De „Vingermannen" in Amerika De regeering gal de Kelner te weinig inlichtingen! ROODE^STER H.R.C.—Alcm. Victrix te Schagen Nieuws voor postzegel verzamelaars Een interessante statistiek Postvluchten op Iodii Vele leden niet bevredigd over de toelichtingen bij de verhoo ging van defensieuitgaven. Te dure kazernes? Aan het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegroo- ting 1938 (defensie ontleenen wij: Enkele loden verklaarden, niet te zullen medewerken aan het steeds hoogcr opdrij ven van de militaire uitgaven. Andere meenden, dat de Kamer inlichtin gen had mogen verwachten over: 1. De nadere redenen, die do regeering er toe geleid hebben om don duur' van de eerste oefening der onbereden dienstplich tigen der lichting 1938 op 11 maanden te stellen, alsmede de legering, oefening en bewapening dier manschappen 'en de wijze, waarop de moeilijkheden, die zich daarbij ongetwijfeld hebben voorgedaan, konden worden overwonnen. 2. De onlciding van de dienstplichtigen, vooral gedurende de tweede helft van den eersten ocfoningstijd, in verhand met het te kort aan voldoend geschoold kader; 3. De maatregelen, getroffen tot uitvoering van de gewijzigde dienstplichtwet en de daarmede verband houdende reorganisatie van het leger; 4. Den voortgang van den aanmaak en de aanschaffing van materieel, in het bijzonder ten behoeve van de infanterie en de artil lerie, 5. De voorziening van leger en vloot in tijd van oorlog met levensmiddelen, bedrijfs stoffen en grondstoffen voor de materiecl- voorziening, 6 Den aanbouw en de aanschaffing van vliegtuigen, benevens de pcrsoneelaanvul- Jing bij het luchtwapen, Kazernebouw 7. De besteding van de 22 millioen voor kazernebouw, alsmede aanbiedingen van grond en oefeningsterreinen door de ge meenten, aankoop en huren van terreinen door het rijk, het te volgen systeem bij het houwen van kazernes (door de genie of door particulieren), nieuwe garnizoensplaat sen. Gevraagd wordt of het wel noodig is zulke duro kazernes te bouwen; en de wen- schelijkheid werd uitgesproken per- manentc gebouwen te doen optrekken. Ver der zijn er vragen over de* huisvesting in verband met geestelijk en lichamelijk wel zijn, op het gebied van hygiëne, gelegen heid tot het vervullen van godsdienstplich ten. Militaire tehuizen. Vele leden achten de voorgestelde verhoo ging van de uitgaven ten behoeve van de militaire tehuizen en vereenigingen met in totaal f 0000 volstrekt onvoldoende. Deze leden spraken de hoop uit, dat de minister alsnog aan dezen aandrang zal gevolg ge ven en dat de belangen van de militaire te huizen en vereenigingen gelijkelijk zullen worden behartigd. UUebunnen. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. De achtste étappe van de ronde van Duitschland ging door het bergachtige Zwar te Woud, over een afstand van 217 K.M. Doordat de Duitsche renner Langhoff op een gegeven moment een voorsprong had van 12 minuten, verliep deze etappe zeer onregel matig. Tenslotte werd Bonduel (België) win naar in den tijd van 6 uur 23 min. 10 sec. Op hem volgden Bautz, Umbenhauer en Langhoff. In het algcmecne klassement bedraagt de achterstand van Bonduel op den leider, Schild, nog slechts ruim Z1/^ minuut if.chalcen HET INTERN. TOURNOOI TE NOORDWIJK Landau wint van Schmidt. Gisteren zijn de afgebroken partijen uit de vijfde en zesde ronde afgespeeld. De uit slagen hiervan waren: Vijfde ronde: Sir G. A. ThomasBogolju bov y2; SchmidtKercs 01. Zesde ronde: Landau—Schmidt 1—0. ïtlatoMflcPii T.T.