De tyrannie der wapenkoningen Het geheim van het Krupp-staal Zij, die de wereld vegeeren Het publiek went aan surrogaten Liefdesdrama Wapensmokkelarij Beide beenen door trein verbrijzeld KRUPP. Eén der kopstukken uit 'de Kr upp-dynastie: dr. Gustav Krupp von Bohlen und Halbach, die toen hij in 1906 met Bertha Krupp huwde, den beroemden naam voor den zijnen mocht zetten. Met vier U arbeiders begonnen De geschiedenis van de stad Es sen hangt nauw samen met die van de familie Krupp. De Krupp's vor- iflen er een soort dynastie, een machtige en werkzame dynastie van begaafde en energieke mcnschen, welke reeds een zeer wisselvallige carrière achter den rug heeft. Want toen Friedrich Krupp in 1811 zijn fabriek tot „vervaardiging van En- gelsch gietstaal en alle daaruit te maken artikelen" begon, kou hij te rugzien op zes generaties Krupp, die reeds vóór hem te Essen ge woond hadden. Behalve gemeenteraadsleden en hurge meesters trof men onder deze voorvaderen ook reeds ijzer- en wapenhandelaren aan. De grootmoeder van Friedrich Krupp kocht omstreeks 1SÖ0 de gieterij „Gute Iloffnung". waar pannen, geweerkogels en kachels ver vaardigd werden. Het. bedrijf deed echter zijn naam geen eer aan; Friedrich was niet sterk en verkocht de fabriek. In 1811 maakte hij kennis met cenige ex-officieren, die beweerden, Engelsch gietstaal te kunnen ver vaardigen en Friedrich, die nog het vuur der jeugd in zich voelde, zag iets geweldigs in deze onderneming. Zoo sloot hij in 1811 een overeen komst af, die heslissend voor zijn leven zou worden. Friedrich Krupp liet groote schulden achter. Toch troffen hem ook hier veel tegensla gen, want spoedig bleek, dat de officieren van gietstaal niet het minste verstand had den. Zijn kapitaal smolt weg als sneeuw voorde zon, maar dag in dag uit zette Fried rich met cenige arbeiders zijn onderzoe kingen betreffende de beste kwaliteit staal voort. Reeds na eenigen tijd kon hij be langrijke hoeveelheden gietstaal producee- ren en wat meer zegt, dit gietstaal deed in geen opzicht .onder voor het. Engelsche. Wel dra kwamen er nu ook bestellingen; eerst door kleine bedrijven; later bestelden ook staatsbedrijven en groote fabrieken staal bij Krupp. Hoewel Friedrich nog steeds onder drukkende schulden gehukt ging, begon hij nu toch aan den bouw van een groote nieu we fabriek. Het noodlottige gevolg hiervan was, dat de producten \iit de oude fabriek weer van minder goede kwaliteit werden, zoodat de bestellingen teruggestuurd wor den. Toen Friedrich Krupp dan ook in 1820 overleed, kon hij zijn vrouw en eenigen zoon Alfred niets anders dan geweldige schulden en een zeer klein bedrijf nalaten. Dat deze fabriek uitgegroeid is tot een we reld firma is te danken aan de krachtige en energieke leiding van Alfred Krupp, den eigenlijken grondlegger van de Krupp-dy- nastie. Alfred was li Jaar, toen hij, te zamen met zijn moeder, de leiding in handen narn. De „fabriek" telde vier arbeiders, maar zij bezat' een geheim. Friedrich Krupp had het Duitschc gietstaal uitgevonden en voor hij de oogen voor eeuwig sloot, had hij zijn zoon het geheim toever trouwd. Er zouden evenwel Jaren voorbijgaan, al vorens de wereld die uitvinding zou welen te waardeeren, want ook moeder en zoon beleefden moeilijke en zorgvolle jaren. Ze kregen een strijd te voeren tegen spot en ongeloof, tegen intriges en corruptie, tegen geldgebrek en bureaucratie, een strijd tegen liet noodlot, die men zich niet zwaarder kan voorstellen. Wanneer de jonge Alfred dan ook niet zoo'n rotsvast vertrouwen in de toekomst en in de xiitvinding van zijn va der gehad had, dan zou hij den vreeselijken strijd opgegeven hebben. Maar hij bleef vol houden en toon liet jaar der revolutie, 1818, aanbrak, had hij reeds een 70 arbeiders in dienst Nog geen vertrouwen in het staal. Maar wat met zooveel