i immui Heide- en boschbrand Hotel uitgebrand in Amsterdam Vrijstelling dienstplicht wegens broederdienst Geheim accoord tusschen Cbiaa en Rusland? Pinkstertournooi Succes B.K.C. winnaar. Het Pinkstertournooi van Succes leverde, zooals in dergelijke ontmoetingen gebruikelijk, eenige verrassingen op. Voor hen evenwel, die de ploegen aan liet werk hebben gezien, waren deze verrassingen niet zoo groot. Over het ge heel genomen toch was het gebodene niet ver heffend. Vooral in de voorronden waren het wel heel slappe vertooningen. Alleen B.K.C. maakte hierop een gunstige uitzondering. In de morgenuren was de publieke belang stelling maar matig, maar toen omstreeks 2 uur de Kon. Harmonie een rondgang maakte door het dorp met daarachter de deelnemende vereenigingen „in groot tenue", stroomden de bezoekers weldra van alle kanten toe. SuccesB.K.C. 84. Als eerste kwam B.K.C. tegen Succes in het veld. Aanvankelijk was het een aantrekkelijke wedstrijd. B.K.C. startte van meet af aan goed en direct viel ons het technisch knappe spel van eenige B.K.C.-ers op. Niettemin toonde Succes zich de meerdere. Al spoedig strafte Rotgans een fout van de B.K.C.-achterhoede met een goed schot af (10) en even later was Schmitt even eerder bij den bal dan Prins, hetgeen eveneens een doelpunt opleverde. Succes leidde dus met 20. B.K.C. speelde nu voor wat zij waard was. De gebroeders Van Wees schiepen tallooze kansen en v. d. rust inging had B.K.C. door goede doelpunten van Blok en Schipper de par tijen weer op gelijken voet gebracht. Rust 22. Ook in de 2de helft was het B.K.C., dat de lakens uitdeelde. Weer was het Blok, die doel puntte en zijn club de leiding gaf. Middels een toegewezen penalty kon Kuiper weer gelijk maken. Zou B.K.C. dan toch de overwinning nog ontgaan Qua spel verdiende zij te winnen en inderdaad kon H. van Wees eenige oogen- blikken voor het einde de zege veilig stellen, 43. Bravo, B.K.C.! M.F.C.Wieringenvaard 10. Ook hier kwam de overwinning in handen van de partij, die haar verdiende. Mogelijk stond het spel van Wieringerwaard op hooger peil, maar de heeren maakten er, zonder Schenk en Hazeloop, een heel slappe vertooning van. Beide doelen waren om beurten in gevaar, maar van de kansen wist men niet te profi- teeren. Bovendien bleven beide verdedigingen de situatie aardig meester. In de 2e helft was Wieringerwaard eenigen tijd in het offensief. De tallooze aanvallen, goed geleid door M. Schenk, leverder echter niets op. Intusschen bleven de snelle uitvallen van M.F.C. zeer gevaarlijk. Middenvoor Kuiper gaf den linksbuiten een fraaie kans, welke werd benut, 10. Het aanvallende W.waard mocht er niet in slagen het doel te vinden. De verliezersronde. SuccesWieringerwaard 30. In deze ronde was het een geheel ander j Succes, dat in het veld kwam, zoo stond b.v. Iedema met Woortman back en Doves rechts- l half met op dien oude plaats Brouwer. Rotgans opende de score, en Schmitt maakte kiet een fraai schot 20. Na rust kon Schmitt, Ka goed werk van Brouwer, den bal prachtig doorgeven naar den vrijstaanden P. Lont, die 'onhoudbaar inschoot, 30. DE FINALE. M.F.C.—B.K.C. 2—3. In de finale ontwikkelde zich een echte competitie-strijd. Een harde wedstrijd, waar in de ware wil om te winnen, bij beiden op den voorgrond stond. Wij moeten B.K.C. de eer laten, dat zij vrijwel voortdurend in- den aanval is geweest. Maar men was nauwelijks begonnen of Kui- j per had een voorzet van den rechtsbuiten in- dei eens ingekogeld (1—0). Tot aan de rust 1 enl kwam de M.F.C.