-races op Man Gisteren werd op het eiland Man de race van de 500 c.c. motoren verreden. Na een van de spannendste wedstrijden, welke er sedert de eerste Engclsche T.T. is geweest, heeft de jonge Engelsche Nortonrijder Da- niell gewonnen. Hij bracht het record der gemiddelde uursnelheid op 143.408 K.M. en verbeterde tevens het rondenrecord. Stanley Woods bezette de tweede plaats met Velocette, de derde en vierde plaats wa ren voor Norton, de vijfde voor B.M.W. Uoei&al Op initiatief van enkele bestuursleden van de supportersvereniging „Geel Zwart", zal er op den laatsten Zondag der Schager ker mis op het terrein der V.V. Schagen een wedstrijd gespeeld worden tusschen H.R.C., Den Helder en Alcmaria Victrix, Alkmaar. Beide vereenigingen hebben toegezegd met volledige eerste elftallen te zullen uitkomen, zoodat op een goeden wedstrijd kan worden gerekend. Nu de kermis des Zondags eerst om 7 uur begint, lijkt het ons goed gezien om op den laatsten kermismiddag voor een bijzondere attractie te zorgen. De eerste postvlucht Nederland- Australiö. Het blijkt, dat verschillende afzenders van stukken voor de eerste vlucht van den luchtdicnst AmsterdamBataviaSydney nog niet goed op de hoogte zijn van de re geling welke voor de verzending van phi- latelistenstukken voor deze vlucht is ge troffen. Daarom wordt nog eens de aan dacht op de volgende bepalingen gevestigd. De bijzondere stempel wordt a'llcen afge drukt op luchtpoststukken voor Australië. Op de stukken welke op 28 Juni a.s. van Amsterdam uit met de eerste vlucht Am sterdam-Sydney worden verzonden, wordt door den Nederlandschen postdienst de af druk van een bijzonder stempel geplaatst. Een stempel van den Nederlandsch-In- dischcn postdienst kan men wel op brieven voor Australië krijgen, maar alleen als men deze onder gefrankeerden omslag en uiter lijk met het vliegtuig van den dienst Am sterdamBandoeng dat op 25 Juni a.s. van Amsterdam vertrekt, zendt aan het hoofd van don Ncderlandsch-Indischen P.T.T.- dienst. te Bandoeng. Er bestaat geen gelegenheid om de stuk ken voor Australië zoowel van den afdruk van den bijzonderen stempel voor den Ne- derlandschcn als van dien van den Ne- derlandsch-Indischen P.T.T.-dienst te doen voorzien. De pensioenen der spoorwegambtenaren Verhooging van pensioensver- haal als middel tot dekking van het spoorwegtekort. Onbillijk heden? Verschillende leden van de Tweede Ka mer vragen den minister ten aanzien van de te wijzigen pensioenwet voor spoorweg ambtenaren, of tot verhooging van pensi- oenverliaal uiteraard slechts zal worden be sloten als onderdeel van een noodig geach te loonsverlaging. Men vroeg of het voorne men bestaat deze verhooging te gebruiken als een van de middelen om te komen tot het bedrag van ruim een millioen, dat, blij kens mcdedecling van den minister van Waterstaat in de Eerste Kamer, de directie van do Ned. Spoorwegen nog dit jaar op personeelslasten hoopt te bezuinigen. Onbillijkheden? Vele leden betreuren, dat de korting op de spoorwegpcnsioeiien nog altijd wordt ge handhaafd, hoewel zich sinds 19 November 1935, toen door de Tweede Kamer tot deze korting werd besloten, zoodanige verande ringen hebben voltrokken, dat er voor een verder voortduren van dezen maatregel geen voldoende reden meer is. Immers, toen de Kamer dit besluit nam, werd reeds gerui- men tijd een korting op de Indische pen sioenen toegepast, was een ontwerp tot ver lenging van deze tijdelijke korting bij de Kamer aanhangig en liet het zich aanzien, dat ook de pensioenen van het burgerlijk en het militair personeel hier te lande zouden worden besnoeid. Nu de korting op de In dische pensioenen geen