Luchtbescherming I jeeft geen zekerheid Nog stroomt de Jangtse kinnen de dijken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geen openbare schuilplaatsen Onder vallend gesteente gedood Ergerlijk geval Van revolutiebouw door een woningbonwvereeniging Berlijn de „|oodsche vuilnisbelt" EERBERICHT CENTRALE VERWARMING De „Karimafa" weer boven het wrak Japan bewaart het stilzwijgen Laan. Schagen, Tel. 20. JATERDAG 18 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10599. ia Bfgaro «fe. KV. Uitg.-Mif. „Holland; Noorderkwartier" hel t j'ki J. J. C. van Dijk Minister Yan Defensie De minister heeft geantwoord op beschou wingen van de Tweede Kamerleden over luchtbescherming. Wij herinneren er- i, dat vele leden de daarvoor uitgetrok- eÉn bedragen te gering achtten en er spe- .Jaal op wijzen, dat de regeering het den noodlijdenden gemeenten onmogelijk Haakt doeltreffende luchtbeschermingsmaat- t gelen te nemen. De minister ging in zijn pitwoord uit van de gedachte, dat lucht- e ischerming van de burgerbevolking zeer trekkelijk is. Het algemeen uitgangspunt der regeering dat de bescherming van de burgerbevol- ng tegen aanvallen uit dp lucht in de rstc plaats moet worden gezocht in de actieve luchtverdediging door afweergeschut een behoorlijke luchtmacht, en dat daar- last de passieve luchtbescherming noodig ten einde de gevolgen van geheel of ge- "jejeeltelijk geslaagde luchtaanvallen waar- e de mogelijkheid ook bij voortreffelijke erdediging blijft bestaan zooveel moge- pc te beperken. Men moet de gemeenten in gevarenklas- jn indeelen. Voor zooveel noodlijdende ge meenten betreft, zal de minister zich niet verzetten tegen het treffen van die maatregelen, welke in het werkplan van de gemeente, gezien haar karakter, passen, zij het ook, dat wellicht het bereiken van een volledige voorziening binnen het kader van het geheel moet worden .verdeeld over eenige jaren. De regeering stelt ziclh voor elk jaar 500.000 aan luchtbescherming ten koste te Kgen. Waar de regeering meent, dat eer- gY tr brandgegvaar door brisantbommen, dan sn asgevaar is te duchten, meent zij, dat De zeer dure openbare-schuilplaatsenbouw an achterwege blijven, waardoor het vrij- omend geld voor de andere voorzieningen an worden aangewend. Loopgraven geven voldoende bescherming. De minister wil geen vergelijking met andere landen Irekken en ontkent dat er achterstand is in je halen. Wel verkeert de luchtbescherming in het stadium van opbouw en is er nog Veel te doen. Van het buitenland is veel te leeren. Naar aanleiding van de vraag naar j een uiteenzetting van de financieele verplichtingen van de gemeenten in verband met de luchtbescherming, welke vraag gesteld werd onder den indruk, dat, tegen de oorspronkelijke bedoeling in, de gemeenten te zwaar worden belast, moge de minister op merken, dat het financieel uiteraard ondoenlijk is, in de eerste jaren reeds volledig te bekostigen alle voorzie ningen, welke ingevolge de wettelij ke voorschriften ten laste van 's rijks kas komen. Geleidelijk, volgens het bovenbedoelde programma, zal de toestand, welke als uiteindelijk doel "wordt gedacht, kunen worden «be reikt. Kan Nederland genoeg gasmas kers zelf maken? De vraag in hoeverre de Nederlandsche industrie in staat is, in de behoefte aan gas- kleeding en volksgasmaskers volledig te voorzien, kan de minister daarom niet met zekerheid beantwoorden, omdat deze behoef te nog niet geheel kan worden bepaald. Een onderzoek daarnaar is in gevorderd stadium. e thinister kan de verzekering geven, dat Onze minister van Defensie zegt: Voorziening kan nimmer zeker heid en veiligheid geven, maar wordt voldoende geacht de meest ernstige gevolgen van luchtaanvallen te voorkomen, als aanvulling van een krachtige defensieve organisatie. de belangen van de Nederlandsche industrie niet uit het oog zullen worden verloren. Ten aanzien van de Nederlandsche vereeni- ging van luchtbescherming merkte de mi nister op, dat het niet zoo is, dat bedoelde vereeniging zou zijn opgedragen een bepaald deel van de taak der overheid ten opzichte van luchtbescherming te