De OPBOUW van onze Defensie Praatte Henlein zijn mond voorbij? DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 4 Dagelijks moet 1 eraan vel gewerkt worden Aanmaak torpedo's te Den Helder EERBERICHT Drie mogelijkheden: Chineezen breken door de lapansche linies Mgavr <fef N.V. Uitg.-Mij: „KoHnnd» Noorderkwartier- est. ef >gtr— V- va MINISTER VAN DIJK ONT- VANGT DE PERS. AMERI- KAANSCHE METHODE. De Amerikaansche president ont vangt op regelmatige tijden de pers op het Witte Huis. In gezelligen kout zit president Roosevelt dan met de journalisten te babbelen en stelt hun in de gelegenheid vragen te stellen, die hij met zijn bekende slag vaardigheid beantwoord of ontwijkt. Een Amerikaansch journalist is een indiscreet mensch. Waarlijk, wij Hollanders zullen er b.v. niet aan denken om den minister van De fensie te vragen welke tandpasta hij gebruikt en waar hij z'n haar zoo netjes laat knippen, Maar een i, I Amerikaansch krantenman deinst >re^ daar niet voor terug en Roosevelt "dJ laoht dan wat goedmoedig en geeft b? een of ander snedig antwoord. Roosevelt begrijpt uitnemend de beteekenis van de pers en hij is dan ook een sterk voorstander van een goede voorlichting van de publieke spreekorganen. Door dit voorbeeld is waarschijn lijk de minister van Defensie Z.Exc. J. C. v. Dijk geinspireerd en heeft ht] Dinsdag, in de groote zaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken, de Nederlandsche pers ont vangen en tal van vragen beant woord, die schriftelijk en monde ling gesteld werden. De minister met 150 vragen be stormd. )e Nederlandsche pers wist deze geste waardeeren en waarschijnlijk wel een tigtal bladen had een vertegenwoordiger ir Den Haag gezonden, waar de minister ir den chef van den regeeringspersdienst heer A. J. Lievegoed, met een kort ord werd ingeleid. Niet minder dan 150 vragen wa ren er door de persvertegenwoordi gers gesteld en die vragen waren door den minister gegroepeerd en werden groepsgewijze behandeld. Daar waren vragen van locale be teekenis bij, die zonder meer wer den voorbijgegaan, terwijl er heel wat waren, die „niet voor beant woording vatbaar" waren. Hieronder doen we een greep uit de be woording van die vragen, waarvoor ook ze lezers interesse hebben. De opbouw van de Defensie. De minister begon met er op te wijzen, dat aan den opbouw van onze Defensie dagelijks moet wor den gewerkt, maar dat met dezen opbouw, met inbegrip van de mate riaalvoorziening enkele jaren noo- dig zijn. Men komt voor tal van vraagstukken te staan, waarvan de juiste oplossing ernstige overweging eischt, omdat men er voor zorgen wil, dat elke aanbouw onze defen sieve kracht ten goede komt. ir is in onze weermacht een bedenke- te achterstand ontstaan, zoowel bij de bd- als zeemacht en de internationale welstand eischt. een zoo snel mogelijke ver- 4rking. Opgebouwd zal moeten worden *a,]to nieuwe organisatie, terwijl de bestaande 1 ""feanisatie versterkt dient te worden. Daar- bcwfis de ocfentijd verlengd. Met nadruk wees de minister er 'j op, dat onze regeering, door ver- 3IPC| sterking van haar weermacht niet 1 losgelaten heeft het streven naar in- e ternationale beperking van bewape- P.3 ning. „Ons is de nood opgelegd", al- dus Z.Exc. van Dijk. Do verhooging van het contin- )rgf( 06ut. e jaarlijks contingent Is voor de eer- vijf jaar, 1939 tot en met 1943, gebracht huM 32000 man, wat een versterking betee rt van 12.500, daar het bestaande con- ilajgent 19.500 bedroeg. Van die 12.500 man zullen er 4800 dienen voor de uitbreiding van het tot nu toe bestaande contingent. 3200 zullen dienen voor het vormen de nieuwe en de uitbreiding van de bestaande organisatie, terwijl 4600 J. J. C. van Dijk Minister van Defensie man zal dienen om in de pl.m. 5 jaar tijd de legersterkte op peil te bren gen, omdat daarvoor anders 15 jaar noodig zou zijn. Deze laatst 4600 zullen na vijf jaar afgevoerd worden, tenzij door een uitbreiding van de dienstplichtwet zij in dienst zullen blijven voor verjonging van de be staande lichtingen. Uitbreiding van het kader offi cieren en onderofficieren. Door verhooging van het contingent is de oorlogsorganisatie belangrijk uitgebreid en daarmee gaat gepaard een uitbreiding van het kader officieren en o- officieren Als gevolg van een en ander zul len nieuwe kazernementen moeten gebouwd worden en oude weer in ge bruik