Het enquête-voorstel Het dagelijksche bombardement in Spanje DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wieringermeer subsidieert geen werkloozenkasseu Wiens vliegtuigen schonden de Fransche grens Tsjang Kai Sjek houdt den moed er in! N, VRIJDAG 10 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10593. Laan, Schagen, Tel. 20. Sgflve den N.V. llitg.-Mir. „Hollands Noorderkwartier" ge- G} [et had door meerdere leden moeten worden ingediend! De Twee- p Kamer spreekt zich uit. Tegenstanders bepleiten een nota van ter 5n m'n^er» resP- een interpellatie. Bemoeit de roomsch-katho- m. 9&e geestelijkheid zich met de justitie? trafvervolging tegen den minister gevraagd Zeer uiteenloopend zijn de mee ningen over het door het Tweede Kamerlid Wendelaar ingediende enquêtevoorstel in de marechaus see-affaire van Oss. Van verschillende zijden werd betoogd, dat het opnieuw aan de orde stellen van deze aangelegenheid zou kunnen geschieden door de be handeling van een eventueel door den minister in te zenden nota. Zooals men zich zal herinneren zou de or den heer Wendelaar voorgestelde en- ête tot doel 'hebben meer licht te ver- haffen omtrent de opdracht van den mi- iter van Juslilie tot onthouding van op- oringsbevocgdheid aan de brigade Oss r Kon. Marechaussee. Ken dergelijke en- lête is in geen vijftig jaar gehouden. Sterk wantrouwen am na een interpellatie op 7 April tot ing bij vele Kamerleden, toen de mee- ng werd gewekt, dat in het antwoord n den ministers verschillende feiten wa- verzwegen. Deze gang van zaken, zeg- n sommige leden blijkens het Voorloopig irslag, doet wel epn interpellatie gc- inscht zijn, doch een enquête 'wordt erbodig geacht. Deze leden hoopten dat. het voorstel-Wen- ïaar zou worden ingetrokken, docht een tweede interpellatie nog niet het venschte licht'brengen, dan zou de Kamer imotie van liaar afkeuring of van een an- jr gevoelen kunnen doen blijken, óf zij zou og hij voorkeur op voorstelvan ver- idone, tof een zoo groot mogelijk aantal lilicke groepen behoorende leden tot t bondon van een enquête als laatste imiddcl kunnen overgaan. Verschillende leden spraken bun afkeu- ig uit over de sensatie door dit geval ge- ikt. Alleen door liet oefenen van gezon de critick, niet door liet vergiftigen van de publieke opinie, wordt het algemeen belang, wordt ook de demo cratie gediend. Ken ernstige grief te gen dit enquête-voorstel zagen deze I leden hierin, dat bet met degenen, die voor de genoemde sensatie aan sprakelijk zijn, er aan medewerkt, het vooral in deze tijden zoo noodige vertrouwen in de regcering te onder mijnen. Verscheidene andere leden daarentegen Benden, dat het denkbeeld van het hou- n eoner enquête in het algemeen geens is die volkomen afwijzende critiek ver ent, welke daarop werd uitsreoefend. Zij htlcn aen interpellatie onvoldoende. Mn bet argument, dat bij een enquête te hooren ambtenaren zich zouden nnon beroepen op hun zwijgrecht, hecht- zij weinig waarde. Immers, de minister de ambtenaren aansporen, van dat rschooningsrecht zoo weinig mogelijk gc- uik te maken. Intusschen besfond bij de hier aan het woord zijnde leden ernstige be denking tegen het feit, dat het on derhavige voorstel slechts door één lid is ingediend en dat de heer Wen delaar geen pogingen heeft gedaan samenwerking te zoeken met verte genwoordigers van andere partijen. Indien het enquêtevoorstel door ver tegenwoordigers van vele fracties, (w.o. ook de groote) was gedaan, zou het gevaar zijn vermeden, dat een dergelijk voorstel wordt opgevat als een daad, waarbij de minister van Justitie in staat van beschuldi ging wordt gesteld. ovendien moeten volgens deze leden nog ii van andere feiten in de opdracht aan de Het Vondelpark wordt