Iets over de sport in Japan Prinses Juliana zal Haar Dochter ten doop houden Pe plechtigheden op Donderdag a.s. Vorsienpracht in de Grooie Kerk Eén agent tegen vier inbrekers Met mes in long getroffen De bouw van de „Nieuw Amsterdam' KONING LEOPOLD EN KONINGIN WILHELMINA OPENEN DEN STOET. Het programma van de plechtig heden bij gelegenheid der bediening van den Heiligen Doop aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Bea trix in de Groote Kerk te 'sGraven- hage, op Donderdag 12 Mei des voor middags te 11.45 uur, is als volgt vastgesteld: Dc stoet van Prinses Beatrix en Haar Ouders. De stoet, waarmede naar de kerk wordt gereden, bestaat uit: Do kamerheer van Hare Koninklijke Hoogheid, mr. J. C. Baron Baud en de particuliere secretaris van Zijne Koninklijke Hoogheid, Jhr. Mr. C. Dedel, gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaan de een lakei naast elk portier; de Dame du Palais van H. M. de Ko ningin (d.d. grootmeesteres van H. K.H.), mevrouw H. ~Snouck Hur- gronje, geb. Jonkvr. van Tets en de d.d. grootmeester van H.K.H., E. H. Juckema van Burmania baron Ren- gers van Warmenhuizen, gezeten in een galarijtuig, bespannen met twee paarden, gaande 'een lakei naast elk portier; een half eskadron met den standaard van het 2de regi ment huzaren; H. K. H. Prinses Ju liana, Z. K. H. Prins Bernhard en de jonggeboren Prinses, gezeten in de gouden koets, bespannen met zes paarden .gaande een koetsier naast elk paard en drie lakeien naast elk portier; de eskadrons-commandant der huzaren rechts en de oudste luite nant links naast de koets, ter hoog te van de achterwielen; een half es kadron huzaren. De ontvangst aan de kerk Hunne Koninklijke Hoogheden worden aan het paleis uitgeleide gedaan door den opperhofmaarschalk, Jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller. Aan de deur van de kerk zullen Hunne Koninklijke Hoogheden wor den ontvangen door den opperkamerheer, Mr. W. J. baron van Lynden en den kamer heer Ph. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt. Tevens zullen Hunne Koninklijke Hoog heden bij de deur van de kerk worden be groet door een commissie uit den kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Graven- hage en door een commissie uit het college van kerkvoogden van die gemeente, welke Hunne Koninklijke Hoogheden naar de consistoriekamer zullen geleiden. In de con sistoriekamer wordt de komst van Hare Majesteit de Koningin en de vorstelijke gas ten afgewacht. De stoet van H. M. de Koningin en de vorstelijke gasten, H. M. de Koningin en de vorstelijke gas ten zullen zich om 11.35 uur in auto's naar de Groote Kerk hegeven. waarbij de opper hofmaarschalk uitgeleide doet. De volgorde waarin de auto's rijden zal zijn als volgt: Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin; H.D.H. Prinses Bern hard van Lippe-Biesterfeld en H.K.H. Prin ses Alice van GrootBrittannie) H.D.H. de Vorstin van Erbach-Schönherg en Z.H. Her tog Adolf Friedrich van Mecklenburg; H.H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, gravin Kotzcbue en Z.D.H. Prins Ernst Aschwin van Lippe-Biesterfeld; H.D.H. Prinses Ilclena van Erbach-Schönbcrg... cn Graaf Kotzcbue. Aan de deur van de Groote Kerk worden hunne Majesteiten afgewacht en binnen* geleid door dc beide commissies, welke ook Prinses Beatrix cn Haar Ouders heb ben ontvangen. Palais van H.M. de Koningin (D.D. grootmeesteres van Hare Koninklij ke Hoogheid), voorafgegaan door den D.D. grootmeester en gevolgd door de kamerheeren slippenhou ders van den doopsluier, geleid ter zijde van den preekstoel. Alvorens tot de doopsbediening wordt overgegaan, zal de dame du Palais voornoemd (D.D. grootmees teres van Hare Koninklijke