„NERO". 8 Ongeluk bij marine- zeilwedstrijden Van sergeant tot stamhoofd Het vaderland niet vergeten Predikbeurten OO OiO OO OiO OiO CO OO O o 0 Den 25st«?n Mei ho- O pen onze geliefde Ou- Q tlcrs, g S. Blaauboer M. Blaauboer Mulder 8 8 hun 25-jarigo Echtver- eeniging te herdenken. Q Hun liefhebbende Kinderën, z Anna Paulowna: n A. HOOGESTEGER. T. HOOGESTEGER- z Blaauboer. Z 8 Wieringcn: 8 c JANNY- 0 0 Wieringcn, Mei 1938. 0 OO OO OO OO oo raooso Hiermede geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon, Dirk Hendrik. S. BAKKER. A. BAKKER—Vriesman. Wcstcinde, Winkel, 20 Mei 1938. Direct gevraagd: SCHILDERSKNECHT bij A. BREEBAART, St. Maar ten. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij, na mens wederzijdsche Ouders, onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling voor en bij ons Huwelijk ondervonden. J. WITTE BOL. B. WITTEBOL—Korver. Hauwert H 70, Mei 1938. Hiermede betuigen wij on zen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstel ling bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden. K. LEEUW. J. LEEUW—Breed. Wieringerwaard, Mei 1938. Beschikbaar bij Jb. STAM MES te Wieringerwaard, de stier M. als 2 j. 5074, 3.90 in 280 d. V.M. 6 j. 8155, 3.84 in 326 d. C. R. BLAA.UBOER. Te koop: Een drachtige Jonge Zeng en 4 2-jarige Schapen met 8 lammeren. W. BROEKHUI ZEN, Wiel, Schagcn. MOOI STIERTJE beschikbaar. Móeder: 83 punten; 1 X bekroond. Vader meer malen met le prijs bekroond. Vetgeh. M.: 4,56, 4,93, 4.79. V.M. 4.27, 4.42, 4.48, 4.46. M.M.: 4.04, 4.23, 4.11. Alles met ruime hoeveelheid melk. Dekgeld f2.50, bij A. WIT, Tolke, Schagcn. Te koop: 20 K.G. CITROENBOONEN, 20 K.G. GRAUWE ERWTEN, puik. T. O. WARDENAAR, Dirkshorn. Te koop- 2 makke WERKPAARDEN, G. DEKKER, Groenveld, St. Maarten. Billijk te koop: AUTO, CITROEN, '34. Sedan, m. aangeb. koffer, in prima staat, en een Salon tafeltje, z, g. a. nieuw., bij J. BALK, Schagen. Voor direct gevraagd: KAPSTERSLEERLING, Br. onder letter B88 Bur. yan dit blad. Te koop: 16-deelig Konijnen hok, 2 kleine hokken, 1 beste Handwaschmachine, 1 melk- geit, met beste bok. C .ROOD, Hoep B 177, Schagcn. Te koop: 1 ZEUG met 15 Biggen, mak en veel melk; had in 3 keer 46 biggen, en een gecomb. Walemaker Schudder, werkt schitterend. Jn. ZWAAN, Westfr. dijk 42, Schoorldam. Te koop: BRUIN WERKPAARD, bij G. BLEEK ER, Selkersdijk, gem. St. Maarten. Te koop: Een vosbles MERRIEPAA.RD met bruin bles Merrieveulen. T. MOOIJ, Langevliet, Koegras, 't Zand. Te koop: Viking MAAIMACHINE, in prima staat, nieuwe vingers, wordt voor goede werking in gestaan. F. A. TAUBER, Wie ringerwaard. Naar Steenwijk of omstr. m. Pinksteren. 4 plaatsen over in luxe wagen. Retour per pers. f4.50. Brieven lett. S. Poststa tion, Oudesluis. Te koop: Een l-jarige gereg. STIER, die goed dekt pn 1 jonge hoog- drachtige Zeug. G. W. NOOT, Ruigeweg F 45, nabij Keins- merbrug. Uit onze omgeving SCHOOTtL Raadsvergadering. De Raad zal Maandag 23 Mei, des namid dags 2 uur, in openbare zitting bijeenkomen. Aan de orde zullen o.a. komen: een voor stel van B. en W. om aan den heer Schoone wegens de door hem verrichte liquidatie werkzaamheden ten behoeve van het G.E.B. niet ingang van 1 Mei j.1. gedurende 3 maan den een vergoeding toe te kennen van f 50. p. mnd., en 'n voorstel om met ingang van 1 Augustus 1938 het salaris van den Admini strateur van het Gemeentelijk Gasbedrijf te ibepalen op f700. Voorgesteld wordt verder, dit salaris bij eeai toename van tenminste 25 gasverbrui- kers telkenmale te verhoogen met f50.en bij afname van minstens 25 telkenmale te verminderen met f 50.Minder dan f 500. zal het niet kunnen bedragen. Wegens zijn vele en verdienstelijke be moeiingen bij de overdracht van het G.E.B. aan 't provinciaal E.B., stellen B.enW. voor den heer C. J. van Wijk, secretaris