imzm Het föedle ytnqeni en meibf&i.! Het einde is in zicht en ik zeg... helaas. Want volgende week is het de laatste maal, dat ik jullie schrijf en nemen we 2 maanden afscheid van elkaar. Geen raadsels meer op lossen en ook geen briefjes meer schrijven. Willen julie wel geloven, dat ik dit werk zal missen? Want ik doe het al even graag als de meesten van jullie. En nu een verrassing: omdat het volgende week de laatste keer is heb ik aan de direc tie van de krant gevraagd of die het goed vond dat ik dan een taart onder jullie ver loot. En de directie heeft gelukkig „Ja" ge zegd, zodat jullie nu a.s. Zaterdag weer een kans hebben zo'n brok heerlijkheid in de wacht te slepen. Ik ben benieuwd wie de gelukkige is: Het boek werd deze week gewonnen door: JACOBA J. KUIPER, Grootewal G 20, Schagen. En nu de briefjes: MIek Leguif, Scha gen, Zo, maken jullie al weer plannen voor de aanstaande kermis, Miek? Nu, het duurt nog wel even en ik heb nog heel andere dingen aan m'n hoofd, dan nu al te gaan denken aan schommelschuitjes, draaimolens en oliebollen. Maar als het zover is, nu wie weet wat ik dan nog doe. Marietje en Wim Boontjes, Stolpen. Zat er niet veel aan de Meirapen van je tuintje, Marie? Dat was jammer, want je zult het wel goed verzorgd hebben denk ik. Ik wist niet, niet dat jullie zulke geweldige hadbal- lers waren. Gewonnen met 40; dat is nog al wat zeg! Pietje de Vet, Schagen. Is Vader thuis gekomen Pietje en wat zal hij een massa te vertellen hebben! 3 Maanden weg geweest! Daar hoor ik nog wel van. Ik lees, dat je een paar fijne dagen in Petten heb gehad. Ja, die juffrouw Tiddes zal er voor gezorgd heb ben dat het jullie aan niets ontbrak. Waren er Engelsen ook? Heb je ze niet horen zeg gen „Yes" en „No" en „How do you do?" Zo ja ,dan waren het échte Engelsen. Dag Piet! Ada Pronk, Schagen. Ook al naar Pet ten geweest. En ook meegeholpen de boel op ruimen. Dat is daar gewoonte en dat is maar goed ook. Je eigen rommel opruimen kun je niet vroeg genoeg leren. Ben je zo verbrand Nu, ik ben ook een halve dag aan het strand geweest en m'n huid was toen zo strak als een stuk leer. Gelukkig dat er nog crème op de wereld is, hè? Janie Borst, Schagen. Wat is dat een prachtig briefpapier, wat jij gewonnen hebt metde Centra-club, Jannie. Dat noemen ze „Oudhollands" en ik denk, dat je nog nooit zulk mooi gehad hebt. Is het niet zo? Enfin, er nu maar zuinig op zijn dat je er lang wat aan hebt. Ab Marees, Barsingerhorn. Fijn, dat het boek naar je zin was Ab. En je vraagt of ik van zwemmen en vissen houd? Van allebei. Maar met vissen ben ik nog nooit erg gelukkig geweest. Altijd raakt m'n haakje vast, altijd eten ze m'n wurmen er af en meestal kom ik thuis met één visje of helemaal niets. Nee, visgeluk heb ik niet en dat is erg jammer, maar ik denk dat de vissen er blij over zijn... Zou het niet? Piet Dekker, Anna Paulowna. Piet heeft me de beloofde tekening gestuurd en dat was nu eens een echte verrassing. Keu rig geteelcend, en ingelijst achter glas. Een pronkstukje. Hij is direct opgehangen aan de wand thuis Piet en oogstte algemene bewondering. Hoor ik nu nog eens wie haar zo mooi ingelijst heeft? En... nog wel be dankt hoor. We vonden het op kantoor alle maal reuze aardig van je! Rienus Sclirieken, Stolpervlotbrug. Ja Rienus, ik houd erg veel van bloemen. By ons thuis staan ze altijd. In de voor kamer, in de achterkamer, in de keuken, in de tuin ...kortom: overal. Bloemen brengen leven in je huis en ik kan me niet goed voorstellen dat er mensen zijn, die