Minister Colijn doet een beroep op de vakbonden Alleen dokter mag 't zeggen Misdadig complot R00DE*STEB SSESEa Post vluchten op Indi Actie tot loonsverhooging moet worden opgegeven Het blauwe boek van het N.V.V. heeft de Regeering niet noodigl Herziening steunregeling7 We hebben nog credlet! Sohuldop- stapeling uit den booze. Naar vervroegde inpoldering van de Zuiderzee. Geen Staatsopvoeding Op minister Colijn rustte gistermid dag de niet gemakkelijke taak, vier en twintig Tweede Kamerlo den, die het hunne gezegd had den over de werkloosheid, van antwoord te dienen. Daarbij komt, dat. deze debatten, welke slechts op zaken, het Werkfonds betref fende, dienden in te gaan, een bont men germoes behelsden van allerlei onderwer pen, die hier slechts zijdelings mede ver honden zijn, zooals o.a. onderwijskwesties, uitgifte van gronden in de Wieringermeer, den. invoer van Deensch vleesch, gasmas kers, vluchtkelders, oprichting muziekcorp sen. De minister zegt, dat het beter is over deze zaken hij andere gelegenheden te pra ten. Onze Minister-President komt terug op de rede van prof. van Gelderen, waarin deze zegt zich niet bevredigd te gevoe len. Spr. Is geen geval bekend van een inferpellant die wèl bevredigd was. (Vroo- lijkheid; geroep: „Drop!") Spr. meent, dat er voor teleurstelling geen plaats is. Moet er nu ook gelet worden op hetgeen door de extremistische groe pen te berde is gebracht? Er is ge zegd, er niet op in te gaan. We hebben nu eenmaal de maatschappe lijke structuur waarin we leven, en een- ombuiging naar een van beide richtingen is er voorloopig niet. Er zijn nog twee groepen In de kamer waarmede hot, .mopjlijk^isvan. gedachten te wisselen. Een der twee woordvoerders tastte liet christelijk karakter, van het ka binet aan. Spr. zal dit stilzwijgend voorbij gaan (een stem: de gemakkelijkste weg.) 'Een ander betoogde zoo iets als: zet de Roomschen uit het land. Met zulke woord voerders is het moeilijk debattceren. Onqezonde toestand bij steunre geling. Spr. noemt het een ongezonde toestand, wanneer de steunbedra gen, zooals in enkele gevallen ge beurd is ongeveer gelijk aan/of hooger zijn dan het normale loon. Men zal de regeling nog eens moeten hemen Voor haar gegevens heeft de re^eering het bekende blauwe boek van het N.V.V. niet noodig. Van de G74 werkfondswerken waren er 316 reeds in behandeling vóór het boek verscheen, terwijl er 358 buiten dat boek omgaan. Wat de financieele consequenties der werkloosheidsbestrijding be treft, becijfert spr. het bedrag aan Zuiderzeewerken over 4 jaar op 103 milliocn, terwijl in de komende 4 jaar voor Defensie 417 mill. wordt verwerkt, waarvan 110 milliocn naar het buitenland gaat.. De oorzaken der werkloosheid zijn van internationalen aard en liggen buiten be reik der regeering. In ons land, zoo zegt men, zou de toe stand verergerd zijn, doordat de regeering de normale werkgelegenheid bij de ge meenten hooft lamgeslagen. Dc heer Duymacr van Twist: Hé! Minister Colijn zegt, alleen d:in "te heb ben ingegrepen, als de gemeente-financiën in de war dreigden te loopen. Zijne Excellentie bestrijdt, dat de Regeering het uitvoeren van open bare werken heeft beperkt. In 1937 werd aan openbare aanbestedingen (semi-ollicieele liohamen meegeteld) totaal 96.5 millioen besteed, dat is 23.5 millioen meer dan in het vetste jaar. Het is niet waar. dat de daling der werkloosheid tot stilstand is gekomen. Het aantal werkloozen schat spr. thans op 350.000. Wanneer de regcering slaagt in haar voornemen, eenige jaren jaarlijks 75.000 man in de werkverschaffing te hou den, dan blijft hef probleem over, wat met de overblijvende te doen. Waar moet dat heen? Aan dc financieele zijde van het vraagstuk wordt dikwijls te wei nig aandacht geschonken. De poli tiek van het sluitend budget is de politiek der regeering. Van 1931 tot 1937 is de schuld met 1100 mil lioen toegenomen. Waar moet het heen als in dit tempo moet wor den voortgegaan? Thans hebben we nog credict! Stapelen we