verrichten, doch de verhoudingen zijn zoo, dat aan die vereeni ging, op haar verzoek, is toegestaan, te vor men de eenige door de regeering erkende or ganisatie van particulieren op het gebied der luchtbescherming. De minister hoopt in het bovenstaande te hebben aangetoond, dat thans, nadat de eer ste ontwikkeling is gadegeslagen en bestu deerd, volgens 'n vastomlijnd plan getracht wordt, binnen redelijken tijd een behoorlij ke voorziening allerwegc tot stand te bren gen, een voorziening, die nimmer de zeker heid en veiligheid kan geven (dit zelfs niet mag doen), doch die voldoende kan worden geacht om de meest ernstige gevolgen van onverhoopte aanvallen uit de lucht te voor komen, zulks als aanvulling op een krach tige defensieve organisatie. Tragisch ongeval in Amsterdam. Twee kleine meisjes omgeko men. Stuk steen viel uit gevel toen een deur te hard werd dichtgeslagen. Een tragisch ongeluk, waardoor het gezin van het echtpaar A. Mid dendorp, wonende Ortheliusstraat 231 huis, te Amsterdam zwaar is ge troffen, gebeurde gisteravond te ruim acht uur. Vallend gesteente uit den gevel kwam terecht op twee meisjes, de 4-jarige Coba Middendorp en haar driejarig zusje Tilly. Zeer zwaar go- wond werden beide meisjes opgeno men en kort nadat zij in het Wil- helminagasthuis waren gebracht zf)n zij overleden. In enkele seconden. Niets vermoedend van het vreeselijk on geluk, dat binnen enkele oogenblikken aan hun jonge levens een einde zou maken, speelden drie kinderen uit het groote gezin Middendorp nog even op het trottoir, voor zij naar bed zouden worden gebracht. Zij bleven vlak bij hun huisdeur. Een 20-jarig meisje, dat in een der bovenhuizen woont, kwam tegen kwart over acht thuis. Met een forsche klap sloeg zij de huisdeur naast die van de familie Middendorp achter zich dicht. Dit zou de volkomen onvoorziene aan leiding van het ongeluk worden. Door de trilling liet een groote hard- steenen plaat tusschen de huisdeur van den heer Middendorp en die van het buurhuis, los en viel in 3 stukken voorover. De twee kleine meisjes Coba en Tilly werden door het bovenste en zwaarste stuk ge troffen. Het geheele drama speelde zich in enkele seconden af. Beide kinderen waren zeer zwaar gewond en bloedden hevig uit hoofd- en arm- Een nieuwe vloedgolf van anti semietisme. - „Alleen crimineel verdachten." Joden stellen een eigen alarmdienst in Bnitenlandsche verzoeken om op heldering onbeantwoordl De nieuwe golf van anti-semietis me, welke over Duitschland is losge broken, wordt, zooals wij gisteren reeds in het kort mededeelden, ge kenmerkt door de herhaalde inval len der politie in door Joden bezochte gelegenheden en ook door maatrege len, welke beoogen de Joden uit te sluiten uit het bedrijfsleven. De maatregelen der politie hebben te Berlijn geleid tot tal van arresta ties, in het geheel bijna 2000. Nationaal-Socialistische kringen be weren, dat Berlijn dreigde de „Jood- sche vuilnisbelt" van geheel Duitsch land te worden en dat tal van joden te Berlijn woonden, zonder aan de politievoorschrfften te hebben vol daan. Joodsche burgers van buitenland- sche nationaliteit, die door het de creet van Goering werden getroffen, waarbij zij gedwongen worden opga ve te doen van hun bezittingen in Duitschland, hebben de bescherming ingeroepen van hun diplomatieke vertegenwoordigers. De verzoeken om opheldering, die tot de Duitsche autoriteiten waren gericht, in het bijzonder van weg de Vereenigde Staten en Groot-Brittan- nië, zijn tot nu toe onbeantwoord ge bleven. „Dit is een Joodsche zaak". Gisteren zijn betoogingen gehouden tegen Joodsche elementen. Het gerucht was in omloop, dat de vensterruiten van tal van Joodsche winkelzaken vernield zouden zijn, vooral aan de Frankfurter Allee in het Noord Oostelijk deel der stad. Zes Joden zouden naar een ziekchhuis zijn gebracht. Na deze betoogingen waren alle Joodsche winkelzaken in deze buurt gesloten, waar schijnlijk uit voorzorg. Groote witte aanplakbiljetten zijn op de winkelruiten aangebracht. Er staat op te lezen: Dit is een Joodsche zaak. wonden. Het derde meisje uit het gezin van elf kinderen, liep luid om hulp roepend en hevig geschrokken, haar huisdeur binnen om de ouders te waarschuwen. Roerloos lagen de beide kleine gestalten op het trot toir. De brandweer, de politie en den ge neeskundigen dienst waarschuwde men on middellijke Reeds enkele oogeniblikken na het ge beurde reed de G.G.D.