oeren, die Uitgemolken orden 'en goede sigaar, Is belooning voor 'e commissarissen uim voldoendel Als U „Mijnhardtjes" vraagt, dan oss Een ijzig stilzwijgen >nderdag 7 Juli 1938 Tweede blad Een „verschrik- kelijke"zaak wordt beëindigd De vergadering van deelhebbers in de Veehouders Onderlinge besluit de liquidatie te beëindigen. Felle woorden aan het adres van den ge schorsten liquidateur Henri Eecen, die met algemeene stemmen wordt ontslagen. Accountant Elfring nam de beenen Veel zou er over bestuur en leiding te zeggen zijn, maar de vergadering zegt niets. Mr. C. P. Eecen tot liqui dateur benoemd. Drie en dertig leden van de Onderlinge Waarborg maatschappij „Veehouders Onderlinge", waren gistermor gen naar Haarlem gekomen, om deel te nemen aan de besprekingen over eventueele liquidatie der maatschap pij en het verleenen van ontslag aan den geschorsten li quidateur, den heer Henri Eecen. Men zal zich herinneren ,dat wij indertijd twee arti kelen aan deze zaak wijdden, waarin wij aantoonden, dat de commissarissen, de advocaat wijlen Mr. W. C. Bosman en de liquidateur tegenover de boeren schrome lijk hun plicht hadden verzaakt, zoodat met recht van „boeren die uitgemolken werden" kon worden gesproken. De vergadering, welke gisteren in café Brinkmann te Haarlem werd gehouden, stond onder leiding van den heer Jb. Halff, waarnemend voorzitter. In een circulaire had het college van Commisarissen, belast met het toe zicht op de liquidatie, den leden geadviseerd de liquida tie te beëindigen en had speciaal die leden uitgenoodigd die den derden omslag hadden betaald, d.w.z. geheel aan hun verplichtingen hebben voldaan, omdat het van hun stem grootendeels zou afhangen, of de liquidatie zal wor den voortgezet of onder verdeeling van het eventueele, zij het dan ook geringe overschot, kan worden beëindigd. De geschorste liquidateur was niet aanwezig, eventriiii als zijn gemachtigde, de accountant Elffring, die enkele com missarissen justitieel had aangeklaagd. pc heer Halff heet in zijn openingswoord jeciaal welkom de heer C. P. Eecen, den Iphtskuhdige, alsmede de verslaggever van ISchaver Courant. (Ons blad is le eenige fent, die vanzelfsprekend ook dezen dag in deze geruchtmakende zaak, waarbij ïke groote agrarische belangen in het fel zijn, de noodigc aandacht besteedt. De !|dere bladen schitterden door afwezig- fd). "De heer Mr. Eecen leest de notulen van de ei'iiadcring van 2 September 1920! welke on- fe'aiulcrd worden goedgekeurd, hij geeft vervolgens een toelichting. De liquidatie durt nu IS jaar, het verloop is vergoten, daarom gaat spr. de geschiedenis pa. In 1913 opgericht, had de V. O. de eer ste jaren een rustige ontwikkeling. In 1919 kwam de crisis door een mond- en klauw- zeerepidemie, de betalingsmoeilijkheden kwamen, Het strekt den deelnemers niet tot eer, dat toen de epidemie was afgcloopen, vele leden niet meer te vinden waren, voor het betalen van den toen noodige hoogen omslag. De zaak kwam in handen van Mr. Bosman, WS die vele processen voerde, vooral in de om- Scv'nS van Dordrecht. Het was een lang- Te dungc geschiedenis. Niet altijd werd de i ont vankei ijk verklaard, de Dordt- pene rechtbank stelde zich o.a. op het stand- punt, dat cr scheidslieden moesten komen. boerenbonden hielden zich afzijdig. Deze waren niet te vinden. Ook de hoogste instan- xies bleven volhouden, dat de V. O. niet ont vankelijk was in haar vorderingen en wei gerden elke medewerking. Zelfs is een proce- ?ur® gevoerd voor het verkrijgen van arbi- pS- Eindelijk is een vordering toegewezen. 