SAAI Het geheim der honderdjarigen Afscheid Ds. van der Veen SPRUTOL Dobbelmann'v Maandag 27 Juni 1938 Tweede blad HET LEEFTIJDSGEMIDDELDE STIJGT. IN 1940 ZAL DE MENSCH GEMIDDELD 61 JAAR OUD WORDEN. De een blijft jong door een zaamheid, de ander door gezel ligheid Kort geleden hebben eenige be werkers van Oud-Grieksche manu- 1 scripten, die een studie maakten van de Grieksche levensomstandig heden, geconstateerd, dat de gemid delde leeftijd bij de Grieken, zelfs in hun bloeitijdperk, niet meer dan 24 k 28 jaar bedroeg. Dat sluit natuurlijk niet uit, dat er ook bij de oude Grieken, wel menschen voor kwamen, die een zeer hoogen leeftijd bereikten. Ook de Europeaan uit de Mid deleeuwen werd in doorsnee niet ouder dan 25, in het gunstigste geval 30 jaar Daarna, doch vooral in de vorige eeuw, verbeterde de algemecne toestand zoodanig-, dat men weldra op een lecftijdsgemiddeldc van 35 en later zelfs van 40 jaar kon re kenen. Het gemiddelde stijgt nog steeds. Ten aanzien van het leeftijdsgemiddelde van den laatsten tijd beschikken wij over uitvoerige gegevens in den vorm van de statistieken van de Metropolitan Levens verzekeringmaatschappij van de Ver. Sta ten uit de laatste 30 jaar nagegaan en door gerekend. Men komt dan tot de conclusie, dat de moderne mensch in Amerika onder normale omstandigheden en onverschil lig of het man of vrouw betreft erop kan rekenen, 61 jaar oud te worden. Wel iswaar geldt deze berekening slechts voor Amerikanen, die na 1933 zijn geboren. En hier doet zich nu het interes sante geval voor, dat de kinderen, die na 1933 ter wereld kwamen, het vooruitzicht hebben, 12 jaar langer te leven dan hun ouders. Want de doorsneecijfers voor de vorige generatie zagen er heel an ders uit. Uit het jaar 1901 beschikken wij over een berekening, die door dezelfde maat schappij werd opgesteld. Volgens die be rekening bedroeg de gemiddelde leeftijd slechts 49.21 jaar. Deze Amerikaanschc statistiek staat met haar zeer gunstige re sultaten niet. alleen. Ook Scandinavische theoretici hebben berekend, dat de 60-jaar grens gemakkelijk door de Noord-Europe anen bereikt kan worden. Tegen het jaar 1910 zal zelfs volgens deze geleerden ook in Europa op een gemiddelden leeftijd van 61 jaar, evenals het Amerikaansche gemid delde, gerekend worden. Wel te verstaan natuurlijk onder volkomen normale om standigheden. Wat kunnen de honderdjarigen ons leeren? De situatie is ten slotte deze: de levens duur van den gemiddelden mcnsch neemt toe naarmate zijn levensomstandigheden in het algemeen en de hygiëne in het bij zonder verbeteren. De mensch past zich aan de hygiënische eischcn van zijn li chaam ook geestelijk in sterke mate aan. Des te belangwekkender is het voor ons na te gaan, hoe het mo gelijk is, dat sonnmige menschen de honderd jaar als het ware spe lenderwijs halen, soms zelfs nog een aantal jaren achter zich laten. In de laatste jaren heeft men hierover alle waar mogelijk bereik bare honderdjarigen uitgevraagd, teneinde te weten te komen, vol gens welk beginsel zij geleefd hebben, hoe zij zich voedden, wat zij dronken en welke dranken of voedingsmiddelen zij vermeden.' 