Raad Wieringen De ramp in de Valkensteeg Misdadig kantoorbediende Lijk achter de toonbank Ontvanger kreeg de kous op den kop Moord aao boord Gemeente-vroedvronw krijgt opslag. De ambtenaar voor steunverlee- nlng in vasten dienst. B. en W. mogen voortaan op eigen houtje cadeautjes geven. Een nieuwe onderwijzeres benoemd. Naar blijvende werkverruiming. De Raad vergaderde gistermiddag. Voorzitter was de heer Kolff, burgemees ter, secretaris de heer van Duijn. Afwezig de heer Hulsebos. Na opening der vergadering ert vaststel ling der notulen volgt behandeling van de volgende Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopneming; bericht van goedkeuring besluit tot verkoop van bouwterrein aan C- Kooij Pz. en J. Tijscn Jbz.; alsvoren van het besluit tot het aan gaan van een kasgeldlecning, groot f 50.000.alsvoren van de 2e suppletoire begrooting, dienst 1937; alsvoren van het besluit tot vaststelling van de huur voor 't perceel Beltstraat 2; verschillende jaarver slagen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Aan L. Drenth en G. Nieland wordt ont heffing van hondenbelasting verleend; een verzoek van H. Pathuis wordt afgewezen. Aan C. Wor, L. Bult, P. C. de Haan, A. Kaznst, B. T. Bisschop, A. H. J. van 't Hof, N. Tijscn Jbz., N. Lont Cz., P. F. Knikman, Jb. Hegeman Jz., H. J. Stulp, J. Schuitema, E. Zctsema, A. van Veen, G. Schimmel, P. Kraak, M. C. van Schilt, A. Polmans, D. v. Bloemendaal en M. Lont Pz. wordt onthef fing van schoolgeld verleend; verzoeken van D. Nieland, J. H. Duimering, A. Roos- sicn, H. Pathuis en A. Vrieswijk worden afgewezen. Verder is nog ingekomen een verzoek van de afdeeling Schagen cn Omstreken van den Noderlandschen Bond van Hotel-, Kof fiehuis- cn Restaurantbedrijven om ver lichting van de lasten voor deze bedrijven door het verlagen van de personeele be lasting. Daar dit reeds het derde verzoek is van gelijke strekking wordt het stuk voor ken nisgeving aangenomen. Salarisverhooging gemeentevroed vrouw. B. en W. stellen voor de fungeerende vroedvrouw, in afwijking van de vastge stelde regeling twee periodieke weddever- hoogingen van f 100 toe te kennen, na 2- en 4-jarigen dienst, een en ander naar aanlei ding van een verzoek van de vroedvrouw. Aldus besloten. Artikel 13 L.O.-wet. Aan K. Klaver, G. van Bleisem, H. B. Janmaat, H. Thoma, C. van Eekelen wor den tegemoetkomingen ingevolge art. 13 der Lagcr-Onderwijswet toegekend voor het bezoeken door hun kinderen van de R.K. school te Hippolytushoef; aan T. Ippel, P. Wiegman, R. van der Woude, H. Atema, M. J. Boekestijn, J. Tijscn en M. Jansen voor de Christelijke school te Den Oever. Aldus besloten. Jaarwedde agent arbeidsbemid deling. B. en W. stellen voor de jaarwedde van fGOO.—waarvan f 250 als vaste jaarwedde en de rest als toelage met 1 jaar te verlen gen. Aldus besloten. Ambtenaar steunverleening. B. cn W. stellen voor den heer J. Kadijk met ingang van 1 Mei 1938 een vaste aan stelling te verlcencn als ambtenaar, hoofd van het bureau van steunverleening op een jaarwedde van f 2100.een en ander als gevolg van een verzoek van betreffende, die nog steeds op burgerrechtelijke arbeids overeenkomst is aangesteld. Is vroeger een dergelijk verzoek afgewezen, omdat men meende dat zijn werkzaamheden gauw af- gcloopen zouden zijn; nu zij een perma nent karakter blijven dragen, door het niet verminderde aantal werkloozen, achten B. en W. het voor inwilliging vatbaar. De heer Bontkes wil geen aanmerking maken op het salaris, daar een ambtenaar een verantwoordelijke taak heeft. Echter ziin er meer ambtenaren; spr. wil in het openbaar geen bedragen noemen, om het prestige, maar adviseert ook deze salarissen tc verbeteren. Met deze opmerking zal rekening wor den gehouden. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Prijs voor muziekooncours. B. en W. stellen .voor aan de muziekver- eeniging „Harmonie" een verguld zilveren lauwertak te schenken voor het a.s. con cours. Tevens verzoeken B. cn W. hen in zaken als dezen een meer algemecne machtiging te verstrekken, opdat zij in voorkomende gevallen zelfstandig voor wedstrijden e.d. prijzen kunnen toekennen.' Aldus besloten. Leerlingen O.L.-school Alkmaar. Hoewel thans geen enkele leerling uit Wieringermeer een lagere school te Alk maar bezoekt, hebben B. en W. geen be zwaar voor tc stollen een nieuwe gemeen schappelijke regelinsr aan te gaan, omdat een eventucele geval zich soms plotseling voordoet. Het voorheboud blijft gehand haafd, dat de aanvragers zich verhinden de op grónd van art. 6 der verordening ver schuldigde bijdrage aan de gemeente Wie- ringen te restitueeren. B. en W. stellen voor tot het aangaan van een riioinve ge- meenschapclijkc regeling op dit stuk tc, besluiten. Aldus besloten. Verlaging rentevoet leeningen. B. en W. doelen mede, dat de Cottp. Boe renleenbank bereid is gevonden de rente van een drietal met haar gesloten geldlcc- ningen, met ingang van 1 Juli a.s. te ver lagen van 4*4 op 3 per jaar. Het betreft I hier de volgende geldleeningen: leening 1918/1919 oorspr. groot f28.000.— (pro res- to f 10.000.—) aangegaan tegen een rente van 5 lecning 1926 oorspr. groot f7100. (pro resto f 1100.—) aangegaan tegen een rente van 5 lecning 1926 oorspr. groot f8500.— (pro resto f3000.aangegaan te gen een rente van 5 De lecningen 'wer den in 1935 alle drie omgezet in 4% lec ningen. B. en W. stellen voor de rentevoet dezer leeningen ingaande 1 Juli 1938 nader vast te stellen op ten hoogste 3 's jaars. Het komt hen ook gewcnscht voor enkele bij Zeegras-exploitatie gesloten geldlee ningen, thans nog 4 bedragende, terug te brengen tot 3 Deze lecningen waren oorspronkelijk resp. groot: f 8000.— (p. r. f 3000.—), f 17750.— (p. r. f 6500.—), f5500.- (p. r. f 2250.—) cn f 13269.67 (p. r. f 5169.67). De 3 laatstgenoemde lecningen werden in 1935 omgezet in 4 leeningen. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Aldus besloten. Verkoop bouwterrein. B. cn W. stellen voor een smal stuk grond, groot 598 cA. tusschen Voorstr. cn Kerksteeg te Den Oever te verkoopen a.d. hoer I. Lont voor f 3.per c.a., onder voorwaarden door hen nader te bepalen en voorts te besluiten, dat de overblijvende grondstrookjes van dit perceel bestemd worden tot openbare straat, een bestemming die dit perceel eigenlijk tot nu toe niet had. De heer Kooij vindt den prijs abnormaal hoog. Voorzitter merkt op, dat de heer Lont geen bezwaar had. Het voorstel werd aangenomen. Commissie van Toezicht L.O. Als leden van de commissie van toezicht op het L.O. worden gekozen in de vacature de Jong, "de heer H. de Jong, aftredend en in de vacature Jongkind de lieer P. Jong kind, aftredend. Onderwijzer O.L. school Hippo- lytushoeL Ingevolge het bepaalde in art. 28 der La- ger-onderwijswet 1920, in de lezing zooals die thans luidt, moeten aan een lagere school, waarvan het getal leerlingen tot boven 235 stijgt, verbondon zijn een hoofd en 5 onderwijzers van bijstand. Aangezien het gemiddeld aantal leerlingen der O.L. school te Hippolytushoef