Offensief der Chineezen ie Sjansi Onvatbaarmaking tegen mond- en klauwzeer 1 Weer Britsche schepen vernietigd Examens middenstandsdiploma algemeene handelskennis Eerste steenlegging Gereformeerde Kerk te Schagen IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: ABRAHAM, Zoon van J. LIEFHEBBER. A. LIEFHEBBER— Strijbis* Ülkeweg 65, Slootdorp, 22 Juni 1938. IN PLAATS VAN KAARTEN. On d e rtro u w d: CORNKLÏé H. ENGEL en MARIE SCHERMERHORN. p Pladjoe (Sum.) 23 Juni 1938, Wieringerwaard, Huwelijksvoltrekking 9 Juli te Wieringerwaard, des namid- iags 3 uur. Toekomstig adres: Pladjoe (Sum.), N. O.-I. Getrouwd: JOHAN HEEP, Arts, en RIE ERIKS, die, mede namens wederzijde sche Ouders hartelijk dankzeg gen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. De Krim, O., Juni 1938. BENOEMING IR. SMEDEMA. Ir. R. Smedema is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwschool alhier. Ir. Smedema, die zijn opleiding genoten heeft, aan dq Landbouwhoogcschool te Wa- geningcn, vertrekt per 1 Juli a.s. naar Rot terdam, waar hij een nieuwe werkkring aan het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouwcomitc, afd. Techniek. Voor hij op 1 October 1937 in Schagen kwam, was hij verbonden aan do Vereeni- ging voor Bedrijfsvoorlichting in de Ypol- dcrs en heeft daardoor al reeds eerder rechtstreeks met het landbouwbedrijf in verbinding gestaan. Wij wenschen Ir. Smedema veel succes toe in zijn nieuwe functie. OP HOL. Gisteren ïs het paard van den heer Bram nier in de Hoep op. hol geslagen. De gevol gen waren gelukkig niet van ernstigen aard. Wel werd de kleine Josie Brammer meegesleurd, maar hij bezeerde zich niet. Na 100 m. te hebben geloopen, was de viervoeter uitgerend en de heer Brammer vond zijn kameraad .weer ter hoogte van hot perceelNaber, waar hij rustig stond te grazen. SCHAGEN COMB.ÖUDESLUIS 1—3. Voor weinig publiek is gisteravond deze wedstrijd gespeeld. Dosko is gedurende den gehcelcn wedstrijd wel iets sterker geweest Betere schutters hebben echter den doorslag gegeven. Het duurde bij Sparta alles te lang, vooral in de voorhoede. Door het omzetten van enkele spelers vlotte het na de rust vooral in de achterhoede wel iets beter, maar dit kon den wedstrijd niet moer red den. Ook bleek hieruit, dat Ah de Wit niet cie juiste midvoor is, maar in de achterhoe de thuishoort, Dosko heeft, dozen wedstrijd verdiend gewonnen. De scheidsrechter leid de goed. Hot is een aardigen oefenwedstrijd ge weest en Sparta is hiermede op den goeden weg zich voor te bereiden op de nieuwe competitie. JUBILEUM. Zaterdag zal de lieer KI. de Beste, arbei der rangeerder alhier, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij cie Ned. Spoorwegen. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 18 Juni jl. stonden 26 werk- loozen ingeschreven, waarvan 14 in de steunregeling, 7 in de centrale werkver schaffing; 4 werkloozen maken een wacht- week door, terwijl 1 werkiooze uit zijn bondskas trekt. ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 18 Juni jl. stonden 30 werk zoekenden ingeschreven, waarvan: 9 grond werkers, 2 timmerlieden, 1 arbeider-chauf feur, 6 landarbeiders, 6 losse arbeiders, 1 monteur, 1 typograaf, 2 kantoorbedienden, 1 filiaalhouder en 1 magazijnbediende. WERKLOOSHEID IN VORIGE JAREN. Ter vergelijking met vorige jaren diene het volgende: In 1937 bedroeg het aantal werkzoekenden op hetzelfde tijdstip 35; in 1936 114; in 1935 18; in 1934 44 en in 1933 31. VERLENGING STEUNREGELING. De Minister van Sociale Zaken heeft de geldigheidsduur van de steunregeling voor deze gemeente verlengd tot en met 31 De cember 1938. