RAED-PRAET Hoogheemraadschap Schagen ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM Hollands Noorderkwartier In 't cabaret der elf prominenten ....en het puikje van de nieuwe Sumatra- Oogst is weer voor de Ritmeester-Rookers Zaterdag 25 Juni 1938 Tweede blad Er is altijd baas boven baas. Saalborn heeft met zes acteurs twee en een half uur noodig om met véél voetlicht en véél decors één-juwcolcndicf 'achter de tralies te krij gen. Bouber sleept twintig arlisten, een héél orkest en een stoomboot mee uit Am sterdam, om drie kolonialen naar Jan Oost voor een jaar of zes te krijgen, klaar de Schager raadsleden voeren doodgemoede reerd met z'n elven op een dood achtermid dagje een stuk of zes tooneelstukken tegelijk op. En hoeDaar was meneer van Erp, 'de groote karakterspeler in zijn onovertrof fen creatie als „Ridder F.eo of de vloek van de Waard", daar was 's Raads.Benjamin, de heer Wissekerke als de vurige jeunc-prc- mier in „Vlammende jeugd", en daar was meneer Buiskool als de voornaamste artist in „De opgeknoopte, die werd afgeknoopt". Ha, en dan de burgemeester in een glans rol als „De man, die de klappen kreeg". En (meneer Stam als marqué in „Als- je maar een verleden hebt". Wat gaf meneer Bijls- ina een schitterende reorise van zijn nach telijke solo uit „Ein Stern, faltt vom nim rod", waarbij zijn vrouw dan de tegenzang „Kleine Dirkjes moeten slapen gaan, als de sterren aan den hemel staan" voor haar rekening heeft, wanneer ze in hun bevallig; bouwvallige slaapkamer zóó door het dak het firmament aanschouwen. Hoe natuurlijk was meneer Dekker in 'enkele scènes uit ,,'t Leven is heusch niet zoo kwaad", toon hij de dank van de zeld zaamste exemplaren in onze Schager sa menleving, tevreden huurders van woning- houwwoningen overbracht. Juffrouw Kamp heeft haar versje „Pietje wil wel langer kampen „Tegen vocht en vunze dampen „Maar van de verbouwingsklus „Niet één man de heele pus" bewaard voor de coanilévergadcring, en dat is jammer, want ook haar hadden wc graag een woord van lof toegezwaaid. Henri de Lagardère was ook nog niet dood, maar zijn manager meneer van F.rn, die hem bij de vertraagde film „grondbe drijf" nog even liet optreden, deed hem maar weer schielijk achter de coulissen verdwij nen. 't Was echter voldoende om in te zien, dat er in Schagen nu leergeld genoeg be taald is met onderhandsche acteties en briefjes en kwitantietjes. Voor officicele slokken van officicele menschen over offi- riccle zaken, naar een-officieel persoon, den notaris. Wat drommel, meneer de Boer heeft toch burgemeester Hoogenboom en Wullcm Vain in Hoogwoud niet los gelaten om hier in de Landbouwstraat vliegen te vangen? De burgemeester als de man, die de klap pen kreeg. Maar „ze ook teruggaf"! Er is deze middag eigenlijk iets zéér bijzonders gebeurd! Uit ons raadsverslag blijkt, dat ge mis aan zelfvertrouwen de oorzaak feitelijk is geweest van het uitstellen der raadsver gadering. Immers, alle raadsleden waren liet er over eens, meneer Buiskool incluis, dat meneer Buiskool's uiteenzetting, boe duidelijk ook, gevoegelijk achterwege had kunnen blijven, omdat de woningbouwge- schiedehis feitelijk een eeuwig per aspera ad astra, een langs doornige paden tot de sterren gaan is. Er zit niets anders op dan cr ook de befaamde dertigduizend gulden maar achteraan te gooien. Bovendien, de burgemeester heeft zélf de onderhandelin gen met. het woningbouwhestuur voor een goed deel gevoerd. Tenslotte mag een ge meente verlangen, dat de