Z@@IM I i IM&ZIkM VIM Vreeselijk drama te Casteren Nerveuze stemming in het Sovjet-leger Radioprogramma Twee nichten en twee neven DOOR EDGAR RICE BURROUGHS No. 4. Nadat de Amerikaansche expeditie zo voor spoedig voor de officieren en geleerden was verlopen, gaven ze Paulvitch, vervuld als ze waren met medelijden voor de man, die ze als een menselijk wrak uit de jungle hadden gered, geld en wensten hem en Ajax veel geluk. Terug in de beschaafde wereld had de Rus zijn handen vol aan de aap. Elk nieuw gezicht wilde hij voorzichtig onderzoeken tot grote ontsteltenis van zijn slachtoffers. In Londen verhuurde Paulvitch de mensaap tegen hoge prijs aan een bekend dierentemmer. Deze man, getroffen door de intelligentie van de aap be sloot hem af *e richten en reeds enkele weken later kon Ajax fietsen, eten met mes en vork, tot tien tellen en nog een aantal merkwaar dige dingen meer. Eindelijk kon de temmer met hem optreden en in één van de Londense theaters werd' Ajax een geweldig succesnum mer. Lady Greystoke keek even de „Times" in, toen ze in haar smaakvol boudoir aan het ontbjjt zat en wachtte op een bespreking, die ze met de le,raar van haar zoon zou hebben. Juist had de aankondiging van het grote succes van het optreden van Ajax haar aan dacht getrokken, vooral omdat het dier er bij afgebeeld was. Welke herinneringen riep het zien van dit dier bij deze mooie, beschaafde vrouw wakker! Romantiek, sensatie, gevaar en liefde in de ongebaande jungle! Wat een tegenstelling die avonturen met haar ge lukkig leven van tegenwoordig. Ze sprak slechts zelden over die jaren, zelfs tegen haar man. Dat lag in het verleden. Slechts weinigen wisten, dat de knappe Lord Greystoke de wilde Tarzan van de Apen was geweest. En naast haar grote liefde voor haar man, con centreerde Lady Greystoke al haar gedachten op haar zoon, die nu twaalf jaar was. Een lichte klop op de deur bracht haar weer tot zichzelf. Lachend begroette zij de vriendelijke, jonge leraar. Vrouw poogt vier van haar kin deren van het leven te berooven. Zondagavond heeft te Casteren in de gemeente Hoogelaan (Noord- Brabant) de vrouw van den land- houwer Swaans in een vlaag van verstandsverbijstering getracht vier van haar kinderen van het leven te benemen door ze in een waterput te gooien. Het gezin, bestaande uit den 45-jarigen J. Swaans, zijn echtgenoote, de 36-jarige W. N. Swaans-Gijsbers en negen jeugdige kinderen woont in een boerderij, staande aan een zandweg, vijf minuten buiten de kom van het dorp Casteren. De vrouw leed den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid. Zon dagmiddng was zij omstreeks zes uur al leen thuis met haar vier jongste kinderen. De man was de deur uitgegaan en de vijf andere kinderen speelden in de omgeving van de woning. In een vlaag van verstands verbijstering greep zij haar één-jarig zoontje 'Josephus en wierp hem in de bij het huis staande vijf meter diepe put, waarin de melk in bussen wordt koel gehouden, en waarin het water een meter hoog stond. Vervolgens pakte ze den twee-jarigen Al- hortus beet en wierp hem eveneens in de put. Hetzelfde lot ondergingen ook het driejarig dochtertje Johanna en de vijfjarige Willi- 1 brordus. Het laatste kind deed pogingen om uit de put te komen, waarbij de vrouw het kind met een haak hielp. Op deze wijze is het knaapje aan den dood ontsnapt. Na haar daad, is zij naar haar familie, die op eenigen afstand van de woning woont, gesneld, waar zij vertelde, wat er was ge beurd. Onmiddellijk ging men naar de boer derij en waarschuwde den gemeente-dokter Toen deze ter plaatse kwam, kon hij slechts den dood van de drie kinderen constateeren. De vrouw werd in zeer overspannen toe stand voorloopig bij de Eerw. Zusters te Hapert ondergebracht. Gisteren is zij naar de psychiatrische inrichting te Vught ver voerd. Hot stoffelijk overschot van dè jeugdige slachtoffers zal Woensdag worden begra ven. De „Friesland" vlofgekomen Het Nederlandsclie stoomschip „Fries land" van de scheepvaart