Noordcrmarktbond I Noordscharwoude Noordermarktbond krijgt nieuwe aanvoerregeling Donderdag 2 Juni 1938 Tweede blad Een rumoerige vergadering. De Voorzitter kondigt zijn altreden aan. Burgemeester Slot herdacht. Een bestuurslid mag niet ouder worden dan zeventig jaar, zegt een afge vaardigde. Is nu de keurmeester te slap of te streng? Een par keerterrein zal tienduizend gulden kosten. Geen combinatie veiling leidervoorzitter meer. Ongeor ganiseerden geen extra veilings- kosten. tie veilingsvereeni'gmg „De Noordenrnarkt- fcond" te Noordscharwoude hield gisteren I8ar alg. jaarvergadering in hotel „De urg" te Noordscharwoude. Een groot, aantal afgevaardigden was anwezig. Voorts de burgemeesters van oordscharwoude en Oudkarspel, de eere- oorzitter de heer S. Brugman, de heer P. lant, secretaris van de Prov. Commissie, de ijkstuinbouwconsulent ir. Rietsema, verte- enwoordigers der zusterveilingen "Warmen- uizen en van „De Koophandel", de tuin- ouwleeraren Band en Mallekote, van den beele en het veilingspersoneel. Van den heer Jac. Groen Az. was bericht an verhindering ingekomen, evenals van e heeren S. de Boer Kz. en P. Deutekom. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Kliffen, waarvan wij Zaterdag j.1. reeds een uittreksel publiceerden, werd onder dankzegging aan den samensteller, aldus vastgesteld. De financiën. De rekening van den penningmeester gaf aan, dat de exploitatierekening 1037 sloot op een totaal van f 23.153.38, (met een batig saldo van f 11.292.57, waarvan f 10.000 op de gebouwen en terreinen is afgeschreven en f 1292.57 op de reserve geboekt. De 'balans sloot op ecni totaal bedrag van f 68.812.19. Het minimumprijzenfoncls was f 2S.336.68. De reserve bedraagt per 31 Dec. 1937 f 5936.56. De rekening werd na rapport van den heer Klaver goedgekeurd. Hierna ging men) over tot de behande ling van de VOORSTELLEN. Een betere aanvoerregeling. Het Bondsbestimr stelt voor, een betere aanvoerregeling der winterproducten in te voeren en wel: door steeds op de drukke dagen als Dinsdag, Donderdag en Zaterdag een gedeelte uit de markt te nemen. Dit gedeelte zal bij nader door loting uit te maken volgorde de klok moeten passeeren, zonder te mogen worden geveild. Deze aanvoerders zullen genoteerd worden cn zijn verplicht den volgenden dag te vei len. Zoo zij hieraan niet voldoen zal hen een boete worden opgelegd. Deze regel moet nu eens strikt doorge voerd worden, indien met de naburige veilingen hierin overeenstemming kan wor den bereikt. zoodoende een beter contact te verkrijgen tusschen autoriteiten en tuinders. Het Bondsbestuur heeft, aldus het prae- advies, steeds op de Algemecne Vergade ringen twee Burgemeesters uitgenoodigd, van de plaats waar vergaderd wordt en van de naastbijzijnde gemeente. Alle Bur gemeesters uit te noodigen uit de gemeen ten waar aangesloten tuinders wonen, is wel een wat te groote uitbreiding. Het be staande contact wordt door het Bondsbe stuur voldoende geacht.. De afgev. van 't, Veld merkte op, dat het maar een uitbreiding van 6 zou beteekenen waarvan er misschien drie niet komen. Na eenige gedachtenwisseling bleek het voorstel niet. gesteund te worden, zoodat het verworpen werd. Iedere tuinder een veilingbriefje. De afdeeling 't Veld van den L.T.B. zou gaarne zien, dat iedere tuinder voor zijn aangevoerde producten een veilingbriefje op naam krijgt, mede in verband met evcn- lueele steunuitkeeringen. Het Bondsbestuur is van meening, dat. aan de wenschen van de afd. 