Bezoekt het mooie natuurbad Winkel iik Nieuws. ni Zaterdag 28 Mei om 3 uur Officieele Opening Steun of arbeid Daarna demonstraties. Zondag 29 Mei om 2 u. Wedstrijden Wieringermeer :Het ontslag Kiewiet gehandhaafd Predikbeurten Verder is het Bad alle dagen geopend. "s Het bestuur blijft aan .87$ 1634 Op advies van het comité tot steun der evangelisatie. Onware geruchten worden door het bestuur pertinent tegenge sproken. Iri een drukbezochte huihoudelijke verga dering te Slootdorp, welke onder leiding stond van het comité tot steun der vereeni- ging voor evangelisatie in de Wieringermeer, heeft dit comité rapport uitgebracht van zijn onderzoek in de bekende kwestie Kiewiet Het comité deelde mede, na lang en ernstig beraad tot de conclusie te zijn gekomen, dat hoewel geen tast bare feiten aanwezig zijn, het beter is, dat de evangelist Kiewiet een an dere werkkring zoekt. Het ontslag blijft dus gehandhaafd. Van bestuurszijde. deelde men ons na afloop der vergadering nog het volgende mede: 1, De heer Kiewiet heeft zelf ontslag aan gevraagd, zonder dat eenige pressie op hem is uitgeoefend. j£. Door bestuur en leden is tevergeefs aan drang op den heer Kiewiet uitgeoefend aan te blijven. De redenen, die den heer Kiewiet tot de ontslagaanvrage noopten, zijn het bestuur niet bekend. Men zoekt ze in een meeningsverschil met het be stuur over eenige interne aangelegen heden. Het bestuur had nimmer gedacht, dat deze betrekkelijke kleine meeningsver schillen zulke verstrekkende gevolgen zou hebben. Het bestuur heeft tijdens de vorige ver gadering de leden niet ingelicht, omdat het van meening was en is, den leden geen verantwoording schuldig te zijn van zaken die tot de competentie van het bestuur behooren. 5, Het bestuur gaf toen te kennen, dat als men inzage van de notulen der be stuursvergadering wenschte, het bestuur dan eerst zou moeten aftreden, waarna het de notulenboeken en bescheiden aan de ledenvergadering zou overhandigen. Ten aanzien van eenige hardnek kige geruchten omtrent den per soon ende handelingen van den heer Kieviet, deelen wij op ver zoek van het bestuur en onder zijn volle verantwoording mede, dat deze geruchten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Er is liet bestuur niets ten nadeele van een heer Kieviet gebleken. Het. hem verleen de verlof houdt verband met familie-om standigheden en het tijdstip was maanden tevoren vastgesteld. De vergadering van gisteravond, waar o.a. Prof. Obbink aanwezig was, heeft tot resultaat gehad, dat de zaak tusschen bestuur en leden In der minne wordt geschikt, het bestuur aanblijft en de evangelisa tie-arbeid, zij het dan onder een an deren evangelist, wordt voortge zet. Het werk der rijksarbeidsbemiddeling inDe overheid is trotsch op haar steun- 15 maatregelen, maar ze mogen geen cent meer kosten dan noodig is. Hoofdambtenaar van het ministerie van sociale zaken houdt in de Wie ringermeer een inleiding over ar beidsbemiddeling. Het verslag hier van is hierom vooral van belang, omdat het standpunt der regeering ten opzichte van steunverleening zeer duidelijk wordt uiteengezet. ?P een. £ecombineerde, niet druk bezochte IS Vergadering van de drie landbouworganisa- 1S ®ies in de Wieringermeer, welke onder lei- li) duig stond van den heer van der Veen, "voorzitter van de C.B.T.B., en waar o.a. aanwezig waren het hoofd der districtsar beidsbeurs te Hoorn en de agent der ar beidsbemiddeling te Medemblik, sprak Woensdagavond in Hotel Smit te Midden- Weer de heer Krctseh, hoofdambteuaar bij oer