RADIO crisis heengehalpen Een koffer met inbrekers Hitlerjugend Amsterdam in Niet voldoende uitgemolken EDGAR RICE BURROUGHS Tarzan en Jane keken naar de verdwijnen de kustlijn en voor het eerst verliet de aap man zijn geboorteland zonder enig gevoel van spijt. Geen schip, dat'de zeven zeeën beva ren had, kon hem nu vlug genoeg van Afrika wegvoeren. In zijn verlangen om zijn zoon te gaan zoeken vond hij, dat de snelheid van de „Kinsaid" veel van die van een slak weg had. Doch de snelheid van het schip was groot, al scheen het ook stil te liggen en al spoedig kwam het lage heuvelland van het Jungle eiland aan de Westerkim in zicht. Jane en Tarzan stonden op de brug uit te kijken, ter wijl de mannen op het voordek stonden. De dieren hadden een plaatsje gezocht in de schaduw op het dek, waar zij lagen te slapen. Alles was rustig en vredig aan boord en op het water. Doch opeens, zonder enige waar schuwing, vloog de wand van de hut de lucht in, een wolk zwarte rook kwam ver boven de Kinsaid uit en er volgde een vreselijke ont ploffing, die het heele schip deed trillen. Er brak dadelijk een ware paniek op het dek uit. De apen van Akoet, geschrokken door het geluid, renden angstig heen en weer. Sheeta liep hier en daar en brulde van angst, zodat de mannen van de Kinsaid de koude rillingen langs hun rug voelden gaan. Mugambi zat ook te beven. Alleen Tarzan van de Apen en zijn vrouw behielden hun tegenwoordigheid van geest. Onmiddellijk ging Tarzan naar de apen, stelde hen gerust, sprak tot hen en streelde hun harige lichamen, terwijl hij hen verzekerde, dat er geen onmiddellijk gevaar meer was. (Nieuwe spelling.); Het deksel ging open en de die ven kwamen te voorschijn! Gisterochtend omstreeks negen uur vervoegden zich in de werkplaats van de woningstichting „Zomers Buiten" in de Heliotroopstraat aan •de overzijde van het IJ te Amster dam eenige mannen met een drie wieler, waarop een groote hutkoffer was geladen. Zij troffen daar een timmerman aan, en verleiden, dat zij den koffer, die gevuld was met glaswerk en afkomstig uit Heer len, moesten afleveren bij een inwoner van de Azalcastraat, die evenwel niet thuis was. Aangezien zij anders met hun vracht onverrichterzake naar de stad zou den moeten terugkeeren, vroegen zij, of de koffer niet zoolang in de werkplaats zou kunnen worden neergezet; degene, voor wicn hij bestemd was, zou hem dan wel komen afhalen. l)o timmerman had hiertegengeen be zwaar en hij hielp de mannen den zwa- ren koffer afladen. Na oen kwartier verliet de timmerman de werkplaats, waar toen niemand meer aanwezig was, althans nie- jnand van het personeel. Nauwelijks had de timmer man zijn hielen gelicht, of... er kwam beweging in den koffer, het deksel ging open en een man, die, als ware. hij Hugo do Groot, daar in had gelegen, stapte eruit. Hij bralt de deur van het kantoortje open en vervolgens een daarin staande kast, waaruit hij veertig gulden aan zilvergeld stal! Een be drag van honderd gulden zag hij echter niet liggen. Juist toen hij zich verwijderen wilde, kwamen twee schilders de werkplaats bin nen, om er te gaan schaften. Zij keken vreemd op, toen zij den indringer zagen, maar deze zag kans zich snel uit de voe ten te maken. De politie heeft tot nog toe geen spoor van de inbrekers gevonden. Zij heeft den koffer in beslag genomen, welke zeer ver nuftig bleek te zijn ingericht; er waren o.a. luclitgaatjes in gemaakt. Aankomst Ned.-Indisch elftal Naar wij vernemen zal het Nedcrlandsch Indisch elftal, komende uit Marseille heden aan het station Hollandsche spoor te 's- Gravcnhage arrivecrcn. Verschillende leden van het K.N.V.B.