en Defensie „Oranje op de borst, Bewegingloos staan de Chineesche spionnen Nederl. deelneming aan de Amerikaansche wereld tentoonstelling K.L.M. in West Indië boert goed! Nederlandsche gedachte in het hart" Postvluchtcn op Indië Drastische bezuinigingen dreigen OP BEPERKING RIJKSUITGAVEN AANGEDRONGEN. DE IJSCO BELAST VOOR DE LANDSVERDEDIGING? Bijna algemeen is de Eerste Kamer van oordeel, dat moeilijk te ontko men is aan aanvaarding van het ontwerp van wet houdende tijdelij ke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbe lasting en van de dividend- en tan tièmebelasting tot gedeeltelijke dek king van de Defensie-uitgaven, al dus lezen wij in het zoo juist ver schenen Voorloopig Verslag. Betreurd wordt, dat de regcoring naast liet Defensieplan, waarvan de uitvoering naar hare eigen schatting in de jaren 1938 tot 1942 achtereenvolgens 34.8. 44.8, 52, 60 en 02.1 millioen zal heloopen, ook thans nog geen meer omvattend dekkingsplan heeft kunnen stellen. Verscheidene leden vragen de Re geering of deze bereid is ten bate van de werkloosheidsbestrijding te doen hetgeen noodig is, zonder zich, gelijk ten aanzien van de Defensie- uitgaven, voorloopig al te zeer met de mogelijke financieele gevolgen bezig te houden. Van handhaving van ons zelf standig volksbestaan, is, aldus de- tze leden, niet slechts sprake bij een kradhtige defensie, doch óók !bij de werkloosheidsbestrijding. Andere leden merkten op, dat inhalen van den achterstand op het gebied van onze personeele en matericele strijdkrach ten vóór alles noodzakelijk is. Voorts meenden zij en tal van leden sloten zich hierbij aan bereids te moeten waarschuwen tegen eene, zij het ook mati ge, verhooging der personeele belasting. De ze belasting, welke materieel sinds de wet ^van 15 .Juli 192$ tot herziening van de fi nancieele verhouding tusschen rijk en ge meenten, aan de gemeenten is afgestaan, en waarop door dezen een onbeperkt aantal opcenten mag worden geheven, drukt nu reeds zwaar op groote groepen der bevol king, vooral tengevolge van de vele, vaak 200 en meer bedragende opcenten. Zou de druk van de personeele belasting, dezen sluitpost der begrooting van vele gemeen ten, nog worden verzwaard, dan zouden hij de contribuabelen drastische bezuinigingen worden uitgelokt, waardoor de werkloos heid weer zou worden uitgebreid. Verhoo ging dezer belasting, ter dokking van de fensie-uitgaven, zou bovendien met de te genwoordige functie van die heffing vol komen in strijd zijn. Whtde omzetbelasting betreft, verklaar den deze leden ook tegen verhooging hier van ernstig bezwaar te hebben, wijl zij vreesden, dat het bedrijfsleven daardoor te zeer zou worden geschaad. In het algemeen, zoo werd van andere zijde opgemerkt, moet het voor de econo mische opleving van ons volk in hooge mate onwenschelijk, ja, verderfelijk wor den geacht .verdere verhooging en uitbrei ding van de thans reeds zoo zwaar druk kende belastingen in te voeren, veel meer moet worden gezocht, om de noodigc mid delen voor de defensie te verkrijgen in de richting van bezuiniging op andere uitga ven van het Rijk. Van een ernstigen be- Zuinigingswil der Regeering was dezen le den tot nu toe niet voldoende gebleken. Deze bezuiniging, zoo zeiden zij, zal alleen dan mogelijk worden, wanneer de overheid zich van ver schillend terrein van het maatschap pelijk leven terugtrekt cn aan de maatschappij overlaat een deel van de taak, die zij gcleidcljik op hare schouders heeft genomen. Naast deze bezuiniging zou een aanzien lijk bedrag kunnen worden verkregen, door de uitgifte eener rentelooze nationale de- fensie-prcmielecning, waarhij ook kleine coupures van b.v. f 10 zouden moeten wor den beschikbaar gesteld. Belasting op snoepgoed voorge