-wagen de Orthelius straat in en beide kinderen werden naar het Wdlihelnuinagasthuis gebracht. Helaas bleken de verwondingen zoo ernstig, dat er reeds direct weinig hoop op herstel was. Korten tijd later overleden zij beiden. Honderden menschen waren in deze volk rijke buurt op het bericht van het ongeluk naar de Ortheliusstraat gekomen. De poli tie en de brandweer stelden direct nadat de beide slachtoffers vervoerd waren een onderzoek In. Het stuk Hardsteen, dat voorover is geval len en dat zooals gezegd tusschen twee huisdeuren in den gevel staat, is twee M. hoog, 50 c.M. breed en ongeveer 10 c.M. dik. Aan den bovenkant liggen, half op de deurposten, half op de hardsteenenplaat, 2 zware hardsteenen nokken. De bevestiging in den gevel van deze „versieringen", event- als die van de plaat, bleek slechts zeer oppervlakkig en klaarblijkelijk hoogst on voldoende te zijn, ook hij de andere per- ceelen van dit blok huizen, dat toebehoort aan een bouwvereeniging, stelde de brand weer een onderzoek in Op verschillende plaatsen bleken de zeker dertig a veertig pond zrware afsluitnokken los te zitten, zoo dat ze met de hand uit den gevel konden worden getrokken. Tot laat in den avond was de inspecteur van het gemeentelijk bouwtoezicht, de heer N. van der Land, aanwezig en stuk voor stuk heeft men de hardsteenen gedeelten in de gevels gecon troleerd, De huizen, waarvan reeds eerder een stuk hardsteen uit een der gevels is gevallen, toen echter zonder ongelukken te veroorzaken, zijn ongeveer twaalf jaar ge leden gebouwd. In een der gevels, van nr. 243, zagen wij tusschen deur en raam van het benedenhuis een scheur van een vin ger breed. Tot zeer laat ïn den avond was het druk in de straat, waar twee jonge kinderen op zoo tragische wijze om het leven zijn geko men. De gevallen steenstukken zijn in be slag genomen. „Alleen crimineel verdachten" aldus een semi-officieel bericht, zijn ge arresteerd. Alle ondernomen acties waren, in strijd met hetgeen in de buitenlandsche pers ge meld is, uitgevoerd uitsluitend in het ka der van den normalen recherchedienst der politie en hadden geen politieke of andere niet onmiddellijk met de taak der politic verband houdende bedoelingen. Arrestaties om politieke redenen zijn niet geschied onder Berlijnsche^ joden. Wel moesten eenige joden om persoonlijke veiligheidsredenen in beschermingsarrest gesteld worden aan gezien aldus deze semi-officieele mededee- ling de onder de Berlijnsche bevolking over den grooten stroom van asociale Jood sche elementen naar' de rijkshoofdstad heer- schende opwinding hier en daar tot demon straties had geleid. De stroom van deze Joodsche elementen naar Berlijn vindt zijn oorzaak daarin dat deze elementen op grond van de ervaring hopen, dat zij in een we- deldstad gemakkelijker kunnen onderdui ken dan in kleine plaatsen. Uitgebreid tot de scholen zijn zelfs de anti-semitiesche maatregelen In Berlijn en andere steden werden de kinderen door de onderwijzers er tegen ge waarschuwd, niet met Joden om te gaan. Nooit moeten zij. zoo wordt hun voorgehou den, in Joodsche winkels koopen en ook dan weigeren, naar een Joodschen winkel te gaan, als hun ouders het hun opdragen, zegt de Msb. Het Reichsversicherungsamt heeft bevo len, dat Arische patiënten door de verzeke ringen niet in Joodsche ziekenhuizen of sa natoria mogen worden ondergebracht. Al deze maatregelen hebben onder de Joodsche bevolking de grootste opwinding en ongerustheid verwekt. Sommige Joden verklaren, dat zij liever den nacht niet thuis doorbren gen, maar pp straat blijven. Overigens schijnen zij, althans blijkens ons gegeven inlichting, ook daarmede wel eens een misrekening te begaan. Tenminste in één geval is een Jood, die zijn eigen auto bestuurde, aangehouden op