De wereld striidt tegen Cocaïne Vertrouwen in de leiding Het beefde nogmaals Laat hem maar loopen Een klap die raak was Aantal fokzeugeo sterk gestegen Post vluchten op Indii lBasra 13 ,uni lAthene 13 ,u' Postduiven uit de koers! Tusschcn vier uur cn half vijf in den nacht van Zondag op Maandag zijn in Zeeuwsch Vlaanderen, wederom lichte aard bevingen waargenomen. Ook in België is hét verschijnsel weer geconstateerd. Te Namlea op het eiland Boeree is op 10 Juni een hevige aardschok waargenomen, waarna zich een vloedgolf voordeed ter hoogte van circa V/2 meter. Op dien dag zijn meerdere lichte schokken gevoeld. De schade bleef beperkt tot de in storting van een woning en tot het verzakken van een brug. De aardschokken hebben de eigenaardige uitwerking gehad, dat zij 't richtingsgcvocl van postduiven hebben verstoord. Een groot aantal duiven was Zondagochtend aan de Duitsch-Nedcrlandschc grens opgelaten. Zij waren bestemd voor Berlijn, verdwaalden en kwanten met eenige uren vertraging aan. Een R. K. gemeente ambtenaar gevraagd Antwoord op vragen van den heer Wendelaar. Op de vragen van den lieer Wendelaar betreffende een advertentie van de ge meentebesturen van Leusden en Stouten- burg, waarin R.K. sollicitanten worden op geroepen voor de betrekking van eersten ambtenaar ter secretarie, heeft de minis ter van binnenlandsche zaken als volgt geantwoord: Hoewel de bijvoeging R.K. inderdaad den indruk zou kunnen maken, dat strijd met het bepaalde in artikel 176 der Grond wet aanwezig moet worden geacht, is den minister bij onderzoek gebleken, dat het niet de bedoeling der betrokken gemeen tebesturen is uitsluitend de belijders van een bepaalden godsdienst voor het ver vullen van gemeentebetrekkingen in aan merking te doen komen. De gemeentebesturen erkennen inmid dels, dat de vorm der advertentie onjuist was en hebben zich bereid verklaard een nieuwe oprocning te plaatsen, waarin de geïncrimineerde toevoeging zal zijn weg gelaten. Voor het doen van verdere stappen bestaat mitsdien geen aanleiding. Rijksoffer voor noodlijdende gemeenten A/4 Milliocn uitgetrokken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937. In de eerste plaats wordt hierbij voorge steld het uitgetrokken bedrag van f 50.000 voor de uitvoering van de wet betreffende de bescherming van de bevolking tegen de luchtaanvallen voor dat jaar tc verhoogen met f 75.000.— Voor rijkssteun aan noodlijdende gemeen ten is in de hegrooting voor 1937 uitge trokken f 3.450.000. Op grond van de thans beschikbare ge gevens kan worden verwacht, dat voor het dienstjaar 1937 in totaal f 4.450.000 aan rijks- steun voor noodlijdende gemeenten benoo- digd zal zijn. Voorgesteld wordt het meerdere bedrag ad. f 1.000.000 thans a fonds perdu beschik baar te stellen. Verstoorde kermisvreugde De drukke zomerkermis te Brun- sum (Limburg) werd gisteravond verstoord door een ernstig ongeluk. In volle vaart geraakte een schuitje van een z.g. trekschuit molen los, met het gevolg, dat de vier personen, die zich daarin bevonden, op den grond vielen. Hoewel onmiddellijk met volle kracht ge remd werd, kon niet worden verhinderd, dat de andere schuitjes over de mensclien heen vlogen. Van hen werden twee ernstig en twee licht gewond. Surveilleerende leden van dc plaatselijke afdceling van het Roode Kruis verleenden de eerste hulp. Van de slachtof fers had dc heer D. uit Heerlen, behalve ver schillende vleeschwonden een hersenschud ding opgeloopen, terwijl mej. H. eveneens uit Heerlen, een knieschijf brak en ernstige beenkneuzingen kreeg. De beide anderen hadden hoofdzakelijk schaafwonden beko men. Een geneesheer uit Heerlen heeft de gewonden behandeld, waarna dc twee cerst- genoemden naar het ziekenhuis zijn ver voerd. liet ongeluk moet worden toegeschreven