II I 1 De voortrekkers in BH de Wieringermeer WITENLANDSCH. VERZICHT te Alkmaar. Voetmat H.R.C.—Alcm. Victrix te Schagen Alkmaarsche Kaasmarkt Bij hoofdpijn en knagende kiespijn Voert economische uitputting de wereld naar een periode van groote rust? ZOOWEL DE JAPANSCHE ALS DE ITALIAANSCHE POLITIEK DRAAGT DE KENMERKEN VAN EEN VER DACHTE HAAST. „Alles went" plegen fce in het dagelijksch leven te zeggen, meestal wanneer minder prettige omstandigheden in aantocht zijn, die we niet zullen kunnen vermijden. Er moeten zelfs veroordeelden zijn geweest, die meenden dat bovenaangehaald gevleu geld woord niet in de laatste plaats ook gold voor het hangen En zoo is er wel niet de minste twijfel aan, of de Japanners heb ben zich" lang en breed gewend aan detoe- standen. die het gevolg zijn geweest van den oorlog tegen China en ze zullen zich daaraan blijven gewennen. Want geleide lijk aan wordt het slechter met den maat- schappelijken welstand in het land van de Rijzende Zon. Op 7 Juli zal de veldtocht tegen China voor de eerste maal veriaren en geen staats man in Japan zal op 7 Juli van het jaar 1937 vermoedelijk hebben gedacht aan de mogelijkheid, dat het, eer hij een jaar ver der was, zou zijn gekomen tot een alge- rneene mobilisatie der nationale hulpbron nen, dat de Chineesche „aangelegenheid", ge lijk die toenmaals heette, zou zijn uitge groeid tot „de grootste expeditie, ooit. door Japan ondernomen, zoowel te land, ter zce< als in de lucht." Dit echter zijn thans feiten. Het zijn de eigen woorden, door het Japansche tele- graafagentschap Domei gebezigd en dat het Inderdaad meenens is met die grootste ex peditie, dat zal het Japansche volk aan den lijve ondervinden, wanneer de tien artike len, waartoe in een buitengewone zitting van het kabinet is besloten en die het pro gram vormen voor de mobilisatie van alle nationej'e hulpbronnen, hun uitwerking doen gevoelen. Feitelijk mag men er zich over verwonde ren, dat soortgelijke rationeele maatregelen thans reeds noodig zijn en ze zijn ten volle in staat de enorme krachtsinspanning, waartoe Japan zich heeft moeten opdrijven, ïn het licht te stellen. Wellicht ligt de verklaring er van daarin, dat het welstands peil in Japan betrekkelijk laag was. zoodat de daarin opgehoopte reserve vrij klein was. Immers, hoe hooger ergens het wel- standspeil is opgevoerd, hoe meer de mepseh Kan opgeven, alvorens hij is gekomen tot wat men zou mogen noemen een bestaans minimum. Of de gevolgen van de voorgestelde maat regelen, met welker uitvoering stellig niet zal werden gewacht, de gevolgen zullen heb ben welke de Japansche regecring daarvan verwacht, mag op goede gronden worden be- twh'feld. F.enerzijds toch moet er door worden be reikt een verder tegengaan van prijsstij gingen en het handhaven van de koers van de yen, anderzijds de verzekering van een geregelde voorziening met oorlogsma teriaal. Wanneer men nu verneemt, dat de Japansche industrie niet bij machte is de bestellingen voor leger en vloot volledig uit te voeren en de militaire autoriteiten voor de toekomst zeker meer zullen vragen dan ze tot dusverre hebben gekregen, dan komt de strekking der voorgestelde plan nen er op neer, dat hij den gelijkblijvenden wcljsfand de verspillingen aan oorlogsbe hoeften nog zullen moeten worden öpge voerd. Waarbij voortdurend meer jonge mannen aan de productie worden onttrokken Men vraagt zich te vergeefs af, hoe dit mogelijk is en de toekomst zal ook wel leeren, dat de rekening niet sluitend zal blijken te zijn. Daarbij wordt krachtig aangedrongen op „sparen." Natuurlijk opdat de overheid de-4 ze spaargelden zal kunnen „leenen." Hoe echter sparen mogelijk is onder steeds meer nijpende levensomstandigheden, levensom standigheden die allengs het bestaansmini mum naderen, ziedaar een andere kwestie, die do Japansche ministers wel eens gunsti ger zouden kunnen inzien, dan