en steenkolen- maatschappij N.V., dat, zooals wij gisteren meldden, met 20 man aan boord op de Friesche scherenkust buiten Brahestad aan den grond was geloopen, is vlot gekomen. Op eigen kracht heeft het schip de reis voortgezet. Meisje door auto aangereden en gedood Zonder rijbewijs stuur. achter het Tengevolge van verregaande roekeloosheid is Zondagavond te Doetichem een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 23-jarige me juffrouw Goorwater het slachtoffer is ge worden. Eenige jongelui, onder wie de schippers knecht B. hadden een auto gehuurd, vermoe delijk met het doel, de Slangenburgsche kermis te bezoeken. Hoewel niet in bet bezit van een rijbewijs, plaatste B. zich achter het stuur en met groote snelheid ging het in de richting Varsscveld. Bij de smalle Willinkbrug bleek het echter door de snelheid niet mogelijk, den scherpen bocht te nemen. De wagen kwam op het linker wegdeel terecht, waar juist mej. Goorkater uit Dieren fietste. Het meisje werd door den wagen gegrepen en zoo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De auto kwam in een sloot terecht. De bestuur der is na het ongeluk het veld in gevlucht, maar kon spoedig worden aangehouden. Wafeler-vredesprijs 1938 Voor Oecumenische Vereeniginq en Jeugdherberg Centrale. De Wateler-vredesprijs voor 1938, ten be drage van 25.000 gulden, is voor do helft toegekend aan de Oecumenische Vereeniging in Nederland in erkenning van het streven dezer vereeniging tot bevordering van de geestelijke toenadering der volken, en voor de helft aan de Nederlandsche Jeugdher berg Centrale, op grond van de verdiensten dezer instelling voor de bevordering van de internationale verstandhouding onder de jeugd. (De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven direc teur 'der Oranje-Nassau Hypotheekbank te 's-Gravcnhage.) UIT ONZE OOST K XVI door de „Piet Hein" overvaren Béide schepen slechts weinig beschadigd. Naar Aneta verneemt, heeft de vorige weck buitengaats voor Priok een aanvaring plaats gehad tusschen de torpedobootjager „Piet Hein" en de K. XVI De aanvaring ge schiedde tijdens een lanceer-ocfening, waar bij de K XVI een aanval deed op den krui ser „De Ruyter." Hierbij werd de onder zeeër door de „Piet Hein" overvaren, waar door de periscoop werd beschadigd. Beide schepen zijn, na de aanvaring, naar Socra- baja teruggekeerd, waar zij in liet dok zijn nagezien. De K. XVI arriveerde Zondag te Priok, waar de „Piet Hein" gisteren aan kwam, aldus de N.R.Crt, De beschadiging, welke aan beide schepen werd toegebracht, was gering. Geraffineerde koopmanstruc Hilversumsch koopman in hoo- ger beroep wegens oplichting tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld. Van het feit, dat twee inwoners van Bo degraven van de aandeden in de „Neder landsche Beleggings-Unie" niets dan narig heid hebben gehad, heeft een Hilversumsch koopman gebruik gemaakt om de onnooze- le lieden op afbetaling er nog eenige Belgi sche premieloten tegen veel te hoogen prijs en op zeer onvoordeelige voorwaarden bij te laten koopen. De koopman deed het nl. voorkomen, alsof hij door den „Staat der Nederlanden" gestiiurd was om de slachtoffers vande „Beleggings-Unie" schadeloos te stellen. In plaats hiervan, raakten ze evenwel op nieuw hun geld kwijt. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft den koopman wegens oplichting tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, van welk von nis de procureur-generaal in hooger beroep bij het Ilaagsche Gerechtshof bevestiging vorderde. Het Hof wees gisteren arrest en vermin derde de straf tot acht maanden gevange nisstraf. Met motor gevallen en gedood Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is gisterochtend de 29-jarige ongehuwde monteur D.B. van Bcmmel, wonende te Alphen aan den Rijn. met zijn motorrijwiel op den Steekterwcg onder die gemeente, ko men te vallen, waarbij hij vrijwel op slag werd gedood. Duizenden officieren verdwenen Ook onrust in de industrie. Pamfletten