inspanning en of fers -opgebouwd was, dreigde in die dagen ineen te storten. Krupp verzamelde zijn ar- Wat weten wij van de wapenkoningen, de fabrikan ten van oorlogstuig, die in deze dagen helaas de wereld regeeren? Wie zijn zij en welke is hun be- teekenis? Aan deze interessante stof hebben wij een serie artikelen gewijd, waarin .de machtigen uit de wa penindustrie beurtelings voor het voetlicht komen. Wij beginnen hier met een bespreking van de Krupp-familie, en zullen daarna Vickers-Armstrong (Engeland), Michael Corrigan (Ierland), Schneidei*- Creusot (Frankrijk) en het Dupont-Concern (Ame rika) behandelen. beiders om zich hoen en beloofde hun steeds hun loon te zullen uitbetalen, wanneer ze hem trouw bleven en niet met de revo- lutionnairen meededen. Het wonder ge- scheidde: de 70 arbeiders bleven hem trouw en werkten ïederen dag in de fabriek, ter wijl het in de stad Essen verder zeer on rustig toeging. Toen de revolutie geluwd was, kwamen er andere moeilijkheden: de concurrentiestrijd. Men had nog geen vertrouwen in het Krupp staal cn zelfs, toen in 1851 op de Londen- sche wereldtentoonstelling een groot hlolc Krupp-staal de Engelsche sfaalmagnaten in verbazing bracht, kon men het wantrouwen toch nog niet overwinnen. De eerste gietstaal-kanonnen. Krupp begon nu met de fabricatie van gietstaalkanonnen en hiermee kreeg zijn onderneming het karakter, dat zij tot op heden behouden heeft. Het had evenwel heel wat voeten in de aarde, eer de mi nister van Oorlog besloot, eenige 24 cm- kanonncn te bestellen, teneinde er proeven mee te nemen. Deze eerste proeven brach ten slechts teleurstellingen, gedeeltelijk, omdat men niet. het goede kruit en de juiste projectielen gebruikte, maar ook gedeeltelijk, omdat men hem beslist wilde tegenwerken.. Krupp wendde zich nu tot den Duitschen keizer, met het verzoek," rechtvaardig behandeld te worden. Ten derde male werden nu proeven genomen, die schitterend gelukten, waarmee Krupp het geding gewonnen had! Van toen af aan ontwikkelden de fabrieken zich voort durend in een snel tempo. De. expansie geest was vaardig geworden over de onder neming. Fabrieken en mijnen werden aan gekocht. Niet langer was Krupp één fa briek, maar werd een geweldige groep van fabrieken, die het Ruhr- tgebicd en geheel Westfalen be- lieerschte. Ook de Duitsch-Oosten- rijiksche oorlog van '1806 was eeni overwinning voor Krupp, evenals de snel daaropvolgende Fransch- Duitsche oorlog van 1S70-71. Krupp leverde toen niet meer uitsluitend aan particulieren, doch voorzag al lereerst het geheele Duitsche Rijk van kanonnen en andere wapenen hij was de leverancier van de nationale bewapening geworden. Een vrouw als spelbreekster. Er kwam een kritiek tijdstip voor de Krupp-dynastie, toen een manlijke troon opvolger ontbrak, at was in 18SG, toen Bertha Krupp geboren werd, de eenige dochter van Friedrich Alfred Krupp. Zij trouwde in 1900 met een zekeren heer dr. von. Bohlen und Halbach, die den titel van Krupp voor zijn naam heeft mogen zetten. Ook de Halbachs waren oorspron kelijk industriëelen, uit het nabij Bcrgi- sche land, want reeds in dc 17de eeuw legden zij den grondslag voor een bloeien de nijverheid. De naam Bohlen und Hal bach ontstond omstreeks 1821, toen Gustav Halbach met Caroline Bohlen in het hu welijk trad. Het „von" kwam er voor in 1871, toen de familie door den groot-hertog van Baden geadeld werd. Het was in het jaar 1904, 'dal Gustav von- Bohlen und Halbach, de huidige stamheer der Krupps, de jeugdige Bertha Krupp leerde ken nen. Twee jaar later kwam dit ■huwelijk tot stand en het was dc Duitsche keizer, Wilhelm II in eigen persoon, die als eeregast aan den feestmaaltijd aanzat en in zijn tafelrede aan Gustav von Bohlen de bevoegdheid verleende, den naam Krupp aan zijn eigen familienaam toe te voegen. Belangstelling van