ZOMER KLEEDING L. Bol te flinke Dienstbode, Vliegen zonder motor 2'|2-jarige gemeste OS Dirk Raat - Schagen KASTPAPIER Prov. Commissie uit de Veilingen in Noordholland Vluchtelingen stroomen Valencia binnen „Mein Kampf' in plaats van de bijbel fa. Bischoff Schagen Mouseline Japonnen, fleurige dessins, met korte pofmouwtjes 3.50 2.90 2.50 2.15 Zijden Linnen Japonnen, de ideale zomerdracht 4.90 4.25 3.60 3.00 Cloqué Japonnen, in lichte en donkere dessins 5.75 5.00 4.50 3.95 Wit Linnen Japonnen, uni of bedrukt, sportief gemaakt Tricot Zijden Japonnen, ook voor oudere dames 6.75 4.75 3.75 2.90 9.50 8.25 7.25 6.00 Bakvisch Japonnen, in mouseline of zephir Bakvisch Japonnen, in linnen of cloqué Kinder Jurken, mouseline of zephir Kinder Jurken, Zijden Linnen of crêpe Bébé Jurkjes, in de maten 40 tot 60 c.M. lengte 1.20 90 72% 57% Bébé Jurkjes, in sorita of cloqué 2.10 1.80 1.50 1.20 Linnen Zomer Rokjes Effen en Geborduurde Blouses. Wij hebben in alle Artikelen een GROOTE SORTEERING en U zult verstelt staan over onze LAGE PRIJZEN. 2.70 2.40 1.80 1.50 3.90 3.75 3.45 3.00 2.00 1.60 1.30 1.00 3.70 3.10 2.60 2.00 Ook voor de kennis hebben wfi morgen aan de markt een extra fijne Beleefd aanbevelend, RUND-, KALFS- EN VARKENSSLAGERIJ. FIJNE VLEESCHWAREN. MOLENSTRAAT C 32. TEL. 29. Daar het ons onmogelijk was van allen persoonlijk afscheid te nemen, danken wij U harte lijk voor de belangstelling. E.v. bezoeken zien wij gaarne tege moet. P. P. J. VAN DRUNEN, Eendstraat 1, hk. Kr. Rijn, Utrecht. Er wordt gevraagd: Een voor direct. Bondscafé-Rest. „Houtlust", B. J. VAN DOORN, Alkmaar. TE KOOP: DEKZEILEN, nienwe en ge bruikte, lage prijs, maat 24, 30 en 48 M2. Hooimasten, Tuidra- den, Brandkasten en 100 Eiken Bielsen, tot 4 M. H. Schrieken SCHAGEN. TEL. 1. Verloren: BLAUWE OVERALL, van Schoorl over 't Zand naar Anna Paulowna. Gelieve terug te bezorgen J. MEELDIJK A» Paulowna. wit en gekleurd, met of zonder rand, in rollen of vellen. Caramba Kastpapier in verschillende kleu ren, zooals blauw, rood, citroengeel, donkergeel, groen, a 55 et» per rol. Boekhandel TRAPMyN Prijsregeling goedgekeurde poot- aardappelen. De garantieprijs zal tevens minimumprijs zijn. Gistermiddag werd in paviljoen Kinheim te Alkmaar een vergade ring gehouden, welke belegd was door de Prov. Commissie uit de Vei lingen in Noordholland. Uitgenoo- digd waren de aardappelveilingen, de standsorganisaties en de vereen. De Koophandel. Voorzitter de heer Ntjssen, opende de ver gadering. Deze vergadering met standsorga nisaties en handel dient, aldus spr., om over leg te plegen of de verleden jaar toegepaste regeling voor de poot aardappelen moet wor den gehandhaafd. De meening van de com missie is, dat door de regeling van verle den jaar de prijzen wel eenigen tijd zijn op gehouden, maar ook heeft het verschillen de menschen aanleiding gegeven om een af spraakje met den handel te maken en de aardappelen voor een lageren prijs dan was vastgesteld, te verkoopen. Dit is gebeurd, al heeft men hiervoor de bewijzen niet in han den. De heer J. Kramer, (Koophandel), zeidc namens Koophandel tc kunnen zeggen, dat men het betreuren zou, wanneer weer prijs- regelcnd werd opgetreden. Voorzitter antwoordde, dat ook de com missie deze bezwaren heeft gevoeld.. De heer Molenaar, Warmenhuizen, merkte op, dat het niet zoo gemakkelijk is, als de heer Kramer liet voorstelt. Wij kunnen niet landelijk optreden, doordat men de land- bouwaardappelen heeft. Is het wel goed ge zien, alles vrij te geven en de aardappelen voor alle prijzen te verkoopen? Men moet voor de pootaardappclcn een zoo hoog moge lijken prijs zien te bedingen. Ook wees spr. op de centrale inkoop in Duitschland. Als de 600 wagons, welke nu zijn blijven liggen, op de markt waren gekomen, zou men een groote prijsdaling hebben gekregen. Spr. is voor prijsregelend optreden. Voorzitter zeide, dat het niet de