jjemeenten mogen niet te veel verdienen! je moordenaar esignaleerd! „Arbeidsdienstpliclit in Nederlandsche sfeer' De werkverschaffing in het Geestmerambacht DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Politie belegert een boerderij De eleclriciïeils-voorzien Bij extra winst tariefs' verlaging 3 n Zaandam Een dure dienstbode NDERDAG 2 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10586. Laan, Schagen, Tel. 20. ,avff cTer N.V. Uitg.-Mij'. „Hollands Noorderkwartier" 0 Oöj xachl rie, rK( ING DER NETTEN IN OOR- 'IJD GEBODEN, KOSTE WAT 334 KOSTEI 38 de Memorie van Antwoord naar aan- 5421£ van het Voorloopig Verslag der Twee- fier inzake het wetsontwerp, houden- Z? gemeene regelen ter zake van de elec- eitsvoorziening is het volgende ont- r I 104 Minister van Waterstaat is van mee- clat de wet een enkel richtsnoer behoort ÏÖjjjèven ten aanzien van de tarieven der llg( entel. electriciteitsbedrijven. Naar zijn j2Qi el zal behooren te worden bepaald, dat 125; nsten uit de gemeentelijke electriciteit.s- 134] jven niet tot hoogere bedragen worden l45tfvoerd dan die, welke thans aan de ge- telijke kassen ten goede komen en dat i575|an de bedrijven gevorderde retributies l62l|worden verhoogd. De extra-winsten uit de toeneming an het electriciteitsverbruik te ver- 1&02 jachten, zullen toch door tariefsver- 1954 agingen moeten worden gecompen- eerd, waarbij het aan de gemeente- 2X58! lesturen blijft overgelaten om te be palen de volgorde en de mate, waar ten aanzien van verschillende ta- >ven verlichting wordt aange dacht. leer bedacht wordt, dat de economie ictricitcitsvoorziening in het algemeen id -wordt, door concentratie en dat in 233Éi zonder de rechtstrceksche levering van 255 producent (het stroomopwefckend be- 281!) aan den consument (den stroomafne- S22 bewezen heeft een uiterst belangrijke 349 ulans te vormen voor den groei van de 372 riciteitsvoorziening, dan is het wel dui- 410 k, dat bij de weinig systematische ont- 434 ;eling van de electriciteitsvoorziening 473# te lande niet een toestand is bereikt, 48% ten volle bevrediging schenkt. 501 §191 Het is noodig om voor den vervol- 562fle de electriciteitsvoorziening als 5823ften nationale zaak te zien, al zal met 5996 bestaande verhoudingen rekening 618)dienen te worden gehouden. 656j) Daarbij komt het defensie-belang; 6704 dit immers vordert het spoedig tot 6913 7309 7641 stand komen van koppelingen tus- schen de verschillende netten, opdat deze daarvan een geheel maken, het welk aan de hoogste eischen van be drijfszekerheid beantwoordt. Het onderzoek inzake het koppel- vraagstuk is in vollen gang, doch nog niet beëindigd. Wat echter buiten twijfel staat, is, dat de zekerheid van de electriciteitsvoorziening door de koppeling in hooge mate wordt ge diend. De verzekering van een onafgebro ken, ongestoorde stroomlevering is naar het oordeel van den minister, een eisch van meer dan gewoon economisch belang. In oorlogstijd moet de electrici- teitslevering in hel onbezette gebied veilig worden gesteld. Mochten de door de koppeling te verkrijgen besparingen de uitgaven niet kunnen dekken, en zou op een belangrijk jaarlijksch deficit moeten worden gerekend, dan blijft de minis ter van oordeel, dat reeds enkel uit het oogpunt van zekerheid van stroomlevering de koppeling niet achterwege mag blijven. Het ver krijgen van die zekerheid is een of fer waard. Het verdient naar zijne meening alle aanbeveling om thans met initiatief van rijkswege en ook met financieelcn steun van het rijk, voorzoover deze voor het. be oogde doel noodzakelijk blijkt, bet tot stand brengen van de noodige koppelingen in ge meenschappelijk overleg met de daarbij be trokken besturen, krachtig te bevorderen. Eerst wanneer mocht blijken, dat langs dien weg geen goede