aanvaard Het Engelsche plan Legers trekken samen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Het Duitsclie spionnage- proces in Postpakketten van Joden niet meer bezorgd niet-inmenging Luchtaanvallen op Britsche schepen niet te voorkomen Nog steeds geen bewijzen tegen de wed. Becker Duitschland wil geen kerkhofvrede EERBERICHT Radio in dienst van den vrede! Het Verre Oosten n'foinVinl Laan, Schagen, Tel. 20. WOENSDAG 22 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10602. tlitgow rfee KV. Uitg.-Mij". „Hollondt Noorderkwoftier" CHAMBERLAIN was gisteren 69 jaar Officieel wordt bevestigd, dat de subcommissie der niet-inmengings- commissie met algemeene stemmen het geheele ontwerp van het plan tot terugtrekking van vrijwilligers, met de bepalingen inzake het verleenen van beperkte oorlogsrechten, het her stel van de controle te land en ter zee en de aanwijzing van waarne mers in zekere Spaansche havens, heeft aangenomen. Het plan zal nu voor den laatsten keer uit technisch oogpunt worden bezien en de voltallige vergadering van da niet-inmengings-commissie zal op de hoogte worden gesteld van hetgeen gisteren is tot stand ge bracht. In officieele kringen te Londen wordt ver nomen, dat de Britsche regeering voldaan Is over het feit, dat de Fransch-Spaansche trens thans daadwerkelijk gesloten is voor alle wapens en munitie. Ook in Italiaansche en Sovjet-Russische kringen was men voldaan met hetgeen gis teren is bereikt. Chamberlain spreekt. Luid toegejuicht beklom Chamberlain, die gisteren zijn 69e verjaardag vierde, het Spreekgestoelte. Hij begon met op de ver- Schrikkingen van den modernen oorlog, tengevolge van bombardementen uit de lucht je wijzen. Indien, aldus spr., deze tooneelen Van verschrikking niet zoo ver van ons ver nrijderd waren, zouden de gevoelens van piedelijdcn, afgrijzen en verontwaardiging, welke bij een waarneming dezer gebeurte nissen gewekt worden, het Britsche volk kunnen brengen tot daden, waarover het tot, nu toe nimmer heeft gedacht. Een internationale overeenkomst heeft dan slechts beteekenis, als de bepalingen [voor beide partijen aanvaardbaar zijn. Sprekende over de aanvallen op Britsche schepen in de Spaansche territoriale wateren zeide Chamber lain, dat de Britsche regeering na nauwkeurige en diepgaande bestu deering van alle mogelijkheden tot de conclusie is gekomen, dat het on mogelijk is iets te doen zonder in menging in den oorlog. Daardoor zou echter een streep worden ge- j haald door de politiek, welke de re- geez*ing van den beginne af aan heeft gevoerd. Engeland handhaaft nog steeds de poli tiek van Eden inzake ons optreden in volle zee, wanneer Britsche schepen worden aan gevallen, maar wij kuncn ons niet ver plichten in ieder geval een Britsch oorlogsr schip ter beschikking te stellen. Wij staan Franco of iemand an ders niet het recht toe deze schepen aan te vallen. Wij moeten echter toegeven, dat wij practisch geen uit voerbaar middel zien om dergelijke aanvallen te voorkomen, zonder een politiek te aanvaarden, welke ge heel verschilt van de Britsche. Chamberlain zeide voorts er aan te twij felen of de Labour-oppositie zoo luchthar tig maatregelen zou voorstellen, welker doeltreffendheid twijfelachtig is en die zeer zeker een algemeenen Europeeschen oorlog zouden veroorzaken, indien zij de verant woordelijkheid voor de regeering zou dra- gea Wij geven Franco niet het recht besloot Chamberlain Britsche sche pen te bombardeeren, met opzet of bij ongeluk en indien wij geen stren ger maatregelen nemen dan pro testen is dat. omdat wij verantwoor delijkheid hebben, omdat wij de niet inmenging van het grootste belang achten. Eden's politiek blijft gehandhaafd. Als strengere maatregelen tegen Franco genomen zouden worden, zou dit inmenging in den burger oorlog beteekenen. Lloyd George is wraakzuchtig! Tijdens de debatten in het Lagerhuis stelde Lloyd George voor, de vliegvelden op de Balearen te bombardeeren, vanwaar de vliegtuigen komen, die Britsche schepen tot zinken brengen en Britsche zeelieden doo- den. Namens de regeering verklaarde onder staatsecretaris Butler, dat het vandaag be reikte accoord beteekent, dat men een heel eind nader is gekomen