ministerie van Sociale Zaken- over het onderwerp Rijks- of particuliere arbeidsbe middeling. Als de heer van der Veen er op gewezen heeft, dat er veel zaken betreffende arbeids bemiddeling in de iWeringermeer scheef loopen en men in Den Haag, dit inziende, gaarne het streven der Rijksarbcidsbeanid- deling nader uiteen wil zetten, krijgt de heer Kretsch het woord. Spr. zet eerst in 't kort het wezen der organistie uiten. Als ge volg van de Arbeidswet 1930 zijn arbeids beurzen gekomen. Het land is verdeeld in 42 districten, de districten onderverdeeld in agentschappen en het geheel wordt door het contactlichaam, den centralen dienst in Den Haag overkoepeld, 'n Uitwisseling van geschikte en beschikbare arbeidskrachten, in binnen- en buitenland is mogelijk. Prin cipieel is de bemiddeling neutraal en koste loos. Vakkundige bemiddelaars stellen zich steeds op de hoogte van de eischen van bedrijven en werkgevers in elke brache. Voor den landbouw bleek arbeidsbemiddeling reeds Jaren nood zakelijk en werd deze reeds in 1910 in het bekende rapport Smid bepleit. Het instituut der koppelbazen ontstond, maar deze bemid delaars werken niet belangeloos, laten zich door twee partijen vaak betalen en houden er soms zeer ongewenschte praktijken op na. De rijksbemiddeling in den landbouw heeft goede resultaten gehad, met spron gen zijn de bemiddelingscijfers omhoog ge gaan en klachten zijn er weinig. Zorg voor eigen standje blijft de eerste eisch der rijksbemiddeling, want de praktijk straft onverbiddelijk dc fouten. Als spreker op de zeer goede resul taten der bemiddeling bij de cultuurmaat schappij heeft gewezen, en geadviseerd lieeft over het bezwaar dat de dienst „maar wat stuurt" heen te stappen, omdat de dienst toch groote keuze en goede controle heeft, stelt hij in het licht dat de dienst steeds brengt: kosteloos den juisten man op de juiste plaats, in den juisten tijd. Werkt tóch de dienst niet goed? De heer Blijdorp merkt, als gelegenheid tot stellen van vragen is gegeven, op, dat hij minder prettige ervaringen met den rijksdienst heeft. Spr. geeft voorbeelden van particuliere bemiddeling, die z.i. beter is. Er zijn massa's vlas trekkers door den rijks dienst gedwongen naar de Wieringermeer te gaan, maar daar waren horlogemakers bij. De heer Appelman wil weten of men ver plicht is arbeiders door den dienst gezon den, te houden en of kosten van eventu- eele terugzending voor rekening van den werkgever zijn. De heer Bruins vindt het niet Juist, dat arbeiders gedwongen worden. De heer van Galen acht het noodzakelijk dat er nauw contact bestaat tusschen den agent der arbeidsbemiddeling en de orga nisatie en dat de agent zich vakkundig door de besturen doet voorlichten, De horlogemakers kwamen zelf, zegt. de heer Kretsch in zijn antwoord op de gestelde vragen.»De dienst had ze niet ge stuurd, maar toen ze er waren, maakte de agent wat er van te maken was. Inderdaad blijken soms arbeidskrachten niet geschikt te zijn. Echter, vaak saboteeren de arbei ders, als ze graag terug willen of steun boven arbeid prefereeren. Dan geven zij voor niet geschikt te zijn. Dit zijn excessen der tijdsomstandig heden. De Wieringermeer heeft ech ter een goeden naam onder de ar beiders, voor arbeidsschuwheid hoeft men in bet algemeen daar niet bang te zijn. Men moet echter den dienst steeds even tijd laten opdat hij uit de ruime keuze de meest geschikte menschen kan sturen. Het „dwingen" der arbeiders is een prac- tische noodzakelijkheid, een stok achter den deur. Als er werk is, moeten