bedoeling ïs, voor alle prijzen te verkoopen, maar de prijzen door de garantieprijzen op peil te houden. Centrale verkoop zou alleen dan mogelijk zijn als ook de landbouwaardappe- len er bij werden ingeschakeld. De heer Tromp, Heerhugowaard, zeide, dat het inderdaad niet zoo eenvoudig is. Het was verleden jaar toch zóó, dat men altijd voor een paar dubbeltjes onder de vastgestelde prijzen verkoopen kon, of het nu f 5.30 was of f 4.20. Als de aardappe len niet beneden de vastgestelde prijzen werden verkocht, zou men er zijn, doch om het. zoo ver te krijgen. Voorzj betreurde hetj dal 'de Tuinders zoo weinig sociaal voelen, dat zij elkaar ibe- nadeelen. En bloc veilen is hiervoor mis schien nog wel een oplossing. Spr. vindt het dom van de menschen om niet van deze regeling gebruik te maken. De heer Verkuil, C.B.T.B., was bang, dat men door den minimumprijs gelijk te stel len met den garantieprijs, geen lioogeren prijs zou kunnen bedingen. Hij wilde het. ondanks de bezwaren, welke er aan kle ven, nog wel eens'een keer met de re geling van verleden jaar probeeren. De heer Kaan, Oudkarspel, zou wel wil len, dat de handel vrij kon worden gege ven, doch dit is in de gegeven omstandig heden niet mogelijk. Zonder eenigc orde ningsmaatregel zal men niet kunnen. Alen moet roeien met de riemen, welke men heeft. Spr. hoopte, dat ook de handel zijn taak anders moge zien. Moeten wij niet., met inschakeling van den handel, lot. cen trale verkoop zien te komen? Ook in. ver band met de centrale inkoop in Duitsch land. Voorzitter: Maar Duitschland ïs niet onze eenige afnemer. Wij zijn hier echter geko men om te trachten een beteren prijs voor. ons product te krijgen. De heer Molenaar, Warmenhuizen, zag geen andere oplossing.dan de regeling van verleden jaar. Het en bloc veilen kan voor den handel geen bezwaar opleveren. De lieer Kramer, Koophandel, zeide dat hij de minimumprijs van kool het anders ge steld is. Die gaat niet lager. Als voor poters een minimumprijs gesteld wordt., welke nog 50 of 60 cent lager kan, wacht de handel het af, als er niet veel vraag is. Als verle den jaar de garantieprijs als minimumprijs was genomen zou men meer voor hoogeren prijs hebben kunnen verkoopen doordat er handel in was gekomen. Het en bloc vei len geeft wel groote bezwaren. Hierna werd de vraag besproken of er dit jaar weer zooveel aardappelen over zou den zijn, waarop nu geen antwoord is te geven. De heer Klant vond handhaving van dpn minimumprijs, wanneer die gelijk is aan de garantiepr., niet zoo moeilijk. Verleden jaar had men de lagere prijzen in Friesland, de landbouwaardappelen en de ontduiking door onze eigen menschen als bezwaren. Centrale verkoop zal ook moeilijk zijn, aan gezien de landbouwers hierin ongetwijfeld niet zouden willen worden ingeschakeld. De beste oplossing zou zijn, dat de minimumprijzen gelijkgesteld worden met de garantieprijzen. Er zal wel geen tuinder zijn, die voor minder dan den garantieprijs zal willen verkoopen. Een groot' aantal sprekers voerde hierna nog het woord, waarbij de heer Dekker, Ha- renkarspel, aandrong op prijsregelend op treden, de heer Reus van Hoogkarspel wees op de financiecle moeilijkheden van vele tuinders, waarvan de kooplieden wel eens misbruik maken. Hij zou willen, dat de XGFC 50% van den garantieprijs als voor schot gafi De heer Van Balen Blanken, Anna Pau lowna verklaarde, dat de landbouw niet voor centralen verkoop is. Een gevaar van de voorgestelde regeling van den minimum prijs gelijk te stéllen met de garantieprijs is, dat de prijzen dan wel eens om dien prijs konden zweven. Spr.'s advies om met den handel in overleg te treden gaf aanlei ding tot een opmerking van den heer P. Slot Koophandel, dat de adviezen van den han del niet worden opgevolgd. Nadat de vertegenwoordigers van NTB en CBTB hadden verklaard met dit voorstel accoord te gaan, bracht de voorzitter in