schuld op schuld, dan komen we in den toestand van zoovele andere landen. MINISTER COLIJN. Vakbonden moeten zich in binden! We moeten streven naar opname der werkloozen in het bedrijfsleven, naar sti- muleering van dat bedrijfsleven. Dit kan er toe leiden, den invoer nog meer te be perken. Wellicht zal de weg van den vrijen handel nog meer moeten worden, verlaten. Spr. doet een beroep op de vak bonden, de regeering in haar streven, naar stimuleering van het bedrijfsleven, te helpen. Het weer oplevend streven naar loonsverhoo ging moet worden ingebonden. Als er de mentaliteit is, beter geen schip meer in de haven dan met zulke loonen, dan is de strijd ho peloos. Wanneer bv. 1500 menscen In groepen van 500 zijn verdeeld, en afwisselend er een van die groepen werkloos is, dan bereiken we groote tnoreclc voordeden: geen lang durige werkloosheid en behoud van arbeids bekwaamheid. De beruchte tien jaren. De vraag, in hoeverre er naast verlaging der bedrijfslasten arbeidsplicht noodig is, zal moeten worden onderzocht. Loontocsla- gen zullen worden overwogen. Spr. heeft niet gedacht, dat juist in tien jaar de uit breiding der werkgelegenheid door de in dustrie tot stand komt: het zal lang duren. In dien tijd zal ook de openbare-werken-po- litiek als overbrugging moeten dienen. Dc zoogenaamde schok-tactiek verwijst spr. naar het rijk der droomen. Met alle kracht, waarover hij be schikt, zal spr. bevorderen, dat het tijdstip der volgende Zuiderzeein- polderingcn, 1943, zal worden ver vroegd. De regeering wil de gemeenten voor open bare werken geen gelden k fonds perdu ge ven, wel in bepaalde werkloosheidshaardcn de voorschotten verruimen. Er is geen be zwaar tegen, dat dit jaar, indien noodig, het gestelde bedrag voor het Werkfondscrediet ad f 5Q milliocn wordt overschreden. Arbeidsdienstplicht, die het karak ter van Staatsopvoeding draagt, wordt door de regeering beslist afge wezen en zal door de bevolking ook niet worden geduld. Niet alleen bestrijding der werkloosheid, doch ook voorkoming van ontreddering der financiën is Staatsplicht, zoo besluit minis ter Colijn. Replieken. Twee moties. In zijn dupliek verwijt de heer van Gel- deren (s-d.) den minister, een te ongunstig beeld te hebben gegeven van den financi- eelen toestand van ons land en van wat dus voor de bestrijding van de werkloosheid mogelijk is. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer de regeering uitnoodigt, de werkzaamheden van het Werkfonds zoodanig te versnellen, dat het ver werkte bedrag voor den eerst volgen den tijd wordt opgevoerd tot ten minste 150 millioen per jaar. Voorts dient spr. een tweede motie in, volgens welke ter snelle ver mindering der werkloosheid uit het Werkfonds aan de gemeenten niet slechts voorschotten doch ook bij dragen a fonds perdu zullen worden verstrekt. Beide moties worden na de debatten verworpen. Als Mussert In de Kamer kwam. Do heer Woudenberg (n.s.b.) ontkent te behooren tot een extremistische partij; het nationaal socialisme staat midden in het werkelijk leven. Men heeft den heer Mussert aangevallen, doch het is onmogelijk, in het parlement zijn capaciteiten te toonen (gelach), onze leider is geen prater, hij doet! (vroolijk- heid). Als hij in de Kamer kwam, zou hij er iemand moeten vinden, die zijn portuur is. (de voorzitter hamert). Het is een uiting van hoogmoed, dat de Regeering eenige groepen uit. de Kamer niet wenscht te beantwoorden, vindt dè chr. democratishce afgevaardigde, Van Houten. Spr. komt er ook nog tegen op, dat de heer Bakker spr.'s rede onchristelijk en opgevuld met bijbelteksten noemde. Dan krijgt de comm. afgevaardigde Lou de Visser het woord. Minister Colijn een „verstokte recidivist." 'Als de vier r.k. ministers moeten zeggen, wat nu het specifiek posi- tief-christelij'ke van dit ministerie is, staan ze met den mond vol tan den, meent spr., die overigens den •heer Colijn in zijn debat-methode een verstokten recidivist noemt: de moeilijkheden in het debat schuift de minister eenvoudig op zij. De heer Vos Cs.d.) merkt op, dat de re geering toch wel sommige van de vroegere soc.