y BmI& fanyeni en tneü^el! B c Zo, één dag voor Pinksteren. Hoe voelen jullie je wel niet? Zeker net als de Kinder vriend, die* op het ogenblik achter z'n schrijfmachine zit met een vacantiegevoel in z'n benen. En toch duurt het nog wel 2 maanden voor ik er voor een paar weken uittrek. De raadsels hebben ditmaal geen speciale zorgen gebaard, merk ik. Geluk kig maar, want jullie worden af en toe lastig. Vooral als de ene helft zegt dat ze te makkelijk zijn en de andere dat ze zo „eng moeilijk" waren. Deze week is het taartweek, zie ik op m'n kalender. De gelukkige vindt z'n naam hieronder. Ik denk dat hy gauw opgesmik keld is en geen kans krygt te bederven... De gelukkige was: PIET DEKKER, Molenvaart 40, Anna Paulowna. Trynie Delver, Schagen. Ik begrijp het. Met de schoonmaak is zeker in de drukte de penhouder zoekgeraakt en de inktpot en het papier. Maar gelukkig: de zaken zijn nu weer gevonden en ik hoop iedere week weer een episteltje van je te ontvangen. Kan ik er op rekenen Corrie Keyzer, Schagen. Corrie vraagt me of ik vroeger de vierde klas ook zo moei lijk vond. Dat is een lastige vraag, want het is al weer een paar jaar geleden, dat ik in een bruine bank met een zwart inktkokertje zat. Maar of de vierde moeilijker was dan de andere... nee, dat kan ik niet zeggen. Ik vond ze allemaal even makkeijlk... of moei lijk! Pietje de Vet, Schagen. Reusachtig Pietje, dat moeder al weer een paar uur per dag op mag zitten. En... dat je vader gauw thuis komt. Jij gaat dus in dubbel opzicht een prettige tyd tegemoet. Doe je moeder m'n hartelijke groeten? Niet vergeten hoor en 'bedankt voor je fijne lange brief. Dag Pietje! Henni Speelman, Schagen. Kijk, dat is i een nieuwe naam, maar ik weet niet of dat Henni wel goed is. Het kan ook Denni zijn. Het briefje is klein, maar dat kan nog ver anderen. Is je broertje van de week nog thuisgekomen uit het ziekenhuis? Schrijf je me dat volgende week eens, Henni? Janie Borst, Schagen. Ik ben vorige week ook naar de duinen geweset, ondanks dat het lelijk koud was en je je overjas nog best kon velen. Maar gelukkig, in de dalen was het al heerlijk zoel en in de lucht rook je al de geuren, die ons vertellen dat het haast zomer is. Een echte vacantie-lucht, vindt je ook niet Gerie Dekker, Scliagerbrug. Fijn hè, om dat boek te winnen? En kan jouw moeder ook zo zalig voorlezen? Nu, de mijne kan dat ook, avond aan avond, als we met z'n twee tjes alleen thuiswaren. Ik zie ze nog bij de kachel zitten met „Jaap Holm" en „Dik Trom" en „Een Schooljongen" op haar knieën Ik kreeg er nooit genoeg van. Jij ook niet Hida Bestevaar, Schagen. In speeltui nen kun je plezier maken voor 10, vertel me daar maar niets van. Vorig jaar was ik ook een dagje naar Bergen en Schoorl met m'n kleine neefje Warrie en die is zo lang in de tuin gebleven, dat de dag om was voordat ik eigenlijk in de duinen geweest was. Maar tjéaaa... zo was ik natuurlijk vroeger pre cies hetzelfde. Kika Keyzer, Schagen. Wel bedankt voor de gestuurde donateurskaart. De con tributie van een half jaar, ten bedrage van 10 cent, kun je Woensdagmorgen aan het Bureau' komen halen. Het lied „Weest ge groet volschone lentetijd" ken ik ook. Dat zing ik dikwijls uit volle borst als ik in het bad ben. Gek is het, dat iedereen zangzin heeft als hij in 't bad is. Jij ook? Piet Dekker, Anna Paulowna. *Ja, dat weet ik, dat er twee Dekkertjes in de club zijn. En dat jouw vader monteur bij Naaste pad is, wist ik óók. Ken jy al een beetje van het vak. Het is anders wel erg moeilijk hè, met al die asjes, schroefjes, radertjes en moertjes. Je brief was in orde hoor. Zo nog eens proberen! Dag Piet! Miek Leguit, Schagen. Nee, verkouden ben ik gelukkig de laatste tijd niet meer, en ik heb inplaats van een beddelaken weer een gewone zakdoek in m'n zak. Jullie zijn wel gelukkig geweest zeg, met dat winnen van prijzen. Zijn jullie soms onder een byzzodere ster geboren Japie Klomp, Stolpervlotbrug. Fijn Japie, na zes weken eindelyk weer op de been. Ben je de zuster niet om haar hals ge vlogen? Ik had het vast gedaan als ik nog zo klein was als jy. Wat zal je benieuwd zijn naar je schooltuinje kerel. Ik kan het me voorstellen hoor. Maar ik denk dat je vrien den het wel goed voor je onderhouden heb ben. Schrijf me dat maar eens. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. Zo, komt iedere avond Kees Everts bij jullie om te helpen met het schapenmelken. Die Kees is een leuke jongen. Hij doet al zo lang met onze rubriek mee als ze bestaat. En dat is al weer een aardig tijdje. Maar... dat briefje van jouw was maar klein van de week hoor. Beter je je leven volgende maal? Gerie Kuyper, Moerbeek. Kijk, al weer een nieuwe vriendin. Dat vind ik leuk, ook al schrijft je maar 6 regeltjes. Ik denk dat ze haar nieuws bewaard voor volgende week. Is het zo Gerie Piet Dekker, Anna Paulowna. Nee, dat is me bekend, Piet, dat Trynie Dekker je zusje niet is. Dat heb ik nooit gedacht. Jouw 'vader is de molenaar, op wiens briefpapier met de molen er op,, je altiju schrijft. Vindt je vader dat zo maar goed? Neli Lak, Foogwoud. Wel bedankt voor je goede wensen met Pinksteren Neli. Ik hoop maar dat ze uitkomen en dat de zon schijnt en de regen wegblijft, want anders vallen al m'n plannen lelijk in duigen. En dat zou jammer zijn. Dat de os geen huisdier is, geef ik niet toe. Het is er wel degelijk een, zij het dan een groot. Laat de meester maar eens in 't woordenboek van Koenen kijken. Bep en Trien Ttfsen, Anna Paulowna. Nou... je brief was eigenlijk een beetje te kort jongedames. Hadden jullie met z'n bei den zo weinig nieuws? Volgende keer beter hoor! Wat m'n pinksterplannen betreft lees daarvoor maar het briefje hierboven. Dag! Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Ja, ik ga uit, Nellie en Kees, tenminste... als er niets tusschenkomt. Want er kan een kink in de kabel komen. Iemand bij me thuis is namelyk een beetje ziek geworden en als dat niet beter is... dan ga ik er na tuurlijk niet op uit. Maar ik vermaak me wel hoor. Net als 'jullie! Klaas Borst, Schagen. Dat is nog eens een fyne opoe zeg, die jou zo maar even een voetbalpakje cadeau doet. Daarvoor heb je haar zeker wel eens lekker gepakt, is het niet? Als opoe eens aan den Kindervriend denkt houd hij zich aanbevolen hoor... Jacoba Kuiper, Schagen. Alsjeblieft... was me dat even een verjaardag, zeg. Een halve brief had je nodig om het allemaal op te sommen. Ik was vroeger nooit vergeten, maar als ik lees wat ze jou allemaal ge geven hebben... of je ook verwend wordt! Rienus Schrieken, Stolpervlotbrug. Nee Rienus, die juffrouw op kantoor die jouw bloemen aangepakt had was m'n vrouw niet, ook al dacht je dat. Maar je hebt het goed gezien dat ze er blij mee was. Dat is ze altijd als ze de Kindervriend niet vergeten. Aardig hè? Tronie Dekker, Anna Paulowna. Die tante Matje verdeelt zo nog al eens prijzen bij jullie in Schagen zeg. Iedere week zijn er minstens 5 briefjes bij van jongens en meisjes die een prijsje in de wacht gesleept hebben. Dat er meer Dekkertje in den polder wonen, dat wist ik en daarvoor heb ik al geschreven ook. Tot volgende week Trijnie. Bram v. 'd. Welle, Kolhorn. Ja, het was jammer dat Nederland die laatste interland wedstrijd niet gewonnen heeft want ik ge loof dat ze daar best kans voor hadden. En wat nóg erger is ...het kostte me een kwartje want op kantoor hadden we een „swiepste- kie' 'gemaakt. Weet je wat dat is? Zo niet, dan zal ik je dat volgende week eens haar fijn vertellen. Annie en Gerrit Raderaaker, Petten. Zo, is het Indische postpapier op, ik zou dan maar een, twee, drie aan m'n tante schrijven of ze nog eens in haar portemon- naie wil kijken. En wie weet hoe gauw ben je weer in het bezit van zulk prachtig papier. Dat Cor Akkerman verloofd is, wist ik niet. Klaas Borst, Schagen. Leuk