-bestuur zullen ter verwel- koming aanwezig zijn. Commissie van advies voor de steunverleening geïnstalleerd. Gisterochtend is op het departe ment van Economische Zaken de commissie van advies voor de steunverleening aan de kleine tuin ders geïnstalleerd. De groep kleine tuinders door de zware crisis heen te helpen, opdat zij in het al gemeen belang behouden blijft, zal ons eer ste doel moeten zijn, aldus de voorzitter der commissie, ir. A. L. H. Roebroek, di recteur-generaal van den Landbouw in zijn installatierede. Ik druk hier in het hijzonder op het woord „algemeen" belang, zoo ging spr. verder, omdat, naar mijn innerlijke over tuiging, deze kleine stand van nijvere wer kers op het gebied van land- en tuinbouw een zeer waardevol onderdeel van onze plattelandsche bevolking uitmaken. Bij elke daad zal steeds nauw keurig overwogen moeten worden, in hoeverre hij de rationalisatie van het bedrijf in de hand kan werken, want dit is de meest juiste weg, èn in het belang der gemeenschap, èn in het belang van den kleinen tuinder zelf. Al moge ook niet al tijd het ideaal bereikt worden, om iederen kleinen tuinder in 't eigen bedrijf te behouden aan den eigen arbeid, toch zal in die richting onze aandacht bij voortduring moe ten zijn afgestemd. Bij dat alles worde ook het oog gericht op het gezin. De gekozen richtlijnen beoogen niet om den arbeid in een eng keurslijf te vatten. Het plaatselijk orgaan kan rekening hou den met de plaatselijke omstandigheden en dient over eenigen armslag te beschikken; de commissie zal zich tot meer principi- cclen arbeid moeten beperken. Tenslotte verklaarde ir. Roebrock in naam van den minister van Economische Zaken de commissie voor geïnstalleerd. Chili heeft te veel wijn Als gevolg van Chili's nieuwe geheel- onthoudingswet heeft men drie milliocn gallons wijn in voorraad boven de toege stane hoeveelheid. Het teveel zal vernietigd moeten worden. Hiertegen rijst evenwel protest van de zijde der wijnboeren en wijnhandelaren, die zeggen, dat Chili niet het voorbeeld van andere landen dient te volgen, welke hun nationale rijkdom weg gooien, zooals de Vereenigde Staten, die hun teveel aan katoen verbranden, of Bra zilië, dat zijn koffie vernietigt. Hen uniform-raadsel. De Amsterdamsche politie staat thans voor een interessant en al leszins actueel probleem. Zaterdag avond zijn op verschillende punten van de stad eenigo knapen gezien, blijkbaar leerlingen cener Duitsche school te Amsterdam, die op weg waren naar een bijeenkomst der z.g. „Hitler-jugend" of soortgelijke ver eeniging. De jongens waren gekleed in het uni form dezer beweging, dat bestaat uit een wit schiller-hemd op een korte broek welk tenue nog wordt voltooid door een leeren gordelriem met koperen koppelplaat, waarop het bekende nalioriaal-socialistische embleem, de gestyllccrdc pijl, is afgebeeld. De politie, die van een en ander aan stonds kennis had gekregen, heeft evenwel nog geen aanleiding kunnen vinden hierte gen op te treden. Er beslaat n.1. bij de be trokken autoriteiten twijfel ten aanzien van de vraag of het uniform-verbod in dit geval wel van toepassing is. Allereerst schijnt het daartoe van belang de nationa liteit der jongens na Ie gaan. Alen deelde ons mee, dat zoo de knapen Nederlanders zijn, er zeker de wenschelijkheid bestaat aan dit vertoon een eind te maken. Anders wordt echter de zaak, wanneer men met Duitschers te doen heeft. Voor de betrokken politie-autoriteiten is een en ander evenwel aanleiding geweest zich met den Officier van Justitie te Amsterdam in verbinding te van Justitie te Amsterdam in verbinding te stellen, teneinde diens oordeel in deze aangelegenheid te vernemen. Nederlandsche ballonvaarder onderscheidt zich 500 K.M. in zestien uur. Van den heer J. Bocsrftan te 's-Gravenhage ballonvaarder van de Nederlandsche Bal- lonsport Vereeniging, die Zondagmiddag als deelnemer aan den internationalen af standswedstrijd voor vrije ballons om den lentebeker, georganiseerd door den Aero Club de France, van Tours is opgestegen, werd