De belastingzaak te Schagen De Nieuw-Amsterdam trilde niet Woensdagsche Mijmerij Landdag van Kon. Ned. Middenstandsbond in Den Helder Nieuwe voorwaarden voor het monsteren Nieuwe verzendmetbode bij de Spoorwegen Postvlucbten op Indië KS) lAihene 17 Mei l-Vdam 17 Mei De staat is oppermachtig Toen Arnold Meijer uit het gevang kwam Leugens om bestwil. Het leugentje om bestwil is in onze samenleving een onmisbare instelling. De taak, onze kindéren met dit pijnlijke instituut vertrouwd te maken, is misschien het moeilijkste punt van de heele opvoeding. Kinderen worden nooit als leugenaars g e b o re n. Maar als we hun niet bijtijds leerden, dat ze niet altijd de waarheid kun nen zeggen, zouden ze een wanhoop worden voor henzelf en hun heele omgeving. Dan werden ze enfants-terribles. Zoo niet aan leiding tot bloedveeten. Hou me vast of ik ga alwéér vertellen van het jongetje, dat zóó waarheidlievend was, dat zijn moeder doodsangsten uitstond toen er een nieuwe oom met een buiten model-neus op visite zou komen, een bezoek dat zoozeer het uiterste van moeders zenu wen vergde, dat ze oom bij ongeluk vroeg, of hij suiker en melk in zijn neus wenschte. Maar leugentjes-om-bestwil komen niet alleen in het huiselijke leven voor. Ook in de hooge politiek en de lage diplomatie. Daar heeft men er allerlei gewichtige na men voor. die al op zichzélf leugentjes-om- bestwil zijn: men noemt ze communiqué, officieele mededeeling of ook wel démenti. Ja, als men het woord démenti taalkundig gaat onderzoeken, kan men met eenigen kwaden wil de beteekenis van tegenleugen daarin ontdekken. In het gezellige familieleven der volkeren onderling zijn leugentjes-om-bestwil al even onvermijdelijk als in de genoegelijke samen leving der gezinnen. Maar men moet een Oosterling zijn om cynisch en met stalen gezicht toe te ge ven. dat er twee soorten waarheden zijn: de officieele en de officieuze. Wie deze kampioen der oprechtheid is? Hirota, minister-president van Japan. In een persconferentie met vijftig buiten- landsche journalisten is hij er rond voor uit gekomen. Op een vraag, of het „incident" met China nog lang zou duren, gaf hij onder gelach van alle aanwezigen het volgende monumentale antwoord: „Officieel ben ik optimistisch gestemd en geloof ik, dat de strijd spoedig ten einde zal zijn. Persoonlijk vrees ik, dat de strijd van langeren duur zal wezen met het oog op de vijandige houding van de regeering van Hankau." Wie kan na zoo'n ontroerende openhartig heid nog iets immoreels zien in een officieel jokkentje? Zelfs maarschalk Tsjiang-Kai- sjek zal neiging hebben gevoeld, den Japan- schen premier een telegram van hulde te sturen. Jokken is nooit erg als je 't er maar by zegt. dat je 't doet! De Japansche premier heeft getoond, dat het k&n en daarmee de instelling van het leugentje-om-bestwil gezuiverd en gereha biliteerd. Voortaan heeft niemand er zich meer voor te schamen als men maar Hirota's voorbeeld volgt. Het lastigste probleem van de opvoeding, waarover millioenen consciëntieuze ouders zich het hoofd hebben gebroken, is eindelyk op een gelukkige manier opgelost: Wil je Tante Tine een kusje geven? Héél graag, omdat het nu eenmaal zoo hoort. Maar ik vind dat haar snorretje wel griezelig prikt. Vind je oom Louis erg veranderd Heelemaal niet, oom; dat wilt u na tuurlijk het liefste hooren. Maar uw pak slobbert wel erg zielig om uw lichaam en u hebt een heel kaal knikkertje gekregen. En niet alleen voor kinderen: Dag man, wat ben je vreeselyk laat, we zijn al klaar met eten! Ja schat, officieer heb ik het ontzet tend druk gehad met allerlei conferenties, maar persoonlijk geloof ik, dat de verschil lende rondjes, die we elkaar van 5 tot 7 in De Gouden Leeuw hebben gegeven, en