steld! Sommige leden zagen als wcnschelijk middel tot verdere dekking van uitgaven een fiscale verhooging van het tarief van inkomende rechten en gaven mede in over weging een radio-belasting, een kofficbe- lasting en een belasting op snoepgoed als gebakjes en ijswafelen. Eenigc leden zouden gaarne vernemen, of het niet in dc bedoeling der rcgccring ligt de kosten van den achterstand in onze be wapening ad f 175.000.000 te vinden door geldleening, en, indien ja. of die leening spoedig kan worden tegemoet gezien. Aandere leden achtten de uitschrijving gewenscht van eene rentelooze leening of een leening tegen zeer lage rente, bijv. lf/2 pel. Van weer andere zijde werd sterk be twijfeld of zoodanige leeningen zouden sla gen. Hef tweede plan Deferding In verband met het interview, dat wij dezer dagen gepubliceerd hebben onder het hoofd: Nog een tweede plan-Deterding, verzoekt Dr. Dijt ons mede te deelen, dat hij op het oogen- blik niet meer als gevolmachtigde van den heer Deterding optreedt. Bouw van het Nederlandsch pa viljoen vastgesteld. Zooals uit mcdedeelingen over den houw van het Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Ncw-York in 1939 bekend is geworden, staan vorm cn op pervlakte daarvan thans vast. Het paviljoen valt, behalve een zooge naamde eereruimte, te onderscheiden in twee hoofddoelen, een Nederlandsch en een Indisch. In de ecre-vestibule en de daarop aan sluitende open cour, zal gelegenheid be staan, op treffende wijze gedachten als die van de rijkseenJicid, de aanrakingen tus schen de Verecnigrle Staten en ons land en wat dies meer zij, tot uiting te brengen. De Indische sectie zal in de allereerste plaats een beeld geven van de wijze, waar op Nederland zijn taak ten opzichte van de buiten Europa geleden deelen van het rijk in cultureel opzicht dit woord in ruimen zin te nemen heeft opgevat en waarop Nederland die tank vervult. Ten aanzien van de Nederlandsche afdee- Iing (waarbij ook de West zal worden on dergebracht) heeft, het verschil in maatstaf, welke aangelegd zal moeten worden voor inzondingen, welke op cultureel, en die, welke op economisch terrein liggen, geleid tot het besluit, een zekere splitsing toe te passen, in deze beide soorten van inzen dingen. Een deel der economische inzendin gen zal ondergebracht worden in een door het tcntoonstellingsbestuur vlak voor bet Nederlandsche paviljoen op te richten ge bouw. Het is duidelijk, dat een verzameling in zendingen van individueelc belangstellen den geen volledig representief beeld kan geven van wat Nederland in economisch opzicht niet alleen voor de Vereenigde Sta ten, maar in de wereld te heteekenen heeft. Het is om die redenen, dat de individu eelc inzendingen gezamenlijk zullen worden ondergebracht in de door het Amerikaan sche tcntoonstellingsbestuur bij het Neder landsche paviljoen beschikbaar gestelde ruimte, en dat de ruimte in het Nederland sche paviljoen bestemd zal worden voor liet representatieve beeld van economisch Ne derland als geheel. Mot het vorenstaande is niet gezegd, dat het comité op naamloo- ze inzendingen in groepsverband geen prijs meer zou stellen. Danszaal uitgebrand Eigenaar ontdekte zelf de brand. Door tot nog toe onbekende oorzaak is vannacht omstreeks 3 uur brand uitgebro ken in het Negro-Palace „Mephisto" te Rot terdam, waarvan de eigenaar J. P. te on geveer 11.45 zijn zaak verliet om zich naar zijn op de tweede verdieping gelegen wo ning te begeven. Eenigen tijd nadat hij zich ter ruste had begeven, werd hij wak ker, door een schijnsel en toen hij daarop naar buiten keek, bemerkte hij een rooden gloed. Hij spoedde zich naar beneden en daar bleek hem dat er brand was uitgebro ken aan den voorkant van de groote zaal cn het vuur