Hoog heid), de jonggeboren Prinses aan H.K.H. Prinses Juliana overgeven, die het Koninklijke Kind ten doop zal houden. De Heilige Doop verricht zijnde, wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geëindigd. De jonggeboren Prinses wordt met het- zelfde ceremonieel als bij het bin nenkomen van de kerk, naar de consistoriekamer teruggeleid, dit maal gedragen door H.K.H. Prinses Juliana, begeleid door Z.K.H. Prins Bernhard en thans gevolgd door de vorstelijke gasten, en voorafgegaan door den opperceremoniemeester. De Dame du Palais voornoemd (D.D. groot meesteres van Hare Koninklijke Hoogheid) cn de D.D. grootmeester van Hare Koninklij ke Hoogheid volgen. De vorstelijke gasten worden uitgeleide gedaan door dezelfde personen, die ter ont vangst en begroeting aanwezig waren en hegeven zich langs denzelfden weg naar het Koninklijk Palcis. Na hun vertrek gaan Hunne Koninklijke Hoogheden met de jongeboren Prinses langs dcnzelfden weg en met 't zelfde ceremonieel terug naar het Koninklijk Paleis, aan de kerk uitgeleide gedaan door meergenoemde commissies. Militair eerbetoon. Bij het Koninklijk Paleis Noordeinde zal een eerewacht worden opgesteld .van de re gimenten grenadiers en jagers, waarbij de vaandels van die regimenten, zoomede de Koninklijke Militaire Kapel. Bij de Groote Kerk zal een eerewacht van de Koninklijke Marine worden opgesteld, ter sterkte van 48 man, bestaande uit een sectie mariniers en een sectie matrozen, waarbij de Marine-kapel met 6 tamboers of pijpers. Zeventigjarig huwelijksfeest Geschenk van H. M. de Koningin. Het echtpaar WolfBrogt vierde te De- demsvaart gisteren zijn zeventigjarig huwe lijksfeest. De burgemeester van Zuidwolde, de heer Boelens, bood den. oudjes namens H. M. de Koningin een paar leeren crapauds aan. In nig gelukkig aanvaardden zij het geschenk. Van heinde en ver bereikten het echtpaar gelukwenschen. SPORT BEOEFENING BEHOORT ER TOT DE OUDE TRADITIES. JAPANNER DOOR ZIJN LICHAAMSBOUW GEHANDICAPT. Officieel bezoek van Koning Leopold aan H.M. de Koningin Naar wij van bevoegde zijde vernemen ls het thans zeker dat Zijne Majesteit de Ko ning der Belgen uitvoering zal geven aan zijn voornemen om in den loop van dit jaar een officieel bezoek te brengen aan Hare Majesteit de Koningin. WORSTELING IN HET HOLST VAN DEN NACHT. ALLE VIER MISDA DIGERS TE ROTTERDAM GEAR RESTEERD. De agent van politie te Rotter dam, die op surveillance was, zag in den nacht van Zaterdag op Zon dag, op de Hoogstraat, vlak bij het Lingeriehuis, enkele mannen zich op verdachte wijze ophouden. De agent verwijderde zich en stelde zich verdekt op. Denmannen bega ven zich naar den portiek van het Lingeriehuis en kort daarna kwa men er uit dezen portiek vier man nen te voorschijn. Op dat oogenblik achtte de agent het moment geko men om in te grijpen. Hij begaf zich naar het viertal en er ontstond een worsteling. Drie mannen kozen het hazenpad maar de vierde bleef de agent de baas cn hij bracht hem naar het hoofdbureau van politie over. Het bleek de 52-jarige smid W. M. te zijn, aangezien de drie anderen goede bekenden van de politie waren, wer den zij in den loop van den nacht van hun bed gelicht. Het zijn de 23-jarige los- werkman H. W. T., de 35-jarige varensge zel I. C. van K. en de 57-jarige ijzerwerker G. H. N., alle drie beruchte inbrekers, die eveneens in het hoofdbureau van politie werden opgesloten. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat de inbrekers zijn binnengekomen aan de ach terzijde. Zij zijn over een hek geklommen en hebben zich vervolgens via een poort toegang verschaft tot het pand. Alles is doorzocht, de brandkast is aangeboord, maar niet opengemaakt, cn er worden slechts cenigc artikelen van geringe waar de vermist, waarvan enkele op dc gearres teerden zijn gevonden. UIT ONZE OOST Vergiftige koekjes 31 Personen ziek. In de dessa Pontjokoemoemo hebben zich, naar de N.R.Crt., mcld't bij 31 personen ziekteverschijnselen voorgedaan, vermoede lijk na het nuttigen van giftige tempeh-ke- deleh (kleine koekjes van kedeleh gemaakt). Medische hulp werd onmiddellijk ingeroepen en was spoedig ter plaatse. Tot heden toe zijn geen slachtoffers overleden. Stijgende rijksinkomsten in onze Oost De landsmiddelcn van Ned. Indië brachten aldus de N.R.Crt., over Maart 1938 44 mil- lioen gulden op, tegenover in de maand Maart 1937 39 millioen gulden. Over de maanden Januari t. m. Maart 1938 bedroeg die opbrengst f 111.200.000.tegenover in de overeenkomstige periode van 1937 f 104.000.000.— cn religieuzen aard Van de oorspron kclijke Japansche soorten sport dienen vooral schermen, jiujitsu, zwemmen en worstelen te worden genoemd. De Japansche ridder kon vroeger zijn goe deren niet onder zijn beheer krijgen, indien hij niet de gebruikelijke examens in scher men en jiujitsu had afgelegd. Tegenwoordig is de toestand wel veranderd maar nog al tijd wordt aan een grondig beheerschen de zer lichaamsoefeningen hoofdzakelijk om pedagogische redenen, zeer veel waarde ge hecht. Het schermen wordt op alle scholen beoefend. Op de gymnasia is het zelfs ver plichtend. De kinderen krijgen als oefen- zwaarden bamboestokken van ongeveer 1.30 M. lengte cn met een greep van 40 c.M., die met beide handen omklemd wordt. Worstelen beroepssport. Het worstelen is in Japan bijna steeds be roepssport. Dc professionals zijn er ware volkshelden! Hun inkomen is weliswaar niet groot, maar ze ontvangen voel giften van be- he won deraars en vrienden der worstelsport. Teder jaar worden in Januari en Mei 10 da gen achtereen groote wedstrijden gehouden; de uitslag hiervan bepaalt, de rang, dien elk worstelaar inneemt. Er zijn n.1. negen gra den in beroepsworstelaars en bovendien bij zondere meestergraden, waarvan de voor naamste de Yokozuna is, dat is de eenigedie den houder het recht verleent de strookrans van den overwinnaar om de heupen te dra gen. Met oude religieuze overleveringen is in Japan het bergbeklimmen ver bonden. De Japansche, half-Bocdd- histische, half-Sjintoïstische gods dienst ziet in de rolsgestaltcn van hooge bergen de belichaming van godheden, en overal vindt men daar kleine tempels, aan de vercering der natuur gewijd. In den overwegend Boeddhistischen Tur- kugawatijd (van ongev. 1600 tot 1868) hoeft het Boeddhisme deze vereering naar zijn kant uitgelegd; maar in de Meiji-tijd (sinds 1868), toen de moderne ideeën veld won nen, is de Boeddhistische verklaring ver vangen; het volk keerde terug tot de Sjin- to-relegie. Hiermee staat in verband, dat vrome pelgrims ieder jaar in drommen naar de hoogste toppen trekken en b.v. den Twist in de Haarlemmerhout. De zestienjarige H. en zijn vriend, een 21- jarige loopknecht, stonden Zondagavond omstreeks half twaalf in de Haarlemmer hout met twee meisjes te praten, toen vier jongens van naar schatting 13 tot IS jaar, voorbijkwamen, die cenige schampere op merkingen over de meisjes maakten. Hierdoor ontstond een hevige woorden wisseling, waarbij één van het viertal plot seling een mes trok en daarmee H. in de borst stak. De dader cn zijn metgezellen verdwenen onmiddellijk in het duister. H., die hevig bloedde, werd door zijn vriend op de fiets van één der meisjes getild en zoo naar de Maria- stichting gereden. Daar constateerde men dat een long en het hartzakje was geraakt, zoodat onmiddellijke opneming noodzakelijk wap. De loopknecht bracht het gebeurde ver volgens ter