iemand, die er objectief tegenover staat. Dit alles in aanmerking genomen, wordt de haast begrijpelijk, die Japan in China aan den dag legt en die er op gericht is steeds nieuwe successen te behalen. Suc cessen, welke noodig zijn om het eigen volk tevreden te houden, maar waarvoor, door de snelheid, waarmee ze moeten worden bevochten, allengs grooter risico's worden aanvaard. Op het oogenblik staat de verovering van Hanh.au op het Japansche program, maar het lisgint steeds dubieuzer te worden of het ooit zoover zal komen. Overmacht was het. toen de overstroomingen van de Hoang ho den Japansehen opmarsch bemoeilijkten De Japansche legere trachtten zich toen een weg te banen langs de Jangtsekiang, een moeilijker weg. alleen al omdat de aan val van één kant moest komen. Met oenige verwondering zullen velen zich hebben afgevraagd: hoe moet dat afloopen? Want ook het water van de. Jangtse staat heel hoog. En men mag verwachten, dat dc Cliineezen er de voorkeur aan zullen geven door nieuwe overstroomingen een Japan sche opmarsch te stuiten. Een kort be richtje van Domei maakt nu melding van het feit. dat deze Jangtse, een nog grooter stroom dan de Gele Rivier, een 50 km. stroomopwaarts van Anking, dus juist on geveer daar waar de legers staan, buiten haar oevers is getreden. Luidt deze mel ding nieuwe groote overstroomingsberich- ten in? En daarmee nieuwe moeilijkheden,, in de eerste plaats van de Japanners, die immers haast hebben? We zullen moeten afwachten! Haast blijkt ook Mussolini te hebben. Tn den loop van de afgeloopen week deden berichten de ronde omtrent het steeds nij pender worden van den economischcn toe stand in Italië. Zoo slecht zouden de voor uitzichten zijn, dat de Duce langzamerhand genoodzaakt zou zijn een eind te maken aan zijn militaire experimenten, wier kosten het land niet meer kan opbrengen. Nu hebben wel eerder soortgelijke tijdin gen de ronde gedaan, zonder dat. ze echter door den loop der gebeurtenissen werden gerechtvaardigd. Daarom dient men ze te nemen met een korreltje zout. Toch zouden ze ditmaal echter een verkla ring kunnen vormen voor de houding van Mussolini, die, een periode van groote hoosheid, thans uitermate toegefelijk is ge worden. Hij heet accoord te gaan met de Britsche non-interventieplannen, hij zou zelfs het terugroepen uit Spanje van een 10.000 Italianen overwegen, omdat Franco, „die soldaten thans niet meer noodig heeft". Alles om te komen tot een spoedige inwer kingtreding van het Italiaanseh-Engelsche verdrag, waaraan voor Italië economische voordeelen^ zijn verbonden. En economische voordeelen zouden het juist zijn, die het land zoo noodig heeft. Een en ander zou ook de lankmoedige houding van Chamberlain verklaren, die on verstoorbaar blijft, niettegenstaande de bom bardementen van Engelsche schepen in Spanje en niettegenstaande de stormen van protest, welke daartegen in het Lagerhuis opgaan. Zoo hij wéét, dat Italië ongeveer aan het eind van zijn Latijn is, zoo die bombardementen dus niets an ders zijn dan een allerlaatste opflik kering, dan zou het inderdaad on verantwoordelijk mogen worden ge noemd thans nog een uitbarsting te riskeeren. Of deze vermoedens juist zijn, dienen we af te wachten. Wel ziet het er naar uit, als of in de wereld de economische uitputting den doorslag begint te geven en alsof on der dwang daarvan een periode van grooter rijst begint te naderen. dat zijn de voordeelen van het beproefde middel tegen verkoudheid L»l op 0'in|ibind o n B i j irkiuli (Zitting van Vrijdag 2i Juni.) K o e d ij k. AUTOBOTSING. Verd. C. G., wonende te Koedijk, moet terecht staan, omdat hij op 14 Mei op den Kanaaldijk aldaar een auto welke stil stond, is gepasseerd, terwijl van de ande ren kant een auto naderde en er geen ge legenheid tot passeeren was. De verd. merkt op, dat hij alreeds 12 M. voorbij dc stilstaande auto was, toen hij de