Hitier. Het zal 'dan ook niemand verwonderd bobben, dat bij liet huwelijk van Irmgard Krupp von Bohlen und Halbach met Frei- lierr Ilanno Raitz von Frcnz, dat in het begin van dit jaar plaats vond, Hitier als getuige persoonlijk aanwezig was; het geslacht der Duitsche kanonnen-magnaten immers heeft gedurende meer dan een eeuw alle ups en downs met het Duitsche rijk mee beleefd en een even belangrijke politie, als de Krupps tijdens het keizer rijk ihnamlen, nemén zij thans onder ihet. bestuur van rijikskanselier Hitier nog in. Ook na 1900 ging het den Krupps niet al tijd voor den wind. Toen de wereldoorlog was uitgebroken, werden alle krachten, al le uitvindingen in het werk gesteld, om het land zoo goed mogelijk te verdedigen en het heeft zeker niet aan de Krupp-fabrie- ken gelegen, dat Duitschland den oorlog verloren heeft. Na den wereldoorlog wer den ook de Krupp-fabrieken zwaar getrof fen. Men legde zich nu toe op het vervaar digen. van schrijfmachines, kachels, vul- potlooden en locomotieven. De Ruhrbezet- ting van 1923 bracht Krupp nogmaals een zwaren slag toe: economische ineenstor ting, bezetting der werkplaatsen, enz. Maar men kwam alles 'te boven en een volgende bloeiperiode brak aan bij de herbewape ning van Duitschland, waaraan thans nog met alle macht gewerkt wordt en waarbij Krupp dè groote leverancier is. Landbouw bedreigd door syn thetische producten. Dezer dagen had de veertiende al- gemeene vergadering plaats van het Internationale Landbouw Instituut dat te Rome gevestigd is. Onder de talrijke rapporten, welke ter tafel kwamen, was er een van Nederland- sche zij de, dat handelde over den in vloed van industricele uitvindingen op den landbouw en op den verkoop van landbouwproducten. Mr. van Haastert, die het rapport voor de vergadering inleidde, wees er, volgens de N.R.Ci, op, dat stikstofmeststoffen, rub ber en kleurstoffen thans synthetisch wor den bereid, dat Kunstzijde (een product uit stroo, hout of andere vezel) een concur rent is van echte zijde, lanital cn andere producten uit melk thans in plaats van echte wol gebruikt worden. Een groot ge deelte van de^e producten worden alleen om autarkische redenen gefabriceerd. Ook al beschouwen we, zegt mr. van Haastert, den vrijhandel als een mooi ideaal, toch we ten we thans heel goed, dat er in dc prac- tijlc voorloopig niet veel van kan komen. Maar zelfs indien er spoedig weer een vrijer systeem van handel mo gelijk zou wezen, dan nog zou het publiek gewend zijn geraakt aan de surrogaten, die zoo langzaam-aan door de fabrikanten verbeterd zijn en in vele gevallen tegen steeds la gere prijzen geleverd kunnen wor den. Daarmee in verhand worden de vervan gende producten ook in zulke landen ge maakt waar men de oorspronkelijke stoffen in voldoende mate ter beschikking heeft. Deze evolutie heeft vaak, door haar snel heid, het karakter van een revolutie, die ook haar terugslag op den landbouw heeft. De spreker wenscht dan ook, dat dit geheele probleem van surrogaten grondig door het Instituut zou worden bestudeerd, want ieder oogenblik staat de landbouwer thans voor het risico, dat één zijner pro ducten, voor welker verkrijging hij een relatief groot kapitaal heeft vastgelegd, door de opkomst van een synthetisch product sterk in waarde vermindert. De vergadering nam, op voorstel" der Amerikaansche delegatie, een resolutie aan, waarin op de bestudeering van dit vraag stuk en op regelmatige publicatie der ver kregen resultaten aangedrongen wórdt. EEN MAN DIE JONGER WERD. Doktoren in Londen bespreken druk twee wonderen. In de eerste plaats is daar een man, die inplaats van ouder, jonger wordt, en in de tweede plaats is er een negenjarig jongetje, dat een operatie doorstond, welke bijna zeker gedoemd is te mislukken. De man, die jonger wordt, is Alfred Frc- dcrick Barnes uit