1933 kwam er een vonis, er is van deerd! °VGr G^n vor(*er*n£ geproce- Kosten liepen echter op, in 1924 was een tweede, in 1929 een derde omslag noodig. In 1930 kwamen er moeilijkheden tusschen commissa- rtssen en Mr. Bosman eenerzijds en den liquidateur anderzijds. De laatste Bal Mr. Bosman tenslotte algemeene machtiging. Dit was echter maar een tijdelijke wapenstilstand, kwamen er ettelijke circulaires. ho„' ,.W?rd het salaris van den liquidateur «ens Vfr "t»°Ct' 103:1 *in« hii fai,,ict- Vo1- j- "osman moest de liquidateur j t 'enSevolgc aftreden. De liquidateur was dat mcde nict eens en het gevolg was, I acountant Elfring op de proppen Tnlm?1' (licn, de keer Henri Eecen een alge- booo .n!acktiging gaf. Accountant Elfring Ion vi' n'ct onhetuigd gelaten, heeft vel- j> esclireven en ve'e circulaires ver- •«»o„ ?,00tlat Mr. Bosman, die zeer werd H?„g en' 1ensl°lte in 1934 tot dagvaar- m'ng Vt\11 ('cn ^uidateur Henri Eecen over- J!rZ-e kwam toen, vergezeld van den iv in IR °P sPr- kantoor en vroeg zijn ,215lkundige hulp contra Mr. Bosman. Hoc- ei ae liquidateur, de heer Henri Eecen on machtig was het gebruikelijke voorschot te betalen, nam spr. de zaak ook al omdat de heer Henri Eecen familie van spr. is, op zich. Echter voor alles zei spr: Elfring moet eruit, dat is niet zoo'n brave, aldus spr. en niet dezen wilde hij onder geen beding in zee gaan. De zaak was verre van eenvoudig. Wel had Mr. Bosman een en an der goed voorbereid, maar de recht spraak had zich op betreiiende pun ten gewijzigd en er waren tallooze juridische moeilijkheden. Spr. moest natuurlijk alle cijfers weten, maar er was geen behoorlijke boekhou ding en de rechtbanken werkten nog steeds le gen. Op spr.'s voorstel heeft toen het ac countantskantoor Kramer en Lokhorst een gedegen rapport samengesteld. De liquidateur erkende dat rap port niet, wendde zich weer van spr. af en gaf opnieuw een vol macht aan den beer Elfring. Do heeren gingen zoover, dat zij spr. Mr. Eecen dus ontslag aanzeg den. Als advocaat had spr. hier niets op tegen, want de room was toch al van de melk. Het bestuur wilde echter perse dat spr. aanbleef. De heer Elfring, die over veel cijfers beschikte, stelde deze beschikbaar voor de redactie van de Schager Courant, die het bekende felle artikel schreef, waar in commissarissen, advocaat en liquidateur van alles en nog wat vérweten werd. (De heer Mr. Eecen is hier abuis. Wel zijn ons de cijfers ter besohiking gesteld, maar niet door den beer Elfring. Bed.) Het accountantsrapport bracht echter veel klaarheid. Thans staat de zaak zoo: a. De liquidateur is geschorst. b. Er is een klein voordeelig saldo. Inmiddels hebben de heeren Henri Eecen en Elfring een serie klachten ingediend wegens verduistering enz. enz. tegen spr., Mr. Eecen en anderen. „Maak er in Godsnaam een eind aan" vraagt de officier van justitie, die er ook geen gat meer in ziet. Omgekeerd zijn er vele grieven tegen den liquidateur IIcnri Eecen. Deze heeft o.a. enkele betalingen niet verantwoord en er zijn ook an dere dingen, waardoor spr. hem den nijper op de staart kan zetten. Aller eerst stelt spr. daarom voor den door het bestuur geschorsten liqui dateur, den heer Henri Eecen, te ontslaanl DE UITGEMOLKEN BOEREN AAN HET WOORD. De heer Paardekoper (Oegstgeest) zegt een van de slachtofers te zijn, die nog een gedeelte moeten betalen. Spr. acht het on juist als Mr. Eecen zegt, dat bet den deel nemers niet tot eer strekte, dat ze in 1923 niet betalen wilden. Reeds toen vertrouw den ze de zaak niet meer. Het was toen reeds een vuile wasch, maar spr. wil verwijten en scheldwoorden achterwege laten, al zou hij deze wel wil len uiten! Spr. is sterk vóór beëindigen. Het is te gek dat een zaak zoolang loopt. Zoolang Henri Eecen leeft, zal men moe ten liquideeren, want wat binnengehaald moet worden zal men door procedures slechts betaald krijgen. Het kan wel wéér 10 jaar duren. De enige weg is: Zet er een schrap onder] Spr. ondersteunt, van harte daarom het be