li I» BRIL Gratis Gratis lezen!! iUITENLANDSCH VERZICHT 1 VOOR 'N GOEDE Terlep's Drogisterij Arrondissements rechtbank te Alkmaar Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte Koude Raad Bergen Woensdag 15 Juni 1938 Tweede blad [VERWARDE TOESTANDEN IN EUROPA. ONBEGRIJPELIJK &PEL IN CENTRAAL-EUROPA EN IN SPANJE. ZWENKT ENGELAND IN DE RICHTING VAN DE EDENSCHE KRACHT- POLITIEK? Zonder ongelukken is Europa het afge- ïoopen weekend doorgekomen. Ziedaar het yerheugend feit., dat we mogen vaststellen, Slf is ook de omstandigheid, dat er reeds «en drietal weken achter elkaar aanleiding bestond een soortgelijke conclusie te trek ken, op zichzelf meer dan voldoende om duidelijk in het licht te stellen, hoe treurig het met de deugdzaamheid van den vrede in ons werelddeel is gesteld. We doen of we ons bevinden op een vijver, die tot den bodem toe is bevroren, terwijl het ijsdekje in werkelijkheid akelig dun is. Het buigt fen kraakt doorloopend, maar we bemerken hef niet, of doen aldus. Het. was de'derde en laatste Zondag der Tsjecho Slowaaksche verkiezingen en tegen het einde van de afgeloopen weck deden geruchten de ronde als zou Duitschland wederom iets in zijn schild voeren. Zoo heel vreemd was dit niet, want bekiezingen schijnen nu eenmaal een ideale voedings bodem te zijn voor rumoerigheid onder de bevolking. En in deze laatste plegen staten, die er de gewoonte op na houden zicli te bemoeien met buitenlandsche aangelegen heden, meestal aanleiding te vinden zich te mengen in dingen, welke hen niet aan gaan. Het was dus de laatste verkiezings dag en daarmee de laatste kans. Bovendien heeft Hitier de gewoonte zijn ïefaamde „faits accomplis" niet alleen met regelmatige tusschenpoozen, doch tevens .1 tijcl op Zaterdag te doen plaats hebben. Deze dag zal wel bewust gekozen zijn: de kans is het grootst, dat in ahdcre landen de regeëringsburcaux verlaten zijn. Het is rustig gebleven en op het oogen- hlik mogen wc ons afvragen of de groote rede, die Hess Zondag j.1. te Stetting heeft gehouden voor de kleinigheid van 500.000 toehoorders is te beschouwen als een uiting Van wrok over verloren illusies. Het feit, dat vooral Tsjecho-Slo wakije een zeer ruime belangstelling werd toegemeten, terwijl voorts over dit land massa's kwaads werden ge zegd, zou deze wrok-gedachte kun nen wekken. Wat heeft het anders voor zin aan het Duitsche publiek te verkondigen, dat Tsjecho-Slo wakije niet. in staat is over het leven zijner burgers te waken? En waarom is het anders noodig breed uit te meten, dat Duitschland geen oorlog wil, maar dat die lust om voor vredesengel te fungeeren, niet is ingegeven door zwakheid'? De beteekenis van zulke uitingen gaat ons, tenzij we er spijt in mogen lezen. Intusschen zijn we bevreesd, dat. er meer fcchterzit. De vorige week wezen we op het merkwaardig verschijnsel dat we toen reeds in verband met Tsjecho Slowakije brachten van de bombardementen in Spanje, die bij voorkeur schenen te worden gericht tegen Engelsche stoomschepen, ter wijl Frankrijk de dood-en-verderf-zaaiende vliegtuigen slechts buiten zijn grenzen kon houden door te dreigen met beschieting en door te toonen, dat dit dreigement ernstig gemeend was. Daarop volgde de onbegrij pelijke houding van Mussolini, die er prat op scheen te'moeten gaan, dat deze aan: slagen waren uitgevoerd door zijn vliegers. Waarom deze activiteit tegen het bevriende Engeland? Is het vreemd hier en daar de meening te hooren verkondigen, dat met een prettlgen pasvorm en juiste sterk te der glazen gaat n^en naar den vakopti cien TERLEP. Want met zoo'n TERLEP's BRIL wordt het naaien en lezen weer een genot. Kosteloos oogonderzoek, 's avonds tot 8 nur. Reparatie aan Brillen, Fototoestellen, enz., in eigen reparatie-inrichting, vlug en goed koop. Gediplomeerd