Plaatselijk Nieuws. DE CITADEL Meisjesschool-Bergen [Als vee verkocht, als beesten behandeld afwezig. Roosjes Succes Int' Notaris G. LEEUW Uw vacantie MOET prettig zijn Eau de Cologne 6 6 Juli 6 Ju! JZEN Vijf en zeventig jaar geleden schafte Nederland de slavernij In de West at EN DE SLAVEN KOCHTEN SCHOENEN, ALS TEEKEN VAN HUN NIEUWE WAAR DIGHEID. Wie het ontroerende boek van Harriet Beecher Stowe „De Neger hut van Oom Tom" heeft gelezen, en Wje heeft dit niet? kan zich niet' voorstellen dat de menschontcerende slavernij tot toe standen leidde, als in dat grootsche werk beschreven En toch is het gisteren pas 75 jaar geleden geweest, dat Nederland als een der laatste koloniseerende mogendheden, welke de vrijheid gaf aan menschelljke wezens, die als veo verkocht en als beesten behandeld werden, de sla vernij afschafte Er zijn maar weinig voormalige slaven iu de West in leven, zegt de N.R.Crt., maar onder de bevolking van onze toen- malige koloniën, welke nu deelen van het i Koninkrijk der Nederlanden zijn, leeft de herinnering aan deze vrccselijke tijden nog altijd voort. De sporen der slavernij zijn 1 .voorzeker nog niet uitgewischt. Met de emancipatie deed ons land eerher stel en daarna heeft het getracht, meer dan cenig land. voor de vroegere slaven te doen wat mogelijk was en deze op te heffen, I krachtig gesteund door den arbeid der Evangelische Broedergemeente en de Roomsch-Katholieke missie. Een halve eeuw achter bif En geland was Nederland, immers Groot-Brittannië schafte reeds in 1833 de slavernij af. De geschiedenis der slavernij in Suriname is voor een aanzienlijk deel de geschiede- rachl dei' kolonie zelve sedert de eerste vesti ging tot 1863. Wel was in 1808 aan den sla- venhandel onder Britsch bestuur een einde der gekomen, maar de clandestiene slavenaan- voer had nog tot 1814 plaats toen Neder land dezen verbood en in 1818 met Groot- Brittanje een tractaat tot wering ervan ange-f sloot. een Door de mishandeling der slaven waren doe. duizenden in de bosschen van Suriname ge- vlucht (marrons) om zich aan de wreede I behandeling te onttrekken. Een nieuwe volks stam de Boschnegers, leeft door raam kt v l hei gen it hc gesel dik en I het aai door .Iers iDCStl •Allo- voor iav< smonl L een1 Duit» e ar-, -een- te tonen n er I één Bo de n en 32 uit l jke de r de k vandl ig 1* lerij. krij be- i n 31 in ard, vel f lal 1 uspici reëisc bevon an B het! gulden was ook niet genoeg, maar 300 moe ten zij accepteeren. Slaven zijn er nu niet meer. Hiermede bedoelde men, dat de slaven houders niet tevreden waren met 500 gul den als afkoopsom van slaven, die zich vrij wilden koopen,' ook f600 te weinig vonden, maar nu verplicht waren met f 300 genoegen te nemen. Zij kochten schoenen. Geen wanklank werd vernomen en militai re patrouilles bleken overbodig. Alles bleef rustig. Alleen de schoenwinkels beleefden bijzondere drukte, waar de menschen, die tot nu toe als slaven op bloote voeten had den moeten loopen, schoenen gingen koopen als uiterlijk teeken van hun jonge vrijheid. Een deputatie van vrijverklaarden begaf zich naar den gouverneur om dank te be tuigen voor het verkregen geluk, waarbij de geëmancipeerde Lodewijk Schoffel het woord voerde. Gouverneur van Lansberge vermaan de hen met nadruk zich de geschonken vrij heid waardig te maken door arbeidzaamheid, braafheid en zedelijkheid en een rustig, vre