aan het losraken van een kabel. Geen kans op meer salaris I Het rijk heeft meer met de oor logsvoorbereiding dan met de ambtenaren op. De ambtenaren zullen, nu dc oorlogstoc- bereidselcn alles voor zich opeischcn. wel geen saïarisverhooging krijgen, meende de voorzitter van den algemeenen hond van ambtenaren bij de Raden van Arbeid, in zijn openingsrede van do 19e algemeenc verga dering te Leiden gehouden. Tijdens do dis- dussies werd de formatie bij dc Raden van Arbeid besproken, waarbij de nadeelen voor de ambtenaren, als gevolg van het niet invoeren van een uitgewerkte nieuwe rege ling, onder de loupe worden genomen. In het algemeen was men het er over eens, dat te dien aanzien dc actie krachtig moet wor den voortgezet. Ik ben mijn centen toch kwijt, zegt een beroovingslachtoffer. Men zal zich het schoone verhaal nog wel herinneren, van den koopman die zich vol zoeten wijns liet fouilleeren in een café door de bezoekers, om te voelen of hij zijn portemonnaie nog had Een verzoek waarop dezo natuurlijk graag ingingen. Bankbiljetten werden gecontro leerd, geverificecrd en... „waren em zoo maar gesmeerd', zooals dc beklagenswaar dige koopman later voor dc rehtbank ver klaarde. De vermoedelijke dader, een 21- jarig los werkman, was door de Haagsche, rechtbank tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld cn stond gisteren in hooger beroep voor het Hof terecht. Merkwaardig, was1 het fatalisme van den beroofde en zijn voorspraak van den beroover! „Och, ik ben het geld nu toch 'kwijt", klaagde getuige. „Ik mag lijden, dat u hem daarmee was verdachte bedoeld ook maar vrij spreekt, want anders moet de arme jongen er maar voor gaan zitten" „Dat is onze zaak", repliceerde de presi dent... en toen eischte de procureur-gene raal wederom een jaar gevangenisstraf. Dc uitspraak is 27 Juni. Arbeider mishandelt fabrieks directeur. Hoed brak den slag Gistermorgen omstreeks tien uur maakte in de machinale kuiperij A. de Neeff N.V., te Maassluis, de arbeider Van der S. zich bij het vernemen van de mededeeling, dat hij naar een andere afdeeling in de fabriek was overgeplaatst, hetgeen voor hem op loonsverlaging neerkwam hierover zoo driftig, dat hij een zwaar handijzer nam en den directeur, den heer W. van Doesburg een slag op het achterhoofd toebracht, waar door een bloedende wonde van zes c.M. lenete ontstond. De heer van Doesburg zak te ineen. De arbeider wilde zijn slachtoffer nog een tweeden slag toebrengen, doch toe geschoten arbeiders wisten dit te verhinde: ren. De gewaarschuwde politie arresteerde den man onmiddellijk. Volgens den dokter dankt de heer van Doesburg, die hevig aan het hoofd bloedde, zijn leven aan zijn hoed, die den slag brak. De heer vanD. werd op kantoor voorloopig verbonden. Daarna heeft hij zich naar zijn woning te 's-Gravenhage begeven. Zijn toe stand is gunstig. De dader staat te Maassluis gunstig be kend. Groote biggengeboorte verwacht. Het aantal biggenmerken, dat van. 23 tot 28 Mei is aangebracht, bedraagt 41985, te genover 43434 in de overeenkomstige perio de van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 28 Mej 11. gebruikt 60G076 merken, tegenover 647402 merken van de toekenning 1937 op het over eenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordeeling cliene dat van 1 Januari tot genoemden datum in to taal zijn gemerkt 868805 biggen, welk aan tal voor hetzelfde tijdvak van 1937 bedroeg 797541. Hoewel van de in Mei gehouden land- en tuinbouwinventarisatie nog geen volledig resultaat bekend is, blijkt uit de voorhan den gegevens reeds duidelijk, dat het aan tal fokzeugen ten opzichte van vorige ja ren zeer aanzienlijk is uitgebreid. De ver wachting is dan ook gewettigd dat het aan tal biggengeboorten in de eerstvolgende maanden