Hitler niet te Weenen Reorganisatie der brandweer Geen joden op de beurs Strandpier door brand vernield Uit onze Omgeving HOOGWOUD Oprichting corps van vrijwilli gers. Dondérdagavond zal de Raad in vergadering bijeenkomen. Op de agenda komt o.m. voor reorganisa tie brandwear. Omtrent dit pnnt heeft de burgemeester een schrijven tot de raadsleden gericht, waarin hij zegt, dat hem bij de branden, die dit jaar in de gemeente gewoed hebben, gebleken is, dat de brandweer met de haar ten dienste staande midde len, niet bij machte is bij?ongunsti ge omstandigheden met succes de branden te blusschen en uitbreiding te voorkomen, zoodat bij een geval zelfs hulp van buiten de gemeente moest worden ingeroepen. Geldt dit voor branden, die in normale tijdsomstandigheden uitbreken, ernstiger wordt het, wanneer men bedenkt, dat de brandweer in buitengewone tijdsomstandig heden ook haar diensten zal moeten bewij zen, in de allereerste plaats aan de lucht beschermingsdienst. Deze dienst en de brandweer zijn zoo nauw aan elkander ver bonden, dat die beiden als een geheel kun nen worden beschouwd. Het is den burgemeester hier gebleken, dat de bevolking steeds bereid is in tijden van nood haar hulp te bieden. Veel en goed werk is vooral in de Weere door haar ver richt en een woord van dank aan die hel pers is hier op zijn plaats. Krachtens de bestaande verordening hebben de helpers recht op een belooning en die is hen uitbe taald. De heide branden hebben daardoor aan de gemeente, met inbegrip van de niet lage kosten aan de gemeente Sijbekarspel voor de hulp, verleend door haar motorspuit, ongeveer f 500 gekost. Ten nauwste aan de brandweer verwant is het instituut hooistekers. Ook deze tak van dienst zou bij de brandweer onderge bracht kunnen worden. De jaarlijksche kosten, die de gemeente heeft aan de brandweer zijn niet laag. De kosten van onderhoud, belooning aan het personeel hij oefening, belooningen aan brandmeesters en opperbrandmeesters, huur van een plaats voor berging van een spuit, onderhoud van twee brandspuitenhuisjes en belooning aan hooistekers zijn te ramen op minstens f 500 per jaar. Wanneer er een brand uitbreekt, zijn de kosten niet te schat ten. zooals dit jaar bewezen is. De geheeje brandweer zou gereorgani seerd kunnen worden, en het meest doel treffende zou zijn de oprichting van een vrijwillige brandweer. Wanneer een ver eeniging werd opgericht voor een vrijwil lige brandweer, zou die vereeniging, die: dan een eigen bestuur zou kiezen, tot haar taak moéten nemen: het blusschen van brand, het hoois.teken en haar diensten be wijzen bij de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. De leden verplichten zich hunne diensten kosteloos ter beschik king te stellen. Zij behoeven geen contri butie te betalen en hebben natuurlijk geen kosten voor aanschaffing van materialen enz. Hiertegenover staat, dat wanneer werk nemers lid der vereeniging zijn en zij ge durende hun gewonen werktijd dienst moeten doen als lid der vereeniging, de werkgevers, die ook belang hebben bij een goede organisatie der brandweer en lucht bescherming, geen korting toepassen op het loon van de werknemers. De burgemeester twijfelt er geen oogen» blik aan, of meer dan voldoende leden zul len zich aanmelden. Wanneer men lid van de vereeniging is, helpt men de ingezetenen Van te voren kan men niet weten, wie men helpen moet Het is host mogelijk dat hulp aan een lid gegeven moet worden, zoodat men de diensten als wederkeerig kan be schouwen. Alleen kunnen personen, die militair dienstplichtig zijn, niet ingedeeld worden voor den luchtbeschermingsdienst. Zij kunnen wel lid van de vereeniging zijn, maar hun werk kan zich alleen bepa len tot hrandblusschen of hooisteken. Voor diensten, die voortdurend werk zaamheden