over 1937 23914 bedroeg, dient, vanaf 1 Januari 193S de leerkrachtenformatie aan deze school gebracht te worden van 5 op 6. B. en W. hebben daarin voorloopig voorzien door tijdelijke aanstelling van een wachtgeldster; de benoeming van een vrouwelijk leerkracht is namelijk wenschelijk, met het oog op het handwerkondcrwijs. Als eenige candidate hebben B. en W. op de voordracht geplaatst Mw. T. Blecker- Wouda, de tl'ans lijdelijk fungeerende on derwijzeres, wier werk door de bevoegde autoriteiten gunstig beoordeeld wordt. B. cn W. stellen voor de benoeming tc doen ingaan op 1 Mei 1938. Aldus besloten. Armvoogd benoemd. De Herv. Kerkraden verzochten een arm voogd te benoemen in de vacature S. Rus- selman, en dienden een voordracht in als volgt: 1. S. Russclman, 2. P. Blaaubocr, 3. \V. Mosterd Sz. De heer Russclman wordt benoemd. In de vacature Jb. Dekker is de voor dracht: 2. M. Mulder, 1. Jb. Dekker Pz., 3. W. Mosterd Sz. De heer Dekker wordt benoemd. Wegverandering. De Kerkeraad verzocht, daar haar ge- houw voor ouden van dagen Noorderlicht, niet voor uitbreiding vatbaar is, ccn bocht uit het Viervoelspad te nemen. De weg zal dan recht worden. De benoodigdc grond is ter beschikking van de gemeente. Op ccn vraag van -Mw. WitSlikker ant woordt voorzitter, dat de Partlaan even breed blijft, alleen wordt een gevaarlijke hoek weggenomen.. Er is ccn maar bij, want de straat moet verlegd worden en dat kost geld. Voorzitter zou willen bevorderen dat het de gemeente niets kost. De heer Boersen had hot beter gevonden als het direct gebeurd was. Na eenige onderlinge discussie besluit men het verzoek toe te staan, mits de straataanleg geen kosten meebrengt.. B-steun. Van den minister van sociale zaken is een circulaire ingekomen over steun van de B-bocren. f 5.70 mag per werklooze worden uitgetrokken, waarvan f 2 voor rekpning van de gemeente komt. Het aantal werkloo zen bedraagt 310. Voorgesteld wordt dus dat de gemeente 310 x f 2 is f 620 bijdraagt. Rondvraag. De heer Bontkes wijst op de mihistorieelc circulaire tot uitvoering van werken. Den Haag heeft het roer omgegooid cn de ge meente moet. werkgelegenheden van blijven de aard zoeken. In deze gemeente is de ruil verkaveling van groot hclang. Op dit ter rein ook ten aanzien van grondverbetering is meer te doen. Groote stukken kunnen verbeterd worden. Spreker wijst op een uitvoerig rapport van 't. NVV (volgens 't Plan v. d. Arbeid) verslagg. en doet een voorstel de regeerinc te verzoeken de roulecrregcling af te schaf fen. Daarnaast was het wenschelijk om een deskundige commissie samen te stellen, die een onderzoek naar blijvende werkgelegen heid, bijv. industrie instelt. Verder vraagt spr. naar het ingezonden adres van de Woninghouwvereeniging. Het bevreemdt spr. het stuk niet aangetroffen te hebben. Tenslotte zijn er klachten van howoners van d"e Kliefstraat, dat automobilisten te hard .rijden. Zij vragen waarschuwingen!* den. Ook ziin er klachten over het vuilnis- vervoer te Den Oever. Voorzifter: U heeft een heel lijstje! Spr. zegt dat de circulaire van de z.g. 50 pet. regeling is ingekomen. De gemeente moet een nieuwe hegrootine indienen over de kosten. Spr. luid gehoon) dat men direct kon beginnen. Wordt 50% meer toegestaan, yei;valt de rouleering auto Een toepasselijke naam voor een nieuwe boer derij in de aan het zilte nat ontworstelden Wie- ringermeerpolder. matisch, omdat de z.g. 2/3 en 1/3 regeling geldt. Het kan geen kwaad er naast nog een verzoek aan de regcering