het plezierige gezelschap, dat die schalk van 'n Smits had meegebracht, wel de voor naamste oorzaken van m'n late thuiskomen zijn. Of tusschen vriendinnen: Hoe vind je deze nieuwe jurk? Hy staat je buitengewoon, erg vroolijk, en een uitstekende coupe. Mijn bijgedachte is, dat je ouwelijke gezicht by zoo'n jeug dige jurk nog meer uitkomt, wat my alleen maar gunstiger bij je kan doen afsteken. Ja, zelfs voor journalisten is er iets uit te leeren. U kunt nu misschien onder een ingezonden stuk het volgende redactioneele bijschrift verwachten: „De gachte inzender ziet officieel ge sproken verschillende aspecten van de zaak over het hoofd, waar wij hier met het oog op de beschikbare plaatsruimte niet nader in kunnen treden, maar waaruit blijkt, dat hij van het onderwerp slechts zéér oppervlakkig studie heeft gemaakt. Persoonlijk is de redactie van gevoelen, dat zij zich leelijk heeft vergaloppeerd en zich er niet uit kan praten. Derhalve: Discussie I gesloten." Motiveering van het vonnis Concept-balans een wettig bewijs geacht. In eon gedeelte van onzen oplaag van gisteren konden wij nog opne men dat de accountant Sch. te Scha gen, ex-wethouder, door de Alkmaar- schc. rechtbank tot 8 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld, ter wijl den heer B. een gevangenisstraf m werd opgelegd van 3 maanden. Wat verd. B. betreft, achtte de Rechtbank bewezen, dat hij valschheid in geschrifte had gepleegd, door hot indienen van een valsche balans en wel gedurende tal van ja ren, zulks otn minder belasting te behoeven te betalen. Ilij had daartoe verschillende goederen achter gehouden en niet op de balans gebracht. De medeverdachte Sch. had de concept balans opgemaakt en daarop goederen ver meld, waarvan bij wist, dat de waarde veel moer was, dan hij bad opgegeven. I-Ict kapitaalsaldo was daardoor beduidend minder, dan uit de balans bleek. Verd. Sch. stond verdachte B. bij en wist zeer goed, dat in 1037 liet inkomen van verd. B. onge veer f 1000 meer was. Do concept-balans gaf derhalve bet juiste saldo niet weer. De beide, Rijksaccountants hebben dit ge constateerd cn verklaard, dal de balans een verkeerd beeld gaf van de zaak en dat daar uit nadeel voor hot Riik voortvloeide. Fn ver.d. Sch. wist dit zeer goed. De concept-balans noemt de Rechtbank een wettig bewiis, zoodat bier gesproken kan worden van valschheid in geschrifte. Verd. Scb. was de meer ontwikkelde man en bovendien accountant en verd. B. heeft zich geheel aan verd. Sch. overgegeven. De Rechtbank noemt e<m dergelijke han deling een zeer ernstig feit cn bet boven staande aannemende, dient verd. .Scb. ook zwaarder tc worden gestraft dan zijn cliënt 13. Dak ingestort Twee arbeiders tc Goes gewond. Gisteravond omstreeks half zes was een zestal werklieden bezig met het opvijzelen van bet platte dak boven de ongeveer 200 M2. groot e garage van den lieer J. C. Krijger te Goes, toen het dak plotseling, waar schijnlijk onder de last van 't over vloedig vallende hemelwater, met lievig gekraak gezwcek. De arbeider vanRalen werd ernstig aan bet hoofd «rewond en liep een hersenschud ding op. Ilij is naar het gasthuis te Goes •vervoerd. Kon andere arbeiders, zekere S., maakte een sprong om het vallende dak ie ont- glion*n. doch viel door een ruit. IIii liep daarbij door glasscherven verwondingen óp. Tor plaatse werd hij door een goneos- honr verbonden. Ken andere arbeider, zekere S., maakte lis-beid stellen. De niaterieele schade, die niet door verzekering wordt gedekt, is groot Hoewel de afd. Den Helder van den Kon. Ned. Middenstandsbond eerst voor kort tot de federatie is toegetre den, zal reeds dit jaar en wel op Hemelvaartsdag, 26 Mei a.s. daar een landdag georganiseerd worden, waarbij de