overbrugd Raad van Amsterdam neemt be langrijke beslissingen. De Arnstordamsche gemeenteraad heeft ifb gisteren bezig gehouden met ecnigc [i'oole projecten betreffende de verbetering 'an do verkeerswegen in de binnenstad. Het ing om de voordracht tot het voltooien van en z.g. „binnenring" door verbreeding van en Binncn-Amstel, do Prins Hendrikkade in verschillende aansluitende straten en bruggen, en om <le voordracht tot overbrug- >nig van het Vondelpark tusscljon Van iaerlcstraat. en eerste Constantijn<-.Iiuygens- ftraat. De voordrachten van B. en W. werden Roedgckeurd. enquête-commissie worden betrokken, bij voorbeeld het beleid van den Osschen bur gemeester. Eenige leden wezen het voorstel zonder eenig voorbehoud af en von den, dat onmiddellijk een met rede nen omkleed voorstel dient te worden gedaan, strekkende tot het uitlokken van een strafvervolging tegen den minister. Daarnevens dient geëischt te worden terugplaat sing naar Oss van de vroegere bri gade der marechaussee aldaar, on- middellijke hervatting van het op sporingsonderzoek en vervanging van den burgemeester van Oss en van den procureur-generaal hij het gerechtshof te 's-Hertogenboscli. Enkele leden achtten en tweede interpel latie noodzakelijk, omdat zij meenden, 'dat de gebeurtenissen met betrekking tot deze aangelegenheid bij velen de vrees hebben gewekt of versterkt, dat de Roomsch-Katho- lieke geestelijkheid zich niet altijd en over al onthoudt van inmenging in de zaken der Justitie en dat die inmenging niet steeds zonder succes blijft', waardoor een der grondzuilcn van onze historisch-staatsrech- telijke verhoudingen zou worden aangetast. In verband met de gedachte dat cle'mi nister een nota zou inzenden, merkten ve len op, dat Zijne Excellentiezulks slechts zou kunnen doen. indien-de Kamer hiertoe aanleiding geeft en dq meerderheid dei- Kamer heeft zich toch, meenden deze leden, tevreden getoond over het justitioneel be leid! De Atlantische vliegdienst Bef/in September in xoerkinq? Ook Duitschland gegadigde. De Amerikaansche onderminister van han del J. Monroe Johnson heeft naar 't I-Isb. meldt, paster bekend gemaakt, dat de lucht dienst over den Atlantischen Oceaan waar schijnlijk in September a.s. zal beginnen Hij zeide niet te weten of de Imperial Air ways dan reeds gereed zouden zijn, maar de Pan American Airways zouden gedurende de maand September de post en mogelijk ook de passagiers kunnen vervoeren. De be doeling was geweest zoowel de Imperial Airways als de Pan American in Septem ber elk twee vluchten en retourvluchten te laten maken maar dat zal niet doorgaan. De onderminister zeide tevens dat zekere belangen in Duitschland opnieuw verlof hebben gevraagd in de Ver. Staten te mo gen landen na achttien proefvluchten die dezen zomer ondernomenzouden worden. Duitschland, zoo zeide de minister .schijnt thans over vliegtuigen te beschikken, die zoowel van het water kunnen opstijgen, als met een catapult van boord worden ge schoten. Vragen aan den minister Het Tweede Kamerlid Hilgenga heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is den minister bekend, dat het bestuur van het openbaar lichaam „de Wieringermeer", (in feite de raad van de gemeente Wieringer meer) besloten heeft niet toe te treden tot de regeling voor het ver- leenen van subsidiën aan werklo zenkassen, vervat in het Werkloos heidsbesluit 1917, waardoor de te gen werkloosheid verzekerde arbei ders in die gemeente slechts aan spraak maken op de halve regle mentaire uitkeeringen? Is de minister niet van oordeel, dat voormeld besluit van het be stuur van de Wieringermeer, ook al zit bij dat bestuur de bedoeling voor op de werkloozenkas-uitkeeringen een toeslag van 100 pet. te verlee- nen, onjuist