'Als men nu meent, van deze moderne Methusalcms gelijkluidende inlichtingen, als het ware een richtsnoer voor het oud worden te zullen krijgen, dan vergist men zich deerlijk. Elk dezer oude menschen heeft zijn eigen principe, volgens hetwelk hij oud denkt te worden. De een drinkt dagelijks een glas wijn, de ander rookt drie pijpen zware tabak per dag; een derde eet geen vleesch, een vierde integendeel veel vleesch. De een zweert bij het lage land, de ander bij de bergen. De een blijft jong door eenzaamheid, de ander zoekt liet in de gezelligheid. Het leven met mate genieten Het duidelijkst heeft eigenlijk mrs. Ann Siansall uit Mansficld onder woorden ge bracht, wat noodig is om oud te worden. Deze vrouw geniet ook thans nog zij is 101 jaar een uitstekende gezondheid. Haar hand is nog vast, zij gaat vaak wandelen, zij hoort goed en leest zonder bril. Zij heeft haar leven eigenlijk aldus samengevat: vlij tig en het heele leven door werken alles genieten, maar met mate altijd slechts dat eten. wat de eetlust (niet de „zin" of „trek") voorschrijft en voor het overige zich voor al het nieuwe en schoone interes- seeren. Iloe ver zij juist in dit laatste op zicht gaat, blijkt, wel het best hieruit, dat zij op haar 104en verjaardag naar den bios coop gingr een autoritje maakte en zelfs 20 minuten met een vliegtuig*boven Mansficld cirkelde. Deze drie dingen deed zij voor de ecrale maal in haar leven Ahmet Bey en het koude water Wie is op liet oogenblik de oudste mensch op aarde? Na den dood van Zaro Agha, den Turk van wien het heette dat hij 160 jaar oud was, is de kampioenstitel aan den wit- gebaarden Turk Ahmet Bey ten deel ge vallen, die verzekert dat hij 135 jaar oud is. Ahmet Bey schrijft zijn hoogen leeftijd aan het water toe. Dat wil zeggen, hij moet weinig of niets hebben van de Turksche ba den, maar des .te meer van koud water om te drinken. „Het water is de sleutel van mijn lang leven. Als ik een# wandeling maak of op reis ga, dan neem ik van alle bronnen die ik voorbij kom een proefje. Ik heb in mijn leven geweldige hoeveelheden water gedronken. Nooit ben ik ernstig ziek geweest. Overigens moet' ik erkennen, dat ik behalve koud water ook nog zeer veel zure melk heb gedronken. Verder eet ik alles, wat mij voorgezet wordt. Alleen veel eten heb ik nooit willen doen." De ontdekking van Dr. H. Urey Deze voorliefde voor water en speciaal voor het Turksche water heeft de aandacht van eenige Turksche medici op een inte ressante omstandigheid gevestigd. Zooals bekend, heeft dr. Ilarold Urey, de ontdek ker van het zoogenaamde zware water, c-enigen tijd geleden met dit water experi menten op planten en dieren verricht, die de conclusie wettigden, dat zwaar water on der bepaalde omstandigheden levensverlen gend kan werken. De eigenaardigheid van zwaar water be staat in een aanzienlijk hooger waterstof- percentage door e enspeciale molecule. De werking moet nu dusdanig zijn, dat het zware water het levensproces vertraagt, dus bijv. ook het verval der cellen tegenhoudt. Dit komt met andere woorden neer op ver lenging van den levensduur. Of het leeftijds gemiddelde van den mensch nu tengevolge van een bepaald dieët, door zwaar water of door andere uiterlijke omstandigheden toe neemt, of dat deze stijging eenvoudig in de lijn der ontwikkeling ligt, zal de toekomst moeten leeren namelijk, wanneer de voor 1940 voorspelde leeftijdsgrens van meer dan 60 jaar in een verdere toekomst misschien nog zal worden overschreden. Uit onze Omgeving BARSINGERHORN Waardeering en dank uit kerke- lijken en burgerlijken kring. Gisterochtend nam ds. R. van der Veenj Doopsgezind predikant, die hier meer dan 26 jaar gestaan heeft, in een drukbezochten dienst, waarbij o.m. burgemeester Loggers, en het raadslid Kistemaker aanwezig wa ren, afscheid van