burgervader in alle zaken en zeker in een belangrijke als deze, zich doet gelden en de onderwerpen beheerscht. Gebrek aan zelfvertrouwen... Men zou het 'dezen middag niet gezegd hebben, want... do burgeimcesier was buitengewoon op dreef en de leiding dezer zeker niet rustige ver gadering liet niets te wenschen over... Deze opmerking heeft overigens niets DOOR KLOOSTERBALSEM Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben 9Ik had den geheelen dag dooi regen- achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meet bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgen was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Klooster balsem haa mij in een enketen nacht, of in 8 uur van m'n hevigs stijve nek af geholpen S. Sch. te den H AK K FD'C ORIGINEEL TER IN2AQ» Geen goud zoo goed" Onovertroffen bjj brand- en snij wondeo Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bU Rheumatlek, spit en pijnlijke spierer 9Ckro® fdoos 85 ct Pottens 62J^ et en 1 04 S i i mtr nninr - te maken met ons eerder gegeven oordeel over zijn representatieve kwaliteiten, zoodat wij bij voorbaat een juichkreet van onzen Roomschen collega van de Noordcrpost „De Schager lgant bekeert zich" (in een zVst stukkie had onze collega wat boosjes ge daan, omdat wij de overheid niet genoeg eerbied bewijzen. I-Iaha!) bij voorbaat als niet gemotiveerd aankondigen. Meneer van Erp als ridder Eco in de „vloek van den Waard". Nu van den ge- achten afgevaardigde van 't Oude Slot had den wij feitelijk een interpellatie a la Rost van Tonningen verwacht, een banvloek ge slingerd aan het adres van de muffe de mocratie, welke slechts sloome slappe suf fe zoetkoppen (dat hebben we van Grom- pie overgehouden, 't auteursrecht is niet van ons) oplevert, dus ook in Schagen ver oorzaakt dat 'n wethouder, enfin enzoovoort. 't-Was véél netter, 't Verheugt ons oprecht, dat meneer van Erp zich aan meer be schaafde omgangsvormen schijnt te gaan wennen, ook al zit er minder „copie- in... En hij heeft schoon gelijk als hij de heele zaak als een prestige-kwestie en niet als een misdaad beschouwt. Och, waarom zou me neer van Erp ook nóóit 'een verstandig woord zeggen? Eere wien eere toekomt... Meneer Stam, als de man die een politiek verleden heeft, immers volgens den burge meester al méér kunstjes heeft uitgehaald, dan waarvan ons raadsverslag spreekt. Wie liegt er? De voorzitter, als hij 't. doet, in commissie, dus die gaat vrij uit. Meneer Bijlsma of meneer Stam? Een vraagteeken. Alleen we willen daarmee niet zeggen, dat hij opzettelijk de vergaderingen sabo teert de houding van meneer Stam was als van een stoute jongen, die van zijn va der een kla» voor zijn broek krijgt en zegt: „Ik deed 't niet zoo erg, Pa! Hihihi..." Op zoo'n beschuldiging hadden wh' en fin we zijn geen raadslid, maar dat de schijn héél objectief beschouwd tegen den heer Stam is, valt niet te ontkennen. Meneer Dekker had óók een rol. Die speelde den kapitein in 't stuk van Jerö- me K. Jeröme. „Drie man op één boot" en meneer Stam was eerste stuurman en me neer Klaver eerste machinist. De beman ning was verbazend eendrachtig. Wars van elke muiterij voeren zij bun scheepje naar... ja... waarheen? Waarom stemde de Katholieke fractie zoo eendrachtelijk tegen de verbetering der wonïngbouwhuizcn? Was bet een soort protest tegen 's burge meesters aantijgingen ten aanzien van me neer Stam? Wilden ze het geld bewaren om de woningen onbewoonbaar te laten, en.zelf later met een lief Roomsch-Katholiek