worden genomen. Hiervoor is bereids (zie ons nr. van Woensdag) een bedrag van 22 millioen uitgetrok ken. Daaraan is weer direct verbonden de in deeling van het garnizoen. Twee hoofdei- schen worden hieraan gesteld. Als eerste eisch geldt de landsverdediging en een twee de eisch is, dat er voldoende oefeningsgele genheid moet zijn voor de troepen. De verlenging van den diensttijd heeft drie grondslagen: le. grootere geoefendheid van de troepen; 2e. de aanstaande oorlogsaanvoer ders practisch te oefenen en 3e. te ontkomen aan het bezwaar, dat er een groot deel van het jaar geen geoefende troepen wa ren. De noodzakelijke grensbeveiliging. Vooral dit laatste was van groote beteeke nis. In dit verband wijst de minister op de noodzakelijkheid van de grensbeveiliging in een tijd, waarin men een oorlogsverklaring niet meer noodig vindt en de methode toe past van plotselinge grensoverschrijding. Voor deze grensbeveiliging zal speciaal de infanterie aangewezen zijn. Er zullen twee bataljons gevormd worden. Uit het eerste bataljon, dat 5 maanden zal dienen, zal het tweede gevormd worden, dat zes maanden in dienst zal zijn. D« vredes- en oorlogslegering. Minister v. Dijk legde er den na druk op, dat men uit de vredeslege- ring van de weermacht niet de ge volgtrekking moet maken, dat in oor logstijd dezelfde plaatsen bezet zullen worden. Bij de vredeslégering moet immers voorname aandacht besteed wordèn aan de geschiktheid van het oefenterrein, om all round soldaten te maken, terwijl in oorlogstijd alleen het belang van de landsverdediging spreekt. Het al of niet plaatsen van een vredesgarnizoen zegt dus niets over de verdediging van dit gebied. Over de critiek, geleverd op de architec tuur van de kazernes, zei de minister, dat wel degelijk met de architectuur rekening gehouden was en dat de projecten onder worpen zijn geweest aan speciale commissies en technische ingenieurs, terwijl ook diver se plaatselijke schoonheidscommissies altijd nog een woordje meegesproken hebben. Het Nederlandsche bedrijfsleven Ingeschakeld. Bij de aanschaffing van het materieel voor de weermacht is zooveel mogelijk het Nederlandsche bedrijfsleven ingeschakeld, omdat het daardoor tevens ingesteld zou worden wanneer we in oorlogspositie zouden komen. De aflevering van het materieel kan echter slechts in zeer bescheiden mate ge schieden, omdat ale wapenfabrieken bezet zijn en een verhooging van den prijs met tot de zeldzaamheden behoort, Beveiliging tegen luchtaanvallen. De minister wees bij dit onderwerp op de noodzakelijkheid van unificatie van de verschillende onderdeelen van de luchtbe- veiliging. Momenteel wordt nog onderscheid gemaakt tusschen luchtbescherming en luchtverdediging. De luchtbescherming valt dan onder den minister van binnenland- sche zaken, terwijl de luchtverdediging on der den minister van Defensie valt, onder het laatste is te verstaan de luchtstrijd krachten, mitrailleurs, artillerie, zoeklich ten en luchtwachtdienst. In voorbereiding is het instellen van één commando voor de lucht verdediging. In verband met den uitbouw van de luchtstrijdkrachten staat in direct verband de uitbreiding van het aantal vliegvelden, omdat, decentra lisatie van de luchtstrijdkrachten bij een aanval uit de lucht noodig is. Samenvoeging van de luchtstrijd krachten van land- en zeemacht, onder een commando levert groote bezwaren op in verband met de verschillende taak die beide hebben. De mentaliteit van de dienst plichtigen. Een enkele uitzondering daargelaten achtte minister v. Dijk de mentaliteit van de dienstplichtigen goed. Er werd met ambitie en activiteit gewerkt, niettegen staande de verlenging een tegenvaller was Getracht wordt voor de maatschappelijke ontwikkeling van de jongens zooveel mo gelijk, te doen, terwijl het departement zal trachten een wettelijke basis te vormen voor de jongelui om hen weer terug te brengen in hun maatschappelijke betrek kingen. De groote taak van de Marine. Een van de voornaamste zaken in tijd van oorlog is de voorziening in de behoefte aan voedingsmiddelen van volk en weer macht. Natuurlijk wordt daartoe de Ned. Industrie ingeschakeld, maar naar schat ting is toch dagelijks een aanvoer van 30 tot 40.000 ton noodig, dat beteekent, dat er eiken dag 10 koopvaardijschepen van 1000 ton binnen moeten komen en uit gaan. Hier springt vanzelf naar voren de