antjes Schmalz Raad Noordscharwoude De Voor een even naar OD*LARS Matinée Hollandsch Koffiehuis Winkefs Harmonie Oud-burgemeester Brinkman her dacht. De uitbreiding van de los- en laadplaats bij het Gorter- diepje. Het Chr. Schoolbestuur is in het gelijk gesteld. Ver hooging basis-uurloon in de werk verschaffing gevraagd. De Raad dezer gemeente vergaderde gis teravond. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester. Secretaris de heer K. G. Rein- ders. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering en herdacht liet overlijden van oud-burgemees ter Brinkman. Hij heeft in de jaren van 18791921 zijn beste krachten aan de ge meente gewijd; van 18791901 als secretaris en van 19011921 als burgemeester. Er is veel onder het bestuur van wijlen burge meester Brinkman tot stand gebracht. Spr. roemde de arbeidslust en de arbeidskracht van den overledene, die veel gewerkt heeft en getoond, dat de gemeente hem lief was. Hij ruste in vrede! Deze woorden werden staande door de raadsleden aangehoord. De notulen van de vorige vergadering le verden veel stof tot spreken op. Daarin stond .vermeld, dat de vergoeding van de buskosten aan den heer P. Bet voor het vervoeg van zijn zoontje naar Alkmaar, zou gelden tot 1 April, het einde van den leerplichtigen leeftijd van diens zoon, doch volgens den heer Kwadijk was besloten, op voorstel van den lieer Barton, om de vergoeding voor het geheele jaar 1938 te verleenen; Nadat deze zaak zeer uitvoerig was toe gelicht, besloot men, dat de vergoeding der buskosten gedurende het geheele jaar 1938 zal worden verleend. Met het door den heer Kooi gevraagde on derzoek naar de mogelijkheid van uitbrei ding van de los- en laadplaats aan het Gor- terdiepje, heeft het college zich bezig gehou den. Het is unaniem van meening, dat deze plaats niet kan worden uitgebreid; eerder liet tegendeel. Overwogen wordt een verbod voor het laden op die plaats vast te stellen iu verband met het gevaar voor het verkeer. Men dient naar een particulier terrein uit te zien of van de laadplaats van den N.M.B. gebruik te maken. De toestand is daar on houdbaar geworden. De heer Kooij merkt op, dat er toch een gelegenheid voor lossen en laden moet zijn. De heer Barton had gaarne gezien, dat B. en W. met een opgave van kosten ccner uitbreiding waren gekomen. Wat moeten de beurtschippers, moeten die ook naar de veiling? De heer Schrijver merkte op, dat uitbrei 'ding tot gevolg zal hebben, dat de sloot smaller zal worden met de gevolgen van dien. De kosten zouden zeer hoog zijn: In- ning van do kosten zou ook moeilijkheden geven. De hoer Van den Abccle was van gedachte dat de mogelijkheid bestond, zij hét met groote kosten. Spr. dacht, dat het een taak der gemeente was, om óf verbetering aan te brengen, óf het laden radicaal te verbie den. De heer Duijvcs was van mccning, dat de financieele bezwaren zeer groot zijn. Het ge vaar kan niet worden opgeheven door do uitbreiding bij het Gorterdicpje. 