Een gruwelijk bombardement Sloep van Hr.Ms. Gelderland" omgeslagen in Spanje 4ritsche dienstplicht in oorlogstijd Luchtgevechten DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 0 Weer felle strijd aan het Teruel-front Conflict in het hariog- visscherij bed rij f in het Verre Oosten 0 Avontuur bij Callantsoog s Voldoende geld voor tertiaire wegen? Z.H. dc Pans 81 jaar geworden S<*IuuhvI*oii nl WOENSDAG 1 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10585. Laan, Schagen, Tel. 30. tfifgtm- <*r» N.Y.-Uitg.Mij: „Holloade NooftkrimoftietV Bij aanval op klein stadje hon dorden vrouwen en kinderen gedood. De nieuwste In de reeks bombar dementen op open steden in Spanje is die op het kleine plaatsje Gra nollers, 30 K-M. benoorden Baroe- lona. Vijf laagvliegende toestellen der Francotroepen wierpen twintig bommen. Vijf honderd personen zijn gedood en vierhonderd gewond. Het zijn meest vrouwen en kinderen. De doodenzaai was te klein Een speciale correspondent van Havas leidt omtrent den luchtaanval op deze laats het volgende: Gistermorgen om negen uur hebben vijf ,je| liegtuigen, die op gemiddelde hoogte vlo- li jen, een twintigtal bommen neergeworpen Granollers. De aanval ging zoo snel in ïjn werk, dat niemand tijd had dekking te ;en in de speciale schuilplaatsen, die in let stadje aangelegd zijn. Bijna alle projectielen kwamen neer in het centrum van den bebouwden kom. Op het oogenblik van den aan val verdrong zich een groote menig te menschen op 't Maisir-plein, waar de vischhal staat, om inkoopen op de markt te doen. Hier werd een ware slachting aangericht. Een der bommen trof den vischhal. Bijna alle in den hal aanwezigen werden weg gemaaid. Een deel van den hal stort- f te in en bedolf de aanwezigen on- 1 der de puinen. De hoofdstraat van Granollers was bijna geheel ver nield. Vijftien gebouwen stortten hier in. Na het eerste oogenblik van ontzetting, lerd onmiddellijk de hulpverleening geor- jniseerd. Onophoudelijk werden gewon en in het ziekenhuis aangevoerd. De doo- Inzaal was echter veel te klein voor het foote aantal slachtoffers, zoodat men de meeste lijken langs den muur van het kerk hof neerlegde. Een man werd gedood tegen vijf vrouwen of kinderen. Op vragen van den Havascorrespondent verklaarde de burgemeester, dat geen en kel militair doel getroffen is. Men heeft de bommen uitsluitend op het centrum dei- stad gericht. El Djem gezonken. Hot Fransche s.s. El Djem, dat eergiste ren in de haven van Valencia door vlieg tuigbommen getroffen was, is vanmorgen ge zonken. Het schip ligt gedeeltelijk onder wa ter. Het bevindt zich bij het strand van Na- zaret. Ook het Britsche stoomschip Penthe- nes is gezonken. Van de fronten. Bij een luchtgevecht aan het Oostelijk front zijn gistermiddag 14 Fiat-toestellen en een Messerschmidtmachine door de regee- ringsluchtmacht neergeschoten. Zijzelf ver loor drie toestellen. Het front loopt op het oogenblik over Te- ruel, Castralto, Aldehuela, Puebla de Val- verde, Puerto de Mingalvo, en Gulla. Men hecht in Saragossa groot belang aan de te genwoordige operaties, waarvan men een snelle beslissing verwacht. Van regeeringszijde meldt men: Aan het front van Teruel woedt een felle strijd, de luchtmacht en de artillerie van de troepen van Franco bestoken zonder ophouden de stellingen van de regeering. De regeeringstroepen zijn, niettegenstaan de hun gering aantal, tot een tegenaanval overgegaan en hebben het dorp Aldehuela, elf kilometer ten zuidoosten van Teruel aan den weg naar Sagunto heroverd. De troepen van Franco zijn langs dezen weg enkele kilometers opgerukt. Ook in de vallei van de Rio Mijares zijn de rechtschcn opge rukt. Vage mededeelingen van minis ter Inskip geven tot vele vragen