belang rijke taak van onze marine ten opzichte van het convoyeeren van deze schepen. De marine, wier taak ligt zoowel in Nederland als in de Overzeesche bezittingen Van Nederland uit worden de zaken ge leid. Spr. bestrijdt de meening dat het eilantjen rijk in O. Indië verdedigd zou kunnen worden door vliegtuigen. Dat is niet doelmatig en niet verantwoord. Versterking van het materiaal noodig. Het materieel, dat ons land be zit is voor zijn doelstelling geschikt en gelijkwaardig aan wat door de ander Pacific mogendheden wordt gebruikt. Maar versterking is noodig al moeten we die versterking niet gaan zoeken in het bouwen van een slagschip, dat is niet verant- Militaire ntigaven tot het strikt noodzakelijke beperkt. In de Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer bij het wetsont werp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1937 wordt met nadruk nogmaals ver klaard, dat bij het doen van mili taire uitgaven beperking tot het strikt noodzakelijke wordt in acht genomen. Er wordt, tn het algemeen naar gestreefd om de voor de weermacht benoodigde arti kelen zooveel als mogelijk is in het binnen land te doen vervaardigen. Als uitvloeisel van dit beginsel wordt ook thans, nadat hiertoe reeds eerder niet geslaagde pogingen in het werk waren gesteld, de aanmaak van torpedo's hier te lande ter hand genomen. De daaraan verbonden werkzaamheden zullen worden ver richt op de rijkswerf te Den Helder. Dit heeft het voordeel, dat geprofi teerd kan worden van de ervarin gen, waarover het torpedo-atelier ter plaatse reeds beschikt. Voor den aanmaak is, vooral in de eerste jaren, de voorlichting en daadwerkelijke hulp van de moederfabriek in Europa ver- eischt. Het onderhouden van het contract tusschen deze fabriek en een in Indië te vestigen werkplaats zou de vervaardiging doen stagneeren en ook tot hoogere kosten aanleiding geven. De kosten voor aanschaffing van werk tuigen en voor de inrichting van een werk plaats voor den aanmaak van torpedo's en voor wijziging en uitbreiding van een bank- werkerij zijn niet op den kapitaaldienst uit getrokken, in de eerste plaats omdat de grootte van het benoodigde bedrag dit niet Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINTi Verwachting: Zwakike tot mati ge Zuidwestelijke tot Zuid- Oostelijk© wind, meest zwaar bewolkt met kans op regen of onweer, iets warmer. Verdere vooruitzichten): Onzeker rechtvaardigde, doch ten andere omdat het niet juist moet worden geacht kredieten op den kapitaaldienst aan te vragen, waarin de gewone dienst zonder al te groote be zwaren kan voorzien. GEEN VAST SCHIETTERREIN BIJ PETTEN. Voorts deelt de minister mede, dat het geenszins in het voornemen ligt om nabij Petten een vast schiet- terrein in te richten. De schiet gele genheid te Petten is uitsluitend be stemd voor het nemen van schiet proeven, en wel in hoofdzaak proe ven, welke in verband met de veilig heid niet op het schietterein in de legerplaats bij Oldebroek kannen worden genomen. Van het aanwijzen van een vaet detachement is dan ook geen spra ke; normaal bevindt zich geen mili tair personeel ter plaatse. woord voor de doelstelling en even min financieel (een slagschip van 30.000 ton zou 80 tot 90 millioen kosten). De scheepsmacht in Indië is pa raat en om die paraatheid te hou den is noodig, dat een klein deel van die scheepsmacht in Holland is, opdat de oefening van het per soneel kan plaats hebben op over eenkomstig materieel, waarbij het bovendien veel beter is, dat de schepen hier bemand zijn, dan in Indië onbemand. De minister besluit met den wensch uit te spreken, dat zoowel marine als land macht hun taak naar behooren verstaan, waardoor een redelijke waarborg wordt verkregen voor onze veiligheid. Onderhond met Engelsch blad wekt groote verwondering. Bui tenlandsche bladen te Praag in beslag genomen. 1. Samenwerking op basis van algeheele autonomie. 2. Een volksstemming over afscheiding. 