Geuzenbaai tfjewzA dUuii f „IK MOET ERUIT" Ingezonden AKKERTJE" Vrijdag 27 Mei 1938 ie baai zegt, zegt: GEUZENBAAI; wie Geuzenbaai zegt, zegt: REUZE-BAAI! LANGENDIfK Kantongerecht Den Helder „Niet monsteren waar de boer bij is" Tweede blad DE SECRETARIS-VEI- JJNGLEIDER DER LANGEDIJ- KER GROENTECENTRALE. Een bewogen bestuursvergade ring. Na uitvoerige discus sies, geen beslissing genomen. De bekende kwestie-De Boer de vraag of het veilingleiderschap vereenigbaar is met het veilings secretariaat, heeft in de laatste be stuursvergadering van de Langedij ker Groentencentrale een voornaam deel der discussies in beslag geno men. W*ij berichtten reeds, dat de zaak is aan gehouden tot een volgende vergadering. De Voorzitter, burgemeester Schelhaas, leidde le besprekingen in, door er op te wijzen, dat iet dagelijksch bestuur van oordeel is, dat lenige verandering moet komen. Daar de werkzaamheden van den heer De Boer te- reel zijn toegenomen, deed daarom het lag. bestuur het voorstel om den heer De Boer in- plaats van len secretaris, 2en se cretaris te maken en den heer W. Visser van Koedijk van 2en secreta ris tot len secretaris te promoveeren. De heer Visser zou dan twee volle dagen bp de veiling moeten zijn, opdat hij ont stentenis van den heer De Boer toch een lestuurslid als verantwoordelijk persoon aanwezig is. Wanneer er een beroep op den heer De Boer gedaan wordt de veilings- belangen elders te dienen, moet zijn werk aan de veiling hem dit niet moeilijk maken. Overigens is het bestuur van oor deel, dat de vergoeding, den heer De Boer toegekend, onveranderd moet blijven. De heer Visser zou i 400 p. jaar vergoed moeten krijgen. Geen heerschzucht [s het, zegt de heer De Boer, die mij voor zitter en secretaris deed worden, maar deze omstandigheid is uit de gebeurtenisseh in den loop der jaren voortgekomen. Wanneer het echter de wenscli is der vergadering dat ik van werk zaamheden wordt ontlast, ben ik ook nog geneigd het voorzitter schap over te geven. De heeren Spaans (Koedijk) en Tromp (Heerh.waard) zijn van meening, dat de ver goeding van f 400.— te laag is. Twee kapiteins op één schip acht de voorzitter geen goede maatregel, aldus antwoordt hij den heer Glas, die na mens Groentencultuur bepleit een voorzit ter te benoemen die niets te doen heeft en den sccr.-administrateur hulp kan geven. (Zitting van Dinsdag 24 Mei.) W ieringen om te onthouden! Klaas Langedijk reed 30 Maart rustig met zijn auto op de Niéuwstraat te Wieringen toen hij even voor de bocht plotseling den Vrachtrijder J. de H. zag aankomen, die tnet een behoorlijke spurt over den weg reed. Zóó hard, dat Langedijk het voor 't veiligste hield 12 meter voor de bocht te stoppen. Helaas... de ander nam in de vaart zoowel portier, als spat- en nummerbord mee, wat tengevolge had dat beiden gister middag voor het kanton rechterlijk gestoel te paradeerden. De H. deed pogingen den dans te ontspringen, welke pogingen niet met succes bekroond werden, f 15.subs. 3 dagen. hierin gen jagen zonder acte. Getuige J. D. van Wieringen komt ver tellen dat G. K., die met min of meer als Jstrooper te hoek staat, op zijn land kwam, j^en schot loste, waarna 2 hazen naar de jÊeuwige jachtvelden verhuisd bleken te sijn. Hoewel K. niet aanwezig is, blijkt dit ;Voor den Kantonrechter niet in het minst bezwaar te zijn dezen Nimrod f 25.of 5 dagen poene op te leggen. Het geweer Zal in beslag genomen worden, tenzij de man er liever 10 pegulanten boete voor be taalt subs. 3 dagen. Dat hij kieze. Anna Paulowna Afgekeurde hengst laten dekken Hierna volgde een zaak van eenig kaliber. M. van W. Anna Paulowna staat terecht voor een heel leelijke overtreding. Hem is ten laste ge legd, dat hij in de periode, liggende tusschen 26 Mei en 11 Juni 1936 (zoolang is deze affaire reeds in on derzoek) eer afgekeurde hengst ge bruikt heeft als dekhengst en dat tal ïaa malen, Voorzitter is ambtshalve voorzitter van het marfetbestuur en het gemeentebestuur van Broek op .Langendijk zal er zeker niet mee accoord gaan. als er naast hem een tweeden voorzitter wordt