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de collecte gehouden op den Nationalcn reclassecringsdag, be droeg in deze gemeente f31.05. Uit onze Omgeving ZIJ PB ST. MAARTENSBRUG. De schoolreisjes. Begunstigd door prachtig zomerweer, zijn de beide schoolreisjes voor onze school weer in goede orde verloopen. Dinsdag 14 Juni trokken eerst de kleuters der laagste 4 klas sen er op uit. Aanvankelijk liet het weer zich niet erg gunstig aanzien, zoodat het reisplan iets gewijzigd werd en een genoeg lijk tijdje werd doorgebracht in den speel tuin van den heer Bruin te Bergen. De re gen bleef echter weg en het zonnetje brak door, zoodat het geheele gezelschap nu naar Bergen aan Zee trok, waar de kinderen, na dat «Ie voorraad meegebrachte schopjes ver deeld was, zich uitstekend vermaakten. Ver volgens werden er wedstrijden, op het bree- de strand gehouden. Na deze strandgenoegens werd gepauzeerd in hotel „Prins Maurits", waarna via lïg- mond aan clen Hoef naar dé Alkmaarder Hout werd gereden. Na een uurtje bij de Hertenkamp, de volière en de apenkooi veiv toefd te hebben, werd de reis voortgezet naar Bergen, waar men tot slot van den dag ccnige heerlijke uren stoeide in het Luna park met de bekende bedriegertjes. In de beste stemming arriveerde men circa 8 uur op ons dorp. De hoogste clrie klassen trokken er j.1. Dinsdag op uit. Allereerst stond een bezoek aan de Bloemenveiling te Aalsmeer op het programma. Van hier vertrok men naar de Ncderlandsche Ford Automobielfabriek te Amsterdam, waar dc kinderen gelegenheid' kregen de diverse afdcelingen van het inte ressante bedrijf stuk voor stuk te bezichti gen. Na een leerzame rondwandeling in dc fabriek, kregen dc kinderen in dc showhoom nog een keurig uitgevoerd reclamcboekje cadeau. Des middags ging het naar Schiphol, waar men liet uitstekend trof, daar juist dc Oehoe uit Indië arriveerde. Na cenige uren reed men via Haarlem naar het bekende ..Kopje" te Bloemendaal en ten slotte werd ook het tweede schoolreisje be sloten met eert paar gcnoegelijke uren in het" Lunapark te Bergen. Hartelijk dank aan allen die tot het wel slagen hebben medegewerkt. De „Karimata" aan het werk boven het wrak van de „Lutine". Wat door de emmers is opgebaggerd, komt door de stortgoot, waar alles nauwkeurig geïnspecteerd wordt, alvo rens het weer wegvloeit. Schoolfeest. Het schoolfeest van de kinderen der open bare en r.k. scholen is, zooals we kortgele den reeds aankondigden, dit jaar op twee dagengehouden. Dinsdag ging een groep van bijna 400 naar Schoorl, Castricum aan Zee en Alkmaar; Woensdag de kleinsten naar Huisduinen, de oudsten naar Amster dam. Het fraaie zomerweer hielp prachtig mee om alle tochtjes naar wensch te doen sla gen, en, als altijd, waren dc kinderen dan ook weer opgetogen over het hun bereide feest. Herhalingsoefeningen. Voor herhalingsoefeningen zijn opgeroe pen: II. Robben en C. van Regenvnortel te gen 15 Sept., bij 't Rcg. Motor Art. te 01- debroek; J. Blaauboer, J. C. Baken, T. Hoogschagen, P. C. Looijcsteijn, N. P. Va der, H. J. Vcul, A. C. van Wilsem, allen 15 Sept. bij 21 Reg. Inf. Amersfoort; W. A. Hoep, 3 Oct., 21 