't Veld ge heel voldaan kan worden, in verband met de hoogere eischen, welke de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale voortaan aan het veilen door vrachtaanvoerders stelt. De afgevaardigde van het Veld wilde de kosten van het doen voeren van een admini stratie doen dragen door de veiling. Als de tuinders het moeten betalen, worden ze ach tergesteld bij hen die zelf veilen. Dit werd door den voorzitter ontkend. Het op naam van den tuinder veilen kost zeer veel tijd en zou voor de vrachtaanvoerders niet uit te voeren zijn. De afg.«van 't Veld wilde de administra tie op het betaalkantoor laten voeren en zoo noodig voor de dekking van de kosten he.t veilingspercentage verhoogen. De heer Bos, Waarland, zou de vracht vaarders eiken dag een lijst van de tuin ders willen laten inleveren, voor wie zij veilen. Na zeer breedvoerige besprekingen werd met 766 tegen 282 stemmen besloten, dat de aanvoerders de kosten moeten betalen. Tegen stemden de afdcelingcn Waarland en omstreken, L.T.B., Harenkarspel Oost, afd. L.B.T., 't Veld, jen N. Niedorp. Soepelheid met de heffing. De afd. L.T.B. t Veld stelt voor, de hef fing op de aardappelen zoo soepel mogelijk toe te passen, vooral voor de kleine tuin ders, die ineens zooveel niet kunnen mis sen. Het Bondsbestuur wil gaarne aan dezen wensch medewerken en den Betaalmeester opdracht geven deze heffing niet geheel bij de eerste uitbetaling der geveilde producten af te houden, tenzij verwacht mag worden dat dit kan of moet. Men ging hiermede accoord. Een leeftijdsgrens. „Waarland en Omstreken" en „De Een dracht" te Oudkarspel 6tellen voor, de leeftijdsgrens van bestuursleden en func tionarissen te bepalen op 70 jaar. Het Bondsbestuur ié-het met de beide voorstellende vereenigingen eens, in zoo verre, dat een bestuurslid van den Bond op 70-jarigen leeftijd geen leidende functie meer mag waarnemen. In hoeverre zij als lid van het veilingsbestuur gehandhaafd kunnen blijven is een recht van de aange sloten vereenigingen, die zelve hebben te beslissen of zij het al of niet wenischelijk achten iemand van dezen leeftijd in het marktbestuur af te vaardigen. De heer P. Volkers Oudkarspcl, zeide, dat. men bevreemd was over het prae-advies. Er staat toch duidelijk dat men bedoelt voor alle bestuursleden de leeftijdsgrens vast, te stellen. Het bezwaar van „De Eendracht" tegen liet prae-advies is, dat men behalve de functionarissen een bestuur van men schen van hoogen leeftijd kan krijgen. Het ligt volgens spr. niet buiten de bevoegdheid van de alg. vergadering om een bepaling als deze vast te stellen. De heer De Jong, Waarland, is het hier mede eens. Voorzitter merkt, op, dat ofschoon het Be stuur niet tegen de bepaling is, het. meent dat de algemeene vergadering geen bevoegd heid heeft een beslissing te nemen. Bestuursleden mogen niet ouder worden dan 70 jaren, dit is ïn het bestuur besloten, zegt de heer Klaver dan, onder groote hilariteit der ver gadering. De heer Volkers bleef op zijn stuk staan. Ook voor den gemeenteraad, Tweede Ka mer en andere colleges zijn bepaalde leef tijden vastgesteld. (Instemming). Het voorstel van De Eendracht werd z. h. st. aangenomen. Opheffing aardappelheffing ge vraagd. „Waarland en Omstreken" stelt voor, om nog steeds actie te voeren tegen de heffing van f50.per H.A. van de vroege aardap pelen. H.i. moet de gcheele heffing ver dwijnen. Het Bondsbestuur meent dat reeds lang hiervoor, alles geprobeerd is om deze hef fing te doen verlagen of geheel te doen verdwijnen. Dit is echter door den bevoeg den Minister van de hand gewezen. Wel wordt in het vooruitzicht gesteld, dat de vroege aardappelen in de gewone luin- bouwsteunregeling zullen worden opgeno men, hetgeen nogal geruststellend geacht mag worden. Men ging accoord met dit prae-advies. Een pensioenregeling voor functio narissen. „Nieuwe NiedorpWinkel" stelt voor, een leeftijdsgrens te bepalen voor de func tionarissen der veiling en een pensioen regeling hieraan te verbinden, zoodat ze op 65-jarigen leeftijd