Een forellen-paradijs B 1» UITENLANDSCH 1 VERZICHT in Zuid-Limburg ^-Oranje boven HEEMAF Woensdag 11 Mei 1938 Tweede blad Tante Matjes wedervaren in Schagen v. Geelen's Geschenkenhuis Ingezonden STOFZUIGER Arrondissements rechtbank te Alkmaar Gevatte koude - Griep - Rheumatische pijnen - Spit - Hoofd- en Kiespijn Een millioen forellen in 48 vijvers Gulpen, In het verre Zuiden van Limburg, daar, waar men zoowel van de Duitsche als van de Belgische grens slechts een half uur gaans verwijderd is bevinden zich de 48 vischvijvers van de Nederlandsche Heide Maatschappij, waar jaarlijks ettelijke duizenden zalmen en forellen worden gekweekt, Reeds vijf en twintig jaar bestaat dit interessante bedrijf. fabelachtige vraatzucht Het is een wonderlijk mooi be drijf, deze vischkweekerij. Reeds zijn ligging in het dal van het grillige riviertje de Gulp, omgeven door be- boschte heuvels maakt een bezoek aan de kweekerij tot een festijn. Het jonge groen van de talrijke ooftboo- men krijgt een zilveren glans on der de koesterende stralen van het milde voorjaarszonnetje. Heftig spuwt de Gulp het. water voort fangs zijn grillige baan. Op het punt, waar het Gulpdal het diepst is bevindt zich de yischkweekerij, waar de heer Sikkes bezig is met de verzorging van de millioenen forellen, welke aan zijn zorgen zijn toever trouwd. Kunstmatige bevruchting. Bij het bestudeeren van het leven der forellen, valt men van de eene verbazing in de andere. De forel behoort tot de fami lie van de zalmachtigcn, en is dus, evenals de zalm, een roofvisch. In de kweekerij ge schiedt de bevruchting der eieren kunstma tig. De eieren worden met een lichten duw •uit het lijf van liet wijfje geklopt en daar na bevrucht met het zaad van het man netje, dat eveneens door een lichten duw op 'kunstmatige wijze wordt verkregen. De bevruchte eieren worden op een grof geper foreerde zeef in stroomend water gelegd. |Dit geschiedt in het broodhuis, dat in zijn soort het best geoutilleerde ter wereld is. De ■watertoevoer is geheel natuurlijk en wordt verkregen uit bronnen. Na zes weken wor den de eieren overgebracht op een fijn ge perforeerde zeef, zoodra de zwarte oog punten zichtbaar worden. Weer zes weken later komt het. ei uit. De jonge forel heeft dan echter in een dooierzak een voedselvoor raad, die voldoende is voor zes weken. Eerst daarna moeten de fox-ellen worden gevoe gd. Forellen zijn veelvraten. Het. voederen der foi-ellen is geen sinecui'e. Vooral jonge forellen heb ben een goede verzorging noodig. Ieder uur van den dag moeten zij gevoerd worden, afwisselend met fijngemalen vleesch en fijngemalen visch. De volwassen exemplaren kunnen het met eén of twee maaltijden wel stellen. Maar de foi-ellen stellen er prijs op copieus te dinecrcn, want het zijn echte veelvraten. Dagelijks verorberen zij maar liefst 400 kg. Voedsel! Het fijnmalen der visch- en vleesch- Voorraden is dan ook een werk, waal-mede itwee arbeiders een dagtaak vinden! Het is prettig werken in de vischkweeke rij. Men gaat er om met levende have en dat is in dez est reek, waar het meerendeel der arbeiders zich begraaft in het zwarte binnenste van de aarde een zeer welkome afwisseling. Met groote zorg en toewijding geven de arbeidei*s zich aan hun werk. Zij hebben er plezier in, als de forellen leven dig in de hun toebedeelde ruimte ï-onddai-- telen. Aanvankelijk bestaat deze ruimte nog uit cementen bakken van circa twee [(Vervolgverhaal met kleurwedstrijd voor de kinderen, zie Schager Courant van Zaterdag 16 April). Deze week zullen doordat bij vergissing verleden week 3 advertenties zijn geplaatst, er