-voorhoede er nu bijna niet noo, meer aan te pas. ving Bijna de volle drie kwartier heeft B.K.C. der tegen de Medemblikkers opgetornd en eerst weinige oogenblikken voor rust werd een van itsta de lat terugspringende bal van Jn. Schipper uten nogmaals door hem ingeschoten. Toen was r7Pt er geen houden meer aan en de stand was zo, 1-1. Rust. vooi Ka rust wederom een aanvallend B.K.C. Een kleine verslapping van B.K.C. werd direct door M.F.C., dat steeds op den loer lag, afgestraft. De beide buitenspelers, die zeer snel waren zorgden daarvoor. De voorzet van fechts werd door links ingekopt (21). Wederom stond B.K.C. voor de moeilijke bpgave den achterstand in te halen. Ditmaal etinl echter £in» iiet wat vlugger, want spoedig had Blok een corner van rechts in doel ge- -1Q® Werkt (2—2). voo ^wam B geweldig opzetten. rea Twee minuten vóór het einde zou het jeiJblechtste doelpunt van den dag in deze match "om den eerepalm, de beslissing brengen. Bij <deen geweldige doelworsteling, waarbij ten slotte de keeper en een aantal B.K.C.-ers op 5lden grond lagen, schijnt de bal over de lijn vaard zijn geweest. Met 23 bleef B.K.C. de tbaas. Scheidsrechter Metselaar leidde uitste kend, evenals bij M.F.C.W.waard. Omstreeks 6.30 uur vond de prijsuitreiking plaats op het concoursterrein, bij monde van den heer D. Nieuwbuurt, den Succes-voorzitter De prijzen voor de beste voorhoede, midden linie en achterspelers, waartoe de heeren Dr. J. Becker, K. Maaskant, M. Minnes, L. Noor den en H. v. Wijk, hadden zitting genomen in een beoordeelingscommissie, werden eveneens door den heer Nieuwbuurt uitgereikt. In de lijn van ieders verwachting kwamen B.K.C., Succes en M.F.C. voor den voorhoede-, mid denlinie- en achterhoedeprijs in aanmerking. Veïwolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren voorzitters van M.F.C. en B.K.C., terwijl tenslotte de heer C. J. Bosker, als voorzitter van de Kon. Harmonie, die die de V.V. Succes namens den West-Fr. Bond van Harm. en Fanf.-corpsen dank bracht voor de medewerking, die zij in het kader der feestelijkheden, verbonden aan het concours van dien bond 1938, wel had willen verlee- nen. Hiermede behoorde het Pinkstertournooi dat in alle opzichten geslaagd mag heeten, tot het verleden. Sportfeesten te Wieringen SuccesOSV 23 (vriendschappe lijk). OSV wint door een penalty. Ook den 2en Pinksterdag stond in het tee- ken van het voetbal. Wederom lokten de opwekkende marschen van „Harmonie" hon derden belangstellenden naar het Succes-ter rein. Het weer werkte bijzonder mede. Na den rondgang defileerden de deelnemende vereeni gingen o.w. Harmonie, O.K.K., Succes, Gym. en het bezoekende OSV voor het eere-comité, waarna zij werden toegesproken door onzen Burgemeester, den heer L. C. Kolff, die zijn voldoening uitsprak over de prachtige samen werking tusschen onze plaatselijke vex-eenigin- gen, die op ieder op hun gebied zoo'xx eervolle plaats innemen. Begonnen werd met een gecostumeerde voetbalmatch, welke gx-oote hilariteit verwek te. Een dankbaar applaus verwierven ook de jeugd-gymnasten en de knotsoefeningen van de meisjes B en tenslotte de oefeningen van de dames A en de vrije oefeningen van de keurturnsters mej. G.Snooy en T. de Wit, alles afgewisseld door vroolijke muziek. Als hoofdschotel kwam de match Succes OSV onder leiding van den heer C. Metselaar, onzen plaatsgenoot, wien een woord van lof voor zijn keurige leiding niet mag worden ont houden. Succes heeft, met twee wedstx-ijden in de beenen van den voxigen dag, uitstekend partij gegeven. Ongetwijfeld ging het OSV door een iets betere techniek wat gemakke lijker af, maar zeker is, dat Succes voor hen geen zacht eitje was. Het is een eveneerende strijd geworden met OSV meer in den