van de Commissie van Bijstand voor het G.E.B., een gratificatie van f 100.toe te kennen. Ventverbod. Om het ongebreidelde venten in de ge meente tegen te gaan, komen B. en W. met een voorstel tot wijziging der politieverorde ning, waardoor het venten, behoudens ver gunning van B. en W., verboden zal zijn. Badwacht. Daar het aantal baders steeds toeneemt, achten B. en W. verscherping van het toe zicht noodzakelijk. Zij stellen voor den tegenwoordïgen bad wacht P. Greeuw als badwacht eervol ont sla# te verleenen en hem voor het seizoen 1988 aan te stellen als hulp-badwacht te- ge n een vergoeding van f 2.50 por dag. Voorgesteld wordt verder sollicitanten naar de betrekking van badwacht op te roe pen en daarbij te eischen, dat de candidaat de zwemkunst machtig is en in het bezit is van het diploma van den Nederl. Bond tot Redding van drenkelingen. De aanstelling zal plaats vinden op arbeidscontract tegen een vergoeding van f 21 per week. Verder komen o.a. nog aan de orde een tweetal voorstellen betreffende een uitbrei dingsplan. Nieuw uitbreidingsplan. B. en W. stellen voor, hen een crediet van f 1500.te verleenen, als vergoeding van kosten voor 't maken van een uitbrei dingsplan en het maken van een plan op te dragen aan Irs. D. Roosenburg en Jhr. J. de Ranitz, beiden te 's-Gravenhage. In een uitvoerige toelichting motiveeren B. en W. hun voorstel. Emmabloem-collecte. De Emmablocmcollectc zal, der traditie getrouw, worden gehouden op Donderdag 26 Mei, Hemelvaartsdag. Begrafenisver. „De Laatste Eer". Naar wij vernemen zal de verecniging De %aatste Eer met het oog op het ver gevor derd seizoen haar jaarvergadering uitstel len tot October. Omtrent de financieele uitkomsten over 1937 kan worden gemeld, dat die zeer gun stig zijn: de inkomsten bedroegen f 2366.03, cn de uitgaven f 1217.86. Niettegenstaande er in 1937 nog is aangeschaft een inrichting ,voor een rouwkamer, bedroeg het batig sal do nog f 1148.17. Examen. De lieer L. Arpeau slaagde hij het te "s Gravenhage gehouden examen voor der de stuurman der grootc handelsvaart. Steun aan kleine tninders. Met ingang van 1 Juni a.s. zal ook in deze gemeente steun aan kleine tuinders worden toegekend. De hiervoor door B. en IV. benoemde commissie zal op 23 Mei a.s. vergaderen om een beslissing te nemen om trent de ingekomen aanvragen om steun. Ventverbod. Naar wij vernemen wordt door het ge meentebestuur ernstig overwogen de poli tieverordening aldus te wijzigen, dat ook het ten verkoop aanbieden van gedrukte stukken als levensliedjes enz. in deze ge meente kan worden geweerd. Hondenbelasting. Het Kohier der belasting op de honden "voor 1938 is vastgesteld met 31 honden le klasse en 18 honden 2e klasse, met een totaal opbrengst van f 525. Honden, die geregeld los op don openba ren weg worden aangetroffen, zullen in de le kl. worden aangeslagen. y r HOOGWOUD Donderdagmiddag ƒ.1. is het U/2-jarig dochtertje van den heer J. Wever in de sloot achter het huis geraakt en verdron ken. Hoewel door zuster de Bruin en door Dr. Pool nog gei'uimen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht dit niet haten. Zaterdag a.s. is het werk betreffende ver breeding van de Zuiderpade in werkver schaffing afgeloopen. Een 33-tal werkloozen zal met ingang van Maandag 23 dezer in de steunverleening worden opgenomen. Een dochtertje van den heer K. Ursem had Woensdag j.1. het ongeluk een trap yan een paard tegen het gezicht te krijgen. Het kind werd ernstig aan het. gezicht ver wond en op niet minder dan vijf plaatsen moest de wond door Dr. v. Wesemael uit VN ognum worden gekramd. Levensgevaar bestaat echter niet. Mevr. T. Oepkesv. d. Ploeg is gekozen tot bestuurslid van de afd. Hoogwoud van de ver. tot uitzending naar Vacantiekolo- uies en Herstellingsoorden. Het arfntal huslichtingcn is met één uit gebreid en heeft nu driemaal daags plaats, n.1. om kwart over 6 des morgens en des namiddags om half vier en om kwart over 7. Naar een doorverbinding in de Gouw. In de Gouw worden pogingen aangewend Om een telefoon met doorverbinding te ver krijgen. In een daartoe gehouden vergade- nng werd een commissie benoemd, welke oe plannen nader zal uitwerken. Als plaats wera genoemd café Renooii. Uaeiftat F.V.C.