te richten. De ruilverkaveling vindt voorz. een mooi werk. Reeds eerder is getracht de loonen in werk verschaffing te verhoogen. Een commissie van industrie bestond feitelijk reeds. Spr. heeft, het oog op de garnalcnindustric Eerder is reeds gesproken over vlas- en kar tonindustrie. Spr. wijst op dc Wieringer- meeplannen. Het maakt sp. niet uit waar een fabriek komt als er maar arbeiders ge plaatst kunnen worden. Hot verzoek van de Woninghouwvereeni ging tot 't bouwen van 20 woningen is naar Den Haag gezonden. Reeds is goedkeuring tot het bouwen van 12 woningen ingekomen dit verzoek is echter vervallen, maar spr. denkt dat het nieuwe verzoek wel zal worden toegestaan. Met de gedane opmer king zal spr. rekening houden. Gedeeltelijk is er reeds in voorzien. Weth. Bosker geeft nog een inlichting over de ruilverkaveling. De heer Bonthes let niet op. Weth. Bosker: Nou moet je luisteren! Weth. Bosker noemt de zaak nogal lang durig. In B. en W. heeft- spr. voorgesteld zich te wenden tot het Hoogheemraadschap om te beginnen met de walslootcn. Hierna sluiting. De steeg in beslag genomen. Naar aanleiding van de ramp in de Valkensteeg te Rotterdam, waar bij acht dooden en zeven gewonden te betreuren vielen, is door den of ficier van justitie aldaar en den rechter-comimissaris ter plaatse een onderzoek ingesteld. Op last van deze autoriteiten is de geheele Val kensteeg, d.w.z. de straat met fun deeringen, wegdek, enz. door de politie in beslag genomen en ge blokkeerd. Tevens zijn de aan die straat gelegen panden in beslag genomen. Een commissie van ingenieurs van elders is benoemd cn zal 11a beëindiging haar on derzoek ter plaatse beginnen, om daarvan aan de justitie rapport uit te brengen. Gedurende het onderzoek dier technici, zal de politie in de Valkensteeg geen verkeer toelaten cn zullen behoudens voorloopige noodwerken aan panden of weg geen nadere werkzaamheden mogen worden verricht, welke last aan den di recteur van den gemeentelijken technischcn dienst alhier is beteekend, als vertegenwoor diger van de gemeente Rotterdam. Twee lijken van de slachtoffers, n.1. Kok en Van der Walle zijn in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden zal in het St. Francis- cus Gasthuis te Roterdam sectie hierop ver richten. Na zijn patroon le hebben opge licht, stali hij diens kantoor in brand. Woensdagavond heeft een brandje ge woed op de zolderverdieping van een pand aan do Nieuwe Haven tc Rotterdam, waar in de kantoren zijn gevestigd van den parti culieren bewakingsdienst „De Twee Sleu tels." Het uitgebreide onderzoek van do politic heeft aangetoond, dat een kantoorbediende in het kantoor brand heeft gesticht. Hij heeft een brandende krant' neergelegd in de nabijheid van het trapgat, waar diverse an dere licht brandbare artikelen lagen. Met een straal op de waterleiding heeft de brandweer hel vuur in een oogwenk ge- hlnscht. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat deze •brandstichting is geschied, omdat de kantoorbediende, de 23-jarige A. J. B„ se dert geruimen tiid fraude heeft gepleegd ten nadcele van de firma. De jongeman heeft een aantal kwitanties tot een totaal bedrag van f 300.