Raad W eringen Raad Heerhugowaard Overtollig haar Terlep's Drogisterij Tot den schoolartsendienst toe getreden. De oude rekenin gen van de armvoogden einde lijk goedgekeurd! B. en W. krijgen meer te vertellen over de autobusdiensten. Toege treden tot den dienst van voor- en nazorg van geesteszieken. Zal de garnalendrogerij een „sof worden? Wethouder Bosker weet niet, wat de amb tenaren verdienenl Een ge heimzinnig slot. Vergadering van den Raad op Vrijdag 24 ïüni 1938, 's middags om 3 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemees ter; secretaris de heer C. F. van Duin. De heer Hulsebos is afwezig. Als Voorzitter de vergadering heeft ge opend en de notulen van de vorige bijeen komst zijn goedgekeurd, stelt voorzitter aan de orde de Ingekomen stukken en mededee- lingen. Hiervan vermelden we: van Ged. Staten het besluit, tot vaststel ling van het quotiënt, bedoeld in het twee de lid van art. 16 van het Financieele ver- houdingsbesluit op 8.8879 ontheffing van hondenbelasting wordt verleend aan Sr Rus- selman en ontheffing van schoolgeld aan M. Geel en C. Trompetter. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Tegemoetkoming vervoerkosten. Aan A. J. Attema en W. Dijkstra wordt een tegemoetkoming verleend, ingevolge art. 13 der lager onderwijswet 1920, in de kosten, verbonden aan het bezoeken door hun kinderen van de Christelijke school te Den Oever. Nieuwe gemeenschappelijke re geling schoolartsendienst. In de raadsvergadering van 4 Maart J.l. werd in beginsel besloten medewerking te verleenën aan de uitbreiding van den ge- meenschappclijken schoolartsendienst in het district Den Relder. Die uitbreiding bestaat uit een vermeerdering van het getal aan gesloten gemeenten, gepaard gaande met de aanstelling van een tweeden schoolarts (assistent). Aangezien het vrij zeker is, dat alle daarvoor in aanmerking komende ge meenten zullen toetreden en ook van Ged. Staten bericht is ontvangen, dat de dienst, ook nadat, deze zal zijn uitgebreid, voor provinciaal subsidie in aanmerking zal ko men, stellen B. en W. voor een nieuwe ge meenschappelijke verordening vast te stel len. Aldus besloten. Rekening Armvoogden. De rekening van armvoogden over 1937 wordt goedgekeurd in ontvangst, op f 18243.10 en uitgaaf op f 10435.7914, alzoo met een batig slot van f lS07.30y2. Bovendien worden nog vastgesteld de re keningen over de jaren 1931 tot en met 1936, welke zijn aangehouden in verband met een gerezen quaestie over de. rekeningen, betrek king hebbende op de jaren 1929 en 1930 en waarover destijds een briefwisseling met Ged. Staten is gevoerd. Gemeenterekening 1936. De gemeenterekening, dienst 1936 is van Ged. Staten terugontvangen. O.a. wordt ver langd, dat de uitkcering uit het werkloos- heidssubsidiefonds ad 70 pet. van de extra- bijdrage, welke nog niet was ontvangen vóór het sluiten van hel dienstjaar, op de zelfde wijze als ten aanzien van de restant- uitkeering is bepaald, door middel van oen bijdragepost wordt overgebracht van hoofd stuk I van den dienst 1937 naar den dienst 1036. Verder moet de restantuitkeering van de extra-bijdrage uit genoemd fonds, welke dezer dagen zal worden vastgesteld, tot het juiste bedrag worden verantwoord. Na het aanbrengen van deze wijzigingen wordt het nadeelig slot van den gewonen dienst, dat. f 14368.27 bedroeg, gewijzigd in een batig slot van f 3248.34. In verband hiermede wordt de rekening opnieuw voorloopig vastgesteld. De autobusdienst Den Oever— Schagen. Beroep tegen be schikking van de commissie bedoeld in art. 5 R.A.P. Het Gemeentebestuur ontving van de com missie, bedoeld in art. 5 van het Reglement Autovervoer personen, een afdruk van haar beschikking, waarbij het verzoek van M. Geel en de N.V. Autobusonderneming „At.