benoemd. Onder applaus zegt de heer Klant (H. waard) het voorstel van Groentencultuur zonderling te vinden. De heele vergadering is het er immers over eens, dat men inge- nhmen is met den burgemeester als voor zitter. De heer A. Hoogland (St. Pancras) spreekt in gelijken zin, echter, dit is de kwestie niet. Door het bestuursvoorstel wordt de heer De Boer niet ontlast. Een administra tieve kracht is beter! Voorzitter zegt heel goed te weten, dat toen hij pas benoemd werd, met een scheef oog werd aangekeken. Ik heb niet gerust voor deze opvatting verdween, door al mijn gaven en krachten in dienst te stellen van de vei ling. Wordt het bestuursvoorstel niet aange nomen, zullen andere wegen bewandeld moeten worden. De heer Glas zegt, dat het niet gaat om den voorzitter van het marktbestuur, maar om den voorzitter van de L.G.C. Dat li chaam heeft geen voorzitter en die moeten we juist hebben. De heer De Boer: Je wil mij zeker wel weg hebben! De heer Glas gaat hier niet op in, maar zegt dat de marktvoorzitter controleur is, iemand die controleert of de zaken wel goed gaan. Na nog eenige discussie wordt besloten het voorstel aan te houden. De omzetten gestegen. De omzetten bedroegen voor Maart, f 129.345.83, xoor April f 116.371.78, in 1937 resp. f76.601.90 en f68752.18, De omzet der eerste vier maanden bedroeg f502.753.41, in 1937 f 293.687.92. Medegedeeld werd o.a. dat de heer C. de Geus de hem opgelegde boete van f200 heeft betaald. De nieuwe sluis te Broek op Langendijk zal 50 meter lang worden met een stel tusschendeuren van 25 meter. Goedgevonden werd de gedupeerden van de uicndiefstallen 80 te vergoeden, tegen een waarde van f 12.50 per 100 Kg. Voor bestrijding der draaihartigheïd zal een sub sidie van f90 worden verstrekt. De namen van bouwers, die de verplichte sproeiregeling niet nakomen, zullen in de veiling openlijk bekend worden gemaakt. Machtiging werd verleend plannen voor te bereiden tot het stichten van een autoparkeerterrein om groenten te laden; groenten te verzekeren tegen diefstal en bollen tegen in braak. De Zuidelijke overkapping zal geschilderd worden. Aan het défilé ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum zal men deelne men, cn uitkomen in plaatselijke kleeder dracht. Na beantwoording van vragen van huishoudelijken aard. volgde sluiting. Getuige Mulder uit Anna Paulowna ver telt, zij het met diverse hiaten, enkele bij zonderheden, waaruit blijkt dat van W. ge woonlijk laatd ekken met. zijn hengst Rit meester, doch daar het dier niet in orde was, gebruik gemaakt heeft van een an dere. Dat er dekbewijzen zouden zijn ver strekt door van W. kan get, niet bewij zen Veldwachter van Erpe, die met prij zenswaardige ijver deze zaak uitgezocht heeft en daarbij voor schier onoplosbare puzzle's kwam te staan, daar zoowel van W., als de paardenhouders die lieten dek ken, zich niets meer konden herinneren vertelt nadere bijzonderheden. Voor hem staat het als een naai hoven water, dat van W. genoemde dekbewijzen afgaf. Maar ver dachte is als een haas. zoo spoedig er ge vaar dreigde, al z'n klanten afgegaan, met gevolg dat de dekbewijzen van het aard rijk verdwenen. Trouwens, get. M. heeft dit alles toegegeven en het is alleen maar jammer dat diens dekbewijs zoek geraakt is. Want nu beweert van W. dat hij deze niet uitgaf en het tegendeel te bewijzen is geen sinecure. In deze zaak worden nog eenige eetui- gen gehoord, waarbij vooral de verklaringen van den knecht van van W. bezwarend zijn. Deze heeft namelijk gezien dat „De Zwarte" wel eens dekte, terwijl hij ook mee op reis is geweest met verd. langs de oude klanten... De ambtenaar van het O.M., Mr. H. B. de Bruevs Tack, geeft toe, dat hier de kwestie van het afgeven van dekbewijzen niet be wezen is, doch het dekken zelf wel. Hij acht dit een zeer ernstige overtreding, waarbij het gewenscht is. ten behoeve van het paardenfokken, streng op te treden. Nauwkeurig zal hierop, ook in de toekomst, worden toegezien, opdat de mogelijkheid, winsten te maken met afgekeurde hengsten zooveel mogelijk beperkt worde. Ter wille der preventie is hier z.i. een zware les noodzakelijk en vordert hij f 250.boete subs. 150 dagen hechtenis. „Dat kan ik nooit betalen-" zucht het slachtoffer „Dan verkoop je „De Zwarte" maar", zegt de Kantonrechter. Uitspraak: f 150.