met zich mede brengen, en slechts aan eén of twee leden kunnen worden opgedragen, zou een kleine vergoe ding beschikbaar gesteld kunnen worden. Dit kan alles geregeld worden bij een be grooting, die het bestuur elk jaar op maakt en door den gemeenteraad moet worden goedgekeurd, evenals de rekening. Op deze begrooting wordt o.m, nog ge raamd de kosten van aanschaffing van ma teriaal, de kosten der benoodigde benzine, olie en kosten van het huishoudelijk be stuur. Wanneer de raad besluit tot het aanschaffen van een motorspuit, zouden de 4 brandspuiten verkocht kunnen worden. De waterleiding kan echter intact blijven, daar de benoodigdheden om direct hulp te verleonen ingeval van brand met de waterleiding bij verschillende leden der vereeniging in huis geplaatst kunnen worden, zooals thans reeds geschiedt in de Weere bij Verlaat. Aangewezen plaatsen daarvoor zijn nog b.v. bij Nipshagen in de Weere, bij de Wed. Renooy, of Speets of Duinker, aan de Gou we, en het café van Visser aan de Lange- reis. In Hoogwoud behoeft het niet, daar de motorspuit daar gestationneerd kan worden. Bij een dergelijke regeling zullen de diensten uitstekend geregeld zijn, en'zul len niet op hulp van buiten de gemeente aangewezen zijn, terwijl er in jaren, wan neer er geen brand voorkomt, de kosten niet hooger zijn dan anders. De kosten van aanschaffing van een motorspuit, 400 M. slang met koppelingen, het aanschaffen van een tractor (een tweedehandsch- auto, die in een nog goeden staat verkeert), de uitrusting van 4 man schappen, het plaatsen van een berg ruimte voor de motorspuit met trac tor zijn te ramen op f 3500. Hiervoor kan een leening worden aange gaan, die in 15 jaar wordt afgelost. Rekent men een rente van hoogstens 3 dan wordt het eerste jaar betaald aan rente en aflos sing ongeveer f 340.— Rekent men ongeveer op f 160.voor bijkomende kosten, als olie, benzine en subsidie aan vrijwillige brand weer, dan komt men op f 500.hetzelfde bedrag, dat nu noodig is. Deze kosten zul len niet veel hooger zijn, wanneer er on verhoopt brand mocht uitbreken. Verrassingen, dat het evenwicht der be grooting wordt verstoord, door het voorko men van branden zijn dan uitgesloten, ter wijl de ingezetenen verzekerd zijn van uit stekende hulp in geval van rampen. Het verzekeren van personeel tegen on gevallen is hierbij buiten beschouwing ge laten, daar het personeel der brandweer reeds verzekerd is tegen ongevallen bui ten de Ongevallenwet. Ingevolge de wettelijke bepalingen is door den burgemeester een plan van lucht bescherming voor deze gemeente opgemaakt LAN GEN DIJK BROEK OP LANOENDIJK. Stand werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling staan thans nog ingeschreven 26 werk- loozen, behoorende tot de categorie transport en landarbeiders. Een postzegel-automaat. Ten gerieve van het publiek zal binnen kort een postzegel-automaat geplaatst wor den bij het postkantoor, zoodat men zich na sluitingstijd van het kantoor steeds voorzien kan van zegels om brieven te verzenden. Opbrengst muzikale rondgang. De gehouden muzikale rondgang door Ad ven do op Vrijdag- en Zaterdagavond ten behoeve voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten, heeft opgebracht f76.87. Jaarvergadering Oranje vereeni ging. Gisteravond kwam de Oranjevereeniging in jaarvergadering bijeen in het lokaal van den heer J. Wester. Voorzitter, burgemeester Schelhaas, me moreerde in zijn opening de geboorte van Prinses Beatrix en het a.s. 40-jarig regce- ringsjubileum der Koningin. Gezongen werd hierna het le couplet van het Wilhelmus* Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 211 leden telde. Uit het finantieel verslag van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen f376.93 en de uitgaven f384.74, alozo een