stemming: het tot minimumprijs verklaren van den garantieprijs der pootaardappelen, welke, wanneer de regeling ontdoken zou worden, verplicht en bloc zullen moeten worden geveild. De heer Kliffen, Noordscharwoude, wilde het en bloc veilen direct doen ingaan. Meerderen .waren die meening toegedaan. Het voorstel werd hierna gesplitst. Het. vast stellen van den minimumprijs werd met, al-, gemeene stemmen aangenomen. Het direct cn hloc veilen der poters werd met 8 tegen 6 stemmen verworpen, zoodat het bestuurs voorstel in zijn geheel is aangenomen. Men zal de NGFC vragen, verplicht voor te schrijven, dat de garantieprijs tevens als minimumprijs wordt gehandhaafd. In de rondvraag drong de heer Glas, Broek op Langenclijk aan op het openstellen van de mogelijkheid tot het exporteeren van drielingen, hetgeen volgens de voorschrif ten van het UCB verboden is. Dit bleek, blijkens de toelichting van den voorzitter niet mogelijk. Deze maatregel is indertijd genomen in het belang van den tuinbouw. Naar aanleiding van een opmerking van den lieer Schoenmaker, Opperdoes, zal ge vraagd worden den ophoudprijs van de drie lingen gelijk te stellen met. die van de groo te aardappelen en deze ophoudprijs geheel uit te betalen en niet zooals tot nu toe, de helft. De heer Bakker had vernomen, dat wan neer de aardappelen door zouden beginnen te draaien, de maat der aardappelen in vierkantsmaat zou gelden, hetgeen voor de tuinders schadelijk is. Toegezegd werd, dat getracht zal worden, de vergrooting van de maat te voorkomen. Daarna sluiting. Prins Bernhard bekijkt het Naardermeer Men. meltd ons, dat eenige dagen geleden Prins Bernhard een bezoek heeft gebracht aan het Naardermeer, het bekende na tuur- cn vogelreservaat van de Verceniging tot Behoud van Natum-monumcnten in Ne derland, waarvan de Prins beschermheer is. De Prins werd aar rondgeleid door mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter, dr. .Tar. P. Thjj&se, secretaris, en den heer J. Drijver, lid van het dagelijksch bestuur van deze .vereniging» een oude Droom VERWEZENLIJKT. Wat er reeds gepresteerd werd. De zesde groote bijeenkomst van de „Internationale Studiecommis sie voor de motorlooze vlucht" te Bern vestigt de aandacht op eem vraagstuk, dat reeds voor duizen den jaren zonder succes beproefd, heden ten dage weer het middel punt van internationale discussies uitmaakt. Vergelijkt men het eerste begin van de moderne motorluchtvaart met den huidi- gen stand van de vliegtuigtechniek, dan zal toch niemand den geweldigen vooruit gang kunnen loochenen, welke op dit ge bied van de techniek werd bereikt. Vanaf de eerste startpogingen van de Amerikaansche gebroeders Wright, tot de zooveelhonderdste Oceaan-overvliegin- dooi de luchtreuzen der Transoceanische lucht vaartmaatschappijen, is zeker geen gemak kelijke weg geweest! Nochtans moet men deze ontwikkeling meer als een zegetocht van den motor, als een triomph van zuivere luchtvaarttechni sche prestatie beschouwen. Het reuzen- vliegtuig heeft buiten het springen nauwe lijks nogi ets overgehouden van het karak ter van een vogelvlucht, van die lichtheid en élégance, welke wij aan rle heerschers der lucht bewonderen. Energie en treweld over de natuurkrachten vormt heden ten dage de moderne luchtvaart, welker presta ties zich aanpassen bij een tijd van tech niek, waarin wij thans leven. Een nieuwe richting. Reeds vroegtijdig heeft als reactie tegen deze ontwikkeling de zweefvliegsport de luchtvaart een nieuwe richting gewezen. Oorspronkelijk meer beschouwd als een tak van sport, heeft- de zweefvliegerij, voor al hij onze oosterburen een hoogen trap van ontwikkeling bereikt. De zweefvlucht, begonnen met het z.g. modelvliegen, is ten slotte een geliefd arbeidsveld geworden, vooral onder de jeugdige vliegsportlief- hebbers. In Duitschland wordt deze snort veel beoefend, vooral aan de zeekusten en op de Rhön