dat de dui ven al weer gewend zijn Klaas, zijn ze mooi Hoe gaat het met moeder in Nunspeet? Dat moet je volgende week eens schrijven. Doe je het?? Jeltje Peetoom, Noord Scharwoude. Nee Jeltje ,die man op de stoomfiets was ik niet. Op dat oogenblik was ik thuis en aan het spelen met Djoek, m'n hond. Djoek heeft de lente in z'n hoofd want hij doet niets als springen en dansen en vliegt tegen iedereen op. Stynie Hemke, Noord Scharwoude. JjJ en Jeltje zijn kranige loopsters hoor. Als dat zo doorgaat kom ik jullie nog wel eens tegen bij de vierdaagse. Stel je voor zeg, 4 dagen tip pelen. Zo jongens en meisjes, dat was het laatste briefje. Nogmaals: prettige Pinksterdagen en... tot volgende week. fóndeAMimd Nieuwe Raadsels Mijn geheel bestaat uit 17 letters en mo#t tegenwoordig ieder kennen. Hier zijn de letters: ADDEEEEEGGLNNRSVW. Begin met D en maak er vijf woorden van. 't Lijkt niet zoo eenvoudig, maar het valt mee. Succes! Oplossingen raadsels vorige week Meter, eiber, ieder, katje, enkel, vader, eikel, regen. Het gevraagde woord is: Meikever. Goede oplossingen ontvangen vant Goede oplossingen ontvangen van: Ab M., Barsingerhorn, Gerie D., Schagerbrug; Hen dricus P., Keinsmerbrug: Geerie K., Moer beek; Neli L., Hoogwoud; Bep en Trien T., Anna Paulowna Nellie en Kees Everts, Keins merbrug, Annie en Gerrit R., Petten; Trynie D., Kolhorn; Grietje H., Anna Paulowna, Piet D., Anna Paulowna, Hilde B., Schagen, Hilda B., Schagen, Miek L. Schagen, Jacob J.K., Schagen. Ook kleine tuinen kunnen mooi zijn Nu de tijd weer is aangebroken, dat j'ullie gaat werken in je eigen tuintje of het hoek je, dat je in de grote tuin van vader en moeder hebt gekregen, is het wel aardig jullie eens wat te vertellen van de grootste tentoonstelling, die ooit op tuinbouwgebied is gehouden en die pas is geopend in Es sen. Natuurlijk begrijp je wel, dat veel grond nodig is om een enigszins vollédig •beeld te geven van alle plantenj die je in een tuin kunt kweken. Omdat men op een tentoonstelling altijd zo veel mogelijk wil is gemaakt. Dan zijn er terrassen aange legd, die je alleen maar willen laten zien, wat je met de kleur van bloemen kunt bereiken. In een halve boog daaromheen liggen nog een arena, waarin talloze soor ten dahlia's te zien zullen zijn, rozenter- rassen waar je niet alleen verwonderd staat over de prachtige kleuren, maar nog kunt genieten van de heerlijke geuren. Dicht bij de hoofdingang vind je een zoge naamde pergolatuin, waarin veel steen is verwerkt in de vorm van zuilengalerijen. laten zien, is het oppervlak langzamerhand zo groot geworden, dat men op deze ten toonstelling zelfs een kleine spoorbaan heeft aangelegd om de bezoekers langs de bezienswaardigste punten te rijden. Op die manier kun je genieten zonder er moe bij te wordpn. Nu is deze tentoonstelling niet alleen be doeld om er een paar aangename uren door te brengen, je kunt er ook veel leren. In de grote hallen heeft men de stof keurig gerangschikt en laat men je aan de hand van goede en slechte voorbeelden zien, hoe je het beste in je tuintje aarde, water, glas, ijzer en zoveel andere grondstoffen kunt benutten. Op het middenterrein zijn aangelegd een grote bloemenhof, met in het midden een vijver, waarin weer een kunstmatig eiland Door het dak, dat opengewerkt is, hangen allerlei sierplanten omlaag. In deze tuin zijn rijk versierde ijzeren hekken opge steld. Als je eens kon rondwandelen in de koloniale afdeling, zou je misschien den ken dat je droomde van een Indianenge- schiedenis. Daar staan heel wat kleine huisjes, met vurig beschilderde schilden en alles wat daar verder bij behoort. Toch zou je het meest je hart kunnen ophalen in de kleine tuintjes, die rondom dit grote complex zijn aangelegd. Want hier kan je zien wat je al niet kunt berei ken op een klein stukje grond. Het kan even schilderachtig worden als een grote, prachtig aangelegde