andere wagen passeerde. Maar een fiet ser verschoot er van en viel met z'n wie letje: Een spaak stuk en het achterlicht er af; dat was alles! Get. P. B., die met een vrachtwagen uit de richting Schoorldam kwam, vertelt heel anders. Verd. had achter de stilstaande auto moeten blijven, waardoor hij krachtig moest remmen. Daardoor vloog dc fietser achter tegen m'n auto op en de brokke lagen op den grond. Verd.: Voor de politie heeft get. ver klaard, dat hij me hcelemaal niet had ge zien. Get.: Daar is nitfs van an; als ik 'm niet had gezien, dan zou ik niet zoo krachtig hebbe geremd. De volgende get. J? D.. wonende te Koe dijk, meent, dat verd. er wel door kon, maar daarvoor monst B. afremmen. Ambt. O. M., mr. de Brueys Tack: Dus als B. niet had afgeremd, zouden de auto's tegen elkaar aangevlogen zijn, nietwaar? Get.: Ja, beslist. Mr. Boerrigter, de Kantonrechter; zegt, dat de vaders van de beide jongens, die met hun fietsen tegen dè vrachtauto zijn op gereden. een schadevergoeding eischen resp. van f7.50 en 75 cents voor de beschadiging van hunne rijwielen. De Ambt. van het O.M., requisitoir ne mend, acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen door dc getuigenver klaringen van B en D. Er was geen ruimte om de stilstaande auto te passeeren, dat is vast komen te staan. Mr. dc Brueys Tack eischt f 40 boete. subs. 30 dagen en tocwij zing van de civiele vordering tot een bedrag van f8.25. Verd. zegt dat de situatie daar niet goed is opgemeten. Ik was 12 M. voorbij de stil staande auto, toen B, mij passeerde. De lamp van een der riotsén was niet kapot, Alleen het kappie was er af en hoe dat nu f 7.50 kan kosten, dan weet ik het niet meer. De h.h. zullen nooit niet in de boeken vinden, dat ik eenigszins beklaagde ben ge weest. Kant.: Bent u nu klaar! Verd.: Ik zal wel uitscheije. Mr. Boerrigter zal vandaag over een week schriftelijk vonnis wijzen. Rheumatische pijnen In beenen en gewrichten totaal verdwenen. Hier is een korte, maar krachtige getui genis van de wonderbaarlijke werking van Kruschen Salts: „Ondergeteekcnde betuigt hierbij zijn op rechten dank voor de geneeskracht van Kru schen Salts tegen rheumatische pijnen in beenen en gewrichten, welke na het gebruik van een half jaar Kruschen totaal zijn ver dwenen." J. B. te O. Wat zou het U waard zijn, wanneer U dit over eenigen tijd eveneens zoudt kunnen getuigen. En toch is het zoo eenvoudig: iederen morgen een theelepel Kruschen Salts in Uw eerste kop thee of koffie. Alle scha delijke afvalstoffen, die zich anders kunnen ophoopen, en die in de meeste gevallen de oorzaak van Uw rheumatische pijnen zijn, worden dan geregeld verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en er kende drogisten. Winkel. VERBODEN WAPEN? Voorts moet terecht staan J. A. V., woon achtig te Winkel, die op 4 Mei een dubbel loops jachtgeweer in voorraad heeft gehad. Verd. erkent het feit. Hij had indertijd een jachtacte en heeft toen het geweer ge kocht. Kant.: Heeft u die machtiging nog? Verd.: Ja, zeker. Het geweer dat in beslag genomen is, daar had ik een machtiging voor. Kant.: U had twee geweren. Verd.: Dat wil zeggen, dat ik één geweer heb gedemonteerd, omdat de loop was ge scheurd en de kolf op twee plaatsen was ge broken. Mr. Boerrigter wil deze zaak voor onbe- paalden tijd aanhouden om de zaak te on derzoeken. Alkimaar. DAT MAG NIET! Verd. J. K., wonende te Alkmaar, heeft een damesrijwiel onbeheerd en zonder slot voor z'n huis laten staan. Verd. erkent het feit. Altijd gebruikt hij zn eigen fiets en die is altijd op slot als hij hem voor het huis neerzet. Die dag was z'n band leeg en gebruikte hij dc fiets van z'n vrouw en die heeft hij toen verge- De Ambt. van het O.M. eischt f 4.boete subs. 4 dagen. De kantonrechter wil de om standigheden in aanmerking nemen en ver oordeelt verd. tot f 1.boete subs. 1 dag. ten. Heerhugo waard. TE KLEINE