tot verwezenlijking van de nietinmenging Ons doel, zeide hij, is geweest, de niet-inmenging meer tot een realiteit te maken, en haar zoo toe te pas sen, dat zij een billijke uitwerking heeft. Het plan tot verbeterde controle ter zee maakt het ongetwijfeld moeilijker, zelfs practisch onmogelijk, dat een schip een Spaansche haven binnenkomt zonder een waarnemer, of zonder opgemerkt te wor den. Butler verklaarde voorts, dat regeling van het Spaansche vraagstuk, voor zoover het de Britsche regeering betreft, een onmis bare voorwaarde is voor inwerkingtreding van het Britsch-Italiaansche accoord. Zij blijft zelf alles ontkennen. De geheele zitting van Dinsdagochtend was gewijd aan het overlijden van mevrouw Damoutte. Verschillende getuigen verklaar den, dat het slachtoffer 700 franken ge leend had aan geklaagde. Mevrouw Damout te had dit bedrag kort voor haar dood te rug ontvangen. In het sterfhuis werd even wel geld, noch linnengoed, noch snuisterijen gevonden. De weduwe Becker beschuldigt de zuster van het slachtoffer ervan het lin nengoed te hebben medegenomen, doch de ze ontkent ten stelligste. Ook andere getui gen verklaren hiervan niets te weten. De advocaat-generaal verwondert zich er over, dat dit nu al de derde lezing is, welke de weduwe Becker van de verdwijning van het linnengoed geeft. Mevr. Vallee is formeel in haar beschuldiging, maar bewijst niets Gistermiddag is in het proces tegen mevr. Becker als getuige mevr. Vallee gehoord, die onwel is geworden na een door de wed. Becker bereid kop thee te hebben genuttigd. De beklaagde verklaart, dat het hier een indigestie moet hebben betroffen, opgewekt door asperges. Mevr. Vallee beschuldigt de wed. Becker en verklaart, dat er geen sprake is geweest van een indigestie. Zij heeft vertrouwen ge steld in de beklaagde en is er thans van overtuigd het slachtoffer te zijn geweest van een poging tot vergiftiging. Zij is for meel in haar beschuldiging, maar brengt geen bewijzen. De volgende getuige, de heer Claes, com missaris bij de rechterlijke delegaties, brengt rapport uit over de resultaten van een te Lanaye ingesteld onderzoek in het café, dat geëxploiteerd wordt door het echtpaar Quichner. De man is ziek gewor den na verzorgd te zijn door de beklaatrde. Het rapport is niet bijzonder gunstig voor de Guichners, die hun kind, dat achterlijk is, een onaangenaam leven bezorgden en het vrijwel afzonderden. De getuige ver klaart, dat tijdens het onderzoek van het geval der wed. Lambert, de beklaagde he vig verdriet had over den dood van haar zieke. Geen enkel bewijs wordt geleverd ten aanzien van de verwerpelijke nogingen, die de beklaagde zou hebben ondernomen om de wed. Lambert op de gedachte te bren gen te haren gunste een testament te maken, De leiders in Duitschland waren verbonden met de regeering. Aangaande het a.s. spionnage-proces in de Vereenigde Staten meldt de correspondent van de Times te New York nog het volgende. Achttien personen, van wie twee verbonden zijn aan het Duitsche ministerie van oorlog, zijn genoemd in de aanklacht van de Grand Jury. Alle beklaagden zijn, naar de N.R.Ct. meldt, er van beschuldigd samengezworen te hebben om inlichtingen over de verdedi ging van de Vereenigde Staten aan de Duit sche regeering over te brengen. Zes anderen zijn verder van spionnage beschuldigd. De twee officieren van het Duitsche ministerie van oorlog, luitenant Udo von Bonin en lui tenant Hermann Menzel, en elf andere be schuldigden zijn naar men meent in Duitsch land. Vier anderen zijn hier in voorloopige hechtenis. De overige beklaagde is mevrouw Tessie Jordan uit Dundee, in Schotland. Deze is op 17 Mei te Edinburgh veroordeeld tot vier jaar dwangarbeid voor spionnage. De advocaat-generaal der Vereenigde Sta ten, onder wiens leiding het onderzoek is ver richt, merkt aangaande de aanklacht het vol gende op: De leiders van dit complot wonen in Duitschland en zijn verbonden met de regeering van dat land. Zij werkten door middel van bepaalde agenten, die hier ver blijf hielden en verder hadden zij agenten onder de leden der bemanningen van ver scheidene stoomschepen, welke tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten varen. De