Opticien, HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. SCHAGEN. Ziekenfondslevergncier, de as van Europa nog altijd zou draaien en dat de beide dictatoren el kaar de vrije hand zouden hebben toegestaan, resp. in Spanje en in Tsjecho-Slowakije? Zoo deze veronderstellingen inderdaad op waarheid berusten, dan echter mag men zich weer afvragen: Waarom heeft Duitsch land de gelegenheid laten voorbijgaan op een oogenblik, waarop in Tsjecho-Slowakije verkiezingen werden gehouden en Mussolini zich in Spanje tegen den Engelschen vriend gedraagt als een dolleman? Durft Duitschland niet? Of zijn de beide heeren het toch niet geheel eens? Vermoedelijk is zoowel het eene als het andere het geval. Duitschland is te zeer geisoleerd, kan het. moeilijk alleen opnemen tegen bijna de geheele wereld. En op den wispelturigen, steeds op eigen voordeel be- lusten Mussolini te bouwen, lijkt onverstan dig. Niet vreemd is het. bij dit. alles, dat in En geland de oud-minister Eden, weer meer naar voren wordt geschoven. Zijn theorie was deze, dat op vriendschapsverdragen Zij, die zich thans op de Schager Courant abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag li Juni. Alkmaar. JEUGDIGE INBREKERS. 'Als eerste verdachten moeten terecht staan J. A. S. en D. Sm., beide wonende te Alkmaar en van beroep koopman, die in Februari van dit jaar in de villa de Zandhoeve aan den Duinweg te Bergen hebben ingebroken en aldaar verschillende goederen hebben weggehaald; in Maart hebben verd. uit een schuurtje, staande bij het natuurbad „De Karperton" te Ber gen eveneens goederen gestolen. De wnd. president, mr. Ubbens, vraagt verd. of zij het ten laste gelegde beken nen. De verd. antwoorden bevestigend. Het is een bonte mengeling van goede ren., welke voor de rechters wordt uitge stald. Mr. Ubbens zegt tot. verd. S. dat het van hem heeleanaal niet mooi is, omdat hij nog in een voorwaardelijke veroordee- lin' liep. Verd. S.: De handel ging zoo slecht en ik deed het om m'n moeder te helpen. Wnd. president: En breek je dan maar in? Hoe hen je in de villa gekomen? Verd. S.: Door een ruit in te slaan met een ijzeren staaf. Als eerste get. wordt gehoord mevr. .T. geb. R., die de goederen, welke uit haar schuur zijn ontvreemd, komt herkennen. Get. Wiggers, ambtenaar der Reclassee- ring, noemt verd. S. een aardige jongen, hartelijk en vriendelijk voor iedereen. Ziin moeder is dan ook gek op hem. Alleen op één punt is hij zwak, hij laat zich mee- sleepen. Of hij op dat punt geheel toere keningsvatbaar is, betwijfelt spr. Die ion gen moet. van den weg af; daarom lijkt spr. de jeugdgevangenis de eenige oplos sing; hij kan daar dan ook een vak leeren. Wat verd. Sm. betreft, zijn de inlichtin gen gunstig; het is eerste keer, dat hij met den rechter in aanraking komt. Wnd. pres.: Die jongen heeft werk ook nietwaar? •Get. ja; hij is aan het werk. Het is het mét sommige landen niet valt te bouwe» en dat Engeland er niet voor moest terug schrikken op zijn tijd ook de vuist te laten zien. Aan Chamberlam was het om te toonen, dat er langs den weg van welwillende be sprekingen in ons werelddeel ook nog wel wat te hereiken viel. Hij scheen gelijk te krijgen. Het Engelsch-Italiaansche verdrag ontstond en inderdaad scheen Mussolini zich er aan te houden. Helaas echter schijnt het. na enkele luttele maanden met die Italiaansche goedwillendheid nu ten einde en er zal weinig meer toe behooren om het afgesloten, maar nog niet in werking getreden verdrag te maken tot een doode letter, gelijk we de laatste jaren zoo dik wijls met pacten hebben zien geschieden. De reden is wellicht daarin te vinden, dat Mussolini in ieder geval de Spaansche bur geroorlog in zijn geest beslist wilde zien. Op zijn stellige belofte dan de Italiaansche troependeelen te zullen