N. BERGEN BAL Van Rijswijk Nu nog een paar prettige Schoenen koopen bij Ruime keus, heerlijke pasvorm en altijd waarde voor uw geld 0 2 jj Ph. Stöve A. StivB-van Stipriaan g 8 Luc O Sportterrein Ne Niedorp Succes-Revue „Oké" Invallers bij landenwed- strijden weer toegestaan Van Klaveren gepasseerd! Chioeezen ontruimen Langfeng Engeland weer bij Italië op visite Moeder beschuldigt haar zoon van moord De „Ned. Werkgever" valt „Het Volk" aan Aan weerskanten van den slagboom Staatsschuld en werkloosheid Predikbeurten on. OSOOOCfOOiOÖOQOOiO 0 Den lOden Juni ho- Q Q pen onze geliefde Ou- 0 n ders, Behuwd- en Q g Grootouders, Q 0 en 0 Q hunne 50-jarige Echt- O O vereeniging te herden- 0 ken. Q O G. W. STÖVE. O 5 M. M. STÖVE— g STÖVE— Keete. ,4 FLIP. N fi ,AN- O P Receptie 35 uur. p Q Schagerbrug, Juni 1938 Q O O oio ooc»o cao oio oio oio len Pinksterdag '10 uur: N. NIEDORP B—SPORTERS B 31.30 uur: N. NIEDORP A—V.C.L. A. 1 uur: N. NIEDORP n—BERGEN II 3 uur: Te koop: Groote en kleine Karntjes, Makers en Zetters, groote koperen Ketels, 3 en 4 pits Stellen, zware en lichte Wielen met assen, maairiemen, enz. A. SCHOORL, Noord F 65, Behagen. Aanbesteding Maandag 30 Juni'38 zal ondergeteekende trachten aan te besteden voor rekening van den heer A. KAMP te Broek op Langendijk: het Glas-, Vert en Behangwerk voor het te Zuldschar- woude te bouwen woon huis met boet, enz. Bestek en teekening ver krijgbaar a f2.— per stel. Res titutie bij inlevering binnen een half uur na aanbesteding f 1.— Broek op Langendijk, 3 Juni 1938. J. M. DE JONG, Bouwkundige. Oudesluis ZAAL BUISMAN. ZONDAG le PINKSTERDAG Muziek: „The Midnight Swingers", Aanvang 7 uur. Te koop: EEN PINKSTIER, van beste afstamming gegaran deerd en 2 prima dekrijpe Bee- ren, bij S. BORST, t.a. „De Hengstman", H.H.waard Noord. Te koop: 2 mooie jonge GEITJES, blauw en reekleurig, 6 wéken oud. bij D. W. VISSER, Nes, Schagen. DEEN SCHE WITTE KOOL- PLANTEN te koop. GEBR. PAARLBERG, Schagerwaard. Te koop: EEN WERKPAARD, mak voor alles. G. DEKKER, Groenveld, St. Maarten. KERMIS WIERINGERWAAR D. ZAAL SCHENK. Bezoekt Kermis Maandag de opvoering van de Door de talrijke nieuwe scènes biedt Oké U weer geheel iets nieuws. Bespreekt Uw plaatsen!! Entrée f0.50. Gevraagd: EEN JONGEN voor lichte werkzaamheden en een 3-wiel Melkkrosje te koop bij J. A. ERIKS, hoek Zuider- weg, Anna Paulowna. Te koop: ROODE, GELE en DEENSCHE KOOLPLANTEN. bij W. GOVERS, Dirkshorn. KOOLPLANTEN. Te koop: 25000 roode en 30000 Deensche Witte Bewaar Kool- planten, best soort fl.00 per 1000, bij W. DEKKER Hz., Waarland D 1. Te koop: 1 zware Mc. Cormick MAAIMACHINE, 1 Deering Machine, bij D. GORTER, Barsinger- horn. In 't „Kleuterhuis" te Petten kan direct geplaatst worden EEN HULPJE, tegen kost, inwoning, bewas- sching, enz., en een klein zak- geldje. Zich aan te melden bij de Directrice. Mej. DE PATER te Lutje winkel, vraagt een NET MEISJE voor de huishouding, v. d. en n. Schriftelijk aanmelden. Gevraagd: Een mak PAARD, voor den hooibouw. Adres: W. WIT Az., Gouw, gem. Hoog woud. 1 H.A. KOOLLAND, te huur gevr., teeltbewijs aan wezig. Adres: T. KOSTELIJK, Noordscharwoude. 181 Uoti&al Mits de ontmoeting niet door de F.I.F.A. wordt georganiseerd. Op het F.I.F.A.