Zomer stoffen fa. Schmalz Opnieuw marinevliegtuig J Veertig varkens verbrand ZITTING Groote verscheidenheid in leuke, fleurige dessins Oorzaak nog onbekend in ZCC QCStOFt >dt >de II Slechts materieels schade. Opnieuw is de Marine vlieg- dienst door een vliegongeluk getrof- ien en daarmee zouden bijgeloovi- gen .gelijk gekregen hebben, dat er altijd drie ongelukken achter elkaar moeten gebeuren. In de historie van het vliegwezen weten ze dat aan te toonen. Noodseinen. Den Helder, de Marinestad, werd er gis termiddag otn vier uur door opgeschrikt. •Een vliegtuig in zee gestort. Honderden menschen spoedden zich naar den Dijk en daar ver in het water, onder de Texelsche kust, zag men een vliegtuigvlcugol boven water uitsteken, het toestel scheef wegge zakt in het Marsdiep. Van een vliegtuig, dat in de nabijheid lag, werden vuurpijlen afgeschoten. Telkens weer schoot een pijl naar boven end aaide in breeden bocht, als een felle vuurvlam, naar beneden. Een noodkreet! In spanning volgde men het gebeuren op den Helderschen Zeedijk. Men meende in de omgeving van het vliegtuig eenige menschen te zien zwemmen. Van Den Helder uit wer den vletten van den dijk te water gelaten en zoo vlug men kon roeide men naar de plaats van het ongeluk, dat echter minstens drie kilometer van de TTeldcrsche kust was. Maar ook aan den overkant had men de noodseinen opgevangen En op de Mok was de hulpdienst oogenblikkelijk georganiseerd. Met een motorboot spoedde men zich naar de plaats van het ongeluk. De „Gelderland" keert terug. Hr. Ms. Gelderland, die juist de haven van Nieuwediep zou binnen- loopen, keerde oogenblikkelijk terug. De 0. 16,die ook naar de haven voer, ging eveneens naar 't verongeluk* te vliegtuig. Maar sneller nog was er het betonningsvaartuig van het Loodswezen, de „Amsterdam", die bij Texel een lichtboei opgepikt had en deze juist naar Nieuwediep zou sleepen. Kapitein Minneboo veran derde onmiddellijk van koers en be gaf zich naar het vliegtuig, dat in zinkenden toestand was. Van alle kanten zag men nu motorbooten en sleepbooten naar de plaats van de stran ding gaan. In grooten haast. En ook een T. vliegtuig, de T.23, oen van het type, waarvan er vorig jaar in Indië twee ver ongelukten, daalde in glijvlucht op het water cn taxido naar het zinkendo vlieg tuig. Intusschen had de „Amsterdam" de bemanning reeds aan boord geno men. Het waren de officier vlieger 3e kl. J. L. den Hollander en den korporaal vliegtulgmaker Doolaard. De officier had een lichte verwon ding in het gelaat, de korporaal mankeerde oogenschijnlijk niets. La ter bleek, dat hij een voetblessuur had opgeloopen. Van het Wachtschip te Den Helder was een sleepboot en motorsloep, de laatste met ver plegend personeel van het Marine Hospitaal, naar de plaats van het ongeluk gegaan. De motorsloep nam de tweo vliegers van de Amsterdam' over cn ging daarmee naar Den Helder terug, waar beide menschen in het Marine Hospitaal ter observatie werden op genomen. „Amsterdam" hijscht toestel op. Nadat de sleepboot van het Wachtschip de lichtboei van de „Amsterdam" had over genomen, bracht deze oogenblikkelijk zijn laadboom naar buiten om het zwaar geha vende vliegtuig aan boord te nemcn.I-Ict toe stel was een C 7 W. lcsvliegtuig. Het had op het water willon landen, omdat een col lega genoodzaakt'was geweest, wegens mo torstoornis een noodlanding te maken Toen de redder vlak bij het water was, stortte hij plotseling neer en was dus van redder dren