- bonta" te Anna Paulowna tot overdracht aan laatstgenoemde van de aan eerstge noemde verleende vergunning voor de uit oefening van een autobusdienst tusschen Schagen en Den Oever over Van Ewijok- sluis werd afgewezen. B. en W. zijn van meening, dat er alle aanleiding is tegen deze be slissing in beroep te gaan, daar op heffing van deze lijn in strijd zou zijn met de belangen van het rei zend publiek. Zij stellen daarom voor hen opdracht te verleenen het beroep bij de Kroon aanhangig te maken en adviseeren den Raad te vens aan deze machtiging een ver dere strekking te geven. Het indienen van reclames, beroepen e.d. is n.1. steeds afhankelijk gesteld van de in achtneming van zekere termijnen, zoodat er dikwijls voor bet voorbereiden van dit soort stappen weinig tijd hcschikbaar is. Zelfs kan onmiddellijk optreden noodig zijn in geval van bepaalde voornemens of plannen van anderen, waartegen bezwaren moeten worden ingebracht. Zij achten bet mitsdien wensrhelijk toepassing te verlee nen aan het bepaalde in art. 212, laatste lid, der Gemeentewet, dat de mogelijkheid van delegatie van het beroepsrecht aan B. en W. opent. B. en W. zijn van meening, dat een der gelijke overdracht van bestuursbevoegdheid een vlotten gang van zaken zal bevorderen en stellen voor een desbetreffend besluit vast te stellen. De heer Bontkes is bet met het voorstel eens, maar behoudt zich het recht, van cri- tiek op de bemoeiingen van B. en W. in de ze zaak voor. Voorziter noemt dit vanzelfsprekend. In de volgende vergadering komt het college er weer op terug. Het voorstel wordt aangenomen. Een dienst voor voor- en na zorg van geesteszieken. Van de Commissie voor Voor- en Nazorg van Geesteszieken in Noordholland ontving het Gemeentebestuur een schrijven, waarbij genoemde commissie mededeeling doet van hetgeen door haar verricht is ter bevorde ring van de totstandkoming van een voor- en nazorgdienst in dit gewest. De voor- en nazorg van geesteszieken beoogt de nood zakelijkheid van opneming in een vcrple- gingsinrichting te voorkomen door de oor zaken van de krankzinnigheid tijdig op te sporen en zooveel mogelijk weg te nemen en de patiënten, die reeds verpleegd zijn ge weest, door de uitoefening van een regel matig toezicht voor wederopneming in een gesticht te behoeden. In de eerste plaats is een goede regeling van de voor- en nazorg van groot belang voor de patenten, omdat een verkeeren in de vrije maatschappij voor hen in het al gemeen de voorkeur verdient boven het verblijf in een inrichting. Ook de belangen der gemeenten 'zijn er echter mee gediend, met na me de financieele voordeelcn, omdat de verpleging in gestichten erdoor kan worden voorkomen of bekort. De dienst zal districtsgewijze wor den georganiseerd, waarbij Wierin- gen zal behooren tot het district Alkmaar. Het voornemen bestaat voor elk district 2 psychiaters aan te stellen, een Roomsch Katholieke en een niet-Roomsche Katholieke, bijgestaan door een of meer ver pleegsters. De kosten van een der- gelijken dienst zullen voor de ge meente bedragen 2^4 cent per in woner per jaar. B. en W. achten dezen dienst van groot belang en stellen onder voorbehoud van hoo- gere goedkeuring voor daartoe toe 1e treden. Aldus besloten. Regularisatie uitgaven dienst 37. Vastgesteld worden: een besluit, tot het doen van eenige af- en otersclirijvingen op posten van uitgaaf der gemeentebegiw- ting, dienst 1937 en een 6e suppletoire be grooting voor denzelfden dienst. Aldus besloten. Voorziening in de behoefte aan kasgeld. B. en W. stellen voor de kaseeldleening, groot f 50.000.aangegaan bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, wel ke op 30 Juni a.s. moet worden afgelost, opnieuw met 3 maanden te verlengen. De rente zal bedragen i/2 pet. (thans 3/8 pet.) per jaar. Verder moet worden afgelost de kasgeldlccning, eveneens groot f 50.000.