terugnemen, ging Engeland daarmee aecoord. Mussolini van zijn kant vatte dit blijkbaar zoodanig op, dat het er daarna niet meer op aankwam, hoe dit einde van den burgeroorlog gehaald werd en dat Engeland zich er i nieder geval niet meer mee had te bemoeien. Nu dit wel gebeurt, is de Duce zeer boos en be gint een nieuwe piraterij. Tnderdaad ziet het er naar uit, dat Cham- berlain ongelijk krijgt en dat men met Italië slechts kan omgaan met de revolver in de hand. Trouwens, op deze wijze gedroeg Cham- berlain zich een drietal weken geleden te Berlijn naar aanleiding van de Tsjecho-Slo- waaksche spanning ook reeds. En het merk waardigste is, dat bij die gelegenheid even zeer gunstige resultaten werden behaald als destijds te Noyon. Verwonderlijk is dat niet. Het militair vertoon, dat Duitschland en Italië tegenwoordig kenmerkt, de graagte, waarmee de beide dictatoren opgaan in alles wat met oorlog en bewapening te ma ken heeft, bewijst hoe hoog zoowel Hitier als de Duce de waarde van de physicke kracht aanslaan. Het is ongerijmd te ver wachten, dat in hun begrip, daartegen iets anders zou kunnen opwegen! Hun oorlogsmentaliteit laat zich niet ver loochenen. Daarom zal Chamberlain, of hij wil of niet, de wegen van Eden wel moe ten bewandelen. En het zou zeker niet vreemd zijn, wanneer we dé figuur van Eden in Engeland weer aan de politieke horizon zagen verschijnen. beste, dat de jongen onder toezicht komt van de R.K. reclasseering. Wnd. pres. tot verd. Sm.: Zou je dat willen: een voorwaardelijke veroordeeling en onder toezichtstelling van de R.K. Re classeering? Verd. Sm.: Ja wel meneer. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, acht het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Wat verd. S. be treft ziet het er zeer bedenkelijk uit; tot tweemaal toe werd hij reeds voorwaardelijk veroordeeld. Het is wel mooi als een jongen z'n moeder helpt, maar dat mag niet gaan ten koste van anderen. Voor S. is het beste, een langdurige gevangenisstraf in de Zut.fensche Jeugdgevangenis, dan kan hij behoorlijk een vak leeren. Mr. v. d. Feen de Lille eischt tegen verd. S. een gevan genisstraf van twee jaren. Wat Sm. betreft iigt het geval anders, hij is nooit veroordeeld, maar heeft zich laten meesleepen. De Officier eischt tegen dezen verd. 10 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 ja ren en onder bijzondere voorwaarden. De verdedigers van de verd., mr. Winkel voor verd. S. en mr. Windhaus voor verd. Sm., beiden uit Hoorn, sluiten zich aan bij het. requisitoir van den Officier. Mr. Winkel verzoekt, de rechtbank de voorwaardelijke veroordeelingen resp. van 6 en 3 maanden eventueel ook te doen doorbrengen in de Jeugdgevangenis. De wnd. pres. bepaalt, dan de uitspraak in deze zaak op Donderdag 23 Juni, des morgens om elf uur. Hierna volgen twee zaken met gesloten deuren. Om half twaalf wordt de zitting herouend. Spanbroek EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. De verd, die dan voor moet komen is G L. uit Spanbroek, die echter niet is ver schenen. De Officier van Justitie vraagt verstek. Verd. wordt, ten laste gelegd, dat hij op 16 April te Zwaag get. W. L. heeft mishan deld en den veldwachter A. F. met een scherp voorwerp heeft gestoken. Als eerste get. wordt gehoord, get. A. F. die verd. op een erf heeft, zien liggen. Zijn rijwiel hing over een brug en get. dacht, dat er iemand verdronken was Hij had toen gedregd. Toen verd. overeind kwam. liep hij zonder eenig motief op get. L. af en gaf hem een slag op het achterhoofd. Toon kwam verd. op get. af en stak hem met een scherp voorwerp. Wnd.