 1000 jaren bij onzen tijd ten achter is. De meest interessante gestalte on der de monniken, die uit alle lan den van de orthodoxe wereld stam men, is wel de SO-jarige monnik Mi- chael Kolottos, die in zijn lange le ven nog nooit een vrouw gezien heeft. Eenige uren na zijn geboorte brak in een Macedonisch dorp een opstand tegen de Turken uit, die echter bloedig onderdrukt werd. De moeder van bet kind was dood, de zwaargewonde vader vluchtte met het kind en bracht den knaap naar de monni ken van Athos met het verzoek, hem op te voeden. Michael groeide op, zonder te vermoeden, dat er zulke wezens als meisjes en vrouwen bestaan. De monniken spreken nooit over dergelijke dingen. Eerst op zijn veertigste jaar kreeg Kolottos een foto van een vrouw in handen. Op de vraag, of hij niet eens een kijkje in de wereld wilde nemen, om deze voor hem onbekende wezens te aan schouwen, antwoordde bij met „neen". En zoo heeft hij ondanks zijn hoogen leeftijd nog nooit een vrouw gezien! Basra 9 Mei Vertrek van Eti 9 Mei Wielewaal (terugreis) °ee"reis) lDasra 9 Mei a'weis) 9 Mei Emoe Aankomst fc jsingap. 9 Mei j Athene 9 Mei |jodhp. 9 Mei (jodhp. 9 Mei (heenreis) A'dam 10 Mei luit. dc Bruine op „Ernica" de zege, terwijl luit. Greter op „Carina" de vijfde plaats bezette. Er waren talrijke toeschouwers aaiw zig, toen deze wedstrijd een aanvang nat Er waren veertien hindernissen van 1.30 1.40 meter hoogte te nemen, waarbij U rijke moeilijke sprongen moesten word« uitgevoerd. Dat het parcours verre van g makkelijk was blijkt wel duidelijk hieruj dat van de honderd deelnemers er slech twee zonder fouten rondkwamen. De eerst wien dit gelukte, was luit., de Bruine, di op „Ernica" op schitterende, snelle wijze hindernissen nam en feilloos aan de finis kwam. Ook de Belgische kapitein Gom maakte geen enkele fout, maar hij had pn cies zes seconden langer noodig dan om landgenoot, Ook luit. Greter kwam op rina" snel rond, maar hij liep vier fouten waardoor hij zich als vijfde klasseerde. I SPANJE Tegenstijdige berichten. - Engt land wil bemiddelen. - Uitput tingsoorlog aan het ZuideUfl front. Het Engelsche Lagerhuislid Hen- derson heeft de aandacht gevestigd op een betreffende verklaring van den Spaanschcn minister-president en gevraagd of de Engelsche regee ring bereid was bemiddelend op te treden om den vrede te bevorderen. Chamberlain heeft geantwoord, dat de Britsche regeering steeds bereid was goede diensten te verleenen op verzoek van een der beide par tijen in het conflict tot regeling. Een geheel ander geluid is dat van d Spaanschcn minister van buitenlandscl zaken Del Vayo, die, zooals men wet thans te Genève verlooft. Deze zegt: f Bij mijn aankomst te Genève ter verdediging van de zaak van het Spaansche volk voor het tribunaal l der openbare wereldmeening, stel 1 ik er prijs op te verklaren, dat nie mand gemachtigd is besprekingen of onderhandelingen te openen, welke strekken tot een wapenstil stand. De Spaansche republiek strijdt ter verdediging tegen de agressie van Duitschland en Italië en er is geen wapenstilstand nog bemidde ling mogelijk tusschen een onaf hankelijk volk, dat rotsch is op zijn onafhankelijkheid en zijn aanval lers. Laat men eens voor altijd goed begrijpen, dat de Spaansche repu bliek weerstand zal bicden tot het einde, d.w.z. tot de overwinning. Een mededeeling van Franco sluit hier an. Volgens zijn officiecle verklaring in a; woord op vragen naar aanleiding van richten uit Genève over een poging der rt gecring van Barcelona een wapenstilstal te sluiten, kan de Spaansche burgeroorw slechts eindigen met de onvoorwaardelijk overgave der regeeringstroepen. Inmiddels wordt vernomen, dat genera Franco te Genève vertegenwoordigd wow door burggraaf dc Mamblas die er de ft beurtcnisscn zal volgen en zekere vertel dingen zal probccrcn aan te knoopen. Van de front» De regeeringstroepen hebben gisteren 1« gcnaanvallen gedaan op de stellingen dij opstandelingen aan de frontlijn Cuevas-w Vin rome de Chisvert Zij hebben zich van verscheiden stellino ten noorden van Cuevas de Vinromc mee* ter gemaakt. De regeeringstroepen licbba den vijand nu verdreven uit de stelling® vanwaar hij den weg van Alcala de Ca vert naar Cuevas dc Vinromc bchecrscb4 Zij hebben eenige gevangenen gemaakt <f eenig materiaal veroverd. In den sector wj Morella woedt nog steeds een hevige slrii- Verder deelt Barcelona mede. dat de ff gceringstroepen in de oostelijke Pyrenees ten oosten van Elfusic een heuvel hebbea veroverd. Aan het oostelijke front moesteij dc regeeringstroepen ietwat terugtrekken Hevig wordt gevochten ten N.-wcsten val Iglcsuela del Cid. Het hoofdkwartier van Franco heeft getf berichten doorgegeven. Uit Sarragossa geetj Havas een overzicht van den toestand a4 het oostelijk front. Hieruit blijkt, dat de -1 geeringstroepen hier thans een leger val 25000 man hebben opgesteld en dc strijd dtf gelijks feller wordt. Hij wordt gevoerd in een zeer heuvelacS tig terrein, terwijl het weer allerslechtst i-5 Ten koste van grootè moeilijkheden zijn rechtschcn er in geslaagd de beruchte van Teruel tot de helft te verkleinen. De ff regeeringstroepen bepalen zich tot het fensief met van tijd tot tijd zeer krachti* reacties. Zoolang de weersomstandigheden niet ter worden zal weinig verandering kol in dezen strijd, die een soort beperkte puttingsoorlog is geworden. '5 inij

Schager Courant | 1938 | | pagina 2