zijn gemeente. Zooals men weet, verlaat deze leeraar wegens emeritaat den heiligen dienst. Tot uitgangspunt van zijn afschcids- predikatic nam ds. van der Veen dcnzclf- de'n tekst, als waarmede hij zijn intree deed: psalm-63 2a: „O God! Gij zijt mijn God, ik zoek U in den morgenstond". Dit psalmwoord heeft spr. nooit losgela ten. De aanhef „O God" is de noodkreet van den mensch, die moe is geworden van het rondkijken in de wereld, en het ontleden der drijfveeren van het doen en laten van den mcnsch, een moeheid, die aan moedeloosheid grenst. In de meer dan 40 jaren van zijn dienst heeft spr. die moe heid óók gekend, doch tevens verstaan de bedoeling van 's psalmdichters kreet, wel ke immers is, dat God nader zal komen tot het mcnschelijk hart. En die begeerte naar de indaling van God in onze ziel bevestigt zich in die woorden: „Gij zijt Mijn God!" Spr. wijst er op, dat er tegenover hen, die in vrijheid God zoeken, een groep staat, welke dat in-vrijheid-zoeken ten sterkste af keurt. Alleen liefde kan tusschcn deze beide uiterêten toenadering brengen. Doch de'zoekers van de hoogste vrijheid heibben daarbij de hoogste gebondenheid te be trachten. Het besef van het Goddelijke is niet voldoende: dit besef legt den plicht op ,zich in dienst te stellen van het Aller hoogste Beginsel. Dit geeft strijd, een strijd, die ook spr. in zijn arbeid niet vreemd is gebleven. „Laat U niet gaan op de omstandighe den, zet het denken en voelen niet op zij, doch kom tot het Uitnemcndste dal U ge geven is, aldus spr. Het derde deel van zijn tekstwoord: „ik zoek U in den mor genstond" was zeer van toepassing tijdens zijn intree in Barsingerhorn; nu zou spr. willen zeggen: „En het zal geschieden ten tijde des avonds, dat het licht zal wezen" (Zach. 15 7b) „Uw liefde en waardccring, uw hartelijkheid en vriendschap hebben dit licht voor mij verspreid, zoo richt de scheidende predikant zich tenslotte tot de gemeente. Nadat men Lied 86, vers 1 en 2 gezon gen heeft, wendt ouderling Roggeveen, als oudste lid van den kerkcraad, zich tot den voorganger en dankt dezen namens kerke- raad en gemeente hartelijk voor alles in het belang van beide gedaan. Met vaste hand heeft U ons scheepje gestuurd en krachtig de Doopsgezinde idéé verspreid. Prettig was Uw samenwerking met den kerkeraad, al dus spr. Hierna getuigt de heer Blaau- bocr, ouderling, namens dc gemeenteleden en enkele vrienden, dominee noode te zien heengaan. Zoowel kerkeraad als gemeente bieden ds. een stoffelijk huldeblijk aan, bestemd voor de' nieuwe woning te Schagen, bene vens een bloemenmand en een album met de namen der gevers. Als afgevaardigde van dc Algemecne Doopsgezinde Sociëteit brengt de heer Ho ning te Koog aan de Zaan ds. van der Veen alle hulde, waardeering en warmen dank namens het hoofdbestuur der A.D.S., ook voor wat o.m. in het belang van de Zij per gemeente is verricht. Het heet, dat de Her vormde gemeenten in deze streken niet van de gemakkelijkste zijn, merkte spr. op, die voorts de groote belezenheid, boeiende voor dracht, burgerzin en jovialiteit van den scheidenden leeraar roemt. Toespraak van den burgemeester. Wij weten, ieder voor ons, dat deze dag U niet gemakkelijk valt, doch juist daarom wil ik U mijn spijt er over uitdrukken, dat. U heengaat, aldus de heer Loggers, burge meester, tot den predikant. Ik acht liet een voorrecht, in U een geestelijk voorganger te hebben gevonden, die er altijd op uit was, samen te binden, eenheid te