— boete of 50 dagen. Breezand, Mei 1938, Mijnheer de Redacteur. In Raed Praet in Schager en Heldersche Courant troffen ons enkele zinnen, waar over we publiekelijk onze meening wel ten beste willen geven. Mag dat „per ingezonden" in uw bladen? Dan hij voorbaat onzen dank! 't Is voor een raadslid, niet te doen ge bruikelijk over raadszaken te schrijven, en veelzins is het voor hem voorzichtig vooral journalist-verslaggevers te ontzien. We willen beide bezwaren eens te licht achten, en de pen opnemen. We zijn hierbij geen prof, maar de sport is ons lief. M'n compliment daarvoor, dat uw ver slaggever duidelijk zag dat de consequentie van ons standpunt tegenover bals, al mee bracht, dat we tegenstemmers moesten zijn bij de behandeling van het voorstel inzake vrijstelling van vermakelijkheidsbelastin gen voor feestelijkheden op nationale feest dagen. Dat is gevolg, daarvan, dat in A. P. tot nu toe alleen feest gevierd kan worden met bal na. We moeten er echter op wijzen dat, dit ons argument niet was. Toen we het in dit geval hadden over an dersdenkenden, zagen we deze tegenstelling, allen die voor feestviering zijn op gedenk dagen van ons geliefd Koningshuis, en de gene die dat op z'n zachtst uitgedrukt daar voor te onbelangrijk achten. Tezamen vor men die de burgerij van Anna Paulowna. Met gelijke rechten. Maar met verschillend inzicht in deze. Hoe grooter nu de meerder heid der eersten is, hoe belachelijker dat men vrijstelling noodig heeft van belasting. En niet alleen belachelijk, maar ook smartelijk. Men diene er hierop te letten dat niet de respectievelijke Oranjeverenigingen om vrijstelling hebben gevraagd, maar concur rerende leden van den raad dit appeltje voor den dorst wisten te schudden van den gemeenschapsboom. Een boom die ook is van door u genoem de links extremistische partijen. Als dezulken straks ook dorst hebben, wie zal ze dan hun appeltje weigeren met recht. Vrijstelling verleene», hij bijzondere gele genheden is een gunst. - U moge dat mij als een gebrek aanreke nen, maar ik ben nergens banger van. Wie leeft bijl gunsten verslapt, daarom make men daar slechts hoognoodig ge bruik van. Ten tweede iets over de uitdrukking: pijler van het Pilonisme. 'k Begrijp goed wat uw bedoeling is. Ook wel dat uw bedoeling eenvoudig goed is. Maar dit moet verwarrend werken. Pilonisme kent U alléén, wij kennen dat niet. We zijn Anti-Revolutionnair. Maar we noemen ons zelfs niet naar Kuiper of Co- lijn. Breng meneer Pilon dit offer niet.; hoewel ik hem persoonlijk niet ken, dit weet ik zeker, t moet hèm pijn doen. 't Is een bewijs van niet begrijpen. Onze overtuiging dragen we niet uit als een persoonlijk liefhebberij. We zijn verre van particularistisch, als u prijs wilt stellen op fatsoen, houdt daar dan voortaan rekening mede. Wij noemen de landen niet naar onze namen. Bewaar ons voor dit booze. Tenslotte was het ons een groote teleur- steling te moeten lezen: Een dispuut over de beteekenis van het aloude Nederland- sche vrijheidsbegrip is met onze tegen standers eenmaal volkomen onvruchtbaar. Inderdaad dan zeggen we: „Wat helpt toch kaars en bril zoo d'Uil niet zien cn wil". 'k Zou wel eens willen weten wat daar voor uw bewijsvoering is. Het anti-revolutionnair principe van souvereiniteit in eigen kring, is voldoende waarborg voor vrijheid op alle terrein des levens. De Vrijheid in Nederland en ver daarbui ten is vrucht der Reformatie. bespaar U die nare dagen Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op hel AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Kan slechts bestendigd blijven waar bandeloosheid wordt geweerd. Op bewijzen wachten we dus. Overigens als goede vrienden, Met de meeste hoogachting, Uw d\v., JOOST MOOIMEIJER, Breezand. (Als wij het fragiele stapeltje lof ten eenre voorzichtiglijk naast ons hebben