zich in korten tijd verder naar binnen verspreidde. Het duurde dan ook niet lang of de geheele parterre was uitge brand. De brandweer, die inmiddels was gealarmeerd, heeft na een half uur spui ten met vier stralen op de waterleiding en een op de motorspuit den brand weten te blusschen. Dc geheele parterre is evenwel uitgebrand cn van den inboedel, waaron der zich ook bevonden de instrumenten van een Rotterdamsche band, kon niets worden gered. De heer P. is tegen brand verzekerd. De bovengelegen verdieping, bewoond door den heer P. en een Amerikaansch mu sicus, heeft eenige rookschade bekomen. Invoermonopolieheffing aardappelen Verhooging gaat 11 Juni in. De Minister van Economische Zaken heeft in de bijzondere omstandigheden, welke zich in de afgeloopcn week ten aanzien van de aardappel voorziening hebben voorge daan, aanleiding gevonden om de verhoo ging, van de monopoliehcffing op den in voer van aardappelen, van f 3— tot f 5. per 100 Kg. welke op 1 Juni a.s. in wer king zou treden, eerst te doen ingaan op 11 Juni a.s. Luchtnet belangrijk uitgebreid Het passagiersaantal laat een sterke stijging zien Voor de tweede maal binnen een jaar zal de K.L.M. op 15 Mei a.s. baar luchtnet in de West uitbreiden en wel zoo, dat de reeds druk be vlogen lijn van Curagao naar Aru ba, in plaats van drie maal, vier maal per week zal worden bediend. Van deze vier diensten zijn er twee doorgaand naar Barranquilla, in Columbia, terwijl de derde van deze vier aansluiting geeft tot de Co- lumbiaansche plaats Cucuta. Dit is voor het eerst dat de K.L.M. een geregelde dienst op Columbia zal on derhouden, ofschoon zij reeds eerder, cn wel met de „Snip", een beleefd heidsbezoek had afgestoken. In Cucuta geeft de Hollandsche machine bovendien aansluiting op de diensten der Columbiaanaiche luchtvaart maatschappij „Scadta" die haar vliegtuigen via Baca- ramanga naar de hoofdstad Bogota zendt. Een tweede uitbreiding, die eveneens met de maand Mei ingaat, is 't vergrooten van de frequentie op de lijn naar La Guaira, die nu van tweemaal op driemaal per week wordt gebracht. Van de vijf dagen in de week dat er tuBschen Curarao en Aruba wordt gevlogen, zullen er met ingang van dien datum bovendien twee dagen zijn met een dubbelen dienst. Het passagiersaantal in de West gaat zeer sterk vooruit: wanneer men bedenkt dat de jaren 1935 en 1936 resp. 400 en 600 passagiers ople verden, dan doet het feit dat de maand April van dit jaar alleen reeds meer dan 750 passagiers bracht wel zeer gunstig aan. Daarbij moet men echter bedenken, dat in twee jaar tijds het luchtnet in West Indië van ruim 700 km. tot ruim 1500 km. is uitgebreid. eD twee lijnen die nu met half Mei zullen worden bevlogen, zijn merk waardigerwijze de langste welke de K.L.M. in de West in exploitatie heeft, n.1.: respec tievelijk 400 k.m. cn 340 k.m. Massa bijeenkomst van Eenheid door Democratie. Meer dan vijf duizend personen waren gisteravond bijeen in de Apollohal om de nationale demonstratie van de Nederland sche beweging voor Eenheid door Democratie bij te wonen, waar Mr. J. J. R. Schmal, Dr. W. Banning, Mr. G. A. Boon en Mr. P. J. Oud het woord voerden. In zijn openingsrede wees de voorzitter, Prof. Goudriaan, erop, dat het een misver stand is, dat Eenheid door Democratie de weg baant naar een volksfront volgens Fransch model. Het werkelijke doel van E.D.D. is een positieve zaak: het kweeken van een groote liefde, een groot verantwoor delijkheidsgevoel en een groote opofferings gezindheid voor de oude Nederlandsche vrij heidsrechter zonder welke het Nederland sche volkskarakter niet kan beslaan. In dit doel zijn alle zes groote democratische par tijen volstrekt een, ondanks verschil in be ginsel, ondanks verschil