Reg. Inf., Amersfoort; W. Jansen, J. A. dc Vries, J. A. van Kam pen. C. Blaauboer, J. N. Komen, P. A. van der Burg, J. Meilink, W. Bruin, K. Witte, J. van der Kruk, allen 10 Oct. 21c Reg. Inf., Amersfoort; A. A. van der Wcrff, 10 Oct., 14e Reg. Inf., Bergen op Zoom", R. Kramer, 7 Juli bij Reg. Kust-art. te Den Helder; P. Kooij, 10 Ort., Oe Reg. Inf., As sen; J. E. Koopman, 10 Oct., Reg. Jagers, Waalsdorp; C. Doorn, 7 Nov. Pont. en Tor- pedistcn, Dordrecht. BREEZAND. Feestje bewaarschool. Het is gewoonte geworden, dat de kinde ren van de bewaarschool ook een feestje hebben, als dc leerlingen van de groote school hun uitstapjes maken. Woensdag was ook voor hen een feestje georganiseerd waarmee ze niet minder in hun schik wa ren, dan hun grootere broers of zusters, die hun schoolreis maakten. Japansche versterkingen in al lerijl vertrokken. Swatau be dreigd. De mededeeling van den Japan- schen woordvoerder te Sjanghai dat versterkingen naar Sjansi zijn ge zonden, sluit zich merkwaardig aan bij de Chineesche berichten, welke van een groot Chineesch offensief in de provincie Sjansi spreken. De Japansche militaire autoriteiten zijn van oordeel, dat dit Chineesche offensief een poging is, om de Japansche troepen, die mo menteel in Honan door de overstroomingen worden gedekt, in de flank aan te vallen. Groot aantal troepen voor Swa tau. Voor Swatau is een groot aantal Japan sche oorlogsschepen met troepentransporten samengetrokken. De bevolking vreest, dat Swatau bezet zal worden. De Japansche vlootcommandant in China zou bevel heb ben gegeven Swatau nog voor 't einde van deze maand in te nemen. Voortdurend vliegen Japansche verken-1 nersvliegtuigcn boven Swatau. Tot drie maal aan toe zijn bommen geworpen. Duitsche geleerden zouden ge slaagd zijn. Het „Berliner Tageblatt" publiceert de opzienbarende mededeeling dat de Duitsche wetenschap erin is geslaagd runderen, var kens, schapen en geiten voor gcruimen tijd te immunisecrcn tegen mond- en klauwzeer zegt het Hsb. In het officieele proefstation op het eiland Riems nabij GreifswaJde hebben prof. dr. Waldmann en dr. Koebc, een methode van actieve immunisatic gevonden, welke de die ren ten hoogste drie maanden en waar schijnlijk nog langer tegen de ziekte im muun maken. De rijkskanselier van Binncnland- sclie zaken heeft daarop terstond bevolen ongeveer 50.000 runderen en een paar duizend schapen met het nieuwe serum te doen inenten door beambten van den Vcterinairen Dienst. Hierbij zouden uitstekende resultaten zijn geboekt. De noodige bedrijven voor het fabriceercn van liet en (serum zullen weldra worden opgericht. Van andere zijde vernemen wij nog dat de proeven met de 50.000 runderen reeds tusschen 8 Maart en 'J April in hel district Breslau zijn genomen. Voor uitbreiding van het proefstation op liet eiland Riems is een bedrag van 2.5 milliocn mark ter be schikking gesteld door de bevoegde auto riteiten. Twee schepen gezonken. Tn volle zee gaf vlieg tiiigbesiuur- der Brilsch schip bevel naar Spaansclie haven op te stoomen! Gistermorgen is het Britsche schip „Thorpeness" buiten Valencia gebombardeerd en tot zinken ge bracht. De kapitein van liet schip, die na drie uur in het water te hebben rondgedreven, door het Griekscbe schip „Sunion" werd opgepikt, deel de mede, dat een vliegtuig rond de „Thorpeness" had gecirkeld en het schip met mitrailleurs had bescho