pensioengerechtigd zijn. „De Eendracht" te Oudkarspel stelt voor, dat indien er een nieuwe functionaris bij den N.M.B. benoemd wordt, voor dezen een pensioenregeling getroffen wordt, waar van de nremie dan van het salaris wordt afeet rokken. Het Bondsbestuur gevoelt er voor om de ambtenaren in een pensioenregeling te doen opnemen voorzoover dat met het oog op den bereikten leeftijd alsnog uitvoerbaar is. Het wil gaarue de toezegging doen, deze regeling met een vertegenwoordiger van Centraal Beheer nader te regelen. Het Bestuur vraagt vrijheid te mogen onder zoeken op welke basis deze verzekering kan worden afgesloten. De heer Volkers zeide, dat wanfTeer het bestuur gemachtigd werd onderhandelin gen) te voeren met een verzekering, de vol gende alg. verg. een beslissing zou moeten nemen over de dan voor te stellen regeling Hiertoe werd besloten. De kool met stip. „Nieuwe Niedorp'—Winkel" stelt voor, bij de Ned. Groenten en Fruit Centrale te ver zoeken, de witte kool met stip in de steun regeling op te nemen. Men is n.1. van mecning, dat. het. voorko men van „stip" niet is toe te schrijven aan een slechte behandeling, doch geheel bui ten de schuld van den tuinder ontstaat. Het Bondsbestuur ziet er waarlijk geen kans toe om kooi met „stip" in de steun regeling te doen opnemen, ook niet al is het geen schuld van den tuinder. Zoo men weet, wordt er steun verleend op produc ten van goede kwaliteit, waarvan toch niet kan worden gesproken als er in duidelijke mate „stip" in voorkomt. Dit voorstel werd ingetrokken. De. Landbouwuitvoerwet voor kool. „L.T.B." afd. Harenkarspel (Oost) stelt voor, er op aan te dringen, dat de Land bouwuitvoerwet voor kool, zoo soepel mo gelijk wordt toegepast. Men meende dat deze wet te streng wordt toegepast, in het hijzonder door den keurmeester. Het Bondsbestuur stelt het op hoogen prijs, dat ook Ilarcnkarspel-Oost bereid is aan den uitvoer van een goed product mede te werken. Het Bondsbestuur meent, dat, als de producten aan redelijke eischcn vol doen, er door diegenen, die met het toezicht hierop heiast zijn, geen te strenge maat regelen zullen worden genomen. De beer Hocbe, Harenkarspel, zeide, dat. het niet de bedoeling is den keurmeester te treffen. Men gaat met het prae-advies van het H.B. accoord. De heer C. Keeman, Koophandel zeide, dat in de bestuursvergadering van Koop handel juist het idee was, dat de keur meester te slap optrad. elit prae-advies werd aangenomen. Uitbreiding parkeerterrein. „Harenkarspel-Oost" heeft, op_ de 23e Alg. Vergadering van den N.M.B. èen voorstel ingediend, om het terrein uit te breiden voor het inladen van auto's. Het bestuur werd machtiging verleend dit uit te wer ken. Tot heden is hierin nog geen veran dering gekomen. Ook zouden zij gaarne zien, dat er meerdere ringen op de laad plaats en bij de pakhuizen werden'aange bracht.' Het Bondsbestuur heeft reeds zeer lang geleden .pogingen aangewend om het auto- parkeerterrein uit te breiden. I-Iet heeft zich hiervoor gewend tot het Bestuur der N.V. Toevoerlijn station Dorp-Noordscharwoude. Deze weg is een zeer lange geweest geheel buiten de schuld van het Bondsbestuur. Thans is deze zaak in een stadium ge komen dat de toestemming tot uitbreiding is verkregen, alleen de voorwaarden waar op dit mag plaats hebben acht het Bonds bestuur niet aanvaardbaar. Het wil alsnog een poging aanwenden om hierin billijker voorwaarden bepaald te krijgen. De secretaris deelt mede, dat volgens een door deskundigen opgemaakte begrooting de totale kosten f 10.000 zullen bedragen .De vennootschap zal voor dit terrein jaarlijks f 400.