-congres, dat momenteel te Parijs wordt gehouden, zijn gisteren verschil lende belangrijke besluiten genomen. Zoo zal het in den vervolge bij in terlandwedstrijden, welke buiten het directe verband van de F.I.F.A. wor den gespeeld, weer mogelijk zijn, in vallers tijdens den wedstrijd toe te staan. Worden de wedstrijden evenwel door de F.I.F.A. georganiseerd, zooals dat met de he den aanvangende wereldkampioenschappen het geval is, dan blijft de oude regeling van kracht. Opgemerkt zij nog, dat invallers al leen dan tevens den wedstrijd kunnen wor den toegestaan, indien dit door 'n onderlinge afspraak van de heide betrokken bonden is geregeld. Tevens werd besloten, dat voortaan zoowel voor amateurs als beroepsspelers, een trans fercertificaat zal noodig zijn van het land, waarin de voetballer voor het laatst gespeeld heeft, indien deze voor een club in een an der land zou willen uitkomen. Onze landgenoot, de heer K. J. J. Lotsy werd als bestuurslid» herkozen. Op het in 1940 te Luxemburg tc houden congres zal worden beslist, waar de wereld kampioenschappen 1942 zullen worden ge houden. Gegadigden hiervoor zijn Duitsch- land cn Brazilië. Wat het loondervingsvraagstuk betreft, een diepgaande studie zal zeer zeker noodig zijn, alvorens de F.I.F.A. hieromtrent definitief haar standpunt kan bepalen. RoJUen Christoforidis Tenet om den Europeeschen titel in het mid dengewicht. Griek door de I.B.U. als uitdager erkend. Het secretariaat van de Interna tional Boxing Union heeft den Griekschen kampioen Christoforidis erkend als uitdager van den Fransch- man Edouard Tenet, Europeesch kampioen in het middengewicht, waarbij bepaald is dat het gevecht om dezen titel tusschen beide bok sers voor of op 2 October 1938 moet worden gehouden. De Griek zou zich het recht op dezen ti- telwedstrijd verworven hebben door het winnen en het onbeslist boksen van partij en tegen den Duitschen kampioen Gustav Lder. Herinnert men zich echter bij de I B-U. niet meer. dat de Nederlandsche bok ser Beb van Klaveren op 23 Mei j.1. te Rot terdam op punten van Christoforidis heeft gewonnen? Trouwens, onlangs deelde men ons van bevoegde zijde mede. dat van Kla veren op 17 Juli a.s. in het. Fcyenoord Sta dion te Rotterdam tegen Tenet zou boksen, waarbij de Franschman zijn Europeeschen Kanton opnlenw gebombardeerd Steeds buitenlandsche protesten Terwijl volgens berichten nit Tokio de Japanneezen in den sector van Lanfeng successen hebben ge boekt, en drie Japansche colonnes naar Kaifeng oprukken, wordt in berichten van Chineesche zijde nit Hankau verklaard, dat de Chinee sche troepen, die Lanfeng hebben heroverd, zich thans terugtrekken, teneinde te voorkomen, dat zij door een omtrekkende beweging der Ja panneezen worden omsingeld. Han kau meldt, dat de Chineesche troe pen de Japansche strijdkrachten, die van Loeji nit naar het Westen op rukken, met succes hebben aange vallen, en den tegenstander ge dwongen hebben, zich naar laatst genoemde stad terug te trekken. Volgens berichten uit Amoy willen de Chi- neezen dit eiland heroveren. Hiervoor zijn 100.000 soldaten beschikbaar. Kanton is gisteren opnieuw gebombar deerd. Japan verklaart officieel dat de be richten, als zouden bij vorige luchtaanval len duizenden Chineezen zijn gedood, over dreven zijn. Het