—, aangegaan voor den tijd van een halfjaar tegen en rente van 1 pet. per jaar bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. B. en W. stellen voor hiervoor een kasgeldleening te sluiten bij de N.V. Am- sterdamsche Bank te Amsterdam voor een tijdvak van 3 maanden tegen een rente van 5/16 pet. per jaar en een afsluitprovisie van 1/16 pet., eveneens per jaar berekend. Aldus besloten. Suppletoire begrooting 1938. Een suppletoire begrooting betreffende de begraafplaats, over f4641.69, wordt vastge steld. Rondvraag. De beer Doves zou een drinkgelegenlieid op bet plein van de openbare school willen aanbrengen. Voorzitter vindt er voor- en nadeelen aan verbonden. Na schooltijd zou men baldadig heid kunnen uithalen. Bovendien is er bin nen drinkgelegenheid. De heer Doves zegt, dat de kinderen tel kens bij de omwonenden komen, vooral de kinderen, die er vroeg zijn. Voorzitter zal het met liet hoofd der school bespreken. De heer Kooij moest noodig De heer Kooij moest eenigen tijd geleden noodig naar een zeer nuttige plaats, toen hij op het plpin van de oude school was. Een urinair was echter moeilijk te vinden. Wethouder Bosker deelt mede, dat er eobi plaats uitgedacht is in den tuin van den rijksveldwachter. De gemeente-opzichter had er indertijd reeds opdracht voor. Er zal in voorzien worden. Verder doet de heer Kooij een vraag over de garnalendrogerij. Het plan is een car- nalalendrogerij op te richten, welke f 15600 zal kosten. Er zit echter weinig perspectief in de garnalenvisscherij. Die is alleen goed als er nergens anders wat meer te verdienen is. Spr. is echter nu 70 jaar oud en 't jonge volk heeft mcr moed. Een der gelijk bedrijf waar schuld op rust kan nooit bestaan. Men wil nu en dat. wordt wel goed aandeelen van f 50 uitgeven. De kapitaalkrachtige visschers namen aandeel, de een meer, de ander minder. Er is een crediet van f 10.000 geopend bij de boeren leenbank, waar de visschersvereeniging D E.V. en de leden afzonderlijk borg voor zijn. Er is reeds van bet crediet gebruikt. Als de droging met schuld wordt opgezet is het. bestaan veroordeeld. Vijftig jaar gele den was het al niets waard, alleen steunt de regeering nu. Spr. zou willen dat B. en W. bespraken de mogelijkheid, dat de ge meente welke f 50.000 van de wier onder zijn berusting heeft, (deze komt toch nooit meer terug!) de tekorten voor de garnalen betaalt. Voorzitter zal het in het college ter sprake brengen. De heer Bakker wil in werkverschaffing open grond achter de Sloetermolen bij de Haukes opknappen. Door liet leggen \an den betonweg is het een rommel geworden. Er is vel grond en die zou men kunnen ge bruiken om wat rietland op te hoogen tot grasland. He* brengt nu maar drie gulden per jaar op. Weth. Bosker deelt mede, dat er al aan gewerkt wordt. Het is echter rijksgrond en daar heeft de gemeente niets over te vertellen. Men zou zich echter kunnen verstaan met het Hoog heemraadschap. Dit heeft grond over en wil het wel kwijt. B. en W. zullen de zaak nader onderzoeken. De heer Boerscn vraagt, waarom er zoo veel kceten gebouwd worden. Gaat dit wel goed? Voorzitter stelt den heer Boersen gerust. Mw. Wit-Slikker vraagt hoe het staat met de commissie tot bevordering