aan val. Vooral van rechts dreigde veel gevaar, maar Koorn en Iedema plus Posthumus in prima vorm, deden prachtig werk. Toen na een kwartier spelen Schmitt een bal ver naar voren plaatste, schoot Rotgans de backs voor bij en alleen voor doel staande, maakte hij geen fout. Succes leidde (10). Het duux-de echter niet lang of de OSV-rechtsbinnen kon uit een goede voorzet van den gevaarlijken rechtsbuiten gelijk maken (11), met welken stand de rust in ging. In de pauze vergastten de dames J. Blaau- boer, T. de Wit en G. Snooij de aanwezigen op fi-aai bnxgwex-k. Zij kregen een welverdiend applaus. De tweede helft was n.m. nog spannender dan de eerste helft. Wederom hetzelfde spel- beeld, een keurig combineerend, vlot spelend OSV, fraai verdedigingswerk van Succes met af en toe uiterst gevaarlijke uitvallen van haar voorhoede vol verassende kansen. Een corner van rechts werd door den OSV-rechts binnen onhoudbaar ingekopt (12), en wegens hands in het strafschopgebied kreeg OSV een penalty toegewezen, die haar een 13 voorsprong verschafte. Weinige oogen blikken later echter gaf Montulet, die even in de voox-hoede speelde, den OSV-keeper met een hard schot geen schrjn van kans (23), om eenige oogenblikken voor het einde helaas de kans van den dag te missen. Het bleef 2—3. Rumoerige opendag op Wieringer Wielerbaan Voor het eerst een wedstrijd ge neutraliseerd. Eersten Pinksterdag, 's avonds 7 uur, vin gen op de Wielerbaan „Wieringen" de ope ningswedstrijden in dit seizoen aan. Nadat de heer J. J. Boeker de ruim 500 aanwezigen wel kom geheeten had, werd als eerste rit ge reden een 30 ronden race voor nieuwelingen en amateurs. Hiex-aan werd deelgenomen door 9 renners. De uitslag werd: 1. Bos, 9.35; 2. Kuilboer; 3. Schel; 4. Eenhoorn. Wedstrijd no. 2 bracht ons een sprint over 3 ronden. Ie serie: 1. J. Derksen, 13.8; 2. J. Groot. 2e serie: 1. J. Pronk 14; 2. Snoodijk. In wedstrijd no. 3 zagen we een koppel achtervolging over 25 km met op 0 meter RoesGroenewegen, op 100 meter Klinkv. d. Voort. FVC promoveert De extra beslissingswedstrijd tusschen Hoo- gezand en F.V.C. is in een 20 overwinning voor de Huizumers geëindigd. Daarmede ver overden zij het eerste klasseschap in Afdee- ling V. Van de v ij f eex-ste klassers, die degradatie wedstrijden moesten spelen, hebben zich er maar twee kunnen handhaven, n.1. Herrnes- D.V.S. en Bleyerheide. Gedegradeerd zijn: Excelsior, P.E.C. en Hoogezand. De nieuwe eerste klassers zijn: D.O.S., Qixick en F.V.C. Na 19 ronden komen Klinkv. d. Voort als overwinnaars met een tijd van 5 min. 25 sec. uit den strijd. Finale sprint om de lé en de plaats. 1. Derksen 13.2; 2. Pronk. Om de 3e en 4e plaats: 1. Groot 14; 2. Snoodijk. Hiex-na zien we een afvalrace, waarin na elke 2 x-onden 1 renner afvalt. Uitslag: 1. Schel; 2. Kanon; 3. Evers. 4. Eenhoorn; 5. Deykers; 6. Slikker. Meyer viel uit wegens pech. Klassementraces, voor nieuwelingen en ama teurs over 15 ronden. Totaal: 1. Eenhoox-n, 6 pt.: 2. Kuilboer, 5 pt.; 3. Bos, 3 pt.; 4. Slikv lcer, 3 pt; 5. Verbiest, 1 pt. Tijd 4 min. 30 sec. Als laatste wedstrijd voor de pauze zien we nog een klassementrace eveneens over 15 ronden, Hiexwan zijn de ijjtslagen: Totaal: 1. Derksen, 6 pt.; 2. Pronk, 6 pt.; 3. De Boer, 3 pt.; 4. Groot, 3 pt. Na de pauze kregen we den koppelwedstrijd over 60 km (300 ronden, 5 klassementen). Gestart werd door: Klinkv. d. Voort, Boer Groenewegen, GrootRuiter, HiddesVan Rijn, KanonDe Boer, - SnoodijkEvers, DeykersMeyer. Als Klink op schitterende wijze een ronde genomen heeft, mag hij even x-usten. Alweer een applaus. Even later hooien we hem aansluiten achter het