voortgang heeft ge vonden, is het niet billijk, dat alleen de korting op de spoorwegpensioenen wordt ge handhaafd! Vliegtuigbom op hef Scheveningsche strand gevonden Donderdag j.1. is op het noordelijke ge deelte van het Scheveningsche strand een vliegtuigbom, vermoedelijk een rookbom, gevonden en naar het politiebureau op den Gevers Dcynootweg gebracht. De bom is pl.m. 50 c.M. hoog en heeft een middellijn van 15 c.M., is groen en geel ge kleurd en draagt het opschrift „Smoke- Float". Er zal nog onderzocht worden of de bom gevaarlijk is. Aan lugubere gangstermethoden een einde gemaakt, doordat ver loofde van e>en der bandieten de ze- in de gevangenis vergiftigde. Een gruwelijk drama van liefde en haat Wie in de meening zou verkeeren, dat het „programma" der beruchte Amerlkaansche gangsters zich be perkt tot bankroof en kinderontvoe ring, is sleohts onvolledig ingelicht en Juist dezer dagen onthulde een misdaad in een gevangenis te Georgia de bijzonderheden van de werkmethoden der zoogenaamde „vingermannen", wier bedrijf al even sinister is als dat van de kidnap pers. Toen de gevangenis-zendeling Peters een leesboek wilde brengen aan den gestrafte nummer 111 in de staatsgevangenis van Macon, slaakte deze een rauwe gil en zakte onder hevige krampen in elkaar. De missionaris was er aanvankelijk niet zeker van of de gevangene misschien simuleerde of dat hij werkelijk ziek was. Want Moro Bassac, 7,00 heette deze gestrafte, stond bekend als een der gewelddadigste en ge Onze kaasexport naar Duitschland Het is en blijft 45 pet. van het vorige Jaarl Ons bericht, ontleend aan het Hsb., over het betalingscontingent voor naar Duitschland in het derde kwartaal te exporteeren kaas wordt thans, zij het op onduidelijke wijze, bevestigd. „Het batalingscontingent zal be dragen 72 zoo heet het, en er wordt aan toegevoegd ,dat in het contingent III van vorig jaar een belangrijk bedrag als extra-verhoo- ging was inbegrepen." Verder wordt er op gewezen hetgeen ook wij reeds deden, zegt 't Hsbl. dat in het eerste kwartaal 37 van het thans vastgestelde waardebedrag (dat is dus 37 van 72 27 van 1337) is geautoriseerd. Het eind-resultaat is echter, dat het contingent thans 45 dus minder dan de helft van vorig jaar zal bedragen; de rest is franje, want de kaasmarkt richt zich naar den feitelijken toestand! Belangrijke graandiefstallen ontdekt Vier schippers gearresteerd. De gemeentepolitie van Alphen aan den Rijn is ei1 in geslaagd de daders te ontmas keren van belangrijke diefstallenvan gra nen, welke reeds sinds 1921 zijn gepleegd. Eenige leden van «het personeel van een beurtvaartbedrijf daar ter plaatse, die in middels zijn ontslagen hebben zich hieraan schuldig gemaakt. De daders, twee schip pers en hun knechts, hebben gedurende al die jaren kans gezien om van de ladingen graan, die zij van de importeurs en groot handelaren te Rotterdam naar verschillende kleinhandelaren in de Rijnstreek vervoer den, groote hoeveelheden te ontvreemden. Als vaststaand mag wel worden aangeno men, dat daardoor honderdduizenden kilo's de plaats van bestemming niet hebben be reikt. Daar door de betrokken handelaren de ladingen niet werden nagewogen, kon het jaren duren vor de diefstallen einde lijk aan het licht kwamen. Anonieme brie ven, welke de gedupeerden den laatsten tijd ontvingen, hebben tot de ontdekking geleid. De twee schippers en twee dek- knochts allen uit Alphén, zijn gearresteerd Zij hebben bekend zich aan de diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Ook een groot aantal helers in verschillende plaatsen in