HEROPENING Scherens door v* Vliet geslagen Weer overproductie op de kweekscholen Te hard gereden Jac. Kossen Siiia Elizabeth Lenstra, Jb. KULJPER Wierlngerwaarti Rozijnenbroodje J. P. FRANZEN Aanzienlijke daling bofernofeering Waarom eiscfat Hitier geen eed van de Roomsche geestelijken Vieze vingers grepen naar Duitschland's vlag WietAenmn. Tactisch rijden van den Hol lander Amsterdamsche Sta dion Wielerbaan geopend. Voor de openingswedstrijden op de Sta dion Wielerbaan te Amsterdam bestond slechts matige belangstelling, hetgeen te wijten was aan de zeer ongunstige weers omstandigheden. Het programma bood enkele aantrekke lijke nummers. Natuurlijk het was niet voor de eerste maal, dat het viertal Scherens, van Vliet, Richter en Gérardin elkaar ont moetten, maar men mocht toch nieuwsgie rig zijn hoe deze nieuwe krachtmeting tus- schen den wereldkampioen en van Vliet, vooral met het oog op de aanstaande we reldkampioenschappen, zou eindigen. AR1E VAN VLIET Wij, die van Vliet in Augustus van het vorig jaar te Kopenhagen in de wereldkampioenschappen heb ben zien rijden voor de eerste maal als professional en die hem nu, na ongeveer een jaar, opnieuw tegen de sprinters van de topklasse hebben zien rijden, zijn van meening dat onze landgenoot niet alleen in snelheid, maar vooral ook in tac tiek sterk is vooruitgegaan. Hij bekeek de koers goed, in beide ritten tegen Scherens, en won. Won door snelheid, maar niet alleen daardoor. Goede tactiek van van Vliet. Scherens groote kracht zit o.m. in zijn formidabelen sprong van de laatste tien tallen meters. Prachtig nu was de tactiek van Van Vliet in den eersten rit tegen den wereldkampioen, toen hij bij de mara thontribune demarreerend. bij het ingaan van den bocht, zeker anderhalve lengte tusschen hem en Scherens had verkregen en daarbij reeds op volle snelheid lag. Scherens moest nog op topsnelheid ko men en dus alle krachten inspannen om te verhinderen, dat het verschil nog groo- ter werd. En toen hij daarin geslaagd was, had hij zooveel energie verbruikt, dat er voor zijn sprong op de laatste tientallen meters niet genoeg meer over schoot In den beslissenden rit beiden waren met 5 punten geëindigd na zes matches h deux en een rit Cfuatre dwong Sche rens Van Vliet den kop te nemen. v. Vliet ging echter hoog door de voorlaatste bocht, Scherens nam de leiding over, maar gaf on zen landgenoot voor de marathontribune volop gelegenheid binnendoor te komen. Maar toen zette van Vliet ook, fel spurtend door, en bij het uitkomen van de bocht, was Scherens reeds geslagen. Hij had het wiel niet kunnen houden. Ooms won bij de amateurs zonder eenige moeite, maar renners als Kropman, Smits en de Heus kómen meer en meer naar vo ren. Bij de stayers werd Wals gemakkelijk eerste. Groenewegen is misschien een renner die als stayer in de toekomst nog wat pres- teeren zal. Itoeiial DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Scheidsrechters achtste fmale6 aangewezen. Gisteravond zijn te Parijs de scheidsrech ters aangewezen, die de achtste finales van het toumooi om het wereldkampioenschap zullen leiden. Voor de wedstrijden Neder landTsjecho Slowakije en Ned. Indië Hongarije zijn het Fransche fluitisten, resp. Leclerq en Conrie. Naar wij nog vernemen zal de heer Lotsy als l;d van het organisatie-comité den wed strijd BraziliëPolen te Straatsburg bijwo nen. NED-INDISCHE ELFTAL NAAR FRANKRIJK VERTROKKEN. Gisterochtend