sterk zal stijgen. Een narcoticum dat duizenden slachtoffers maakt. En een winstgevende smokkelhandel in het leven riep. (Van een bijzonderen medewerker) Opium, cocaïne, heroïne... het zijn slechts enkele soortnamen van een reeks kwaadaardige verdoovingsmid- delcn die wij rangschikken onder de verzamelnaam „narcotica" en waarin op de geheele wereld een even verderfelijke als winstgevende sluikhandel bestaat. Vrouwen en mannen, doorgaans elegant gekleed en onder de weelde rigste omstandigheden, reizen de we reld af, in luxe treinen, moderne automobielen, snelle vliegtuigen en gestroomlijnde sneltreinen. Zij trek ken heen en weer van de Oude naar dc Nieuwe Wereld, van Egypte naar Frankrijk, van China en Japan naar Europa en met hun kostbare reizen jagen zij steeds weer hetzcelfde doel na. Zij vervoeren kleine onopval lende pakjes. Pakjes die een even onschuldig uiterlijk hebben als die van winkelende dames in een groote stad, maar wier inhoud in staat is de gezondheid van een medemensch te belagen en te ondermijnen. Die pakjes bevatten de bekende verdoovendc midde len waaraan uit hun evenwicht gebrachte schepselen verslaafd zijn en waarnaar hun verlangen zoo sterk is dat zij gaarne per gram het aantal guldens betalen dat, wat de productiekosten betreft met het aanal centen overeenkomt..* Booze steuntrekker gebruikt zijn vuisten Portier knock out geslagen. Zaterdag wilde een steuntrekker zich met geweld toegang verschaffen tot het gebouw van maatschappelijkcn steun in de Mar- nixstraat te Amsterdam. Toen de portier hem wilde beletten bin nen te treden, gaf dc man den beambte zoo n hevigen klap, dat deze bewusteloos ineen zakte. Hierop nam de dader dc vlucht. De portier is in cmstigen toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en kon tot heden niet over de juiste toedracht van de zaak worden gehoord. De knikkertjes mogen niet rollen Hooger beroep afgewezen. Dame onder den trein Linkerbeen afgereden. Op het station te Haarlem is gis teravond om half elf een ernstig on geluk gebeurd. Een dame, de vijftig jarige mevr. A. uit Heemstede, die een uit IJ muiden komenden electri- schen trein.trachtte- te. verlaten, ter wijl deze nog niet stilstond, viel-tus*- schen het perron en den trein, waar door haar linkerbeen werd afgere den. Een mede-passagier had nog geprobeerd haar tegen te houden, door haar bij den mantel vast tc grijpen, maar de dame stapte toch uit. Toen zij viel heeft men nog aan den noodrem getrokken, doch dit kon na tuurlijk niet helpen. I-Ict onderstel van den laatsten wagen ging over het been van de vrouw. Een dokter, die zicli in den trein be vond, verleende de eerste hulp, daarna ver scheen nog een geneesheer uit Haarlem cn leden van de E.H.B.O. Het duurde ruim een half uur voor men de ongelukkige had be vrijd. Zij is naar het Diaconcssenhuis ver voerd, waar onmiddellijk opcralief werd in gegrepen. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Opnieuw heeft de politie, ditmaal die van Frankrijk, een omvangrijke cocaïne-bcnde ontmaskerd en de schatrijke leider daarvan gearres teerd. En wederom is de aandacht gevestigd op de meest afschuwwek kende smokkelhandel, die do wereld kent cn waartegen sinds jaar en dag strijd gevoerd wordt, die in verdoo- vende middelen. Dc Fransche Sürctu heeft weer een suc ces geboekt; zij legde de hand op een mcer- voudigen millionnair, een Parijsche restau ranthouder van middelbaren leeftijd. Maar het waren dan ook niet dc diners en consumpties van het restaurant die den eigenaar tof multi-millionnair maakten, maar de wijdvertakte handel die hij orga niseerde met een groote schare medewerkers in verdoovendc middeflen, in het bijzon der in cocaïne. Medewerkers die geenszins uit de onderwereld gerecruteerd werden, maar die