keling geworden. Het was een geluk, dat er zooveel marineschepen in do nabijheid wa ren Het toestel was zwaar boschadigd. De rechtervleugel was door don val totaal afge rukt. Een drijver wns gohoel verdwenen. Het loer wus eveneens afgebroken. Hot toestel zag er zwaar gehavend uit en het mag nog een wonder heeten, dat de inzittenden er oogenschijnlijk zoo goed zijn afgekomen. Nadat de „Amsterdam" zijn laadboom naar buiten had gebracht, werd het toestel in gehaakt en langzaam opgeheschen. Zwaar hing het aan bakboordzijde neer. De „Am sterdam" maakte geringe slagzij en voer met zijn last naar de haven van Nieuwediep. Het afgebroken roer werd later door de v. Meer land binnengebracht. Het ongeluk gebeurde ongeveer 8.4 900 M. uit de Texelsche kust, ten Oosten van het vliegkamp „De Mok". De marine-autoriteiten, we spraken op het Havenkantoor nog even den commandant van het vliegkamp „De Kooij", kolonel v. Aller en den com mandant van Hr. Ms. Wachtschip, overste Brouwer, prezen zich geluk kig, dat 't ongeluk zoo gunstig was afgeloopen. De M.L.D. was gisteren cn eergiste ren reeds zoo zwaar getroffen, dat men, de in hoofdzaak materieele schade licht telde. De oorzaak. De officier-vlieger Den Hollander, ver klaarde zelf voor een raadsel te. staan. Zijn toestel bevond zich op geringe hoogte cn dook plotseling omlaag. De heer Den Hollander heeft het Marinehospitaal, waarheen hij was vervoerd, reeds verlaten, de korporaal blijft voorloopig ter observatie. W1ERINGEN ANTI-LUCHTBESCHERMING. Luchtbescherming is: de burgerij zand in de oogen te strooien. Naar aanleiding van een luchtbe schermingsavond, die hier de vorige week gehouden is, had gisteravond in hotel De Haan een avond plaats vanwege het Syndicalistisch Vakver bond Wieringen, over de vraag: Is luchtbescherming mogelijk? en Wat is de beste bescherming? Te ruim acht uur heet de heer L. Bas de aanwezigen, die niet erg talrijk zijn, wel kom. Spr. zegt: Wij willen geen oorlog, maar ons idéé is, dat luchtbescherming voorbe reiding van den oorlog is. Voorzitter geeft hierna het woord aan den spreker, den heer Jacques Rees. Ik zal de hearen van de vorige week, al dus spr., antwoorden op hun woorden. Ik wil heelemaal geen debat, maar onze denk wijze naar voren brengen en dan moet ik U zeggen, dat bescherming tegen lucht aanvallen een idéé fixe is. Het sprookje van bescherming tegen aanvallen uit de lucht leidt tot oorlog. Een komende oorlog is verschrikkelijk; hij brengt ons een zee van ellende en ver woestingen. De moderne oorlog betreft niet meer twee legers, maar twee volken. De oorlog treft de burgerbevolking en wordt gevoerd met bacterieën en dergelijke vree- selijkheden. De oorlog brengt een einde der beschaving, einde der cultuur en misschien wel einde der menschheid Uitvoerig schetst spr. dan de huidige omstandigheden, de kapitalistische over- heerscliing. Het verschil tusschen den Ned. Staat en het fascisme is, aldus spr., van gradueelcn aard. Naar onze meening is luchtbescherming de burgerij zand in oogen strooi en voor de gevolgen van een toe- ikomstigen oorlog. Spr. zet dan uiteen hoe volgens hem, het gebruik van bom- en gasvrijc kelders in b.v. groote steden van practisch geen be lang is. Over gasmaskers sprekend, merkt de heer Rees op, dat onze gasmaskers uit Duitsch- land afkomstig zijn, zoodat deze natuurlijk wel zoo gemaakt zijn, dat ze voor zoo'n ge heim gas niet afdoend zijn. Met een opwek king te trachten een vrij mensch in een vrije