zijn de Ned.Indische voetballers met den Parijschen trein van 10.56 uur uit Den Haag, via Pa rijs, naar Reims vertrokken, waar, zooals bekend, Zondag in de eerste ronde van het wereldkampioenschap zal worden gespeeld tegen Hongarije. De stemming onder de spelers en hun ge zelschap was opperbest. Natuurlijk wilde men zich over het resultaat van a.s. Zon dag niet uitlaten. Wèl kregen wij de verze kering, dat men zou vechten voor een eer vol resultaat. „De Hongaren zullen het niet cadeau krijgen", zeide de heer van Bommel. De heer Mastenbroek verklaarde nog, dat de spelers sedert hun vertrek uit Indië, aan boord en in Holland, vrij groote vorderin gen hebben gemaakt. Voorts deelde hij mede, dat de polsblessure van keeper Mo Heng ge nezen is, zoodat deze Zondag de plaats on der de lat zal kunnen innemen. En zoo behoort dus het eerste bezoek van de Indische voetballers aan ons land alweer tot het verleden. Een bezoek, dat ons in- tusschen omtrent hun sterkte in het geheel niets heeft geleerd. De Indiërs hebben zich gedurende hun verblijf hier te lande wel in een zeer geheimzinnig waas gehuld! $jehaken Bogoljubov wint te Bad Elster Te Bad Elster in Duitschland is een in ternationaal sclteaktournooi gehouden, dat door Bogoljubov met een half punt voor sprong op Eliskiases en Engels is gewon nen. Zooals bekejnd zullen zoowel Bogolju bov als Eliskases deelnemen aan het inter nationaal schaakfjournooi, dat op 8 Juni a.s. te Noord wijk begint. De eindstand van het toumooi te Bad Elster is: 1. Bogpljubov 6V2 punt; 2. en 3. Eliskases en Engels, ieder 6 p.; 4 en 5 Gilg en Kieninger, ieder 51/2 p.; 6 en 7 Rellstab en Ahues, ieder 4V2 P-; 8. Michel 3Vk p.; 9. Dr. Weil 2 p.; 10 jWeinitschke 1 p. Vrees veor toename in de naaste toekomst. De negentig openbare en bijzondere kweek scholen voor onderwijzers, die ons land rijk is, hadden in September 1937, zoo blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den TSaag, 5339 leerlingen, 609 of 10.2 minder dhn een jaar te voren. De ze nogal scherpe daling is, aldus het Hsb., vrijwel uitsluitend een gevolg van de reor ganisatie der kweehscholen, waarbij zij van vier-- tot driejarig d§n gemaakt. Het aantal voor de eerste maa^ toegelaten leerlingen in de beginklasse neefmt echter sedert 1936 weer toe. De overpjroductie van de kweek scholen zal zich in'de naaste toekomst dus weer voortzetten. Het openbaar kweekschoolonderwijs had in 1937 24 van het aantal leerlingen tegen 26.9 in het voorafgaande jaar; de ver schuiving is uitsluitend aan de confessio- neele scholen ten grtede gekomen. Het percentage zttfenblijvers op de kweek scholen bedraagt gemiddeld 11.8 dit is ongeveer de helft v<m het aantal doubleer- ders op de H.B.S. Gemiddeld slechts 57 van het aantal leerïfmgen wordt op norma len leeftijd op dekweekschool geplaatst; de overigen hebben allen een of meer jaren vertraging. Van hen. die in 19317 het kweekschooleind examen hebben gedaan, is 89.5 geslaagd, een percentage dat vrijwel gelijk is aan dat van 1936 (90.5 Vpor de hoofdacte daar entegen slaagden niet meer dan 54.5 van het aantal candidateua tegen 56.9 in 1936. Het totaal aantal leeraren is in 1937 met 52 gedaald, en bcdrojeg op den teldatum nog 992. De daling ijp het aantal docenten is procentueel dus hafef zoo groot als de te ruggang in het leerlingenaantal. Een autofciotsing bij Hooghalen. Een ernstig gewonde. Gisteravond omstreeks