Kurfuersten- dammen gearresteerd. In vele wijken van Berlijn hebben de Jo den een eigen alarmdienst georganiseerd. Zij bellen elkander op om te controlee ren of een van hen gearresteerd is. Schuschnigg is' getrouwd Na het voltrekken van dèn Anschluss is Schuschnigg in het huwelijk getreden met gravin Vera von Czernin Fugger. Reuter heeft thans uit onaantastbare bron desbetreffende mededeelingen gekregen. Dit is de eerste maal. dat de sluiting van het huwelijk officieel wordt toegegeven. Dit nummer bevat 16 pagina's DB BILT SEINTi Verwachting: Matige tot zwak ke wind, in het Noorden uit Oostelijke richtingen, gedeel telijlk bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: Onzeker r ONZE PRIJZEN VAL- LEN U ALTIJD MEE, ONZE INSTALLATIES ZIJN ALTIJD AF. DE V TECHN.BUREAD RIES ALKMAAR ROTTERDAM TeL 2197—3897 44504 Nu er een gunstige wending In de weers omstandigheden schijnt te komen, is de „Ka- rimata" gisteren in den namiddag uit het diepere water, waar de baggermolen ligging had genomen, toen het ruw weer dreigde te worden, weer naar de plaats van het wrak der „Lutine" verhaald. Tegen den avond lag het gevaarte weer boven het wrak, doch de werkzaamheden zijn niet terstond hervat. De zee is nog vrij ruw, doch men verwacht, dat ook de zeegang zal afnemen en dat men in den loop van den nacht of hedenochtend het baggerwerk zal kunnen hervatten. DE OVERSTROOMING IN CHINA. Half millioen Chineezen vlucht In paniek voor den alles ver woestenden vloedgolf. Nog stroomt de Jangtse, binnen de dijken, maar de Gele Rivier gaat voort Midden China te verwoesten. Het water stroomt door een bres van ruim vierhonderd meter breed tusschen Kaifeng en Tsjengtsjau. Meer dan een half millioen men schen zijn dakloos. Duizenden boer derijen staan onder water. De stroom is thans 1500 meter breed en men vreest dat hij door de meren ten Noorden van Nanking en het groote kanaal de Jangtse zal berei-, ken. Het schetskaartje geeft weer de overstroo mingen in China veroorzaakt door het ma ken van een groot gat in den dijk van de Gele Rivier door de Chineezen, om de Ja panners te_ beletten verder Midden-China door te dringen. Alhoewel de dijk van de Gele Rivier op meerdere plaatsen werd doorstoken gaf een geweldige doorbraak bij Kingsjoe den doorslag met gevolg dat het water zich in Zuid Oostelijke richting een weg baande in de provincie Honan. Op het kaartje is eveneens weergegeven de bedding van de Gele Rivier, zooals deze in 1S53 was, toen zij in zee uitmondde. De pijltjes op de kaart geven het gevaar weer, waaraan China blootgesteld kan worden; wanneer beide machtige rivieren zich moch ten vereenigen. Stilzwijgen. Japansche officieele instanties bewaren het stilzwijgen over den toestand in verband met de overstroomingen van de Gele Rivier De Japansche militaire woordvoerder heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers toegegeven, dat het hoofdkwartier het con tact heeft verloren niet de voorhoeden. Na echter door een anderen Japanschen func tionaris te zijn gesouffleerd, haastte de woordvoerder zich uiteen te zetten, dat hij' bedoeld had te zeggen, dat de Japanneezen geen inlichtingen voor de pers beschikbaar hadden! Vernomen wordt, dat een half millioen Chineezen in paniek naar het zuiden vltTch- ten uit het overstroomingsgebicd, waarbi zij gebruik maken van kruiwagens, boeren karren, jonken en samoans. De overstroo mingswateren hebben thans een punt be reikt op bijna 80 mijl ten Zuiden van Kai feng. Zware taak voor de zendelingen. Kaifeng zelf is allesbehalve veilig voor het water, dat de stadsmuur reeds tot op een kilometer afstand is genaderd, terwijl de Gele Rivier den hoogsten stand nog niet heeft bereikt. Kaifeng ligt op zijn minst zes meter be neden de bedding van de Gele Rivier. In baar lange leven is de stad reeds drie maal door het water verwoest; de rivier heeft in den loop der eeuwen haar bodem met mee gevoerd slib verhoogd en de boeren hebben de dijken telkens moeten ophoogen, zoodat de bedding thans wel zes meter hooger ligt dan het omringende land.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1