resultaten zijn te be reiken, acht hij het tijdstip aangebroken om voor de regeering dwingende bevoegd heden, maar dan ook tevens de vereischte financieele volmacht, te verwerven. Ook voor de veiligheid en de deugdelijk heid van electrotechnische materialen en toestellen acht de minister wettelijke rege ling dringend geboden. De minister stelt zich voor de oprichting van een energieraad in nadere overweging, zoodra hij de beschikking heeft over al die gegevens, welke noodig zijn om de betee- kenis van de verschillende energiebronnen voor het economisch leven hier te lande vast te stellen. De politieke moord Ie Rotterdam 5065 )28 I 942f, 97! 981 •009 L0241 .0920 102ip IN DOMBURG MEENT MEN J^JLUCK TE HEBBEN GEZIEN. 1841 200! .2259 2626 3029 3179 3514 Pertinente verklaringen van Zaansche burgers. Het is een gewoon verschijnsel, dat als de politie zoekt naar een misdadiger, en de signalementen worden verspreid, zich talloozen aan melden, die meenen den man van het portret ontmoet te hebben. Zeer pertinent meenen een Zaan- damschen winkelier en een boot werker, Waluck, den verdachte van den bomaanslag te Rotterdam te Zaandam gezien te hebben! ij hebben zich, onafhankelijk van el- ir, aan het politiebureau gemeld, met de dedeeling dat zij nadat zij gistermor- een krant zagen, waarin het portret Waluck voorkomt hem aan het eind deze week in Zaandam in een sloep, naar het Russische houtschip „Kui- iev" voer, hebben gezien. bootwerker was zeer pertinent in zijn dedeelingen. Aan het einde van de vori- weck, op een avond te ruim half acht, nderdag of Vrijdag, stond hij aan den venkant te Zaandam, waar het Russi te houtschip, dat 20 Mei was binnengeko- n, voor anker lag. Met een sloep begaven zich drie personen aan boord, waarvan do oen niet het uiterlijk van den zeeman nad. Door zijn lange, forschc gestal- C!? z^n £°cclfi kleecling had hij de aandacht .van den Zaandammer ge trokken, die hem goed had opgeno men. Waluck kocht sigaren. Een winkelier, die in de buurt van de haven woont, kwam met een dergelijk ver haal. „De man van het portret", zooals hij zeide, had bij hem sigaren ge kocht. Ook hem was de figuur van zijn klant opgevallen, evenals zijn welverzorgde kleeding. De kooper sprak gebrekkig Duitsch en deed, naar bet. oordeel van den winkelier, vreemd en zenuwachtig. Zijn verhaal werd bevestigd door een man die ook in den winkel was geweest op dat tijdstip. Een bootwerker meent Waluck op het schip te hebben gezien. Het was volgens hem een goed gekleede vreemdeling, die sprekend op de foto leek. De „Kuibishev" is Zaterdag 28 Mei uit de Zaandamsche haven vertrokken, met be stemming Leningrad. Commissaris C. Roscher heeft de politie te Rotterdam van deze afgelegde verkla ringen op de hoogte gesteld. In Domburg? Ook uit Domburg komen berichten, dat Waluck daar zou zijn geweest- In den ochtend na den moordaanslag liet er zich een vreemdeling scheren wiens uiterlijk precies aan het verspreide signale ment voldeed. De politie twijfelt echter aan dit verhaal. De foto van Waluck. De foto welke de commissaris van poli tie, belast met het onderzoek inzake den bomaanslag op den Coolsingel aan de Ne- derlandsche dagbladen te Rotterdam en el ders ter publicatie ter hand heeft gesteld, als zijnde een van twee a di'ie jaar gele den dateerend portret van den dader van den politieken moord, den zoogenaamden Waluck zou, zegt de N.R. Crt. in het geheel geen foto van dezen Waluck zijn, maar de beeltenis van den rechercheur A. Kuntkes uit Maassluis, welke politieman veel ge lijkenis mot den gezochte moot hebben. Bora bad dezen rechercheur toevallig ge zien op het hoofdbureau van politie en zag hem voor Waluck aan. Men zou nu zijn foto gebruiken als die van Waluck, om de .opsporing te bevorderen, HET WERKLOOSHEIDSDEBAT IN