neergevleid, werken wij ons moedig door den rijstebrijberg van blaam ten andere heen. Als wij het geval naarstiglijk bestudeerd hebben, meenen wij dat wij den heer Hooi- meijer op zijne regelen voor zoover zij be treffen de balbelasting, geen antwoord schuldig zijn. Zij zijn slechts een aanvul ling van het door ons geschrevene. Onder Pilonisme een in den laatsten tijd in onze streek ontstaan stapel-begrip ver staan wij, zeer waarde heer Hooimeijer het opleggen van den wil van eene kleine groep aan eene grootere, door middelen die het vrijheidsbegrip aantasten. Wij hebben meenen te constateeren, dat uwe opvatting hieromtrent bedenkelijk naar den Pilon- neeschen mutsaerd riekt. Waar wij het overigens volkomen met u eens zijn dat een discussie hieromtrent, hoe vriendschap pelijk ook zeer onhuchtbaar is, lijkt het ons heter ieder voor zich de overtui ging mee te dragen, dat de ander de uil is, die met kaars en bril nog niet zien en wil! Red.) Uit onze omgeving WIER1NGERMEEH RECTIFICATIE. Het zetfoutenduiveltje heeft er plezier in gehad den heer Ir. Huisman bij declamatie te laten benoemen als adviseerend lid van „Noorderkwartier", inplaats van op de meer gebruikelijke wijze van „bij acclamatie." Voorts was de heer Pilon niet bang dat de pers de opmerkingen" van Ir. Smeding ver keerd zou orienteeren, maar accentueeren. Die vreemde woorden ook! BARSINGERHORW WERKLOOSHEID. Aan het einde der vorige week stonden bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling alhier 41 werkzoekenden ingeschreven, n.1. 30 landarbeiders, 2 metaalbewerkers, 1 timmerman, 5 grondwerkers, 1 machinist, 1 metselaar, 1 kantoorbediende. Hiervan waren opgenomen in de steunre geling voor werkloozen S personen, terwijl 31 arbeiders waren te werk gesteld bij de werkverschaffing. HERHALINGSOEFENINGEN. De navolgende voor deze gemeente inge lijfde dienstplichtigen zijn aangewezen om voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen bij het 21 Regiment Infan terie te Amersfoort: Op 15 September 1938: Jb. Broersen en G. van Klooster der lichting 1932 en C. I. Herman, lichting 1934, voor 17 dagen. Op 3 October 1938: Jb. Klerk, lichting 1928, voor 17 dagen. Op 10 October 1938: J. C. Dekker en H. W. Jimmink, lichting 1927, en K. Singer, L. Droog, J. Klaaren en J. Kool der lich ting 1928, allen voor 10 dagen. 21JPR SCHAGERBRUG. „HET LIED VAN DE KLOK." De klok, het luiden van de klok, door de eeuwen heen, is een symbool geweest, van wat de menschheid heeft moeten doorma ken, en nog steeds, wat brengt het een al tijd sterken indruk teweeg van wat er me de wordt bedoeld! De dichters van „Das Lied van der Glocke, „het lied van de klok", Fr. von Schiller, heeft het gieten van de klok, door den meester-klokkengie- ter verteld, steeds in verband gebracht met menschelijk en maatschappelijk gebeuren. Het latijnsche motto, dat Schiller boven zijn gedicht plaatst „vios voco, mortues planqo, fulgura franqo", (de levenden roep ik, de dooden beklaag is. de bliksems breek ik), is ontleend aan het randschrift van een groote klok in de Domkerk van Schaff- hausen. De meester klokkengieter vertelt ons de verschillende bewerkingen van de klok, daar tusschen als daaraan verbonden me ditaties wordt ons geschilderd: geboorte, liefde, echt, leven en streven in het gezin, voorspoed, rampen (brand), berusting en dood. In het tweede deel hoofdzaak de ze gen van de maatschappelijke orde en de vloek van het breken daarmee tegenover elkaar. Dit werk zou men kunnen noemen oratorium pastorale van het menschelijk leven. Het is geen wonder dat verschillende componisten zich tot dit gedicht voelden aangetrokken,het vraagt a.h.w. om mu ziek. Het werk door Andreas Romberg (1767 1821) geschreven, is voor sopraan - tenor - en bas-soli, gemengd- en mannenkoor, met orkest. De voor onze ooren, eenvoudige bewer king van het orkest,, is van zeer fijnen; aard, de behandeling van de verschillende instrumenten is meesterlijk. Het is mu ziek, zoo uit het hart gevloeid en dus spre kende tot, het hart van de menschen. Pro blemen komen er nog niet in