Birmingham, cliè zes en vijftig jaar geleden geboren werd. Zijn lin kerhand werd ernstig gewond, toen hij in een metaalfabriek werkte en dat veroor zaakte een hevigen zenuwschok. Hij veran derde in een man van tachtig. Al zijn haar viel uit en wit haar groeide er voor in de plaats. En nu doet zich het wonder voor aldus de Daily Express dat het haar weer van kleur verandert en opnieuw z'n oor spronkelijke bruine tint aanneemt. Lang zaam, maar zeer goed zichtbaar, keert de man tot z'n werkelijkcn leeftijd terug. Wat de negenjarige Colin Clierry uit Homsey betreft, deze jongeman onderging een operatic, welke in negen van de tien gevallen doodclijk is. In een der ziekenhuizen hebben chirur gen ccn deel van den schedel van den jón gen verwijderd. Het stuk was zoo groot als de palm van een hand. De ziekte van den knaap begon met hoofd pijn en toen kwam vast te staan, dat hij een tumor in de hersenen had. Zooals gezegd, hebben de chirurgen den schedel gelicht en den tumor verwijderd. Deze operatie lukte zoo prachtig, dat de jongen thans ge heel is genezen cn eten cn drinken mag, net wat hij wil De knaap voelt zich best en het eenige teeken dat de operatie heeft achtergelaten is e ennauw zichtbaar Iitteo- ken op z'n haai'. Toen de verslaggever van de Daily Express hem opzocht, was hij be zig een smakelijke ijsco te verorberen. POLITIE AGENTEN DELVEN GOUD. Zij zochten naar vermiste kinde ren, maar zij vonden goud. De Parijschc politic, die in een zandkuil in de nabijheid van Vcrsailles aan het zoe ken was naar de lichamen van twee kin deren, die zes weken geleden spoorloos ver dwenen, vond tot haar niet geringe verba zing korreltje goud tusschen bet zand, al dus de Daily Express. Monsters van het zand werden ter onderzoek naar een der Parijsche laboratoria gezonden. DE JAN-PLEZIER VAN STAL GEHAALD! Zoo gingen onze vooronders met Pinksteren uitl De versmade jongeling schoot zijn meisje dood en pleegde daar na zelfmoord. Uit Parijs werd aan de Daily Express ge meld, dat een jonge man een einde maakte aan 'n hopelooze liefdesaffaire door zichzelf en zijn meisje in de Rue dc Rivoli dood te schieten. Vóórdat het schot viel, rende het meisje naar een politieagent die in de buurt stond en gilde: „Help mij, een man achtervolgt mij, met de bedoeling mij neer te schie ten! Juist toen het meisje den politieagent had bereikt, kwam de jongeman op het paar toelooyien, schoot i op het meisje, dat doode- lijk "wérd" gèfro'ffè'h 'én'richtte' daarna den revolver op zichzelf-. Russische volkstelling mislukt „Volksvijanden" gooien roet In het eten. Het wekte reeds lang verwonde ring, dat er maar geen uitslag ver scheen van de volkstelling, die aan het eind van het vorige jaar in de Sovjet Unie is gehouden. Thans brengt de nieuwe directeur van het Russische bureau voor de statistiek, Bozin, de oplossing van 't raadsel. Bozin schrijft n.1. in de „Iswcsta", dat zekere „volksvijan- den'\ die leidende functies hekleed- den in het centrale bureau voor de statistiek, hebben samengezworen, teneinde de volkstelling te doen stranden. Bij het opstellen van de lijsten" voor de tellers werden geheele districten weggela ten. In de republiek. Kalmvk b.v. werd geen rekening gehouden met 932 dorpen en in het gebied van Svordlof werden ruim 900 plaatsen „over het hoofd gezien", terwijl ve le gefantaseerde plaatsen werden ingelast. De uitslag werd op deze wijze waardeloos; de cijfers zijn dan ook geschrapt cn reeds worden voorbereidingen getroffen voor een nieuwe telling in 1939. Hagenaar gearresteerd; andere verdachten ontkomen. De politie te Amersfoort heeft den 32-jarigen D. uit 's Gravenhage aan gehouden, verdacht van wapensmok kelarij. Hij bevond zich aldaar met een auto, waarin dertig repeteer- pistolen werden gevonden. Eenigen tijd geleden ontving een Inwo ner van Amersfoort bericht