delievend gedrag. De geliefde landvoogd werd met bloemen bestrooid; palmtakken werden om zijn hoofd geslingerd en bloem kransen voor zijn voeten gelegd. Tien jaren na de vrijverklaring hield het tienjarige staatstoezicht op en kondigden 21 kanonschoten aan, dat de vrijverklaarden met icderen burger in de kolonie waren ge lijkgesteld en van nu af gelijke rechten als vrijgeborenen hadden. was er door ontslaan met nieuwe taal, het Ncger-Engelsch. Kostbare expedities had men in Suriname bijna twee eeuwen moe ten uitrusten, leven en eigendommen wer den bedreigd, totdat deze menschen bevre digd werden. Gemakkelijk was de wet voor de invrij heidstelling der slaven niet tot stand geko men. Een stroom van pamfletten, tijdschrift-, cn krantenartikelen was aan de indiening voorafgegaan. Voor de gevolgen was men bevreesd; de inecningen waren verdeeld. De emancipatie beschouwde men als een aanslag op de voornaamste bron van .wel vaart, den landbouw, door gemis aan werk krachten. In 1857 werd de wet ingediend, nadat staatscommissies adviezen hadden uitgebracht. De tegemoetkoming aan sla- veneigenaren kwam het moederland op bij na f 12 millioen te staan. De dag der vrijheid brak aan. op 1 Juli 1863 en toen de zon haar eerste stralen op het door de natuur zoo gezegen de Suriname deed schijnen, waar op den ar beid evenwel geen zegen heeft gerust, ont vingen 33.621 menschen, die in slavernij ge boren waren, den grooten schat der vrijheid. 0p Curagao waren het er 6754, op Bonaire 758. op Aruba 480, op St. Eustatius 1087, op Saba 700 cn op St. Maarten 1878. De gewichtige en veel omvattende taak van de voorbereiding en uitvoering van de vrijverklaring der slaven berustte in Suri- nanie aan den gouverneru Reinhard van Lansberge, een kalm, bezadigd mensch, die dett bijnaam van Vader van Lansberge di'ocg, was de aangename taak weggelegd bij de afkondiging der wet op 3 Öctober 1862, aan de slaven het heuglijke nieuws mede te deelen, dat weldra de wreede ban den der slavernij voor goed verbroken zouden worden. Den 20sten daarna verleen de hij amnestie aan weggeloopen slaven. Om zes uur des morgens deden 21 kanonschoten van het fort Zeelan- dia konde, dat 33.626 menschen in naam des Konings, Willem den Der den, de vrijheid hadden ontvangen, Van het gouvernementshotel, de openbare en particuliere gebouwen en de schepen op de reede wapper de de driekleur. Met feestgejubel trokken de vrijverklaarden langs de straten, dank aan den Koning betuigend, voor wien men 'n halve eeuw na deze maatschappelijke omwenteling, in 19J3 bij het gouden jubileum, een borstbeeld zou onthul len in het frontespiece van het ge bouw der administratie van finan ciën, Willem den Derden, wiens naam nog in dankbaarheid voortleeft Dij het nageslacht. De geëmancipeerden zongen daarbij met palmgejubel het karakteristieke liedje: Eerste Juli keti kotti; Vefie hondró dem no wani, Sieksi hondró a no nóó; Ma drie hondró dem moese teki, Katibo no dé moro. Wat beteekent: Op den lsten Juli is de slavenketen v... proken. 