stuursvoorstel. (Applaus). Op een vraag van den heer Klerk (Stom- petoren) zegt Mr. Eecen, dat den heer Hen ri Eecen in 1930 een vast bedrag van f 15000.is toegekend, waarmede zijn aan spraken vervallen zouden zijn. De heer Henri Eecen bestrijdt dit echter nou steeds. Een der aanwezigen vraagt of het noodig is den heer Henri Eecen nog aan zijn eindje te brengen. Stemmen: Laat hem maar zijn natuur lijken dood sterven! De lieer Berckel vraagt hoe groot het be drag is, wat de heer Henri Eecen niet heeft verantwoord. Mr. Eecen: Driehonderd gulden. Behalve de knijper, die wc nog hebben. De heer Paardekoopcr: Gefeliciteerd. De heer Berckel vraagt dan of de ge schorste liquidateur, de heer Henri Eecen wel behoorlijk in staat is gesteld zich te ver dedigen. Mr. Eecen: Hij heeft een uitnoodiging voor deze vergadering gehad en is niet versche nen. Een stem: Hij voelde nattigheid. (Hilari teit). Waarom neemt de immer agres sieve en recalcitrante heer El fring plotseling de beenen? Op een vraag, waarom de heer Elfring er eigenlijk niet is, leest voorzitter een schriftelijke verklaring van dezen heer voor, welke ongeveer als volgt luidt: „Ondergeteekcnde Jacobus Hermanus Elfring. accountant te Bergen, N.H., ver klaart bij deze, zich geheel uit de zaken der Veehoudersondcrlinge te hebben te ruggetrokken, en niet op de vergadering van 6 Juli 1938 te Haarlem te zullen ver schijnen. Stemmen: Hij neemt ook de beenen! (Ge lach). (Hier rijst de vraag, waarom de immer strijdlustige, recalcitrante heer Elfring, die tot voor kort hemel en aarde bewoog de ver meende vordering van den heer Hënri Eecen en daarmede tegelijkertijd zijn groote „sa- laris'vordcring, binnen te krijgen, zoo plot seling van verdere actie afziet. Wij kunnen voetstoots niet aannemen, dat dit „zoomaar" is gegaan en gclooven ook wel dat menige ingewijde zich zal afvragen over welke- „wondermiddelen" Mr. Eecen beschikt, om „Ko" ineens alle liefde voor de benadeelde boeren en hun geld te doen verliezen! (Red. Sch. Crt.) Met algemeene stemmen (twee blanco) wordt vervolgens besloten den heer Henri Eecen als liquidateur te ontslaan. Luid applaus gaat op, als de uitslag van de stemming be kend wordt gemaakt. Voorstel beëindiging liquidatie. Ter toelichting dicne, dat de baten thans de schulden overtreffen. In kas is een be drag van ongeveer f G.523.91, waartegenover slaan eenige kosten, o.a. van loopende pro cedures, vordering van Commissarissen, wel ke sinds jaren geen vergoeding van reis- en verblijfkosten en presentiegeld hebben ge had. Betaald: Onbetaald: 149 leden hebben don 3-den omslag ten volle betaald, totaal f 25.S5G.10 f 25 leden hebben ge deeltelijk betaald f 1.945.65 f 2.092,25 174 leden hebben nog niets betaald f 27.632.— f 27.S01.75 f 29.721.25 Van de leden, die nog niets betaald hebben zijn er 39 overleden met. een te betalen bedrag van f 5.869.30 13 leden ziin niet meer te vinden f 2.016.20 11 leden zijn insolvent f 2.008.50 4 leden in proces f 2.028.40 67 leden met een te betalen bedrag van totaal f 11.922.40 Nog te vorderen van 107 leden f 27.632.00 f 11.922.40 f 15.709.60. Mr. Eecen adviseert tot beëindiging. Naar alle waarschijnlijkheid zal verdere vervol ging van leden, die niet betaald hebben toch geen baten geven voor leden, die wel be taalden. Een voorstel 1ot liet instellen van streckcommissies, welke zouden moeten on derzoeken of er hier of daar nog wat te ha len is, wordt door Mr. Eecen bestreden. Ook is er niet in het wilde weg geprocedeerd. Verder procedceren ontraadt spr. Het wordt vacantic en dan heeft men aan de rechtbank niet erg veel zin meer en grijpt al gauw naar bet beruchte artikel 8: niet ontvankelijk verklaren en adviseeren een arbitra gecommissie in te stellen! Onder dwang is betaald, zegt een der aanwezigen, men is