woningbouwvereenigingetje op de proppen te komen, om net als in Alkmaar een „Hei- ligenbuurt" te krijgen, zooals we daar dc St. Antoniusstraat enz. enz. hebben? Naar welke duistere beslemming vaart het Katho lieke scheepje? We hebben eigenlijk zoo'n stil vermoe den, dat bet een poos lang verdwijnen zal en dan evenals het spookschip De Vliegen de Hollander eensklaps weer zal opduiken. Zal dan de vlag de lading kunnen dekken? Laten we hopen, dat onze neus ons be driegt, dé gedachte dat weer eens „souic- thing rotten in the state of .Danmark" is, verkeerd !s en den Roomsch-Katholiekcn heeren niets anders geleid heeft dan hun zuivere visie op de zaak. Ook al heeft nie mand van hen, zooals wij vernamen (dit verwijt treft overigens niet alléén de Room- sche fractie) zich ooit behoorlijk van den toestand op de hoogte gesteld, althans zich nimmer tot het Bestuur van de woning bouwvereniging gewend om inlichtingen. o En nu, meneer Buiskool, als de opge knoopte, die werd afgeknoopt. We begrij pen, dat meneer Buiskool liever had gezien dat de vergadering was doorgegaan. Niet begrijpen wij, dat bij openlijk te ken nen geeft de publieke opinie aan zijn pun tige molière te lappen-. Meneer Buiskool zit op een gróót paard, maar de kiezers hebben hem als bun vertrouwensman ge kozen. Tenslotte zijn de kiezers er niet voor hem, maar hij voor de kiezers. Een uit drukking als ,,'t Zal me een zorg zijn, ze moeten me maar nemen zooals ik ben" kan men verwachten van iedereen, behalve van meester dokter Buiskool, advocaat en procureur, kantonrechter-plaatsvcrvanger, directeur der Middcnstandsbank, wethou der en loco-burgemeester van Schagen. Van iedereen, behalve van een man, die gróótc dingen voor Schagen kan doen, zich misschien als 't kletspraatjes zijn boven ge wauwel van benijders mag verheffen, maar juist als de krachtigste der twaalf motoren waarmede ons gemeenteschip wordt voort gestuwd, een krachtiger houding had moe ten aannemen, dan zich met een onverschil lig schouderophalen van een onplezierig zaakje af te maken. BELANGRIJKE AGENDA VOOR DE EERSTKOMENDE VERGADE- Het Hoogheemraadschap Hollands Noor derkwartier zal vergaderen Woensdag 29 Juni 1938. In behandeling komen de volgende VOORSTELLEN. Voorstel tot het aangaan eener overeenkomst met Th. J. Corne- lisse te Beverwijk, waarhij deze afstand doet van alle rechten op den Sint Aagtendijk. Voorstel tot verwerving van den eigendom van het gedeelte West- frieschen binnendijk van de Zes Wielen tot den Omval, toebehoo- rende aan de gemeente Oudorp. Hef betreft de eigendomswerving van een >ppei lakte van 3.35.S0 H.A. Voorstel tot verwerving van den eigendom van gedeelten van den Westfrieschen binnendijk in de gemeenten Winkel, Warmen huizen, Avenhorn, Ursem en Schagen, toebehoorende aan het ambacht van Westfriesland, ge naamd Géestmerambacht. Als grondslag voor het beiekenen van «ton koopsom is genomen de gemiddelde opbrengst v^n het grasgewas, over eenige jaren en is die koopsom totaal f 620.62. Voorstel tot verwerving van den eigendom van een gedeelte West frieschen binnendijk, toebehoo rende aan de gemeente Sint Maarten. Dit betreft bet gedeelte van de grens tus- schen dc gemeenten Warmenhuizen en St. Maarten af tot de grens tusschen dc ge meenten Sint Maarlen en Schagen. Dc koopsom bedraagt f 19.003.