nadeelig saldo van f 7.81. De heeren J. M. de Jong, burgemeester Schelhaas en H. van Zuijlen, werden in het bestuur herkozen. Hierna kwam in bespreking viering 40- jarig regeeringsjubileum H.M. de Konin gin. Op voorstel van het bestuur werd be sloten te collecteeren bij de burgerij met lijsten, daar men zonder een goede basis geen feest kan vieren. Gezien den goeden gang van zaken, in den tuinbouw werd met volle vrijmoedigheid deze wijze van collec teeren als de meest juiste bevonden. Het is de bedoeling het feest te houden op 31 Augustus en 1 September en zoo noo dig 6 September. Bij voldoende deelname zullen behalve kinderspelen, een optocht gehouden worden met versierde fietsen of andere voorwer pen voor kinderen, volksspelen, versierde gondelvaart, buurtversieringen, etalagewed strijd, enz., terwijl tevens de 3 zang- en muziekverccnigingen gevraagd zullen wor den op die dagen hun medewerking te ver- Teenen. Vertrouwende op de offervaardigheid der burgers, opdat men in staat gesteld worde een waardig feest te vieren, volgde sluiting. WIERINGEN De a.s. Oranjefeesten. Gisteravond vergaderde de Oranjevereen. Wieringen in Cinema de Haan. Aanwezig waren 18 personen. De voorz., burgemeester Kolff, was door omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn. De secr.-pcnningm., notaris H. P. D. J. v. d. Spek Obreen opende de vergadering met welkom. Spr. zeide, dat deze vergade ring is belegd om te komen tot feestelijke herdenking van het a.s. 40-jarig regeerings jubileum van onze Koningin. Spr. vroeg, wie der aanwezigen eenig voor stel had tot viering dezer feesten. Alvorens plannen op te geven werd de vraag gesteld of het feest gecentraliseerd zal worden op één punt of niet? Of alleen feestelijkheden zullen worden georganiseerd of dat. er ook kerkdiensten zullen worden gehouden? Voorz. vroeg den heer M. J. Boskcr of de commissie te Den Oever al plannen had ge maakt. Dit was niet het geval, maar per soonlijk is de heer Bosker voor feestviering op één centraal punt. Ook de voorzitter ge voelt hiervoor, en beval'het organiseeren van een optocht door de geheele gemeente aan, om zoodoende alle ingezetenen, bij het feest te betrekken. De heer O. Deen vroeg of de vereeniging wel de juiste instantie is om kinderfeesten te organiseeren? Bestaan daarvoor geen comité's? Dit blijkt niet zoo te zijn. Wat betreft de kerkdiensten, was de heer O. Deen van meening dat iedere gezindte dat. voor zich zelf moet regelen. Naar aanleiding van eenige opmerkingen betreffende een gehouden bijeenkomst van een Christelijk Oranjecomité, zeide de heer Jager, dat op die vergadering de opmerking gemaakt is dat na 'n nationalen feestavond geen hal na moest worden gegeven. Tegen bal in andere gelegenheden is geen be zwaar uitgesproken. Men kan hierdoor voor komen, dat. het programma in haast afge werkt. wordt, om maar hal te gaan houden. Verschillende meeningen werden hierover naar voren gehracht. De heer C. J. Bosker wil naast het be stuur een werkcomité benoemen, waartoe werd besloten. De-heer Jager zou een tooneelavond mét medewerking van plaatselijke vcreenigingen willen organiseeren. Het tooneelstuk „40 jaar onder Oranjs" zou zich hiervoor bij uitstek leenen. Besloten werd dit in overweging te ne men. De heer Nieuwbuurt zou een feest willen organiseeren zooals b.v. op tweeden Pink sterdag hier is gehouden ten bate van de kas der Oranjevereeniging. Voorzitter juichte dit idéé ten zeerste toe. Het werkcomité zal a.s. Maandag bijeen komen voor verdere uitwerking der plan nen. Er werd nog gesproken over verschil lende wedstrijden, optocht, kinderfeesten, étalagewedstrijd, gevel- en straatversiering, waaraan prijzen verbonden. Het plan is, vier a vijf dagen feest te vieren. Hierna sluiting. DEN OEVER. Verloting