half negen is een personenauto, afkomsdfig uit Groningen, rij dende op den Rijksstraatweg in de richting Assen, ter hoogte van Hooghalen in de flank aangereden dootr een auto, kpmende uit de richting Assen. fsaar ooggetuigen mededeelden, had de Groningsc.be wagen epn zeer groote snel heid en deze wagen ktwam als gevolg van de botsing in een langfs den weg loopenden sloot terecht, waarbij tle auto zoo goed als vernield werd. In deze; auto bevonden zich de heer N. Magnus en diens 20-jarige zoon A. M., alsmede de he<gr A. Kattenburg, di recteur van de confectiefabrieken „Hollan- dia" uit Amsterdam. Beide laatstgenoem den liepen slechts eenime onbeduidende ver wondingen op, daarentflgen kreeg de heer M. Sr. ernstig letsel, vttaardoor hij niet op eigen gelegenheid naar, Groningen kon te- rugkeeren. Na verbond-Pin te zijn, is hij per auto naar huis vervoegd. De heer K. keer de per trein naar AmsÜerdam terug. De_ in zittenden van de auto, welke uit de rich ting Assen kwam, blelEen er zonder letsel te zijn afgekomen. Dc^ze wagen is ook slechts licht beschadigp. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Jef Last bemoeit zich niet met politiek In Scandinatvië en België uit sluitend geuterkt voor algemee- ne humanistische doeleinden. Naar aanleiding der beantwoording van de vragen in de Tweede Kamer van den hr. Van den Goes van Nathrs (S.D.A.P.) dooi den minister van Justitie, deelt, de heer Jef Last ons mede, dat hij zflch, sinds de mede- deeling der Amsterdamsidie politie in Janu ari 1937 strikt van iederel openlijke politieke activiteit in Nederland ejn van contact met eenige politieke partij Wier te lande heeft onthouden. Ook gedurenlie zijn verblijf in Scandinavië en België slond hij met geen enkele politieke partij in verbinding en trad uitsluitend voor algemeen humanistische doeleinden (ondersteuning der noodlijden de civiele bevolking van Spanje) op voor vergaderingen, welke dclor de neutrale Scandinavische hulpcomi'fé's voor Spanje waren georganiseerd. Hotuwel al deze ver gaderingen volkomen opeailiik waren, heb ben de politie en de regeteringen van deze vier landen dan ook geenl enkele maal re den gevonden om in te gidjpen of hom, als ongewenschte vreemdeling te beschouwen en uit te wijzen. Zijn eenijge politieke daad was het opzeggen van het lidmaatschap der Communistische Partij tij (iens zijn verblijf in Denemarken. Heden overleed, na een langdurig, doch ge duldig lijden mijn ge liefde Echtgenoot, Broe der en Zwager, Jb. Kossen, in den ouderdom van 47 jaar en 3 maanden. Uit aller naam, Wed. M. KOSSEN— Breen. Callantsoog, 2 Juni '38. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 12 uur op de Alg. Begraafplaats te Huisduinen. Hiermede vervul ik mijn droevige plicht, kennis te geven van het overlijdenvan mijn Baas, in den ouderdom van 47 jaar en 4 maanden. GRIETJE BAKKER. Groote Keeten, post 't Zand. Heden behaagde het den Heer tot zich te nemen, na een kort stondig, geduldig lijden onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, in den ouderdom van 56 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, P. v. Dijke. Breezand, 2 Juni 1938. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag' 6 Juni; ver trek vanaf Stoomweg 73, des nam. 1 uur. P. HOOIJ en G. HOOIJ—de Boer geven kennis van de geboorte van hun Dochter, ANNEKE JAC0BA. Schagerbrug, 2 Juni 1938. Gevraagd: EEN PAARD voor den hooibouw. Voor goed kosthuis wordt ingestaan, door K. KOOIJMAN te Wognum fN.H.). A.S. ZATERDAG, n.m. 3 uur van onze naar de eischen des tijds ingerichte zaak. Iedere kooper van 11.