-dem aanwijzingen heeft overgenomen. De heer Zandt fStaatk. Gcr.) kan de ver leiding niet weerstaan nóg een onderwerp dat niet direct ter zake dient, aan te roe ren. „Men wil steeds meer alleen Roomschc ambtenaren", betoogt spr. De Voorzitter: We zijn bezig met de werk loosheid. De heer Zandt stoort zich' niet aan deze te rechtwijzing en verklaart, dat tegen de uit breiding van het Roomsche ambtenarencorps moet worden opgekomen. Spr. protesteert te gen de wijze, waarop zijn partij van tle re- geeringstafel wordt bejegend. De heer Bakker (C.H.) moet nog even opkomen tegen de repliek van den heer van Houten. Spr. con stateert dat de heer van Houten een stenogram heeft veranderd, terwijl spr. zich beriep op wat deze had gezegd. (Rumoer, de voorzitter ha mert.) Een verzoenend slot. Nadat nog de heer van der Waerden (S. D.) gesproken heeft, is, het woord wederom aan minister Colijn, die bij de beantwoor ding v.an de debaters verschillende punten uit zijn hierboven, weergegeven betoog on derstreept erl vervolgens ingaat op de klacht van den christen-democraat van Houten en den staatskundig gereformeerde Zandt, dat spr. zoo weinig notitie nam van wat dezen zeiden. Spr. heeft hier echter reden voor. Beide afgevaardigden nemen het standpunt in: „ik ben Christen, gij neemt een andere houding aan en daarom breng ik uw christendom in verdenking." Er ontstaat rumoer, de voorzitter hamert. Verzoening. Aan het slot der vergadering komt een verzoening tot stand tusschen de heeren van Houten en Bakker, die straks zoo lee- lijk gekibbeld hebben. De heer van Houten verklaart, het stenogram van zijn rede niet te hebben veranderd en- zich aan gccncrlci, vervalsching te hebben schuldig gemaakt. De vroolijkheid yah" sommige Kamerleden is volgens hem misplaatst. Hierop geeft de heer Bakker toe het slachtoffer te zijn geworden van een mis verstand en trekt zijn beschuldiging in. Het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor de werkverruiming wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Apothekersknecht op heeterdaail betrapt. Donderdagmiddag vervoegde zich hij een apotheek aan den Denneweg te Den Haag een kooper, die de deur van den winkel half open liet staan, zeggende, „dat hij op zijn zaak moest passen" en een paar fles- schen tafehvater bestelde. De apothekersas sistente, die op dat oogenblik alleen in den winkel was, moest zich daarvoor naar den kelder begeven en liet den man, die zoo bezorgd voor zijn zaak was cn die blijkens zijn verklaring, in de nabijheid moest wo nen, dus eenige oogcnblikkcn alleen. Toen de klant na de flesschen in ontvangst te hebben genomen en te hebben betaald, was heengegaan, bleek haar dat uit een niet afgeslo ten schrijfbureau een geldkistje was ontvreemd, waarin een bedrag van f 400.was geborgen. De politie, die onmiddellijk op de hoogte was gesteld, stelde in de buurt een onder zoek in cn kwam al spoedig terecht bij een schoenmakerij in dezelfde straat, gedreven door den 32-jarigen J. A. v. d. A., die van het geval meer bleek te weten. Daarbij kwam aan het licht, dat v. d. A. met den gewezen loopknecht van de apo theek, den 30-jarigen E. M. O., een afspraak had gemaakt, dat deze hem op de hoogte zou stellen, wanneer er weinig personeel in de apotheek was, en dan het geld uit het bureau weg zou nemen. Aldus geschiedde, doch toen O. de helft van den buit aan den schoenmaker wilde overhandigen, vond hij een politieauto voor diens deur staan, waarin hij op hetzelfde moment werd uitgenoodigd plaats te nemen. Het pakje bankbiljetten poogde hij nog weg te werpen: het bleek ongeveer f 200 te bevatten. Beide complottahten zijn opgesloten: v. d. A heeft bekend, de ontrouwe loopknecht weigert inlichtingen te geven. De andere helft, van het gestolen geld heeft men nog niet kunnen vinden. DE FAKIR VAN IPI WEER OP HET OORLOGSPAD. De toestand in Waziristan is onrustiger