plaatselijke afdeeling als gastvrouwe fungeert. Het betreft hier district Noordhol land Noord (district XI), waarvan men verwacht dat circa 200 leden zich geroepen zullen voelen de reis naar Den Helder te ondernemen, om aldaar een prettigen dag door te brengen. Het behoeft geen betoog dat men zal trachten het den gasten zoo prettig moge lijk tc maken, zoodat de bondsleden met de boste ervaringen over hun gastvrouw huiswaarts zullen keeren. Zij nog vermeld, dat ook de dames der leden op dezen land dag welkom zijn. Wat het voorloopig opgestelde program ma betreft, men verwacht de leden te om streeks half 11 's morgens in Casino, al waar zij worden ontvangen. Hier heeft dan het eigenlijke congres plaats, alwaar het woord gevoerd zal worden door de heeren F.d. G. Schurmann, voorzitter van dien K.N. M.B., F. K. v. d. Leeuw, directeur Boncis- bureau K.N.M.B. cn Mr. L. G van Dam uit Haarlem. Omstreeks 1 uur zal met bussen naar Huisduinen vertrokken worden, waar de lunch gebruikt wordt, ter wijl om 2 uur (bij gunstig weer) een vaartocht met dc ESONA op het Marsdiep volgt. Mochten de weer goden roet in 't eten gooien, dan wordt deze vaartocht vervangen door een wandeltocht van Huisdui nen via de duinen naar de Donkere Duinen. Tc half 5 zal waarschijnlijk het officieele gedeelte van dezen hondsdag besloten worden, waarhij ieder deelnemer natuurlijk vrij is verder naar eigen inziens zijn dag te verdeelen. Vertrouwen wij dat een zoo groot mogelijk aantal bondsleden zich ge roepen zullen voelen 26 Mei in Den Helder aanwezig te zijn. Auto te water geraakt Bestuurder weet zich te redden. Tegén middernacht, is de 30-jarige Am sterdammer F. Heemskerk met een vier- persoons gesloten auto in de Schinkel ge reden. I-I ij wist zich uit de auto te wer ken en kon door handreiking op het droogc worden gebracht. De man kwam uit dc Kanaalstraat en lel te op den hoek van de Derde Kost ver loren kade niet op den weg, waardoor hij rechtuit hel water van de Schinkel inreed. Nadat men hem op het droogc had ge bracht is hij. daar hij een verwonding aan een voet had opgeloopen. naar het bureau Overtoom vervoerd en aldaar verbonden. Later kon de man huiswaarts keeren. De brandweer is geruimen tijd bezig ge weest met het op het drooge brongen van dc auto. Ondanks de groote snelheid. De sirenes van de schepen, die in de haven van New-York liggen, loeiden, toen de „Nieuw Amster dam", de nieuwste aanwinst der Holland-Amerikalijn, Maandagmid dag statig binnenvoer en op het oogenblik dat het machtige zeekas teel aanlegde, speelden muziek korpsen het Ncdcrlandsche volks lied. Zooals wij gisteren reeds meldden, maak te de Nieuw Amsterdam met zijn reis van Rotterdam naar New York een record. In zes dagen, 5 uur en dertig mi nuten werd de afstand afgelegd. Het schip had een gemiddelde uursnelheid gemaakt van 21,7 knoo- pen. Op een gedeelte van de reis bedroeg de snelheid 23 knoop, hoe wel dc scheepsbouwers waren over eengekomen, dat slechts op een snelheid van 20 'A mijl kon worden gerekend. Het weer was zeer goed. Op het eerste stuk der reis had men nogal wat tegen wind, terwijl het, toen men Amerika na derde, mistig was. De gezagvoerder van de Nieuw Amster dam, de heer Johannes Bijl,, en de direc teur der Rotterdamsche Scheepsbouwmaat schappij, de heer Dirk C Endert, spraken hun voldoening uit. over het feit, dat het schip, ondanks zijn groote snelheid, niet heeft getrild.