nu 5 komen. Een Gebakstel, Waterstel, Bonbonstel Kandelaai-s en Vazen Een Theeservies, Ontbijtservies, Bowl en Limonadeglazen. Tante Matje slaagde heel best., want heusch. Van Geelen's Geschenkenhuis bad ook hierin een i-euze keus. LAGEZIJDE B 40, TeL 26, SCHAGEN, A. £?L£nze fi,ialen: C PRINS. Breezand, NIPSHAGEN. Middenmeer, W. HALBERTS- MA, Winkel. Zoekt een leuk cadeautje? Komt eens bij ons kijken en U slaagt vast naar uw zinl visch dreigde uit te sterven. Jaarlijks wordt een klein millioen jonge zalmen in de bee- ken losgelaten. De zalmen zwemmen de ri- viei'cn af en trekken naar zee. Tegen den paaitijd keeren zij echter terug, omdat zij bij vooi-keur paren op de plaats waar zij ge boren zijn. Het is voorgekomen dat een zalm van de kweeker, welke men van een merkteeken had vooi-zicn, drie jaar later in de geul is gevangen! Die zalmkweekei-ij kost alleen maar geld en brengt niets op. doch de forellen worden gekweekt voor de consumptie. Zoo is het lot van deze visschen dat zij zich vet eten om opgepeuzeld te woi- den ten bate van de zalm-oom en tantes, die op hun beurt echter hun uiteindelijke be stemming zullen vinden in een omgeving van salade en mayonaise meter lengte en vijftig centimeter breedte. Eenige duizenden jonge forellen krioelen in deze bakken rond, maar na verloop van di'ic of vier maanden woi*dt hen een ruimer verblijf toebedeeld. Dan gaan zij naar één der 84 vijvers, die eveneens op gfchccl na tuurlijke wijze van water voorzien worden, n.1. door de Gulp, wier 'water eveneens be- standdcclen bezit, de de gulzige forellen graag vci'ox-beren. Zijn soortgenooten opgepeuzeld. Gulzig zijn de forellen in hooge mate en dit brengt niet. geringe moeilijkheden met zich mede. Iedere drie maanden moeten de forellen n.1. op hun gróótte worden gesor teerd, opdat de exemplaren ,dic in het groei proces zijn achtci-gebleven niet, door hun grootcre broers en zusters met huid en haar worden verslonden! Het is eenmaal voorgekomen, dat een groote broedforel in oen vijver is terechtgekomen, waarin zich duizenden jonge forellen bevonden. In lut tele weken tijds had dit exemplaar zich aan zijn soortgenooten dusdanig tegoed gedaan, dat hij een omvang had gekregen van een respectabele zalm- Nimmer raken de forellen verzadigd, hoe- meer zij te eten krijgen, des te grooter wordt hun behoefte aan voedsel. En als er niets meer is, doen zij zich tegoed aan de muggen, die zij met een verrassend gemak weten tc verschalken. Zij springen daartoe onverhoeds uit het water, soms wel tot een meter of meer. Op deze wijze maken zij de muggen vleugellam, de insecten vallen in het water, om het volgende moment hun weg naar de magen der forellen tc vin den. Het is een buitengewoon interessant gezicht, wanneer de fox-ellen op de muggen- jacht zijn. Telkens en telkens weer glinste ren hun ranke lijfjes in de zon, die de mug gen xxaar het lichtweex-kaatsende water drijft Fikkie, de rattenvanger. Maar ook de forellen hebben, zelfs in deze kweekerij, waar de snoeken niet. kunnen komen, hun natuurlijke vijanden. .Dat zijn de i-atten, voor wie deze vischvijvers een waar luilekkerland is, waai de vissohen hen haast letterlijk in de bek zwemmen! Toch hebben de ratten weinig kans op de kweekei'ij. Daar zorgt Fikkie wel voox-, die zich als een tweede rattenvanger van Hameln heeft ontpopt. Fikkie is de ongekroonde rattenko ning, die iedere ongcwcnschtc (x-atten-) vreemdeling onhex-roepelijk opspoort cn op onzachte manier aan het verstand brengt, dat zijn aanwezigheid op de. kweekerij in het geheel niet op prijs wordt gesteld. De forellenkweekerij is niet