geworden, hetgeen men- toeschrijft aan de actie van den bekenden Fakir van Ini. Bij een botsing met bijna 200 verzetslieden in de nabijheid van Razani zijn Donderdag twee Indische officieren en vijf manschap pen gesneuveld en veertien manschappen gewond. Rij de oproerlingen kwamen minstens zes mannen om het leven, Minister wil wettelijke regeling tot opleiding en diplomeering van heilgymnasten en masseurs. Slechts beperkte bevoegdheid. - Uitwassen in de beoefening der geneeskunst Voor masseurs, kruidenverkoopers, bril- lenkooplieden, enz., enz., zijn eenige mededeelingen van den minister over onnatuurlijke uitwassen in de geneeskunde zeer van belang! De goeden, natnurlijk niet te na gespro ken, hebben de wat we nn maar zul len noemen „semi-officieele" genees kundigen zich dikwijls meer be voegdheid toegekend, dan zij rech tens en moreel gesproken, mochten doen. Opticiens en masseurs behooren tot de uit voerende macht van de geneeskunde; zij zijn niet geëigend een diagnose te stellen, zegt de minister in de Antwoordmemorie inzake het wetsontwerp tot aanvulling van art. 1 van dc wet, regelende de uitoefening der genees kunst. Hieruit blijkt, aldus de Memorie, dat het vraagstuk van het zgn. artsenmonopolie principieel niet in het geding is. Wèl ligt dit wetsontwerp in den lijn van het artsen monopolie. i De eventueole opheffing van dit monopo lie valt niet binnen het kader van het aan hangige ontwerp. Wèl is hier ter zake dienende de vraag, welke in het voorloopig ver slag zoowel ten aanzien van de opticiëns als nopens de heilgymnas ten en masseurs is opgeworpen, of niet een wettelijke regeling noodig is omtrent hun opleiding en diplo- mcering. en het op de aldus gedi plomeerden uit te oefenen toezicht. Aan hen zou dan in den uitge sproken gedachtcngang bij uit sluiting van anderen het toepassen van de optiek en van de heilgym nastiek en massage al of niet onbe perkt kunnen worden toegestaan. De minister is geneigd deze vraag be vestigend te beantwoorden. Hij zal ook verder aan deze quaestie aan dacht schenken, waarbij hij uiter aard met zijn hierbij betrokken ambtgenootcn in overleg zal treden. Misbruiken. Er bestaan zonder twijfel misbruiken gelijk het ten plattclande Venten van bril len cn de Onderscheidene dubieuze praktij ken onder het motto „massage" welke- oen wettelijke regeling dezer materie, wen- scholijk doen schijnen. De minister stelt er prijs op te verklaren, dat het niet in de bedoeling ligt en ook niet uit het voorgestelde artikel kan wor den afgeleid, dat. het aanraden (en leveren) van steunzolen of schoeisel voor afwijkende voeten tot het uitsluitend domein der ge neeskundigen zal worden gebracht. Slechts indien een voet in zijn werking te kort schiet of een ander gebrek vertoont, be hoort een arts hierin gekend te worden. Alleen de dokter bepale: U ls doof! Zoo dreigen op het terrein der oorheel kunde ontoelaatbare praktijken van onbe voegden te ontstaan, n.1. onderzoek met zg. audiometers, ten einde na te gaan welk gehoortoestel voor een bepaalde doofheid gewenscht is. Hiermede zij aangetoond, dat wettelijke maatregelen tot beteugeling van zoodanige euvelen urgent zijn en tevens, dat niet met stelligheid kan worden opge- Biljarten met wat goede winden, Wie zou. dat niet gezellig vinden? En ben je soms niet erg op stoot. Doe maar alsóf en hou je groot Want zelfs voor wie verliezen gaat Blijft Roode Ster een toeverlaat! NIEMEIJER'S 6, 10, 13 et. per heli eni. wism Vertrek van Aankomat tl me™"™!) lJodhp' 3 Iuni |Ran* 3 ,upl Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Jodhp. 