kennis van de politie, die di rect een onderzoek instelde en in den vo- rigen nacht drie jongens aanhield. Daar de loopknecht echter met zekerheid kon ver klaren dat gécn hunner de dader was, moes ten zij weer vrijgelaten worden. Het blikvleesch voor den werklooze Het eerste protest. De R.K. Slachterspatroonsvereeniging „St. Petrus" heeft aan de ministers van Econo mische en Sociale Zaken een telegram ge zonden, waarin wordt gezegd, dat aan dis tributie van blikvleesch aan werkloozen geen behoefte bestaat. Het aantal afnemers is uitermate gering, hoogstens enkele procen ten. Voor bonafide slagersbedrijf en land bouw vormt een dergelijk kwam turn boven de markt steeds een bedreiging. Adressan ten verzoeken den ministers geen uitvoering tot inblikken te geven, alvorens een nauw keurig objectief onderzoek naar dc noodza kelijkheid van dezen maatregel cn de gevol gen voor het bedrijfsleven en den landbouw, is ingesteld. Dreigend massa-ontslag Bij de firma Jansen en Tilanus. Telegram van den burgemeester van Vriezen veen aan minister van sociale zaken. De directie der textielfabriek Jansen en Tilanus had gistermorgen een bespreking niet burgemeester A. P. F. A. J. Albarda en de vertegenwoordigers van verschillende af- declingcn uit de fabriek om den dreigen den toestand, veroorzaakt door het niet bin nenkomen van orders, te bespreken. Het re sultaat van sdeze bespreking was, dat be sloten werd dat de burgemeester het tele gram aan den minister van Sociale Zaken, Prof. Mr. C. P. M. Romme, zal zenden. De inhoud van het telegram is als volgt: Gistermorgen bespreking bijgewoond tus- schen directie en arbeiders fabriek Tilanus. Bij volslagen gebrek aan orders binnenkort massaontslag onvermijdelijk. Aangezien de spaarzame arbeiders bijna allen nog over eenïg bezit beschikken en dit eerst moet worden aangesproken, is der halve directe ondersteuning krachtens de figeerende steunregeling uitgesloten. Dit maakt de situatie voor directie en ar beiders dubbel moeilijk, partijen ondersteu nen dit mot. verzoek aan Uwe Excellentie, om voor dit bijzondere geval een soepeler regeling voor deze spaargelden in welwil lende overweging te nemen. Foeji-san, den Omtake cn den Tate-vama, bergen van bijna 4000 M. hoogte, bestijgen. Daarnaast heeft zich onder de studenten 'n beweging ontwikkeld, die het alpinisme als zuivere sport beoefent. Het Europeesche voorbeeld. Evenals in het westen zijn in Japan in de eerste plaats de studenten de beoefenaars der sport. De methoden in het Japansche sportleven zijn tegenwoordig geheel op Eu- ropeesch voorbeeld ingesteld, maar de sport- cn strijdgeest is op de tradities ge baseerd. Zonder deze geestelijke overlevering ware de snelle ontwikkeling der on derscheiden soorten sport niet mo gelijk geweest, want wat lichaams bouw betreft legt de Japanner het af tegen andere volkeren, ook tegen de Chineezen! Dat is niet alleen het. gevolg van rasverschillen, maar ook van dc voeding en de huiselijke ze den in Oud-Japan. Zoo verbood de Boeddhistische religie b.v. het ge bruik van vlcesch. De gewoonte om op zijn eigen gevouwen boenen te zitten, heeft zeer zeker ook' den lichaamsgroei belemmerd. Groei. Sinds don Meiji-tijd zijn al dergelijke rem men afgeschaft, en men heeft kunnen vast stellen dat volgens de statistiek dc Japan sche schoolkinderen cn studenten van heden gemiddeld ettelijke centimeters langer zijn dan hun vaders en moeders. Japan bevond zich vroeger geheel alleen temidden van een kring andersdenkende volkeren. Dit isolement was een der oorza ken van het feit, dat Japan pas zoo laat tot de moderne sport werd gedreven. De landen van Europa staan met elkaar en met Noord Amerika in zoo nauwe verbinding, dat het eene rijk het andere steeds tot vooruitgang op alle mogelijke gebieden prikkelt. De hoo- gere cultuur cn civilisatie van het eene land gaat op de buurstaten over. Den Japanner ontbrak tot voor kort een stimulans, die zoo gewichtig is. Dit alles is veranderd. En de jongste Olympische Spelen in Berlijn hebben bewe zen tot welke voortreffelijke ontwikkeling de moderne sport in Japan gekomen is. Het Rcgeeringscrediet ten beloope van f 12.200.000.