500 gulden yerkoos men niet, 600 HET AUTO-ONGELUK BIJ GROOTEWAL. Omtrent het auto-ongeluk, dat Dinsdag- vond op het kruispunt Nieuwe Provinciale weg—Lolleweg is gebeurd, kunnen we nog melden,* dat gistermorgen om tien uur door gemeenteveldwachter van Haren eenige si tuatie-foto's zijn gemaakt, waarna de vrachtauto's zijn vrijgegeven. Al vlug ar riveerde de kraanwagen van de fa. De Moor uit Schagerbrug, welke de melkwagen van de „Crema" begon te lichten. Met dit kar wei was men om half twaalf gereed. In den loop van den middag werd ook de zeer zwaar beschadigde grintwagen op het droge gebracht. Hiervoor heeft de fa. Met uit Alk maar zorg gedragen. Bij het verhoor heeft de chauffeur van de „Crema", Duinker, verklaard, dat hij bij de kruising „niets heeft gezien". Hoe dat mogelijk is, valt moeilijk te begrijpen. In ieder geval moet het onverantwoordelijk worden geacht, om met een dergelijke snel heid als waarmede Duinker reed, een kruis punt te passeeren. Overigens is dit reeds het derde of vierde ongeluk van ecnig formaat, waarbij deze chauffeur direct is betrokken geweest en het verwonderlijke is, dat hij noe altijdzoo goed als geen letsel heeft opgeloopem Ten slotte zij nog vermeld, dat de grint wagen niet werd bestuurd door den heer H. Schot te Oudorp, maar door den heer van Vliet, aldaar. TENTOONSTELLING VAN HET WERK DER LEERLINGEN VAN DE LAND- BOUWHUISHOUDSCHOOL. Gisteren werd in het gebouw van de Landbouwhuishoudschool het werk ten toongesteld van de leerlingen dezer school. Ieder was welkom en er is door de dames bezoeksters tevens een druk gebruik ge maakt van de uitnoodiging om. ook de in richting van het gebouw te bekijken. Welwillend voorgelicht door de directrice, mej. Piet, een leerares en enkele leerlin gen, werden de belangstellenden langs alle stands geleid en de noodige explicaties ge geven. Alles was door de leerlingen zelf aardig ingericht en overzichtelijk uitge stald en hier cn daar, zooals in de keuken met aardig teekenwerk, toegelicht ter ver duidelijking van de practische mogelijkhe den op bepaald gebied. Op de eerste verdieping kon men de af- dceling fraaie handwerken bewonderen, evenals het werk van de eerste klasse wat betreft het maken van ondergoed, het ver stellen van allerlei kleedingstukken, het van „oud-nieuw" maken, waarin de moge lijkheden zeer uitgebreid bleken. Kraagjes, portemonnaie's, hoedjes, schoentjes, enz., te veel om op te noemen, alles is op soms zeer kunstzinnige wijze van oude hoeden te maken. Ook toont de le klasse daar wat zij presteert op het gebied van eenvoudig breiwerk, kou sen stoppen enz. Verder het maken van overalls, overhemden, breien van kussens, vloerkleedjes van dweilstof, alles naar eigen ontwerpen. O.a. hingen er eenige tafellakens en dek- servetten van oud zuiver linnen, gemaakt uit beddelakens nog van over-grootmoeders tijd. Op de babyafdeeling zagen wij fröbelwerk, gemaakt door de tweede klasse, teneinde deze aanstaande huismoeders alvast te gewen nen aan knutselwerk voor onderrichting van hun toekomstige pupillen. Ook zagen wij leuk werk van deze klasse, die van oude lapjes zelfs een schilderij had vervaardigd. Zuinigheid wordt de leerlingen zeker in geprent. Het mooie werk wordt echter zeker niet vergeten en zoo zagen wij dressoirloopers, theemutsen en boekomslagen, die van ar tistieke zin getuigden. Wat een aardig idéé om door die twee ge dekte taféls eens te laten zien hoe zonder meer kosten een aantrekkelijke sfeer in het huisgezin kan worden geschapen. Op de eene tafel, zonder èenige zorg schalen en schotels neergezet en op de andere alles keu rig gerangschikt en geordend. Een stille ven, dat zonder commentaar de aard der huisvrouw demonstreei'de. Ook de afdeeling kinderverzorging en