van de in dustrie. Er is dringend werkgelegenheid noodig. De fractie van de S.D.A.P. ziet verschillende mogelijkheden. Voorzitter zal in gesloten vergadering inlichtingen geven. Mw. Wit-Slikker: Is dat noodzakelijk? Voorzitter met oog op zekere plannen wel. De heer Bontkes vraagt hoe ver men ge vorderd is met de steun voor de kleine boe ren. Dan wil de hoer Bontkes weten, of i de loonen der laagste secretarieambtenaren al verhoogd zijn. Ze bedragen maar zes gul den per week. Wch. Bosker: Wat? Zes gulden per week? Ik weet er als wethouder niets van. Wie heeft dat ingesteld? De heer Bontkes: Dat weet ik niet. Het is een norm van een ongehuwde stempelaar. Vorige keer heb ik ze kieschheidshalve niet genoemd, maar nu er geen maatregelen, ondanks de toezegging worden genomen, moet dit wel. Weth. Bosker deelt mede, dat de steun van de boeren van terugwerkende kracht zal zijn. De heer Bontkes voegt nog aan zijn vraag over de ambtenaren toe, dat hij wenscht, dat eventueele verhoogingen van terugwer kende kracht zullen zijn. Op voorstel van den voorzitter gaat de Raad over dit punt in comité. Daarna wordt de vergadering heropend en zonder nadere mededeeling gesloten. De heer Commandeur wilde interpelleeren Steunende op de wet, had burge meester Sutman Meijer zijn ge wone drankje al klaar: „in ge- heime zitting". B. EN W. WAREN GEEN VER ANTWOORDING SCHULDIG. Wat in lange jaren, wij meenen zelfs nooit is gebeurd: in de gister avond gehouden gemeenteraadsver gadering is verzocht een interpellatie te mogen indienen en wel door den heer Commandeur (R.K.), over werk- loozenbelangen. Op grond van artikel 216 van de gemeentewet, aldus de Voorzitter, raakt de inhoud van de interpellatieaanvrage het zelfbestuur der gemeente, waarover B. en W. aan den Raad geen verantwoording schuldig zijn. Voorzitter sprak clen wenscli uit, dat, de Raad geen buitenwettelijke paden zou betre den en adviseerde het aan den Raad ge adresseerde stuk naar fc. en W. te renvoyèc- rcn. Aldus werd besloten. Voorziller deelde nog mede, dat indien de Raad dit wenschte, het college bereid was den hoer Commandeur in besloten vergade ring in te lichten. Behalve dat openbare be handeling buitenwettelijk zou zijn, waren er ook andere redenen, welke Voorzitter in het openhaar niet wilde noemen. De Raad ging hiermede accoord. Gelaten merkte de int.cr- pcllant op: ,,'t Moet maar De inhoud van de interpellatievragcn luidt als volgt: Aan den Raad der gemeente Heerhugowaard, Ondergcteckende, P. J. Comman deur, lid van Uwen Raad, verzoekt toeslemming om in de eerstvolgen de Raadsvergadering het College van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen en deze nader toe te lichten: 1. Is het juist, dat B. en W. aan een aantal werkloozc arbeiders een schrijven hebben gezonden, waarin o.m. de mededee ling dat zij vóór een bepaalden daturn ter gemeentesecretarie een aanvrage moesten in dineen om in Duitschland te werk te wor den gesteld op straffe van uitsluiting van do, werkverschaffing en steunregeling, in dien aan het hevel van B. en W. geen gevolg werd gegeven? 2. Indien bovenstaande vraag bevesti gend moet worden beantwoord, zijn B. en W. dan bereid' eenige soepelheid toe te passen bij de uitvoering indien werkloozcn onoverkomenlijke bezwaren hebben tegen uitzending naar Duitsehland en zulks te meer omdat over eenige weken de werk- loozen in het vrije bedrijf wel werk zullen krijgen en er in ieder geval 10» werkloozcn in zorg mogen blijven? 