de arbeiders die dat werk kunnen doen bet aanvaarden. De stok achter de deur werkt heilzaam. Arbeiders, die niet graag naar Duitschland willen, maar bij weige ring steun verliezen, vinden, volgens spr., zeer vaak, merkwaardigerwijs ineens werk in eigen landl De over heid is trotsch op haar steunmaatre gelen maar ze mogen geen cent meer kosten dan noodig is. In zijn verder antwoord wijst de heer Kretsch er nog op, dat de dienst den werk gever geen enkele verplichting oplegt, dat de consequentie meebrengt, dat. de dienst de kosten van terugzending van ongeschikte arbeiders op zich neemt, en dat vakkundige voorlichting door dc organisaties op hoo- gen prijs wordt gesteld. In zijn slotwoord zegt de heer van der Veen te hopen dat de inleiding van den heer Kretsch zal lei den tot het voeren van nadere besprekingen, om te komen tot een eigen rijksarbeidsbe middeling in de Wieringermeer in nauwe samenwerking en met moreelen steun der landbouworganisaties. WIERINGEN AANBESTEDING. Namens de heeren P. Jongkind en T. Takes is Woensdag door architect B. G. Zanstra aanbesteed het verbouwen van een woonhuis in de Hoofdstraat te Hip- polytushoef tot een winkelwoonhuis en een woning. De uitslag is als volgt: Timmerwerk: P. Portegijs f 2916. J. C. de Vries 2998.— D. Bakker en Zn. 3025. Dekker en Lont 3100. J. C. Klein 3150.— P. Bakker 3200.— Jac. Smit 3223. Gebr. Boersen 3250. Allen aannemers alhier. Schilderwerk: Fa. Kraak f 660.— Gebr. S. en J. Lont 675. W. Lont 760.— Gunning is aangehouden. POLITIE Aan komen vliegen een postduif gemerkt aan rechterpoot 3—36—C. 19.555. Aan lin kerpoot 570 C.W.I. Inl. bij den Gem.-bode. DEN OEVER. Aanbesteding. Woensdag 8 Juni a.s. zal door den Dienst der Zuiderzeewerken worden aanbesteed 't baggeren van een kanaal imet het aanleg gen van een dam er naast nabij Vollen- hove. Een en ander houdt verband met den N.O. Polder. Haai aangebracht. Woensdagmorgen ontdekten de visschers N. en S. Tijscn van de W.R. 164 een jonge haai in hun vischkamer. Het dier dat een lengte van ongeveer 2 M. had, werd met vereende krachten aan boord geheschen. Veel handelswaarde had het dier niet, daar het aan den afslag slechts vijftien cent op bracht. Het gebeurt zelden dat een haai in de Waddenzee gevangen wordt. SINT MAARTEN Bond voor Staatspensionn. De afd. St. Maarten van den Bond voor Staatspcnsionneering vergaderde ten huize „Rust en Lust', Met een welkom aan leden en pers opende de voorzitter de bijeen komst, hierbij een woord van dank bren gende aan de propaganda-club, welke de zen winter zooveel en succesvol werk heeft verricht. Hierna lezing der, notulen, welke werden goedgekeurd. Voorgelezen werd een aanbeveling voor Hoofdbestuurslid (vaca ture Bruin) betreffende den heer C.d. Vries uit Harenkarspel, waarbij werd besloten deeen candidaat te steunen. De, rekening werd goedgekeurd. Ontvan gen was f 229.—, uitgegeven f 207.01V2 sal do aloza f 21.951/2. saldo 1936 f 70.95. De heer J. Glas bracht hierna verslag uit der federatievergadering en de heer A. Appel over de alg. vergadering. Beide hee ren verwierven dank. In behandeling kwam dan de beschrij vingsbrief der a.s. alg. verg. waarbij de af gevaardigden voor alle punten vrij mandaat verkregen. Als afgevaardigden naar deze vergadering werden gekozen de heeren P. Appel en J. Glas en als pl.v. de heer A. Groet Sz. Tot afgev. naar de federatiever gadering werd benoemd de lieer J. Glas, tot plaatsvervanger de heer S. Schut. Hierna volgde bestuursverkeizing, waar bij de aftredende bestuursleden