- Compliment van Britsch mari ne-ingenieur. Sir William Isherwood. een scheepsbouw kundig ingenieur der Britsch e marine, die de reis had meegemaakt, sprak zijn bewon dering uit over liet schip. De Indo „een gevaar voor Indië". Een grof-beleedigende brochure 1 250.boete geëischt. In een brochure, getiteld „Nieuw-Guinca- plannen", heeft P.E.Iv. den Indo-Europeaan een gevaar voor ons volksbestaan genoemd. IndoEuropeanen zijn, blijkens schrij vers oordeel, geen echte Nederlan ders, geen scheppers van I-Iollandschc cultuurwaarden. Zij behouden steeds hun Indo-tongval, wegens een afwij king aan het spraakorgaan, waar aan ook dc Joden lijden. -De .Indo is:._ onstandvastig van karakter en richtingloos in zijn doen, hij is een sociaal gevaar voor Ned. Indic, dat gesticht is door Geuzenbloed cn niet door Indo's De Nonna's cn Singo's zijn zonder uitzon dering degenere's zonder plichtsbetrachting en moraliteit. Wegens deze uitdrukkingen en nog vele andere had de officier van Justitie een vervolging tegen K. ingesteld wegens hclcediging van een bevolkingsgroep Volgens verdachte's verklaring was hij zich wel bewust, dat de inhoud van zijn brochure beleedigend was voor den Indo- Europeaan, maar bij meende met deze bro chure het algemeen belang tc dienen. De strekking van de brochure is wetenschappe lijk. Verdachte zeide verschillende bijdra gen voor Duitsche rassische tijdschriften te hebben geschreven. De officier van Justitie kon niet inzien, dat deze brochure zuiver wetenschappelijk is. Verd. zou er aldus spr. beter aan ge daan hebben de goede eigenschappen van hen, die met ons samen wonen naar vo ren te brengen, dan deze- De officier requireerde ten slotte f 250 subs. 100 dagen hechtenis. HET CONFLICT IN DE I RINGVISSCHERIJ. Minnelijke schikking toch niet mogelijk. In de gisteravond gehouden bui tengewone algemeene vergadering der reedersvereeniging voor do Nc- derlandsche Haringvisschcrij is met algemeene stemmen besloten, ten aanzien van het conflict met de op varenden aangaande de loonvoor- waarden voor dc teelt 193S, het vol gende standpunt in te nemen, na dat te voren, eveneens met algemee ne stemmen, was overwogen, dat van verder minnelijk overleg met do besturen der vakbonden, gezien de in dit opzicht tot dusver opgedane ervaring, geen oplossing der huidi ge moeilijkheden is te verwachten. Met ingang van heden zal worden ge monsterd op dc navolgende voorwaarden: De loonregeling van 1937 wordt aangevuld met de volgende concessies: Binnen liggen en rusttijden. Tijdens de zoutharingvisscherij zal ccdu- rendc den tijd, dat met een vleet wordt gevischt, waarvan dc totale bovcnspeerrecp- lengte 1970 meter niet te boven gaat, tus schen twee reizen twee maal 21 uur wor den binnen gelegen, waarvan de bemanning 24 uur vrij zal zijn. Indien 25 of meer last haring wordt aangevoerd: drie maal 24 uur binnen waarvan 48 u. vrij. Boven 1970 meter spoevreeplongto tot 1 Octoher: drie maal 24 uur. waarvan 48 uur vrij: na 1 October: 60 uur binnen, waarvan 36 uur vrij» Een laadtabletAanzienlij ke tijdsbesparing. Te Rotterdam, Nijmegen, Arnhem en Zwolle hebben de Nederlandsche Spoorwegen proeven genomen met een nieuwe vinding, die hun in staat stelt bij het goederenvervoer een aanmerkelijk versneld tempo en daardoor een groote tijdsbesparing te bereiken. Ondanks allerlei modcrnisccringen was h<k, aldus het Hsb., niet te voorkomen, dat, ook bij het grocpsvervocr, er op de groeps hoofdstations nog altijd vrij veel over te laden zou blijven. Men is er toen op gaan zinnen, hoe aan de bezwaren, hier aan verbonden, zooals oponthoud en het feit. dat dc goederen door een te groot aan tal instanties werden behandeld, met alle vaak onaangename gevolgen, van. dien, nog tegemoet te komen zou zijn. De oplossing werd gevonden in den vorm van een z.g. laadtablet. Zoo'n laadtablet is eigenlijk het ei van Columbus, en dankt zijn ont slaan aan het inzicht, dat het prin cipe van dc groepswagens ieder hoofdstation zijn eigen wagen ook door tc voeren moest zijn voor kleinere eenheden, in casu voor