— ten behoeve van den bouw i Nederland van het stoomschip „Nieuw Am sterdam", aangegaan voor een periode vai twintig jaren, is bij nadere regeling thas afgelost tot op vijf millioen. Onder dwang der Katk geestelijkheid Prolesten in de vergadering va j het Nederlandsche Verbond te Vakverecnigingen. In de middagvergadering van het N.V.1 congres kwamen in bespreking de verschi lende verslagen over de jaren 1935, 1936 f 1937 waarbij tevens het bestuursbeleid tf sprake kwam. De meeste woordvoerders brachten het Li stuur dank cn hulde voor den in de afgelot pen jaren verrichten arbeid. De heer F. Rippen, van de Ned. Vereen ging, wenschte te protesteeren tegen de prei sie, die op dit gebied van kerkelijke zijó op de katholieke arbeiders wordt uitgeoi fend. De heer J. van der Weyden van den Li derlandschen sigarenmakers- en tabaksbi j werkersbond gaf als zijn meening te ken 1 nen dat het Bondsbestuur oyerleg moet pit gen met die org., die door hun werk metö toestanden in het zuiden des lands goed h kend zijn en die weten, wat door de geest) lijkheid wordt ondernomen tegen de Ki tholieke arbeiders, die zich bij het N.V.1 willen aansluiten. De heer Wacht (metaalbewerkersbond meende dat centrale werkplaatsen voor oud re werkloozen niet moeten worden opgi richt. De heer Duisterliof (Bond van technisc en opzichthoudend personeel) wees op hf belang van één algemeene vakcentrale voo hoofd- en handarbeiders. Namens het verbondsbestuur antwoordd de secretaris, de heer C. van der Lend Ook hij liet een woord van protest hoore tegen de houding der katholieke geestelijl heid in Nederland. Wat de opmerking van den heer Wacl betreft zegt spr., dat het N.V.V.-bestuu zich nog nooit voor oprichting van central werkplaatsen voor oudere werkloozen heel uitgesproken. De voorzitter, de heer Kupers, zegde voo: al den besturen, die in het zuiden des land werken, krachtigen steun bij hun moeilij werk toe. Het verslag van de verrichtingen van hf verbondsbestuur en het financieele versla over de jaren '35, 1936 en 1937 werden goe gekeurd, evenals het beleid van de reda tie van het orgaan „Dc Vakbeweging", t welks redacteur de heer F. S. Noordho werd benoemd. Als onbezoldigd lid van het verbondsl stuur werd in de plaats van den aftrede den heer P. Hiemstra bij candidaatstellin gekozen de heer J. Hilgenga (landarbeider bon^,) De vergadering werd hierna verdaagd. Jef Last aangehouden Ex-communistisch schrijver ii moeilijkheden. Gistermiddag is de schrijver Jef Last, tooi hij per auto uit Antwerpen kwam, aan d Nederlandsch-Belgische grens bij Zundei aangehouden. Omtrent dc redenen, welke tot zijn aan houding geleid hebben, was geen absolul zekerheid te verkrijgen, doch waarschijnlij is dit geschied omdat de papieren van Ji Last, die, naar men weet, het Nederlande schap verloren heeft, daar hij in Spaanse!» krijgsdienst is getreden, niet in orde ware Wat er met hem zal geschieden, zal wc den uitgemaakt, na overleg met het depa tement van justitie in Den Haag. De onbewaakte overweg Wielrljdster levensgevaarlijk B« wond. Op den onbewaakten overweg in de spooi lijn BoxtelGennep, is gisteravond om streeks zeven uur het twaalfjarig dochtei tje van de familie Eykemans te Boxtel, mei haar fiets door den