J. Glas, A. Louw en A. Groet Sz. werden herkozen. Hierna sluiting. Politie. Gevonden: een rij wiel plaatje. Inl. bij den gcm.veldwachter. KOEDIJK Floralia. Dat onze Floraliavereeniging zich in een groote belangstelling mag verheugen, bleek Woensdagmiddag, toen onder leiding van het hoofd der school, den heer Stuffers, en den onderwijzer Schut, aan volwassenen ongeveer 500 en aan dc schoolkinderen 90 planten ter opkweeking werden uitgereikt. CALLANTSOOG De seriewedstrijden. Hemelvaartsdag heeft de voetbalvereeni- ging „Callantsoog" haar jaarlijksche serie wedstrijden gehouden. Als deelnemende ver- eenigingen waren uitgenoodigd: Petten II, Dosko II (Oudesluis) en Koedijk II. De lei ding berustte bij scheidsrechter Anneveldt. Er werden aardige wedstrijden gespeeld. Het weer was prachtig en het talrijke pu bliek heeft waarlijk kunnen genieten, 's Mor gens werd aangevangen met den strijd tus schen Callantsoog en Dosko. Ruststand 0-0. Eindstand, na verlenging onbeslist, 2-2. Cal lantsoog won met doelschoppen. Daarna kwamen Petten en Koedijk tegen elkaar in 't veld. Ruststand 0-2. Eindstand, na verlenging, onbeslist. 2-2. Petten won met doelschoppen. Na den middag eerst de verliezersronde tus schen Koedijk en Dosko. Ruststand 11. Eindstand, hoe was het mogelijk, na verlen ging onbeslist, 22. Koedijk won met penalty's. De laatste wedstrijd was tusschen de win naars Petten en Callantsoog. De ruststand was dubbel blank. Petten won met 10. Na afloop reikte de voorzitter van Cal lantsoog. de heer A. C. Brussaard met eenige toepasselijke woorden de prijzen uit. Spreker dankte allen die hadden medegewerkt, tot het doen slagen van deze wedstrijden en deelde mede, dat a.s. Zondag een veteranen- wedstrijd gespeeld zal worden. De aanvoer der van Koedijk, de heer Schut, gewaagde, als oud-voorzitter van Callantsoog, over de verjonging van zijn oude club en wees de spelers ten overvloede op 'n goede training. OUDE NIEDORP T VELD. St. Vincentius. Dank zij de medewerking van de meeste der veehouders in onze parochie, werden ook dit jaar wederom 44 lammeren ge plaatst voor de weiderij. In plaats van de Vincentiaan P. P. Sinni- ge, die vertrok naar de parochie Obdaim, is toegetreden de heer Th. J. Wit te Blokhui zen. Bouwvergunning. Aan den heer F. Jong te t' Veld is ver gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met kantoren en vergaderzaal. VERBOUWING. De onlangs door den heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool aangekochte villa aan de Hoep te Schagen, zal worden verbouwd door de firma Blaauboer en van der Hoven naar het plan van den architect Ir. C. Keesman te Alkmaar. NIEUWBOUW. Een geheel nieuw café en een woning voor den heer Nic. Kamp aan het Noord te Schagen, wordt gebouwd door de aanne mers Gebr. Veeter te Schagerbrug. De ar chitectuur is in handen van den architect Ir. C. Keesman te Alkmaar. TREKKERSNIEUWS. Voor het jaarlijksche Pinksterkamp van den Nederlandschen Trekkersbond, dat, traditiegetrouw, ook dit jaar weer in Doorn- Austerlitz wordt gehouden, hebben zich van Afd. Schagen reeds 25 leden opgegeven; vorig jaar 14. „MOEDIG VOORWAARTS." Woensdagavond vorid ten huize van den heer Igesz de tweede jaarvergadering plaats van de afd. Schagen van de „Fede ratie van Arbeiders Esperantisten in het gebied van de Nederlandsche Taal. In zijn openingswoord heette de voorzitter de ruim twintig aanwezigen hartelijk welkom, en bracht de wenschelijkheid naar voren om vooral in dezen tijd van oorlogsdrei ging, bewapeningswedloop en ophitsing