— achtergo houden; deze kwitanties inde hij zelf cn zette het geld op zijn spaarbankboekje. LIEFDESDRAMA? Gistermorgen deed een expeditie knecht van de firma Verkade, die eenige bestellingen moest afleveren aan den winkel van me]. J, H. I. van Loo aan den Nieuwen Binnen weg te Rotterdam, een afschuwelij ke ontdekking. MeJ. van Loo lag nl. dood achter de toonbank; waar schijnlijk is zij geworgd. De bezorger waarschuwde onmiddellijk de politie, die ccn onderzoek instelde. De pl.m. 40-jarige alleenwonende juffrouw van Loo, dreef de zaak ongeveer een jaar. Volgens verklaringen van omwonenden was zij niet getrouwd, doch wel heeft zij eenigen tijd met een man samengewoond. Sinds eenige maanden was de verstandhouding echter minder goed. De ruzie liep zoo ver, dat den man de toegang tot de woning werd ontzegd. Men brengt dezen moord thans hiermede in ver band. Dreigbrieven. Nader vernemen wij, dat de man, die van den moord verdacht" wordt, kortgeleden dé relatie met het slachtoffer heeft verblbken, aangezien hij terug wilde keeren naar zijn vrouw, waarmede hij langen tijd in onmin had geleefd. Hij scheen zeer bang te zijn, dat zijn vrouw iets te weten zou komen van zijn betrekkingen met Mej. van der L. en daarom had hij haar reeds diverse dreig-- brieven géschreven. De vrouw was daarvan reeds zoo van streek, dat zij dc politie er van in kennis stelde. Deze zet thans het on derzoek in deze richting voort. Het is ge bleken, dat de vrouw is gewurgd met een bonte lap. Jongeman benadeelde assurantiefirma Anderhalf jaar gevangenisstraf gevraagd. Een 19-jarige jongeman, werkzaam op het kantoor van een groote assu- rantiefirma te Amsterdam, heeft ge- ruimen tijd op ernstige wijze zijn werkgevers bedrogen, door oplich tingen heeft hij op geraffineerde wij ze de firma voor ruim f 3000 bena deeld. De jongeman, die een zeer klein salaris genoot, was belast met de schaderegeling. Van zijn verantwoordelijke positie maakte hij misbruik door schadequitantics te ver- valschen. De kassier betaalde hem op die nagemaakte stukken, die hij toekende met de namen van cliënten, bedragen uit voor geleden brandschade, diefstal enz. De jongen legde een volledige bekentenis af. Hij had het geld met vrouwen opge maakt. Do officier van Justitie, Mr. A. L. L. F. van Du Hemen 'vorderde we gens oplichting en valschheid in ge schrifte anderhalf jaar gevangenis straf, door te brengen in de jeugd gevangenis. De verdediger Mr. J. de Vricze, schetste in zijn pleidooi het leven van den jonge man, hij drong op clementie aan. Vonnis 27 Mei. Klapstoeltjes in beslag genomen Werk van dc Haagsche politie lijdeiis de Doopplechtigheid. De Haagsche politie is over het algemeen zeer tevreden over de resultaten van de re gelingen, welke zij Donderdag in verband met de drukte in de residentie tijdens het Doopfeest van Prinses Veatrix heeft moeten treffen. Wel bleek het noodzakelijk een groote hoe veelheid stellage-materiaal, dat bij derge lijke gelegenheden niet dan met vergunning mag worden geplaatst, in beslag te nemen, omvattende niet minder dan 33 stoelen, on geveer 150 kisten, een groot aantal banken en klapstoeltjes en de bijbehoorende vervoer middelen» Vordering kan niet op bank, waarbij de belastingschuldige een rekening-courant heeft, wor. den verhaald. De ontvanger der directe belastingen te Rotterdam had eenige dwangbevelen ter zake van verschuldigde gemeentelijke in komstenbelasting uitgevaardigd te>gen zeke ren van D., wonende te Brussel. Toen deze gelden niet binnen kwamen, heeft de ontvanger een vordering gedaan aan de Incasso- bank, waarbij van D. in rekening courant stond, doch de Incasso- bank voldeed niet aan deze vorde ring. Daarop legde de ontvanger exe cutoriaal beslag ondered Incasso- bank ten laste van van D. en hij dagvaardde de bank ten einde verklaring te doen van hetgeen zij