bang geworden, maar die nu niet betaald hebben, zijn goed af! De heer Klerk (Stompetorcn) is het hier volkomen mee eens. Er is eenzijdig gepro cedeerd. Gelijke monniken, gelijke kappen! Degenen, die niet betaalden lachen in huil ontvangt U hartvormige cachets met den naam Mijnhardt, die allei'lci pijnen doen verdwijnen. snel vuistje. Er zijn al die jaren veel te veel handeitjes gedaan. Mr. Eecen spreekt dit met klem legen. Er zal misschien een enkele maal dagvaardingskostcn niet in rekening zijn gebracht, maar dege nen die betaalden, betaalden de ge- hecle hoofdsom. Natuurlijk hebben de moesten na een procedure pas betaald! De heer Klerk blijft van meening, dat dc leden, die alles betaald hebben vcirstan- dig doen de overigen te blijven vervolgen. Zij de leden die betaalden hebben alles te winnen en niets te verliezen. Zij hebben geen enkele verplichting meer, zij hebben liun handteekening. waarbij zij als deelhebber toetreden, als het ware terug ontvangen. Spr. acht 'net ook vanzelfspte- lcend, dat deze leden geen cent meer beta len. waaraan ook en alleen maar hun rechten houden bij verdeeling van even tueele batige saldi. Ook betalen. Dc heer Mr. Eecen merkt op, dat het nog heelomaal niet zeker is, hoe de processen tegen 4 leden, welke nog in behandeling zijn, zullen aflnown. Natuurlijk zullen lo den, die alles betaald hebben, wanneer de vergadering besluit de liquidatie coüle que coüte voort te zetten, hun aandeel in dc kosten moeten betalen, als procedures wor den verloren, wanneer bet saldo op is. De heer Klerk vindt het gek, dat er geen fatsoenlijk advocaat is te vinden, die zonder voorschot begint. Er kan niet verloren wor den! Een stem: Neem een werklooze! De heer Uitcnbogaardt (Bestuur) heeft zich geschaamd als eerlijk boer door den liquidateur en anderen in den grond ge trapt te worden. Dc proceskosten liepen met duizenden op, en spr. kon er niets tegen doen. Meermalen heeft spr. al gewaarschuwd en geadviseerd op te houden. Spr. heeft het volste vertrouwen in Mr. Eecen. Men moet deze verschrikkelijke zaak beëindigen. Het is niet de schuld van het bestuur, maar van de onwilligen, die niet betaalden. De heer Klerk blijft op zijn stuk staan. Hij zal geen cent meer betalen, ook niet als de vergadering beslist, da| doorgegaan moet worden. Alleen de leden, die niet betaald hebben, zijn aansprakelijk. Heeft de verecniging het recht dengenen, die hun derden omslag betaald hebben, hun hand- teekening terug te geven? Zoo ja, dan is dc zaak toch af! De heer Mr. Eecen noemt als eenige mo gelijkheid de leden met weinig kosten tot betaling te dwingen, een arbitragecommissie te benoemen uit de landbouworganisaties. Verder vraagt dc heer Klerk, inhoeverre dc commissarissen aansprakelijk waren voor de bedragen, die de leden hebben moeten betalen. Mr. Eecen: Nu nog mooier; ze waren borg voor reuzebodragen! Dc heer Klerk laakt het, dat commissaris sen nimmer inlichtingen gaven, en cr zelf nimmer een cent aan betaald hebben. Er is meermalen geld over geweest. Mr. Eecen tracht aan de hand van het accountantsrapport aan te too- nen, dat op 1 October 1929 er nog een nadeelig saldo was van f 15987.25 Wat dc kranten schreven, dat er een overschot was, was niet juist. Het reglement zit nu eenmaal beroerd in elkaar, het is het beste er maar een eind aan te maken. Dc hoer Kok prijst het, dat er eindelijk een rechtskundige is aangesteld, die er een eind aan wil maken. (Instemming). De lieer Klerk (Stompetoren) blijft alles onredelijk vinden. Vervolgens wordt gestemd om de liquidatie te beëindigen. Met 32 te gen 1 stem wordt hiertoe besloten. Dc heer Klerk stemt, tegen. Deze bedankt Mr. Eecen voor het feit, dat hij hem tot be taling heeft weten te dwingen. Mr. Eecen: Geen persoonlijke rancune, laten we zakelijk