moet worden genoemd? Is de minister bereid zijn invloed aan te wenden, teneinde alsnog aansluiting van het openbare li chaam „de Wieringermeer" bij de regeling bedoeld onder vraag 1, te bereiken? Daladier aanvaardt alle conse quenties van het onderzoek. Hoe de conclusies ook zijn van cle deskundige commissie, die onder zoekt van welke afkomst de bommen zijn, verleden week boven Zuid- Frankrijk uitgeworpen, ik zal ze aanvaarden, zegt de Fransclie mi- nister-president Daladier. Moeilijk is dit onderzoek wel. De scherven dragen in scripties, die goed dienen te worden bestu deerd. Dit delicate werk kan ernstige con sequenties medebrengen. Het belangrijkste is de aan de grens ge nomen maatregelen te voltooien om een einde te maken aan de lankmoedigheid, wel ke reeds te lang heeft geduurd. Batterijen luchtafweergeschut hebben waarschuwingsschoten gelost of seinen ge geven. Voortaan zal, zoodra een vliegtuig, van welke nationaliteit dan ook, de grens zal overkomen, direct het vuur worden gè- geopend. Ik zelf aldus Daladier, heb daartoe opdracht gegeven en ik heb de zekerheid, dat de bevelen zullen worden uitgevoerd. De communisten gaan nog verder. Het politieke bureau van dc communisti sche partij juicht de maatregel van Dala dier toec. Het wil echter'ook nog, dat on middellijk dc grens van liet rcchtsche Spanje met Frankrijk zal worden gesloten en dat alle agenten van Franco zullen worden uitgewezen uit Frankrijk. Op ons kaartje ziet men nog eens het ge bied waar de bommen zijn gevallen. Vol trots toont het Prinselijk Paar de kleine Prinses Beatrix aan de ouden van dagen uit Hilversum, die Donderdag Soestdijk bezochten Chineezen steken dijken door. Honderdduizend boeren bedreigd. Uit I-Iankau wordt gemeld, dat de Chinee- sche troepen gisteravond Tsjengtsjau hebben ontruimd. Tsjang Kai Sjek heeft op vragen van jour nalisten schriftelijk geantwoord, dat „dank zij onze troepen die sinds het begin van den zomer verleden jaar in aantal verdubbeld zijn, de belangrijkheid en de kwaliteit van ons materiaal, de aanzienlijke verbetering van het moreel der Chineesche bevolking, hij, Tsjang Kai Sjek, in staat is aan alle stra tegische eischen te voldoen en de operaties te leiden, zooals hij dat van plan was. De bombardecring van Chineesche steden, wel ke beoogt- het moreel van het Chineesche volk te vernietigen, heeft in tegendeel tot effect, dat het de verontwaardiging wekt van de 450 miiiioen Chineezen, die vastbeslo ten zijn den oorlog tot het einde vol te hou den, met als einde de overwinning. FRANSCH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Ook de dag van gisteren heeft geen uitzondering gemaakt in de reeks van bombardementen op open ste den. In de haven van Denia is het Fransche stoomschip Brisbane ge troffen door vier bommen, waarvan twee brandbommen. Het aanvallende rechtsche watervliegtuig zond vervolgens twee tot drieduizend mi trailleurkogels op het schip af. Twee En- gelschen, die op het schip vertoefden, zijn gedood. In de laatste 24 uur zijn drie havens ge bombardeerd, n.1. Denia, Alicante en Cas tellon. Volgens dc Spaansche regeering wint dc overtuiging veld, dat de opstandelingen wel overwogen aanvallen doen op neutrale schepen om te probeeren door een blokka de en terrorisatie der burgerbevolking de overwinning te behalen, waarin zij tot nog toe met de wapenen niet konden slagen. Gisterochtend vroeg is weer een mislukte poging gedaan Barcelona te bombardeoren. Ook zijn Benicassim, Gandia, en Villa Joyo- l sa gebombardeerd. Te Benicassim werden 2 Pamiers O 10 10 JO 90 50 Fo/x f KANKtEICH Ax-les- Perpiqnan •Thermes v Col de Putoren* port-Vendres "Tutqcercla f A N I N vrouwen en een kind gedood en 19 personen gewond. Uit Madrid