stichten. zegt spr. Bij alle belangrijke plaatselijke ge beurtenissen waart U bereid mede te wer ken. Ik dank U voor den arbeid, in het plaatselijk Crisis-comité verricht. Ook per soonlijk spijt het den burgemeester, dat do minéé heengaat; hij zal zijn goede huurman- schap missen. Dr. Beeker te Heemstede voert nog het woord, waarna mej. Gré Veenis te Schagcn, sopraan, aan het orgel begeleid door mej. Sluis (Schagcn), o.m. het „Du bist die Ruh" van Sc hu bert ten gehoore brengt. Devoot en zuiver klinkt haar zang door het kerk gebouw. Tenslotte dankt ds. van der Veen voor alle toespraken en geschenken, waarbij Zijn Weleerwaarde eveneens dr. Werner en diens echtgenoote toespreekt. Tot den bur gemeester zegt ds.: Ik dank U voornamelijk daarvoor, dat' gij de burgerlijke gemeente goed wilt leiden. Spr. draagt zijn gemeente op aan den kerkeraad en dan wordt hem de zegenbede toegezongen. Na afloop van den dienst komen velen den predikant in dc consistoriekamer dc hand drukken en ook gedurende dc rest van den dag is het in de pastorie een va-ct- vient. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten PER HALF0N5 9 het dient gezegd, dat de kinderen volop heb ben genoten. Ongetwijfeld komt het bestuur van V. O. een woord van lof toe, voor zijn initiatief. Laten wij hopen, dat een en ander door dc ouders der kinderen ^al worden gewaar deerd. Naar wij vernemen, zullen nu ook de ka tholieke scholen en cfe christelijke school het voorbeeld van V.O. volgen en nu school zwemmen van gemeentewege door Gedepu teerden onmogelijk is gemaakt - voor eigen rekening liet zwemmen ter hand nenjen. DEN HELDER SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. Werken van J. Roggeveen in de kunstzaal Boendermaker. In de kunstzaal van den heer Boenderma ker aan den Loudelsweg werd Zaterdag middag een tentoonstelling geopend van aqyarellen en teekeningen van onzen ge meente-architect, den heer J. H. Roggeveen. Er waren tal van belangstellenden, toen de lieer Jan Becrends, kunstcriticus te Ber gen, deze expositie met een kort woord opende. Dit werk van Roggeveen, aldus ving spr. aan heeft zijn eigen bekoring. We staan hier temidden van werken, waarvan dc een voud wel het meest kenmerkend is. Het werk legt getuigenis af van de grootheid en de eenvoudige dingen, welke men in de na tuur aantreft; liet doet een beroep op de ontvankelijkheid van ons eigen hart en ons gemoed wordt erdoor bewogen. Wij zien hier de dagelijkschc dingen, die uitgespro ken worden door een warm vriendenwoord. Het gaat hier om schoonheid en eerlijk heid en daarop moet men z'n werk ook toetsen. En ongetwijfeld kan dit werk dien toets weerstaan. Het werk is van mensche- lijkheid als doordrenkt en dat is een van de tendenties der romantiek. De kunst voortspruitend uit het leven, moet naar het leven worden teruggevoerd. Hier is een leekenschilder aan het werk geweest, maar een leekenschilder die gesproken heeft uit den aandrang van hart en gemoed. En daarom aldus eindigde spr., moeten wij de ontvankelijkheid voor het bcclcl ver diepen. (Applaus). Eenige grepen uit de groote collectie. Inderdaad, deze mensch heeft ons met z'n werk iets te zegen en al hebben wij niet alle stukken kunnen waardeeren, er waren er toch talrijke bij, welke ons bij zonder troffen. Wij weten, dat het werk van Roggeveen pretentieloos is; wij welen ook, dat hij omdat hij daartoe te wei nig gelegenheid heeft te weinig diop-te heeft kunnen leggen in tal van zijn stuk ken. Maar