ten, nadat het was gebombardeerd De kapitein deelde verder mede, toen hij te Valencia aan land werd gezet, dat hij een tweeden aanval de „Sunion" op twee plaatsen in brand is geraakt De geheele bemanning van de „Thorpe ness" is veilig tc Valencia aangekomen, op een Chinees na, die vermist wordt. Ook de „Sunion" is gezonken. Dit schip was vroeger Grieksch, doch is thans Britsch eigendom, Hiermede betuigen wij onzen welgemeenden dank aan allen die deelneming hebben be toond tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen ge liefden Vader, Groot- en Over grootvader, den heer JOH. WISKERKE. In bijzonder geldt dezen" dank" aan Dr. 01 ree en Zuster Sif- fels voor de liefderijke verple ging, aan Ds. Vorstman voor de troostvolle woorden tot ons ge sproken, aan de Buren en de Dragers voor de laatste eer, den overledene bewezen. Uit aller naam, P. GEENSE. A. GEENSEWiskerke. Anna Paulowna, Juni 1938. Naar thans wordt gemeld is gisteravond» het Britsche schip „Gloxina" gebombaty deerd en tot zinken gebracht. ,1 Volgens een bericht uit Gibraltar aan hetf! Spaansclie persagentschap is het Britsclift s.s. Stanwold in de straat van Gibraltar^ aangevallen door 'n gewapende treiler der3!: recbtschen, die verscheidene schoten loste!,1; zgndcr het schip te treffen. De „Stanwold'7- zette koers naar Gibraltar, welke haven zij,:; veilig wist te bereiken. Naar vernomen wordt, is gisternacht eert3, watervliegtuig komen cirkelen hoven hetP Britsche s.s. „African Trader", dat zich in' volle zee bevond. Draadloos werd den ge* a zagvoerder uit liet vliegtuig bevel gegeveij,5 zich naar Palma dc Majorca te begeven. De;' „African Trader" seinde om hulp en de Britsche torpedobootjager „Imogcn" begaf?' zich ijlings naar dc plaats van het schip' oin het in bescherming te nemen. De opmarsch der recht schend Gemeld wordt, dat het Castiliaansche Ie* ger den „zak", die zich ten westen van Carrion afleekende, gesloten heeft. De strijdkrachten van generaal Valino hebben Rivec Altes veroverd. Naar in het legerbericht van het recht* sche hoofdkwartier wordt medegedeeld, zijn de rcchtsche troepen aan het front van Castellon het dorp Rivesales gepasseerd. Zij bereikten den Ilio Sonella en bezetten het dorp Onda. KTB SCIIAGEN, 23 Juni. 40 vette koeien f 200—260, 6 kalfkoeiett 210—300, G5 nuchtere kalveren f 8—15, 110 magere schapen f 14—18, 50 idem vette* f 1823.50, 97 lannmercn f 811, bokken en geiten f 1.5010, 12 vette varkens per Kg» 4840 ct., 63 biggen f 1521, konijnen 0.2§ .1, kippen 50—90 ct. N OOR D SCI IA 9R WOUD E, 23 Juni. Aanvoer: 58200 Kga aardappelen: Schot» scbe muizen 8.30—9.60, bonken 8.60, kriel 2.90—6, drielingen 6.10—8.10. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Juni. 140.000. Kg. aardappelen: Sehotschc muizen' f 8.30—0.90, kriel f 4.40—7.20, driel. f 6.80— 8.60, 21000 Kg. tomaten A f 20.80—23.20, Bi f 21.20—21.30, C f 22.10, CC f 18.10. De veiling duurt voort. ALKMAAR, 22 Juni. Aardappelen f fi.90—9.70, aardbeien 45-83, andijvie 0.803.40, asperges 1231, b'loemr kool I 57.50, idem II 24, doperwten 6.50 —8.50, druiven 30—35, kropsla 0.50—2.60, komkommers 2.502.C0, peterselie 1.per ziken 2—8, postelein 0.10—0.22, peulen 8.50 —11.50, rabarber 57, raapstelen 0.50, ra dijs 2.90, selderie 0.701.50, spinazie 0-16— 0.70, snijboonen 1519, dubbele spercie- boonen 2224, tuinbooncn 3.504.50, to maten 6.509, uien 2.60, wortelen 4—9. MKDEMBLIK, 22 Juni. Schotsche muizen f 4.15—4.45, kleine mui-» zen 3.503.S5, kriel 2.55-2.75, per 50 Kg. WINKEL, 22 Juni. Aardbeien f 11—13, peulen f 8—9, aardap pelen f 3—i. per 100 pond. Wortelen f 5-6, kropsla f 0.80—1. per 100 stuks. MIDDENMEER, 22 Juni. Graanbcurs. Geen handel en aanvoer* AMlSTERDAM, 22 Juni. Veemarkt. 