'Men stapte van dit onderwerp af. Ingekomen stukken. Goedgekeurd was o.m. het besluit tot overdracht van het G.E.B. aan het Prov. Electr. Net. De rekening van den Vleeschkeurings- dienst, kring Oudkarspel, sloot met een ba tig saldo van f213.45; het aandeel dezer gemeente hierin is f42.69. Aanwezig was de Kon. beslissing op het beroep van den raad tegen de uitspraak van Ged. Staten, waar door het Chr. Schoolbestuur in het gelijk werd gesteld, inzake de ge vraagde, doch door het gemeentebe stuur geweigerde medewerking aan de betegeling van de speel plaats bij die school. Ook de Kroon stelt het schoolbe stuur in het gelijk, zoodat de ge meente medewerking zal moeten verleenen. De omzetting van het Burgerlijk Armbestuur. Het besluit van den raad, tot omzetting van het Burg. Armbestuur in Maatschappe lijk Hulpbetoon was terug ontvangen met eenige aanmerkingen op den inhoud van dit besluit. Verzocht werd, dit in overeen stemming te willen brengen met de wen- schen van Ged. Staten. B. an W. stelden voor hieraan te voldoen. De heer Van den Abccle had liever ge zien dat B. en W. een nieuw ontwerp had den ingediend, opdat men kan zien hoe B. en W. deze zaak inzien. De Voorzitter van het Burg. Armbestuur is sinds Februari geen lid meer van dat col lege, hoewel hij daarin nog zitting heeft. Spr. herinnerde aan zijn voorstel om voor- loopig een voorzitter te benoemen. Nu kan daarin eerst na de goedkeuring van het re glement voorzien worden. Hoe lang zal dat nog duren? De Voorz. merkte op, dat in de notulen duidelijk staat aangegeven, welke wijzigin gen in het regl. zijn aangebracht. De op merkingen van Ged. Staten zijn zuiver ad ministratief. Mee het bestuur zal worden samengesteld laat B. en W. vrijwel onver schillig. In een volgende vergadering zal men met voorstellen voor de benoeming van leden van het M. H. komen. De heer Kansen treedt niet meer als voorzitter van bet B. A. op; de heer Swager is voorzitter. De lieer Kansen houdt geheel belangeloos zoolang zitting tot de nieuwe leden benoemd zijn. De heer Van den Abecle vond het nogal van veel belang hoe de vraag beantwoord wordt, op welke wijze het nieuwe bestuur zal worden gevormd. B. en W. kunnen daarover toch geen mededeelingen doen als de raad geen besluit heeft genomen, hoe dit zal geschieden. Het is hem gelijk hoe dit gebeurt. Voorz. zeide, dat daarvoor geen apart raadsbesluit noodig was. De heer Kooi vond het heel eenvoudig. Het B. A. verdwijnt en het M. H. komt. Daarvoor moeten vijf bestuursleden worden gekozen, waarbij de zittende leden zullen zijn inbegrepen. De heer J. Koopman verzocht voor het vervoer van zijn dochtertje naar de Bijz. openbare school te Alkmaar een vergoeding groot van de buskosten te mogen ont vangen. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen. Aldus besloten. Schippers gedupeerd. Van de schippersvercen. Beurtbevrach ting is een brief ontvangen, waarin de aan dacht gevestigd wordt op de dupeering der schippers, door de Wet op de evenredige vrachtverdeeling. De schippersverecn. vraagt nu, of het gem.-bestuur door het doen van stappen bij de betreffende instanties wil probeeren, meer werk voor de schippers te krijgen. B. en W. zijn van mccning dat deze wet op de evenredige vrachtverdeeling juist is vastgesteld ten bate der schippers. Voorgesteld wordt afwijzend te beschiken. De heer Kwadijk dacht dat de betrokken instanties niet zoo veel met de belangen der Langendijker schippers rekening hielden. De heer Barten meende, dat dit buiten het terrein van den raad ligt. De heer Kooij zeide, dat de schippers wel in ongunstige positie zijn gekomen door de vrachtverdeeling. Als er wat werk is voor de schippers zotf .spr. dit door hen willen doen uitvoeren. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Van den heer Jac. Prijs is een verzoek ingekomen om hem een tegemoetkoming te willen verleenen om zijn zoontje in de gelegenheid te stellen de Handelsshool te Alkmaar te bezoeken. Mocht de raad niet tot het verleenen van een tegemoetkoming overgaan, dan zal de jongen i.p.v. naar de Handelschool naar de H.B.S. moeten gaan, hoewel het voor zijn verdere ontwikkeling beter ware dat hij de Handelsschool be zocht. Daarvan zijn de kosten echter te hoog. B. en W. adviseerden afwijzend te be schikken., aangezien dit niet voor inwilli ging vatbaar is. De heer Van den Abecle, die in de begroo- tingsverg. tegen een dergelijk verzoek had gestemd, zou, wanneer hij geweten had wat hij nu wist, anders hebben gestemd. Wan neer de kinderen naar de H.B.S. worden ge zonden moet de gemeente wel betalen. Spr. wildé de vcrhaalsverordcning zoodanig wijzi gen, dat een bepaald percentage van de kosten op de ouders wordt verhaald. Dat zou toch nog goedkooper uit komen dan de kosten van de H.B.S. Voorz. zeide, dat er gevraagd wordt om een bijdrage in het schoolgeld, hetgeen nimmer wordt toegestaan. Er moet geen handelszaakje van worden gemaakt. Ook voor dreige menten gaan wij niet op zij. Dé^ér'ftwadijk 'zou' rekening willen' fiou-? den met de. financieele draagkracht van de betrokken' persoon. Nadat de heer Schrijver zijn standpunt nog had toegelicht hij is van meening, dat geen vergoeding moet worden gege ven, behoudens in bijzondere gevallen werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Ged. Staten geven in overweging het be sluit tot verlaging van de grondslag biljar ten der personeels belasting in te Trekken, aangezien reeds een reductie wordt verleend op de huurwaarde van koffiehuizen en an dere inrichtingen. Een verder gaan is niet mogelijk nu de opcenten op de personeels belasting hier tot het maximum zijn opge voerd. Hieraan werd op voorstel van B. en W. voldaan. Begrooting 1938. De gemeentebegrooting 1938 is met een nota van opmerkingen terugontvangen. Ten aanzien van het gasbedrijf wordt door Ged. Staten gevraagd, waarom in 1938 wordt aan genomen, dat 105000 M3. kachelgas zal wor den afgeleverd, terwijl voor 1937 is uitge gaan van een levering van 82.500 M3. In verband met de uitgaven in 1936 en de raming van 1937 zal gaarne worden ver nomen op welke gronden wordt aangeno men, dat voor onderhoud in 1938 met een bedrag van f 2750. zal kunnen worden vol staan. De inlichtingen zullen worden verstrekt. Vastgesteld werd de verordening op de Keuringsdienst van vee- en vlccsch en de verordening op de heffing aan keurloonen. De gemeentebegrooting 1937 werd gewij zigd, voor den gewonen dienst tot een be drag van f 5008.70 en voor den kapitaaldicnst f 170.166.78. B. en W. werden gemachtigd eenige an dere posten alsnog aan de suppl. begrooting toe te voegen. Voor extra steun aan werkloozcn (B-stcun) werd f72.beschikbaar gesteld, berekend naar 36 wcrkloozen. Het Rijk voegt hier f3.60 per werklooze bij. Het besluit tot liet beleggen van waar borgsommen moét iets gewijzigd worden. Ged. Staten adviseeren bij de Rijkspostspaar bank te beleggen. Aldus besloten. Het P.E.N. verzocht een stukje grond bij den transformator in erfpacht te mogen heb ben,-tegen een jaarlijksche canon van f4.