evenzeer is het ons ongevallen, hoe eerlijk en openhartig hij. alles heeft weergegeven, wat z'n oog boeide en hij de moeite waard achtte om vast te leggen. Voor zichzelf en ook voor anderen! Zijn klcurieekeningcn heben ons wel het allermeest bekoord. Wij denken aan de „Fransche Steeg", forsch van opzet en zéér suggestief, en aan „Winter", een ka rakteristiek stuk, waarin hij den juisten toon heeft weten te treffen. Van de aqua rellen achten wij de Ruïnekerk zeer goed geslaagd en noemen wij vooral de Lamo- raalsbrug met de fraaie belichting. Ook dc studies welke Roggeveen te Brugge maakte, waren van een bijzondere bekoring. Andere stukken weer waren te simpel en te vlak om le kunnen boeion. Maar alles tesaauri is het een tentoonstel ling welke ongetwijfeld een bezoek ten- volle waard is. Zij blijft behalve des Zondags geopend tot 23 Juli a.s. van lO— 4 uur. Men verzuime vooral niet, er eens een kijkje te gaan nomen. SCHOOLZWEMMEN. Volksonderwijs geeft het goede voorbeeld. Zooals reeds eerder gemeld, heeft het be stuur van Volksonderwijs gemeend een be drag van f100.te moeten'uittrekken om schoolzwemmen mogelijk te maken voor dc hoogste twee klassen der openbare lagere school. Dit zwemmen vindt plaats Donder dagsmiddags van drie tot vier uur in Pesie's fraaie en voor het doel hij uitstek geschikte Natuurbad aan den Bergcrweg. De kinde ren worden mot de nieuwe autobus van den heer Schalkwijk gebracht en gehaaid. Donderdag j.1. had de eerste les plaats en AVONTUUR VAN TWEE KANO VAARDERS. Zaterdagmiddag hebben een tweetal kano- vaardei's enkele hachelijke oogenblikkcn doorgebracht achter den z.g. Zuidwal van Nieuwedicp, toen zij zich aldaar met een tweepersoons kano bevonden. De jongens waren aldaar aan het visschen en hadden de waarschuwing van een beva ren visscher in den wind geslagen. Ondanks het feit dat er een sterke stroom stond, dat de Z.W. wind aanwakkerde en het water zeer roerig was. Op een gegeven moment is het anker, waaraan het vaartuigje vast lag, gaan slippen en tenslotte schoot liet los. Ten gevolge hiervan kwam men dwars op de golven te liggen en even later sloeg dc kano om. Goede raad was duur. Er was geen mo gelijkheid het scheepje weer recht te krij gen en 't zag er voor de knapen leclijk uit. Vooral toen een van hen een paar golven water binnenkreeg. Gelukkig had de visscher gezien wat er aan dc hand was en door deze werd de schipper van een sleepbootje gewaarschuwd. Dit stoomde full speed naar de plaats waar men liet bootje had zien ontslaan en inder daad bleek dat de jongens zicli nog drij vende hadden kunnen houden. Ze werden aan boord gel rokken en naar Den Helder terug gebracht. Het bleek dat een van hen naar het Marine Hospitaal gebracht moest worden ten einde zich het vele water, dat hij naar binnen gekregen had, te laten uit pompen. Een waarschuwing voor onbevaren kano- ers, zich met deze wankele vaartuigjes zoo weinig mogelijk buitengaats te begeven. LANGENDUK Priesterfeest, Onze plaatsgenoot, dc lieer J. P. Kuilboer, hoopt, op 10 Juli a.s. de heilige priesterwij ding te ontvangen in Atrccht (Frankrijk). Ter gelegenheid van dit heugelijk feit. zal op Zondag 17 Juli aan den Langcndijk een priesterfeest gehouden worden. GENEHMIGUNGEN VOOR TUINBOUW- VROpUCTEN, BESTEMD VOOR UIT VOER NAAR DU ITSCHLAND. Ten aanzien van naar Duitschland te ex porteeren producten, met recht van beta ling over dc clearing, zijn voor verschillen de ervan maximumprijzen vastgesteld. Zoo was op dc tomaten Gcnchmigungcn voor Juni een prijs van f 10 tot f 25 toegestaan. Die prijs was te laag, daar dc vcilingsprijs bijna de notecrine bereikte en er dus voor verpakking, inladingskosten 011 winst voor den exporteur niets zou overblijven. Dit. be- teekende practisch, dat export van tomaten naar Duitschland niet. mogelijk was, op welke omstandigheid het Centraal Bureau uit de veilingen de Duitsche autoriteiten heeft gewezen met het gevolg, dat de maxi mumprijs verhoogd werd tot f 3.».