Japansche antwoord op de Amcrikaansche nota inzake de schending der rechten van Amcrikaansche burgers is weinig bevredigend. Ook in het Engolsche Lagerhuis zijn vragen gesteld over de her haalde bombardementen door Japansche vliegers. Chamberlain verklaarde, alles te willen doen wat naar zijn meening werke lijk ertoe kan bijdragen om te voorkomen, dat de Japansche regeering dergelijke bom bardementen sanctionneert, maar hij voeg de er aan toe, er niet zeker van te zijn, dat zulk een speciale stap eenig succes zou heb ben. Hedenmorgen heeft Kanton opnieuw een luchtaanval meegemaakt. De Japansche vliegers lieten dertig bommen vallen, welke schade aanrichtten in de regeeringsbureaux, in het centrale park van Ttaisjato en op de m arinescheeps wer f Veertig toestellen namen aan den aanval deeL Zonder onderbreking werd de stad 35 minuten lang met bommen bestookt, totdat de wolken en de regenbuien de vliegers ver dreven. Drijfjacht op misdadigers Tegen de kinderroovers in Amerika. De grootste menschcnjacht, welke Florida ooit gezien heeft, wordt te Princeton georga niseerd om de ontvoerders te vinden van „Skiegie", het vijfjarig zoontje van den pe- troleummagnaat James Cash. Vliegtuigen van de marine en van parti culieren nemen aan de nasporingen deel. 65 vaartuigen speuren de kust af over een lengte van 280 kilometer. Duikers, waar onder een vrouw, zoeken in de kanalen en met water gevulde groeven. De stad Princeton, waar de ontvoering plaats greep, heeft het aanzien van een sol- datenkamp. De deelnemers aan de naspo ringen zijn zoo talrijk, dat het roode kruis veldkeukens heeft geplaatst om licn te voc- Mededeeling dat Engeland in Spanje gaat bemiddelen? Het onderhoud dat Ciano de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, gister avond gehad heeft met Lord Perth, den Brit- schen ambassadeur; heeft in diplomatieke kringen te Rome levendige belangstelling ge wekt. Officieus doet men het voorkomen als of Lord Perth na eenige dagen van rust, doodeenvoudig het contact met het paleis Chigi heeft hervat. Van andere zijde wordt evenwel verno men, dat het gesprek betrekking had op verschillende actueele onderwerpen, met na me op de Spaansche kwestie. Lord Perth zou Ciano in kennis hebben geseld van de voornemens der Engelsche regeering aan gaande een eventueele Britsche bemiddeling tusschen Franco en de regeering. Tevens meent men te weten, dat Lord Perth gein- formeerd heeft naar den stand der onderhan delingen tusschen Frankrijk en Italië. Naar men weet, zijn deze besprekingen sinds drie weken opgeschort, aangezien de Italiaansche regeering besloten schijnt te zijn met Parijs geen definitieve overeenkomst te sluiten, voordat do Spaansche kwestie geregeld is in een geest welke overeenkomt met het ge zichtspunt en de belangen van Italië. Politieagent als priester ver momd weet oude vrouw beken tenis te ontlokken. Kerkelijke overheid protesteert. Naar „Kipa' 'meldt, heeft de bisschop van Seattle (Ver. St.) Z. II. Exc. mgr. Gerard Shanghnessen, in een onderteekend hoofdar likel in de „Catholic Northwest Progress" ten krachtigste geprotesteerd tegen de in triges van een politieman, die zich van het priesterkleed bediende en dit op schande lijke wijze misbruikte, om een oude vrouw