BAARS. Tenslotte moet terecht staan S. Th. Gr. uit Heerhugowaard, die gevischt heeft en kleine baars in voorraad heeft gehad. Verd. erkent het feit, doch zegt de maat niet te hebben geweten. De kant. vindt dit vreemd; iemand die In Heerhugowaard woont en veel vischt, moet dit toch weten. Het is ontstellend hoe klei ne vischjes steeds worden behouden, al zijn het dat moet worden toegegeven meest menschen uit de Zaan, die dat doen. De Ambt. van het aJ.M. eischt f 6.boe te subs. 6 dagen hechtenis. Mr. Boerrigter vonnis wijzende veroordeelt verd. tot f 2.50 boete, subs. 2 dagen. EEN GROOTE GEBEURTENIS OP VOETBALGEBIED. Zooals reeds per advertentie is aan gekondigd, wordt morgenmiddag om 3 uur te Schagen gespeeld een groo te propaganda-voetbalwedstrijd tus- schen de bekende tweede klas K.N. V.B.-vereeniglngen H.R.C. '(Den Hel der) en Alcmaria Victrix (Alkmaar) Zoo doet zich dan voor de voetballief hebbers uit Schagen en wijde omgeving een prachitge gelegenheid voor om een op hoog peil staanden wedstrijd te gaan zien. En dat vele van deze gelegenheid gebruik zullen maken, staat voor ons vast.. H.R.C. en Alcmaria, het zijn namen niet een goeden klank. Hoevele malen hebben deze clubs elkaar reeds bestreden en hoe- vele malen ook kon de uitslag een verras sing worden genoemd! De wedstrijden tus- schen H.R.C. en Alcmaria, zoowel voor de competitie als vriendschappelijk, hebben zich steeds gekenmerkt door een eigen sfeer en zij zullen dat altijd blijven doen. En daarom zullen de toeschouwers van mor genmiddag getuige kunnen zijn van een partij voetbal, waarbij de tegenstanders el kaar fel de eer der overwinning zullen be twisten. Waar het hier boi^ndien een pro- paganda-wedstrijd geldt, kan men verzekerd zijn van een sportief verloop van den strijd. De goede naam der vereenigingen staat trouwens daarvoor reeds borg. De elftallen. Naar wij vernemen, komen beide clubs uit met elftallen, welke heel weinig of in 't geheel niet afwijken van die, waarmede in de komende competitie zal worden uitgeko men. Zij zijn als volgt samengesteld: H.R.C. Dukers Leavy Buitenhuis van Dok Stolk van Pelt Sanders Pirard Zymny Roomeyer Dissel en Alcmaria: Duyveman Maassen Koning Helderman A. Rampen Rootring Teilegen v. d. Pol v. Wieringen Jes Hamstra. Wat overigens te zeggen van dezen strijd? We zouden ons niet graag aan een voor spelling wagen. Dc „glorieuze onzekerheid" van voetbal is bekend genoeg en vooral van een matcli als deze is niets te zeggen. Waarin natuurlijk de groote attractie van ons voetbalspel schuilt. H.R.C. dat nog kort geleden, door haar groot enthousiasme, met 32 van Ajax won, lijkt ons iets productiever. De Helder- sche ploeg beschikt over buitenspelers van groote klasse, die in bijna iederen wedstrijd één of meer goals voor hun rekening ne men. Ook van den spil Stolk, die als derde hack fungeert, gaat een grooten faam uit. Overigens zijn wij benieuwd, wat. de oud- Texel-keeper Dukers in dit milieu zal presleeren. Bij Alcmaria staat de oud-Go Ahead- keeper Duyveman in de goal en ook zijn optreden heeft onze belangstelling. Zoo op liet oog lijkt hij met. Maassen en Koning een verdedigingsblok te vormen, dat niet ge makkelijk gepasseer dzal worden In ieder ge val zal de H.R.C.-vuurlinie voor geen ge makkelijke taak worden gesteld. In de Alkmaarsche voorhoede is Gerard van Wieringen de gevreesde man. Hij kan kogels afvuren la Bakhuijs, schiet boven dien uit alle standen, zoodat de taak van Dukers ons weinig benijdenswaardig voor komt. Ook Hamstra, de snelle linksbuiten, geniet een goede reputatie, welke hij hier ongetwijfeld zal willen hooghouden. Al met al een wedstrijd, die geen voetbal liefhebber zal willen missen, een groot eve nement op voetbalgebied voor Schagen en wijde omgeving! De entréeprijs is uiterst lang gehouden, zoodat en met recht verwacht wordt, dat het morgenmiddag zwart van de menschen zal