op voeding is de moeite van het bezichtigen waard en toont meer dan iets andere met welk een ernstige toewijding het jonge meis- IN PLAATS VAN KAARTEN Geboren: Klaartje Loulina, Dochter van J. BREEBAART. J. H. BREEBAART— Groot. Winkel, 6 Juli 1938. Voor de vele blijken van be langstelling bij de geboorte van ons Zoontje ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. T. v. d. KLOOSTER— Keetman. G. v. d. KLOOSTER. Kreil, Barsingerhorn, Juli 1938. Alkmaar Gevraagd: Een flink DAGMEISJE, J. G. BARNEVELD, Rensgars, Schagcn. hebben steeds te Den Helder deelt mede: dat hij onder zijn berusting heeft genomen de minuten, registers en repertoria van de te Den Helder standplaats gehad hebbende Notarissen C. Stammes, C. J. Baas en J. W. J. Schreuder; en dat hij kantoor zal houden: voorloopig Helden der Zeeplein nr. 3, na 1 Augustus 1938: Kerkgracht no 14. Telefoon nr. 25 Kantooruren :9—12,11^5, Zaterdags 91 door Dr. A. J. CRONTN. De meest gelezen Roman van dezen tijd. Een zeldzaam boeiend boek, waarin op een PrltQ f 4 50 machtige wijze de levensloop van een me- 4 dicus wordt geteekend in zijn strijd om het lijden van de menschheid te verzachten. Boekhandel Trapman Schagen t Uw vrije dagen die enkele, die U maar heeft in 'n heel jaar van werken Uw vacantie möèt prettig zijn! 't Moeten lange, heerlijke dagen zijn zonder de moeheid, die een ongewoon-volle dag meestal geeft. Zonder last van stof en zonder lusteloosheid. Uw reiskameraad dat moet 'n flacon Eau de Cologne Boldoot zijn. Zoo'n flacon vol geurige verkwikking, waarvan enkele druppels U al nieuwe energfê geven. Bet Uw slapen en Uw polsen met 'n paar druppels Eau de Cologne Boldooten U wordt een mensch, die een héérlijke vacantie beleeft! Impériale vanaf 25 ets. Véritable vanaf 20 ets. NEDERIANDSCH FABRIKAAT. je hier voor haar komende taak wordt voor bereid•-- aor. Niet het-minst droeg ter versterking van* dezen indruk bij de ruime, fraaie keuken, waar orde en reinheid de scepter zwaaiden. De beide coucurrccrcnde verwarmings bronnen, elcctriscli en gas, stonden hier zus terlijk naast elkaar. Hier wordt ook het onderwijs in de huis houdkunde gegeven. Aardige voorbeelden van behandeling der fijne, zoowel als dér gezinswasch trokken de aandacht. Onze vriendelijke geleidster vertelde nog dat ook de algemeene ontwikkeling niet wordt vergeten en o.a. ook onderwijs wordt gegeven in natuurkunde, scheikunde, land en tuinbouw- en lager onderwijs, alsmede in de vierde klasse nog boekhouden cn zuivel bereiding. Het is verheugend dat het onderwijs aan deze school zoo gewaardeerd woxclL De nieuwe aangifte is nl. zoo groot, dat waarschijnlijk tot splitsing .van de eerste klasse moet worden overgegaan. Na het bezichtigen van deze fraaie ten toonstelling verwondert ons deze toevloed van leerlingen in het geheel niet. De oplei ding lijkt ons voor de aanstaande huismoe der een ideale cn het werk dat door de ver- eeniging voor landbouwhuishoudonderwijs wordt gedaan, van. een mooie sociale 'strek king, waarvan gezin cn maatschappij onge twijfeld zullen profiteeren. 