tegen Stalin ge richt. De „Times" meldt uit Riga, dat de Rus sische maarschalk Worosjilof order heeft gegeven, dat 10.000 kadetten als luitenants in het Roode Leger moeten worden opgeno men, hoewel hun opleiding aan de militaire scholen nog niet voltooid is. Als officiëele reden voor dezen maatregel wordt aangegeven, dat. men den jongen lui tenants commandoposten voor de manoeu vres van het najaar wil geven, maar vol gens de „Times" is de vervroegde bevorde ring der kadetten noodig geworden, doordat dedratische en langdurige „zuivering" sinds 't vorige najaar 't leger beroofd heeft van een derde deel of de helft van zijn officieren boven den rang van luitenant. Duizenden officieren zijn verdwe nen, zonder dat daarvoor een reden is gegeven, en vele anderen zouden terechtgesteld zijn als „verraders, trotzkisten en volksvijanden." De stemming in het leger zou dan ook zenuwachtig zijn. Ook In de industrie zou een zekere on rust heerschen. Door de onregelmatige leve ring van materialen kunnen directeuren en ingenieurs de plannen vaak niet ten uitvoer leggen, zoodat zij vaar loopen van sabotage beschuldigd te worden. Hier en daar zijn pamfletten verschenen, waarin aanvallen worden gedaan op de autoriteiten en in het bijzonder op Stalin. Terwijl dergelijke geschriften sedert twintig jaar nauwelijks bekend waren, worden ze nu, zelfs in de voorsteden van Mos kou, bijna dagelijks de fabrieken binnengesmokkeld en op den grond en op lessenaars gevonden. Deze pamfletten moeten afkomstig zijn van communisten, die tegen Stalin gekant zijn en den dood van Lenin, Toechatsjewski en andere leiders betreuren. Zij beschuldi gen Stalin ervan, de verdedigingskracht van het land te ondermijnen, zoodat het een prooi voor andere mogendheden wordt. WOENSDAG 15 JUNI 1938. Hilversum I» 1875 en 415.5 m. NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, Gramofoonmuziek. (Om 9.30 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. 12.00 Berichten. 22.15 Gramofoonmuziek. I.00 Orgelspel. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Trio Beute-Zepparoni-Hemerik en gra mofoonmuziek. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Zang en pianobegeleiding. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de kmderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuinbouwpraatje. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Mandoline-ensemble „Ars et Labor", (9.009.30 Declamatie. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Voor amateur-fotografen. 10.20 •Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum H. 301.5 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten), 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven, 12.00 Gramofoonmuziek (Om 12.15 Berichten) 12.45 De Ramblers. I.151.45 Orgelspel. 2.00 Knipcursus. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 Causerie „Van New York naar New Orleans". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.06 Vocaal concert. 7.30 Cyclus „Geestelijke leidslieden der eeuwen". I. De Evangelist Johannes, 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 „Sylvia"-Amusementsorkest en solist. 8.45 Radiotooneel. 9.15 VARA-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Fantasia. 10.30 Orgelspel. 10.0512.00 Gramofoonmuziek. II.00 Schaaknieuws. feuilleton. Naar het Engelsch 15. Selina en Ludlow hadden de handen vol en Janie's diensten werden soms verlangd, of schoon zij nooit op een van beide zieken kamers werd toegelaten. Bij een van die gelegenheden, toen ze den dokter iets vragen moest en hij het gesprek van verband en verbanwatten heel handig op iets persoonlijks wist te brengen, wat haar verachtelijk deed blozen, kwam juist Rorke voorbij. Ze deed een stil beroep op hem en herinnerde zich nog den vorigen keer, dat ze hem ook zwijgend en niet te vergeefs te hulp geroepen had. Ditmaal ging hij haar echter voorbij met strak, onbewogen gelaat. „Ik vrees, dat we hier een terugslag moe ten constateeren," zei dokter Peil met