er ni e t van houden. Jacoba Kuiper, Schagen. Wat een fijne lange brief over je vacantie in Petten, Ja coba. Ik heb 'm met plezier gelezen, moest onwillekeurig terugdenken aan de tijd, dat ik ook kampeerde. Nu, daar zou ik wel een roman over kunnen schrijven, zoveel herinneringen heb ik er nog aan. Dag Ja coba! Bep en Trien Ttfscn, Anna Paulowna. Daar hoor ik ineens een massa nieuws. Ik zou gaan verhuizen, er wordt een naam genoemd, die de mvne zou zijn, maar... Bep en Trien jullie hebben het allebei glad aan het verkeerde eind. Dat is m'n naam niet (hoewel ik die meneer wel ken) en ik ga ook niet verhuizen. Nee, nee, de eerste die ontdekt wie de Schager Kindervriend is moet nog altijd komen. En dat vind ik juist leuk! Trijnie Dekker, Anna Paulowna. Nee, er is niets van aan Trijnie, dat ik heet zo als er gezegd wordt en woon in die plaats Heus niet. Waarom willen jullie dat toch zo graag weten? Nu ik ben een onbekende, en denkt de een misschien dat ik er uitzie als Sinterklaas met de baard, en de ander dat ik nog heel jong ben en een aerde, dat ik in Amsterdam woon en de vierde in Alk maar en de vijfde in Den Helder enzovoorts. Maar als er één is die het uitvinst, dan zal ik het ook eerlijk zeggen. Piet Dekker, Anna Paulowna, Nee maar, heel Anna Paulowna denkt op het ogenblik dat het weet wie de Kindervriend is. Piet Dekker ook, maar hij is er niet achter. Er is niets van waar. Stel je voor! Rika Keyzer, Schagen. Of ik aan ten nissen doe? Ik heb er aan gedaan, 3 jaar geleden. Ik heb namelijk ieder jaar een an der hobby. 4 jaar geleden was dat zwem men, 3 jaar geleden voetbal, 2 jaar geleden tennissen en van dit jaar... waarschijnlijk wandelen. Maar het kan nog veranderen. Dag Rika! Henni Speelman, Schagen. Fijn, dat het broertje weer thuisgekomen is Henni. Dat was aardig van je het raadsel op te lossen. En je hebt het keurig geschreven ook. Geerie Kuyper, Moerbeek. Geerie schrijft me dat ze bezig is met een roestige pen, die bovendien oud is. Nu, dat kan ik zien, zeg. Ik vermoed dat de pen wel 10 jaar oud is. Of nog ouder Was je brief vorige week niet beantwoord? Tjaééé... dat kan ik niet meer nazien, maar ik vermoed, dat het je eigen schuld geweest is, Gerie! Trynie van Loenen, Noord-Schanvoude. Moeder helpen is altijd een fijn werk, dat vond ik vroeger ook. Ik weet nog goed hoe ik de schuttingen in de carbolineum zette, de tuin omspitte, een boekenkast maakte en toen moeder eens ziek was de kamer een goede beurt gaf. En toen waren er nog geen stofzuigers zoals tegenwoordig. Ik vond het, al was ik een jongen, helemaal niet gek. En dat i s het ook niet. Jan Jonker, Eenigenburg. Wat zul je in Schoorl genoten hebben Jan, bij de dui nen en de speeltuin en de lachspiegel. Ik kan me het zo echt voorstellen. Maar wat wordt je anders moe van dat wandelen in het zand, hè? Ik ben eens verdwaald en kwem thuis met m'n tong op m'n schoenen. Dat is wel een beetje overdreven, maar dat ik moe was... geweldig! Nelie Oden, Hippolytushoef, Wieringen. Ik lees, dat jij anderhalf jaar in het Kinder sanatorium in Laren gelegen hebt Nelie, maar dat je nu weer fijn thuis bent. Wat zul je blij zijn, zeg al was het dan in het Sanatorium nog zo mooi en al zorgden ze nog zoo goed voor je. Er gaat niets boven je eigen huis, bij vader en moeder en je eigen vriendinnen. Is het niet zo? Dag Nelie! Gerie Dekker, Schagerbrug. Dat is een moeilijke vraag Gerie: waar of ik liever woon in Schagen of in Bergen. Tjéééé... Bergen is mooi, heel mooi zelfs, maar Scha gen heeft ook z'n