gisterochtend op het secretariaat van de vereeniging telegrafisch bericht ontvan gen, dat hij na een vaart van niet minder dan zestien uur nabij Diest in Noord-Belgic is geland. Da afgelegde afstand bedraagt ruim vijf honderd kilometer. Van de andere deelnemers aan den wedstrijd is nog niets bekend. Veehouder staat terecht. Voor de Amsterdamsche rechtbank had zich gisteren de veehouder S. B. Jr. uit Purmerend te verantwoorden, die door den kantonrechter in eerste instantie was ver oordeeld, omdat hij op noodeloos pijnlijke of kwellende wijze een koe had doen ver voeren. Iiij zou het beest met te vollen uier op het veemarktterrein te Amsterdam hebben doen vervoeren. Naar het oordeel van den ambtenaar van het O.M. was deze koe niet voldoende uit gemolken, althans door „plakken" met te gevuldcn uier ter markt aangevoerd.. Thans diende deze zaak in liooger beroep voor de rechtbank. De verdediger bestreed dat hier sprake was van doen vervoeren, daar hier de dienstverhouding volkomen ontbrak. Inte gendeel is hier sprake van twee compag nons. Verdachte is niet aansprakelijk, daar hij niet de feitelijke dader is, en niet de opdracht tot het voorgeleiden (monste ren) van de koe op het veemarktterrein had gegeven. De Officier van Justitie verzocht vrij spraak, daar het hem niet zal gelukken het „doen vervoeren" te bewijzen. De rechtbank zal 31 Mei vonnis wijzen. TWEE BOERDERIJEN VERBRAND. In den vorigen nacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer A. van Dijk aan de Zand bergstraat te Leenden. Ondanks een poging om dit te voorkomen sloeg het vuur spoedig over naar de nabij gelegen hoeve van den heer T. Fransen, waarin een opslagplaats van oliën en vee voeder gevestigd was. Beide perceelen brandden tot den grond toe af. De brandweer moest zich beperken tot het nathouden der belendende gebou wen. Het vee kon worden gered, doch de inboedels gingen verloren. Alles was verze kerd. Canada bouwt groote luchtvloot Proef met driemolorige bom menwerpers. De „Toronto Globe Mail" meldt, dat in Canada bij wijze van proef zal worden over gegaan tot den bouw van dricmotorige bommenwerpers voor de Royal Airforce. Deze toestellen zouden, naar verluidt, een hoogste snelheid van 270 mijl per uur (meer dan 430 k.m.) per uur kunnen bereiken, met een kruissnelheid van 220 mijl (meer dan 350 k.m.) per uur. PROGRAMMA DONDERDAG 19 MEI 1988. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV* 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berich ten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest (1.00—1.20 Gramofoon muziek). 2.00 Handwerkcursus. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Friesche uitzending. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. Herhaling SOS-Bericht. 8.15 Kinderkoor „Inter Nos" en solisten. 9.00 Causerie „in den lijn van Groen". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum H, 801,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.14 Bericht). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Kniples. 11.30 Omroeporkest en soliste. (Om 12.15 Ber.)', 12.30 Het Kovacs Lajos-orkest en gramo foonmuziek. 3.05 Gevarieerd programma (gr. opn.). 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 'Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist. (In de pauze: Causerie over Beethoven), 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Reportage. 11.00 Berichten ANP, hierna: Gramofoonmuz. 