tarzan Draadbewakers BEISTEN VAN IB&ile. janqmi en Het bleek, dat het raadsel ditmaal min der moeite heeft gekost dan het vorige, waar jullie allemaal schandelijk zijn inge lopen. En het mooiste is nog, dat er wel een stuk of 10 briefjes waren waarin stond: „meneer, mijn raadsel was goed, en toch stond ik niet in de krant. Nu, we zullen er verder maar over zwijgen. Zo langzamerhand wordt de oogst iedere week nu kleiner, en dat is trouwens ook wel te begrijpen. Maar zoals jullie weet: we gaan door tot en met de laatste week van Juni, om dan de rubriek voor 2 maanden etop te zetten. Maar zover is het nog niet. Het boek is deze week gewonnen door: GERIE DEKKER, Schagerbrug E 133. En nu de Miek Leguit, Sehagen. Nee, dat wist ik nog niet, Miek, dat jij later bakker moest worden, of is het maar op grapje? Zo nee, dan kom ik eens krentenbrood bij je halen, van dat fijne, met heel veel sukade en ro zijnen en krenten erin Lust je dat ook zo graag? Pietje de Vet, Sehagen. Dat zal heer lijk zijn Pietje, als je bij je tante in Zwolle mag komen logeren. Wat zal je dar.r een pret hebben, zeg! Is moeder nu weer op de been? Dat hoop ik maar, want zo lang ziek zijn is toch maar niets gedaan. Doe haar mijn hartelijke groeten maar eens. Niet vergeten Pietertje! Jacoba Kuiper, Shagen. Ja, met dat raadsel van de vorige maal was het eigen aardig gesteld. Er waren vrij veel inzendin gen en... maar enkele goed. Dat waren de bekende voetangels en klemmen. Gisteren ben je jarig geweest hè? Nu, daarvoor nog m'n felicitatie's. Heb je een boel gekregen? Jan Stöve, Schagerbrug. Ik merk dat je de tuinkers en de radijs nog niet vergeten bent Jan, dus ik houd je nog steeds aan je woord. Je briefje was maar klein, doch je belooft me volgende week meer te schrijven. Heb je dan veel nieuws? Jannie Borst, Sehagen. Ik heb gelezen wat je allemaal voor je verjaardag gekre gen, hebt Jannie en... dat is niet gering, zeg Kolossaal, wat hebben ze je verwend. Wil je wel geloven, dat ik haast jaloers geworden aws? Je verzoek om ook eens wat te winnen heb ik doorgegeven aan juffrouw Fortuna. Misschien weet ze er wat op... Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug, Wat zeg je Nellie... of ik ijs lust? Dat zou ik denken. En vooral als het warm is, ben ik er stapel op. Dat mogen ze me gerust 's nachts wakker maken. Jou ook? Met de Pinksterdagen hoop ik '■ok op mooi weer, want ik heb grote plannen. Net als jullie tweetjes. Gerie Dekker, Schagerbrug. De Nes bij Sehagen, nu zeg, daar zou ik nooit ge weest zijn! Ik weet er in het donker net zo goed de weg als bij me thuis. Dat was leuk hè, dat Buurman Doorn met zijn vrouw zoo onverwachts kwamen aanwippen. Bep en Trien Tijsen, Anna Paulowna. Gelukkig maar, dat Trijnie Delver en Piet ook weer meé gaan doen, want vooral •Trijnie heb ik al een flink tijdje gemist. Wat was daar de oorzaak van? Geen tijd...?? Geen zin...? Of nog iets anders? Dat hoor ik vast en zeker volgende week wel. Jan Brommer, Barsingerhorn. H&éUL... eindelijk weer eens een sportoverzicht van Jan Brommer. Die heeft ook al een tijdje de schrijverij gestaakt. Maar nu hoor ik ten minste dat ze tegen Lutjewinkel gevoetbald hebben, met 50 voor rust wonnen, waarna de Lutje winkelaars begonnen te kiften. Toen zijn we naar huis gegaan, schrijft Jan, Konden ze niet tegen hun verlies Japie Klomp, Stolpervlotbrug. Dat is niet zo mooi, wat jij me allemaal schrijft Japie. 4 Weken lang met je been op een stoel. Maar nu gaat het beter lees ik en dat is maar goed ook want nu komt het mooie ewer. Of eigenlijk, dat is er al. Beterschap ËDGAR RICE BURROUGHS Marietje en Wim Boontjes, Stolpen. Ja de radijs heb ik ontvangen Marietje en Wim en je begrijpt dat we ze thuis met smaak opgesmikkeld hebben. Wat waren ze lekker, zeg! We hebben er drie dagen mee gedaan. Dag jongens! Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Ook al een zieke raadselvriend die het bed moet houden en hoopt dat het mooie weer zal aanhouden omdat hij er dan misschien gauw uit mag. Nu Hendricus, ik hoop het maar voor je, want die zieke dagen... brrr die kunnen beter buiten de deur blijven. Niets gedaan! Ennie Bos, Noord Scharrwoude. Dat was een hele wandeling Ennie, zo in de richting Alkmaar. Waren je voeten niet tot je knieën afgesleten en hing je tong niet op de grond? Maar natuurlijk niet ...zo'n flinke meid als jij kam wel naar Amsterdam lopen als het moet? Is 't niet waar? Stynie Hemke, Noord Scharwoude. Goeie morgen... ook al zo'n ver-wandelaarster Die is met haar twee vriendinnen helemaal naar school gelopen en het is hen goed bevallen ook. Jullie kunnen daar in Noord Scharwoude wel een tippelclub oprichten zeg! Jeltje Peetoom, Noord Scharwoude. Zo, had Arie Keppel algauw in de krant ge neusd wie het boek gewonnen had en dat was vorige week Jeltje Peetoom. Je was zeker geweldig in je schik niet? Is het al gekomen? Als het uit is hoor ik wel hoe je het gevonden hebt hè? W. Molenaar. Nee Wim, het boekje met de 500 raadsels heb ik r.iet geschreven. Ik ken het wel* maar dat is een andere kinder vriend. Ik wist niet dat je zo dol bent op strikvragen, maar ik zal er over een tijdje eens een stel opnemen. En kijken of je in derdaad zo' strikvraag-bolleboos bent. Dag Wim! Janske Peetoom, Winkel. Leuk dat je zwemmen mag leren Janske, Heb je plannen een tweede Zus Braun te worden? Maar pas op dat je voorlopig alleen in het zwembad blijf en niet stilletjes op het strand gaat baden. Maar dat doe jè natuurlijk niet! Maart je en Klaas Bouwens, Noord Schar woude. Dat was een grote brief Maartje en Klaas en van het „uitsmeren" waarmee Harry Kuiper je zo geplaagd heeft merk ik niets. Of ik zwemmen kan??? Dat zou ik denken. Als een haring, zo goed en zo vlug. Maar ik ga pas het water in als er de eieren in kunnen koken, want als je er blauw en paars uitkomt, moet ik er niets van hebben Corrie Keyzer, Sehagen. Dat was maar een klein briefje Corrie. Zo klein heb ik er nog nooit een van jou gehad. Of kwam dat misschien doordat de rand van de inktpot zo vuil was! Rika Keyzer, Sehagen. Natuurlijk Rika heb ik je tekening opgehangen en als je weer eens zo'n mooie gemaakt hebt, wel, denk dan eens aan de Kindervriend. Ik ben geschrokken dat ik eigenlijk jullie geheim van de club verraden heb. Maar ik wist ook niet dat het een geheim was. Schrijf me maar op als donateur. Zo, jongens en meisjes, ik ben er door. Tot volgende week. KindcWvUnd Oplossingen raadsels vorige week Vertikaal: re, olm, os, beter, anker, gal, oog, vat, me, te. Horizontaal: brood, els, eg, on, tak, rok, el, 1, mat, veter. Goede oplossingen ontvangen van; Japie K., Stolpervlotbrug: Janske P., Winkel; Jeltje P., Noord-Scharwoude; En nie B., Noord-Scharwoude; Alberuts M., Barsingerhorn; Hendricus P., Keinsmer brug; Marietje en W. B., Stolpen; Jan B., Barsingerhorn; Trijnie en Piet D., Keins merbrug; Nellie P., Kolhorn; Bep en Trien T., Anna Paulowna; Grietje H., Anna Paulowna; Gerie D., Schagerbrug; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Jan S., Scha gerbrug; Miek L., Sehagen; Jacoba J. K., Sehagen; Jannie B., Sehagen; W. M., Seha gen; Corrie K., Sehagen; Rika K., Sehagen. door Paul Regtman. Over Australië lopen de eenzaamste telegraaf lijnen ter wereld. Ze gaan van de ene kant van het werelddeel naar het andere, dwars over het hele eiland heen. Zestig jaar gele den is de eerste lijn aangelegd, waarvan de bouw twee jaar duurde. Maar nauwelijks waren ze klaar, toen in verschillende streken in de buurt van de telegraaflijnen goud werd ontdekt. Daar door kwamen