zien op het ter rein der v.v. Schagen. Moge het een gulden bladzijde in Scha- gen's voetbalgeschiedenis worden! Het was ©en vlugge markt heden. Met f 21.lag de hoogste markt een halve gulden boven die van de vo rige week, de gang van de export kaas was evenwel hooger, terwijl de consumptiekaas in doorsnee wel on geveer een gulden duurder was. Ex portkaas bracht in doorsnee f 19.50 f 20.50 op, het consumptiegoed ging tegen prijzen van omstreeks f 18.5019.De verkoop was vlot, niettegenstaande de groote aanvoer. Wellicht is het de algemeen stijgen de" tendenz, die zich ook hier open baart. De hoterprijs was vijf cent duurder, de speculatie heette zich te doen gelden, de kwaliteit was in doorsnee- goed, mede dank zij het gunstige weer, de voorraden moe ten klein zijn, kortom het was een en al optimisme, wat men te hoo- ren kreeg. De vraag is slechts of er ditmaal meer toe noodig is dit op timisme in pessimisme te doen ver anderen, dan bij vroegere gelegen heden vaak het geval bleek te zijn. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proef doos 10 ct. ZIJ ZIEN HET GROOTE BELANG VAN HET BEVOLKINGSONDERZOEK. WIERINGEN IS VOOR DE ENQUETE VAN HET GROOTSTE BELANG. De bewoners van den Polder leven in vele opzichten onder vrijwel ge lijke levensvoorwaarden. Het gevolg hiervan is, dat men veel zuiverder dan tot nog toe ooit het geval was, de Friezen, Zeeuwen, Noordhollan ders enz., wat hun erfelijke eigen schappen betreft, zal kunnen verge lijken, aldus de Stichting voor het Bevolkingsonderzoek in de Droog gelegde Zuiderzeepolders in haar jaarverslag 1936—1937, waaraan wij het volgende ontleenen: Immers, in het oude land loopen de le vensomstandigheden in de verschillende streken dermate uiteen, dat men op grond daarvan reeds verscheidenheid moet ver wachten. De verschillen, die men in den Wieringermeerpolder zal aantreffen, zul len bijna uitsluitend berusten op verschil in aanleg. Zoo zal het mogelijk zijn volgens eenzelfde methode in een betrekkelijk kor ten tijd de verschillende elementen van 't geheele volk te loeren en te overzien. Van zuiver practischen aard, maar daarom niet belangrijk, zijn de ruime opvatting en de gemakkelijke toegankelijkheid, die de Polderbe volking van die der meeste streken in het oude land onderscheidt. Men voelt zich voortrekker, begrijpt, dat hier waarnemingen te doen vallen, die elders onmogelijk zijn, en stelt zich ter beschikking van de ver schillende onderzoekers. Uit een oogpunt van wetenschappelijk inderzoek mag men van de samenwerking tusschen de sociologische en biologische we tenschappen verwachten, dat zij een nieuw licht zal werpen op verschijnselen, die noch door de ééne, noch door de andere richting op zichzelf konden worden opge helderd. De wisselwerking tusschen indivi du en gemeenschap, tusschen biologische en sociale verschijnselen, is nog zeer onvol doende bekend, en zal door een gecombi neerd onderzoek, met de psychologie als verbindende schakel, worden benaderd op de, voorzoover onze kennis thans reikt, meest doeltreffende wijze. De Stichting neemt zich voor, liet bevol kingsonderzoek telkens na 10, 15 of 25 jaar dit ter beoordeeling van de leiders der sec ties, te herhalen. Afgezien van de zooeven aangeduide waar de zal hetgeen door het onderzoek bijeen gebracht wordt, groote waarde hebben als historisch vergelijkingsmateriaal. Het zal mogelijk zijn, de ontwikkeling van bepaal de eigenschappen der bevolking na te gaan, waardoor men zoowel deze eigenschappen zelf als hun ondcrlingen samenhang beter zal leeren kennen. De bevolking werkte mee. De ontvangst van de enquêteurs door de bevolking overtrof onze verwachtingen: practisch gesproken heeft niemand ge weigerd ons te ontvangen of de verlangde inlichtingen te geven, schrijven de secties voor Sociografie en voor Landhuishoud kunde en Economie. Bestond er al eens weerstand, dan vonden wij de