242 vette kalveren: le kw. 60—66 ct., 2e kw. 50—58 ct., 3e kw. 40-1-8 ct. per Kg. levend gewicht; 79*r nuchtere kalveren f 6.5011 per stuk, 99 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. ■^960 ct.. enkele liooger, zware varkens 57 58 ct., vette varkens 5550 ct., per Kg* slachtgewicht. Marktoverzicht: Vette kalve ren, gewone aanvoer, handel vlot, prijzen vast. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, prijzen vast. Varkens: korte aanvoer, han» del kalm, nauwelijks prijshoudend. In [et in log ell én IVfl l 1 0 S fe 8 Bij de te Alkmaar gehouden examens voor het middenstandsdiploma algemeene han delskennis slaagden o.m.: S. Dekkers, C. Komen, J. J. Smit, J. Ste kelbos en R. Venema, allen te Heerhugo- waard; Klaas Kool te Broek op Langcndijk; L. Kramer, C. J. J. Leibrand: F. B. Mooij, C. G. Mulder, G. N Paans, J W Rietveld, W J. Smit, A. H. Smit, en W. H. C. Stcffens, allen te Den Helder; C». Kroeze en A. van Oers' te Slootdorp; G. Kroon, Jan Ricmstra, F. Scbaafsma en Jan Schoon, alle te Mid denmeet'; P. J. Kuilboer, J. M. Magielsen en A. F. Putker, allen te Oudkarspcl; B. Kuipers, C. G. Moerkkerk-Rus, F. A. Nijpels, Dirk Overecm, W. Postema, W. E. Pijning, Jac. Sterk. Corn. Tromp, Th. Twint, C. J. Vlaai-, H. F. Vleugelen, T. J. de Vries, allen te Alkmaar; A Ploeger en C. Schouten te Schagen; Jan Prins 011 P. Visser tc Bergen; Klaas van 't Riet, Wieringerwerf; Theo Smit, 't Zand; L. J. Swan, Hoogwoud. WIERINGERWAARD Begunstigd door prachtig zomerweer heeft Woensdag wederom het jaarlijksehc school reisje plaats gehad met dc kinderen van de 2e tol en met de 6e klasse. Met 23 luxe auto's en dc onmisbare proviand auto ver trokken we 's morgens ruim 9 uur, nage wuifd door een talrijke menigte ouders en belangstellenden. Via Zijpe, I-Iargcn, Groet en Schoorl bereikten we ongeveer elf uur Bergen, waar weer volop werd genoten van de speelduin en Zandgat. Ook werd daar dc inwendige mensch versterkt. Vandaar ging het naar Bergen aan Zee. Schoenen en kousen uit was het werk van con oogen- blik. Ongeveer een uur hebben de kinde ren en ook de geleiders zich bezig gehouden met pootje baden, wat natuurlijk een heer lijk vermaak was. Een broodje met een glas ranja deden zich heerlijk smaken. Om 4 uur werd weer ingestapt om via Egmond a.d. Hoef en Hciloo naar Alkmaar tc gaan, waar nog een poos werd vertoefd in den Muziektuin, de vogelvollere en apenkooi werden bezichtigd. Aan alles komt een einde en zoo vertrok ken we om halfzeven weer om de laatste etappe af te leggen. Behouden en buitenge woon voldaan keerden we weer in Wierin- genvaard terug, opgewacht door vele moe ders, die weer blij waren hun kroost weer goed en wel terug te zien. Een woord van bartelijken dank aan de eigenaars van de auto's is zeer zeker op zijnplaats. Dus nu: tot kijk in 't volgend jaar! ANNA PAULOWNA HET PLECHTIGE MOMENT. Van links naar rechts: prof. F. W. Grosheide, Ds. Schweitzer van Amsterdam en Ds. Donner van Broek op Langendijk.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8