in politiek inzicht. Mr. Schmall zeide het te betreuren, dat vele Roomsch-Katholieken en anti-revolution- nairen zich verre van E.D.D. houden. Spr. cncludeerde, dat de democratische gedachte in Nederland hecht verankerd is. Moedig voorwaarts, Oranje op de borst, de Neder landsche gedachte in het hart en nooit of te nimmer andermans knecht, aldus eindig de Mr. Schmal onder daverend applaus zijn rede. Dr. W. Banning wees er op, dat princi- piccle meerwaardigheid der democratie zich in het hooger geestelijk gehalte van haar practisch opvoedingswerk uitspreken. Geeste lijke volkskracht blijkt uit de wijze, waarop een volk deel heeft aan de cultuurgoederen, aan het historisch geesterbezit. De socialis tische arbeidersbeweging hecht vooral daar om aan het behoud der democratie, cn is een van haar sterkste pilaren. Ons volk blijvc een rijke veeleenheid, die vrijheid als gezag, arbeid en recht, eigen waarde en internati onale rechtsorde hoog weet te houden. Na de pauze sprak mr. Boon. Deze be streed de opvatting als zou er slechts een strijd zijn tusschen de twee extremistische groepen: communisme en fascisme. De strijd gaat niet tusschen deze beide ideologieën, die onderling zooveel gemeen hebben, er is een derde mogelijkheid en dat is de as, die loopt van Amerika over Vertrek van S55U lSinKa»-10 Mei X» lAth™<*10 Mai Seis) |Jodhp- 10 Mai [terugreis) |Iodhp' 10 Mei (heenreis) |A'dam 10 Moi [terugreis) |Band' 10 Mci Aankomst H [Band. 10 Mei A'dam 10 Mei [Rang. 10 Mei Basra 10 Mei [Athene 10 Mei Singap. 10 Mei Canada, Australië en Zuid-Afrika naar i le van de meest ontwikkelde cn welvarende staten van Europa, de as van de democra' tie. Mr. Ond spreekt Tenslotte voerde mr. P. J. Oud het woord Wanneer er een ding is, dat volkomen geest en traditie van ons volk in strijd i aldus spr., is dat het stelsel van de dicta tuur. In de landen, waar de dictatuui heersclit, heeft men nooit de democratie ge kend. De politieke democratie kenmerk zich door het binden van het gezag aaa de verantwoordelijkheid. Ook in het oudi Duitschland van voor den wereldoorlog was hiervan geen sprake. De ministers j voelden zich niet verantwoordelijk tegen over de volksvertegenwoordiging, maar genover den keizer. Na eenige historische opmerkingen wee spr. er op, dat ons democratische besw geleidelijk is gegroeid. Na den wereldoor log heeft men internationaal het democrati sche beginsel onjuist toegepast, ware anders geweest had men dc Duitsche r publiek een eerlijke kans gegeven dai zou d,e dictatuur daar nooit vasten vot hebben gekregen. Tot de huidige binnenlandsche toestan den komende, behandelde spr. het werk looshcidsvraagstuk. Veel is er ook i dit gebied door de democratie verricfi al maken wij met onze groote werken - b.v. de droogmaking van de Zuiderzee - niet zooveel reclame als de ministers in d dictatuurlanden met hun openbare werken Vroeger was die propaganda niet dig, maar de tijden dwingen ons thans gt tuigenis af te leggen voor het behoud ons hoogste goed: De geestelijke vrijheid Het is noodig om de gelederen te sluitei om die geestelijke vrijheid, waarin grootste zedelijke en moreele waarden i gesloten liggen, met kracht te verdedigd De democratie, die eeuwige kracht, nooit voor altijd verloren kunnen gaan mits we samen strijden voor onze geestelij ke vrijheid. (Langdurig applaus). Oude man overreden en gedood Niet op voorrangsweg gelet. Op den rijksstraatweg bij Limmén is gis teravond om zeven uur de 70-jarige gepen- sionncerde agent van politie, T. Vos, uit Hciloo, die per fiets den weg wilde overste ken, door een auto, bestuurd door den heer D. de Boer uit Alkmaar, aangereden en op slag gedood. De man had niet op het ver keer van dezen voorrangsweg gelet. Het lijk is