5-jar. cursus. Algemeen ontwikkeling en voorbereiding tot div. speciaal vrouwelijke beroepen. Opleiding Mulo-dipl. en school- dipl. Kosteloos'vervoer der 1.1. Alkmaar- Bergen v.v. per schoolbus,, aansluitend op treinen. Gelegenheid tot koffiedrinken op school onder toezicht. Aangifte 1.1. dagelijks tot 15 Juli, Prospec tus op aanvrage. Telefoon 2591. Uit onze omgeving LANGENDUR DE LOONEN IN DEN PROEFPOLDER VAN HET GEESTMERAMBACHT. Vragen aan Ged. Staten, Het lid van Prov. Staten, de heer Beuze- maker (C.P.N.) heeft de volgende vragen gesteld aan Ged. Staten: 1. Hebben Ged. Staten kennis genomen van het feit, dat ongeacht, dat het basis uurloon bij de werken in het Gecstmer- ambacht thans door de betrokken arbeiders gehaald kan worden, deze arbeiders met dit loon toch nog steeds aan den zeer lagen kant blijven en niet in staat, zijn met hun gezinnen eenigszins rond te komen? 2. Hebben Ged. Staten in .verband hier mede reeds uitvoering gegeven aan hun toe zegging in de zomer-zitting, over de basis- uurloonen bij deze wex-ken met de regeexing besprekingen te voeren, teneinde een ver- hooging tot stand te brengen? 3. Zoo ja, kunnen Ged. Staten dan reeds mededeelen wat de uitslag van deze be sprekingen is geweest? dt" DRAAIHARTIGHEID. In vefscfteldene-'perceelen kool wón naar wij vernemen, de drahihartigheid ge- coustateei'd. Hoe -ernstig de aantasting is'tm of ook de bespoten planten aangetast zijn, js ons niet bekend. De eerste witte kool. De vroege witte kool is dit jaar al zeer spoedig klaar. Te Noordscharwoude koxnen de laatste dagen al eenige partijtjes aan de veiling. Het wordt zoo ongeveer elk jaar vroeger, hoewel het verschil met verleden jaar slechts enkele dagen was. OUDKARSPEL. Uitbetaling tuinderssteun. Naar wij vernemen heeft dezer dagen de eerste voorloopige uilbetaling plaats gehad van den tuinderssteun over het tijdvak van 1 Juni tot 2 Juli. Aan 20 tuinders word over deze 5 weken een uitkeering verstrekt tot een totaal be-^ drag van ongeveer f 300.—. De uitkeerin- gen varieeren van f 0.6S—f 4.69 per weck. VERGADERING DER BANNE. Gistermiddag werd in hetl okaal van den heer C. Vis een vergadei'ing gelioxiden van bestuur en hoofdingelanden van de banne Oudkarspel. Voorzitter de heer Jb. Kroon Jbz. opende de vei'gadering met welkom, in het bijzon der tot de vertegcnwooi'digers van de pers, die voor het eerst deze vex'gadering bijwonen. Voorzitter deelde mede, dat de heer But- ter wegens ziekte afwezig is. Voorzitter hoop te, dat de heer Buttcr spoedig hersteld mocht zijn. Daarna las de secretaris, de heer J. Schrie- ken de notulen voor, welke zonder op- of aanmerkingen wex'den goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat vier plaatsen zijn uitgediept. Men wil het hier voorloopig bij laten. Wat de kroosopruiming aangaat, geze schiet nog niet erg op. Het loopt niet zoo vlug als wij hadden gedacht. Was eerst de gedachte dat 95 der kosfen v:. rijksreke ning zouden komen, thans wordt gespx-oken van S0 Men heeft den minister vex-zocht, deze kroosopruiming in werkverschaffing toe te staan. De Minister moet nog advies ontvangen van de Heidemaatschappij. Zoo doende moet men nog een onderhoud heb ben met de Heidemaatschappij. Het duurt dus nog wel eenigen tijd. Van het Px-ov. Bestuur was bericht ont vangen, dat de wijziging van het bijz. Regle ment is goedgekeurd. Eenige circulaires t.a.v. het nieuwe Regle ment werden voox'gelezen. Thans bestaat voor de eigenax-en, die minder dan f 0.25 om slag per jaar betalen, de gelegenheid, de ze omslag af te koopen. Goedkeüx'ing was ontvangen op het besluit tot vei'koop van onroci'end goed. Men besloot "de opbrengst van dit oni'oercnd goed tc be leggen bij de