3. Rechtstreeksch optreden van Duitsch- land en insluiting van Sudetengebied in Duitschland. In een onderhoud met den specialen cor respondent van de Daily Mail heeft de lei der der Sudeten Duitschers Conrad Hen lein o.a. gezegd, dat wanneer uitgebreide concessies van de Tsjechoslowaaksche regee ring uitbleven, het Sudeten-duitsche pro bleem slechts zon kunnen worden opgelost door aanhechting van de Duitsch spreken de gebieden aan het Duitsche Rijk. De politieke gisting in Tsjechoslowakije, aldus verklaarde Henlein o.m., vergiftigt den geheelen toestand in Centraal Europa. Wanneer deze staat van zaken voortduurt, zal daar een oorlog uit voortkomen, die zoo verwoestend zal zijn voor iedereen, dat den overlevenden Europeanen niets anders zou overblijven dan bananen te gaan zoeken in Afrika. Mijn aanbod aan de Tsjechen is: loyale samenwerking van de Duitsche bevolking in dezen kunstmatigen staat op een basis van algeheele autonomie in de gebieden, waar de bevolking van Duitsch ras de meer derheid heeft. Dit Sudetcnduitsch gebied zou zich langs de grenzen tot ongeveer 50 K.M. in het bin nenland uitstrekken. Wanneer de regeering deze oplossing verwerpt, zouden wij onze toevlucht moeten nemen tot een andere. Wij zouden dan het recht moeten vragen zelf te beslissen over ons lot. Wij zullen er op aandringen, dat een volksstemming georganiseerd wordt onder internationale controle, teneinde een vrije raadpleging der kiezers te veroorloven. Onder dit omstandigheden zou de vraag, wel ke aan de Sudetenduitschers zou worden gesteld, als volgt luiden: „Wilt gij onderdaan zijn .van Jsjecho- heb tegen Hodza gezegd, dat ik geen opper vlakkige regeling zou kunnen aanvaarden. Wij eischen volledige herziening van den Tsjechoslowaakschen staat. Wij zullen ons met geen enkel ontwerp op papier tevre den stellen, voordat de practisché toepassing bevredigend blijkt." Praatte Henlein zijn mond voorbij? Buitenlandsche kranten in beslag genomen. De verklaringen van Henlein tegenover een Engelsch blad hebben in Tsjecho Slo wakije groote verwondering gewekt, in het bijzonder in Sudetenduitsche kringen, die met de zaak verlegen lijken. Het officieel orgaan van de partij, de „Zeit", publiceert het onderhoud niet. In Tsjechoslowaaksche politieke kringen legt men er den nadruk op, dat de ver klaringen van Henlein komen op het oogen- blik, dat Hodza en Henlein hun bespre kingen zijn begonnen. Beide partijen zagen in, dat het wenschelijk was, gezien de ernst van den toestand, zwijgzaam te zijn over het verloop der besprekingen. Het personderhoud is niet bepaald geschikt om de internationale atmosfeer te verbeteren. Buitenlandsche kranten, die het interview publiceerden, zijn in Tsjecho Slowakije in beslag genomen. HENLEIN. Slowakije of van „Duitschland". Het resultaat van een dergelijke volks stemming zou zijn een meerderheid van 98 procent ten gunste van aan hechting aan Duitschland. Onder Hitier Er is nog een derde, nog eenvoudiger op lossing, aldus Henlein: Wanneer de Tsjechische onder drukking voortduurt, zouden de Su detenduitschers, beheerscht door den wrok over de vervolging, op een goeden dag de Duitsche regee ring kuijpen verplichten recht streeks op te treden en hen terug te brengen binnen de grenzen van het Duitsche Rijk. Aan het slot van zijn verklaringen zeide Henlein nog, dat hij er niet zeker van was steeds de opwinding zijner partijgenoo- ten onder controle te kunnen houden. „De Tsjechen moeten de noodzakelijkheid begrij pen uitgebreide concessies te doen," „Ik 300-000 man Chineesche troepen ontkomen aan omsingeling. De vertegenwoordiger van het Chi- neesche Wad Takoeng Pan bericht, dat het leger van generaal Tang erin geslaagd is door de Japansche linies heen te breken. Ook een divi sie gemotoriseerde Chineesche ar tillerie is erin geslaagd uit Soetsjan te ontsnappen. De Chineesche troepen in Oost- Honan rukken op en hebben Tsuats- Jan tachtig kilometer ten Noorden van de Lunghai-spoorlijn heroverd. Langfeng is door de Chineesche troe pen verlaten. Woensdagavond heeft een afdeeling van de Chineesche luchtmacht een Japansche afdeeling van 2000 man belet de Gele Rivier over te steken. 300.000 Chineezen door de linies. Nader wordt gemeld, dat ongeveer 300.000 Chineesche soldaten door de Japansche li- niën rondom Soe Tsjau gebroken zijn. Sommige afdeelingen marcheerden 66 KM. per dag. De Chineesche troepen doen thans heftige aanvallen op de Japansche afdee lingen, die Lafeng bezet hebben. Een Chineesch communiqué meldt de vol ledige omsingeling van een Jaipansche divi sie onder generaal Doïhara in het gebied van Lanfeng, als gevolg van het feit, dat de Chineezen de belangrijke plaats Tsa- otsjaufoe, in het Zuidwesten van Sjantooeng, heroverd hebben,

Schager Courant | 1938 | | pagina 1