— willen ontvan gen, met dien verstande dat als de netto- opbrengst nog voordeel voor den N.M.B. zou afwerpen, de huur verhoogd kan wor den. Wanneer het verlies zou opleveren, wil de N.V. de huur dienovereenkomstig verlagen. De kosten vallen spr. tegen, doch er moet iets gedaan worden. Waneer de Spoorwe gen een terrein aanleggen, zullen de in- laadkosten veel hooger worden. Het is niet mogelijk den grond in erfpacht, te krijgen. I-Iet Bestuur werd gemachtigd naar omstan Wighedcn te handelen. Na de pauze werd de agenda verder af gewerkt, Daar is de waterkraan! Dezelfde vereenïging vraagt aan het Bonds bestuur of het mogelijk is om in de over kapping van de veiling een daarvoor ge schikte gelegenheid te maken, dat een ie der gelegenheid zal hebben water uit de leiding te kunnen drinken. Het Bondsbestuur wijst er op, dat aan de westzijde van het Betaalkantoor een water leidingkraan aanwezig is, welke door een ieder die hiervan gebruik wil maken, ge bruikt zal kunnen worden om zijn dorst te lesschen zonder kosten. Hiermee wordt genoegen genomen*. Aardappelheffing. De „L.T.B." afd. Harenkarspel-Oost, stelt voor, om ter bevoegder plaatse actie te voeren, teneinde de f 50.heffing per H.A. aardappelen verminderd te krijgen tot f 30.— per H.A. liet Bondsbestuur meent dat eerst eens mopt worden afgewacht wat het Ministe- rieelc besluit zal beheizen voor een heffing op de aardappelen welke het volgende jaar eerst verbouwd zullen worden. Mocht er dan reden zijn om hiervoor actie te voeren, zoo zal dit evengoed gebeuren als dit ge- Ook hiermee ging men accoord. daan is voor 193S. De verkoop van poters. „L-T.B." afd. Harenkarspel-Oost stelt voor te trachten een andere regeling te maken voor den verkoop van goedgekeurde eerste lingen. De afdeeling meent dat er één verkoop organisatie over het geheele land moet ko men, welke zich met den verkoop belast. Het Bondsbestuur is het er mee eens, dat het. zeer gewenscht, is een regeling te tref fen, welke meer kans van slagen biedt. Bereids is een Commissie gevormd, welke zich met deze aangelegenheid bezig houdt. Mocht er evenwel geen landelijke een stemmigheid bereikt kunnen worden, het geen uiterst moeilijk zal blijken te ziin, dan zal het Bondsbestuur ter bevoegder plaatse het en-bloc veilen naar voren brengen. De heer Hoebe, Harenkarspel zeide dat de vereen, met het prae-advies accoord gaat, wanneer de commissie er haar best voor doet dat een landelijke regeling wordt verkegen en zich niet laten beïnvloeden door andere instanties. De toestanden, van verleden jaar moeten door een landelijke regeling Avorden voorkomen. Waar blijft tenslotte bet verplichte veilen? Voorz. merkte op, dat de moeilijkheid is: de landbouwaardappelen. Voorz. merkte op, dat de centrale verkoop ook moeilijkheden geeft. Voorz. herinnerde aan het ontduiken van de vastgestelde prij zen, hetgeen spr. zeer betreurde. De heer Klant deelde mede, dat de N.G.- F.C. toegezegd heeft, dat ook dit. jaar weer een regeling als ieder jaar zal gelden voor de poters. Binnenkort zat hierover door de Prov. Conun. met den handel en de stands organisatie worden vergaderd. Prijsrege- lend optreden kan alleen voor het. geheele land, doch dit, zal moeilijkheden geven. De heer J. Kaan bepleitte de belangen van degenen, die vroeggei-ooid pootgoed hebben bij en bloc veilen. Daar bestaat in teresse voor. De heer Koeman (Koophandel) zeide. dat het best is. Men stapte van dit onderwerp af. Geen combinatie voorzitter— veilingleider. „De Eendracht" te Oudkarspel stelt voor in liet geval dat een nieuwe A^eilingleider moet worden benoemd, de functie van voorzitter van den N.M.B. hiermede niet te conïbineeren. Men meent dat het niet juist, is, dat deze beide functies gecombineerd zijn, omreden de veilingleider dan gedeeltelijk zijn eigen baas is. Het Bondsbestuur kan zich hiermede ver- eendgen. Het zou nog een stapje verder willen gaan. Het meent „dat