Mandolineclub. Zaterdagavond heeft in de concertzaal van den heer Lont de verloting plaats ge had ten bate van de mandolineclub „Oost- Wieringen". Aan deze verloting ging vooraf een concert dat onder leiding van den heer Jac. Bakker uitstekend verliep. Na een dansje werd aangevangen met de verloting. De eerste prijs viel op nr. 213. Examen Middenstandscursus. Gisteren hebben de eerste leerlingen van den z.g. spoedcursus ter bekoming van het Middenstandsdiploma te Amsterdam exa men gedaan. Van de ruim 40 personen die aan dit examen hebben deelgenomen is on geveer 25 afgewezen. Zooals -men uit deze cijfers ziet, krijgt men het diploma nog niet cadeau en moet er behoorlijk gestudeerd worden. KOEDIJK KOEDIJK EEN OUD-KOEDIJKER IN AMERIKA. Uit Grand Rapids in Amerika meldt men dat dr. Henrv Beest, ook in ons land zeer bekend, secretaris sinds 1920 van de zen- dingsdeputaten der Christelijk Gereformeer de kerk in Amerika, tegen 5 Januari 1939 rijn emeritaat heeft aangevraagd door de synode inmiddels reeds goedgekeurd. Den 5en .Tan. 1939 hoopt dr. Beets, n.1. den 70- jarigen leeftijd te bereiken. Hij legt dan ook zijn redacteurschap van de Missianory Monthiv neer. Dr. Beets werd geboren te Koedijk bij Alkmaar, ging in 1886 naar Amerika en werd na voltooide studie aan het Calvin College in 1895 predikant. In 1911 promo veerde hij aan het Muskinguin college. BERGEN PROVINCIAAL KEGELCONCOURS. De uitslagen van de vrije baanwedstrij- den van het Provinciaal kcgelconcours, welke Zondagavond om ruim twaalf uur Nwerden beëindigd, luiden als volgt: Heeren: 1 N. P. Visser, Haarlem met 45 hout (8 maal); 2 C. Goes, Den Helder; 45 (4 maal); 3 L. Dort, Haarlem, 45 (2 maal): 4 A. Kalkmann, Alkmaar 4544 (4 maal); 5 C. Clifford, Alkmaar 4544 (3 maal); 6 de Jong, Den Helder 4543 (2 maal); 7 J. Smit Den Helder 45—43; 8 Verhoeven, Alkmaar 45-41; 9 Th. v. d. Wiel, Velscn 45; G. J. Genefaas, Alkmaar 44 (2 maal)43 Dames: Mej. Hoogland, Amsterdam, 42; 2 mevr. Siegers, Amsterdam 41; 3 mevr. Boersma, Amsterdam 40. Propagandabaan: 1 A. van Reenen, Bergen 36-35 (2 maal); 2 Th. v. d. Wiel, Velsen 36—35 en 3. mevr. Geus, Amsterdam 35. DEN HELDER Notarisbenoemingen. Bij Koninklijk Besluit van 16 Juni 1938 zijn tot notaris ter standplaats Den Helder benoemd: vacature J. J. W. Schreuder. de heer Leeuw, thans notaris te Oosterblokker; nieuwe standplaats: J. W. de Wijn, candi- daatnotaris te Arnhem. Den Helder krijgt nu drie notarissen. Beide benoemden jbe- hooren tot de Ned. Ilerv. Gemeente. ZIJPE SCHAGERBRUG. Autotocht ouden van dagen. Ook dit jaar zal wederom een reisje voor de ouden van dagen alhier worden georgani seerd. In een dezer dagen ten lokale van den hoer Van der Poll gehouden vergadering is besloten om op Woensdag, 13 Juli a.s. oen tocht te maken naar Hilversum, waar de A.V.R.O.-studio zal worden bezocht. Binnenkort zullen eenige dames met lijsten bij do ingezetenen rondgaan. Wij hopen gaarne, dat hierop weer royaal zal worden geteekend, opdat het mogeiijk zal zijn de oudjes een hoogst genoegelijken dag te be zorgen. Ouden van dagen, die den tocht wenschen mee te maken, kunnen zich vóór 29 Juni a.s. opgeven bij den heer W. J. van Loenen. Op de medewerking van de auto-be zitters wordt ook thans weer een beroep ge daan. (Enkele toezeggingen kwamen reeds in.) OUDESLUIS. De boerderij van den heer Knossen, zal on der architectuur van den heer Chr. Dekker te Schagen, geheel vernieuwd worden. De Akker zal daardoor een verjonging onder gaan. Waarschijnlijk zullen twee woningen voor het oude gebouw in de plaats komen. PETTEN. Na te Amsterdam afgelegd examen is aan onze plaatsgenooten, de heeren M. Doorn en P. Roozing, het middenstandsdiploma uitge reikt. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 14—21 Juni 1938. Nieuwe Zaken: Wieringermeer: firma E. Zuidema en Co., Kerksstraat 63, Slootdorp, exploitatie van landbouwmachinerieën. Wijzigingen: Nieuwe Niedorp: P. Dékker, Winkelenveg C 6d, kweekerij, eiuz.; verplaatst naar Vel zen. Wieringerwaard: K. Kruiten, Buurt A 44, winkel in kruidenierswaren; overge gaan aan Mw. N. Kruiten—Liefhebber. Anti-Joodsche opschriften mogen niet gefotografeerd worden, Uitwisseling en emigratie! De Duitsche rijksminister van economische zaken heeft per 20 Juni de beursbepalingen van alle Duitsche beurzen en officieele groo- te markten aldus gewijzigd, dat Joden niet meer toegelaten waren. Om het voortschrij dende ariseeringsproces bij de tot den beurs handel toegelaten firma's niet te storen, is tot nader order de mogelijkheid gelaten, dat de Joodsche firma's door niet-Joodsche pro curatiehouders of gevolmachtigden vertegen woordigd worden aan de beurzen en op de groote markten. Fotografeeren verboden. De Berlijnsche correspondent, van de „Dai ly Express", de Engelschman Ronald Selkirk Panton, is met zijn vrouw en een Duitschen fotograaf gearresteerd na het fotografeeren van antisemietische opschriften op de ruiten van winkels van Joodsche eigenaars. De En gelschman en zijn vrouw werden na drie uur in vrijheid gesteld; hun fototoestel werd ech ter in beslag genomen, terwijl zij ook nog niet de beschikking over hun auto hebben. De Duitscher bevindt zich nog in hechtenis. „Voor eiken Jood een Duitscher" zou wellicht een oplossing zijn, schrijft het Hsb., nu Duitschland schijnt aan te sturen op totale vernietiging van de Joden in het derde rijk. Het initiatief, dat de rogeering te Was hington kortgeleden heeft genomen tot het bijeenroepen van een conferentie van verte genwoordigers van mogendheden te Evian, aan het meer van Genève, in Frankrijk, is uitermate urgent. Men zou zich kunnen voorstellen, dat de Duitsche regeering, van haar goeden wil blijk gevende, bijv. te vinden ware voor een uitwisseling van de Joodsche onderdanen in Duitschland tegen Duitsche onderdanen in andere landen, die onder deze voorwaar de bereid zouden zijn de Duitsche Joden als staatsburgers op te nemen. Het zou niet de eerste keer zijn in de geschiedenis, dat be paalde nationale minderheden van het ééne land tegen minderheden van het an dere land werden uitgewisseld. Bezoekers door motorboot gered. Zondag in den namiddag is brand ontstaan in het paviljoen, dat. gelegen is aan het einde van de noordelijke strandpier van Blackpool, een badplaats aan de Iersche zee Op dat oogenblik bevonden zich in het pa viljoen een 500-tal personen, die een caba retvoorstelling bijwoonden. Motorbooten begaven zich in allerijl naar den kop van de pier, welke door een 15 me ter hooge vuurzee, van het naar het strand leidende gedeelte was afgesloten, van waar zij de bezoekers in veiligheid brachten. In zeer korten tijd stond het paviljoen in lichterlaaie. Hoewel de brandweer van Blackpool assistentie kreeg van een 200-tal vrijwilligers, kon zij tegen de vuurzee toch niets uitrichten. Pas om tien uur 's avonds was de brand gebluscht. De pier was ongeveer 400 m. lang. De brandweer heeft zich tot het uiterste inge spannen om een zoo groot mogelijk deel van de pier te behouden. De geweldige rookzuilen hebben duizen den kijkers aangelokt, die vele uren het blusschingswerk gadesloegen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, doch de artisten hebben wel groole scbade geleden, daar zij hun theater kleeding in de kleedkamers hebben moeten achterlaten. Een muziekbibliotheek van ongeveer 5000 exemplaren is een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Admiraal Raeder organiseert het Donau-flottielje. De „Daily Telegraph" meldt uit Wieenen, dat manschappen van de Duitsche marine de wacht hebben