3. En mochten er al werkloozcn on grond van niet aanmelding voor Duitschland door B. en W. gestraft zijn, is het College dan bereid* clementie te gebruiken? Aan de behandeling van dit stuk aan het einde der vergadering was het vol gende voorafgegaan: OPENING. Voorzitter deelt mede. dat de vergadering voor 's avonds is uitgeschreven niet het og op de drukke seizoen werkzaamheden. NOTULEN De heer Grocnlaond keurt het af dat de raadsleden de notulen' zoo kort voor deze vergadering hebben ontvangen. Persoonlijk heeft hij ze niet eens kunnen lezen. Op zijn voorstel wordt de behandeling tot de volgende vergadering verdaagd. INGEKOMEN STUKKEN. Brief van Ged. Staten van Noordholland, met besluit, waarhij het quotiënt, bedoeld in artikel 16, 2e lid van liet Financieele Verhoudingsbesluit voorloopig is vastge steld op 7.9.94.15. MEDEDEELINGEN. Ged. Staten hebben goedkeuring verleend aan het raadsbesluit van 16 Mei j.l. tot ver laging van de rente van de geldleening '36. Ged. Staten berichtten geen bezwaar te hebben tegen de wijziging van de bozol- digingsverordening zooals die in de verga dering van 31 Januari 193S is vastgesteld: B. en W. van Alkmaar hebben overeen komstig de met die gemeente gesloten over eenkomst bericht, dat met de levering van gas is begonnen. B. en W. stellen voor deze mededeelin- gen voor kennisgeving aan te nemen. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Noodslaohtplaats. In bespreking wordt gebracht het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van B. en W. inzake het verleenen van een crediet voor het aanbrengen van een straat- klinkcrvcrliarding nabij de nondslachtplaats ten behoeve van het berijden door de auto van de verwerkingsinrichting te Schagen. B. en W. stellen nu voor een toegangspad van 3 meter te maken, waardoor de chauf feurs de noodslachlplaats gemakkelijk kun nen bereiken. Er zijn gebruikte straatst.ee- nen', 3800 stuks tegen cent per stuk te krijgen. De totale kosten komen op f 55.50. De heer van El ten. vindt een straatweg van 3 meter waar auto's in een bocht ach teruit moeten rijden te smal. Voorzitter licht toe dat de ruimte voldoen de is. Zou het in de praktijk hljjken dat het onvoldoende is, kan men weer zien. De heer Oudeman vindt het ook. niet te krap. Het voorstel wordt aangenomen. B.>grootingen. Eenige administratieve wijzigingen in de begrooting 1937 worden goedgekeurd. Gebleken is onder andere, dat "voor steun- vcrlecning en werkverschaffing met eenige andere posten ter voorziening in sociale noo- den f 8405.7S, minder is uitgegeven clan ge raamd is. Verhucif woning. B. en W. stellen voor hun College re mach tigen tot het verhuren van de woning B 21S bewoond door N. P. Molenaar voor den tijd van één jaar tegen f 2.25 per week. GASBUIZEN. B. en W. stellen voor hen een crediet van f 1Q0 te verleenen voor, aanlog van gasbui zen in enkele gemcente>vonittgen. Prijsop gave is gevraagd, bij den plaatselijk en in stallateur Burger. Ook is er een Aanbieding van de gem. gasfabriek te Alkmaar, welke iets lager is. Het is echter de bedoeling nog eens met clen heer Burger te praten en hem zoo mogelijk het. werk te gunnen. De heer Dekkers dringt hier nog eens speciaal op aan. EEN INTERPELLATIEVERZOEK. En nu, mijne hceren, zegt Voorzitter, ko men wij aan een zaak, welke het interpel- latierecht raakt, waarop hij de uiteenzetting geeft eerder in dit verslag opgenomen. De raad besluit in comité te gaan. Voorz. sluit, de openbare vergadering met do op merking dat er in Nederland veel verga derd wordt, en men elders een voorbeeld aan de behandeling hier kan nemen, daar de raad zich ook hedenavond weer in kor te en zakelijke bespreking door de agenda punten heeft gewerkt, waardoor de vergade ring slechts