sarren- den lach. „Wij dachten eens allen, dat hij onder goeden invloed bekeerd was, maar nu...! Toevallig ging ik gisteren langs. „De Hazewind", en, onnoodig in bijzonderheden te treden, maar van een bekeering had het waar lijk niet veel!" „Dus u zult zorgen, dat verkoelde water voor mr. Gilchrist te zenden?" ging Janie voort, of ze niets gehoord had, „en dan hoef ik u niet langer op te houden". Ze ging met fier-opgericht hoofdje, maar met bezwaard gemoed. Hetgeen Peil betreffende Rorke had gezegd, kwam weer bij haar boven, toen ze een paar dagen later, op een heerlijken zomeravond, aan het venster van haar eigen kamer zat. Ze was dien avond naar de kerk geweest en had later het avondeten gebruikt bij mrs. Carpmael. De maan was opgekomen, terwijl ze over de velden naar huis ging. Wat had zij de oude „Grange" al lief gekregen, voelde zij nu! Toen ze dichterbij kwam, weerklonk er luid gelach door het venster van Rorke's kamer. Iemand zong met onvaste stem een cabaret liedje en heel het gezelschap drinkende man nen zat aan de tafel. Na het wijdende gezang in de kerk en de plechtige stilte op de met dauw overdekte velden en de vredige, vriendelijke atmosfeer in het huis van den dokter, klonk haar dit afschuwelijk in de ooren. Ze ging naar haar eigen kamer, maar het was nog te vroeg, om naar bed te gaan. Ze zou immers toch niet kunnen slapen met al dat lawaai beneden! Ze was zeer somber gestemd. Het leven was dan wel droevig voor haar veranderd in deze laatste dagen. De vriendschap, die een paar weken geleden zoo schoon ging opbloeien tusschen neef en haar, was nu met één slag te niet gedaan!Ze was nog al zóó geluk kig geweest, over wat zij bereikt had, met hetgeen Betty eerst voor zoo'n dwaas onder nemen had gehouden! Het venster in de kamer van Rorke was precies onder het hare en telkens weerklonken er nieuwe uitbarstingen van het drinkgelag. Op den Zondag, nu veertien dagen geleden, hadden ze samen genoten van den prachtigen zomeravond. Rorke had haar gezien in de por tiek van de kerk en samen waren ze naar huis gewandeld door dè velden. Ze herinnerde zich, hoe ze even uitgerust had op een opstap en Rorke de armen ge vouwen had over de spijlen van het hek naast haar en ze samen heel vertrouwelijk hadden gesproken, wat den edelsten kant van zijn karakter had getoond. Toen had het geleken, of er iets tusschen hen was gekomen, wat door geen tijd of om standigheden vernietigd kon worden en nu was ineens alle vriendschap tusschen hen tot een onmogelijkheid geworden! Zouden die mannen nu nooit gaan? Zou hun luid gelach en getier steeds de vreedzame stilte van den avond blijven ontwijden? Eindelijk hoorde zij geschuifel van stoelen en vanaf haar beschaduwde plaats aan het venster zag ze hen langs het tuinpad gaan. Rorke was er ook bij. Het licht uit de kamer viel over het pad. Ze bleef daar zitten en wachtte, ze wist niet waarom, tot hij terug zou zijn. Ineens kwam er een zwakke brandlucht naar boven... Ze vloog op en de gedachte flitste haar door het hoofd, of er door een van de benevelde mannen soms een lucifer brandend was weggeworpen met al de gevol gen van dien... Als Rorke nu dadelijk terug kwam zou het vuur nog gauw gedoofd kunnen worden; maar, wie weet, wat een omvang de brand anders kreeg!... Zoo iets kon zij toch niet aan het toeval overlaten. Een achtertrap, die naar de gang leidde, waarop de kamer van Rorke uitkwam, was precies tegenover haar eigen deur. Geruisch- loos en vliegensvlug ijlde ze die trap af, liep de gang door en trad het vertrek binnen. Ze gruwde van den overhoopten boel, dien ze daar te zien kreeg. Er hing een zware tabaksrook; leege flesschen lagen op den vloer; een stoel was omvergegooidhet kleed lag dwars over de tafel. Tegen het zware, ouderwetsche gordijn zag zij een rood tongetje opvlammen. IJlings nam ze een karaf, die op de tafel stond, en wierp het water er op. waardoor de vlam met sissend geluid gedoofd werd. De smeulende vonken trapte ze uit en juist was ze hiermee