notabelen steeds bereid ons te steu nen in het overwinnen daarvan. De steun, dien wij steeds in zoo ruime mate mochten ondervinden van de geestelijke en wereld lijke leiders der bevolking, heeft niet wpi- nig bijgedragen tot het vlot verloop dei- beide onderzoekingen. Werkplan voor het tweede half jaar 1938. De werkplannen der verschillende secties zullen zooveel mogelijk in samenwerking worden uitgevoerd. In de eerste plaats zullen onderzoekingen in bepaalde gedeelten van dc randgebieden plaats hebben. De noodzakelijkheid de toe standen in de randgebieden te kennen bleek hij de reeds verrichte onderzoekin gen in de Wieringermeer zeer duidelijk, zoowel hij het sociografisch als bij het on derzoek op het gebied van rnensch- en ziel kunde en dat van de klankleer. Ten opzichte van de Wieringermeer is het eiland Wieringen van groot belang, hoewel kennis van de Noord Oostkust van Noordholland natuur lijk ook noodzakelijk zal zijn. Het eiland Wieringen is belangwekkend zoowel door de oorspronkelijke be volking, die in vele opzichten van de Noordhollandsche afwijkt o.a. in dialect als door het groote aantal vreemdelingen, afkomstig uit Zuid- Groningen en Drente, dat er geves tigd is. Dr. R. J. de Groot, arts op Wieringen, werd bereid gevonden aan het mensch- en zielkundig onderzoek deel te nemen, voor zoover zijn tijd dit zou toestaan. Mej. J. G. Daan koos de Wieringer taal tot onderwerp van haar dissertatie. Ook voor een socio- graphisch onderzoek op Wieringen zijn plannen opgesteld. Urk. De bevolking van het eiland Urk verkeer de tot voor korten tijd in sterker isolement dan die van Wieringen. Men mag verwach ten, dat op Urk .scherpere gegevens zullen kunnen worden verkregen. Terwijl het voor Wieringen in zekeren zin al te laat is, kan men zich voorstellen op Urk nog bijtijds te komen, temeer, daar een uitvoering taal kundig onderzoek tezamen met een oricn- tecrend sociograpisch onderzoek pn een bloedgroepenonderzoek reeds in 1931 heeft plaats gevonden, uitgaande van de Dialec tencommissie der Kon. Ned. Akad. van We- tensc-h. Het ligt. in de bedoeling het ge noemde zoo spoedig mogelijk te completee- ren; een sociographische studie over Urk is in bewerking. Dr. Wagenaar, arts op Marken is reeds met mensehkundige me tingen begonnen. Na Urk en, Wieringen zal Marken zoo volledig: mogelijk worden onder zocht. Daarna zullen ook de randgebieden on het vasteland, het Land van Vollenho- ven, enz. in het onderzoek worden betrok ken. Ook voor het onderzoek in de Wieringer meer zelf bestaan voor 1938 uitgebreide plannen. O.m. is de Sociographische sectie voorne mens een onderzoek in te stellen op Wierin gen en in het achterland ton Westen van do Meer, speciaal in verhand met de levens omstandigheden van de aldaar tijdelijk of duurzaam gehuisveste seizoen-arbeiders en van de aldaar wonende los-vaste en vaste arbeidskrachten, die in de Wieringermeer werkzaam zijn. Over de landarbeiders in den Polder verschijnt een rapport. Ook zal in den zomer een begin gemaakt worden met bet onderzoek van de randgebieden van den foekomstigen NO. polder. Tevens zijn sociographische dissertaties in bewerking over de bevolkingsconcentraties in de Wie ringermeer en de landbouwbevolking. Onderzoek naar de hygiëne- De sectie voor Sociale Hygiëne stelt zich voor in de eerste plaats in te stellen een onderzoek naar de ver-, breiding van de tuberculose in den Polder. Dr. D. Winkler zal worden aangezocht hierbij zijn medewerking te verleenen. Bovendien bestaan plannen voor een voedingsonderzoek onder leiding van Prof. Jansen. De Sectie voor Folklore is voornemens een onderzoek in te stellen in de randge bieden rondom de voormalige Zuiderzee en bovendien in don Polder na te gaan, in hoeverre plaatselijke invloeden, b.v. op den inhoud van sprookjes en sagen, zich reeds doen gelden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 14