- -HOOGEZAND. De in onze voetbalvoorbeschouwing ge noemde wedstrijd F.V.C.—Hoogezand, gaat niet door! SCHAGEN VERGADERING VAN DEN RING VAN BOERENLEENBANKEN. Gister vergaderde de Ring, van Boeren leenbanken te Schagen onder leiding van zijnen Voorzitter, den heer G. J. Lovink te Anna Paulowna. Vertegenwoordigers van alle tot den Ring behoorende banken, op één na, met vele belangstellenden waren aanwezig. Naast de gewone besprekingen als be horende hij een jaarvergadering (rekening en verantwoording, verkiezing, aanwijzing van afgevaardigden etc.) kwamen onder werpen ter sprake die aller aandacht had den. Zoo de gedenkdag van het 4-0-jarig be staan der Centrale Raiffciscnbank te Utrecht; aanbieding van een gedenkraam door de gezamenlijke bij „Utrecht" aan gesloten 72S banken. Behandeling van den rentevoet der banken in onderlinge verge lijking tot elkander; verslag van den af gevaardigde ter Centrale ringvergadering cn zoo meer. De op de lijst van verkiezing wegens periodieke aftreding aangewezen voorzitter en secretaris, die beiden hunne bezwaren tegen die herkiezing uitbrachten, werden zoo spontaan opnieuw aangewezen, dat zij niet konden weigeren de benoeming we derom te aanvaarden. Vele zakelijke onderwerpen werden uit voerig en begrijpelijk toegelicht door den ter vergadering aanwezigen inspecteur der Centrale Bank. Aldus had het geheel eer rustig en zakelijk verloop cn werd het leenbankwezen in onzen Ring Schagcn, in het belang van den Ring, zijne leden en functionarissen or> de beste wijze eediend. AARTSWOUD. Seriewedstrijden. Door onze voctbalvcreeniging zijn op 12 Juni a.s. seriewedstrijden uitgeschreven, te houden op het gemeentelijk Sportterrein. Uit- genoocligcl zijn V.C.L., Dirkshorn en Ouden- PETTEN. Naar ons wordt medegedeeld, zullen enkele arbeiders alhier eerlang naar Schotland ver trekken orn aldaar gedurende gcruimen tijd als steenzetters tewerk gesteld te worden in dienst van de Holl. Aannemings-Maatschap- pij te Den Haag. %t ZAAD MOEDER EN HAAR DOCHTERTJE VAN BLOEDVERGIFTIGING GENEZEN. In 't gezin van de fam. Kooger, wonende aan de Scheidingsvaart heeft zich een..ge val van bloedvergiftiging voorgedaan. De vrouw en "het dochtert je hadden karnemelk gedronken, dié in een emaille emmertje werd bewaard. Ongelukkigerwijze was er een stukje mail afgesprongen en in de melk terechtgekomen, waardoor zich lood- zout had gevormd, toen de karnemelk ge dronken werd. De gevolgen waren voor de moeder zeer ernstig voor het meisje iets minder. Beiden zijn gelukkig nu weer genezen. ANNA PAULOWNA DE MANDOLINECLUB. Onze Mandolineclub die in October 1937 haar 10-jarig bestaan herdacht heeft, er weer een zestal jonge krachten bijgekregen Om ook de financieele aangelegenheid iet wat fleuriger te doen voorkomen (instru menten kosten geld) houdt „Kunst en Eer" op 28 en 29 Mei in Veerburg een tweetal avonden met attracties. Voor bijzonderheden venvijzen we naar de adv. in dit blad en die welke nog volgen. Middenstanders naar het examen 7300 candidaten gaven zich op voor het examen Handelskennis. Naar wij vernemen, zullen aan het exa men Middenstandsdiploma Algemeenc Han delskennis, in Juni a.s. 7300 candidaten deelnemen uit alle oorden des lands. Aan het volledige examen, dat zoowel schriftelijk als mondeling wordt afgenomen, zullen zich 2S00 personen onderwerpen. Voor het speciale examen, dat bestemd is voor