wordt gemeld, dat een schip van onbekende nationaliteit op 15 K.M. ten noorden van Castellon werd gebombardeerd. Volgens de eerste berichten zijn bij het bombardement tien personen gedood en ne gentien gewond. Hevige strijd in Castellon. In de provincies Castellon en Teruel wordt hevig gevochten. Dc opstandelingen zijn in den sector van Teruel 15 K.M. van de provincies Valencia en Cuenca verwij- De regecringstroepen maken het den op standelingen onmogelijk door te dringen in de richting van Lucena del Cid, aldus de regeeringsberichten. Aan bet front in Eslremadura zetten de regecringstroepen de offensieve actie voort, welke zij in Mei zijn begonnen in den sec tor van Pucnta del Arzobispo, dat op 30 K.M. ten westen van Talavera is gelegen. In het legerbericht der regeering wordt van het Levantefront gemeld, dat de op standelingen het offensief in alle sectoren hebben voortgezet. Gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen hebben de recht- schen in den sector van Valla Hermosa den berg Panagoloso en Sanahuja bezet. Tijdens een luchtgevecht tusschen 41 jachtvliegtuigen der regeering en 53 vlieg tuigen der rechtschen werden tien der laatste neergehaald. De regeering verloor drie vliegtuigen. Verkeerswezen gemilitariseerd. Bij decreet van de regeering is het ge- hccle verkeerswezen gemilitariseerd. Nog slechts militaire auto's mogen op straat rij den, alle andere wagens zullen in beslag genomen worden. Slechts voor enkele ge vallen wordt een uitzondering gemaakt. De onrust in het rechtsche Spanje. Aan het hoofdkwartier van generaal Franco werd den Reutercorrespondent me degedeeld, dat er geen woord waar is van dc te Gibraltar verspreide geruchten als zou er onrust in het rcchtsche Spanje heer schcn. Men wees erop, dat generaal Quei- po de Llano die in ongenade gevallen zou zijn, Dinsdag te Sevilla is teruggekeerd van een bezoek aan San Sebastian, Burgos en Toledo. Op zijn terugreis werd de generaal door de bevolking luide toegejuicht. De geruch ten werden omschreven als een „duidelijke roode propaganda". In Sevilla, dat door een hittegolf geteisterd wordt, is alles rustig en normaal, Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT. Verwachting: Zwakke tot mati ge Zuidwestelijke tot Noord westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weing of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Koel weer. Dijken doorgestoken. Uit Hankau wordt gemeld, dat de op- marsch der Japanschc troepen langs den spoorweg van Loenghai de vorige week op een nieuwe hinderpaal is gestuit: de zich terugtrekkende Chineesche troepen hebben op 3 Juni verscheidene dijken vernield en daardoor een groot gebied onder water ge zet. De overstroomingen zullen een zeer be langrijke rol spelen in dc Cbineesche ver dediging, tenzij de opmarsch der Japannee zen naar Ilankau met bliksemsnelheid zou geschieden, hetgeen niet waarschijnlijk is. De Chineezen ontveinzen zich niet, dat het doorsteken van dijken ook den ondergang zon beteekenen van honderdduizenden boeren, die in deze zeer dichtbevolkte streek wo nen. Vijf en dertig millioen naar België! Nederlandsche bankiers leveren de Belgische regeering. Naar wij vernemen heeft een Ne derlandsche bankiersyndicaat onder leiding van de heeren Mendelssohn en Co. Amsterdam en de Nederland sche Handel Maatschappij N.V. aan de Belgische regeering een crediet verstrekt van f 35-000.000. Het crediet wordt verleend in den vorm van driemaandswissels, welke ter keuze der Belgische regeering driemaal achtereenvol gens geheel of gedeeltelijk met drie maan den kunnen worden verlengd. De Belgische regcering heeft een soortge lijke credietoverecnkomst in Zwitserland af- gesloteiLj

Schager Courant | 1938 | | pagina 1