DE TWEEDE KAMER, „Zij, die kapitaal oppotten, zijn onvaderlandslievende schob- bers." In de Tweede Kamer is het debat over de werkloosheid voortgezet. De heer Smeenk (a.r.) heeft het stand punt der regeering ondersteund. Spr. wil voorbereidingen voor de Zuidoostelijke in poldering der Zuiderzee, opdat kan worden aangevangen zoodra met de tegenwoordige inpoldering zoover gevorderd is, Met krotopruiming moet men zeker voorzichtig zijn, maar vooral ten plattelande is gebrek aan niet te du re arbeiderswoningen. De Vrijz. Dem. heer Oud heeft het betoog van prof. van Gelderen over de nadeelige gevolgen van het sparen zonder investeeren bestreden. Deze spreker, zag in het stand punt der regeering een erkenning van de politiek der vorige regeering. Zonder de veertigurige werkweek te willen zou deze spr. toch naar verkorting van arbeidsduur willen zien gestreefd. Met het oog op de jeugdwerkloosheid moet arbeidsplicht over wogen worden, doch dan in eigen Neder landsche sfeer. De heer Ruijter (r.k.) zeide, dat in de Wieringermeer meer kleine bedrijven had den moeten zijn uitgegeven; de vraag is groot. De regeering denke hier aan het be lang der plattelandsbevolking en de werk loosheid onder jonge boeren en landarbei ders. Overigens moet hier emigratie hel pen. De heer Van Houten (C.H.) bepleit het uitschrijven van een leening tegen zeer lage rente, waardoor ook het thans opge potte kapitaal productief kan worden ge maakt. Nu wordt dit kapitaal vastgehou den, totdat het den eigenaars belieft, het weer in omloop te brongen, wanneer zij hun belangen daarmede kunnen dienen. Waarom, vraagt spr., heeft minis ter Colijn ten aanzien van deze imenschen niet gesproken van „on vaderlandslievende schobbers?" Spr. acht de politiek der regeering inzake de werkloosheid zeer onvoldoende en zeer onchristelijk. De heer Bakker (C.H.) was het in hoofd zaak met de regeering eens, doch drong er op aan meer op de volkshuishouding dan op de staatsbegrooting te letten en niet al te nauwgezet het financieele element te laten gelden. Bij de werkloosheidsbestrij ding moet volgens hem aan de gemeenten meer vrijheid van handelen worden gege ven. Ten aanzien van den landbouw acht snr. het noodzakelijk, dat het geheele steunsvs- teem van thans vervalt en dat over de geheele linie maatregelen worden geno men, waardoor de landbouw weer produc tief wordt en weer meer landarbeiders in dienst zullen kunnen worden genomen. Gehouden zonder werkvergun ning. Mevrouw tot f1650.— boete veroordeeld. Een echtpaar had zich gisteren voor den kantonrechter te Amsterdam te verant woorden, omdat het een Oostenrijksche dienstbode zonder arbeidsvergunning in dienst had gehouden. Het meisje was reeds geruimen tijd in dienst, toen de bepalingen betreffende de arbeidsvergunning van kracht werden. De werkgevers hielden, in weerwil van de waarschuwingen, het meis je in dienst, Doch zij verkeerde aldus het echtpaar niet langer als dienstbode, doch als huisgenoote in de woning Het dienstmeisje, dat inmiddels is ontslagen, verklaarde tegenover de politie, dat zij in het geheel niet als huisgenoote werd be handeld, doch als dienstbode. Aanvankelijk hielden zoowel de man als de vrouw vol, dat hier geen sprake was van een wetsover treding, daar het hier een huisgenoote be trof. Tenslotte kwamen de verdachten op hun verklaringen terug. De ambtenaar van het O.M. was van mee ning, dat beide verdachten aansprakelijk waren. Z.i. was echter de vrouw strafbaar der dan de man. Het staat vast, dat het meisje dienstbode was en geen huisge noote. Spr. vorderde hooge straffen; tegen de vrouw vorderde hij f 1100 boete en tegen den man f5.j0. De verdediger was van meening, dat uit sluitend de man als hoofd van het gezin, aansprakelijk was, zoodat mevrouw zal moe ten worden vrijgesproken. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis. De reden, dat een liooge boete moet worden opgelegd aan de vrouw, is naar het oordeel van den kantonrechter, gelegen aan haar houding. Hij legde haar 22 geld boeten van f75 op, dus in totaal f1650, den man veroordeelde hij tot 22 boeten van fl. dus in totaal tot f22. Landbouwer iveigert crisisamb tenaren toe te laten. Schiet partij tusschen landbouwer en politie. Twee landbouwers neergeschoten Gisterochtend omstreeks elf uur heeft een ernstige schietpartij plaats gehad op de boerderij van den landbouwer A. van Ma nen, gelegen aan den Heicop, in de na bijheid van de Portengenschebrug, te Ru- wiel (Utrecht), waarbij de landbouwer en zijn zoon zwaar gewond werden, terwijl een veldwachter lichte verwondingen opliep. Er kwamen drie crisisambtenaren om een onderzoek naar den veestapel in te stellen. Hun werd den toegang echter ge weigerd. De ambtenaren zijn daarop hulp gaan halen, waarbij zij assistentie kregen van de politie uit Koclcengen, Ruwiel, en Breukelen, terwijl de burgemeester van de gemeente Ruwiel, de heer J. Vorderhake, eveneens bij de woning verscheen. Opnieuw werd den landbouwer gesommeerd, de deur van zijn woning te openen om den ambte naren gelegenheid te geven hun werk te doen. Toen de man wederom weigerde werd een smid gehaald wien bevolen werd, de deur open te breken. Toen deze aanwezig was klonken schoten die vanuit de woning op de ambtenaren, de politie en den smid werden gelost. Deze schoten troffen gelukkig geen doel. Aan stonds trok men zich terug om te beraad slagen, wat verder te doen. De officier van Justitie uit Utrecht, Jhr. Quarles van Ufford, werd ontboden, die spoedig ter plaatse verscheen. Den land bouwer werd daarop voor de laatste maal gelast, de deur van de woning te openen. Hem werd eenigen bedenktijd gegeven met de mededeeling, dat als hij niet toegaf, men tot krasse maatregelen zou overgaan. Te- Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINT. Verwachting: Matige tot krach tige, tijdelijk wellicht storm achtige, Z. tot W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, regenbuien met aanvankelijk nog kans op onweer, veel koeler. Verdere vooruitzichten* Tijde lijk opklarend. vens werd hem verzocht ,de zich in zijn wo ning bevindende kinderen, een jongen en een meisjes van ongeveer zeven jaar, naar buiten te laten gaan, alvorens men krasse maatregelen zou nemen. Ook hieraan gaf de landbouwer geen gevolg. Met gewéld heeft men daarop de deur opengebroken, waarbij van weerskanten schoten vielen. De zestigjarige landbouwer en zijn negentienjarige zoon Freek wer den daarbij zwaar gewond. Een veld- wachter van de gemeente Ruwiel, D. Talma, kreeg een schampschot aan de borst. De ernstig gewonden werden ter plaatse verbonden en met twee zie kenauto's van den geneeskundigen dienst naar het stadsacademisch zie kenhuis te Utrecht overgebracht. Geen ruit meer heel is er in de woning. De kogelgaten ziet men in de muren, deuren en de ruiten. Er zijn ongeveer dertig schoten gevallen. Het onderzoek, onder leiding van majoor H. den Ouden uit Breukelen, wordt met kracht voortgezet. Werkloosheidsdebat in de Pro vinciale Staten. Gedeputeer de Staten achten toestand niet juist. De Provinciale Staten van Noordholland hebben zich gistermiddag bezig gehouden met het werkloosheidsvraagstuk. De heer Van der Walle (soc. dem.) had een motie ingediend, waarin Ged. Staten verzocht wer den. versnelde uitvoering van werken te be vorderen en een plan over te leggen van nieuwe werken, welke uitgevoerd kunnen worden. Voorts had de heer Clijnk (R.K.) een motie ingediend waarin hij Ged. Staten verzocht met alle ten dienste staande mid delen te bevorderen, dat de loonuitkomsten in de provinciale werkverschaffingen in geen