de Rijnstreek is hierbij betrokken. De waar de van de gestolen granen loopt in de dui zenden guldens. Rotterdam vreest voor nieuwe instortingen De Atjehstraat gedeeltelijk afgesloten. Gisteren heeft men ontdekt, dat in de muren van de panden 55 en 57 aan de Atjehstraat in Rotterdam dus danige scheuren kwamen dat men vreesde voor instorting. Onmiddellijk zijn vanwege de bouwpoli- tie de noodige maatregelen genomen. De Atjehstraat is door middel Wan borden af gesloten voor alle rij verkeer. In verband met eventueel gevaar voor in storting is een afzetting in de straat zelf voor de panden gevormd, zoodat ook het voetgangersverkeer niet meer rechtdoor kan. De beide panden, die niet bewoond waren, zullen binnen zeer korten tijd worden ge sloopt. vaarlijke menschen van alle bewoners van de gevangenis. Een jaar geleden was hij tot tien jaar kerkerstraf veroordeeld omdat hij een belasting-ambtenaar had neergeschoten. De dokter die er terstond werd bijgehaald stelde echler vast. dat er ditmaal met Bas sac inderdaad iets aan de hand was. Alle symptomen wezen er op dat hier van ver giftiging sprake was. De arts liet hem direct in het ziekenhuis opnemen, diende den patiënt een tegengif toe, maar deze bleek niet meer te redden te zijn. Enkele oogenblikkcn voor zijn dood kreeg hij nog even het bewustzijn terug en zei met in spanning van zijn laatste krachten tegen den dokter: ..Ik hen niet alleen de moor denaar van dien belastingman, ik ben de leider van de vin- genuannen". „Ik weet. wie mij heeft laten vergiftigen. In „Aflanta" wordt een bruiloft gevierd. Vraagt U maar eens naar de bruid De rrian wilde nog meer zeggen en ver moedelijk ook de naam van de bruid noe men, maar zijn tong verlamde on het zelf de oogenblik, zijn oogen braken, hij over leed. De Yods, de gevreesde vingenmannen had den de politie van Georgia en ook die van het aangrenzende Florida de laatste jaren heel wat werk verschaft. Haar leden richt ten zich voornamelijk tegen mooie en rijke jonge vrouwen. Het. betrof hier een bende van afpersers, die hun slachtoffers dreigden liun handen en vingers vreeselijk te ver Een wekelijksch „tableau éco- nomique". Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een geslaagde poging aangewend om door het wekelijks samenstellen van index cijfers den economischen toestand steeds op korten termijn te kunnen onderkennen. Wij zullen wekelijks deze nieuwste gegevens van het Bureau opnemen en wel over de volgende gegevens: Effectenmarkt (aandeelkoersen). Betalingsverkeer (omzet postcheque- en girodienst). Groothandel (groothandelsprijzen, omzet termijnmarkt Amsterdam). Kleinhandel (omizot winkelbedrijf). Goederenverkeer (gewerkte taken haven Amsterdam; bevrachtingen wilde binnen vaart). Arbeidsmarkt (aanvragen van werkge vers, aanbiedingen van werknemers, plaat singen).' In het bijzonder zij hier de aandacht ge vestigd op de indices van de omzetten in het winkelbedrijf. Deze indices zijn, in sa menwerking met het economische instituut voor den middenstand, samengesteld uit de omzetcijfers van een aantal grootwinkelbe drijven (warenhuizen, magazijnen in manu facturen e.d.) en middenstandszaken (win kels in manufacturen, glas, aardewerk en huishoudelijke artikelen). Diefstallen te Oudkarspel opgehelderd Goede vangst der Zaansche politie. Twee uit Heiloo afkomstige personen, die een vergeefsche poging tot inbraak hebben gedaan in de rijwielherstel plaats te Busch en Dam (bij Krommenie) zijn door de Zaan sche rijksveldwacht in arrest gesteld. Bij het nadere onderzoek omtrent het ver leden van de verdachten