aantrekkelijkheden. Meestal besef je dat echter pas als je uit de stad, waar je groot geworden bent, ver trekt. Dan pas begrijp je wat je mist en dat er zoo heel veel moois en aardigs was, wat je nooit opgemerkt hebt. En daarom: Ber gen mooi, maar geen kwaad van Schagen hoor! Jannio Slagmolen, Utrecht. Ja, dat dacht ik zeker, Jannie. In geen weken en maanden kreeg ik meer uit Utrecht een briefje en dat vond ik natuurlijk jammer. En nu, bijna voor de vacantie, die ik jullie ga geven, steek je nog even je neus in de raadselclub-hoek. Doe je na de vacantie ook weer mee? Jan Stöve, Schagerbrug. Zo, jan vindt het jammer dat we er volgende week uitscheiden en dat vind ik aardig van hem. Maar de meeste jongens en meisjes hebben dan veel meer de zomer in hun hoofd, dan de raadsels en briefjes die ze moeten schrij ven, Jan en dat kan ik me ook wel weer goed Indenken. Dus... Nelie Speur, Westerland, Wieringen. O ja, ik ben heel wat keertje in het Am- stelbad geweest en heb er gezwommen ook. Maar de keren dat ik van dit jaar gezwom men heb zijn aan de vingers van één hand te tellen. Zo'n held als ik vroeger was zo'n bangerd voor de kou ben ik tegenwoordig! Antje Roossien en Hillechien Bügel, Wie ringen. Kijk eens aan, twee nieuwe vriendinnen. Nu, jongedames, beter laat dan nooit en ik reken ook na de vacantie op jullie. Vinden Jullie Tarzan zo mooi? Nu, dat is de mening van al m'n vrienden en vriendinnen, die iedere dag in spanning op de krant wachten om te zien en te lezen wat hij nu weer voor heldendaden bedreven heeft. Wat is me die Tarzan en z'n zoon al niet minder, sterk. Kolossaal, daar kunnen de jongens van Wieringen niet aan tippen, zeg! Jacob Kolmp, Stolpervlotbrug. Kijk, Jacob vergat z'n naam en adres op het briefje te zetten, maar gelukkig dat ik zijn handschrift in m'n geheugen heb. Zo, dus je ving 4 palingen en wat baars. Dat was dan een aardige vangst. Zoveel heb ik nog nooit opgehaald, dat wil ik je wel vertellen. Maar wat lees ik... mag je je zusje geen pakkert geven? „Daar doet ze niet aan", schrijft Jacob. Nee maar... Moeder van Pietje de Vet, Nunspeet. Hartelijk dank voor Uw attentie uit het mooie Nunspeet. Ik vond het erg aardig, dat ik een kaart van U ontving. Dat bewijst tenminste dat ook de moeders van m'n jonge vrienden m'n wekelijkse babbeltje volgen. En zoiets geeft altijd moed! Ik wens U nog eens volledige beterschap en... liefst zo spoedig mogelijk. Jeltje Peetoom en Annie Klein Teesink, Noord-Scliarwoude. Dat was een heel verhaal van die tocht naar Alkmaar, waar op jullie bovendien nóg verdwaald zijn ook. Wét een avontuur, zeg, dat zullen jullie wel niet gouw vergeten. Ik ben ook eens verdwaald, dat was in Apeldoorn, maar ik vond het niets leuk. Stijnie Hemke, Noord-Scharwoude. Ben jij zo'n.gymnast, Stijnie? Dat heb ik nooit geweten. Ik gymde vroeger ook graag en denk er nog dikwijls aan terug hoe ik aan de hek spartelde, op ae brug werkte, in de ringen hing'te zwaaien en met de 100 meter een eerste prijs haalde. Maar dat is allemaal al weer een paar jaartjes geleden. Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Wat vind ik dat aardig Nellie, dat jullie de juffrouw bedacht hebben met haar ver jaardag, ook al was het reeds een paar we ken daarna. Ik kan me ze echt voorstellen, dat zij het zo leuk vond. Reken er op dat ze het op prijs gesteld heeft! Dag jongens! (Succes met Kees' visvangst hoor!) Dat was het laatste briefje, vrienden en vriendinnen. Tot volgende week... de laat ste maal. Denk aan de taart! KindeMfUend Oplossing raadsel vorige week Strand, kiezel, kaNeel, banAan, kanaAl, aalbeS, zeebAd, staPel, kaPper, gEmber, Leiden. Sanaasappel. Goede oplossingen ontvangen vant Jeltje en Annie P., Noord-Scharwoude; Jacob K., Stolpervlotbrug; Bram, Cor, Annie en Aafje W., Lutjewinkel; Jan J., Eenigen burg; Jannie S., Utrecht; Geerie K., N. Niedorp; Trijnie D., Anna Paulowna; Jaco ba J. K., Schagen; Piet D., Anna Paulowna; Jannie B., Schagen; Stijnie H., Noord- Scharwoude. Boer Hardink, de rijk ste, voornaamste boer van het dorpje H., stond in de deur van zijn schuur en keek over het erf uit, dat in de ochtendzon lag en waar de kippen, die altijd vroeg op waren, al rond scharrelden. Hij zelf was ook altijd vroeg op, hij hield van werken en luilakken kon hij niet uitstaan. Boer Har dink keek juist tevre den rond naar de schu ren en zyn huis, toen hij langs de zijkant van dat huis een man zag lopen, die er uit zag of hy liever niet werd ge zien. Hij sloop langs de muur en keek telkens om en Hardink, die hem goed in het oog hield, zag tot zijn woe de, dat de vreemde man, die er uit zag als een landloper,, door het open raam naar binnen keek en even later een paar van zijn schoenen onder de jas stopte. Nauwe lijks had de dief zich omgekeerd om zich uit de voeten te maken, of hij hoorde een dreigend „halt" achter zich en meteen zag hij twee reusachtige doggen op zich af springen. Stijf van schrik bleef de man staan. Hardink ging naar hem toe, wissel de een enkel woord met hem, terwijl de honden grommend beletten dat hij weg liep. Wat hij liever deed, vroeg de boer den landloper, vechten met de honden, aan de politie overgeleverd worden of voor hem werken. Nu, in geen van drieën had de man erg veel lust, maar daar hem het laatste nog het veiligste leek, koos hij dat, met een diepe zucht. Even later stond hij in de schuur, met een bijl in zijn hand en een stapel boomstammen naast zich, die hij klein moest hakken. Wel keek hij met een verlangende blik zo nu en dan -naar de deur, of hij geen kans had om te ontsnap pen, maar daar lagen die akelige grote honden steeds maar en bromden nijdig, als hij maar een stap te dicht bij kwam. Dus hakte en hakte onze landloper onverdroten verder. Tegen tien uur kwam boer Har dink met een kom melk en een dikke snee brood in de schuur. Zonder een woord te zeggen zette hij ze neer, keek naar het hout en zei een goedkeurend woordje te gen de honden en ging weer weg. De hon den bleven op hun post en de dief moest wel weer aan het werk gaan, toen hij de melk en het brood op had. Eerst hakte hy verwoed, om zijn kwaadheid te luchten, Nieuw raadsel X i Nachtrust. X Familielid. X komt op metalen door vocht. X g Nachtvogels. X Allemaal. X g Vis. X Onze beste vriend. X Beneden. X Gesponnen draad. X Uitbouw aan een huis. X Gelooide huid. De beginletters (op de kruisjes) van bo ven naar beneden gelezen, vormen de naam van een vogel uit Afrika, welke zéér snel kan lopen en mooie veren heeft. maar werken was hy niet gewend en na een poos zat hij op de boomstammen en rustte uit. Maar het was juist weer etens tijd en daar verscheen de boer weer, met in de eene hand een bord bonen met spek en in de andere een bord met pap. Hij keek weer naar het hout, zei niets anders dan: „Dit moet vanmiddag klaar", en vertrok weer. De man keek met ontzetting naar de grote stapel, die er nog lag en begon uit wanhoop maar weer te hakken. Hij kreeg het warm, trok zijn jas er bij uit en zucht te en steunde, doch de houtstapel werd maar heel langzaam kleiner. Om vier uur bracht boer Hardink weer zwijgend een kop thee met een boterham, knikte tevreden, toen hij hem aan het werk vond en ging weer weg. Hij had die mid dag verder werk op het erf te doen, dus kon hij precies horen, of de man hakte of niet. En als de bijlslagen wat al te lang zwegen naar zijn zin, dan liep hij even naar de schuur toe, riep de honden mee naar binnen, keek met een dreigend ge zicht naar zijn gevangene en dat was ge noeg om hem weer aan het werk te bren gen. Voor de honden was hij doodsbang. 