personen van 25 jaar en ouder en met ten minste 5 jaar practijk, hebben zich 4200 can didaten opgegeven. In hoeverre de deelneming aan dit eerste examen een maatstaf zal zijn voor een blij vende belangstelling is nog niet te zeggen. Men krijgt wel den indruk, dat velen zich overhaast voor het verlichte examen hebben opgegeven in de mcening, dat dit examen slechts éénmaal in dezen vorm zou worden afgenomen. Dit is evenwel onjuist. Ook in 1939 en 1940 zal een dergelijk spoedexamon worden georganiseerd. Muurversiering in Weensche restaurants Wat beteekent „Gsufah"? Men Schrijft ons uit Weencn: Wie de eerste dagen na den „Anschluss" zekere restaurants in het centrum van Wecnen bezocht, viel dikwijls een merk waardige muurversierlng op. Aan een haak aan den wand hing n.1. een groene krans en onder dien krans stond in gulden let ters het mysterieuse woord Gsufah". De verklaring van dit mysterie is de volgende: Aan de haak hing tot het jaar 1933 een por tret van Hitier, dat daarop, op bevel van de regeering, moest worden weggenomen. In de nationaal-socialistische lokalen hing men echter op die plaats niets anders meer op, alleen maar een krans, waaronder dan „Gsufah" kwam. Dat beteekent: „Gott segne unseren Führer Adolf Hitier!" De in gewijden wisten dat! De anderen hoefden het niet bepaald te weten! Thans hangt het portret van Hitier er weer. Maar het „Gsu fah" laat men ook nog hangen, Zes opvarenden als door een wonder gered. Tijdens de zeilwedstrijden der Koninklijke Marine, welke gisteren ter reede van Texel plaats hadden, zeilde plotseling een fantasiesloep der marinekazerne door een feilen rukwind zijn boord onder water. Daar ter plaatse een holle zee stond, liep de sloep vol en zonk deze door de zware ballast vrijwel onmid dellijk. Gelukkig was de onderzee boot Hr. Mrs. O 16 in de nabij heid, evenals de sleepboot van de firma O. J. Bosker, die een bak, ge laden met steenen, op sleeptouw had. Beide schepen schoten direct te hulp, evenals diverse modelsloe pen, die het ongeluk bemerkt had den. De sleepboot pikte een der drenkelingen, den kwartiermeester Pelgrim op. De bij de bak behoorende vlet nam den opperschipper Besterveld, den stuurman van de sloep aan boord, die hierna werd overgegeven aan Hr. Ms. O 16.De overige, sloepbemanning, 2 beroepsmatrozen en 2 zeemiliciens, kondon door de andere sloe pen worden opgepikt. Het mag een wonder hecten dat geen menschenlevens te betreuren zijn. De sloep, die in Tosselstroom is gezon ken ligt in diep water doch kan vermoede lijk gelicht worden. Koning Leopold is ons sympathiek Factor van groote beteekenis voor de verstandhouding tus- schen België en Nederland. Wat is het eigenlijk, dat de sympathie voor vorsten bepaalt? Er zijn vorsten, die in andere landen dan het hunne volstrekt niet wat men noemt populair zijn. Ook niet het tegendeel. Maar zij zullen nooit elders datgene opwekken, dat. men de sympathie des volks noemt, schrijft de Haagsche Post. Er zijn andere vorstelijke figuren, die van Engeland méldt den dood van .Overste Morton. De man, die Indië aan de Britten wilde ont rukken Dezer dagen deed in de Engelsche pers het bericht de ronde, dat Overste John Morton gestorven was Dit bericht roept herinneringen wakker aan de avontuurlijke loop baan van dezen man, die destijds in het geheele Britsche rijk van zich deed spreken. Reeds gedurende den Wereldoorlog on derscheidde zich sergeant Morton. In de gevechten bij Yperen hield hij met een klei ne afdeeling dappere manschappen stand. Als door een wonder bleef hij ongedeerd. Tpen de vrede gesloten was, nam Morton dienst in het koloniale leger, en werd gede tacheerd aan de Indisch-Afghaansche grens. In het jaar 1921 brak een geweldig op- rier uit onder de Afriden. Er werd een strafexpeditie uitgezonden, waaraan Morton deelnam