maatschappij te zijn, besluit spr. het Het derde vliegongeluk bij den Marine Luchtvaartdienst. Het verongelukte water vliegtuig van De Mok ziet men hier langszij geheschen van de „Amsterdam", het beton ningsvaartuig van het Loodswezen, dat het zwaar gehavende toestel ook naar Nieuwe diep bracht. olg» :bot hc rks( na Gak koi ags- t VOi cn <onit Sopli Bli •n v< ichoo e diert vord •lpla d lUltt 2 SCW ken* eerste gedeelte van zijh rede. Na een korte pauze vervolgt de spreker en hij heeft het dan voornamelijk over de Spaansche arbeiders, die dan tot leuze had den: verantwoordelijk produceeren. Het Spaansche volk kan bogen op een anti-militairistische historie. Bij den bouw van forten e.d. waren het daar dan ook bui tenlanders die den arbeid moesten verrich ten. Spreker noemt dan eenige voorbeelden als staking sabotage e.d. Wij moeten weige ren, zegt hij, bij opleiding voor oorlog. In dien dit werd toegepast, dan zou het zeer zeker het ontketenen van een massamoord tegengaan. De leiders moeten weten, dat de arbeiders niets van den oorlog willen weten, dit moet dan getoond worden door woord en daad. Daarnaast moeten wij aankweeken het socialisme en het humane volksgeweten. We moeten de bevrijding der arbeiders klasse door de arbeiders zelf bewerkstelli gen. Wij kunnen niet aan een oorlog, een zuiver kapitalistisch belang, deelnemen. Wij moeten zoo meteen kunnen zeggen: Eén volk, de menschheid, één land, de we reld, één wereld, do socialistische wereld. Aan het einde van zijn betoog had do spreker een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Nadat nog een vraag door den heer Sies- ling gesteld, naar genoegen was beantwoord sloot de heer Bos met een propagandistisch woord do vergadering. IJSCLUB Zaterdag a.s. zal in café A. Minnes te De Haukcs de trekking plaats hebben van een door de ijsclub „Wcsterland" georganiseerde verloting. WIERINGERMEETi M1DDENMEER VERGADERING C.B.TB. Gisteravond hield de C.B.T.B. afd. Wie- ringermeer een algerneene vergadering in hotel Smit te Middenmcer. De Voorzitter, de heer K. v. d. Veen open de met gebed, las een gedeelte uit de Schrift en sprak een kort openingswoord. In 't bij zonder heette spr. welkom den spreker, den heer Chr. v. d. Heuvel. Spr. was teleurge steld, dat de opkomst niet grooter was, doch daar er nog twee andere vergaderingen in de Meer waren, wilde spr. tevreden zijn. De secretaris, de heer Woudstra, las de notulen, welke onveranderd werden goedge keurd. Ingekomen was een schrijven van de pas opgerichte vereeniging Huiszorg om eenigen steun. Dit werd aan het Bestuur overgela ten. De heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer hield een causerie over het platte land. Spr. begon bij het ontstaan der onge vallenwet en gewaagde van het streven van het Hoofdbestuur, om den belanghebbenden de uitvoering zooveel mogelijk in handen te geven, wat met hef plattolapd werd be reikt daar dit met afdeelingefi werkte Spr. ging breedvoerig na het doel van de afdee- ling, hoe bij een actief plaatselijk bestuur do kosten der sociale verzekering sterk gere duceerd konden worden, zonder eenige te kortkoming te doen aan rechthebbenden. Door eenige leden werden den spreker vragen gesteld, welke op -duidelijke wijze- werden beantwoord.