betrokken voor het Bris- tol Hotel, waar de opperbevelhebber der Duitsche vloot, generaal-admiraal Racder, is afgestapt. Het verluidt, dat de admiraal naar Weenen is overgekomen om het Do nau-flottielje te organiseeren, dat aanzien lijk is uitgebreid cn nu zijn hoofdkwartier heeft te Linz. Hij zal zich voorts bezig hou den met de werving voor de zeemacht in Oostenrijk. Dr. Goebbels en zijn vrouw hebben Zon dagavond in de Staatsopera te Weenen de opvoering van „Lohcngrin" bijgewoond .In gezelschap van den hoogen commissaris voor Oostenrijk, Buerckcl, dr. Seyss-Inquart en admiraal Raeder had de familie Goebbels plaats genomen in de vroegere keizerlijke loge. Groot was de teleurstelling der duizenden, die gehoopt hadden Hitler te zullen zien verschijnen. Volgens den correspondent be vond Hitler zich 's avonds, ondanks hard nekkige geruchten, dat hij dc voorstelling van „Loliengrin" zou bijwonen, niet te Wee nen. Fantastische geruchten. De correspondent noemt het onvermijde lijk, dat door de strenge censuur op de pers, alle soorten geruchten in omloop zijn. De ge durende dit weekeinde in omloop zijnde ge ruchten noemt hij wel bijzonder fantastisch. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen voor de bescherming van Dr. Goeb bels. Zondagavond bevonden zich honder den politieagenten in de buurt van de ope ra. Indien Hitler te Weenen zou zijn ge weest, aldus besluit de correspondent, zou de politiemacht wel tienmaal zoo groot zijn geweest als nu het geval was. Hitler te Berchtesgaden. Volgens de „Times" heeft. Hitler zich Zon dagochtend per auto van München, waar hij Zaterdag, den „dag der Duitsche kunst" had bijgewoond, naar zijn buiten te Berchtes gaden begeven. Officieel werd verklaard, aldus de „Ti mes", dat ITitlcr in het gezelschap was van zijn gewone gevolg en dat hij gedurende het weekeinde geen bezoekers heeft ontvangen. TEXEL ZESDE GROOTE LAMMERENMARKT, De laatste groote lammerenmarkt heeft een ongunstig verloop gehad. De aanvoer was, doordat er zoo weinig gras is, grooter dan wij dit op de laatste markt gewoon zijn; er werden ongeveer 1000 lammeren meer verhandeld dan vorig jaar toen op de namarkten nog zoo veel lammeren wer den verhandeld. De prijzen werden verder ongunstig beinvloed door dé minder goe den handel in vette schapen. De markt, die zeer stug verliep zette ongeveer een gulden lager i ndan vorige week, liep daarna nog ongeveer een halve gulden terug om later nog een weinig op te loopen, zoodat toch nog vrijwel alles verkocht is. De midden- prijs bedroeg ongeveer f 9.per stuk, de hoogste f 11.25 en de laagste f 7.50 (Vorig jaar werd op de laatste markt, een midden- prijs betaald van f 13.50.) Schapen werden 38 stuks verhandeld, de middenprijs was f 20.voor vette f 22. De runderenhandel bteeekende niet veel, er werden 3 koeien aangevoerd, prijzen f 170 tot f 210.— pinken deden een goeden prijs ruim f 100 per stuk, oudere kalveren tot f 18.nuchtere kalveren gemiddeld f 11. De vette varkens op de boerderij bren gen 25 tot 25V> cent per pond op, schram men op de markt 20 tot f 25.per stuk. Biggen f 18.— a f 19.— Ditmaal werd een zestal paarden aan gevoerd, de prijzen liepen van f 200.tot f 375. Aan de eierenveiling liepen de prijzen van de kippeneieren bij vorige week onge veer 20 a 25 cent per 100 omhoog. Veemarkt. 6 paarden f200—375; 3 koeien f170—210; 2 pinken f95—115, 13 kalveren f7—18, 38 schapen f 19—22, 14 schrammen f20—25. 16 biggen f 17*—20, 2300 lammeren f 8—11.25. Eierenveiling. Aangevoerd 66836 eieren. 58-62 kg. per 100 f 2.30—3.50, 62-64 kg. f 3.45-3.60, 66-70 kg. f3.65—3.90, 50-56 kg. f 2.90-3.30. SCHAGEN, 20 Juni. Paardenmarkt. Aangevoerd 104 stuks: 1^-jarige paarden f 110—200, 2^-jarige paarden f 175—325, rijtuigpaarden f 300.