voor, alles volgt a.h.w. vanzelfsprekend. Het werk wordt verdeeld in twee groote deelen. Deze weder onderverdeeld in acht kleinere hoofddeelcn, en het geheel bestaat uit drie-en-dertig muzikale gedeelten, af wisselend soli en koor. Dc uitspraken van den meester staan be kend als. de „Meistersprüche", Deze zijn steeds aan de zelfde solist (de bas) opge dragen. De overige solisten en het, koor zijn opgenomen in de algemeene indeeling van het werk. Tot slot volgt hier nog een vorm van indeeling: 't Gereedmaken van den vorm. Alle ern stige arbeid ga gepaard met overleg en na denken. Het smeltvuur: De bestemming van de klok. Het zuiveren van de klokspijs: De jeugd en de ontwakende liefde. Het onderzoek van 1t mengsel: Het hu welijk en 't gezinsleven. De gietproef: De brand. Tegenspoed. Be zorgdheid. Het sterven der moeder. Het werk ligt stil: De zegen van vrede en orde. Het stukslaan van den vorm: De ver schrikkingen der revolutie. Het doopen der klok: De bestemming van de klok. Het eerste klokgelui: Vrede! OUDESLU1S COLLECTE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Dezer dagen zullen evenals vorige 'jaren jonge dames lijsten aanbieden, teneinde de jaarlijksche tocht voor de Ouden van Da gen mogelijk te maken. De Commissie ver trouwt, dat allen door hun bijdragen zul len toonen. dat. het doel hun sympathiek is, zoodat het wederom een „niet te verge ten" feestdag kan worden. Bedrijfscontrole op en buiten de boerderij. De resultaten om Amsterdam Een van de bezoekers der vergadering van „Noorderkwartier" in de Wieringermeer vroeg aan Ir. Smeding, waarom een boer, wiens bedrijf hij had bezichtigd nog em mers met naden gebruikte. Zeer terecht antwoordde de heer Smeding hierop, dat de Wieringermeerboer haas in huis is en de emmers kan nemen welke hij verkiest. Echter wees de heer S. meteen op het werk van den voorlichtingsdienst, die ook in dit geval zeker den hoer zal wijzen op de minder hygiënische toestand door het niet gebruiken van naadlooze emmers ont staan. Inderdaad doet in deze en soortge lijke gevallen landbouw- en veeteeltvoor lichtingsdienst enorm veel nut, echter niet steeds.zijn do veehouders, als echte hoeren aan den vasthoudenden kant, direct over tuigd! Aardig is het wat hel Hsb., bijvoor beeld schrijft over de controle op de boer derijen rond Amsterdam. Wij lezen o.a.: De bedrijfscontröle op de boerderijen heeft er toe hijgedragen, dat de melkwinning in een omgeving geschiedt, die beter den toets der critiek kan doorstaan dan eenige jaren geleden. Het spreekt vanzelf, dat niet alle boeren op de juiste wijze medewerken, het is dan ook te begrijpen, dat vijftien veehou ders moesten worden uitgesloten van de le vering van consumptiemelk, omdat hun product of hun bedrijf bij voortduring in erge mate te wenschen overliet. Bovendien werden vijf veehouders van dc levering voor een jaar uitgesloten, omdat zij water bij de melk hadden gedaanf Merkwaardig genoeg blijkt het nog noodig te zijn, dat een controle na de wekelijksche monsterneming plaats vindt, omdat er nog vele vee houders zijn, die wanneer zij een maal weten, dat zij gemonsterd zijn, verslappen in hun wijze van werken gedurende de rest van de week. Het is daarom, dat zoo min mogelijk onder de oogen van de boe ren wordt gemonsterd, opdat hij voortduring de noodige aandacht aan de melkwinning en de bedrijfs voering wordt besteed. Niet alleen een intensieve controle op de bedrijfsvoering op de boerderij, de melkwin ning en het product, dat afgeleverd wordt, vindt plaats, ook in de stad bij den melk handel wordt controle geoefend op de juiste bedrijfsvoering en worden wekelijks mon sters genomen van de melk en de melkpro ducten. Het gereedschap, waarin de melk zich bevindt wordt zoo noodig bacteriologisch gecontroleerd. Het particuliere initiatief .gesteld door do overheid heeft reeds bereikt, dat de quali- teit melk verbeterd is geworden. Men zal zijn voile aandacht noodig hebben om bii voortduring dit te blijven bereiken en om wantoestanden, die er nog zijn, uit t« roeien,

Schager Courant | 1938 | | pagina 5