een bekentenis te ontlokken over een mis daad, welke meer dan tien jaren geleden was gepleegd. De politiebeambte, Joe McCauley gehee- ten, wist in zijn vermomming als geestelijke het vertrouwen van bedoelde vrouw, zekere mrs. Marv F.leanor Smith, te winnen. Hij slaagde erin, deze te overreden, In verband met den moord, indertijd gepleegd op een zekeren Bassett „vrede met haar Schepper te sluiten." De 73-jarige vrouw zond daarop naar het bestuur der staatsgevange nis een schriftelijke verklaring, waarin zij haar zoon van moord be schuldigde en verklaarde, gezien te hebben, hoe baar zoon Bassett met een hamer had doodgeslagen. De bisschop, zegt de Msb. brandmerkt de afschuwelijkheid van het politie optreden en verklaart, dat elkeen, die nog vertrouwen in de achtbaarheid der rechters en gezwo renen stelt, niet kan gelooven, dat aan zulke op misdadige wijze verkregen beken tenissen eenige beteekenis zal worden toe gekend. SCHAGEN-NIEUWS Programma voor Zondag a. s. (Eersten Pinksterdag) D.O.S.K.O.-comb— SCHAGEN-comb. Vertrek 1.30 uur per fiets. J. J. Slikker G. Zwaan, A. de Wit C. Slikker, S. Breebaart, T. Moransart P. Dekker, J. v. d. Ben, J. Slikker, L Schoorl, R. v. Haren. Res.: G. G. Anneveldt, Hiermede geven wij kennis van het over lijden van onzen lieven Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer Jan van Exter, in den ouderdom van 85 jaar. Uit aller naam, JAC. VAN EXTER. Oudkarspel, 4 Juni '38. De teraardebestelling zal plaats hebben te Oudkarspel op Dins dag 7 Juni 3 uur nam. Het conflict Peru-Ecuador Klein garnizoen in Ecuador aangevallen. Officieel wordt uit Ecuador medegedeeld, dat een detachement Peruaansche soldaten een aanval heeft ondernomen op een klein garnizoen van Ecuador ten Oosten van Ro- cafuerte. Hierbij werd een soldaat gedood, terwijl een luitenant en de rest der man schappen gevangen werden genomen. Ver der verluidt, dat de Peruaansche regeering troepen samentrekt aan de grens van Ecuador en dat een sterke troepenafdeeling naar Tumes gezonden is. Een Peruaansche kanonneerboot nadert de z.g. status quo-zone tot op twee kilome ter afstand. De regeering van Ecuador heeft tegen deze schending een protest te Lima, de hoofdstad van Peru, laten hooren, en te vens een verklaring afgelegd, om de onge ruste bewoners van Rocafuerfe te kalmee- ren. Nederland is niet achterlijk op sooiaal gebied. Onder den titel: Men moet maar durven schrijft de Nederlandsche Werkgever: „Het Volk" van 6 Mei (Avondblad) be vatte een artikel ter inleiding van het N. V.V.-congres te Amsterdam, waarin de volgende passage onze aandacht trok: „Ook op ander gebied is nog veel te ver richten. Op het stuk van de sociale verze keringen behoort Nederland tot de achter lijkste landen. En de inleiding van den Verbondsvoorzitter E. Kupers over de eischen van het N.V.V. inzake de sociale verzekeringen is daarom zeer belangrijk." Wie dit geschreven heeft, is ons uiter aard onbekend. In elk geval is de redactie van „Het Volk" hiervoor verantwoordelijk. Welnu, wij som mee ren zoowel den onbekenden schrijver als de redactie, om van de vijftig staten, die deel uitmaken van de Interna tionale Arbeidsorganisatie, enkele landen te noemen, waar de arbei ders, wat de sociale verzekering betreft, het beter