peleton. Op dit moment zijn de koppels rood, oranje en naar we meenen is dat wit met sterren aan het uitloopen. Klink nu sluit achter deze renners aan. Maar ja, dit schijnt niet naar den zin te zijn van RoesGroene wegen. Deze toch staken den strijdondertus- schen krijgt oranje nog pech. Eenige ronden later komen deze twee echter weer terug op de baan en gaan weer verder. Dan deelt de heer Bosker mede, dat de jury besloten heeft Klink z'n ronde wel toe te kennen, maar daar hij het bevel van achter het peleton aansluiten, niet heeft opgevolgd, hem een strafronde toe te kennen. Dit besluit brengt bij het publiek groote verontwaardiging teweeg. Klink en v. d. Voort staken nu den strijd. Maar het publiek is hier niet mee tevreden. We hooren roepen: we willen ons geld terug. Langzaam beginnen velen zich van de tribune te verwij deren. Het is een gejoel en spektakel van je welste. Dan wordt voor het eerst op de Wie ringer wielerbaan de strijd 10 minuten geneu traliseerd. Het is hier roepen, daar schelden. De heer C. J. Bosker spreekt eenige woorden, dat de jury haar prestige moet handhaven, dat de renners toch niet de baas zijn enz. De rest van z'n rede is echter onverstaanbaar, daar het gejouw en gejoel al erger wordt. Vooral bij de rennersboxen, waarheen velen zich begeven, is het een drukte van belang. Als na 10 minuten de strijd weer begint, hebben verscheidenen de baan verlaten. Alle koppels, behalve Klinkv. d. Voort, verschij nen aan de start. Er zijn dan nog pl.m. 168 ronden te rijden. De heer Bosker verzoekt de renners het pu bliek, dat nog overgebleven is, schadeloos te stellen door flinken strijd te leveren. De klassement-uitslagen zijn: le klassement: RoesGroenewegen 4 pun ten; GrootRuiter 3 punten; Snoodijk Evers 2 punten; Hiddesvan Rijn 1 punt. 2e klassement: SnoodijkEvers 4 punten; Hiddesvan Rijn 3 punten; GrootRuiter 2 punten; RoesGroenewegen 1 punt. 3e klassement: SnoodijkEvers 4 punten; RoesGroenewegen 3 punten; GrootRuiter 2 punten. 4e klassement: RoesGroenewegen 4 pun- ,en; KanonEvers 3 punten; Deykers Meyer 2 punten; GrootRuiter 1 punt. 5e klassement: RoesGroenewegen 8 pun ten; GrootRuiter 6 punten; KanonEvers 4 punten; Hiddesv. Rijn 2 punten. Totaal 1: RoesGroenewegen 20 punten; 2: GrootRuiter 14 punten; 3: KanonEvers 17 punten; 4: Hiddesv. Rijn 6 punten; 5: Dey kersMeyer 2 punten. Het is jammer, dat deze zoo sportief begon nen wedstrijd zoo is geëindigd. YïloioA&ftoAt Om het Europesch kampioen schap De Internationale Motorwielxijders Bond heeft besloten, dat het Europeesch kampioen schap niet meer in één wedstrijd zou kunnen worden behaald, doch in negen races zulllen de rijders in de verschillende klassen punten kun nen verzamelen, waarbij de winnaar van een race 6 punten, nummer twee 5 punten enz. tot en met nummer zes, die nog 1 punt kiïjgt, be halen kan. Tot de wedstrijden, waarin punten voor het behalen van het Europeesch kampioenschap worden toegewezen, behooi'en o.m. de Neder- landsche T.T.-races te Assen op 30 Juli. Groote heidecomplexen en fraaie bosschen staan in brand bij de Belgische grens. Gisrcrmiddag omestreeks 2 uur werd brand ontdekt in de heidecomplexen achter liet landgoed-„De groote meex-", dat in de ge meente Ossendrecht ligt. De brand bleek op Belgisch gebied te woeden in de nabijheid van het z.g. Leeu wenhof en op de om haar natuurschoon be roemde Calmphoutsche heide. Vanwege de gemeente Calmphout werd onverwijld het blusschingswerk ter hand genomen,'doch vooralsnog bleef dit. zonder resultaat. Door de groote droogte der laat ste dagen en voortgejaagd door een vrij sterken wind,, bewoog het vuur zich zoo