van de volkeren tegen elkaar, de propaganda voor de Esperanto beweging onverzwakt en krachtig voort te zetten. De notulen van de vorige conversatie avond werden zonder op of aanmerkingen met dank aan den samensteller goedge keurd. Diverse mededeelingen over het congres te Leeuwarden volgden alsmede over excursies, uitstapjes enz. Aan 't con gres te Leeuwarden, dat op 4, 5 en 6 Juni gehouden wordt, zullen 8 leden deelnemen Het jaarverslag van den secretaris werd onder applaus goedgekeurd, alsmede de rapporten over de in den afgeloopen winter gehouden cursussen voor beginners en gevorderden. Ook het financieel verslag van den afd. en van den boekendienst werden op de zelfde wijze afgehandeld. Uit deze versla gen bleek dat de afd. momenteel 31 leden telt, waaronder een belangrijk deel van huiten Schagen. De conversatieavonden, die eiken Woensdagavond in hotel „Vredelust" worden gehouden, worden goed bezocht. Dank zij het zuinige beheer is de afd. ook financieel voldoende krachtig. Het resultaat van de gehouden cursussen is evenwel he neden de verwachtingen gebleven. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat, als bestuursleden werden her- en gekozen: J. Winkel, voorzitter, F. J. Iloenson 2e voor zitter, Cor Vos, secretaris, G. Timmerman, 2e secretris, Arie Winkel, penningmeester, mej. B. Duursma, 2e penningmeesteresse en H. de Leeuw, verzorger Boekendienst enz. In de controlecommissie werden gekozen mej. Tr. Pool en de heeren F. Lcm en S. Kuiper. Hiermede was het officieele gedeelte van den avond geëindigd. Na het zingen van eenige Esperanto-liederen, volgde sluiting. MARKTOVERZICHT. Een verzette markt valt in den regel te gen. Maar Woensdag j.1. viel de aanvoer mee, en er -was aardig bezoek. Dc handel in vette koeien was wel wat kalm, veel slagers waren niet aanwezig, de ze waren wel voorzien voor den Hemel vaartsdag. Hoogste noteering was f 250. Uit- vliegers konden wij niet noteeren. De han del in kalfkoeien was goed. Hoogste notee ring f 285. Men kon den handel in gelde koeien ook goed noemen. Pinken handel goed, deze noteering was f 110—125. Mooie pinken stieren aangevoerd, handel goed, ze golden van f 130—190. Nuchtere kalveren duur verkocht, handel vlug; hoogste prijs f 15. De handel in paarden was niet slecht, dé heer N. Spaan, Schagen, was de eenige aanvoerder. Hoogste noteering 300 gld. Voor lammeren voor de slacht is in het geheel geen vraag. Lammeren voor 't leven golden 812 gld., deze handel was niet zoo goed als de vorige week. Voor de slacht hebben wij hier wel last van de lage franc. Handel in overhouders was ook lager dan de vorige wéék. Oude slachtschapen 20— 28 gld. met een matigen handel. In bokken en geiten was wel handel, hoogste noteering f 15. Eén prijs noteerden wij voor de vette varkens, dat was 26 ct. Bigen: 7-weeksche 15-18 gld., 12-weeksche 18—23 gld., handel kalm. Op de kippenmarkt handel gewoon, prijshoudend. ZAANDAM—SCHAGEN. 4—4. Op Hemelvaartsdag heeft de inhaalwed strijd ZaandamSchagen, welke was uitge steld wegens den Daviscup wedstrijd Neder land—Frankrijk, op 8 Mei j.1., plaats gevon den. Na spannende partijen is de einduitslag 44 geworden. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: le Heeren enkelspel: Chr. J. Nonnekes ver liest van H. de Jong met 46;.3—6. 2e Heeren enkelspel: J. B. Schene verliest van H. R. Zwikker met 63, 75. Heeren dubbelspel: Chr. J. Nonnekes en Nots. H. J. v. Veen, slaan H. R. Zwikkers en H. Spachtholz met 97, 64. le Dames enkelspel: Mej. E. T. Igesz slaat mej. A. de Vries met 64, 61. 