hebben, dan te onzent. Het getuigt van buitengewone lichtvaardigheid, om niet te spre ken van krasse onwetendheid of kwade trouw, ons land, dat op so ciaal gebied in 't voorste gelid staat een der achterlijkste landen op het stuk van de sociale verzekeringen te noemen. Een dergelijke „voorlichting" van de arbeiders is beneden peil. Tot zoover de „Ned. Werkgever." Het Hsb. geeft hierop het volgende com mentaar: Ook wij zien met belangstelling het ant woord van „Het Volk" op deze sommatie tegemoet. Naar men beweert is in Sovjet Rusland de arbeider werkelijk tegen alles verzekerd (op papier) en heeft mén in Duitschland ook onder het tegenwoordig regiem het uitgebreide sociale werk der Berufsgenossenschaften niet afgebroken. Doch wij vermoeden dat „Het Volk" deze landen liever niet zal willen aanhalen als een paradijs van vooruitstrevendheid op sociaal gebied. Mexico dan misschien, het gastland van Trotsky? Of corporatief Italië? Wij zijn benieuwd. Doch laat ons, aldus het blad, niet vooruit loopen op het ant woord. Waarom Parijs cn "Rome niet nader tot elkaar kwamen. Naar aanleiding van de Donderdag door Ciano te Milaan gehouden rede, bespreken verschillende bladen de Fransch—Italiaan sche betrekkingen en verklaren zij, dat de besprekingen, die de vorige maand tus schen Rome en Parijs werden geopend, af gebroken werden, omdat „te veel misver standen en vooroordeelen de regeering te Parijs beletten zich op duidelijke wijze met Rome te verstaan". De „Avvenire" schrijft, dat één misver stand, dat uit den weg geruimd moet wor den, gemakkelijk aan te wijzen valt. Frank rijk moet de Pyreneecngrens sluiten. De „Tribuna" is van meening, dat het vraagstuk der benoeming van een ambas sadeur van ondergeschikt belang is. Wat beide landen scheidt, is. dat Italië en Frankrijk zich aan weerskanten van den slagboom bevindien en zoolang de Fransche regeering niet den noodzakelijken stap zal weten te doen om dozen afstand te over bruggen, is het vergeefs te hopen, op een hervatting der besprekingen tusschen beide landen* De aardappelen zijn te duur Bond van kleinhandelaren adres seert. De Bonn van Kleinhandelaren in Aard appelen, Groenten en Fruit in Nederland, heeft in een adres, waarin wordt betoogd, dat de groothandelsprijs der aardappelen ver boven de financiecle draagkracht van een groot deel van ons volk uit gaat, opnieuw tot den minister van economische zaken ge wend, met het dringend verzoek, maatrege len te willen treffen, welke hun kunnen lei den tot meer evenredige prijzen voor dit volksvoedsel, door wegneming van elk ob stakel, dat een redelijken prijs in den weg staat, Toen president Roosevelt de „New Deal" inzette, dus constateerde on langs zijn voorganger, oud-presi dent Hoover, bedroeg de staats schuld 21 milliard dollar. En de Vereen. Staten hadden, aldus de „Standaard" 12 millioen werkloo- zen. Thans nu de methode, die men ook ten onzent aanprijst, eenige jaren heeft gewerkt is de staats schuld gerezen tot 42 milliard dol lar. En het aantal werkloozen. be draagt 12 miillioen. Hierin ligt toch een les. De New Yoric Times schreef: als waar lijk de vele millioenen, die in het maat schappelijk leven werden ingespoten, wel vaart moesten brengen, zouden de V.S. thans een land van grooten