snel voort, dat spoedig een geweldige opper vlakte brandde. Op hot eind van den middag stonden groo te heidecomplexen en fraaie bosschen over een breedte van drie tot vier kilometer in brand. Het vuur beweegt.zich dieper België in, maar de brandweer van Ossendrecht houdt zich gereed om zoo noodig indien de wind mocht draaien terstond in te grijpen, en overslaan van den brand op Nedcrlandsch gebied te voorkomen. De grootte van de schade valt nog niet bij benadering te schatten. Een vrouw en een kreupele man door agent gered. In de ochtenduren van den tweeden Pinksterdag heeft een zware brand gewoed in liotel-rcstaurant „Continental" aan den Amstcl ie Amsterdam, waardoor hot ge bouw vrijwel geheel is uitgebrand. Door liet flinke optreden van een agent, die een ytouw en een kreupelen nxan naar buiten heeft gebracht, zijn geen slachtoffers bij de zen feilen brand te betreuren. De agent Singcrling was omstreeks half zag bolderen uit een der halfopenstaande vensters van het achttiende ceuwsche huis. Onmiddellijk snelde hij liet huis binnen, waarvan de voordeur gelukkig openstond. Op de trap trof hij een oude vrouw aan, die hij naar- beneden di'oeg. Opnieuw snelde hij het perceel binnen en op de trap van de 2e naar de 3e verdieping zag hij een ouden kreupelen man, die geen kans zag om naar beneden te komen. Inmiddels was er hulp komen opdagen. Twee burgers, die in de buurt wonen, waren eveneens naar hoven gegaan en gezamenlijk wist men den ouden man naar beneden te dragen. Do ovei'ige bewonors van het groole huis, dat door twee gezinnen hewoond wordt, hadden zich tijdig in veiligheid gesteld. De brandweer was spoedig ter plaatse. Direct was het signaal „groole brand" gege ven, zoodat met veel materiaal werd uitge rukt. Daar het hotel in een hoekhuis is ge vestigd, kon de strijd tegen liet vuur aan twee fronten gestreden worden! Een half uur, nadat het brandalarm ge geven was, was men het vuur vrijwel mees ter. Zij, die er buiten vallen. De minister van Defensie heeft, aldus het Iisb., onder meer het volgende aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld: „Ingevolge art, 20, tweede lid van de Dienstplichtwet, is cle vrijstelling van den dienstplicht wegens broedei'dienst het hulp middel geworden om het jaarlij'ksch con tingent binnen de wettelijke grenzen te houden of met andere woorden, het ovox1- schot aan personen, dat na de vaststelling van het contingent nog voor inlijving als gewoon dienstplichtige beschikbaar is, zal door middel van deze vrijstelling als 't ware weggewerkt moeten worden. Hieruit volgt, dat de vrijstellingen tot een bepaald getal en op een bepaald tijdstip worden verleend. Voor het verlecnen van vrijstelling aan per sonen, voor wie het recht eerst na dat tijd stip is ontstaan, is in het tegenwoordige stelsel derhalve geen ruimte. Dit laatste geldt ook voor hen, die verzuimden te juister tijd van hun wensch te doen blijken. Alleen 'in geval van beroep zou nog vrijstelling bo ven het vastgestelde getal kunnen worden Bij de jongste wijziging van de Dienstplichtwet zijn geen over gangsbepalingen vastgesteld, met betrekking tot het vei'leencn van vrijstelling wegens broederdienst aan personen, die behooren tot een oudei-e lichting dan 1939 en bijge volg niet kunnen vallen onder art. 20, tweede lid, der wet. Nu zoodanige bepalingen niet zijn getroffen, is het verleenen van vrij stelling wegens broederdienst aan deze personen uitgesloten. Ten aanzien van die gevallen, waarin het onthouden van vrijstelling onbillijk zou zijn, wordt in bedoelde aanschrijving opge merkt, dat dan de mogelijkheid bestaat tot het geven van vrijstelling