2e Dames enkelspel: mej. C. Bronder ver liest van mej. G. Schipper met 36, 62, 46 Dames dubbelspel: Mej. E. T. Igesz en me], C. Bronder, slaan mej. G. Schipper en mej. T. Hinnes met 75, 64. le Gemengd dubbelspel: mej. E. T. Igesz en Nots. H. J. van Veen verliezen van mej. T. Hinnes en II. de Jong met 36, 36. 2e Gemengd Dubbelspel: Mej. C. Bronder en Chr. J. Nonnekes, slaan mej. A. de Vries en H. Spachtholz met U-^-6, 6—3, 64. A.s. Zondag komt Juliana uit Hoorn op bezoek. OPENBARE VERKOOPING. In het Noordhollandsoh Koffiehuis van den heer J. Schenk had Woensdag de eind- toewijzing plaats van de bekende boerderij ■met aanhoorige gebouwen, nabij de Zijper- sluis. Het geheel bestaat uit: huismanswo ning met schuur, erf en bosch, arbeiders woning en erf en verder zestien perceelen wei- en bouwland, alles tezamen groot 31.80.90 H.A. De verkooping geschiedde ten overstaan der Notarissen H. T. Harting en K. Abma te Amsterdam, alsmede Notaris F. W. A. van Riet, te Bergen. Op Donderdag 19 dezer was een en ander ingezet op f64929.06. Bij gehouden afslag werd niets gemijnd. Later bij de combina tie werden perceelen 7, 8, 9 en 10,: die in bod stonden op f 18.368.58, mijnd met 11. en de perceelen 2, 3, 4. 5, 13, 14, 15. en 16, die stonden op f 27611.46, werden gemijnd door den heer Claij uit Haarlemmermeer met f3000: zoodat het bod nu bedroeg voor de heele boerderij f67930.06. Op dit bedrag werd toen nog f5 geboden, zoodat men kwam tot f67935.06. Bij de daarna gehouden afslag mijnde de heer P. Blaauboer van den Barsingerweg tc Wieringerwaard, met f 1100. Het totale bedrag werd dus f69035.06. ZONDAG 29 MEL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Gods. bijeenkomst onder leiding van den heer C. A. Korn- dörffer, van Wieringerwaard. Haringhuizen-, vm. 10.30 uur, Ds. Eikema. H. Avondmaal. Valkkoog, voorm. 10.30 uur, Ds. Tinholt. Eenigenburg, vm. 10.30 uur, Ds. Enklaar. Burgerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Wdchen. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Julianadorp, 's av. 8 uur, Ds. v. Wichen. Huisduinen, geen dienst. Winkel, voorm. 10.30 uur, Ds. v. d. Kam. Vecnhuizen, nam. 2.30 uur, Ds. v. d. Kam. Anna Paulowna, v.m. 10 uur Ds. Vorstman. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Hoogwoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Rijkx. Aartswoud, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerliorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. P, Keuning, van De Rijp. Hippolytushoef, geen dienst. Geref. Kerk. Schagen, Landbouwstraat, voorm. 9.30 uur, Cand. Wamsteker, van IJmuiden. Nam. 5 uur, Cand. Wamsteker. Kolhorn, voorm. 10 uur, de heer D. ViscK* Nam. 3 uur, de heer D. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. J. C. Aal- ders, van Haarlem. Zondagavond 7 uur, Bijbelbespreking. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Hippolytushoef, nam. 4.30 uur, de heer O. Deen. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug. Bijeenkomst Chr. Jongeman- nenvereeniging, a.s. Woensdagavond om 8 uur in Evangelisatiegebouw. Ned. Herv. Evang. Sloof dorp, voorm. 10 uur, Cand. Nijdam. Middenmeer, nam. 2.30 uur, Cand. J. van Sliedrecht, van Dinteloord. Wieringerwerf, voorm. 10 uur, Cand. J. van Sliedrecht. Sloof dorp, Jongeliedensamenkomst 's av. 8 uur in het Gebouw voor Maatschappelijk Werk. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Geesterweg la), voorm. 10.15 uur en 's av. 7 uur, Ds. Ruijs.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3