ze op de gedachte om langs die telegraafdraden een spoorweg aan te leggen. In 1886 begon men van twee kan ten met de aanleg. In het Noorden van Darwin naar Birdum, ongeveer 340 K M. lang, in het Zuiden van Adelaide naar Port Augusta en verder naar Alice Springs, het kleine plaatsje dat naar de dochter ^an een postdirecteur was genoemd; deze lijn was ongeveer 1500 K.M. lang. Midden in net hartje van Australië houdt de spoorweg in eens op. Tussen de beide eindstations ligt een uitgestrekt, dunbevolkt gebied, dat al leen door de telegraaflijn met de bewoon de wereld in verbinding staat. Op belangrijke punten van die lijnen, voorzover ze door de eenzame streken voe ren, zijn hutten gebouwd waar de draad doorheen loopt. Daarin wonen de telegraaf- beambten, die de versterkingsinstallaties bedienen en de „telegraafruiters", die de berichten verder brengen, de lijnen bewa ken en herstellen,.als het nodig is. Die klui zenaars tegen wil en dank zien op hun eenzame posten maar zelden andere blanke mensen. Eens in de twee maanden gaat een flinke doortastende postchauffeur er met een vrachtauto op uit om levensmiddelen en post te brengen aan de telegraafbeambten in de afgelegen gebieden en aan de goud zoekers en farmers. Hij moet maar rijden, waar de weg op dat ogenblik het beste is, dwars door de woestijn, waar de zandheuvels minstens eenmaal per week van plaats veranderen. Zijn banden slijten hard en meer dan eens komt de man op de plaats van bestemming aan met autobanden, die met gras, dekens en kledingstukken dichtgestopt zijn. En als hij de pech heeft, dat de motor defect raakt, moet hij wachten tot de een of an dere stam zwervende negers voorbij trekt, die hem een paar honderd kilometer wil slepen. Bovendien moet hij gemiddeld zo'n driehonderd rivieren en beken over, die in Nieuwe Raadsels X maat. X vogel. X allemaal; elk. X huisdier. X deel van de voet. X onze beste vriend. X vrucht; varkensvoeder. ,X hemelwater. De beginletters, van boven naar beneden gelezen, vormen de naam van een schadelijk insect. de wintermaanden vaak woeste stromen worden, waardoor hij soms wekenlang wordt opgehouden. Wanneer hij veilig de telegraaf-hut be reikt, dan wordt hij met vreugde ontvan gen. De beambten die anders vaak weken achter elkaar niets anders horen, dan het tikken van hun toestel, kunnen dan ten minste weer eens praten met een mens. Al staan er zware straffen op het door snijden van de telegraafdraad, toch zijn er ook wel gevallen, waarin men maar van straffen heeft afgezien. Enige tijd geleden werd er ten noorden van Powell-Creek een draad doorgesnedei^. Toen een telegraaf-be- ambte de plaats bereikte, waar de draad was doorgesneden, vond hij een hoed en een lege veldfles. Hoewel hij de hele om trek afzocht, vond hij geen spoor van den man, die de draad had beschadigd. Pas manden later werd er een eind verder een vergeeld geraamte gevonden, van den man, die door dorst was omgekomen en had ge tracht hulp té krijgen, door de draad door te snijden. Een ander geval liep beter af. Een farmersvrouw werd ernstig ziek en haar man durfde haar niet alleen te laten om een dokter te halen, die twee dagen ver v/eg woonde. Daarom sneed hij eenvoudig de telegraafdraad door en toen een tele- graafbeambte kwam om de draad te her stellen, vertelde hij wat er aan de hand was. Deze had het draagbare apparaat bij zich, waarmee hij de leiding kon proberen, en daarvan maakte hij nu gebruik om vlug naar een dokter te telegraferen. Door een operatie kon de vrouw nog worden gered. Soms worden de draden ook doorgebeten door de mieren, die hun mieerenhopen zo hoog bouwen, dat ze tot aan de draden rei ken. Maar de mannen, die moeten zorgen voor de andere lijn, die over Kaap York loopt, hebben het nog moeilijker. Dit gebied