en in Oost-Pruisen. Overal in het land vindt men scholen waar_ de leerlingen worden ingewijd in de geheimen van de zweefvliegsport. Velen verlaten de school met het voornemen zich verder in de vliegsport te bekwamen en worden de beste piloten des lands. In den loop der jaren zijn in deze scholen door bekwame 'handen vele zweefvliegtuigen! geconstru eerd, waarmee men het tot belangrijke prestaties bracht. Het is b.v. nog niet, lang geleden, dat een Duitsehe vliegsportleeraar met een motorloos vliegtuig 40 uren lang in de lucht wist te blijven, inderdaad een pres tatie, die de aandacht vraagt. De zweefvlucht van wetenschap pelijke zijde beschouwd. Niemand zal toch kunnen ontkennen, dal deze successen groot genoeg zijn, om op dit gebied verder te gaan. Vandaar, dat professor Georgii uit Darmstad (Duitschland) als voor zitter van de Internationale Stu diecommissie voor de motorlooze vlucht het a.s. congres heeft wil len wijden aan de zweefvliegerij. En zeker zal het congres een belangrij ke bijeenkomst worden, waar niet minder 'dan negen landen verte genwoordigd zullen zijn. Zoo worden er in de laatste Ta ren 'ook nauwelijks nog luchtvaartcongressen gehou den, waarop niet het vraagstuk van het zweefvliegen wordt besproken. Maar ook het vliegen mét eigen kracht is thans weer op den voorgrond getreden. Op dit terrein, dat nog bijna braak ligt, is nog zooveel nieuws te bestudeeren en zijn nog zooveel problemen op te lossen. In de laatste jaren zijn echter ook hier belang rijke ontdekkingen gedaan. Zoo b.v. is het., na een grondige siudie, gebleken, dat de mensch niet in staat, is 5 P.K. te vervangen in enkele oogenblikkcn en 4 P.K. binnen twee minuten. Nauwkeurige ondei-zoekingen hebben uitgemaakt, dat een bekwaam wiclrenncnr 1,3 P.K. en bij een inspanning van twee minuten lang slechts 0,6 P.K. sterk kan zijn, terwijl de doorsnede prestatie onder 0,5 P.K. ligt. Dergelijke gegevens zijn voor de lucht vaart belangrijk, evenals voor den vliegtuig bouw en de constructie van het moderne zweefvliegtuig. Door gunstige aërodynami sche vormgeving in verbinding met een uiterst lichten bouw is het den moder nen luchtvaarders reeds gelukt een machine te bouwen, gebaseerd op dergelijke ervarin gen. Met het zweefvliegtuig heeft men reeds verscheidene successen geboekt, maar ook met het vliegen uit eigen kracht. Terwijl men b.v. nog in het jaar 1936 niet hoven de 390 meter kwam, werden in Frankfort aan den Main in het jaar 1937 reeds meer dan 400 meter bereikt. Inderdaad een mooie prestatie, welke in hoofdzaak te danken is aan de grondige onderzoekingen, in dezen gedaan. Doch de grens van de theorie om trent de menschelijke kracht is hiermee nog niet bereikt. Nog zijn er te veel moeilijkhe den, welke uit den weg moeten worden ge ruimd, wil men tot grootere successen ko men. Maar de resultaten met .het zweefvlieg tuig brengen den mensch allengs dichter tot. het doel cn daar men op dit terrein steeds meer prestaties levert, mag men op een goede toekomst hopen» Regeering geeft den val vaif Castellon nog niet toe. 15.000 vluchtelingen zijn Valencia binnen gestroomd. Deze stad is gisteren driemaal! gebombardeerd. Bij Castellon is gisteren zeer hevig gevoch ten. De regeeringstroepen hebben hun tegen stand voortgezet van verscheiden in de buurt der stad gelegen heuvels. Men geeft te Valencia de verove ring van Castellon door de recht- schen nog geenszins toe, doch ver klaart, dat de gevechten in dezen sector met dezelfde felheid zijn voort gezet, en dat Castellon nog steeds krachtig verdedigd wordt. In den namiddag verschenen twee schepen, naar men veronderstelt de kruisers Canarias en Cerveras, ter reede van Castellon, vanwaar zij de stad be gonnen te beschieten. Radio-Nacional heeft daarentegen: medegedeeld, dat de opmarsch door de verovering van Castellon niet is onderbroken. Hij vordert snel, doch men acht het ongewenscht, op