een klein half uur behoefde te duren. Noot van de Redactie. (De burgemeester had beter kunnen, zeg gen: „Ik heb de vergadering er in een half uur doorgehamerd". Bovendien kunnen wij een raad niet. prijzen, omdat liij hij onder werpen, welke met den besten wil van de wereld geen bespreking- waard zijn en waarover alleen „slap gezwam" mogelijk is, „kort en zakelijk" behandelt. Er stonden nu eenmaal geen belangrijke punten op de agenda. De raadsleden aan vaardden het compliment met een verge noegd gezicht, maar wij moesten toch on willekeurig denken aan 't. bekende versje: „Hoe dankbaar is mijn kleine hond, voor beentjes en wat brood." Neen... eerst een echte vergadering, waar niet een handig gebruik van een wetsartikel wordt gemaakt, om een lid den mond te stoppen, zooals met dezen interpellatie-Commandeur... Inder daad, de heer Commandeur was op een verkeerd paard geklommen. Wèl heeft hij als raadslid recht den raad te verzoeken het college over bepaalde zaken te mogen interpelleeren. Artikel 216 van de gemeente wet geeft hem dit recht, om B. en W. ter verantwoording te roenon. De laatste jaren heeft de wetgever echter allerlei bemoei ingen aan burgemeester en wethouders op gedragen, waardoor dit. college vaak met grootc bevoegdheden wordt toegerust. Autonomie en zelfbestuur. De verantwoording nu, loopt 'alleen over het bestuur van de huishouding der ge meenfc, op alles dus wat valt op het ge bied van de autonomie, letterlijk zelf wel ge ving. Voor een ander deel is het college geen verantwoording aan den raad schuldig en wel voor het zelfbestuur. Hier hoort alles onder wat gedaan wordt krachtens regelingen van hooger orde, hij algemeone maatregel van bestuur dus. Men weet, dat de kwestie der werkloozenuifzendingen naar Duitschland geen gemeentelijke uitvinding is maar in zekeren zin 'een ministerieel voorschrift, dus... zelfbestuur, dus geen verantwoording schuldig. Als B. en W. in „comité" inlichtingen geven, kunnen ze natuurlijk oncontroleerbaar voor de burge rij precies vertellen wat-ze goed -vinden. op gezicht, armen en beenen verdwijnt 'onmiddellijk dobr DULMIN ONTHA- RINGSCRÊME. Volkomen onschadelijk. Prijs per tube 75 cent. Hoogzijde Schagen B. en W. kunnen de raadsleden, dus ook clen heer Commandeur, nog eens extra geheimhouding opleggen en als de heer Commandeur of een ander,misschien in het algemeen belang van het vertelde gebruik maakt is daar alweer artikel 272 van het wetboek van strarecht... Het Is wel begrijpelijk, dat burgemeester Sutman'Meijer naar zijn gebruikelijk, middel voor ale kwalen (hij heeft het om bedreigde record van comité-zittingen op zijn naam staan) naar de geheime ver gadering greep. Vooral nu hij zich in alle gemoedsrust op de wet kan beroepen. Wij; blijven het, jammer vinden, dat op deze wijze het de openbare mecning niet moge lijk is haar oordeel over deze belangrijke kwestie te geven Redactie.) Aanleg Oostelijke Proefpolder en de consequenties. Zooals we reeds meldden, zal het land, dat noodig is voor den aanleg van den Qoste- lijkcn Proefpolder, worden onteigend. Daar uit volgt dus, dat die polder er komt. Wij hebben daaraan nooit getwijfeld en hebben, destijds voorspeld, wat nu gaat gebeuren^ Met verzet heeft men dit niet kunnen kee- ron. Want men bedenke wel, dat het ont-t eigeningsproces, niet tot gevolg zal hebben, dat men zijn land zal kunnen behouden. Het zal alleen gaan over den prijs, die voor het land zal worden betaald. Daarvoor zal na tuurlijk een .schattingscommissie worden aangewezen. Of die f 4200 per H.A. zal wil len geven, staat vanzelf nog te bezien. Af wachten en niet