--- De heer van Splunter sprak over hét vuil in de pas uitgegeven kavels. Bij enkele van buiten den Polder komenden is het meer dan bar. Spr. stelde voor in samenwerking met de andere organisaties- de Directie te verzoeken de uit te geven gronden in Sep tember te bewerken en de kosten hiervan de nieuwe pachters in rekening te brengen. Hij was van meening, dat het hier om een groot polderbelang gaat en dat niemand van de aanstaande pachters hiertegen be zwaar zou hebben, omdat er thans zijn, die minstens vier jaar moeten werken om hun land weer in behoorlijken toestand te krij gen. De vergadering kon zich volkomen met een en ander vereenigen en daarom werden de leden van de contact-commissie ver zocht, dit in hun commissie te bespreken en bij de directie aanhangig te maken. Bij de rondvraag werd in bespreking ge bracht de mogelijkheid om in boerderijen een varkenshok te verkrijgen. Indien iemand varkens wil houden, moet hij hiervoor een speciale varkensschuur aanvragen. Daar de kosten van zoo'n schuur te hoog zijn, is het practisch uitgesloten, dat pachters zelf een varken kunnen houden. Verder werd gevraagd of bekend is, hoe de houding van Directie en Gemeentebe stuur thans is tegenover het houden van een geweer voor schadelijk wild, daar de bemoeiingen van de jachtopzieners niet hel pen, omdat deze op bepaalde tijden komen en men met hot oog op den omvang der schade bij enkele bedrijven meer intensief tot bestrijding van het schadelijk wild moet overgaan. Beide punten zullen in de contact-com missie worden besproken. Door één der leden werd erop gewezen, dat er hedenavond, overigens in een tijd', dat geen vergaderingen worden gehouden, niet minder dan drie zijn. Spr. drong aan op overleg, om zulks voortaan te voorko men. Nadat nog eenige punten van minder be lang waren besproken, sloot de voorzitter dn vergadering; dc heer van Dis ging voor in dankgebed. LANGEND1JK NOORDSCHARWOUDE. Te water gevallen. Een dochtertje van den oud-ijzerhandelaar E., die met zijn schuit hij de fa. Verburg lag te laden, is ongemerkt in hot water gevallen. Wanneer dc heer M. B. niet nog juist een handje van het kind hoven hot water zag uit steken, zou hot kind zeker verdronken zijn. Nu slaagdo men er in, hot te redden. OUDKARSPEL. Herkeuring. Door C.ornelis Kuilman alhier, ingeschre vene van de lichting 1939, is herkeuring voor den dienstplicht aangevraagd; deze her keuring is toegestaan. WARMENHUIZEN Donateurs-uitvoering „Soli Deo". Mot medewerking van de R.K. Gemengde Zangvereeniging, onder leiding van den heer Th. J. van Baar, gaf het muziekkorps „Soli Deo" een donateursavond in het Pa- tronaatsgobouw. Voor een zeer groot aantal opgekomenen opende de voorzitter van „Soli Deo de heer .Tac. van Baar, waarna drie muziekstukjes door de fanfare ten beste werden gegeven, Ter afwi§scling" zong héf'gcrhehgd Ttoor, onder leiding van den heer Th. van Baai- twee nummers. Het applaus was het beste bewijs, dat men verheugd was over de vor deringen sinds de laatste uitvoering. Voor de pauze verscheen een klein aantal heeren op het tooneel voor een komisch kwartet, dat veel succes oogstte. In de pauze%werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt* een verloting te organiseeren ten bate van de kasmiddelen van het mu ziekkorps. Na de pauze kwamen achtereenvolgens het gemengd koor met twee zangnummers cn het fanfarecorps met drie nummers voor het front. Voor het laatste nummer van do fanfare, sprak de voorzitter van „Soli Deo" nog een dankwoord. Soli Deo kan op een goed geslaagden avond terugzien. Boerinnen e.a. Plattelandsvrou wen bijeen. De boerinnen en andere pl. vrouwen hiel den een vergadering in dc zaal van den heer