-president: Heeft U een mes gezien? Get.: Nee, dat heb ik niet gezien. Wnd.:-president: En dat steken is nogal aangekomen nietwaar? Is U onder dokter's behandeling geweest'? Get.: Ik ben nog onder dokter's behande ling. Hij stak me in m'n vingers, omdat ik hem met m'n vuist trachtte af te weren. De vingers kan ik nog niet goed gebruiken. Als stuk van overtuiging komt, dan een mes voor den dag, waarmede verd. gesto ken heeft. Wnd.-pres.: Het. is wel een vreemde ge schiedenis. Was hij dronken'? Get.: Hij had wel een borrel op, maar onder den invloed was hij niet. De volgende get. is W. L. uit Zwaag, die den man op z'n erf heeft gevonden. Wnd.-pres.: En heeft U hem wakker ge maakt? Get.: Ja Edelachtbare. Wlnd.-pres.: Hoe was zijn houding? Get.: Hij nam direct een dreigende hou ding aan en gaf mij een klap in m'n nek. Later is hij slaags geraakt met den ge meente-veldwachter. Wnd.-pres.: Kende U verd.? Get.: Heelemaal niet. Wnd.-pres.: Dus verd. kon ook niets te gen U hebben?. Get.: Neen, ik zou niet weten wat. De derde get. is W. v. S. wonende te Boheldijk. Deze get. heeft de fiets bij de brug ge vonden en is toen direct naar den gemeente veldwachter gegaan, daar hij meende, dat er iemand verdronken was. De veldwachter heeft met een hark van get. L. in de sloot gedregd. Toen get. L. zijn hark terugbracht naar huis, vond hij verd. slapende op z'n erf. Wnd.-pres.: Jullie hebben hem toen wak ker gemaakt nietwaar? Get.: Ja, dat hebben we. De rest van deze getuigeverklaring is ge lijkluidend aan die der vorige getuigen. De officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille requisitoir nemend, zegt, dat de ge tuigen L. en F. op een allerverraderlijk- ste manier zijn mishandeld. Het. was abso luut onnoodig om zoo op te treden en daar om is een gevoelige straf hier op z'n plaats. Hier is gebleken, hoe een veldwachter steeds aan gevaren bloot staat. De Officier eischt tegen verd. 8 maanden gevangenisstraf. De wnd.-pres. bepaalt de uitspraak op Donderdag 23 Juni; des morgens om elf uur. SCHAGEN GROMPIE IN HET NRD. HOLL. KOF FIEHUIS. Grompie, hetblijspel in vier bedrijvep, dat door het ensemble-Saalborn op kennis- Dinsdag in het Nrd. Hollandsch Koffiehuis wordt opgevoerd, is een waar wereldsucces geworden. Zelden was de pers zoo enthousiast over een detective-stuk. Ook de lof, welke, zeer zeker verdiend, aan den vertolker van de hoofdrol wordt toegezwaaid, is geweldig. „Nu kunnen wij dan van Saaiboni's spel in de titelrol genieten," schrijft het Hsbl., en hij zorgt er wel voor, dat dit detective stuk ons den geheelen avond amuseert. Een knappe en vermakelijke creatie en een ka rakter, dat voortreffelijk gehandhaafd werd. Van de andere rollen noemt hét blad Bob van Leersum's Ruddock den onverstoorbaren bediende van Bulliyant, die zijn ouden meester, ondanks schijnbare onverschillig heid, trouwhartig ter zijde staat, beschermt cn bewaakt. Vafi Leersum heeft deze figuur geestig uitgeheeld en de rol in den goeden toon gehouden. Ferd. Sterneberg speelde de rol van den dief, die als gast in den huize Bullivant bemind weet te maken, rustig en ingetogen. Folkert Kramer was zijn bediende Keble, Carla de Raet Bullivant's nichtje Virginia. De Telegraaf noemt Grompie een mooie rol van Saalborn, gespeeld met al de knap heid van details, waarin hij meester is, met een hart onder alle zonderlingheden en met een aanstekelijkcn humor. Een verheugd gejuich ging telkens op, als de slimme Grompie zijn tegenstander er- tusschen nam en dezen te grazen kreeg, al dus het Vsbl. Die toejuichingen deden blij ken, hoezeer het publick de vorstelling met animo volgde en met de tooneelgebeurtenis- sen meeleefde. Saalborn's vaardige kunst droeg aldus een ware triomf weg. Ook het Haarlemsch Dagblad is opgeto gen: Thans heeft het Gezelschap Saalbórn- Parser „Grompie" op het repertoire geno men en Saalborn haalt er een groot per soonlijk succes mee. Het is geen wonder, dat Saalborn zich aangetrokken gevoelde tot deze