lokaaltrein, welke van Boxtel naar Gennep rijdt, gegrepen. Het meisje werd levensgevaarlijk gewond Geen Teeltpremie vlas Voor bepaalde tijdvakkei Wij vernemen van bevoegde zijde, da voor vlas van den oogst 1937, hetwelk werf verkocht in het tijdvak 20 Februari 1938 tfl en met 30 April 1938 geen teeltpremie zal. worden verleend. Ook voor vlas, dat op 30 April 1938 blij kens de stamkaart nog onverkocht was, zal( geen teeltpremie worden gegeven. Vee omgekomen Bij boerderijbrand Gistermiddag om twee uur is brand ont staan in een hooiberg, gelegen achter de boerderij van den landbouwer K. J. Wolf- kamp te Haarle in Overijscl. De wind dreef de vlammen in de richtin? van de boerderij, welke weldra door het vuufi werd aangetast. Niet kon worden voorkomen, dat een paan! en eenige kalveren in de vlammen omkwaj men. Eenig geld is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend* De schade wordt door verzekering gedekt, it De plechtigheid in de kerk. In de consistoriekamer wordt door den eersten kamerheer-ceremoniemeester, jhr. A. G. Sickingc, de stoet opgesteld als volgt: Z. M. de Koning der Belgen en H. M. de Koningin; H.D.H. Prinses Bernhard van Lippe-Biesterfeld, H.K.H. Prinses Alice van Groot-Brittannië en Z.H. Hertog Adolf Frie drich van Mecklenburg; H.D.H. de Vorstin van Erbach-Schönbcrg, Gravin Kotzebue en Z.D.H. Prins Ernst Aschwin van Lippe- Biesterfeld; H.H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, H.D.H. Prinses Helena van Erbach-Schönbcrg en graaf Kotzebue, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Voorafgegaan door den oppercere moniemeester, J. H. F. graaf du Monccau, treden et* vorstelijke gas ten de kerk binnen en worden door kamerheeren naar hun plaatsen ge leid. De jonggeboren Prinses, de dame du Pa lais v£ n H.M. de Koningin, (D.D. groot- meeste! as van H.K.H. Prinses Juliana), de D.D. grootmeester van Hare Koninklijke Hoogheid, de kamerheer van Hare Ko ninklijke Hoogheid en de particulier secre taris van Zijne Kon. Hoogheid blijven in de consistoriekamer achter. Na het einde van de toespraak van den predikant en nadat het formu lier van den Heiligen Doop is voor gelezen, wordt de vorstelijke Doope- linge gedragen door de dame da Allengs veelvuldiger volgen de bij zonderheden omtrent de a.s. Olym pische Spelen in Tokio elkander op het is in dit verband aardig eens na te gaan wat ons zoo in het algemeen van de sport in Japan bekend is. Tot die sporten die in Japan zoo goed als in dc Wcstersche landen een vrij jonge ge schiedenis hebben, behoort de tennis-sport. Midden in de Meiji-tijd, dus tusschen 1900 en 1910 werd liet tennissen door Europeanen in Japan geïmporteerd cn aanvankelijk bijna alleen door Europeanen gespeeld. De Japan ners kregen van het spel weliswaar spoedig de smaak boet, maar in het begin verbreidde het zich toch niet snel, omdat de gewone tennisbal van caoutchouc met vilt in Japan heel duur is. Toen behielp men zich een tijd lang met groote gummiballen, die men in het land zelf vervaardigde en aldaar als kin derspeelballen benuttigde; cn in dezen vorm geraakte het tennissen overal in zwang. Met het Amerikaanschc baseball en het skiloo- pen werd het de lievelincssport van de ver- europeeschte bevolkingslagen. Sinds Japan aan het Davis C.up-tournooi en andere inter nationale wedstrijden deelneemt, is natuur lijk ook de gewone bal ingevoerd, maar luj is toch nog betrekkelijk kostbaar, zoodat men veelal toch van gummiballen gebruik maakt. Schermen de volkssport. Het Japansche volk heeft altijd veel plezier in kampspelen en li chaamsoefeningen gehad, gedeelte lijk door traditie, gedeeltelijk uit overwegingen van opvoedkundigen

Schager Courant | 1938 | | pagina 6