3 Juni jBasra 3 Juni Athene 3 Juni Basra 3 Juni I (tenfgreis) PIedan 3 Iunl I1""1*' 3 ,unI somd, welke werkzaamheden in de tot komst onder hfet bereik van de nieuwe wetj bepailng zullen vallen. De opticien| Door elk zelfstandig optreden van d< opticien kan de kans op genezing van oogziekte of van een algemeene ziek! voorbijgaan. Hiertegenover worde echt* in de eerste plaats in 't oog gehouden, di het wetsontwerp met gegroeide toestai den moet rekening houden: het onderzon met letterproeven en brillendoos bphooif reeds sedert lang tot de werkzaamheij van den opticien. Anderzijds is er uit disch oogpunt reden om bepaaldelijk refractionneeren aan onbevoegden te zeggen. De „bestrijker", Ten aanzien van de heilgymnasten en ma seurs zij opgemerkt, dat, indien dit on werp tot wet verheven wordt, dezen ni meer geheel zelfstandig zullen mogen b oordeelen of de door hen toe te passen g neesmethodc doeltreffend is. Dit is naar oordeel van den minister noodig, omdi ook de meest eenvoudig schijnende afwi king een diepere oorzaak kan hebben, d slechts door den' geneeskundige kan wo den opgespoord. Dit wetsontwerp is samengesteld in nau overleg met dien gezondheidsraad, die vo de behandeling er van een speciale cor missie heeft bijeengeroepen, in welke, b halve eenige medici, twee vertegenwoo digers zoowel van het genootschap tot b vordering der wetenschappelijke optiek a van het Nederlandsch genootschap vo< heilgymnastiek en massage zitting haddej Deze commissie heeft met de strekkin van het wetsontwerp haar instemming b tuigd. PUBLICATIE. DENATURA.TIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De NederJandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 30 Mei tot en 4 met Juni 1938, f 1,10 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.G0 per 100 kg. voor voedererwten, door de telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of han delaren zijn gedenatureerd in genoemd tijd vak, zal f2,30 per 100 kg. bedragen. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd. dat tegen een nader vast te stellen vergoeding met ingang van 7 Juni a.s. ook groene .erwten, van de kwaliteitsklasse B door handelaren kunnen worden gedenatu reerd. 's-Gravcnhagc. 3 Juni 1938. (Adv.) Het brandde in Assen Bakkerij en winkel verwoest. Gisteravond heeft brand gewoed in het perceel van den heer J. Stooter te Assen. Hierin is gevestigd een bakkerij annex win kel. Spoedig stond de bovenverdieping van de woning in lichter laaie. De brandweer bestreed de vuurzee met vijf stralen op de waterleiding doch kon niet verhinderen, dat de bovenverdieping totaal uitbrandde. Ook dc bovenverdieping van het belendende per ceel van den groentenhandclaar Smit werd aangetast. Deze brandde gedeeltelijk uit. De gclijkstraatsche gedeelten van beide nanden konden, evenals de bakkerij, behou den blijven, doch kregen ernstige water^ schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Dc schade aan "beide perceelen wordt door .verzekering gedekt, Handelsreizigers zijn gee plezier-motorrijders Zij moeten nu veel personeele lasting betalen. De Nederlandsche Vereeniging van vert genwoordigers van handelaren en ind strieelen „Hermes", heeft in haar laats jaarvergadering to Utrecht een motie genomen, waarin het bestuur wordt opg dragen, den minister van financiën te ve zoeken, maatregelen te willen nemen, die toe leiden, dat motorrijtuigen in gebruik vertegenwoordigers, voor de personeele 1 lasting slechts worden aangeslagen als ui sluitend of nagenoeg uitsluitend voor zaR lijk gebruik en dat, indien deze ook vo( privé worden gebezigd, hiervoor hoogstel tien gulden extra in rekening mag word gebracht. Onguur buspassagier Rechercheur doet goede vang' Een rechercheur, die zich met een stad autobus naar Haarlem Noord begaf, trof deze bus een man aan, die een groot' koffer bij zich had. Het zenuwachtige f drag van den passagier wekte zijn wantro wen op en toen de man uitstapte, vcrzocl de politieman hem mee te gaan naar h dichtst hij zijnde politie-posthuis. Da' bleek, dat de koffer 2.749 pakjes ongeba derolleerd cigarettenpapier bevatte. De aangehoudene bleek bij onderzoek berucht smokkelaar van cigarettenpapk te zijn en werd reeds lang door de hoofi stedelijkp belastingambtenaren gezocht. De koffer met. inhoud is in beslag geo men en tegen don typograaf is proces-Y# baal opgemaakt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2