— 425, werkpaarden f 225—350, slacht.paardei» f 140—300, hitten f 130—325. Handel goed. ROTTERDAM, 20 Juni. Veemarkt. Aanvoer: totaal 1770 stuks, t.w. 612 vette runderen, 265 vette kalveren, 8 nuchtere kalveren, 144 schapen, 122 lam meren, 619 varkens. Prijzen per Kg.: vette koeien 7665-50-55 ct., vette ossen 70-^-64 52-56 ct., vette kalveren 95$0—50-60 ct., varkens (levend gewicht.) 49—48—47 ct., schapen 5040—35 ct: Prijzen per stuk: schapen f 26—22^-14, zuiglammeren f 14—0. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer gelijk aan vorige week, handel kalm, prij zen vooral niét hoögcr, prima koeien 80 ct., prima ossen 74 ct., Vette kalveren, aanvoer iets kleiner, handel stroef, prijzen vertoonen neiging tot dalen, prima f 1.05. Schapen en lammeren, aanvoer matig, handel lui, prijzen lager. Varkens, aanvoer ruimer, handel traag, terugloopende prijzen, weinig verkocht tegen hoogste noteering. Zuiglam meren, aanvoer gelijk aan vorige week, handel matig, dalende prijzen. ROTTERDAM, 20 Juni. Vlasmarlct. Aanvoer: 3250 Kg. blauw, schoon 586S ct., 13375 Kg. Hollandsch geel 54r—68 ct., 1100 Kg. dauwroot 5060 ct. per Kg. Er was iets meer kooplust. De prijzen blijven nog op hetzelfde peil. Beste soor ten het meest gevraagd, mindere soorten verlaten. Bijna alles werd verkocht. AMSTERDAM, 20 Juni 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 355 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren le kwal. 74—80; 2e kwal. 6270; 3e kwal. 5060; 90 melk- en kalfkoeien 200 275 per stuk; 71 vette kalveren 2e kwal. 50 56; 3e kwal. 4048; 110 nuchtere kalveren 711; 32 schapen 2029; 26 lammeren 18 19; 4G4 varkens: Vlecschvarkens, wegende van 90110 kg. 6062; zware varkens 57 59; vette varkens 55—56; aangevoerd 3 wa gons. Marktoverzicht: Runderen: aanvoer matig, handel vlot, prijshoudend. Vette kal veren: matige aanvoer, handel traag, de zelfde prijzen. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, handel goed, prijshoudend. Lam meren, weinig aanvoer, handel redelijk. Var kens: matige aanvoer, handel vrij willig. Vleeschvarkens: Prijzen iets hooger, vette onveranderd. ALKMAAR, 20 Juni. Aardappelen f 10.80—12.80, aardbeien f 6164, aalbessen f 18.andijvie f 0.80 3.20, asperges f 12—33, bloemkool I f 5— 7.50, idem II f 2.504.50, doperwten f 49, druiven f 35—38, kropsla f 0.50—2.60, kom kommers f 2—6, perziken f 2—8.50 poste lein f 0.100.22, peulen f 11—13, rabarber f 3—6, raapstelen f 1.30, radijs f 0.56—1.80, selderie f 0.701.30, spinazie f 0.300.70, snijfooonem f 1419, dubbele spercieboonen f 2324, luinboonen f 4—5, tomaten f 10— 11, uien 2.903.50, wortelen 47. "WINKEL, 20 Juni. Aardbeien f 10—17, aardappelen f 3—5, per 100 pond. Bloemkool f 47, rabarber f 3—4, kropsla f 1—1.10, per 100 stuks. MEDEMBLIK, 20 Juni. Aardappelen: Schotsche muizen f 4.30 4.40, kleine muizen f 4.054.10, kriel 3.16— 3.25, Ronde aardappelen f 5.55, kleine 4.55, kriel f 3.05, per 50 Kg. PURMEREND, 21 Juni. Koeien, totaal 420 stuks: 200 vette koeien 63—72 ct. per kilo, geldekoeien f 116—200, melkkoeien f 200—300, stieren 52—56 ct. p. Kg., 26 paarden f 100—220, 40 vette kalveren 30—50 ct. p. kg., 460 nuchtere kalveren v. d. slacht f 718. 135 vette varkens p. kg. 50—51 ct., 45 ma gere varkens f 14—35, 300 biggen f 16—23, 300 schapen f 15—27, 30 bokken f 3—13, 800 lammeren f 712. BROEK OP LAXGENDIJK, 21 Juni. Aanvoer: 105.000 K?. aardappelen: Schot sche muizen 8.10—9.80, drielingen 7.70— 9.30, kleine 5.80—8, 1630 bos peen 5.90—7, Tomaten: A 19.70—20.10, B 19.20, C 19.70— 20, CC 13.60. NOORDSCHARWOUDE, 21 Juni. 44400 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 8.10—9.20, drielingen f 7.30—9.10, kleine f 4.606.|0, 50 Kg. bloemkool f 4.20, 2e soort i 2.80. p. 100 stuks.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6