tuin. Daarvoor is al leen maar nodig dat je weet hoe je het moet dóen, en dit wil men je op deze ten toonstelling juist leren. rietje Eskes; Klaas en Gerard Jellema; Annie en Co Visser; Gerda Berkhof; Alie Teunissen; Loes Flotat; Henny v. Os; Re pelsteeltje; De Bengeltjes; Sientje Korbee; Henk Korbee; Piet en Jan Strous, Vlissin- gen; Gonnie Aarts. Hoe ontstaat een nieuw vierkant? Dit is een aardig spelletje, als je van leg kaarten houdt. Je kan hiermee zelf een legkaart je maken. Let maar eens op, hoe dat gaat. cX J Eerst neem je een stuk papier en een li niaal. Teken nu op het papier een vier kant, waarvan de zijkant 6.3 cm. lang is. Kunnen jullie dat wel? Als je het te moei lijk vindt, wil vader of moeder misschien wel even helpen. Als je het grote vierkant getekend hebt, trek je daar 4 lijnen in, zo dat 9 kleine vierkantjes ontstaan. De zij lengte van deze vierkantjes is dan 2.1 cm. lang. Kijk maar goed naar het plaatje, dan weet je hoe je het doen moet. Nu ga je de vierkantjes die op de hoeken staan, met een vlakgom uitvegen. Als je nu de lijn om de andere vierkantjes nog eens dik overtrekt, kan je goed zien, hoe het fi guurtje wordt. En nu komt een nauwkeu rig werkje, dus let maar eens goed op! Je moet een lijn trekken van de éne hoek naar de andere, dwars door het figuurtje heen. Dat is lijn a Nu moet je lijn b zó trekken, dat hij loodrecht op lijn a staat, dus dat- de hoek tussen die lijnen helemaal recht is. Zet nu in de vierkantjes de let ters A, B, C en D. Nu neem je een grote schaar en knipt langs de dikke lijn om het figuurtje heen en langs de lijnen a en b het papier door. Kunnen jullie van de 4 stukken, die je nu gekregen hebt, weer een nieuw vier kant maken? Probeer het maar eens en kijk dan naar het tweede plaatje of het goed is. EEN REUZENKLOK. De grootste klok van Europa hangt op het 267 meter lange perron van het Hoofd station in Leipzig. De wijzerplaat heeft een doorsnede van 2.70 meter. In het geheel zijn er in het hoofdstation in Leipzig 200 klokken, die allen op één klok zijn aange sloten, die iedere morgen op een bepaald tijdsein uit Berlijn gelijk gezet wordt. van het licht dat op en neer deinde met de zachte golven. Mugambi zat aan het stuur, Sheeta kroop aan de voeten van den aapman; achter Tarzan kwetterde Akoet, die de lang zamere apen in lage bromtonen zijn orders gaf. Maar Tarzan van de apen zei geen woord; zijn blik was met een grimmige vast beradenheid op de schoener gevestigd, die nu vlak voor hen opdook. (Nieuwe spelling,^ EDGAR RICEj BURROUGHSl 81, Binnen enkele minuten kwamen de apen van Akoet uit het oerwoud te voorschyn, die trotse, machtige troep, en begaven zich on middellijk naar het strand. Onderwijl hadden de drie mannen zich bezig gehouden met de romp van het eigengebouwde schip, aan welks bruikbaarheid Tarzan wanhoopte. Akoet, de grote aan met het meeste verstand, snelde hen te hulp en met vereende krachten gelukte het tenslotte de boot te water te laten. De roeispannen van de beide kleine boten van de Kinsaid (die deeelfde nacht, dat de mensen hier op het strand waren geland, door de gol ven waren aangespoeld), waren gebruikt om het zeil voor de tenten op te houden. Haastig werden zij te voorschijn gehaald en in die tijd was de rest van de apen door het water naar het schip gegaan, zodat alles in gereedheid was om naar het licht te roeien, dat stil over het rustige water scheen. Opnieuw waren de wilde dieren van Tarzan in dienst getreden van hun meester en zonder een vraag te stellen namen zij hun plaats op het schip in. De twee mannen, want de parelvisser kon het niet over zich verkrijgen om zich bij hen aan te sluiten, grepen de roeispanen, gebruikten deze als paddies, terwijl sommige apen hun voorbeeld volgden. En nu bereikte het plompe schip, met Sheeta voor op de boeg, heel rustig de zee. Vlug maar stil gleden ze in de richting

Schager Courant | 1938 | | pagina 15