Slikker. Voorzitter opende dc vergadering, waarna door de secretaresse dc notulen wer den gelezen. Door de vergadering werd besloten een excursie te houden naar Aalsmeer om daar de plantenveiling te bezoeken; de terugreis gaat over Schiphol. Vervolgens is nog in bespreking geweest het verstrekken van melk aan schoolkinde ren. Men kwam echter niet tot een beslis sing. Vervolgens rekening en verantwoording van do penningmecsteresse. Alles wercf in orde bevonden. Ter afwisseling hebben de' dames G. Se- venliuysenBruin en K. GutkcrBakker om beurten en gezamenlijk enkele liederen ge zongen: n.1. „Grootmoeder en Kleinkind", „Herinnering", „Niet Vragen" en „Zonnelied'. Deze nummertjes zijn heel mooi cn zuiver ge zongen. Mevr. Vogelaar—Van Driel heeft nog gede clameerd een fragment uit Vorstenschool van Multatuli. Mooi werd dit door haar weerge geven. Besloten werd tenslotte in de zomermaan den geen bijeenkomsten te houden. NIEUWE NIEDORP Dè verboden Mei-vergadering. De vergadering van R.S.A.P., I.S.F. en N.A.S., die op 1 Mei goen doorgang kon vinden, wegens het verbod van den burge meester, zal a.s. Zaterdag plaats vinden voor de Ver. tot behartiging van Cultureele be langen alhier. Alleen lidmaatschap en donateurschap zal recht van toegang tot deze vergadering ge ven. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer. SCHAGEN MARKTOVERZICHT. Wij konden ons gisteren op veel bezoek verheugen. De. handel in vette koeien was goed te noemen. Pl.m. 8 uur was zoo goed als alles verkocht. Hoogste notocring was f 300, per pond f 0.36. Afkomstig van don heer A. Kos, Groote Keeten, gekocht door den handelaar J. Kers te Alkmaar. Er wer den beste kalfkoeien aangevoerd; handel matigjHoogsta notc^ring f .323, Gelde,.koeien handel, 'zeer sfu'g, oorzaak 'de langdurige droogte, hoogst noieering f 180. Bijna alle maal geschetste pinken aangevoerd, notce- ring was 150—180 gld., hoogcre prijzen, doch de handel was nu direct niet vlug te noe men. Nuchtere kalveren handel vlug, wat nog een aanvoer voor dezen tijd! Paarden geen aanvoer, er is pas paarden markt geweest, dat merkt men direct. Er was nog een Schot aangevoerd door gebr. Kweldam, voor haar eigen slachting. Deze kon en moest opbrengen 38 ets., massa f 280. Er was veel belangstelling voor dit dier. Op de stiorenmarkt was ook aardig be langstelling, noteering was tot f 200. Groote aanvoer van lammeren en over- bouders. Lammeren voor den dood geen handel; voor het leven handel stug, hoogste noteering f 11. Naar overhouders was haast geen vraag, de handel was dan ook stug. Oorzaak weer de droogte. Oudo slachtscha pen f 24—30-50. handel matig. Het spek was hier en nergens veel waard, de vette varkens Hoogste noteering 25V£ ct. trekkende handel; 7-wccksche biggen 17— 20 gld., 12-weekscho 2025 gld., handel kalm een en ander regelt zich natuurlijk naar de vette varkens. Schrammen 3032 gld., wei nig handel. Drachtige zeugen 70110. Bokken en geiten goede handel; kippen en konijnen handel goed. ZONDAG 15 MEL Ned. Herv. Gemeente. Dirksïïorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Oude Niedorp, vm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Vijf boerderijen te Uden in de asch qeleqd. Honderden kip pen omqekomen. Gistermiddag heeft to Uden (N. Br) een buitengewoon zware brand gewoed, waarbij vijf boerderijen en eenige landbouwschuren in vlammen zijn opgegaan. Vermoedelijk doordat kinderen met lu cifers epeeldèn is, aldus het Hsb., omstreeks half