naar het stadsziekenhuis te Alkmaar ver voerd. Amsferdamsche familie beroofd Maandagavond hebben inbrekers tijdens afwezigheid der bewoners hun slag gesiagen in een woning in de Plantage Parklaan te Amsterdam. Alles werd overhoop gehaald, laden en kasten geopend en de inhoud over den vloer gespreid. Vijfhonderd gulden en eenige waardevolle sieraden waren de niet onbe langrijke buit. Sporen van den guerilla-oorlog ACHTER HET JAPANSCHE FRONT. (door onzen bijzondcren correspondent.) In een vorig artikel gaf onze bij zondere correspondent te Peking eenige indrukken van den gruwe- lijken Chineeschen guerilla-oorlog als treinpassaqier op het traject Tsingtao-Tsinanfoe was onze mede werker in staat eenige interessante waarnemingen te doen. Thans schildert hij hieronder de doorloo- pende bedreigingwelke de guerilla oorlog vormt voor de Jananners. die in koortsachtige haast den ver nielden spoorweg langs genoemde route herstellen. PEKING, Mei 1938. Langs den militair belangrijken Sjantoengspoorweg van de haven Tsingtao naar de provinciehoofd stad Tsinanfoe wordt een guerilla- oorlog gevoerd. Het geheele meer dan 350 kilometer lange traject toont de sporen van den oorlog. De stations, die met hun prikkeldraad versperringen en barricaden iets van kleine vestingen weg hebben, werden door dc Chineesche troepen op hun terugtocht uit Sjantoeng to taal vernield. Japansche posten staan achter de ver sperringen. De gehouwen zijn platgebrand, tedere hoorn, elk boschje langs don spoor weg, dat aan Chineesche benden dekking zou kunnen bieden, is gekapt. Dat zijn de sporen van don Chineeschen terugtocht en do Japansche spoonvegbeveiliging. Er zijn echter ook vele sporen van de overvallen der benden. Honderden meters rails moeten in koortsachtigen haast door Chinee sche koelies onder Japansch toezicht opnieuw gelegd worden, wij! aan vallende guerillabenden den spoor weg vernielden. Over afstanden van vele kilometers zijn de telefoonpalen gekapt, de draden doorgesneden. Overal wordt vlijtig aan het herstel van de schade gewerkt. De Japanners laten nieuwe dradon trekken, nieuwe palen zet ten, die misschien morgen reeds weer ver nield zullen zijn. Honderd meter daarvan verwijderd, achter een opgeworpen dek king, ligt een Janansche machinegeweer troep. om de werklieden tegen de overvallen der Chineesche vrijScharcn te beschermen. Op een flinken afstand van de ma chinegeweren staan bewegingloos een paar Chineesche' boeren naast hun ezels. Zijn zij de spionnen van de benden, die ergens ten noorden van den spoorweg in de dorpen van deze uitgestrekte laagvlakte van Sjantoeng liggen? Geheimzinnige signalen. „Kijk daar eens", zegt mij een Japansche infanterist met wien ik nu reeds sinds ve le uren op een nroviandkist in den goede renwagen hok. Kameraadschappelijk heeft hij met mij zijn sigaretten en legerconser- ven gedeeld en hij bezit zelfs een lepel, die door de geheele bezetting van den volgo- propten wagon gebruikt wordt om uit de conservenblikken schijfjes sinaasappel op te visschen. „Ziet U daar bij dat dorp die vliegers op stijgen? Deze vliegers gebruiken de benden als signalen, als telegraaf. Op het oogen- blik weten zij reeds, dat onze trein hier stil houdt." Bij Chowtsoen staat een Japansche pant- sertrein onder stoom. Goederenwagons, door zeefd met kogels, staan er naast. Japansche soldaten laden houweelen, spaden en rol len telefoondraad uit. Scharen Chineesche boeren rennen schreeu wend langs den trein, bieden eieren te koop aan en brullen „tamago, tamago, arritago", op z'n Japansch, waarvan zij, handige kooplieden als zij zijn, reeds een paar brok ken hebben opgevangen. Japansche artille risten in hemdsmouwen galopneeren lachend in een stofwolk op kleine Chineesche