—. Het aandeel dezer gemeente hierin is fO.SO per jaar. Toegestaan. Steun kleine tuinders. Van de ministère van Sociale Zaken en Economische Zaken is de steunregeling voor kleine tuinders ontvangen. De commissie be staat uit de hoeren. J. Ootjers, P. Duvves en A. Keppel, leden, met den heer Oosterlee als secretaris. De heer Kwadijk vroeg naar de samenstel ling van de commissie. Er is iemand be noemd die geen lid is van de landarbeiders organisatie. Spr. had gaarne dat iemand van de arbeiders-organisatie werd benoemd als het weer mogelijk was. Er bleek een misverstand te bestaan over het lidmaatschap van den lieer Keppel. B. en W. dachten dat hij wel lid eener werk nemersorganisatie was, hetgeen niet het ge val blijkt te zijn. IN PLAATS VAN KAARTEN. Hiermede geven wij U ken nis van de geboorte van ons Dochtertje, Aafje. A. NOBEL. G. NOBEL—Appel. Lutjewinkel, 22 Juni 1938. IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Zoon, KLAAS. A. PLAKMAN. M. PLAKMAN—Buis. Keinsmerbrug 22, (post Schagerbrug), 22 Juni '38. ftet HOOGHOUDT's wijn P Dóf moêf prima zijnl i'iiiflÉifl fIRMA a i. HOOGHOUDT GRONINGEN Noord- ET PUNT WAAR ALLES OM DRAAIT: Columbia- Radiob*nd Heele week Dansen OTELIGESZ Gelegenheid voor Lunch en Diner k la carte. De bekende tapdancer: GEORO CONETTA. te geven door Directeur de heer F. Pranger, op Zondag 26 juni des namiddags van half drie tot half vijf (zomertijd) in den muziektuin van den heer R. LAAN. Entrée 25 cent. Kunstlievende leden vrijen toegang. WATERD. KAMPEERTENTEN, voor 1/3 v. d. prijs, iets smoe zelig (demonstratie). Courante maten, volle garantie. „THE INDIANA WORKS", Agentschappen v. Ned. Haarlem, Den Bosch, Zeilweg 111. Koningsweg 119 Voor direct NOODHULP gevraagd, bij J. v. d. KRUL, Bakker. Zandvaart 28, Bree- zand. Te koop: Een 2% tons VLETJE, D. GOED, Schuitenmaker, Züidscharwoudc. Verhoek verhooging basis-uur loon. Na de vergadering van B. en W. is een brief ontvangen, van den Langendijker Be- stuurdersbond, waarin vérzocht wordt, me dewerking te willen verleenen om een ver hooging van het basisuurloon in de werk verschaffing te verkrijgen van f 0.25 tot f0.27 per uur. Voorzitter zeide, dat geen te hooge ver wachtingen aan een dergelijk. ^verzoeK moe- Jon worden gesteld. Hij stelde echter vóór, dit verzoek te doen. Loonen beneden f 10 kwamen in Noordscharwoude niet voor. Het werk is zeer zwaar. Bovendien zijn voor Alkmaar en Iieiloo de basisuurloonen liooger gesteld voor hetzelfde werk. Ook daarom wil spr. het verzoek doen. Aangenomen. Daarna volgde sluiting. Uit onze omgeving KOEGRAS JULIANADORP. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gistermiddag waren bakker G. Gortzak en zijn zoon Jan, als naar gewoonte uit gereden om de cliëntèle te bedienen. Op de Doggersvaalt bij de huisjes bewoond door van Keulen en de Ridder, fietste een kind op den weg en toen G. aan kwam rij den, keerde het fietsende kind vlak voor de auto op den weg om. G. had te kiezen tus- schcn een kind aan te rijden, of, de vaart in. Het laatste gebeurde, de auto sloeg pre cies een slag over den kop en stond toen op de wielen midden in de Doggersvaart. De zoon Jan wist zich door een portier raam te bevrijden cn kroop op de kap van den wagen. Oogenblikkelijk dacht hij aan zijn vader cn heeft toen met zijn beencn de voorruit stukgetrapt en daardoor zijn vader er uit geholpen. De heer G. heeft zijn armen bezeerd, doch Jan bekwam ern stige wonden aan beide beenen. Een pas- secrend Friesch automobilist heeft Jan bij dokter Swaters gebracht om de wonden te verbinden. Spoedig was daar een oploopje van volk. De inhoud van de auto was bedorven. De kraanwagen van M. Smit heeft een en an der op het droge gehaald; naar de schuld vraag wordt een onderzoek ingesteld. Aan Jan komt een woord