— Zoo moet voortdurend met wakend oog worden gelet op allerlei maatregelen, dio moeilijkheden aan onzen tuinbouw in den weg leggen, vooral met het oog op dc be langen van onzen tuinbouw-export naar Duitschland. De regeering is daarom ver zocht te willen bevorderen, dat, evenals het vorige jaar, een gedeelte van het. derde- kwartaals-bctalingscontingent voor kom kommers, tomaten en bloemkool reeds Jn Juni zou worden uitgegeven. Ook aan dat verzoek is voldaan, zoodat de Juli-Gcneh- migungen nu reeds, kunnen worden uitge geven aan dc Duitsche importeurs, waar door men meer verzekerd is van het op peil blijven der prijzen. Wat de vroege aardappelen betreft, de prijzen daarvan zijn op onze veilingen zoo hoog gebleven, dat export naar Duitschland niet mogelijk was. 'Immers, op de Gcnchmi gungcn voor vroege aardappelen is de maxi- mum-factuurprijs op f 0 bepaald. Wil de exporteur een hem tocgedachle winst m- casseeren, dan kan liij niet meer dan on geveer f 7.70 besteden. Tot nu toe hebben do aardappclkweekers daarvan nog weinig nadeelige gevolgen ondervonden, omdat de prijzen, ondanks onmogelijkheid van ex port. naar Duitschland. hoog ziin gebleven door laten oogst, algeheel gemis aan oude aardappelen en de gunstige omstandigheid, dat voor België, waar groot gebrek aan dit product was, groote hoeveelheden, ongo veer 250 spoorwagens, zijn gekocht. Dit zal tot gevolg hebben, dat dc Juni- Genehmigungen voor vroege aardappelen niet in deze maand zullen zijn uitgeput. Ook dit heeft bet Centraal Bureau der Veilin gen voorzien en op die overweging er bij de bevoegde instanties op aangedrongen, het resteerende van het Juni-contingcnt ook in Juli te mogen gebruiken. ZIJPB Gemeenschappelijk concert. Zaterdagavond werd in den muzicktuin achter de O. L. school een concert gegeven door de zang- en muziekverenigingen uit deze gemeente. Achtereenvolgens traden op de Harmonie „Excelsior", dir. de heer P. Pranger, zangver. „Crescendo", dir. de heer W. Hcspc, zangver. „St. Caecilia", dir. de heer Jac. N. Al, en de zangver. „Soli Deo Gloria", dir. de heer Paul Kok. Het was een avond van waar kunstge not, welke op hoog peil stond. Heel jammer was het, dat de belangstelling voor dezen bijzonder mooien avond zeer gering was. Hot koude weer is hier zeker niet vreemd aan geweest. Schaakmat. Wit—Zwart. Pi'om. Dcgr. 2c klase: C. WitsaneerG. Keppel 1—0 Zomercompetitie: Groep 4: J. Kamper—G. v. Loeuen 10 Groep 5: M. RootjesJn. Ootjers 01 De zevende partij om het kampioenschap van den Langendijk is door J. Klinkcrt met wit gewonnen in 60 zetten. De stand luidt thans als volgt: Dr. J. de Wit VA p.; J. IClinkert VA p. „Hercules" en „Hygiëa". Gisteren werd door een 35-tal adspiranten nog een kleino afstandsmarsch gehouden, n.1. tot. Verlaat en terug langs den Waar- landsdijk en het Zwembad. Het was uitste kend wandelweer. Allen arriveerden weer aan het clublokaal. Aan enkele jongens en meisjes werd het voor de drie wandeltochten beschikbaar ge stelde speldje nog uitgereikt. K.R.O.