o.m. behooren tot hooge dinloma- tieke kringen, mensclien dus wier officicele werk dc dekmantel vormde voor een ge vaarlijke smokkelhandel die het daglicht niet velen kan. Enorme hoeveelheden ver- doovende middelen werden van het cene land naar het andere vervoerd, vrouwen maakten er wereldreizen mee en wee de- geen die zou trachten een spaak in het wiel te steken; de cocaïne-smokkelaar deinst voor niets terug, desnoods niet voor een moord. Geen wonder overigens wanneer men handel drijft in een product dat de dood van duizenden veroorzaakt De blik naar het Oosten, moet men wenden, wanneer er sprake is van den strijd tegen cocaïne, opium en andere verdoovende middelen. Duizenden 'zijn hier aan deze genotmiddelen verslaafd. Algem. verg, van bloembollencultuur Met 158 tegen 47, dat is met 77 van het aantal uitgebrachte stem men heeft de algemeene vergade ring van de Vereeniging van Bloem bollencultuur de motie van het be stuur, gisteren in ons blad opge nomen, goedgekeurd. Dit is niet ge schied dan na een vrij heftige dis cussie. „Wie heeft het ooit zoo zout gegeten", riep hij uit. De motie is onaanvaardbaar, omdat zij een uiting van machtswellust is en in te genspraak met het besluit tót afschaffing der saneeringsmaatregelen. Spreker heeft niet dc overtuiging, dat het H.B. alles heeft gedaan, wat in zijn macht is, om de sa- neeringsmaatregelen weg te krijgen. De heer Brabander, lid van het hoofd bestuur, waarschuwt tegen aanneming van dc motie. Hij stelt zijn zetel in het H.B. ter beschikking van de algemeene vergadering (Bravogeroep). De voorzitter beantwoordt de sprekers. Spr. dankte den heer de Brabander voor wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Uitvoerig zette dr. Verhage vervolgens de meening van het H.B. uiteen. Over over nemen van de saneeringsmaatregelen door het hoofdbestuur zijn iri het hoofdbestuur nog slechts voorloopïge besprekingen ge voerd. Een resultaat is er nog niet. Natuurlijk komen de opgelegde maatre gelen voor verantwoording van den minister, maar bij vele vakgenooten leeft de wensch dat de uitvoeringsmaatregelen door het vak worden genomen, waarvoor dus het vak de verantwoording draagt. Tot den heer Murk zegt spr., dat het hoofdbestuur al het mogelijke heeft ge daan, om de saneeringsmaatregelen opge- Zoo kon de Opium-Commissie van den Vol- I kenbond al jaren geleden vaststellen dat Turkije een der voornaamste centra was voor het produccercn van opium. Zoo kon men eveneens vaststellen dat er in Constan- tinopel alleen al drie cocaïne-fabrieken wa ren, die naar het, heette van Frankrijk uit daarheen verhuisd waren. Opmerkelijk was dat de Turksche regee- ring deze misstanden openlijk toegaf, doch evenzeer verklaarde niet bij machte te zijn aan den onwettigen toestand, een einde te. maken. In de eerste plaats is dat een ge volg van de geïsoleerde ligging van menige Turksche haven aan de Zwarte Zee en vol gens veler meening in Turkije ook van de nabijheid dor Russische grens. Nochtans lijkt het meer dan onwaarschijnlijk dat de Sovjet-regeering voor een onwettige handel als deze de oogen zou sluiten. De Palestijnsche politie is met He betref fende landen in nauw contact en houdt de smokkelaars scherp in het oog. Voor zoover hef Palestina cn Syrië betreft, werkt de politie uitstekend; met behulp van speciale draadlooze telegraafstations gelukte het den laatsten tijd herhaaldelijk om geheele smokkelzendingcn in beslag te nemen. Bij dc terugkomst b.v. van den Pa- lestijnschen Hoogen Commissaris van een reis naar Cairo, vond men in zijn eigen sa- lonwagcn daarin gesmokkelde pakettcn co caïne. De commissaris van Politie van Cairo, Ru- sell Pascha, heeft onlangs in een inter view een tipje opgelicht vap de sluier, die. het sinistere werk der smokkelaars bedekt