— aan waren ontvangt een fijne door Bonbons. U beleefd tot een bezoek uitnoodigend, Aanbevelend, Het H u w e 1 ij k van ALB. KAAN en GRÉ VRIES zal op Vrijdag 10 Juni te Win kel voltrokken worden. Thuis: 5 Juni te Anna Pau- lowna, Zwinweg 42. Ondertrouwd: PIET COMPAS en MARRIE WIGGERS, Terdfek, 2 Juni 1938. Langereis, Huwelijksvoltrekking 17 Juni. Receptie Benningbroek 12 Juni 25 en 8—10 uur O.T., Langereis 5 Juni 2 uur O.T. Jongeman met R. betr. vraagt HUISHOUDSTER, leeft. 25—30 j., Br. no. 986 Bur. van dit blad. VIER PAARDEN beschikbaar, voor den hooi bouw, bij J. NAP, b.d. Laanweg, Harenkarspel. Met de Pinksterdagen epn op Uw tafel. Tevens heerlijke VRUCHTENGEBAKJES. Beleefd aanbevelend, WINKEL. TEL. l«. Te koop gevraagd: VIJF BIGGENMERKEN, en te koop: Tien Texelsche Lammeren. Vader le prijs Texel. I\. SCHENK Kz., Wie- ringerwaard. Gevraagd: FLINKE JONGEN, liefst voor halve dagen. 16 a 17 jaar. P. BORST, Melkhan del, Zwarteweg 13, Breezand. Te koop: 30.000 DEENSCHE KOOL- PLANTEN, plukklaar, Jb. KOSTELIJK Weddy, Heerhugowaard, Noord TIEN CENTS IN DRIE WEKEN. De Leeuwarder commissie-noteering voor boter, die op 12 Mei nog op 91 cents stond en vla 89 cents op 19 Mei vorige week reeds was gedaald tot 85 cents, werd, zegt het HsbL, gisteren vastgesteld op 81 cents, dus een dubbeltje lager dan drie weken geleden- Vorige week werd de exporttoeslag on danks de prijsdaling, onveranderd gehand haafd op 45 cents, zoodat de binnenland- sche prijs en ook de melkprijs daal den, eerstgenoemde (zonder onkosten) tot f 1.30 in den groothandel, dat is dus precies het door de regeering voor de zomermaan den .vastgestelde niveau. Wapen in het conflict Niemöller Weigerende predikanten zetten hun standpunt uiteen. In verband met den eed van trouw aan Hitier, welke dezer dagen door de meeste Duitsche predikanten werd afgelegd, zond de belijdenis- kerk richting—Nièmöller, die, zooals bekend, den eed geweigerd heeft, een kennisgeving aan den president van den Evangelischen Opperkerkcraad dr. Werner, waarin zij haar stand punt in de volgende drie punten for muleerde: le. dat zij den ambtseed slechts af wilde leggen met de bijvoeging: „De zen eed leg ik af gebonden aan mijn ambtsbelofte". 2. Dat zij afwees om den ambtseed samen af te leggen met hen, die deze toevoeging niet op dezelfde wij ze eischten. 3. Dat zij den eed niet wilde afleg gen voor den president van den Opperkerkeraad of zijn gemachtigde, doch uitsluitend voor hen, die- daar toe vanwege den staat besteld wer den. Voorts bliikt dat van de 17000 Duitsche Evangelische predikanten er reeds ruim 16000 den ambtseed aflegden en dat bezwa ren door de groote Luthersche landskerken op geenerlei wijze zijn ingebracht De groote belijdenisbeweging— Mahrarens deelt de bezwaren van de Niemöller-richting niet en acht, dat het aanroepen van den naam Gods in den ambtseed reeds vanzelf insluit, dat men natuurlijk Gode meer ge hoorzaam moet zijn dan de men- schen, terwijl zij in geenen deele on derstellen wil, dat de staat van een tegengesteld gevoelen zou zijn. Het cijfer der wcigerenden beloopt vol gens sommige mededeelingen niet meer dan 200, volgens andere hoogstens 800. Tenslotte kan men op de vraag, waarom de burgerlijke ambtseed aan de Dnltsche