alleen een mooi, maar ook een rendabel bedrijf, dat in staat is niet onaanzienlijk tegemoet te ko men in de kosten der zalmkweekei-ij. Het hoofddoel van de vischkweekei-ij te Gulpen is n.1. het kweeken van zalm, omdat deze DE REGERINGS- OF MARCHANT- SPELLING. Het doet iemand, die geen vreemdeling in onze ondeiivijswereld is, wat vreemd aan, nog steeds te horen spx-eken over „De nieuwe spelling", d.w.z. een spelling, welke 4 jaren geleden als Regerings-spelling bij het ondei'wijs in al zijn geledingen is in gevoerd. lEn dat met volledige instemming van 7.0 goed als alle leraren cn onderwijzers bij hogei-, middelbaar en lager onderwijs, om van de leerlingen maar niet te spreken. Men zag hierin een middel om uit do spelling-misère, veroorzaakt door de spel ling De Vries en Te Winkel, te gex-aken. Inplaats toch van zoals de lieer G. de Leeuw beweert in zijn artikel in dit blad van Woensdag 4 Mei j.1. te zijn een lo gisch spelling, is deze in 'hoge mate onlo gisch, gezocht cn onpractisch door vele opzettelijke moeilijkheden, die nei-gcns toe dienen. Behoefde men voor een goed begrip van de e en o spelling de kennis van een tiental oude en nieuwe talen, de s en sch spelling was grotendeels geheel willekeurig, vooral het overbodige verschil tussen bijwooi-den en bij voege! ij ke naamwooi-dcn, 't welk met kunstmatige rijmpjes moest worden aange leerd. En wat 't geslacht van de wooi-dcn, die levenlooze voorwei-pcn aanduiden betreft, dat was al zeer gezocht en ook niet steu nende op de schrijfwijze van vrocgei-e schrijvers. Nadat de Tweede Kamer zich verleden jaar met gx-oote meerderheid voor algehele doorvoering van de thans gebruikte spel ling had verklaard, wekt het slechts ver bazing, dat de Eerste Kamer daar nu zo n boom over opzet. En grote vrolijkheid verwekte het bij de behandeling onlangs, dat. een hooggeleerde voox'stander van De Vries en Te Winkel zich zo deerlijk vergiste met 't geslacht van een veel voorkomend woord. Wel te vergeven overigens, want de be schaafde spreektaal trekt zich in dc regel van deze dingen weinig aan. Maar hoogst verwonderd was ik over de afbrekende kritiek over de tegenwoordige spelling van den heer G. de Leeuw, welke zich met de tegenwoordige maatschappij meestal weinig bemoeit. Z.Ed. geeft door zijn „argumenten)" dan ook blijk, dat hij de spellingstrijd in de laatste kwarteeuw niet heeft gevolgd. Doch dan moet men zich daar ook niet op zo'n afkeurende wijze over uitlaten. De heer De Leeuw schrijft o.rn.: „Het kleed van onze taal zij en blïjve acsthetisch van aspect en logisch van structuur. Mijn groote grief tegen de „ver eenvoudigde" spelling is deze, dat zij in hooge mate onlogisch cn onaesthetisch is." Met wat dikke woorden wordt een voor de jeugd zo hoogst belangrijke kwestie niet afgemaakt. Een kwestie, die. door honder- den van onze knapste lei-aren en doctoi-en in de letteren sinds 30 jaren is overwogen en alles is in orde Bij den Heemaf Stofzuiger geeft een oranje dop op den uitlaat aan, of hij voldoende zuigt. Raakt de inlaat verstopt of de stofzak te vol, dan zakt hij on middellijk. Laat eens demonstreeren, hoe de Heemaf het scherpe stof- zand uit Uw tapijt haaltl Schager Ijzerhandel L. VAN RIJSWIJK Heerenstraat 128 SCHAGEN. en besproken. En 80 a 90 percent van deze geleerden heeft zich verklaard voor dc Re geringsspelling 193-4, in de wandeling ge noemd dc Spclling-Marchant, om van dc duizenden onderwijzers bij het Lager On derwijs cn do Inspccteux-s hiex-bij niet te spreken. Het grote publiek trekt zich van al die dingen na de schooljaren weinig of niets meer aan, cn het heeft