11.4012.00 Orgelspel. FEUILLETON. ETHEL M, DELL 63. „Hij is niet aan de lunch geweest, mgnheer en heeft het niet vooruit afgezegd," ant woordde Peters verontwaardigd. „Ik zeg, dat het hem in rekening moet gebracht worden, mijnheer, want Charlotte heeft speciaal een cabinetpudding gemaakt, maar ik denk, dat U zult zeggen „Juist, Peters. Ik zeg, dat niemand moet betalen voor iets. wat hij niet gehad heeft." vulde Pax aan. „En ik geloof, dat jij en Char lotte geen bezwaar tegen cabinetpudding zul len hebben aan het avondeten." ..O, die hebben wij met de thee al opge geten," zei Peters. „Maar toch, de pudding was speciaal gemaakt, dat maakt een ver schil." „Hij zal waarschijnlijk wel aan het diner 2\jn," zei Pax troostend. En dat verwacht ik vast en zeker," zei Pe ters. ..Het giat niet aan om goed eten in den gootsteen te gooien, mijnheer. Zoo denk ik er tenminste over." Pax schoot in een lach. „Dat is geen com pliment voor jezelf en Charlotte," merkte hij op. „Maar ik moet even naar mijnheer Car tridge. Je moet maar met het diner wachten, ais mijnheer Markham nog niet terug is." Hij liep door den stroomenden regen, terwijl Peters de garage sloot, en trad het hotel binnen. Het was er zoo stil als alleen een leege ruimte zijn kan. En toen hg zich naar de kamer van Cartridge begaf, overviel hem de gedachte, dS,t zelfs golf, en misschien ook niet de jacht, het hotel niet zou kunnen vullen in de winter maanden, maar hij wilde zich daaromtrent nog geen zorgen maken. Tot nu toe had zijn succes de stoutste verwachtingen overtroffen en hij was van plan dat succes het volgend jaar te verdrievoudigen. Hij vond Cartridge in zijn kamerjapon bij den haard in zijn slaapkamer zitten; hij scheen nogal opgewekt. „Kom binnen! Ik heb nog niet te veel ge dronken," klonk zijn begroeting, „maar dat zal ik niet lang meer kunnen volhouden. Ik wilde je echter eerst spreken. Ik heb je een wettelijk voorstel te maken. Schenk jezelf iets in! Hoe is het gegaan vandaag?" „Tamelijk goed," zei Pax.. „Ik heb twee paarden gekocht om te beginnen ze zullen er niet kwaad uitzien, als ze goed verzorgd worden." Hij zweeg even om zich een glas in te schenken. „Het zal fijn zijn om weer een pard onder je te voelen en een ochtendgalop door de duinen te maken." „Gelukkige kerel," zei Cartridge. „Het doet mij genoegen, dat je geslaagd bent. Ik hoop, dat je je niet hebt laten afzetten." „Dat geloof ik niet," zei Pax. „Twee en twintig pond voor het eene paard en achttien voor het andere. Men kan voor dat bedrag niet veel verwachten, natuurlijk, maar het is een begin. De eene is een uitstekende merrie, die goed belooft te worden. De ander is een schonkige Iersche duivel, die er uitziet, alsof hij een hek van eenige meters hoog, met het grootste gemak kan nemen. En hoe heb jij het gehad? En wat is dat voorstel van je?" „O, ik ben veel beter," zei Cartridge. „Bin nenkort zal ik mg weer eens naar buiten slepen. Mijn voorstel is dit. Ik zit hier en denk den geheelen dag, terwijl jij werkt. Wij zijn partners, ofschoon wij nooit een behoorlijk contract hebben opgemaakt. Het was alle machtig geschikt van je om hier te komen feitelijk zonder eenige zekerheid." „Allemachtig geschikt van je om mij hier te laten komen," zei Pax. „Neen, dat is niet zoo," zei Cartridge. „Ik kon dadelijk zien, dat jij van het echte soort was juist als de oude Boniface het dadelijk zag. Maar dat kon je van mij niet zeggen een man die iederen avond, dien God geeft te veel drinkt." „Ik kan zeker zeggen, dat je tot het goede soort behoort," zei Pax. „En dat doe ik be slist! Wat het drinken betreft, ik heb de hoop nog niet opgegeven. Je zult zien wat je nog bereiken zult." „Misschien," zei Cartridge voorzichtig, „als ik niet voor dien tijd dood ben. En dat brengt mij op het onderwerp, waarover ik den laat- sten tijd zooveel gedacht heb. Als ik stierf, zou dat voor jou verduiveld hard zijn, niet waar?" „Ik zou het ellendig vinden," zei Pax. Cartridge knikte. „Ja, je bent zoo'n goede kerel, dat zou je zeker doen. Maar wat ik wil zeggen is dat, van een zakelijk oogpunt be schouwd. je er dan slecht aan toe zou zijn zelfs al liet ik je alles na. Als wij van de zaak nu eens een N.V. maakten? Dat zou nu wel lukken en dan zou het niemand