geval lager zijn, dan het door den mi nister van sociale zaken voor die objecten vastgesteld maximumloon. Het Geestmerambacht. Bovendien waren van den heer Beuzemaker (comm.) schriftelijke vragen ingekomen over de toestan den bij de werkverschaffing in het Geestmerambacht. Gedeputeerde Kooiman (V.D.) on derschreef de meening van den heer Beuzemaker, dat een loon van zes tot acht gulden voor 48 uur werk in zwaren kleigrond veel te weinig was. Ged. Staten zullen dan ook bij den minister van sociale zaken aan dringen op wederinvoering van de z.g. trainingstoeslag. Bovendien zal worden gezorgd voor betere sanitaire inrichtingen, drinkwater en een rijwielbergplaats. Ged. Staten willen de motie-Van der Walle overnemen en met de hulp van het werk fonds tot vervroegde uitvoering van werken overgaan, o.a. zal de cultuurtechnische ver betering van 2000 ha. duingrond ter hand ge nomen worden. Mocht er binnen vijf jaar door deze vervroegde uitvoering van Mar ken geen verbetering zijn ingetreden, dan is volgens Ged. Staten de toestand hopeloos, wat de oplossing van het werkloosheids vraagstuk betreft. De heer Bomans herinnerde er aan, dat Ged. Staten er reeds bij de regeering op heb ben aangedrongen, over te gaan tot vervroeg de inpoldering der ontworpen zuidelijke IJs- sel meerpolders. Spanjaarden naar Ameland Zij, die ongehuwd zijn. Zooals bekend is heeft de regeering beslo ten de Spanjaarden, die ongehuwd zijn, te intemeeren op het eiland Ameland. De Spanjaarden, die voor deze internee- ring zijn aangewezen, werden gisteren naar het Huis van Bewaring overgebracht, in afwachting van hun transport naar Ame land, dat op een nader te bepalen dag zal plaats hebben, Adres van hulde aan H.M. de Koningin S.D.A.P.-fractieleider als lid van de redactiecommissie. Tot leden der commissie van redactie voor het samenstellen van een ontwerp- adres van hulde en gelukwensching aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum zijn benoemd de heeren Albarda, de Geer, Bongaerts, Oud en Schouten. Dat de heer Albarda, fractieleider van de S.D.A.P., zitting neemt in deze commis sie, kan weer als een openlijke erkenning van de ommekeer die in de leiding der S.D.A.P. heeft plaatsgehad, beschouwd wor den. Duinterrein aangekocht Provinciale Staten koopen 748 H.A. duingebied te Heemskerk en Castricum. In de gisteren gehouden vergadering der Provinciale Staten van Noordholland is met 52 tegen 19 stemmen besloten tot aankoop van 718 H.A. duinterrein van de heeren E. L. L. en F. W. W. 'baron van Tuyl van Se- rooskerken in de gemeenten Heemskerk en Castricum. Geen verband tusschen water winning en daling van het grondwaterpeil. Eenige leden hadden bezwaar gemaakt tegen aankoop van het duinterrein, omdat zij vreesden, dat door de wateronttrekking het grondwaterpeil te veel zou dalen ten nadeele van den land- en tuinbouw. Namens Gedeputeerde Staten verklaarde mr. A. Bruch ,dat het verband tusschen wa terwinning en de daling van het grondwa terpeil nog steeds niet is bewezen. Water voorziening uit het IJsselmeer is mogelijk, doch het is nog de vraag, of dit op econo misch verantwoorde wijze kan geschieden Een amendement van de N.S.B.-fractie waarin voorgesteld werd nadrukkelijk te bepalen, dat alvorens tot exploitatie van dit duingebied over te gaan, eerst getracht zal worden het water van het IJsselmeer voor dit doel te gebruiken, werd verworpen. Ontrouwe kantoorhouder Vijfhonderd gulden zoek. De kantoorhouder van de P.T.T. te Berg ambacht de 56-jarige gehuwde C. van der V., is aangehouden onder verdenking van slecht beheer. Uit een voorloopig onderzoek is gebleken, dat er een tekort is van vijfhonderd gulden. De heer van der V. is hierop in hechtenis genomen'. Het onderzoek wordt voortgezet, -

Schager Courant | 1938 | | pagina 1