van hulde toe; een spoedig herstel wordt hem van harte toegewenscht. Een gasbom aangespoeld. Op het strand bij paal 7 is gisteren een soort bom of mijn aangespoeld en door kinderen van P. J. v. M. naar buis gebracht, alwaar zij bet voorwerp met hamer en nijp tang bewerkten. Gelukkig werd bun op het gevaarlijke van hun spel gewezen en lieten zij bet ding met rust. De lieer Vroom, met de vondst in kennis gesteld, waarschuwde op zijn beurt bet vliegkamp „De Kooij" om de bom onschadelijk te maken. De Coöp. Dorschvereeniging gaat met den tijd meel De coop. Dorschver. „De Vooruitgang" al hier, bedrijfsleider de heer K. Bregman, gaat in alle opzichten met den tijd mee, nu ook aan het riorschen van diverse zaden cn gra nen meerdere cn grootcre eischcn gesteld worden. Deze vereen, heeft thans van de International Harvcstcr Camp. te Rotterdam twee 55 P.K. 6 cyl. Deering tractoren aan geschaft. Deze machines die een eigen ge wicht hebben van 3000 Kg. en bij welke de Inchtreiniging door de olie inplaats van door bet water loopt, zijn rondom gemon teerd met zware luchtbanden. Ter comple teering werd ook nog een nieuwe „Bonga" dorschmachine aangeschaft. Zoo is het met dit stel machines mogelijk 300 H.L. tarwe per dag in den zak af te leveren, terwijl het stroo in ijzerdraad gepakt wordt. Door ele vators wordt het kaf cn kortstroo tot 40 m. vceggcblazen, terwijl het insteken met een moderne zelf voeder gebeurt. Het zal wel de moeite waard zijn een dergelijk stel machi nes aan den arbeid te zien. De schoolfeesten gevierd. De jaarlijksche schoolfeesten zijn achter den rug en zij zijn dank zij het gunstige weer in een opgewekte stemming ver- loopcn. De oudste leerlingen zijn Vrijdas jl. naar het Oranjewoud, Gaasterland, Afsluit dijk enz. geweest, terwijl de jongere klas sen Dinsdag j.1. naar Alkmaar, Schoorl en Bergen geweest zijn. Waren de eersten des avonds om elf uur thuis de laatsten arri veerden om half acht. Allen waren echter opgetogen over betgeen zij gezien hadden en dat is toch het voornaamste van deze reisjes. ZIJPE SCHAGERBRUG. Verkooping. Ten overstaan van Notaris Pinxter te Schoorldam had alhier gisteren in het café van den heer S. Kuiper de openbare verkoo ping plaats van het café „Het Zij per Veer huis" met tooneelzaal, woon- cn winkelhuis en garage, staande aan de Dubbele Buurt alhier, eigendom van den heer J. Modder. Het geheele pand bracht f3000 op en werd gekocht door mevr. A. van der Oort— Sman te Sint Maarten. WINKEL Matinée „Winkels Harmonie". Winkels Harmonie geeft a.s. Zondag een matinée in den Muziektuin van den heer Laan. In verband met het groote succes, dat deze kranige vereeniging op het jl. te Wie- ringen gehouden Bondsconcours heeft be haald, twijfelen wij niet of ons staan een paar aangename uren te wachten. Het programma biedt veel variatie. •Wij wenschen Winkels Harmonie veel succes toe en vertrouwen, dat de ingeze tenen van Winkel hun Harmonie met haar Óverigen en onvermoeiden Directeur, den heer Pranger, zullen weten te waardeeren en daarvan blijk zullen geven door in groo- ten getale de tuin van den heer Laan, met zijn lommerrijke boomen en gezellige zitjes, waarmee de groote muziektent zoo'n mooi geheel vormt met een bezoek te vereeren. Zie ook de advertentie in ditnummer. LANGEND1JK GESLAAGD. Voor het middenstandsdiploma Handels kennis zijn van de 14 candidaten van de cur sus van de Langendijker Winkeliers, Ne ring en Vakverccniging er zes geslaagd Hot zijn de heeren C. Langedijk Az. te Oud karspel, St. de Rijke, G. Hop, M. Maare cn G. Kleimecr te Noordscharwoude en W. Luij ting te Zuidscharwoude. SCHOORL MIDDENSTANDSDIPLOMA. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor het zoogenaamde middenstandsdiplo ma slaagden de heeren KI. Krub, A. Kruit Az., J. Beukers, M. van Teulingen, C. ter Burg, W. ter Burg, Joh. de Leeuw, J. Not telman Pz., P. Mantel, L. Lakeman, J. Jon- gerling, F. Wezel, C. Bak, KI. Kok, T. Doo ien en Vriesman, allen leerlingen van den door den heer J. J. Klant geleiden spoedcur sus. W1ERINGEN MIDDENSTANDSDIPLOMA. Dinsdag j.1. hebben weer 8 cursisten van den Midderist andscursus alhier deelgenomen aan het verlicht examen voor liet diploma Handelskennis. Van deze 8 werd 1 candi- daat afgewezen. W1ERINGERMEER ifïbDEtiMÉÉR EVANGELISATIE. In de Evangelisatie-tent van den Ned. Chr. Gemeenschapsbond, welke van 2229 Juni te Alkmaar zal worden opgetrokken, zal ook het evangelie gebracht worden door den heer Kiwiet, alhier. Excursie Vereen, fot Bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland Vereeniging tot Bevordering van het Vakonderwijs in Westfries land. De excursie der vereeniging tot bevorde ring van het vakonderwijs in Westfriesland, gehouden op Dinsdag j.1., kan in alle opzich ten als geslaagd worden beschouwd. 184 personen uit het gebied, waarover de vereeniging zich uitstrekt, namen aan de excursie deel. 's Morgens reeds om 5 uur en 5.30 vertrok ken de eerste bussen uit de verst afgelegen dorpen om de diverse deelnemers te 7 uur aan de plaats van samenkomst, de overdek te bad- cn zweminrichting te Alkmaar, te vereenigen. Om half acht werd met 7 bussen over Am sterdam en Schiphol naar Delft gereden. Door den leider van de excursie, den heer D. Saai, te Alkmaar, werd voorgesteld, te Heemstede een half uur te pauzeeren, welk voorstel bij de deelnemers in goede aarde viel, zoodat de tocht een half uur onderbro ken werd. Om ongeveer elf uur werd Delft bereikt, waar de Nieuwe Kerk werd bezichtigd en de reeds voltooide en nog in gang zijnde restau ratie, waarvan de kosten thans reeds meer dan een millioen hebben bedragen, aller be wondering verwierf. Ook werd het Mausoleum der Oranjes be wonderd. Hierna werd naar Rotterdam verder gere den, waar om ongeveer één uur de tocht door de havens aanving. Ook dc Nieuw Amster dam bleek aan de Wilhelminakade ligplaats te hebben. Na gebruik van de warme lunch in re staurant „den Ouden", welke een verrassing bleek, daar algemeen op een koude lunch gerekend was, werd om ruim 4.15 afgereden, om over Gouda en Bodegraven Woerden te bereiken, waar de dakpannenfabriek werd bezichtigd. Van alle bewerkingen werd on der deskundige leiding kennis genomen. Ondanks de vergevorderde mechanisatie bleken nog altijd enkele bewerkingen ge heel met dc band te geschieden, als b.v. vorming der geveldakpannen en der lei pannen. Dc excureisten kregen een indruk, hoe van de verschillende aardsoorten, tenslotte het afgewerkte product groeide. Om ongeveer half zeven werd vertrokken over Utrecht, met. en bal! uur pauze aan den Ouden Rijn tusschen Harmelen en Breukelen. Amsterdam werd ongeveer half negen be reikt, wat tevens het begin was van de ont binding der excursie. Een woord van dank aan den leidpr, der excursie voor den keurigen opzet, die zoo in alle opzichten geslaagd is, is hier zeer zeker op zijn plaats;

Schager Courant | 1938 | | pagina 3