als een der flinkste manschappen. Niettemin vielen de Engelschen in een hinderlaag en werden door de Afriden voor het mcerendeel in de pan gehakt. Slechts weinigen ontkwamen aan den dood. en onder hen bevond zich Morton. Toen de sergeant inzag, dat zijn leven niet veel meer waard was rijpte in zijn brein een koen plan. liet eenige waar hij om vroeg, was den koning der Afriden te mogen spreken. Dat verzoek werd ingewil ligd. Men bracht hem voor den vorst en Morton stelde hem yoor meet af in de gratie staan. En zoo een is koning Leopold. Wie het nog niet wist, heeft het kunnen ontdekken hij zijn jongste korte bezoek aan onze residentie. Duizenden en nogmaals duizenden hebben zich uitgesloofd om hem te zien. Ja, koning Lcopolod te zien was voor ontel haren een der grootste at tracties van dezen dag. Maar men heeft het, behalve kunnen zien, ook kunnen hooren in de wijze en in den klank, waarop er cfver hem werd ge sproken. Overal, waar men iets over hem opving, waren het woorden van hartelijkheid en sympathie. Wat is het, vraagt, het blad, dat deze sym pathie bepaalt? Zeker is zij verdiept door het zware leed, dat dezen jongen vorst eeni ge jaren geleden trof. Maar zij was er al en zij is nu bevestigd. Wie hem, als wij, mochten zien, werd aan stonds getroffen door zijn eenvoudige, slan ke, sportieve, op sommige oogenblikken nog een beetje jongensachtige figuur, zoo geheel zonder eenige pose. Wij hebben liem opge wekt cn verheugd zien kijken, maar wat kan er plotseling een weemoedige, diep-peinzende trek vallen over zijn gelaat; dan is het in eens of hij. in gedachten verzonken, weer even diep leeft in het verdriet, dat hem trof. De ménsehen hebben hem uitbi^ndig toe gejuicht en iemand zei ons; „Dat zal wat worden-, als hij straks -zijn officieele be zoek brengt!" Afgezien van alle persoonlijke motieven, is het voor de verstandhouding tusschen België en Nederland, die op het oogenblik stellig beter is dan ooit te voren, van groote moreele beteekenis, dat de Ko ning der Belgen bij ons volk zulke sterke gevoelens van menschelijke genegenheid en waardeering opwekt. \.t Prijzen der bacon-varkens T Verlaging met 2 ets. p. kg. De prijzen voor de varkens, bestemd voor baconbereiding, welke aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale worden geleverd, wor den met ingang van Maandag 23 Mei ver laagd met 2 cents per kg. geslacht gewicht. Bijzonderheden worden per publicatie be kend gemaakt. het leger der Afriden, dat op dat oogenblik slechts bestond uit een aantal wilde benden, te organisee- ren tot een geducht leger. Morton beloofde de Afriden te organiseeren volgens de laatste vindingen der krijgswetenschap en hen in zekeren zin onoverwinnelijk te maken. Do koning der Afriden was door dit voorstel zoozeer verrast, dat hij het aannam en Morton zijn volle bewe gingsvrijheid terug gaf. m>> Morton slaagde. En inderdaad, de eenvoudige sergeant verstond uitstekend de kunst van de bende wilde krijgers een goed gedisciplineerd en georganiseerd, slagvaardig leger te maken. Enkele maanden later doorstonden de Afriden den vuurproef. Op een veldtocht te gen eén naburigen stam, versloegen zij den vijand op overtuigende wijze, niettegen staande het feit, dat de tegenpartij in aantal manschappen verre meerdere was. Nadien bewees Morton ook een handig staatsman te zijn. Bij de Afriden stelde hij algemeene dienstplicht in, reorganiseerde het belastingwezen, legde schadevergoedin gen op aan de overwonnen stammen, kocht wapens en beschikte in een minimum van tijd over tienduizend schitterend uitgeruste manschappen. In het jaar 1927, toen Mor- ton's aanzien wel een hoogtepunt had be reikt, stierf de vorst der Afriden. Morton was toentertijd zoo gezien en bemind, dat men hem tot vorst der Afriden uitriep. De weinige vijanden, die hij