gelijk ook. Doch moet nu de jeugd ter wille van de bevre diging van het acsthetisch (schoonheids)- gevoel van enkelen, die over een zee van tijd beschikken, jaren lang gepleegd wor den met 't aanleren van regels en uitzonde ringen, die verder tot niets dienen? Neen immers, zeggen wij. De jongelui kunnen hun tijd beter besteden in de school. Stel- onderwijs is van veel groter belang. En van de onderwijzei's vraagt dit. onderwijs, vooral de correctie, veel meer dan de toe passing van taalregels. Vei-schillcndc boekwerken en ook bladen, vooral vakbladen, verschenen reeds in de Vereenvoudigde Spelling. Deze heeft in ons land burgerrecht verkregen en laat zich niet meer wegpraten door enige pei'sonen, die gaax-ne de wijzers van de klok achter uit zouden zetten. Ook de Radio-programma's van A.V.R.O., V.A.R.A. en K.R.O. worden *in dc Mar- chant-spelling afgedrukt. De V.P.R.O. cn N.C.R.V. hebben zulks nog niet over hun hax-t kunnen vci-kx*ijgcn. L. REUVERS. Dirkshox-n, Mei 1938. Wij geven ds. de Leeuw uit Dirkshorn, indien hij zulks mocht verkiezen, nog gaar ne gelegenheid, het. artikel van den heer Reuvers, alsook dat van den heer Wipsc, gistex-en in ons blad afgedrukt, te beant woorden. Daarmede wenschen wij dan echter de discussie te sluiten over de spel lingskwestie, welke o.i. toch niet door mid del van een dergelijk dispuut kan worden opgelost. (Red.) (zitting van Dinsdag 10 Mei 1938) Uitspraken. Alvorens met de zitting werd begonnen, deed de pi*esident van de Meervoudige Sti-afkamcr de navolgende uitspraken: Voor P. E. J. K. vrachtx-ijder uit Texel, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis van den Kantonrechter, inzake een aanrijding, werd vernietiging van het von nis is gelast. G. M. v. d. VI., te Den Helder, wegens het in voorraad hebben van cocaïne. Con form den eisch tot t 60.boete, met ver- beui-dvei-klaring van de in beslag genomen cocaïne. IN HOOGER BEROEP. Allereerst werd behandeld de zaak van N. J. A. Str., bakker te Alkmaar, die in hoo ger beroep komt van een vonnis van den kantonrechter, die hem veroordeelde, om dat hij gezeten op een rijwiel op het Zeglis te Alkmaar geen teeken heeft gegeven, toen hij overstak. De Officier van Justitie vraagt een geld boete van f 30.subs. 10 dagen. De verdediger, mr. ir. van Leeuwen, pleit vinj spraak. Uitspi'aak heden over acht dagen. DE KOE KEEK WILD. Verd. J. de W. wonende te Bei-geil heeft op 18 December j.1. een koe geslacht zonder vergunning. Get. J. M.f veehouder te Egmond Binnen zegt op Zaterdag 18 December aan verd, een koe te hebben verkocht. Pres.: En was die koe ziek? Get.: Niet meer; hij leed aan nasmacht van mond- en klauwzeer. Als het heest goed was, had ik het nooit verkocht. Pres.: U heeft eerst verklaard, dat U de koe verkocht omdat U vreesde, dat het dier in waarde zou vei*minderen. De tweede get. is W. V. dii'ecteur van het Gemeentelijk Slachthuis te Alkmaar. Pres.: Heeft U het dier gekeurd? Get..: Ja zeker Edelachtbai"e, het dier had een abces in de buikstreek. Pi'es.: Er was dus een verklaring noodig om het dier op normale wijze te slachten. Pres.: U heeft get. M. gevraagd, waarom hij de koe had verkocht? Get.: Ik heb M. gevraagd of het dier ge vaarlijk was. Jij en je vrouw waren er bang van. De Officier wil tegen get. M. proces-ver baal zien opgemaakt en hem doen ver volgen wegens meineed. Pres.: Was die koe nu wild of niet? Get: Heelemaal niet. Pres.: Ook niet toen hem verkocht? Get.: Ook niet. Get. V. geeft een beschrijving van verd.'s mentaliteit. Hij heeft nog al eens met hem te doen gehad. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, zegt, dat een noodslachting niet noo dig was. Daar bestond geen ï'eden vooi*. De man is al 7 maal in conflict geweest met de autoriteiten wegens overtredingen van de vleesch keuringswet. Mr. v. d. Feen de Lille eischt een geldboete van f 50 subs. 25 dagen. De rechtbank zal over een week uitspraak' doen. De president schorst dan de zitting tot des middags 2 uur. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets, gevuld met de allerbeste medicijnen) helpen altijd vlug en 'goed. Koker 50 ct. Proefdoos 10 CL Bij Apothekers en Drogisten. HET BEZOEK VAN HITLER AAN ROME. -• DE FüHRER VER SCHEEN MET LEEGE HANDEN EN KEERT MET LEEGE HANDEN TERUG. HIJ NEGEERT DEN PAUS. Het bezoek van Hitier aan Italië is ach ter den rug en de Duce heeft zijn gast een aantal zulke militaire enormiteiten voorge zet, dat de Führer wellicht blij is, dat niet meteen een datuim is bepaald, waarop Mussolini thans weer naar Duilschland zal komen. Immers, te overtreffen is de ver tooning in Italië nauwelijks meer. Het was één geweldig pai-adeeren van het begin tot het einde. En waar de dictatoren hun opgave schijnen te zien in een steeds hoo ger opvoeren van bun prestaties, in een elkaar wederzijds telkens "weer overtroeven, zou de onmogelijkheid daarvan een be zwaar kunnen opleveren voor verdere bij eenkomsten. Nu is het ook uit anderen hoofde twij felachtig of de lust tot verdei-e reprises van dit officieele bezoek heel gi'oot is bij Ilit- lei". Want de Führer heeft Mussolini stel lig heel anders aangetroffen, dan liem liéf zou zijn geweest. De Duce is in de enkele maanden, die zijn verstreken sedert zijn be zoek aan Berlijn veranderd. Destijds lag hij hevig overhoop met En geland en in dien strijd, waarbij gelukkig de wapenen niet noodig zijn gebleken, bad hij de hulp noodig van Duitschland, dat ook niet te beste maatjes was met Albion. In zooverre raakten de belangen der beide dictatoren elkaar. Mede door dc moreele steun van Duitsch land is Italië tot een redelijke oplossing gekomen met Engeland. Beide landen noe men elkaar thans over en weer „een vriend". Op zichzelf is daaruit i'ecds de conclusie te putten, dat internationale vriendschappen blijkbaar niet uitsluitend berusten op wederkccrigc sympathie. Er komt meer bij kijken en wc zijn dan ook dichter bij de waarheid, wanneer die „vriendschappen" het resultaat zijn van hanrlclszaakjcs. Ze worden gekocht en be taald. Dat slaat intusscben niet alleen op Italië en Engeland, het geldt evenzeer voor Ttalië cn Duitschland. Mussolini zou den Führer stellig veel meer bevredigd naar Duitsch land hebben lalen terugkeeren, indien deze ten fooncelc was verschenen met belangrij ke ruilobjecten". Daaraan ontbrak bet hem echter vrijwel volkomen. Engeland kon hij niet meer uitspelen en bovendien was de verhouding fusschen de hoeren onderling cenigszins bekoeld door bet verschijnen van de Duitschers aan dc Sommering. Het eenige, wat Hitier kon offreei'cn, was vermoedelijk de belofte, dat bij geen aan spraken zou maken op Tirol en dat. hij dit gebied met zijn kwart millioen Duitschers nimmer zou opeiscben voor zijn ideaal: Groot-Duitschland. Dit echter was voor den Duce iets vanzelfsprekende. Zoo Hitier ook maar eenige aanspraak op Tirol zou willen maken, bad Mussolini hem stellig niet eens te wooi'd willen staan. Te vragen had de Führer genoeg. Hij wil de de medewerking van Mussolini bij een Duitsch optreden tegen Tsjecho-Slowakije, voor het verkrijgen van koloniën, hij vroeg van hem gunstige voorwaarden voor den handel van Oostenrijk op de Middelland- sclie Zee via het thans Italiaansche Triest. Een