den inhoud van dc wagens. Zijn invoe ring werd mede beïnvloed door de overweging, dat er hesparingen door zouden zijn te bereiken. Dc laadtabletten zijn oogenschijnlijk recht hoekige tafeltjes van 2^ bij meter, zoo boog op de pooten staand, dat er gemak kelijk een hefwagentje onder gereden kan worden. Deze wagentjes rijden den tablet, zoodra deze volgeladen is met pakjes voor Vertrek van Aankomst te (heenreis) |SinRap' 17 HBand' 17 Moi I-P- Mei |RanK. 17 Mei UcruRreis) H"* 17 Mei jsesra 17 Mei Valk (heenreis) Torenvalk (terugreis) |A'dam 17 Mei Athene 17 Mei Band. 17 Mei Singap. 17 Mei dezelfde bestemming weg naar den aangee wezen groepswagen. Reeds op het station van afzending, dat zijn tabletten toegezonden heeft gekregen van het groepshoofdstation, wordt zooveel mogelijk rekening gehouden met de plaats van bestemming. Goederen voor dezelfde be stemming worden er op één tablet geladen, dat. door middel van „opstanden" houten hekjes zooveel bergruimte kan krijgen, dat men uiteindelijk alleen met liet vermo gen van den hefwagen rekening heeft te houden. Dan gaan de tabletten naar hel hoofdstation. Vroeger moest men hier pakje voor pakje in ontvangst nemen, op steek- wagens laden en naar de treinen rijden. Nu neemt men de tabletten inontvangst en brengt die waar ze wezen moeten. Het verschil is duidelijk: dat waar aanvankelijk vele menschen, met veel materiaal aan te pas kwamen, kan nu door een paar arbeiders, gewapend met een hefwagentje, worden verricht. In Zwolle werden met de nieuwe ver zendmetbode reeds zeer groote tijdsbespa ringen bereikt. Zeker zullen de bevoegde autoriteiten het daarheen leiden, dat de laadtablet op grooter schaal zal worden in gevoerd. Verbeterde gage bij. aanvoer van versche haring. Over hetgeen aan versche haring wordt besomd, zal aan de bemanning procent extra gage per matrozen deel worden? uit betaald, welke vervalt met ingang van 9 December. Vervroeging van den datum, waarop een nieuw garantieloon ingaat. Deze datum is bepaald op 9 Dec. in plaats van 16 Dec. Verbetering van bet boetloon. Het. boetloon is gebracht op resp. f3.en f2.50 per week in plaats van resp. f60.en f50.per teelt. Het is aan haar, te beslissen of een vreemdeling ongewenscht Een in Juni 1935 hier te lande gekomen Duitsche schoenmaker, A. E., die op 16 November 1937 bij arrest van hot Amstcr- damschc gerechtshof werd vrijgesproken van een hem ten laste gelegd zedendelict waarvoor tic rechtbank te Amsterdam hem tot gevangenisstraf had veroordeeld, werd, hoewel het gerechtshof bet bevel tot voor- loopige hechtenis bad opgeheven, door de organen van den staat gevangengebouden in het huis van bewaring te Amsterdam „ter uitleiding over de Duitsche grens", cn in weerwil van zijn pogingen om de vrijheid tc herkrijgen, duurt die gevangenhouding thans zes maanden na dc uitspraak nog voort. Genoemde E. heeft nu bij kort geding den staat gedagvaard, om hem binnen 2-4 uur na de uit spraak van het te wijzen vonnis in vrijheid te doen stellen en dat den staat zal worden verboden om hem over de grenzen te doen brengen. Zijn raadsman, mr. R. P. 's Jacob te Am sterdam, heeft o.a. verklaard, dat de mi nister van Justitie via de vreemdelingen politie aan het comité voor Joodsche vluchtelingen heeft te kennen gegeven, dat tegen verblijf van eischér hier te lande althans voorloopig geen bezwaar zou be staan, terwijl de slaat waarvoor jhr. mr. G. W. van der Does optrad hoeft aange voerd, dat de aanwezigheid van eischer in Nederland aanvankelijk is gedoogd. Eischer was evenwel niet in het bezit van een regelmatig buitenlandse!) paspoort of van een reis- en verblijfpas, terwijl 's mans bewering, dat hij voldoende mid delen van bestaan heeft, wordt betwist. De President