is zo woest en onherbergzaam, dat ze er niet met auto's maar met paarden doorheen moeten. Over woeste bergrivieren, over bergen en door oerwouden voert hun weg. Soms wordt bij het oversteken van een rivier man of paard aangevallen door een krokodil, soms hebben ze ontmoetingen met wilde dieren in de wouden of lopen een gevaarlijke slangenbeet op. Vaak worden in deze streek de draden beschadigd door omvallende bomen, eens ontdekte een „telegraafruiter" een gewel dige pythonslang, die' zich om de paal had heengewonden en zo de leiding verstoorde. Dikwijls bouwen vogels hun nesten in de palen. Of de negers snijden de draden door en gebruiken ze voor hun speerpunten, aanvallen doen ze de beambten niet meer. Aan dergelijke gevaren zijn die „draad bewakers", zoals ze daar worden genoemd, blootgesteld. Hun moeilijke werk houdt de verbinding in stand tussen de eenzame woeste gebieden, waar de enkele mensen in grote verlatenheid wonen en uitzien naar elk teken van hun medemensen en de gro te, levendige buitenwereld der steden en dorpen. Theodoor en zijn vlinders 't Is een mooie zomermorgen. Juist waar Theodoor op wacht, Met zijn netje en zijn trommel Gaat hij op de vlinderjacht. Twee, drie mooie kleur'ge vlinders Vangt hij binnen korte tijd, Maar wat is dat voor een plantje? Dat is vast een zeldzaamheid! Pats, daar ligt meteen de trommel, 't Net gaat even aan de kant, En met een vergrootglas kijkt hjj Naar .de mooie vreemde plant. Maar de trommel ligt daar open En daar gaan de vlinders heen! Dart'len, fladd'ren bly de lucht in In de trommel blijft niet één! Wat zal Theodoor straks kijken! Waar is nu zijn hele buit? Vlinders, vogels, bloemen, planten, Allen lachen ze hem uit! Harde, doorzichtige gummi In Engeland wordt op het ogenblik ge werkt aan het maken van gummiplaten, die zo hard zijn als staal en doorzichtig als glas. De spijker blijft op dezelfde hoogte Als iemand een spijker slaat in een boom lager dan anderhalve meter boven de grond, dan zal de spijker altijd op dezelfde hoogte blijven. De boom groeit namelijk boven die anderhalve meter alleen verder. No. 75. Tarzan was nog nauwelijks enkele uren weg, of in het kamp begonnen er dingen te gebeuren, die overeen kwamen met de plan nen van Gai Shang en de stuurman. De man had die morgen gezegd, dat hij overdag wilde gaan jagen, maar inplaats daarvan had hij zichzelf verscholen en geduldig afgewacht, dat de aapman zou vertrekken. Tarzan, juist om de ongunstige stemming in het kamp niet te verhogen, had hem toegestaan te gaan ja gen. En nu kwam de stuurman van de tegen overgestelde kant ademloos aanrennen. „Vlug!" riep hij tegen Mugambi, „help, die apen van jou zijn op komst. Zij hebben Shor- ty te pakken". (Shorty was een ziekelijk uitziende hutjongen van de Kinsaid). Ze zul len hem doden als je hen niet tot de orde roept. Jij bent de enige, die hen kan laten op houden. Ik ben buiten adem" en de stuur man van de Kinsaid viel tegen de grond, hoe wel hij comedie speelde. Mugambi aarzelde. Hij was hier achtergelaten om over de beide vrouwen te waken. Hij wist niet wat te doen. Toen Lady Greystoke het valse nieuws ver nomen had, zei ze: „Vlug Mugambi, wij zijn hier veilig. Shorty moet gered worden". En Mugambi, die de bevelen van zijn meesteres opvolgde, ofschoon hij heb niet met zichzelf eens was, dat zijn daad verstandig was, haast te zich met grote snelheid naar de jungle, om haar bevelen uit te voeren. Nauwelijks was hij verdwenen of de stuurman zette zijn vin gers aan de mond en liet een schril gefluit horen. Hij behoefde niet lang te wachten. Spoedig verscheen het gezicht van Kai Shang om de hoek van het open veld en achter hem kwamen vier mannen van zijn bende, schur ken. (Nieuwe spelling. 1

Schager Courant | 1938 | | pagina 14