een veilinglei der geen bestuurslid van den Bond meer mag zijn. Wel zal hem een adviseerende stem in het bestuur kunnen worden toege kend. Voorzitter verdedigde het prae-advies. De afd. Oudkarspel kon zich met het prae-advies verecnigen. De heer K. van Dijk, Noordscharwoude, zeide, dat zijn vereen, er niet voor gevoel de, omdat wanneer de vcilingleider ambte naar is, hij toch een opdrachtgever moet hebben. Ook de finantieelc bezwaren liet spr. zwaar wegen. Men moet om de toe komst, (het. parkeerterrein) denken. Spr. Avilde den marktmeester meer be voegdheden geven en een besturslid de da- gelijksche leiding doen voeren. Het prae-advies werd aangenomen. Een procent extra veilingskosten voor ongeorganiseerden. Verworpen. „De Eendracht" stelt voor procent markt,aeld te heffen van alle tuinders, die geen lid zijn van een standsorganisatie. Het Bondsbestuur kan zich met het hier voorgestelde in geenen deele vereenigen. Het acht een maatregel als deze dwingend, hetgeen op verzet van zeer velen zou stui* ten en de goede harmonie in gevaar zou brengen. Bovendien meent het. dat het aangegeven argument als zou cr met de standsorganisatie van Regeeringswege over leg gepleegd worden, in niet mindere mate geldt, en zeer terecht, voor de veilingsor- ganisaiies. Bovendien zou dit statutair ge heel afwijken. Om deze en nog meerdere redenen moet. het Bondsbestuur dit voor stel ten sterkste ontraden. Voorzitter zeide dat dit geen antipathie is tegen standsorganisaties, doch spr. acht het verderfelijk gedwongen leden in een or ganisatie te brengen. De heer Volkers, Oudkarspel, zeide, dat één enkele reden voor dit voorstel aanwe zig was, het zoo sterk mogelijk doen staan van de Nederlandsche tuinders. Het H.B. erkent toch nok het. nut van de standsor ganisatie. Het dwingende moet men zoo zien, dat dit wel eens noodig is op som mige momenten. De heer H. Riek. Noordscharwoude zeide, dat men oppervlakkig Avel voor het voorstel kon zijn, doch voor de C.B.T.B., L.T.B., is het een onoverkomelijk bezwaar, dat men de menschen dwingen wil lid te worden van een standsorganisatie. De N.M.B..mist daartoe het recht. De heer P. Swager Kz., Noordscharwoude vroeg of het zoo maar gaat, een procent meer op te leggen. Voorz. antwoordde bevestigend. De men schen moeten vrijgelaten worden zich aan te sluiten of niet. De heer J. Kliffen, secretaris, is absoluut legen het voorstel. De gedwongen leden zou den als rem werken. De heer Jb. Weel, L.T.B., zou het aan willen sturen op samenvoeging van stands- en vcilingsórganisatie. Spr. wil niet mede werken aan het dwin gend optreden. De hoer Volkers zette nogmaals zijn stand punt. uiteen. Spr. verheugde zich over de woorden van den heer Weel. Help mede. de tuinbouw sterk te maken, noodigde spr. den hoer Kliffen en ande ren uit. De heer Kliffen zeide, er meerma len over to bobben gedacht om lid te wor den van een standsorganisatie, maar als hij er toe gedwongen wordt zou hij zich ver zetten. De heer Volkers kon dit niet anders.zien dan een gebrek aan organisatiegeest! Het voorstel Oudkarspel werd verwor pen. Rondvraag. De heer P. Kant, deelde mede, dat bet verzoek om de periode voor de aardappelen regeling verlengd te krijgen tot 1 Augustus, Is afgewezen. Wel is de verzekering ge geven, dat in de tweede helft van Juli de aardappelen gestuurd zullen worden als de andere tuinbouwproducten. Waardeering voor den Voorzitter. Hierna sprak spr. den heer Oot- iers waardeerenrle woorden toe voor hetgeen hij voor den tuinbouw heeft gedaan. Hij wenschte den voorzitter lange jaren rust mag genieten en getuige mag ziin A-an de groei en bloei van de N.M.B.. (Applaus.) De heer Brugman, eere-voorzitter sloot zich aan bij de woorden van den heer Klant De heer Molenaar. Warmenhuizen, dankte