—» Voorstel tot het aangaan eener overeenkomst met de Ned. Her vormde Gemeente te Warmen huizen, waarbij deze afstand doet van allo rechten op een gedeelte van den Westfrieschen binnendijk. Dit betreft het gedeelte van de grens tus schen de gemeenten Koedijk en Warmen huizen af tot de grens tusschen de ge meenten Warmenhuizen en St. Maarten. De koopsom bedraagt f 5104. Voorstel om ten laste van het Hoogheemraadschap te brengen het onderhond van de brug In den Boomerweg en van de Slijk- steegbrug in de gemeente Nieuwe Niedorp. Deze bruggen maken volgens 'den ligger der wegen ïn de gemeente Nieuwe Niedorp, respectievelijk deel uit van den Boomerweg en den Westerweg in Het Veld, van welke, niet op een der wegenplannen voorkomende wegen het onderhoud overi gens reeds met ingang van 1 Januari 1938 van de banne Nieuwe Niedorp op het Hoog heemraadschap is overgegaan, nadat zij vooraf ónder het toezicht van het Water schap waren gesteld. De totale kosten van eerste verbetering, met inbegrip van het verlagen van de aan sluitende toerittcn in den Boomerweg en den Dorpsweg, waren geraamd op f 800 Dit bedrag dient naar onze mcening in ■?0 jaar door de Gemeente te worden afge lost. zoodat daarvoor aan annuïteit tegen i% 's jaars gedurende de eerste 20 jaar in dcjaarlijksche uitkecring een bedrag moet worden opgenomen, groot f 60. Voor kosten van gewoon onderhoud cn van periodieke vernieuwing van de' brug zal f 10.per jaar worden uitgetrokken. De vrije donrvaarthoogte van dc brug, wel ke thans 0.70 M. boven bet kanaalpeil be dreigt, zal worden gebracht op 0.80 M. bo ven dat peil. Dc bestaande steenen landhoofden kun nen na eenige verbetering gehandhaafd blijven. De kosten van het veranderen van de op haalbrug in een vaste brug als biervoor is aangegeven, worden geraamd op f 600. Evenals ten aanzien van de brug over de sluis is bepaald, zal dit bedrag door dc Ge meente moeten worden afgelost in 20 jaar in annuïteiten groot f 45.— per jaar. De gewone onderhoudskosten van dc Slijkstecgbrug kunnen worden gesteld op f 5.'s jaars. Ilct bedrag der uitkeering voor deze brug kan derhalve gedurende de eerste 20 jaren worden bepaald op f 45.f 5.f 150,- per jaar. Daarna zal deze uitkeering bij voortdu ring bedragen f 20,per jaar, waarbij reke ning is gehouden met vernieuwing van de brug in de toekomst. Het ligt in bet voornemen dc ver betering dezer brug nog in den loop van dit jaar haar beslag te doen krijgen, waardoor bet mogelijk zal zijn de verplichting der Gemeente tot betaling van vorenbedoelde uit kecring met 1 Januari 1939 te doen aanvangen. De Gemeente is wegens bare bevrijding van onderhoudslasten verplicht tot betaling eener jaarlijksche uitkeering aan bet Hoog heemraadschap, bedragende: o.ver de jaren 1939 tot en met 1956 per jaar f 70. over het jaar 1937%Xf 70,X f 10 over bet jaar 1938 cn volgende jaren f 10,- welke uitkeering afkoopbaar is tegen beta ling in eens van een bedrag, gelijk aan de conlantc waarde van de financieele ver plichtingen, welke ten tijde van den afkoop op de Gemeente rusten, berekend naar ccn rente van 4 per jaar; Voorstel tot aankoop van grond van het ambacht van Westfries- friesland, genaamd de Vier Noorderkoggen in verband met een wegverbetering te Abbekerk. Het voorstel beoogt een betere verkeers- xoestand te bevorderen, waar de bij liet am bacht van West friesland geilaamd „de Vier Noorderkoggen" in onderhoud zijnde weg van Abbekerk naar Lambcrtschaag in laatst genoemd dorp aansluit aan den bij liet Hoogheamraadschap in eigendam en ondci> boud zijnden weg op den binnenberm van den Westerclijk der Vier Noorderkoggen. Het perceel is groot 270 M2. cn is bet Ambacht bereid