heel vexdanglijstje dus. Men krijgt den indruk, dat Hitier het heeft geprobeerd met de verlokkingen van een militair bondgenootschap, dat in- tusschen van even groot belang zou zijn geweest voor Duitschland zeil als voor Italië. Wellicht heeft men te Berlijn daarbij cenigszins gespeculeerd op de bekende vooi'Iiefde van den Duce voor eer, roem en aanzien cn zichzelf daarbij eenigszins over schat. Althans Mussolini heeft de eer, hem waardig gekeurd om met Duitschland een militair bondgenootschap aan te gaan, reeds in het eerste onderhoud met Hitier afgewezen. Toen imimers verschenen in de Duitsche pers de medcdeelingen, dat zulk een plan nimmer in de bedoeling had ge legen. Hetgeen wel juist andei'som zal moe ten worden opgevat. Mussolini betoonde zich merkwaardig on wankelbaar in zijn pas hernieuwde F.ngel- sche vriendschap, zoodat hij van Groot- Brittanniü vrij veel schijnt te verwachten. Deze onwankelbaarheid blijkt daaruit, dat hij, stellig geheel overeenkomstig de Engel- schc wenschen, er bij Hitier sterk op zou hebben aangedrongen, met Tsjecho-Slowa kije tot een minnelijke schikking te ko men. Hij zat evenzeer in het Engclsche schuitje, voorzoover hij voor de Duitsche koloniale cischen dit keer Oost-Indisch doof moet zijn geweest, terwijl de vredelievend heid, dio hij ten toon spreidde op het laat ste banket, al weer typisch-Engelsch zou kunnen worden genoemd. Het sabelgeklct- ter, dat Ilitler deed hooren, stak daarbij schril af, doch het zal op menigeen den in druk hebben gemaakt van het zich een- houding-geven na een vex'Ioren spel. Te Berlijn zal men vermoedelijk rekening houden met het feit, dat Italië om is. De as Rome—Berlijn, die in aanmerking nemende, hoe ze vroeger soms werd be wierookt beti;ekkeljjk weinig is ge noemd, schijnt gereed te zijn voor den sloop. En zoo zal het plan, om den koning van Italië in 1939 een tegenbezoek aan Hit- Ier te laten brengen een oogenblik werd het geopperd wel niet doorgaan. Het raakte althans zoozeer in de doofpot, dat Hitier in zijn afscheidsspeech wel den Duce bewierookte en verheerlijkte, den armen ko ning Emanuel echter totaal vergat. Dit zal wel geen toeval zijn geweest en het is op vallend genoeg. Met lecge handen keert de Führer naar Berlijn terug. Gewonnen heeft hij vermoe- lijk niets, verloren wellicht wel. Hij heeft namelijk den paus zeer gegriefd, door de zen in Rome volkomen te negeeren. Dat bier inderdaad sprake is van negeeren, wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, dat het altijd gebruik was, dat ieder staats hoofd, dat Rome bezocht, zijn opwachting maakte in het Vaticaan. Hitier is de eerste geweest, die met deze gewoonte heeft ge broken. En nu mag het waar zijn, dat de Führer de katholieken en het ka- tholicisme niet vreest, het ontbreekt hem waarlijk niet zoozeer aan vijan den en tegenstanders, dat hij er op ■gecharmeerd behoeft te zijn er nog een bij te krijgen. Wellicht echter rekent Hitier slechts met staats hoofden, die kanonneji en vliegma chines bezitten. Gezien deze houding van Hitier is het verwonderlijk, dat bij de jongste verkiezing toch aan de katholieken door hun voorgan gers is aangeraden voor te stemmen. Intus- schen dunken ons de stennmen afkomstig van de 35 pet. katholieken onder de Duit schers geen basis om hecht op te bouwen. Het zal wel zoo zijn, dat ze noodgedwongen den Hitler-pas mee-marcheeren, maar dat zij het element vormen, waarop een anti- dictatoriale actie kan bouwen. Zoo gezien zou misschien eenmaal de tijd kunnen komen, dat Hitier dit bezoek aan Rome betreurt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5