voor de uitnoodiging voor deze ver- OPENINGSREDE. Th zijn openingsrede roept de Heer Oot- irs een speciaal wolkom toe aan de burge- leesters en aan den eerevoorzitter, den hr. rugman., Gevoelvolle woorden wórden ge- 'jjd aan de nagedachtenis van burgemees- er Slot. Deze hoort de vergadering staan- e aan. Dan geeft spr. een overzicht over et afgeloopen jaar. Als geheel is dit nog iet best geweest, hetgeen Voorzitter ook ajdt aan de eenzijdige teelt. Toch geeft het Seizoenjaar een belang- ijk beter beeld, dan het vorige jaar. Jam ier is geweest, dat de winter ons in de teek heeft gelaten. Het stond er aanvanke- ijk niet slecht voor, maar de eerste drie naanden van dit jaar zijn ongunstig ge veest. Een gunstig verschijnsel is, wat vooral en laatsten tijd tot uiting is gekomen, dat ize producten, en ook voor goede prijzen, ■g steeds in het buitenland zijn te plaat- Sa. Dit geeft een zekere moed. Mocht er Bnmaal een betere exportmogelijkheid ko en, want dat is inderdaad het haakje ■aar de kan aan hangt, dan zou de toekomst r nog niet zoo donker uitzien. Als spr. betoogd heeft, dat de hoop van len tuinbouw gevestigd blijft op daden der egeering, komt hij tot de opmerking, dat n den tuinbouw en het veilingwezen nog veel te ordenen s, Veeï wordt ons van boven opgelegd, zegt e heer Ootjers, ik zou haast zeggen: veel «ordt er over ons geordend. Dit schept geen oede harmonie. De Uitvoer-controle, welke lit jaar belangrijk is uitgebreid, en waar- inder de meeste van onze producten thans 'allen, is allicht nog iederen tuinder niet laar den zin geweest. Zooals dit in den re- el met al wat nieuw is het geval is, men noet echter niet vergeten, dat er ook soms noeïlijke gevallen zijn. Maar in het alge- neen ben ik van meening dat het soepel is oegepast. Ook ben ik van meening dat het rottig en noodzakelijk is. Natuurlijk moet er ekening mee worden gehouden, dat wij niet de makers van onze producten zijn, maar toch zijn wij verplicht er de grootste zorg aan te besteden. Dit. is een van de grootste factoren voor het behoud van on zen export, Een goeden naam Is alles waard! Rieraan vergadering, kan nooit te veel aandacht worden geschonken*. Waren wij het vorige jaar niet geheel Tevreden over de wijze van uitvoering van Jiet eenmaal door ons genomen besluit van niet meer alles te wegen, ook dit jaar was ■het nog niet voor de volle 100 procent in orde. Ons karretje rijdt echter nog niet op een zandweg. Het gaat nog steeds met horten, en stooten. [WeT wordt ons door de regeering de hand gereikt in den vorm van steun, waarvoor wij dankbaar kunnen zijn, dit neemt ech ter niet weg, dat velen van ons hoe lan ger hoe dieper in de put geraken-. Een lan ge reeks van regelingen wordt ons opge legd, welke geacht worden noodig te zijn. Gelukkig dat wij beschikken over een Jnarktbetaalmcestcr, en niet minder zijn •goed geschoold personeel die de zaken goed onder de knie hebben. Een woord van dank en erkentelijkheid aan hun adres is zeker op zijn plaats. Voorzitter kondigi zijn aftreden aan. Vervolgens deelt de heer Ooljers mede, dat 't waarschijnlijk de laat ste algemeene vergadering zal zijn, die hij zal leiden. Binnen korten tijd is spr. van plan als veilinglei der te bedanken. ;Spr. zet uiteengaat het aanvankelijk niet frjn bedoeling was, de leiding te nemen, Waar door verschillende omstandigheden, als oorlogsmocilijkheden en het slichten van de provinciale organisatie is dit zoo gekomen. Spr. acht zich beloond door het jfit, dat de veiling geslaagd is en, er finan- heel goed voor staat. Met den wensch voor een betere Toe komst, verklaart voorzitter de vergadering *°or geopend, „De Eendracht' Te Oudkarspel stelt voor, een andere aanvoerregeling te treffen voor de eerstvolgende