liet voor f 1 over te dra gen. Voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van de verbetering van een bocht in de Kerkelaan in de gemeente Sint Pancras. Hierdoor zal de bocht wel niet overzich telijk worden maar althans dc breedte van den weg op het gevaarlijkste gedeelte aan zienlijk worden vergroot. Aangekocht zal daartoe moeten worden van D. Groen te St. Pancras een gedeelte, ter grootte van ongeveer 4 centiare, van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sint Pancras, sectie A, nummer 2597, alsmede van J. Dirkmaat Az. te Broek op Langen- dijk een gedeelte, ter grootte van ongeveer 75 centiare, van het perceel, nummer 2261, overigens kadastraal bekend als voren. Genoemde eigenaren nemen resp. genoe gen met een koopsom van f 25 en van f 75. Voorstel tot verkoop van een gedeelte van den Nieuwendam te Monnikendam aan het hoog heemraadschap van de Uitwa- terende Sluizen in Kennemer- land en Westfriesland. Dit voorstel houdt verband met den bouw van een spui en inlaatsluis in den Nieuwen dam bij Monnikendam, naast dc bestaande Grafelijkhcidssluis. Voorstel tot verkoop van gron den langs den Hoeverweg aan de gemeente Alkmaar. Deze grond, gelegen bij de aansluiting van den Hoeverweg is voor het Hoogheem raadschap van weinig belang, zoodat het Bestuur geen bezwaar heeft den gevraagden som van f 1 af te staan. Voorstel tot verkoop van grond te Broekerhaven aan de gemeen ten Bovenkarspel, Grootebroek, Hoogkarspel en Andijk. Dit betreft een perceel, van ongeveer 550 M2., waarvoor f 750 geboden wordt, welken prijs aannemelijk wordt geacht. Voorstel tot uitgifte In erfpacht aan J. W. Lacher en G. J. Win kelman van een gedeelte van den Waterlandschen zeedijk. Aanvragers hebben den grond noodig voor bouw van een bootenhuis. De uitgifte kan plaats vinden tegen een jaarlijksche erf pachtsom van f 48, voor den tijd van 25 jaar. Voorstel tot wijziging van het besluit tot uitgifte in erfpacht aan de gemeente Andijk van den z.g. „polder Koopman." Gedeputeerde Staten hebben gewezen op den ongunstigen finantieelcn toestand van de. gemeente, cn zijn van oordeel dat de termijn van uitgifte op tcniminste 50 jaar moet worden gesteld. Voorstel tot het aangaan van overeenkomsten met verschil lende personen en corporaties ter zake van de verbetering van de afwatering van den weg op den Noorderdijk van Drechter- land te Andijk en Wêrsvershoof. Dit voorstel houdt verband mét het aan brengen van een riolccring naar dc dijk- sïoot. Voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van de verbetering van den weg op den Katwouder- zeedijk. WEGENVERHARDING WIERINGER- WAARD. Ilct dagclijksrh bestuur verzocht machtiging den polder Wicringerwaard en een groep van belanghebbenden 1 andgebruikers een overeenkomst aan te gaan, ten einde te ko men tot liet verbarden van een drietal op- riten en een zevental bermgedeelten, gelo gen aan de noordzijde van den Westfrie schen binnendijk tusschen bet Wad en den Barsingerweg, ten behoeve van den afvoer van landbouwproducten van verschillende in den polder Wiei'irigerwaard geloge-i per- ceelen. De kosten zul'en bedragen f 3225. Het Hoogheemraadschap zorgt hij wijze van werkverschaffing met een overheids subsidie van 100 pet. voor het aanbrengen dezer opritten en stelt op kosten van don polder Wicringerwaard en van de groep belanghebbenden da wegwe's tvd bedie ning beschikbaar. De ■r»oMnr Wjoringer- waard stort f 400 in dc kas van het Hoog heemraadschap als bii^ra.go voor piate'-'alen enz., zorgt voor een slijtlaag cn onderhoudt verder dc verharde opritten cn bermge deelten. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan H. Bras te Ter- diek (gem. N. Niedorp). De poi'ceelcn zijn gelegen aan den zijtak van den Terdiekerweg, welke naar Oude Niedorp voert. De opnervlaktc bedraagt 188 centiare en adr^ant is bereid een koop som van f 20 ie betalen, hetgeen het Be stuur aannemelijk acht. Voorstel tot wijziging van het Ambtenarenreglement. De wijzigingen in verband niet de wijzi ging van de dienstplichtwet zijn van onder geschikten aard. Voorstel tot wijziging van het Ambtenarenbesluit. Het Bestuur stelt voor drie ambtenaren in lossen dienst thans in vasten dienst aan te stellen. Voorstel tot wijziging en aan vulling van de begrooting, dienst 1937. Als volgt: Van den buitengewonen dienst met f 189.0G0; voor zooveel aangaat wegen cn daarbij behoorendc kunstwerken, overgenomen van andere lichamen: a. van den gewonen dienst met f84.200, b. van den buitenge wonen dienst met f385.COO; van liet aan hangsel met f 5.840. Voorstel tot vaststelling der re kening over 1937. Het Bestuur zegt in zijn toelichting o.a.: Ten aanzien van de rekening merken wij op, dat de gewone dienst sluit met een ba tig slot van f 161.229.96 cn de buitengewone dienst met een batig slot van f297.090,36, terwijl de dienst van de „Wegen en daarbij behoorendc kunstwerken overgenomen van andere lichamen", zoowel gewoon als bui tengewoon in ontvangsten cn uitgaven in evenwicht sluit. In het batig slot van den gewonen dienst is o.m. begrepen een bedrag van f37.000,—, wegens voor 1937 wel geraamde, doch in dat jaar niet of slechts ten declc uitge voerde werken. Deze vertraging van uit voering vond haar oorzaak in dc omstan digheid, dat verschillende onderhandelin gen, welke met het oog op dc uit voeren werken moesten worden gevoerd, b.v. over grondaankoop en uitvoering in werkver- schaffin, langer hebben geduurd, dan aan vankelijk vermoed werd. Het is noodig deze werken alsnog in 1938 uit te voeren. Dien tengevolge stellen wij U voor een bedrag van f 37.000,van het batig slot van den dienst 1937 te verantwoorden op Hoofdstuk I der ontvangsten van den gewonen dienst 1938. liet restant van bet batig slot van den gewonen dienst, tot een bedrag van f 124.229,96, stellen wij U voor te verant woorden op den gewonen dienst 19^9. Het batig slot van den buitengewonen dienst bestaat uit: a. het batig slot van het reservefonds ad f 64.399.61; b. een bate over de jaren 1934 t/m. 1937 uit den verkoop van steenen cn puin, af komstig van de dijksglooiingen, ad f 228.124.14; c. de opbrengst van den verkoop van stormdienstbenoodigdheden ad f 92. d. een bedrag wegens afkoop van ver schuldigde uitkeeringen ingevolge de we- genwet ad f 5000.—; e. een nog niet belegd gedeelte van de opbrengst van reeds eerder verkochte on roerende en roerende goederen, alsmede bet restant van een afkoopsom als onder d bedoeld, te zamen f 317.84; f. het restant wegens opbrengst van afkoop van schulplicht ad f 56.77. Bij liet vaststellen der begrooting voor 1938 is er op gerekend, dat bet bedrag ad f 64.399.01 geheel zou komen ten bate van den buitengewonen dienst 193S. terwijl in gevolge Uw besluit van 30 Juni 1937 ook het bedrag ad f 228.124.14 naar dien dienst moet worden overgebracht. Wij stellen U thans voor om eveneens do bedragen ad f 92.—, f 5.000.— en f 317.81 te brengen ten bate van den buitengewonen dienst 1938. DEN HELDER

Schager Courant | 1938 | | pagina 5