hinderen, of ik van dit ondermaansche verdween. Begrijp je mg?" Pax keek hem aan. „Ik geloof, dat ik je be doeling begrijp," zei hij. „Maar hoe had je je jouw toekomst dan gedacht?" „Een rustig hoekje en een flesch is alles wat ik tegenwoordig verlang," zei Cartridge met een sarcastischen glimlach. „Ik zal nie mand in den weg loopen. Maar ik zal met ple zier rondneuzen en kijken hoe jij werkt, dat is mgn grootste genoegen. Nu, wat denk je er van?" „Ik denk, dat je een allemachtig goede kerel bent," antwoordde Pax. „Maar als ik niet zeker weet, dat jij er niet op achteruitgaat, denk ik er geen oogenblik over." Cartridge lachte voldaan. „Daar behoef je niet bang voor te zijn. Ik kan je vertellen, dat ik aardig aan het verliezen was, voordat jij op het tooneel verscheen. Jij hebt de zaak om hoog gewerkt, en als je je vereenigen kunt met dit idee van mij, zal .het uitgevoerd wor den op een basis, die jou meer voordeel zal brengen dan eenig ander je nederigen die naar niet uitgezonderd." .Daarin zal ik in geen geval toestemmen," zei Pax. „O, ja, dat doe je wel, zei Cartridge streng: „je zult precies doen wat ik zeg! En je zult moeten slikken, dat er dingen bij zijn, die niet naar je zin zijn. Tusschen twee haakjes, je weet toch van die twee tortelduiven in de keuken „Ja, ik heb mijn toestemming gegeven," zei Pax, „en ook mijn volle goedkeuring. Ik vind werkelijk, dat dit het beste is wat ons tot nu toe overkomen is. Zij zullen beiden al hun krachten aan de zaak geven, en blijven geven." Cartridge knikte. „Je hebt gelijk. Ik heb hun aangeraden om maar dadelijk in onder trouw te gaan, dan is het ergste des te eerder achter den rug, en het is nu bovendien de slappe tijd." „Een goed idee," zei Pax. „Wij zullen voor Kerstmis niet veel gasten meer krijgen. Maar dan moeten wij ook paraat staan." „Wat wil die vriend van je eigenlijk?" vroeg Cartridge onverwacht. „Wie. Markham? O, hij is pas hier met ver lof en komt mij opzoeken. Hij heeft in Indië als luitenant onder mij gediend," legde Pax uit. „Wij hebben daar een tijd lang samen ge woond." „O, ben jij het, dien hij komt bezoeken?" vroeg Cartridge met een knipoogje. „Dat dacht ik wel. Peters heeft mij dat ook reeds verteld. Een goede kerel, Peters." ,Een prachtvent," zei Pax. „Wel, ik moet weg. Ik ben je zeer dankbaar, Cartridge; maar wij zullen zeer voorzichtig moeten zijn met deze ideeën van je, en eerst goed advies in winnen zooals je wilt," zei Cartridge. „Maar ik zal toch doen wat ik wil. Je kunt die flesch wat dichter bij zetten. Neem zelf nog een glas!" „Niet meer, dank je. Het is etenstijd. Ik moet werkelijk gaan," zei Pax. „Langzaam aan met die flesch, als een brave kerel! Ik kom 9traks nog even bij je." Cartridge keek hem met waterige oogen aan. „Je hebt de gave om menschen in den waan te brengen, dat zij nog voor iets deugen," merkte hij op. „Ik wilde dat ik je eerder ont moet had. Dan zou het misschien anders met mij geloopen zijn." „Het is nooit te laat," zei Pax. „Dat weet ik nog zoo zeker niet," zei Car tridge, die nu volkomen futloos in zijn stoel gedoken zat. „Maar misschien zal ik er wat meer soda bij doen, als het jou gelukkiger maakt." „Brave kerel!" zei Pax. „Dat maakt het mij zeker." „En waarom, is mij een raadsel," zei Car tridge, terwijl hij de flesch opnam. „Maar daar ga je! Als je na het diner terugkomt, kan je jezelf overtuigen." „Goed, dat zal ik doen," beloofde Pax. Tot straks! En vergeet niet dat ik zaken met je te bespreken heb, dus dat je matig moet zijn." Cartridge grinnikte, ofschoon hij van geen ander ter wereld een dergelijke aanmaning ge accepteerd zou hebben. „Goed! Dat is afge sproken." zei hij. „Ik zal je vertrouwen niet beschamen, Kapitein. Kom zoo gauw mogelijk terug!" En met een glimlach verliet Pax het vertrek Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7