leiders van dit complot betaalden deze agenten, die allen van Duitsche afkomst zijn, verscheidene sommen gelds teneinde inlichtingen over onze landsverdediging te verkrijgen. De aanklacht is opgesteld met de volledige goedkeuring van de departemen ten van Staat en Justitie te Washington. Drie groepen van spionnen. Vier beklaagden zijn ervan beschuldigd oen geheime code naar Duitschland te heb ben overgebracht, welke werd gebruikt voor mededeelingen tusschen de militaire luchtmacht en haar bases. Volgens de aanklacht bestond het gezel schap uit drie groepen. Een groep werkte in Duitschland en ontving de inlichtingen, de tweede groep bestond uit personeel op Duit sche schepen, die de geheimen overbracht, welke de leden van de derde groep, die in de Vereenigde Staten werkten, verzamelden. Besprekingen tusschen de beklaagden te New York, Buffalo, Bremershafen, Berlijn, Hamburg, Dundee en Havanna moesten de samenzwering verder voeren. Nieuwe beschuldigingen te ver wachten. Volgens de New York Post heeft Huil ver klaard niet voornemens te zijn krachtige diplomatieke stappen te Berlijn te laten doen met het oog op deze aanklacht. Voorts wordt vernomen, dat procureur Hardy bin nenkort nog verscheidene personen in staat van beschuldiging zal stellen. Er is geen en kele aanwijzing omtrent de identiteit dezer personen. Men meent te weten, dat de fede rale autoriteiten sensationeele onthullingen zullen doen, wanneer de Grand Jury de lijst der beschuldigingen zal overleggen. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt uit Berlijn, dat van een samenzwering door ac tieve officieren der weermacht in de Ver een. Staten „natuurlijk" geen sprake kan zijn. Het heeft genoeg van woorden, daden zijn noodig, zegt minister Goebbels. DE LAATSTE JOODSCHE WINKEL MOET VERDWIJNEN! Minister Goebbels heeft gisteravond in het Olympische Stadion te Berlijn een rede gehouden ter gelegenheid van het zonne- wendefeest, waarin hij er o.a. op wees, dat het aantal Joden in Berlijn de laatste maan den gestadig is toegenomen. Drieduizend Jo den, alduS Goebbels, zijn de laatste vier maanden Berlijn binnengekomen. Spr. wees erop, dat het optreden tegen de Joden door de partij en door den staat, en niet door de straat wordt geleid. Hij raadde den Joden aan. zich meer uit het openbare leven te houden. Goebbels onderstreepte het verlan gen van Duitschland naar den vrede, echter niet den „kerkhofvrede" die te Versailles is georganiseerd. Duitschland. zeide hij, vormt geen oorlogsgevaar. Het wil slechts, dat de elementen, die de oorzaken van komende oorlogen in zich sluiten, uit den weg geruimd worden. De laatste Joodsche winkel zal verdwijnen. Havas weet nog te melden, dat nieuwe maatregelen zijn aangekondigd, teneinde de laatste Joodsche winkel te doen verdwijnen. Ook de Sudetenduitsche kwestie heeft Goebbels, naar Havas meldt, besproken. Hieromtrent zeide de minister: Men meene niet, dat wij steeds zullen blijven toezien, hoe men de Sudetenduitschers mishandelt. Men had in het buitenland moeten leeren, dat het op den langen duur niet mogelijk is, twee deelen van een zelfde volk geschei den te houden in twee verschillende staten. Dat dit niet gaat, daarvan heeft men zich in Oostenrijk reeds rekenschap van kunnen geven, en men zal het ook nog elders zien. Wij hebben genoeg van woorden, thans zijn daden noodig. Nieuwe kwellingen in Duitschland - De Duitsche rijksposterijen zullen voortaan geen postzendingen, die van commercieel en aard zijn en van Joodsche handelszaken afkom stig zijn meer bezorgen, behalve in dien deze zendingen voor andere handelszaken bestemd zijn. De post zal het „Joodsche karak ter van den afzender" nagaan. Overigens zullen Joodsche onder nemingen geen leerlingen meer in opleiding mogen nemen. Dii nummer bevat 8 pagina's DB BILT S BINT i Verwachting: In het Zuiden zwakke tot matige wind uit Zuidelijke tot Westelijke richting, helder tot licht ol half bewolkt, droog warm weer. In het Noorden meest matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, licht tot half bewolkt, later zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog, vrij warm weer. Een internationaal verdrag te gen ophitsende uitzendingen. Twee