voorspoed moe ten zijn. Het tegendeel is het geval. Een democratisch blad als de Baltimor© Sun constateerde, dat juist de onzekerheid van het staatsbudget de malaise veroor zaakte. President Roosevelt omringde zich in het begin met een staf van bekwame experts, veelal hoogleerarcn in de occonamie. De bekende „braintrust". Die trust is al lang verdwenen. Men constateert nu: de presi dent is alleen. Nog heeft hij vertrouwen bij velen. Maar hoe zal het in 1940 zijn? Als de eindbalans wordt opgemaakt? De Fransche sociaal-democraten houden hun congres. Ook zij kunnen een balans opmaken. Tot tweemalen toe heeft het zgn. Volksfront onder leiding der sociaal-demo cratie een ministerie gevormd, dat de ver heven koopkracht-theorie in toepassing mocht brengen. Beide keeren is het kabinet gestruikeld over financieele moeilijkheden, wijl het vertrouwen zoek raakte en alles in de war liep. En het is niet verkeerd in deze dagen van het werkloosheidsdebat de vraag te her halen: waar is de Belgische staatsman de Man, de man van „het plan"? Er zijn gegevens genoeog, die tot bezin ning kunnen leiden. Maarhet bezinnen zelf wordt helaas bij velen niet gevonden, aldus het blad. ZONDAG 5 JUNI. Ned. Herv. Gemeente. Wieringerwaard, 's av. S uur, de heer C. A, Korndörffer. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. F. W. J. van den Kieboom. Kerkkoor. E. V. „Maranatha". Bergen, voorm. 10.30 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. MAANDAG 6 JUNI. E. V. „Maranatha". Bergen, voorm. 10.30 uur, Ds. Kloosterman, van Amsterdam. ALKMAAR, 3 Juni. Op de heden gehouden graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 34 sta pels voertarwe f 7.50-8; 99 H.L. gerst 7.50, gerst chev. 7.65—8; 260 H.L. haver 6—0.75; 35 HL. boonen, w.o.: bruine 11.5018, ci troen f 1015, duivten f 7.50 en witte boo nen f 2324; 1 H.L. diversen; 9 H.L. kar- wijzaad f 19; 11 H.L. erwten, grauwe f 26 en vale f 15.60. Alles per 100 Kg. Totaal aanvoer 458 H.L. Handel stug. ALKMAAR, 3 Juni. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aanbod 3730 stuks, verkocht 3050 stuks, prijs f 19—20, Commissie 40 plus, aanbod 280 stuks, verkocht 130 stuks, prijs f 20—21, Middelbare 40 plus, aanbod 160 stuks; Ed. Kruid, aanbod en verkocht 160 stuks, prijs f 20 per 50 Kg. Totaal: aanbod 43.30 stuks, verkocht 3340 stuks. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 3 Juni. Aardappelen 12—13, aardbeien 13—26, aalbessen 15.—, andijvie 1.60—3.60, asper ges 12—44, bloemkool I 12—17. idem II 6 —10, druiven 52.kropsla 0.501.30, kom kommers 38, peterselie 12, postelein 0.150.30, peulen 2124, rabarber 410, raapstelen 0.80—1.30, radijs 0.90—3.50, selde rie 0.50—2, spinazie 0.150.99, snij boonen 33.dubbele sperciebooncn 50.tomaten 14:15, uien 3.504.50, wortelen 39. MEDEMBLIK, 3 Juni. Aardappelen: Schotsche mutzen 11.10—11.70 kleine muizen 9.20—10.10, kriel 6.20—7.10, per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK. 4 Juni. Aanvoer: 14.000 Kg. aardappelen: Schot sche muizen 10.4011.80, kriel 5.S0—7.30, drielingen 10.1010.80, 2955"bos rabarber 3.706.10, 11425 Kg. tomaten: A 22.5025, B 22.50-22.S0, C 24.20—25.00, CC 20.10. NOORDSCHARWOUDE, 4 Juni. .Geen aanvoer.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11