bezig, toen ze zag, dat Rorke haar door het venster stond gade te slaan. Gedurende enkele oocenblikken spraken ze niet en Janie stond stil met onstuimig klop pend hart. Nog nooit had zij haar neef zóó zien kijken. Ongetwijfeld verkeerde hij onder den invloed van sterken drank. Hij was nu bleek en zijn oogen hadden een eigenaardigen onnatuurlijken glans. Zijn haar hing hem in alles behalve bevallige wanorde over het voor hoofd. Er lag een glimlach over zijn gelaat verspreid, maar een lach, die allesbehalve vroolijkheid beduidde. „Wat doe je hier?" vroeg hij; en zelfs de toon van zijn stem klonk vreemd. Met bovenmenschelijke inspanning herwon zij haar zelfbeheersching. „Ik rook een brandlucht en ben beneden gekomen, om daarnaar te kijken. Ik 'zag, dat het gordijn brandde en bluschte de vlam". Rorke stapte over de vensterbank. „Heb ik niet gezegd, dat ik niet verlangde, dat je in mijn kamer kwam?" „Maar hier dreigde gevaar... Binnen een minuut zou het gordijn geheel vlam gevat hebben!" „Dat was je zaak niet! Wat gaat het jou aan of het heele huis al verbrandde en wij er bij. Dan zou de wereld van ons verlost zijn! Dat is de eenige manier om van zulk onkruid af te komen!" Janie zette de karaf weer op tafel en hoopte maar, dat hij niet zag, hoe haar handen trilden. „Nu het vuur gedoofd is, kan ik ook weer gaan." Ze maakte een beweging naar de deur, maar Rorke versperde haar den weg. „Neen", zei hij, „nu je eenmaal hier bent, zal je ook blijven en met mij spreken! Wees maar niet bang: ik zal je niets doen!... Al in geen week hebben wij samen een praatje ge maakt, Janie, miss Carleton". „Laat mij gaan, Rorke!" riep zij. „Ik denk er niet aan! Je bent voor je eigen genoegen gekomen: nu zal je blijven voor het mijne. Ik ben op z'n minst zoo'n goede kame raad als Peil!" „Je bent voor niemand goed gezelschap op het oogenblik! Laat mij gaan! Ze zijn alle maal in bed in huis. Als mrs. George..." „Mrs. George!" lachte hij, „Moet die waken over je Die heeft het recht niet, een woord tegen je te zeggen". „Als ze mij hier in deze kamer vond, wel... Waarschijnlijk zou ze mij dan uit huis iagen. Ik ben ook van plan te gaan, zoodra ik dit kan, maar ik zou niet graag op oneervolle wijze weggezonden worden". „Ben je van plan, hier weg te gaan?" „Ja". „Terug naar je neef?... Ga je met hem trouwen?" „Neen, nooit!Dan zou ik nog liever sterven!" „Wat?... Heb je dan met hem ook gekib beld?... Geef je hem op?... Is dat de manier, waarop je iederen man behandelt, die dwaas genoeg is, om liefde voor je op te vatten?... Wacht je eerst, tot hij zijn hart aan je voeten legt en schop je het dan uit den weg?... Ineens trad hij dichter naar haar toe en pakte haar ruw bij de schouders, terwijl hg riep met heesche stem: „Weet je, wat mg deze heele week heeft doen lijden? Denk je, dat het verstandig was, om te spelen met het hart van een man „zon der eenige zelfbeheersching?Dus nu ga je weg, zoodra je daartoe de kans schoon zult zien? Denk je, dat ik je zal laten gaan; dat je mij dan later zoudt kunnen uitlachen en vergeten? Denk je dat je nu terug kunt kee- ren tot je neef; dat je met hem trouwen kunt, terwijl je aan mij niet meer denkt dan aan het vee, dat je.in de wei zag grazen? Als je weggaat, dan zal er iets zijn, dat je aan mij herinnert! Je zult mij des noods haten, maar vergeten zal je mij niet!" En haar in de armen sluitend, kuste hij haar vurig; telkens en telkens weer. Gedurende een oogenblik worstelde Janie wanhopig, om zich te bevrijden uit zijn ijze ren greepBuiten zichzelve van drift, wist ze een hand los te krijgen en sloeg hem daar mee in het gelaat. Hij liet zijn arm los en als een pijl uit den boog vloog Jani naar de deur, ijlde de trap op naar haar eigen kamer en wierp zich daar voorover te bed, in 'n stort vloed van tranen. Ze was zich bewust, hoe een mooi, teeder gevoelen, dat juist was gaan opbloeien in haar groote vreugde, daar nu totaal uit geroeid was! (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7