van de Haagsche Rechtbank bij wien het kort geding was ingesteld, heeft nu, overwegen de, dat alleen aan den staat toekomt om te beoordeelen en te heslissen of de aanwezigheid hier te lande van niet toegelaten vreemdelingen kan worden geduld, zich niet be voegd verklaard om den staat te ge lasten, eischer in vrijheid te stellen, noch om den staat te verbieden om hem over de grenzen te doen bren gen. Uitgevers vragen einde der spellingsonzekerheid Het bestuur van den Nederlandschen uit geversbond heeft een brief gezonden aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, waarin onder verwijzing naar de onzekerheid op 'spellinggebied, den minister met den meest en aandrang wordt verzocht, ter voorkoming van een anders onvermijdelijke werkloosheid en schade voor de bedrijven, op den kortst mogelijkon ter mijn die maatregelen te willen bevorderen, waardoor aan de onzekerheid een einde komt» Lolden de 7,xoart Frontersecit vechtpartij m.ct dc politie uit. Hoofdinspecteur loopt klappen op. Ilct was bekend, dat ter gelegenheid van de vrijlating van den leider van „Zwart Front" Arnold Meyer, uit de strafgevangenis te Breda, waar deze zijn straf uitzit wegens beleediging van minister van Schaik zijn geestverwanten tezamen zou den komen en daarna zouden de- monstrceren. Reeds gedurende enkele dagen werd, al dus de Msb., voor den ingang der gevan genis gepost. Gistermorgen tegen alle bere kening in werd de leider van „Zwart Front' reeds om half zeven ontslagen, zoodat de posters, die nog niet aanwezig waren, wel werden teleurgesteld. Toen om ongeveer 9 uur de eerste groepjes „Zwart Fronters" kwamén opdagen vernamen zij spoedig, dat hun leider niet meer aanwezig was. Getrokken werd naar de Bosch straat, waar een groote volksoploop ontstond en vele „Zwart Fronters" zich vereenigden. Hier verscheen, om 10 uur Arnold Meyer die zich met dr. van Vessem uit Amsterdam cn Schalker uit den Haag aan het hoofd stelden van den stoet, die op wilde trekken naar het „Zwarte Huis" Toen de politie, nadat de hoofdgroep ge- passeerd was, ingreep en dc rest tegenhieÜj ontstond een vechtpartij tusschen politii en „Zwart Fronters" waarbij de politie rake klappen uitdeelde, cn een zekere P. uit Bre da den hoofdinspecteur van politie met den vuist in het gezicht sloeg. Arrestatie Toen greep de politie krachtig in arres teerde P. en eenigc andere geestverwanten en stelde hen in arrest op liet hoofdbureau van politie. De kopgroep, die intusschen doorgegaan was naar Het „Zwarte Huis" werd verder door de politie geen moeilijk heden in den weg gelegd, omdat aan bet verbod om strijdliederen te zingen werd vol daan. Bijeenkomst verboden -Do volksoploop werd door de politie uit eengejaagd. Verschillende kleine groepjes begaven zich nog naar het „Zwarte Huis", waar (Ir. van Vessem den leider van „Zwart Front" begroette. Deze bijeenkomst wérd door de politie verboden. Toen de heer Mever zich naar een café in dc binnenstad wilde begeven, waar verschillende geestver wanten zich verzameld hadden, werd bij spoedig buiten de grens der gemeente ge bracht. Ï3x&iui Prachtige kans voor van Klaveren Als de Hollander van Cristoforf- dis wint, bokst hij tegen Tenat om den Europeeschen titel. Ilct gevecht, dat Bep van Klave ren op 23 Mei a-s. in de Ncnytohal te Rotterdam tegen den Grickschen I kampioen Antoine Christoforidis zal leveren, heeft in groot.cn mate aan belangrijkheid gewonnen door het feit, dat reeds definitief besloten is, dat indien onze landgenoot van den Griek zou winnen, hij begin Juli a.s. te Rotterdam tegen den Franschman Tenet zal uitkomen, waarbij deze zijn Europeeschen titel in het mid dengewicht op het spel zal zetten.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2