en twintig landen hebben geconfe reerd met doel de radio in dienst van den vrede te stellen. Onze regeering deelt de Tweede Kamer mede. dat een verdrag is opgesteld dat ook door de Nederlandsche regeering is onderteekend. De verdragstaten nemen bepaalde verplichtingen op zich. In de eer ste plaats zullen de regeeringen moe ten zorg dragen dat geen uitzendin gen zullen plaats hebben, welke de bevolking van een of ander land kunnen opwekken tot handelingen in strijd met de binnenlandsche or de of met de veiligheid van het betreffende grondgebied van een anderen staat Vervolgens zal moeten worden! voorko men, dat uitzendingen aansporen tot oorlog tegen een anderen verdragstaat of tot handelingen, welke tot oorlog zouden kun nen leiden. Ten slotte zullen de staten moeten tegengaan, dat door onjuiste be weringen de goede internationale verstand houding in gevaar wordt gebracht. Wat de positieve verplichtingen betreft, welke in het verdrag voorkomen, deze be palen zich ertoe, dat de verdragsluitende partijen zich verbinden wederkeerig er voor zorg te dragen in het bijzonder in tijden van crisis dat berichten zullen worden uitgezonden 'nopens de internationale be trekkingen. Krachtens art. 14 zal het verdrag, be houdens een nadrukkelijke verklaring in tegengestelden zin, uitsluitend gelden voor het moederland en niet voor de overzeesche gewesten. CHINEEZEN VERSTERKEN HUN LINIES VOOR HANKAU. Zevenhonderd duizend man ge concentreerd. Via Shanghai ruk ken de Japansche troepen op naar Hankau. De Chineesche troepen bereiden zich voor Hankau te verdedigen met drie linies van versterkte stellingen met een totaal van zestig divisies of ongeveer 700.000 man, en nieuwe ar tillerie en tanks. De situatie is nu als volgt: Door de overstroomingen van de Gele Ri vier in den sector Kaifeng zijn de Japan ners gedwongen, hun operatieterrein te ver leggen naar het Zuiden, naar den sector Woehoe-Anking. Van Woehoe uit, waar momenteel 45 oor logsbodems der Japanners liggen, zijn deze begonnen de Jangtsc af te varen tot An- king; van hieruit heeft men landlegers aan wal gezet, welke zich in drie verschillende richtingen (zie de pijlen op de kaart) ver spreiden. lntusschen is de stad Tsinsjan in handen der Japanners gevallen. Anking is de steun- basis geworden van de Japansche vloot, van hieruit wil men een sterk offensief ontkete nen, met als eerste doel Kioekiang. De Chi- ncezen hebben hier een sterke verdedigings linie met versperringen in de Jangtse aan gelegd (op de kaart met 1 gemerkt). Een tweede gordel omsluit groot Hankau met zijn voorstedon (op de kaart gemerkt 2.) Volgens Chineesche bron zou het onmoge lijk zijn dat de Japanners hier door kunnen dringen, zoodanig zijn de verdedigingswer ken versterkt. Ook de spoorwegen naar Pe king (Peiping) en Kanton zijn niet gemak kelijk te bereiken daar deze achter hoog bergland verscholen liggen. Het kaartje geeft verder een duidelijk beeld van het operatieterrein om en nabij Hankau. Van de fronten. Volgens de laatste berichten is de ver binding tot stand gekomen tusschen de Ja pansche afdeeling, die van Loetsjau uit naar het Zuiden oprukt en die welke van Anking naar het Noorden trekt. De troe pen vereenigden zich gisteren te Kaohoe- poe, dat 35 K.M. ten N.W. van Anking is gelegen. Via Sjanghai trekken Japansche troepen de Jangtsevallei binnen om deel te nemen aan het offensief tegen Hankau. In de af- geloopen week zijn naar schatting van zestig- tot zeventigduizend man Sjanghai gepasseerd. Gemeld wordt, dat meer dan 90 Japansche oorlogsschepen zich in de nabijheid van Anking bevinden. Men heeft o.a. een vliegtuigmoederschip waargeno men, dat met 150 vliegtuigen op weg was naar Kioekiang. De laatste twee dagen zijn twintig transportschepen vol met troepen in convooi Nanking gepasseerd. In Honan is de toestand aan het front in het Oosten tengevolge van de overstroomingen nog steeds ongewijzigd. De waterstand van de Gele Rivier is volgens Chineesche berichten, met een halven meter gedaald. Men ver wacht echter niet, dat de overstrooming definitief verminderen zal, omdat in Juli gewoonlijk een regenperiode begint.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1