had, het waren er ongeveer een honderd in aantal liet hij in alle stilte terechtstellen en dientenge volge heerschte al spoedig orde en rust in het land. De vroegere sergeant, die nu lieer- scher over de Afriden was gewor den, koesterde intusschen geweldige plannen. Hij wilde een nieuwe Dschigis Khan worden en een groot rijk in Azië stichten, ja zelfs droomde hij ervan, eens Indië aan de Engelschen te ontrukken, Nederlanders in het buitenland offeren voor Defensie. Bij de laatste verantwoording van giften' voor Defensie, wordt o.m. vermeld f 5075.20 Twentsche Bank, Den Haag, namens Comité Nationaal Defensiefonds te Brussel. De Rotterdamsche Bankvereeniging zond namens Nederlanders in het buitenland f 150. Ontvangen werd tot en met deze afre kening f 126.980.98V2. ZONDAG 22 MEI. NeiL Herv. Gemeente. Bergen, voorin. 10.30 uur, Ds. Attema, van Assen. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Pel (laan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. B. J. C. Rijnders, v. Hilversum. Geref. Kerk. Schagen, Landbouwstraat, voorm. 9.30 uur, Cand. Appelo, van Montfoort. Nam. 5 uur, Cand. Appelo. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, de heer 'A. van Ginkel, van Zandvoort. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geésterweg la), voorm. 10.15 uur de heer A. G. Visser, van IJmuiden. 's Av. 7 uur, Ds. Ruijs. ALKMAAR, 20 Mei. Kaasbeurs. -— Kl. Edammer 40 plus, aan bod 7920 stuks', verkocht 7200 stuks, mid- denprijs f 18.5019, hoogste prijs f 19.50, Commissie 40 plus, aanbod en verkocht 70 stuks, prijs f 20.50 per 50 Kg. Totaal aan bod 7990 stuks, verkocht 7270 stuks. Aan wezig 1 fabriek. NOORDSCHARWOUDE 21 Mei 1938. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Mei. Aanvoer: 2200 Ktr. rabarber f 66.20, 1950 Kg. tomaten: A 29.30-61.90, B 30.10, C 28.60, CC 17.50. Een brutale zet. Toen de koloniale autoriteiten van deze dwaze plannen hoorden, rustten zij sterke trocpenafdcelingen uit en marcheerden het gebied der Afriden binnen. Toep deed Mor ton de brutaalste zet van zijn leven. Alleen en ongewapend begaf hij zich naar het En gelsche kamp en vroeg den bevelhebber te mogen spreken. De oude majoor ontving zijn vroegeren sergeant op een koele en on vriendelijke wijze. Morton verklaarde, dat 12.000 goed gewapende mannen achter hem stonden en dat het voor hem niet moeilijk zou zijn, de Engelschen een verpletterende nederlaag toe te brengen. Niettemin wilde hij liever niet tegen zijn eigen landslieden vechten en verzocht de. Engelschen- derhal ve zich ordelijk en met behoud van den vrede terug te trekken. Tot Uw dienst., majoor! Op dat oogenblik geschiedde iets onver wachts. De oude majoor sprong op en brul de Morton toe: „Wat verbeeldt TJ zich eigenlijk, sergeant Morton? Hoe waagt U het. op een dergelij- ken toon tot Uw meerdere te spreken. U kunt met mij niet onderhandelen. Brengt U rapport uit!" De oude discipline zat blijkbaar nog zoo in den hoogmoedig geworden sergeant, dat deze de hakken tegen elkaar sloeg en op militaire wijze antwoordde: „Tot Uw dienst maioor!" Het volgende oogenblik regende het scheldwoorden over het'hoofd van Morton, maar al spoedig begon de majoor op een ietwat verzoenliiken toon te spreken en vroeg Morton, of hij zijn schuld tegenover het vaderland niet weer wilde goedmaken, door de Afriden aan het Engelsche rijk te onderwerpen. Het antwoord luidde: ..Het zal geschieden, majoor-" Den volgenden dag marcheerden 12.000 Afriden met „Koning" Morton aan het hoofd hef Engelsche kamp binnen. De Afri den werden over enkele Indische regimen ten verdeeld. Sergeant Morton werd tot kapitein en later tot Overste bevorderd. Na dien loefde hij stil en teruggetrokken in een klein Engeïsch stadje, waar hij ook ge storven is.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3