aanleiding. Zoo wij gisteren berichtten heeft de Engelsche minister voor coördi natie der defensie Sir Thomas Ins kip o.a. gezegd: „In vredestijd kan er geen dwang bestaan, doch in oorlogstijd zal ten slotte aan eiken man die post wor den toebedeeld, welke, al naar zijn leeftijd en bekwaamheden, geschikt voor hem is". INSKIP. Chamberlain zal heden in het Lagerhuis een verklaring afleggen over het vraagstuk van dienst plicht in tijd van oorlog. Het schijnt dat Inskip bij zijn verkla ring niet 't oog had op een dienst plicht in den klassieken zin van het woord, maar op mobilisatie van alle hulpbronnen der natie. Ver scheidene leden der oppositie zijn voornemens een debat over deze kwestie aan te vragen, indien de verklaring van Chamberlain niet A®*£fiende opheldering zal brengen. Naar aanleiding van de mededeelingen van Inskip heeft, Attlee in het Lagerhuis den ministerpresident gevraagd of hij een witboek wilde publiceeren over de maatre gelen, welke de regeering overweegt in tijd van oorlog. Chamberlain gaf een ontken nend antwoord en voegde hieraan toe, dat plannen voor de landsverdediging aan het parlement zouden worden voorgelegd, wan neer de gelegenheid zich zou voordoen. De Engelsche regeering doet dus nogal tamelijk geheimzinnig over deze kwestie. Intusschen, aldus het Hsb., is het toch wel mogelijk van al die geheimzinnigheid den sluier af te nemen. Er is, naar uit zeer goede bron wordt ge meld, in hoofdlijnen een plan opgesteld in zake „verplichten nationalen dienst" met de bedoeling voldoenden aanvoer van jonge mannen voor de drie wapenen te verzeke ren. Dienstdwang voor de industrie zou de regeering niet, beoogen, maar wel nationale diensten, zooals voor de afweer van lucht aanvallen, voor de brandweer, medische diensten enz. Er komt dus loting en wel onmiddellijk, zoodra een noodtoestand aanwezig wordt ge acht. De plannen zijn echter nog niet in details uitgewerkt. Het oorspronkelijke plan is al verscheidene malen gewijzigd en het wacht op completeering tot de tijd daartoe wordt geacht te zijn aangebroken. Rijksbemiddelaar beveelt drin gend arbitrage aan. De Rijksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft, de be trokken partijen in het conflict in het ha- ringvisscherijbedrijf dringend in overweging gegeven, de geschilpunten door arbitrage te doen beslechten. Partijen moeten zich verbinden in afwachting van de beslissing van den arbiter, waarmede wel ten minste 14 dagen gemoeid zullen zijn, te la ten monsteren en te monsteren op de oude arbeidsvoorwaarden, aange vuld en gewijzigd t.a.v. die punten, waaromtrent overeenstemming is be^ reikt. Zoodra partijen bericht zullen hebben, dat zij in principe tot deze arbitrage bereid zijn, zal een conferentie worden gehouden om de regeling van de procedure der arbitrage uast te stellen. De bombardementen op Kanton. Japan laat zijn hnmane me thoden varen. Japansche di visie bij Langfeng ontzet? Cholera in Sjanghai De Japansche en Chineesche lucht strijdkrachten zijn zeer actief ge weest. Een hevig luchtgevecht heeft o.a. plaats gehad bij een Oostelijke voorstad van Hankau, Van officieele Chineesche zijde wordt me degedeeld, dat gisterochtend bij een lucht aanval der Japanneezen op Hankau elf Ja pansche jachtvliegtuigen neergeschoten zijn. Achttien andere jachtvliegtuigen kwamen tot een oostelijke voorstad van Hankau, waar zich een hevige luchtslag heeft afge speeld. De Chineesche luchtmacht zou geen verliezen hebben geleden. De Japansche vloot in de Chineesche wa teren deelt mede, dat boven Hankau twin tig Chineesche toestellen zijn neergeschoten tijdens een gevecht tusschen 50 Chineesche en 30 Japansche machines. Een der Ja pansche toestellen is niet teruggekeerd. Kanton opnieuw