verschuldigd mocht zijn of wor den aan van D. Dc bank verweerde zich tegen die vorde ring. Zoowel de rechtbank te Rotterdam als in hooger beroep het gerechtshof te Den Haag ontzegden aan den ontvanger zijn vorde ring. Thans heeft de Hooge Raad over wogen, dat de rechtbank op goede gronden heeft vooropgesteld, dat de wet geen verplichting legt op al le schuldenaren van den belasting schuldige, doch alleen op hen, die gelden ten behoeve van den belas tingplichtige onder zich hebben. Evenzeer is terecht geoordeeld, dat ccn bank, die over de bedragen, welke zij in rekening-courant aan haar cliënten verschuldigd is, die bedragen niet ten behoeve van die cliënten onder zich houdt. Op dezen grond heeft de Hooge Raad het ingestelde cassatieberoep verworpen. Fransche regeering verzoekt uit levering van verdachte. Politiek in het spel? De rechtbank te Amsterdam behandelde in haar zitting van gis teren het uitleveringsverzoek van de Fransche regeering ten aanzien van den Marseillaan F. Gaston, die gezocht werd, omdat hij van moord wordt verdacht. Hij zou aan boord van een in de haven, van Marseille liggend Fransch schip den chef van de machinekamer S. met een re volver hebben neergeschoten, toen hij als tremmer om werk kwam vragen. De ma chinist werd stervende op het dek aange troffen. Zijn laatste woorden waren: „Het is Gascon". Gascon had Frankrijk verlaten, doch werd te Amsterdam aangehouden in April j.1. Ter zitting hield verdachte vol, onschul dig te zijn. Naar de meening van mr. E. van der Vlugt waren er redenen om de uitlevering te weigeren, daar er ernstige vermoedens bestaan, die er op wijzen, dat de zaak een politie ke tint heeft. De man vocht als communist in Spanje, teruggekeerd in Marseille was hij anarchist. Hij heeft over zijn politieke richting niet gezwegen en daarmede groef hij zijn eigen graf. De communisten daar zijn zeer op hem gebeten. Dat is de reden, dat G. van deze moord wordt beschuldigd, zij hebben hem beschuldigd. De president merkte op, dat het feit buiten de politiek staat; er is een machinist ver moord door een tremmer Het slachtoffer heeft zelf de naam van dezen man genoemd. Verdediger: Een naam, die evenwel voor komt in Marseille als de steenen in de straat. PI. concludeerde tot afwijzing van het uit lever» n"? verzoek. Dc rechtbank zal over deze zaak rapoort aan de regeering uitbrengen. Twee werkloozen doodgereden Tilburgsche bakker staat recht. De officier van Justitie te Middelburg heeft gistermorgen vier maanden gevange nisstraf geëischt tegen den 28-jarigen bak ker A. C. D. S. uit Tilburg, die op Maan dag 14 Maart j.1. onder de gemeente Kloe- tinge met zijn auto op het rijwielpad kwam en twee daar rijdende werklooze arbeiders, van R. en S. uit Goes, heeft aangereden, waardoor eerstgenoemde onmiddellijk, dc laatstgenoemde den volgenden dag is over leden. De verdediger Mr. J. Mayer uit Breda, pleitte vrijspraak, of althans een uiterst clemente straf. BRAND GESTICHT IN STAATSBOSSCHEN Gisterochtend omstreeks kwart over elf is door een onbekend gebleven man, die zich na zijn laffe daad per auto uit de yoe-1 ten maakte, brand gesticht in de Staas-j bosschen, gelegen ten zuiden van den straat weg ApeldoornAmersfoort, nabij Stroe. f Door zeer snel ingrijpen van de bosch-Ji brandweergroep uit Stroe, Voorthuizen, enl Garderen kon de vuurzee, welke in cenr vijftienjarig dennenbosch woedde, bcpcrkili blijven. Een oppervlakte van 12 HA. boscil .ging echter verloren. f -■

Schager Courant | 1938 | | pagina 14