is komen vast te staan, dat zij zich te Oudkarspel, waar bei den in dienst waren bij een bekende auto busonderneming, hebben schuldig gemaakt aan diefstal in dienstbetrekking, door uit het magazijn van dit bedrijf verschillende voorwerpen te ontvreemden. Verder hebben zij bij een firma te Alkmaar gereedschapnen weggenomen. Deze diefstallen zijn door beiden bekend, meldt het Vsbl. Dc sterke indruk bestaat, dat de beide inmiddels weer aangehouden op te groote voet leefden. Zij zijn voorloopig opgesloten te Alkmaar. PUBLICATIE. DENATURA.TIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt beken^l, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten .van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 13 tot en met 18 Juni 1938, voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan de standaardsmonsters van de kwali teitsklassen A, B of C, respectievelijk 12.20, f 1.70 en f 1.20 per 100 kg zal bedragen en voor voedererwten, door de telers gedena tureerd f0.70 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestel de eischen voldoen en door telers of hande laren zijn gedenatureerd in genpemd tijd vak, zal f2.30 per 100 kg bedragen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat even als voor erwten ook over do in de week van 20—25 Juni te denatureeren veldboonen voor het laatst een steunvergoeding zal worden vastgesteld. Indien in die week' door omstandigheden geen opzichter voor het houden van toe zicht beschikbaar kan worden gesteld, zal aan degenen, die tijdig denaturatie overeen komstig de voorschriften aanvroegen, nog gelegenheid tot denaturatie worden gegeven in dc daarop volgende week, tegen de ver goeding vastgesteld voor de week 20 t.m. 25 Juni. s-Gravenhage, 17 Juni 1938. (Adv.) minken, indien zij een verlangde geldsom niet betaalden. In het jaar 1935 hadden de Yods of vin germannen vier vrouwen ontvoerd en hun handen afschuwelijk verminkt. Dat was vanzelfsprekend voor de vrouwen een af schuwelijke waarschuwing en het gevolg was dat zij stilzwijgend betaalden, zoodra zij van do vingermannen een brief om geld ontvingen. Wie vergiftigde Bassac? De Amerikaansche politie-speurders had den uiteraard meer belangstelling voor de vergiftiging dan voor de onvoltooide be kentenis van het slachtoffer. Wie had Bas sac vergiftigd en hoe was het vergift in zijn eten gekomen? Bevond zich in de ge vangenis misschien een tweede vinger man, die er belang hij had om den vroe- gcren leider van de bende uit den weg te ruimen? Gevangenen, koks, oppassers en arbeiders werden allen stuk voor stuk aan een streng verhoor onderworpen. Maar geen van deze menschen, die allen gewend waren aan strenge tucht en discipline, kon iets worden nagewezen. On den vierden dag van hef onderzoek ontdekte een ge vangene in de cel van den overleden Bas sac een knipsel uit een krant, waarop het portret van een mooie Jonge vrouw stond afgebeeld. Daaronder stond als tekst: „Jenny Obganard, die zich dezer dagen ver loofde met den tabaksfabrikant José Jarde- ne." Deze vondst leidde hef onderzoek in een nieuwe richting. Men herinnerde zich nu de woorden van den gestorven gevangene en men hield Jenny Obganard voor de vrouw die de politie waarschijnlijk belangrijke in lichtingen zou kunnen geven. Maar nu stuit te het verdere orfderzoek op nieuwe moei lijkheden, Mejuffrouw Ohganard was niet te vinden. De tabaksfabrikant kon namelijk alleen mccdeelen dat zijn verloofde plotse ling uit de stad was gegaan. Hij hield bij De kaartjes kent hij aan de kleur, Maar pijpen kent hij aan hun geur. Hij onderscheidt