gebombardeerd. Om negen uur gisterochtend wederom luchtalarm geslagen. Vijf Japansche vlie gers verschenen boven de stad en begonnen stelselmatig met hun vernietigend werk. liet is onzeker waarop de aanvallers het gemunt hadden, doch de ontploffingen wer den gehoord uit de richting van Honam, een dichtbevolkte wijk. Het blijkt wel dat de luchtaanvallen op de dichtbevolkte stad Kanton in de laatste da gen door de Japanners stelselmatig worden uitgevoerd en zullen worden voortgezet. Het voornaamste doel zijn de spoorweg verbindingen naar Hankau en Kauloen te vernielen; blijkbaar vertrouwt Japan de Kauloen spoorweg niet al te best, het ver voer van wapens en munitie kan al te gejnakkelijk via Kanton naar Midden-Ghina (Hankau) geschieden. t Dit zou Japan zeer ongelegen komen, nu zij een offensief tegen Hankau in den zin hebben. Op het kaartje ziet men het Britsch en Portugeesch bezit weergegeven aan de Kan tonstroom op Parelrivier en waaraan ook Kanton gelegen is. Aantal slachtoffers overdreven? Een speciale verslaggever van de „Ti mes" meldt uit Kanton, dat de officieele cij fers over het aantal slachtoffers bij de laat ste luchtaanvallen zeer overdreven zijn en dat men ze wel met 50 pet. kan venmin- (poan I Mror, Ki,r deren. Hij voegt hier echter aan toe, dat de Japanneezen hun tactiek hebben ver anderd en de betrekkelijk humane metho den, welke zij sinds een paar maanden hebben toegepast, hebben laten varen. Doihara's divisie ontzet? Naar van officieele Japansche zijde wordt medegedeeld, is het den Ja panneezen gelukt, de nabij Lanfeng bijna omsingelde divisie onder gene raal Doihara te ontzetten. Tot dusver wordt door de Chineezen nog nog toegegeven, dat de Japanneezen erin geslaagd zijn, de divisie-Doihara te ontzet ten. Cholera in Shanghai. De cholera neemt in de internationale ne derzetting te Shanghai den omvang van een epidemie aan. In verband hiermede heeft de Japansche consul-generaal den deken van het consulaire corps alhier medege deeld, dat Chineezen en staatsburgers van derde mogendheden slechts met een vacci natiebewijs toegang tot het door de Japan neezen bezette stadsdeel hebben. Prins Bernhard bij den Olympischen Dag Naar wij vernemen, zal Z.K.H. Prins Bernhard zeer waarschijnlijk den Olympi schen dag op 26 Juni in het stadion te Am sterdam bijwonen. Zooals men weet. zal de voetbalwedstrijd tusschen het Nederlandsch en het Neder- landsch-Indische elftal een onderdeel daar van vormen. Waarom werkt de Pachtwet nog niet? Vragen van Kamerlid. De heer van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Justi tie gevraagd: 1. Kan de minister mededeelen, welke de oorzaken zijn, dat de pachtwet nog niet in werking is getreden? 2. Kan de minister mededeelen, wanneer de in-werkingtreding van de pachtwet te- Een hachelijk avontuur is gister avond doorgemaakt door een officier en enkele matrozen van Hr. Ms. Gel derland, toen zij met een motorsloep naar de kust voeren teneinde aldaar een der matrozen af te zetten. Om half zes had de matroos lc klasse van der Panne te kennen gegeven dat hij, in ver hand met de begrafenis van zijn moeder, die Woensdag zou plaats vinden, naar den vasten wal moest. Van de Gelderland, die ter hoogte van Callantsoog circa anderhalve mijl uit dc kust lag, werd de motorsloep afgezet, be mand met een 5-tal matrozen, waaronder van der Panne en een officier. De branding was voor het strand zeer hevig, zoodat men verplicht was de dreg uit te gooien en zich hiermede te laten afzakken naar den vas ten wal. Zonder incidenten bereikte men echter het strand, de matroos werd afgezet en direct daama ving de terugtocht aan. Ilct bleek al spoedig, dat men thans meer moeite zou hebben. Alle pogingen werden aangewend het