's Avonds kreeg hij nog eens een kom koffie met een stapel boterhammen, die hij zittend op de laatste boomstammen veror berde en toen het vee naar huis werd ge dreven en de knechten en meiden langs de schuur kwamen, zagen ze hem juist bezig de schuur keurig op te ruimen en aan te vegen, onder toezicht van den boer zelf en van de honden. Alle hout lag keurig aan blokken gehakt in een hoek en boer Har dink keek voldaan naar het werk, dat was verricht. Even later liep de landloper met haas'ti- ge stappen het erf af, onder zijn arm nog een pakje boterhammen geklemd en in zijn oren klonk de vermaning nog na van den boer: „Maak dat je weg komt, en zorg dat ik je hier in het dorp nooit weer zie!" Maar dat had hij niet hoeven te zeggen, want de landloper nam zich vast voor om in zo'n dorp, waar zulke verschrikkelijke mensen woonden, die je zo hard lieten werken, nooit meer een voet te zetten. Door proefnemingen is gebleken, dat een mens, wanneer hij zich volkomen rustig houdt, en af en toe iets te drinken krijgt, 3 tot 4 weken zonder voedsel kan leven en 8 dagen zonder slaap. DOOR EDGAR RICE BURROUGHS No. 8. „Wat heeft dit te betekenen?" vroeg de verwonderde leraar. „Ik ga naar Ajax, U mag me niet tegenhouden", lachte de jongen. Mr. Moore, die nu boos was, werd op zijn bed gegooid, terwyl zijn hoofd in de zachte peluw werd gedrukt. Hij stribbelde tegen, maar hij was niet tegen de sterke jongen opgewassen. Wat Tarzan van 'de Apen ook aan zyn zoon mocht hebben overgedragen^ zeker zjjn ge weldige lichaamskracht, want Jack was even sterk als Tarzan op die leeftijd. De leraar was een speelbal in de handen van de jongen. Terwijl hij hem onder de knie hield, scheurde Jack een reep van het laken af en bond de man de handen op de rug. En onderwijl lachte hij. „Ik ben Waji het opperhoofd van de Waja. U bent een Arabise Sheik, die my'n volk wilde vermoorden en mijn ivoor hebt ge stolen! Misdadiger! Nu heb ik U eindelijk in mijn macht. Ik ga, maar ik kom terug! En de zoon'van Tarzan sprong door het raam en ver dween door de tuin. Dit alles vertelde Mr. Moore aan Lord Greystoke en vroeg om zijn ontslag. „Ik ben hier gekomen als leraar, maar niet om mij met een stuk van een bedde- laken te laten knevelen", voegde hij er aan toe. Tarzan, die tot zyn geruststelling consta teerde, dat de leraar niet gekwetst was, be greep, dat het tijd was om in te grijpen. Hy liet zyn auto voorkomen en liet zich naar het theater brengen, terwijl de woedende leraar zyn koffers inpakte en vertrok. „Ja, ja, mijn zoon is geen kleine Lord"t dacht Tarzanè ter wijl hy door de straten van Londen reed. Jack was ongehoorzaam geweest aan het besluit van zijn moeder en was uitgegaan om Ajax te zien. Dit was ongewoon maar voldoende. In de schouwburg aarzelde de trainer, toen hij naar de woedende aap keek. Opeens verscheen er een grote, breedgeschouderde man achter het dier. De jongen uitte slechts één enkel woord: „Vader!" De aap keek even naar de Engelse Lord en liep naar hem toe.

Schager Courant | 1938 | | pagina 15