ze, zeer te pas, In eerste, tweede, derde klas. En aller eer ste-klas tabak Die heeft een Roode Ster op 't pakt j NIEMEIJER'S 6, 10, 13ct. per half ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp. Vertrek van Aankomst la S°refs)I|,odht'- 17 Juni lRan* 17 Iunl «""reis) |Jodhp- 17 ,uni lBasra 17 ,uni (heenreis) |Athene 17 Juni Basra 17 Juni (terugreis) |Mada" 17 Juni /Ban*- 17 Juni Vcete tusschen twee dorpen uitgevochtei 17 personen gedood, 26 gewond Naar eerst thans bekend wordt, hebbei de inwoners van het dorp Chilapa in Mexi co eenige dagen geleden, ter beslechtin van een ouden twist, het plaatsje Kodohini in den staat Oaxaca overvallen. Tijden den strijd, die zich hierop ontspon, zijn 1' personen gedood en 26 gewond. De aanval Iers ontvoerden 32 personen. Federale troepen achtervolgden de aan vallers. Een tragische dood Voorhoofd verbrijzeld door va lenden steen. Gistermiddag was de 48-jarige J. P. Gen ze, te Maastricht in den kelder van zijn wc ning bezig met bet zagen van triplex plan ken, toen een stuk hard steen, dat op dei smallen kant op den grond stond omviel De steen trof den man zoo ongelukkig dat zijn voorhoofd werd verbrijzeld en cl dood vrijwel onmiddellijk intrad. Het door de politie ingestelde onderzool wees uit, dat het stuk hardsteen in zeer la biclen stand tegen den muur was geplaatst zoodat het omviel, toen het slachtoffer ei blijkbaar bij ongeluk, tegen stootte. Kostbare manuscripten gestolen Uit het Fanar-paleis van de synode dc orthodoxe kerk te Istanboel zijn drie oudi evangelieboeken van onschatbare waarde ge stolen. Een daarvan is een Byzantijnse! manuscript uit dc twaalfde eeuw. Men vei moodt, dat de daders de boeken naar h( buitenland willen brengen. zonder veel van haar en het verontrustt hem zeer dat zij ervan verdacht werd coti tact te hebben gehad met den gostorvei misdadiger. Maar al spoedig moest de eerzame tabak fabrikant zijn meening over zijn aanstaan de bruid grondig wijzigen. Jenny Obganari werd in de omgeving van Miami in Floridi gearresteerd en in haar tasch vond mei 80.000 dollar en een reisbiljet dat er -o| wees dat zij de vlucht wilde nemen naai Canada. Twee dagen lang trachtte zij zich vrij tl pleiten door een reeks leugen maar ten slotte veranderde zij. van tactiel en legde een volledige bekentenis af. „11 was de verloofde van den vingerman At ton Bassac" bekende zij. „Ik heb met de Yod samengewerkt maar ik stond volkomen on der den suggosticven invloed van At.ton Bassac van wicn ik hield en dien ik ter zclfdertijd doodelijk haatte. Vrij spoecli) nadat hij in de gevangenis terecht kwan leerde ik José Jardene kennen. Ik begon we kelijk van hem te houden. En omdat ik te recht vreezen moest, dat Bassac mij zoi verraden en mijn geluk dus zou verwoei ten, stelde ik alles in het werk om hem ui den weg te ruimen. Ik slaagde erin in ken nis te komen met een der gevangenbewaai ders. De man weigerde langen tijd maar te slotte yist ik hem te overreden. Hij dient Bassac het gif dat ik hem verschafte in zij eten toe." De bewuste gevangenbewaarder bevesfil de de bekentenis van de vrouw. En Jenn Obganard noemde na deze nieuwe openha fige bekentenis van dezen man alle med nlichtigen die met Bassac hadden samenp werkt. Dienzelfden dag nog konden vi vingermanncn gearresteerd worden. Ti' andere namen de vlucht. On deze wij/e wei de bende der Yods in Georgia onschad j lijk gemaakt. En Jcnnv Obganard van wordt verwacht dat 'n mild oordeel ori haar geveld zal worden, zal in de komen® maand voor den rechter moeten verschijn^»

Schager Courant | 1938 | | pagina 2