rol, die een karakterspeler zooveel ge legenheid biedt tot virtuoos spel. Hij maakt, er dan ook iets voortreffelijks van en speelt hem ten volle uit met zijn sappig breed talent... Tenslotte citeeren we nog de N.R.Crt.: Eén ding staat vast: de rol van „Grom pie" is Saalborn op het lijf geschreven. Hij heeft hem gegeven met. al het gemak en de ronde actie, waarmee hij dergelijke stukken pleegt te verlevendigen. Het mag geen wonder heeten, dat Grom pie overal, waar het werd opgevoerd volle zalen heeft getrokken. We twijfelen er dan- ook niet aan, of er zal ook in Schagen en omgeving voor die prachtige tooneelstuk groote belangstelling bestaan. Belangstelling welke het alleszins verdient! ZOMERWEELDE Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proef doos 10 ct. De Raad kwam gistermorgen ïn openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, den heer J. Ww Macdonald. Van de heeren Dr. J. Hemel rijk, E. J. Voute, P. Vrije en L. den Das was bericht van verhindering ingekomen. Ingekomen stukken. Van de Commissie voor voor- en nazorg van geesteszieken in Noordholland was ingekomen een verzoek om aansluiting bij een voor- en nazorgdienst van geesteszie ken in het. gewest Noordholland. In verhand met de hieraan verhonden kosten, bedragende c.a. f 165 per jaar en gezien den financieelen toestand der ge meente, besloot de Raad overeenkomstig het advies van B. en W. om voorshands van aansluiting af te zien. Het adres van L. Leemhorst te Enschedé, houdende een aanvraag om vergunning voor het aanleggen van een weg over in eigendom van aanvrager toehchooren.de ter reinen, gelegen tussclien den Buerweg en het Wiertdijkje, werd in handen van B. en W, gesteld om advies. Jaarwedde chef-veldwachter. B. en W. stelden voor de Jaarwedde van den chef-veldwachter, die hij raadsbe sluit van 30 Maart 1938 was bepaald op Hebt U hem ook al geprobeerd? U moet beslist ken nismaken met den eenigen „tapijtreini ger", den HEEM AF STOFZUIGER ƒ90.— Schager Ijzerhandel L. VAN RIJSWIJK, Heerenstraat 128, Schagen. f 1550 met 8 jaarlij-ksche verhoogingen van f 50 tot een maximum-jaarwedde van f 1950, nader vast te stellen op f 1500f 1900, in gaande 1 April 193S. de Minister van Bin- nenlandsche Zaken meende met het oog op de daaraan verbonden consequenties ten opzichte van andere gemeenten geen hoogere jaarwedde te kunnen aanvaarden. De Raad ging hiermee accoord. Museum-commissie. Aan Mevr. A. J. A. van Reenen-Jurriaans werd overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag verleend éls lid der Museum-com missie, onder dankzegging voor hare aan de gemeente bewezen diensten. In de hierdoor ontstane vacature werd voorzien door de benoeming van Mevr, Bar. Taets van Amerongen met algcnieene stem men. Huurprijs politiewoning. De huurprijs van de boven het politiebu reau gelegen woning werd overeenkomstig het voorstel van B. en 'W. vastgesteld op f 4.50 per week. Om aan het verlangen van Géd. Staten te voldoen werden vervolgens eenige wijzigin gen van redactioneelen aard aangebracht in de verordening op hel beheer van den gemeentelijken woningdienst. Hierna sloot de voorzitter deze korte, aan de Bonnefaasschouw voorafgaande vergade ring. EEN RAADSELACHTIGE GESCHIE DENIS. De Daily Express deelt, mede, dat eenigen tijd geleden te Folkestone een jongen van vijftien jaar, James Todd geheeten, vermist werd. De jongen had de ouderlijke woning verlaten, cn was daarin niet teruggekeerd. Men heeft thans zijn lijk gevonden in een tien voet diepe poel in de nabijheid van de golfbanen tc Folkstonc. Men weet niet of men hier met een ongeluk heeft te doen, or dat de knaap zelfmoord heeft gepleegd.' Het blad voegt er aan toe, dat het in ieder geyal een raadselachtige geschiedenis is.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5