Rijkspostspaai'bank. Van den Hoofdingenieui'-dii'ccteur wax-en de koopakten van deze perceclen ontvangen. Deze zullen geteekend teruggezondenwor- den. De Px-ov. Waterstaat berichtte dat voor de te vervaardigen kaart van de banne op de medewex-king van dien dienst kan worden gex-ekend. Deze medewex-king wordt koste loos verleend. Hierna werd de rekening over het jaar 1937 nagezien. De penningmeester, de heer G. Prijs, werd gedechargeerd. De rekening sloot "op een totaal aan ont vangsten van f9404.4S, uitgaven f9358.10, voordeelig saldo f46.38. Er is nog te vorde ren aan omslagen een bedrag van ruim f400. Dit was aan liet begin van het boek jaar f800,- zoodat het iets beter woi'dt. Vervolgens was aan de ox-dc de behande ling van de begx-ooting 1938. Vooi-z. deelde mede. dat het bestuur voorstelt, de omslag te vex-hoogen met f 1.per H.A., in vel band met eenige vexwachte hoogex-e bijdra gen aan het Ambacht Westfx-iesland en het Geestinex-ambaeht iO. en M.) en de kosten van kroosopi-uiming, enz. De ontvangsten wei-den geraamd op een bedx-ag van f 10615.99, de uitgaven op f9748.47, zoodat het vci'moedelijk batig sal do f867.52 zal zijn. Deze begrooting werd zonder besprekingen aldus vastgesteld. N. a. v. de post bijdrage aan het Hoog- hcemi'aadschap deelde Vooi'z. mede, een on- dei'höud te hebben gehad met den secreta- ris van het Hoogheemraadschap. Hierin is hem gebleken, dat de lasten van pailicu- liere eigendommen wel vex-laagd zijn, doch dat de bannebijdragen niet zullen worden vex-laagd. Wanneer wij betalen moesten wat noodig was, dan zou de bijdx-agc heel wat hooger zijn. Dit is echter door de toevoe ging van mcerdex-e groote gemeenten aan het heffingsgebied van het Hoogheemraad schap niet noodig. De politievel-ordening voor de banne, wel ke opnieuw is samengesteld, werd na voor lezing aldus vastgesteld en zal aan Ged. Staten ter goedkeuring worden toegezonden. De rondvraag leverde niets op; sluiting volgde. ALKMAAR Toelating R.K. Lyceum. Tot de eerste klasse van het R.K. Lyceum alhier werden o.m. toegelaten J. Jak te Heerhugowaard, C. Koning te Anna Pau- lowna en Jb. Schmidt te Bergen. L. W. Russcher. f Alhier is overleden de heer L. W. Russcher, gedurende vele jaren een px-ominente figuur op ondenvijsgebied. Tot 1926 het jaar, waai-in deze instelling overbodig werd door de vestiging van een Rijkskweekschool was hij ook directeur van de gemeentelijke normaallessen. BERGEN De MeisjesschooL Gaarne vestigen we even de aandacht op de in dit nummer voorkomende adverten tie der Meisjesschool te Bergen. Tijdige aangifte van leerlingen vóór 1 Juli zal zeer op prijs gesteld worden. Het vorige jaar werden pas tegen September nog zoo veel leerlingen aangegeven, dat, het school bestuur voor onverwachte moeilijkheden kwam te staan, wat de schoolx-uimte betreft en die ook niet meer voor de hexwatting der lessen op te lossen waren. ZIJPE Ontheffing wegenreglement. Ged. Staten hebben wederom toestemming gegeven door het verleenen van de vex-- eischte ontheffing ingevolge het Wegehxe- glement Noordholland voor het houden van de kermissen cn het daartoe plaatsen van kramen en tenten te Schagerbrug en St. Maai-tensbrug, resp. op den Schagerweg en den St. Maartenswcg. SCHAGERBRUG. De kermis. De kermis zal alhier dit jaar worden ge houden op'11, 12 en 13 Septexnber.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3