wintercampagne. De bedoeling is dat iedere tuinder een nummer krijgt, dat hij verplicht is op zijn veilingsbordje te zetten. Bij loting zal dan beslist worden op welke dagen hij op dit nummer mag veilen. B.v. de oneven num mers veilen op Maandag, Woensdag en Vrijdag, de even nummers op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Het zal noodig zijn, dat de eene helft van de vrachtaan voerders op de oneven en de andere helft op de even nummers veilt. Verder, dat elke vrachtaanvoerder de namen van de tuinders waarvoor hij veilt opgeeft, zoodat ook iedere tuinder, die veilen laat, zijn eigen nummer heeft. Het Bondsbestuur acht aan, de voorge stelde regeling vele bezwaren verbonden en verwijst naar het eerste voorstel van het. Bondsbestuur waarvan, bij strikte uit voering meer heil verwacht wordt. Voorzitter zeide, dat verleden jaar niet. voldoende is bereikt, doch meestal door de schuld van de menschen zelf. Ze kwamen, wanneer ze moesten blijven liggen, den vol genden dag niet ter veiling. Voorzitter acht het voorstel van het H.B. de beste oplossing. Men wil een flinke boete leggen op over treding. Het is niet waar, dat alleen op Dins dag, Donderdag en Zaterdag vraag voor onze kool zou bestaan. De handel kan geen hestellingen uitvoeren op Maandag, doordat er geen aanvoer is. De heer Kal verdijk (De Eendracht) be vreemdde het, dat er zoo goed als geen be zwaren tegen de regeling dier vereeniging worden in het midden gebracht. Oudkarspcl vond het de klok passeeren en den volgen den dag op straffe van boete weer laten ko men ook dwingend. Spr. zou het zeer ge vaarlijk vinden van den veilingleider om te bepalen hoeveel aanvoerders door moeten varen. Het is ook noodig, dat versche groen ten worden aangeboden. De producten moe ten niet blijven liggen, maar wegl Spr. vond het niet goed, dat. dit voorstel afhan kelijk werd gesteld van de medewerking van de zusterveilingen. Door het voorstel van Oudkarspel kan men cle meest gelijke aan voer krijgen. De heer C. Bórst Pz., Oudkarspel, meende, dat men bij aanneming van het bestuurs voorstel teleurgesteld zou worden, want men kan niet op de leden aan. Het is cle bedoeling de Oudkarspelsche re geling voor een geheel seizoen te doen gel den. Spr. verwacht er succes van. De heer D. van Kleef, L.T.B., Langen dijk, zou, wanneer men het voorstel van Oud karspel aannam, liet seizoen willen verdee- len, opdat men niet het geheele seizoen op de z.g. slechte clagen zou moeten veilen. De heeren Krap (N. Niedorp), Groen (Ha renkarspel) en C. Keeman (Koophandel) verklaarden zich voor het voorstel Oudkars pel. De Secretaris verdedigde nogmaals het bestuursvoorstel. De heer K. Molenaar (Warmenhuizen, meende, dat elke veiling een regeling kan treffen, als ze maar worclt uitgevoerd. Voor boete gevoelt spr. niet. In Warmenhuizen werkte de re geling gunstig, doordat vrij regelmatig een gedeelte uit cle markt werd genomen. Spr. prefereert de re geling van Warmenhuizen. Voorz. zegt, dat de regeling van het be stuur gelijk is aan die van Warmenhuizen. Medewerking der leclen heeft men noodig. Oudkarspel wilde haar voorstel wijzigen, zoodat de regeling voor een half seizoen geldt. Het bestuur wilde aan het voorstel toe voegen, dat de namen van de tuinders bij het afgeven der nummers zullen -worden genoteerd, om het tijdverlies tegen te gaan. In stemming gebracht werd het bestuursvoorstel aangenomen met 668 tegen 380 stemmen Tegen stem den De Eendracht en L.T.B., Heer* hugowaard. Niet meer bnrgemeesters op de vergadering? De afdeeling L.T.B. t Veld zag gaarne, dat de Burgemeesters van de verschillende gemeenten, liggende in het veilingrayon, een uitnoodiging ontvingen voor de eerst volgende .vergadering van den N.M.B., om

Schager Courant | 1938 | | pagina 5