van een Am sterdammer, waarbij deze een groote partij revolvers te koop aanbood. Zoo noodig kon hij er wel drieduizend leveren. Dezer dagen werd dc Amersfoortcr door den Amsterdam mer opgebeld met het verzoek, naar Amster dam ie komen om de transactie aan te gaan. Donderdagmorgen verscheen de Amster dammer plotseling met een auto in Amers foort. Door derden werd de politie in het geval gemengd. Deze hield den Amsterdam mer aan, doch liet hem later weer vrij. Hij werd echter geschaduwd door een recher cheur, die weldra een auto ontdekte, waar in zich dertig repeteer-pistolen bevonden. De twee personen, die bij de auto behoor den, hadden inmiddels de vlucht genomen. Eén hunner, genoemde D. uit Den Haag, is later aangehouden. Dc Amsterdammer is echter ontkomen. D. heeft hekend, dat de auto, waarin de revolvers werden ge vonden, zijn eigendom is. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding yan de wapenwet» Ex-drukkerijchef veroordeeld Bedroog zoowol werkgevers els werknemers. De Amsterdamsche rechtbank veroordeeld de den ex-bedrijfsleider van 'n groote druk-" kerij te Hilversum wegens verduistering totit een gevangenisstraf van zes maanden on-c der aftrek van voorarrest. Zijn vrouw die terecht heeft géstaan we gens het wegmaken van bewijsstukken, werd vrijgesproken. Het O.M. had tegen den ex-bedrijfsleider, die zoowel zijn werkgevers als zijn medear beiders had bedrogen, een straf van één jaar en acht maanden gevorderd. Ten op zichte van de vrouw had de officier vrij spraak geëischt. 6 ►1 I VREESELIJK ONGELUK OP BAAN VAK DEN HAAG—ROTTERDAM HOFPLEIN. Donderdagavond Is de 38-jarige werklooze P. Akerboom, wonende te Leidschendam, op het baanvak van. de lijn Den HaagRotterdam Hof plein, bij Leidschendam, door den electrischen trein, die om 10.45 uur uit Den Haag vertrekt, gegrepen. Hij kwam midden tusschen de rails terecht en toen de trein tot stil stand was gebracht, bleek, dat zijn beide beenen waren verbrijzeld. Het slachtoffer werd direct vervoerd naar^ St. Antonius Hove te Voorburg, waar men 'J direct is overgegaan tot het afzetten bo ven de knie van heide beenen. Op de plek waar het ongeval plaats had, bevindt zich een trap, welke toegang geeft tot het terrein van de Coöperative Groenn teveiling, zoodat het vermoeden bestaat, dat de man, om welke redenen dan ook; zich naar dit terrein heeft willen hege ven. Een raadsel is, dat de man den trein niet heeft hooren aankomen, daar deze de groote ijzeren brug over de Vliet moet passeeren, wat uit den aard nogal lawaai veroorzaakt. Het treinverkeer ondervond 15 minuten vertraging. Donderdagnacht toen de laatste treinen nog moesten binnenkomen, ontstond kort sluiting in de bovenleiding van het baan vak Den HaagRotterdam Hofplein, zoo dat verschillende treinen plotseling op het baanvak bleven staan. Omstreeks half twee was de storing we der opgeheven. ss JUtMeütk Dames Koen en Doorgeest naar Duitschland Sterke tegenstandsters te Bad Nauheim en München. De Nederlandsche dames-athleten mej. Fanny Koen en mej. Doorgeest zullen deel nemen aan internationale wedr' ijden, wel ke op 29 Juni te Bad Nauheim en op 3 Juli te München worden gehouden. Mej. Doorgeest komt uit op S0 meter horden, waar zij tegenover zich zal vinden de Olympische kampioene mej. Valla (Italië), verder mej. Testoni (Italië), mej. Jeffrey (Engeland) en de beste Duitsche hordenloopsters. Mej. Koen zal deelnemen aan de 100- en 200-meter hardloopen. Wie li aar tegen standsters zullen zijn is nog niet bekend. Het nummer hoogspringen is uitstekend bezet. De drie eersten ..de Olympische Spelen: mej. Csak (HoJ.^affje), mej. Odani (Engeland) en mej. Kaï^i (Kiel) zullen starten, terwijl ook de. DTiilsche springster Dora Rat jen, op het oogenblik werdeldre- cordlioudster, in dit nummer zal uitkom®

Schager Courant | 1938 | | pagina 16