en uit zijn woorden is het terstond duidelijk, dat dc heeren zich van buitengewone trucs bedienen wanneer het erom gaat hun ge vaarlijke goedje te vervoeren. „Onze ambte naren", aldus deze politieman, „vonden de cocaine al in de zooien van schoenen, in het oor van een koffiepot en zelfs tusschcn de vuurvaste steenen van een onschuldig uitziende kachel. Kistjes met narcotica werden gevonden in een zending bonbons, die volkomen op dezelfde w ze ver pakt waren. En aangezien de douane slechts steekproeven namen, had deze list door gaans veel kans op slagen. Ton gevolge van een sensationeel proces kreeg onze politie ook het grootboek in handen van een smok- kclarsbcnde en het resultaat was, dat yecr- g— Vertrok ran Aankoanet fc O.ê'enrd») 13 Juni |Madan 13 ,u»l Cheenreis) |Basra 13 Juni lIodhp- 13 SSS 13 ,uni !,°dh«-13 lieven te krijgen. Het commissierappe zal zoo spoedig mogelijk worden gepubi ceerd in het vakorgaan. De afgevaardigd van de afd. Voorhout verdedigde in tweq instantie de motie van het II.B. De afdt ling Wijdenes sloot zich hierbij aan. Dr. Dijt voerde aan, dat het H.B. nj weet, hoe de besluiten van „bovenaf" er zullen zien, door dc motie legt de algenu ne vergadering zich nu reeds vast. S| bleef bij zijn meening, dat de algemee vergadering de draagwijdte niet best van de motie. Ook de heer Murk maakte gebruik van d tweede ronde: Nogmaals drong hij aan vei daging der vergadering aan. De heer Grullemans waarschuwt tegen pi litiek gekuip en dringt aan op eensgezini heid tot heil van het bloembollenvak. De Voorzitter beantwoordde wederom d verschillende sprekers, waarhij hij nogmaal de strekking der motie uiteenzette. Daarn volgde de stemming. Grooter electriciteifsverbrnik Toename van bijna 10 pet. verg« leken bij 1937. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de electriciteitsfabrieken, dia in de openbare stroombehoefte voorzien, in dc maand Mei 175.5 millioen kWh. aan de netten hebben afgegeven, dat is belangrijk meer dan in de overeenkomstige maand van 1937, toen 160,5 millioen kWh. werden afge geven. De toeneming bedroeg dus c.a. 9.5 pet. te- gen slechts ruim 2 pet. in de maand April. VROEGERE BURGEMEESTER VAN WEENEN LEEFT NOG. Elders in dit nr. maken wij er melding van dat de vroegere burgemeester van Weenen, Schmitz, aan de gevolgen van een kanker- operatie is overleden. Naar het Duitsche Nieuwsbureau echter van welingelichte zijde verneemt, is dit bericht onjuist. PUBLICATIE. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche A kk e rbomvcëntra m maakt bekend, dat belanghebbenden, dia nog erwten en/of veldboonen van den oogsl 1937 wensclien te denatureeren, er rekening mede moeten houden, dat voor het laatst over de in de week van 20 tot en met 25 Juni 1938 te denatureeren erwten een steun- vergoeding zal worden vastgesteld. Dit geldt dus ook voor de erwten van de kwaliteitsklasse A, welke van 13 Juni af door handelaren kunnen worden gedenatu reerd. Aan hen, die tijdig denaturatie overeen komstig de voorschriften hebben aange vraagd, zal, indien door omstandigheden geen opzichter voor het houden van toe zicht beschikbaar kan worden gesteld, nog gelegenheid tot denaturatie worden gege ven in de daarop volgende weck, tegen de vergoeding, vastgesteld voor de weck van 20 t/m. 25 Juni 1938. ""s Gravenhage, 13 Juni 1938. (Adv.) I tien leden gearresteerd konden worden. Een ander merkwaardig geval was dc affaire I van de familie El Savi, die in een afgele gen streek bij de heuvels van Mokattam haar schuilplaats had. Haar chef. zekere Mah- moed Ali el Savi, gebruikte voor het trans port van zijn verboden waar bij voorkeur de. auto's van officieren en ambtenaren! Dat de menschen die-de narcotica-handel drijven niet terugschrikken voor boete of ge vaneenisstraf. ligt