-collecte. De opbrengst van den K.R.O.-spcldjcsdag in deze gemeente bedroeg f 47. ZUIDSCHARWOÜDE GESLAAGD. De lieer S. Kruier IIz. alhier is tc Alk maar geslaagd voor liet eindexamen van het B. K. Lyceum. Hij behaalde daarbij liet hoogste aantal punlcn en komt daardoor, zijn we goed ingelicht, in aanmerking voor een beurs ter bekostiging van voortgezette studie. OUDKARSPEL. „Caecilia" voor de radio. Naar wij vernemen zullen de verschillende zangvcrecnigingen van den heer Zaal, w.o. ook „Caecilia" alhier op Zondag 17 Juli een concert voor dc radio geven, 'T ZAND. Geslaagd. Voor de akte L. O. slaagde C. Kagcr alhier, die werd opgeleid aan de H. Ludgerus-kweek school te Hilversum. UITGANGSDAG NED. HERV. BREIKRANS Dezer dagen hield dc Ned. Herv. Breikrans haar jaarlijksclien uitgangsdag. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de belvang- selpapicrfabriek van Rath en Doodcheefver te Amsterdam, waarna aldaar een rond vaart door de srraclitcn werd gemaakt. Over Haarlem. Bloemendaal en ÏJmuiden waar juist een groote oceaanstoomcr de sluizen passeerde en daarna langs den duinkant, over Schoorl en Bergen ging het terug. Men kan op een goed geslaagden dag terugzien. W1ER1NGF.N OOSTERLAND SCHOOLREISJE O.L.S. Zoo was Vrijdag de groote dag weer aan gebroken. Met twee bussen werd 's morgens om half zeven de reis aanvaard. Na een voorspoedige tocht via Hoorn, Edam en Monnikendam werd de hoofdstad bereikt- Al lereerst werd met een watertram een jircttige en leerzam*» t^"ht gemaakt over l>r,t LT en door dc mooie Amsterdamsche grach ten. Daarna werd een bezoek gebracht aan Artis. waar de kinderen eerst genoten van bet. voederen der zeeleeuwen. Vervolgens word een rondgang langs de andere dieren gemaakt. In bet Aquarium wekten de sier lijke waterbewoners dc onrechte bewonde ring van allen op. terwijl ook Heimans' diorama (het mooie duinlandschap) aan dachtig bekeken werd. Toen werd de terug tocht aanvaard. Nu ging het via Haarlem eerst nog naar het natuurbad Velscrcnd, waar een druk gebruik werd gemaakt van de diverse spechverktuigen. Nadat daarvan voldoende genoten was. werden de bussen weer opgezocht en tenslotte werd onder vroolijk gejuich Oosterland weer bereikt. Het was een mooie dag geweest. WIERINGERMEER CONGRESSISTEN OP BEZOEK. Ter gelegenheid van liet groote a.s. inter nationale aardrijkskundig congres, dat van 18 tot 28 Juli te Amsterdam in het kolo niaal instituut wordt gehouden, zullen voor de congressisten een zestal meerdaagsche excursies worden georganiseerd. Zoo zullen o.a. een groen congressisten een bezoek brengen aan de voormalige Zuiderzee (2930 Juli) onder leiding van "Ir. S. Smeding, voorzoover liet de Wierin- germecr betreft en aan dc indijking en drootrleggingswerken, onder leiding van Ir. Schijthuis, ingenieur der Zuiderzeewerken. AFSCHEIDSAVOND FAM. SMIT VAN VLIET. De fam. Smit-Van Vliet, eigenares en ex- ploitantc van Hotel Smit alhier, die, zoo- als bekend, naar Berg en Dal vertrekt, bood haar clientèle Zaterdag een afscheidsavond aan. waan'oor zij liet revuegezelschap Alex d« ^feester ïmd go.en<»'>«»'*'»rd. Het werd een vroolijke avond, waartoe dc revue-artisten Piet Köhbergen, Annio van Aalten niet weinig bijdroegen. Voor balmuziek zorgde het Amstcrdam- schc orkest onder leiding van den lieer van Laar. 1 Juli a.s. komt de hoer D. Smit, Medern- blik, de fam. Smit-Van Vliet vervangen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5