vijf brand ontstaan in de schuur, staan de achter de boerderij van den heer T. van Langerland. Het vuur vond veel voedsel in de groote voorraden stroo cn hooi, waardoor een groote vuurzee ontstond als gevolg waar van spoedig het rieten dak van do boerderij vlam vatte cn het gehoele complex in min der dan geen tijd in lichter lanio stond. De brandweer, die slechts over primitieve hulp middelen beschikte, was spoedig ter plaatse, doch zij kon niet voorkomen, dat het vuur achtereenvolgens oversloeg op de boerderijen van de landbouwers N. van Es. B. School, J. Vogelenzang en M. van der Elzen. Er ont stond een geweldige vuurzee, waartegenover dc brandweer machteloos stond. Zij moest zich beperken tot beveiliging van de omlig gende boerderijen in de buurtschap Het Zand, die groot gevnnr liepen. Het gelukte haar na veel moeite verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Alle vijf boerderijen brandden met de bij gebouwen geheel af. De schade, die onge veer f 50.000 bedraagt, wordt door verzeke ring gedekt. Het meeste vee liep in dc weide: veertig varkens cn ongeveer 250 kippen zijn in de vuurzee omgekomen, VEREENIGING TOT BEHAR TIGING VAN CULTURELE BELANGEN te NIEUWE NIEDORP. ZATERDAGAVOND a.s., van 7 tot 8 uur bi) GELDER, voor inschrfl- ving van leden. Alleen leden en donateurs hebben toegang op den BONTE AVOND van Zaterdag 14 Men Aanvang 8 uur. Schagen Te koop: Lekkere EETAARDAPPELEN, hij S. DRUIF, Winkel. To koop gevraagd: Een prima GASFORNUIS. Brieven aan S. VAN SPLUN TER. Winkel. JONGENS gevraagd, door P. HOOGLAND, Srhngerwanrd. Te koop: 1 H.D., 1 cyl. '28, 1 Path. met 80 pl., 1 gr. H. mand. C. DE BRUIN, Zwinwcg 5, Anna Paulowna. Te koop: 13000 TAAIE ROODE KOOL- PLANTEN, (plukklaar), bij C. KONING, Tjallewal, Schagcn. Twee Japansche torpedojagers in den grond geboord Japansche successen bij Loenqhaispoorwcq den Het Chineosche telegranfagent- schap Central News deelt mede, dat de Chineesche luchtmacht gister ochtend vroeg met succes Japansche oorlogsschepen in het Zuidelijk deel van dc Chineesche zee gebombar deerd hebben. Twee Japansche tor pedojagers werden tot zinken ge bracht, tweo buiten gevecht gesteld en drie Japansche vliegtuigen neer gehaald. Japanners winnen terrein. bij hun opmarsch nnnr don Loenghuispoor- weg. Zij veroverden na verschrikkelijke ge vechten Joengstsjen, Sinantsjcn, terwijl Mentsjcng wordt bedreigd. Dc Chineczen geven de Japansche successen toe. Volgens de laatste Japanscho berichten van het front Stijn de Chineesche steliingen langs den spoorweg Tientsin Poekau en in den westelijken sector door do nsnellcn Ja- pcnschcn opmarsch geheel gcisoleord. EÏERVEILING SCHAGEN, 12 Mei. Aangevoerd: 80.000 kipeieren: 50—58 Kg. 3.10-3.20, 58—60 Kg. 3.15-3.25, 00-62 Kg. 3.25—3.35, 62—65 Kg. 3.35—3.55, p. 100 st. HELDERSCHE EÏERVEILING. 12 Mei. Aanvoer: 24192 kipeieren: 52—54 Kg 2.70, 55—57 Kg. 2.80—3, 58-60 Kg. 3—3.10, 61-03 Kg. 3.20—3.50, 6i—67 Kg. 3.H)—3.80. 306 eend eieren 2.50—2.80, alles per 100 stuks. HOORN, 12 Mei. 1 stapel kleine Fnhricksknns f 19.—, 2 sta pels kleine Boerenkaas f 21.—, 1 stapel Boeren Comm. Kans f 22.50, totaal 4 stapels, wegende 3358 Kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Mei. Aanvoer: 1450 bos rabarber 7.70S.20, 120 krop sla 1.60, .400 stuks bloemkool 20.10— 20.90, 2e soort 16.90, 250 Kg. tomaten A 13. i0 B 43.50, C 41.30, CC 25.30. NOORDSCIIARWIOUDE, 13 Mei. Geen aanvoer.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3