voor de hand. De winst in deze handel is namelijk ongelooflijk groot. Men heeft dus met onverbeterlijke misdadigers te doen. hetgeen de taak der politie zeer bemoeilijkt, daar zij er reke ning mee moet houden dat iedere gevange ne, zoodra hij vrij komt weer in zijn oude kwaal vervalt. Een bekend smokkelaar biechtte eens openlijk dat hij vanaf zijn jeugd voor dit treurige beroep was opgeleid en niets anders kende." Zonals de politie in de Oosfersche landen waakzaam is, zoo speuren ook de detectives van Scotland Yard in Engeland, de federale plitie in Amerika (de gevreesde G.-men) en de Fransche SClreté eendrachtelijk samen naar hun vijand, den handelaar in verdoo vende middelen. Zij staan voortdurend met elkander in verbinding, wisselen denkbeel den, plannen, inlichtingen met elkander uit, bpuden elkander voortdurend op de hoogte. Alleen internationale controle op de vervaardiging en verscheping van narcofia zal kunnen helpen dit probleem tot oplossing te brengen. Het gif moet na tuurlijk worden vervaardigd voor medische en andere wetenschappelijke doeleinden, maar een beperking van die aanmaak, waardoor de producten alleen voor die doeleinden worden gebruikt, zou pas tot be tere resultaten kunnen leiden. Zoover is men intusschen nog niet. Wel werden er reeds internationale verdragen geteekemd, die de fabricatie-beperking regelden, maar de eeheime vervaardiging en de smokkel handel gingen nochtans door, omdat er eenerziids te veel geld mee verdiend werd en anderzijds de wetten in sommige lan den niet streng eenoetr ziin. En een gemeen schanneliike internationale actie kan ditl kwaad, dat tot de meest funeste ter we-l reld moet worden gerekend, slechts vcr-l delgen, v Jl Dc hooge raad heeft verworpen de cassa tieberoepen van twee sigarenwinkeliers te Amsterdam, die in hun winkel knikkerauto- maten hadden geplaatst, waarvan de cliën ten na inwerping va een klein muntstuk gebruik konden maken. Zij waren op grond van de Amsterdamsche politieverordeing, welke verbiedt het op of aan den openbaren weg of op een voor het publiek toeganke lijke plaais hebben van toestellen, welke de speelzucht kunnen aanmoedigen, veroor deeld tot 5 gulden boete. Wij ruilen grond met Duitschland Kleine grenswijzigingen. Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat op het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn de onder- teckening heeft plaatsgevonden van een Nc- dcrlandsch-Duitsch verdrag, hetwelk maat regelen inhoudt over kleine grenswijzigin gen cn daardoor noodzakelijk geworden ruil van grondgebied op verschillende plaatsen ten behoeve van een beteren loop van de grens tusschen Nederland en Duitschland. Aan de debatten, die aan de stemming voorafgingen, namen verscheidene leden en vertegenwoordigers van afdeelingen deel. De heer dr. Dijt achte de motie bedenkelijk, vooral wat de toelichting betreft. Deze motie van vertrouwen is gekoppeld aan een zeer ingrijpend en belangrijk onder werp. Spreker noemde de houding van het hoofdbestuur onverantwoordelijk: „U gaat door deze motie maatregelen uitvoeren van de regeering, waarvoor het H.B. niet ter verantwoording kan worden geroepen door de ledenvergadering", aldus spreker. Dé re geering draagt de verantwoordelijkheid voor de saneeringsmaatregelen en moet die verantwoordelijkheid niet van zich af schuiven. De heer Murk wilde de vergadering ver daagd zien, omdat de afdeelingen onvol doende en verkeerd zijn ingelicht. Wij wil len geen strijd met het hoofdbestuur, noch denken wij aan een motie van wantrouwen. Wij willen het hoofdbestuur slechts waar schuwen. Thans wordt door velen uit pië teit voor het hoofdbestuur voor. de motie gestemd. De motie betitelde spr. als een organisatorisch monstrum.

Schager Courant | 1938 | | pagina 2