predikanten werd opge legd en bijv, niet aan de Roomsch- Katholieke geestelijken, tot antwoord geven, dat het kerkelijk ministerie in samenwerking met den Evangeli schen Opperkerkeraad op deze wijze 't conflict met de opposltie-Niemöl- ler uitvecht. Het punt is daartoe niet zonder beleid ge kozen. De burgerlijke ambtseed kan in een staatskerk van.' Duitsch genre gevorderd worden zonder dat men dit abnormaal kan vinden. Men kwam op de idéé door de jongste proceduren, waarbij het ging over het optre den van staatspolitieke voorschriften. Men wil dit thans ten einde toe uitvechten en principieel beëindigen. Nieuwe incidenten In Tsjecho- Slowakije door Duitsche pers hoog van den toren blazen. „Families hongeren in Sudetenland" Nieuwe incidenten in Tsjecho Slo wakije, een inbeslagname van een Duitsche vlag, beleediging van Hit ier en andere plagerijen doen de Duitsche pers op ongekend felle wij ze ageeren. De grens van Duitsch land's gednld wordt snel bereikt, wanneer vieze vingers naar zijn vlag grijpen en de eer van Duitsch land aantasten, schrijft de Berliner Boersen Zeitung. Het blad komt tot 'de conclusie, dat het steeds duidelijker wordt, dat de regeering te Praag de teugels van het gezag ontglip pen. Wie thans nog de oogen voor de fei ten sluit, om wellicht Praag niet te moeten zeggen, wat om der wille van den Euro- peeschen vrede onder alle omstandigheden gezegd moet worden, maakt zich mede schuldig en mede-verantwoordelijk. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft o.m.: Zoolang zulke ontstellende gebeurte nissen, als men sedert weken dag aan dag meemaakt., mogelijk zijn. en zoolang verant woordelijke ministers bij alle vlijt in het verleen en van interviews voor loyaliteits verklaringen, niet hij machte xijn hun goe den wil. dien men dan nog wil veronderstel len, te doen gelden, zoolang bestaat er geen mogelijkheid, met de Tsjechen in politieke onderhandelingen te treden. Wat er nu weer gebeurdel Volgens het D.N.R. hebben op 29 Mei in het dorp Nieder-Nillersdorf in het district Senftenberg, vier Tsjechische soldaten een Duitsch echtpaar gedwongen een haken- kruisvlag uit te leveren, welke overeenkom stig de verordening van de Tsjechische re geering tegelijk met de Tsjechische vlag mag worden uitgestoken. De soldaten dron gen met de baionet op het geweer in den nacht de slaapkamer van het echtpaar bin nen en dwongen den man de vlag van zol der te halen. Zij namen deze onder schimp scheuten mede, evenals een nortret van den Fuehrer. Een klacht bij het militaire com mando bleef zonder gevolg. HU droeg witte kousen... De üresdener Neueste Nachrichten bericht uit Praag, dat te MaehrichSchoenberg een Duitsch onderdaan door Tsjechische solda ten werd aangevallen, omdat hij witte kou sen droeg. Hij werd mishandeld en een der soldaten gaf hem egn vuistslag in het gelaat waardoor hem een tand werd stukgeslagen. De soldaat werd door de politie aangehou den, doch verder ongemoeid gelaten. Families hongeren in Sudeten land, volgens de Duitsche berichten, want de vele bewoners, die in Tsjecho Slowakije wonen, doch in Duitschland werken zijn door het versperren van de wegen ernstig gehinderd. Velen kunnen hun werkplaatsen niet berei ken en moeten hun loon derven. Hierdoor zijn talrijke families veroordeeld tot honge ren, aangezien van Tsjechische zijde geen steun wordt verleend. Bovendien moeten vele fabrieken in het Sudetenland hun be