vaartuigje met den kop op do golven te houden, doch keer op keer sloegen de golven er over heen. Tengevolge hiervan begon het zeil doek van den kap te scheuren en kort daarna was er geen enkele be schutting meer in de sloep. De volle zee beukte nu op het vaartuig en op een noodlottig oogenblik kwam men dwarszee te liggen.. Na een enkele mislukte poging kapseisde de sloep en de 5 inzittenden kwamen in de hevig bewogen zee terecht. Gered. Het ongeval gebeurde op circa 50 meter van het strand en gezien de hevige bran ding mocht de positie der opvarenden vrij hachelijk genoemd worden. Gelukkig kon den er 4 van de 5 opvarenden zwemmen. Het was hard werken voor de Tnanpen, die hun kameraad natuur lijk niet in den steek lieten, doch hem hielpen het strand te bereiken. Moeizaam tornden zij tegen de gol ven op en eindelijk gelukte het hen vasten grond onder de voeten te krijgen. Men was gered. Na even uitgerust te hebben en adem ge schept, is men op de duinen geklommen. Een jongen van Callantsoog ontdekte hen, kwam informeeren wat gebeurd was en Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DB BILT SEINTJ Verwachting: Matige tot krach tige, in het Noorden tijdelijk wellicht stormachtige Zui delijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt, later opklarend, waarschijnlijk nu en dan, regen, aanvankelijk iets zachter, later iets koeler. Verdere vooruitzichten: Onge« stadig weer. „Elke weg, waarop een anto komt, behoeft niet verbeterd te wordenl" Prov. Staten van Noordholland heb ben de voordracht tot vaststelling van een Tertiair Wegenplan en wij ziging van het bestaande Secundaire Wegenplan z.h.s. aangenomen, Tijdens de bespreking over deze voor dracht merkte de heer Groen (R.K.) op, dat de bijdrage voor onderhoud en verbetering der tertiaire wegen uitgetrokken, te gering is. De toestand van vele tertiaire wegen is zeer slecht Op de nu voorgenomen wijze zal de verbetering zeer lang duren. Hij dringt aan op spoedige verbetering. De heer Stapel (Tib.) meende, dat de 10 der beschikbare gelden, die voor tertiaire wegen worden uitgetrokken, voldoende is. De wegen in Noordholland zijn goed; elke weg, waarop een auto komt, behoeft niet verbeterd te worden. Voor de tertiaire we gen wordt genoeg gedaan. De heer Bomans fGed. Staten) verklaarde o.a. dat als iets hem een doom in het oog is, dat is de krankzinnigheid, dat op een. weg tusschen twee belangrijke centra, Utrecht en Hilversum, twee tollen voorko men. Misschien is krankzinnigheid te sterk, maar idioot is het zeker, f Gelach.) Spr. zet voorts uiteen, dat. voor de tertiaire wegen nu voldoende wordt uitgetrokken. Gisteren vierde Z. H. de Paus zijn Sisten verjaardag. Gisterochtend heeft de Heilige Vader in zijn particuliere kapel de H. Mis opgedragen en vervolgens heeft hij een aantal kardinalen en prelaten ontvangen. bracht zoo spoedig mogelijk koffie. Inmid dels werden reeds pogingen in het werk gesteld de sloep, die onbemand ronddreef, te bergen. Met een lijn trachtte men het vaartuigje te benaderen, maar hierin slaag de men niet. Op de Gelderland had men door de sei nen van de mannen op de duinen bemerkt wat er voorgevallen was en zette men ijlings een motor- en roeisloep uit De laat ste kreeg geen kans door de branding te komen en ook de motorbarkas had zeer veel moeite. Tenslotte is een der matrozen aan wal langs een lijn, die men van de barcas had uitgegooid, aan boord getrokken, waar na men de anderen, middels seinen, beduid de, dat zij onderdak moesten zoeken. Per auto is het viertal daarna naar Den Hel-, der teruggekeerd. MODELGEVANGENIS. Een luchtfoto van de straalvormig gebouwde model- gevangenis te Manilla op de Philippijneni.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1