po- nies pn houden een wedren lan?s de leem kleurige huizen, waar onder vijfvoudig ge streepte Noordchinecsehe vlaggen kleurige propagandabiljettcn het ontstaan van de nieuwe pro-Japanschc regeering in Peking verkondigen. Motorpantserwagen met machi negeweren. Plotseling klinken een paar scher pe commando's. Een bontbeschilder de pantserauto van speciale con structie wordt voor onzen trein op de rails geplaatst. Het belangrijkste wapen voor de bescherming van den spoorweg, dat door de Japanners ook veel op de Mantsjoerijsche tra jecten gebruikt wordt. Een motorpantserwagen met machinege weren, die op de rails rijdt, maar door het aanbrengen van rubberbanden iets, wat zeer snel in zijn werk gaat ook op straat wegen gebruikt kan worden. Met belangstel ling kijken allen de pantserauto na. die met enorme snelheid over de rails schiet. Ook onze trein gaat thans vertrekken. De machinist trekt de kinriem van zijn stalen helm wat steviger aan. De soldaten instal- leeren zich weer in hun hoekje vah den goederenwagon en amuseeren zich* met hun koffergramofoon, die dc nieuwste schlager uit Tokio laat hooren. Haringvloot vaart niet uit Heden bespreking met den Rijb- bemiddelaar. In verband met het conflict in het harin visscherijbedrijf heeft de Rijksbemiddela den betrokken rêeders verzocht, het mons ren tot a.s. Zaterdag op te schorten. Verder heeft de Rijksbemiddelaar partijt bijeengeroepen voor een conferentie, hede te houden op het departement van Socii Zaken. De Centrale Bond van Transportarbeide cn de R.K. Transportarbeidersbond „St. nifacius" hebben besloten met aan te mon steren, zoolang geen overeenstemming mt de reedors over de loonen is bereikt. De leden van den Chr. Transportarbeider! bond monsteren ook nog niet aan, zoodat d haringvloot heden niet uitvaart. TOEZICHT MIDDENSTANDSCURSUSSE IN NOORDHOLLAND. Districtscommissaris benoen Teneinde het contact met afdeelings- schoolbesturen te vergemakkelijken en b toezicht op de middenstandscursuss doelmatig te kunnen organiseeren, het het bestuur van het Instituut voor M dcnstandsontwikkeling besloten om va verschillende gebiedsdeelen, districtscoJ missarissen aan te stellen. Als zoodanig is benoemd voor Noordht land benoorden het Noordzeekanaal, heer W. D. Niestadt te Schagen. Het schriftelijk examen voor het Jö denstandsdiploma Algemcene Handelskei nis (volledige opleiding) 'wordt afgenome op 1 Juni a.s., het mondelinge, zoow voor degenen, die bij het schriftelijk wer voldoende cijfers behaalden als voor i deelnemers aan het vereenvoudigd exame (spoedcursisten) begint als regel op 22 Jur FRUITTEELT-DEMONSTRATIEBEDRIJ! van den Eoonomisch-Technologischen Dien der Prov. N.-Holland te Schellinkhout. Grondbewerking klaargekome» In de afgeloopcn maand is de grondw werking, die ieder voorjaar plaats vindt gij heel klaar gekomen. Op het nieuwe bedil wordt wekelijks de grond doorgewert» hoofdzakelijk met de cultivator, om het o» kruid weg te krijgen. De bespuiting voor den bloei met Bordeae sche pap is tijdig klaar gekomen, zij hl met eenige moeite in verband met de wei» ge goede sproeidagen. Nu de bloei bij vtj schillende soorten zoo goed als afgeloopfj is, kan weer spoedig begonnen worden nuf de eerste bespuiting na den bloei. Voor 1» ren wordt hiervoor genomen: Bordeatisclf pap ter sterkte van %t voor appeltf wordt gebruikt: 1 Californisehe pap, v<m een paar der gevoeligste soorten wordt g* bruikt i/2 Californisehe pap, waaraan toegevoegd V2 Cal-mo-sul. Aan d« sproeimiddelen wordt toegevoegd 0.3 1 loodarsenaat ter bestrijding van vreten] insecten, terwijl ook gebruik wordt gema» van een uitvloeicr om de werking der sprtt middelen nog te verhoogen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2