drijf inper ken, aangezien door het ver sperren van wegen geen grondstoffen kun nen worden aangevoerd. Ook hierdoor is de werkloosheid in het Sudetenland aanmerkelijk toegenomen. Vol gens het Duitsche nieuwsbureau heeft het allen schijn, dat van Tsjechische zijde al les in het werk wordt gesteld om honger oproeren in Sudetenland te provoceeren, waardoor de Tsjechische soldaten zouden kunnen ingrijpen. Reeds zou in vele plaatsen levensmiddelenschaarschte zijn in getreden. aangezien de aanwezige voorraad op de eerste plaats voor- de militairen is en op de tweede plaats eerst voor de be volking. Tien mijnwerkers gedood Ramp in PennsylvaniB Uit Scraranton (Pennsylvanië) wordt ge meld, dat in een anthracietmijn der Volpe maatschappij, op een diepte van 1500 meter een instorting is ontstaan, welke door een gasontploffing gevolgd werd. Tien mijnwer kers vonden den dood en talrijke anderer werden gewond. Reddingsploegen zijn afge daald om naar verscheidene mijnwerkers, die nog als vermist gelden, te zoeken. Dertig menschen in de Nijl verdronken Op den Nijl nabij Maghagha is een veerboot omgeslagen. Dertig perso nen zijn verdronken. OOK AREND SCH. IN HOOGER BEROEP. H Naar wij vernemen, zal ook de heer Arend Sch., veroordeelde in de Schager be- lastingzaken, hooieer beroep aanteekene* sc tegen het tegen hem gewezen vonnis vai ïvi drie maanden gevangenisstraf. ANNA PAULOWNA Vergadering D.V.S Op de vergadering van de vischclub „Dooi Vriendschap Saamgehracht" waren buiten het voltallig bestuur 21 leden aanwezig. Na opening door den heer G. Philipsen en goedkeuring van het verslag van den secre taris, volgde een bespreking over het visch- water. Besloten werd als jaarprijs een wisselbe ker beschikbaar te stellen en het baarsjes geld ook nu weer te handhaven. Besloten werd den premieprijs te hand haven en voor de e.k. wedstrijd 10 prijzen uit te loven. Nadat bij de rondvraag verzocht was de convocaties tijdig te sturen, volgde sluiting. SINT MAARTEN Aan komen vliegen. Bij den heer P. Gootjes te Groenveld i? een postduif aan komen vliegen. Om de linkerpoot was een ring bevestigd, die Wi gemerkt P.S.C. 210 Nurp 3 8. W1ERINGERWAARL Door den storm werd gistermiddag aan dl Kleine Buurt de bovenste helft van zwaren boom geheel afgeknapt, terwijl hel gedeelte dat was blijven staan, tot bene den werd opengespleten. Het bovengedeelte kwam op de leuning van een loopbrug over de vaart terecht, waardoor ook een gedeelf te van de leuning werd gebroken. K1ERVEILING SCIIAGEN, 2 Juni. Aangevoerd: 70.000 kipeieren: 5658 Kg 3.15—3.25, 58—60 Kg. 3.20—3.35, 60—62 Kg. 3.30-3.40, 62—65 Kg. 3.35-3.70, per 100 st. HELDERSCHE EIERVEILING, 2 Juni. Aangevoerd 24920 kipeieren: 4861 Kz 2.90, 55—57 Kg. 3—3.10. 58—60 Kg. 3—3.50 01-03 Kg. 3.303.60, 04-70 Kg. 3,10-3.90. 230 eendeieren 3.—, alles per 100 stuks. HOORN, 2 Juni. 10 stapels kleine Boerenkaas f 21.50, 3 .stapels Boeren Comm. Kaas f 26.totaal 13 stapels, wegende 4028 Kg. Handel goed. MEDEMBLIK, 2 Juni. Aardappelen: Schotsche muizen 56.45. kleine muizen 4.60—6, kriel 2.653.65, pel 50 Kg. BROEK OP T.ANGENDIJK, 3 Juni. Aanvoer; 24.000 Kg. aardappelen: Schotj sche muizen 11.5012.60, drielingen 10.16- 12.70, kleine 7.609.20, 5000 bos rabarber 2.70—6.90, 330 stuks bloemkool 10.60, 2e sri f 13.76-14.90. NOORDSCHARWOUDE, 3 Juni. Geen aanvoer. te he trt nic 'ba cn de: uil W he hi. ni< zjj hu mi

Schager Courant | 1938 | | pagina 6