het oogenblik nadere mededeelingen te doen. Van de fronten is weinig nieuws. Melding wordt gemaakt van een mislukt bombardement van Barce- lona, en een aanval op Valencia. welke zon der persoonlijke ongelukken afliep. De re- geeringspersdienst bericht, dat eenige aan vallen der Franco-troepen zijn afgeslagen. Elf Duitsclie soldaten zouden gevangen zijn- genomen. Een laatst bericht spreekt van een bombardement op de haven van De- nia, waarbij het Franschet. schip „Brisbane" opnieuw getroffen werd. Ten zuiden van Castellon hebben de Franco-troepen ver schillende dorpen bestookt. Als steeds meldt de regeering dat hoofdzakelijk onder vrou wen en kinderen slachtoffers zijn- gevallen» Een honderdtal gewonde miliciens is gisteren bij Col Lagela dc Fransch-Spaan- sche grens overgekomen. De mannen zijn te Arrangouet gearriveerd, vanwaar zij naar Arreau werden gedirigeerd. Kruis en de Heiliqe beelden uit de kerken - Het zwaard op het altaar. De Duitsehe Nationale Kerk publiceerde gisteren haar programma. Het document bestaat uit dertig artikelen. Hierin formu leert de Nationale Kerk den wensch, met alle middelen het Christendom te bestrij den, en zij eischt de leiding op van alle kerken die binnèn de rijksgrenzen zijn ge vestigd. Zij geeft den wensch te kennen, uitsluitend de leer van volk en ras te die- I nen, en geen enkele kerk, die onder inter nationale leiding staat of door internatio nale banden verbonden is, te dulden. Zij verlangt de verbeurdverklaring van al het grondbezit van andere kerken of confessies in Duitschland, staking van de publicatie van den bijbel en alle werken met een gods dienstig karakter. Zij verklaart, dat. „Mein Kampf" de zuiverste ethiek bevat, waardoor het Duitsehe volk zich steeds zal moeten laten inspireeren. De Natio nale kerk zal van haar altaren het kruis, den bijbel en alle heiligen beelden verwijderen. In de plaats daarvan zal het boek van Hitier komen, waarnaast het zwaard zal worden gelegd. De religieuze sprekers zullen stukken ïiit „Mein Kampf" voorlezen en bespreken. De doopplechtigheid zal tot de volgende forma liteit worden teruggebracht: bevestiging dat man en vrouw Ariërs zijn en de belofte, dat het kind zal worden opgevoed „in Duitschen geest voor het Duitsehe volk." De kerk kent in het geheel geen gods dienstonderwijs. De eenige plaatsen van op voeding zullen zijn het gezin, de school en de Hitler-jeugdvereenigingcn. Het document wil het christelijke kruis vervangen zien door het hakenkruis. Het eindigt met een credo, waarin o.a. gezegd wordt: „Wij zwe ren tot in alle eeuwigheid trouw te zul len zijn aan Adolf Ilitler." Landbouwmachines moeten goedkoop blijven Amendement op herzienings- voorstel omzetbelasting wet. Het Tweede Kamerlid, de heer Korten- horst stelt voor aan het herzieningsvoorstel, toe te voegen: Wij behouden ons voor onder de noodig geoordeelde voorzieningen tegen misbreuk en met inachtneming van de noodig geoor deelde onderscheidingen bij algemeenen maatregel van bestuur landbouw- en fa briekswerktuigen, rechtstreeks dienende voor de productie van goederen, aan te wij zen welke van omzetbelasting en bijzonder invoerrecht zullen zijn vrijgesteld. In zijn toelichting zegt cle voorsteller? Met name voor de exporteerende bedrijfstakken beteekent de omzet belasting op machines een zuivere bedrijfsbelasting, daar deze die be- l lasting, in tegenstelling tot de be- f drijven, die in hoofdzaak voor de I1 binncnlandsche markt werken, niet op den consument kan verhalen. Deze 'belasting werktd aardoor kostprijs- verhoogend en verzwakt zoodoende het f concurrentievermogen van den Nederland- i: schen landbouw cn de Nederlandsche nij-L verheid tegenover buitenlandsche mede dingers. Zoo ontstaat het niet denkbeeldig gevaar, dat. mede door de omzetbelasting de economische weerstand van ons land wordt .verminderd»

Schager Courant | 1938 | | pagina 8