al te hooggestemde ver wachtingen koesteren blijft hier de bood schap. Er zullen een 8 a 9 maanden mee verloo- pen, eer het land in bezit kan worden ge nomen. En dan zal wel een jaar noodig zijn eer het werk gereed is. Maar, als we goed zijn ingelicht, wacht de beslissing over den aanleg van een rij brug in het verlengde van den weg aan de Noordzijde van den aan te leggen proefpolder op dien proefpol der. De werken ter. weerszijden van de aan te leggen brug (hetzij rij- of voetbrug), met betrekking tot de kanalisatie zijn echter ge reed. Men mag dus nu verwachten, dat spoedig een beslissing zal vallen inzake het brugvraagstuk. En ook ten aanzien van den aanleg van den weg naar de dorpsstraat. Er zal dan nog wel hier en daar een perceel moeten worden opgeruimd, de Koog aanmerkelijk verhrétd,-evenals> dit-met'een paar bruggen het geval zal zijn. Het schoolhuis -èn school lokalen- vormen daar dan ook een sta-in- deri-weg. De school is al 56 jaar oud en aan de modernste eischen voldoet ze al lang niet meer. Kon een en ander tot, gevolg hebben, dat Zuidscharwoude doord en proef polder nog eens een keurig ingerichte open bare school kon krijgen, vele ouders zouden dit in het h-dang van hun kroost zeker toe juichen. Wie weet! Ingewandsziekte. Van medische zijde vernamen we, dat er tal van personen in de Langendijker ge meenten aan ingewandsziekte lijden. Er zijn gezinnen, waar 5 patiënten zijn. Sinds Maart komt deze ziekte zeer veelvuldig voor Op verschillende wijzen is reeds een onder zoek naar de oorzaak ingesteld, doch tot nu toe is men er niet in geslaagd, die op te sporen. Het diepspitten in werkverschaffing maakt wel opgang. In Broek op Langen dij k is 20 H.A. voor dat doel opgegeven. In Zuid scharwoude hebben Ned. Tuindersbond enj L.T.B. ook de leden uitgenoodipd, of zij op die wijze hun land bewerkt willen hebben. En het resultaat is geweest, dat in totaal 12 H.A. is opgegeven. Dat kand us in deze heide gemeenten een aardige werkverschaf fing worden. De middenstandsdiploma's. Nu alle cursisten van de L.W.N.V.V. exa men gedaan hebben, kan de balans worden opgemaakt. van de 26 candiclaten zijii er 15 geslaagd, dus 11 afgewezen. BROEK OP LANGENDTJK. Bollen veiling voor 3 Door de commissie der hollenveiling is be sloten dit jaar de bollen te veilen voor 3 Geslaagd. Bij het gehouden examen te Den Haag is de heer J. Slot, ambtenaar ter secretarie alhier geslaagd voor gemeente-administra tie. ZUIDSCHARWOUDE SCHOOLFEEST-COMMISSIE In de gisteravond gehouden vergadering voor het houden van een schoolfeest waren 15 personen aanwezig. Als voorzitter fun geerde de heer C. Schrieken. Het regle ment werd ongewijzigd vastgesteld. De penningmeester, de heer J. Schoen maker, deed rekening en verantwoording Er was f 231.16 ontvangen, en f 195.64 uit gegeven, voordeelig saldo f 35.52. Voor 1 jaar werden als commissieleden gekozen do dames A. Schoenmaker en De Graaf-Mod- der en de heer G. Barten, voor 2 jaar de hecren C. de Ruiter. Jh. Schoenmaker (aftr) en moj. Blom-Kostelijk. Als bestuurslid werd de heer Jn. Rutsen gekozen. In de plaats van den heer H. .T. Erkamp (vertrokken) werd aangewezen de heer C. Schricken. OUDKARSPEL. Herhalingsoefeningen. A. Drost, en P. A. Duijves, heiden van de lichting '28, zijn opgeroepen om voor her halingsoefeningen op te komen. Uitbreiding motorbootdienst. Blijkens de advertentie in dit nummer, zal de heer H. Oud, zijn motorbootdienst op Am sterdam uitbreiden door eenmaal r>er week naar Utrecht—Maarssen en omstreken te va ren. Voor bijzonderheden zie men de advertentie.

Schager Courant | 1938 | | pagina 7