wegens aanwezig heid van een bijzonder geval. Prof. Freud naar Londen De psycholoog heeft vrede en rust noodig gedurende zijn laat ste levensdagen. De bekende Joodsche psycholoog, profes sor Fi*eud is Zaterdag van Weenen naar Londen vertrokken. Hij was vex'gezeld van zijn cchtgenoote en zijn dochter, Dr, Anna Freud. Prof. Freud. Na aankomst van zijn vader te Londen heeft de zoon van prof. Freud vei-klaard, dat deze geen plannen heeft, „Hij is een zeer oude man en wat hij het meest noodig heeft is vrede en rust voor de rest van zijn leven." Maarschalk Bluecher zou te Moskou zijn ontboden. Van betrouwbare zijde wordt te Tokio bericht ontvangexi, aldus het Japansche telegraafagentschap Do mei, dat een geheim accoord tot stand is gekomen tusschen China en de Sovjet Unie, zulks als resultaat van het bezoek van Soen Fo aan Mos kou en ondanks de door de i'egee- ring van Tsjang Kai Sjek uitgege ven tegenspraak. Het desbetreffende bericht meldt, dat de overeenkomst bepaalt: 1. China gxeenu Sovjetadviseurs in dienst, zoowel voor militaire als voor bestuux-saan- ^elegenhedcn; 2. De anti-Japansche propaganda der re geering zal onder leiding komen van een Sovjetadviseur; 3. De Sovjetunie zal China alle noodige vliegtuigen en munitie leveren voor de or ganisatie van twee gemechaniseerde divi sies en vier groepen luchtstrijdkrachten, elk bestaande uit 72 vliegtuigen. 4. China zal aan de Sovjetunie dezelfde concessies toekennen, die tot dusvexre aan vreemde landen verleend zijn. Tevens wordt gemeld, aldus tenslotte het Japansche telegraafagentschap, dat maar schalk Bluecher, de opperbevelhebber van het Itoode Leger in het Verre Oosten, naar Moskou ontboden is in verhand met het van kracht worden der nieuwe, geheime over eenkomst. t blijk: sterk kom v ont ten d ;chtd igsvei is b« ■madj ;n W <J scho X 0E' EDGAR RICE BURROUGHS 82. Een slaperige zeeman hield slecht de wacht op het dek van de stilgelegde schoener, terwijl in de hut benedeix de stuurman van de Kinsaid heen en weer liep en met Jane Clayton argu menteerde. Lady Greystoke had een revolver in de la van de tafel gevonden, in de hut, waarin zij was opgeslotenen nu hield zij de stuurman met het wapen op een afstand. De Moslimvrouw knielde naast haar, biddend en smekend op een hartroerende wijze. Op en neer liep de woedende stuurman voor de deur, drei gend, smekend en belovend, maar alles was te vergeefs. Plotseling kwam er van het dek boven een .waarschuwingskreet en een schot. Even verminderde de waakzaamheid van Jane, terwijl ze door het raampje van de hut keek. Tegelijkertijd was de man- bij haar, wrong het wapen uit haar hand en duwde de vrouw nu tegen de wand van de hut. De eerste aanduiding, dat een ander vaartuig zich in de buurt van de schoener bevond, kreeg de wachthebbende matroos, toen hij het hoofd en de schouders van een man over de railing van het schip zag klimmen. Onmiddel lijk sprong de matroos met een kreet op en vuurde met zijn revolver naar den aanvaller. Het was zijn alarmkreet en het schot van de revolver, die de aandacht van Jane van haar bewaker hadden afgeleid. Op het dek had de rust al spoedig plaats gemaakt voor een wilde paniek. De bemanning van de parelschoener rende naar boven, gewapend met revolvers, geweren en lange messen, zooals vele inboor lingen gewoonlijk bij zich dragen; maar de waarschuwing was te laat gekomen. De beesten van Tarzan waren reeds op het dek, met Tarzan en Mugambi om hen aan te zet ten. Zij hadden weinig aansporing nodig, want reeds herhaalde zich het gevecht met de bemanning van de Kinsaid. !(Nieuwe spelling.)]

Schager Courant | 1938 | | pagina 7