blijven! Mr. Eecen wil de leden, die niet betaald hebben, er nog op wijzen, dat het hun moreelen plicht is nog te betalen! (Daverend gelach). Mr. Eecen laakt het dat in de kranten heeft gestaan, dat commissarissen dikke tantièmes en onkosten hebben getoucheerd. Er is nooit een cent ontvangen. Het is bil lijk, dat ze hun onkosten nog vergoed krijgen over al die jaren. De heer Paardekoper vindt het voldoende, dat commissarissen van de borgstelling van f50.000 ziin ont heven. Een goeie sigaar is wel ge noeg! Er zou heel wat te praten ziin over be stuur en leiding, maar bet heeft geen zin. Beier is het geweest, dat de besprekingen zoo waardig zijn gevoerd. Een woord van dank richt spr. aan het adres van Mr. Eecen, die eerlijk en goed de zaak beeft behartigd. Verder uitstrekken wil spr. liet woord van dank niet. dan zou er weer be roering komen (Applaus). De heer Halff zegt ironisch, dat de Alk- maarsche commissarissen borg bleven. De anderen voelden nattigheid en liepen weg. Dat is het begin geweest van alle ellende! Nieuwe liquidateur. Voor de afwikkeling is nog een nieuwe li- miidntcur noodig. Er zijn nog kleine zaken. Bij acclamatie wordt on voorstel van den heer Paardekoper Mr. Eecen als zoodanig benoemd. Deze neemt de benoeming aan. Mr. Eecen wil de zaak graag beëindigen. Zijn naam als directeur van de Brandwaarborgmaatschappij is vaak als „oplichter" in verband met de V.O. gebraohL Zoo spoedig moge lijk moet de naam V.O. verdwijnen! Ook de heer Berckel brengt Mr. Eeceni een eeresaluut. Rondvraag. De heer Dekker vraagt of aan de thans aanwezigen reiskosten en presentiegeld kan worden uitgekeerd. De heer Halff: Als er maar was! Mr. Eecen licht toe, dat dit reglementair onjuist zou zijn. Spr. heeft de liquidatie steeds correct doorgevoerd en hoewel het misschien niet juist is tegenover de hier aanwezigen, zal vergoeding voor reis- cn verblijfkosten moeilijk gaan. Den heer Van der Sande wordt toegelicht, dat alleen de leden, die in derde instantie hebben betaald, de eventueele restitutie krijgen. De heer Klerk vraagt een eindrekening. Mr. Eecen zal die gaarne opmaken, op grond van het accountantsrapport. Alle be scheiden blijven ter inzage. Het is niet té zeggen, hoe lang de zaak nog zal duren, zegt Mr Eecen, al loopen er nog maar vier pro cedures. Spr. is van plan de hooger bc- roepzaken maar te laten annulcercn. Mr. Eecen deelt mede, dat hij voor zijn liqui- datcursdiensten geen kosten zal berekenen. Dc Voorzitter, de heer Halff. dankt Mr. Eecen voor zijn „ontzettende medewerking" cn sluit de vergadering. Regeering deed een rechtstreek- sche poging om een afgelegde verklaring aan te tasten." Het Volksbl. schrijft: Wel zelden zal een opzienbarende regee- ringsverklaring in de Nederlandsche pers met zulk een ijzig stilzwijgen zijn ontvan gen als het stuk, dat de raad van ministers verleden week, door bemiddeling van de re- geeringspersdienst met betrekking tot dé behandeling van de klachtzaak der Ossche marechaussee heeft doen verspreiden. Dc oorzaak van deze zwijgzaamheid ligt waar lijk niet, zooals sommige katholieke bladen schijnen te mccncn, aan het ontbreken van stof voor een wederwoord. Men moet zich nu eenmaal onthouden van beschouwingen, die er op gericht zijn de rechtspraak in een bepaalde richting te dwingen. Voor een verder reikenden zwijg plicht zien wij echter geen grond. Het wonderlijke stuk, dat de re geering verleden week deed publi- ceeren, is evenwel, ook bij een rui me opvatting als door ons op dit stuk wordt gehuldigd, onaanvaard baar. Immers, hier wordt, nadat het onderzoek in de zaak is gesloten en tijdens het beraad der rechters, een rcchtstreeksche poging gedaan om een afgelegde verklaring aan te tas ten. Dit regeeringsoptreden is oen unicum in onze rechtspraak en, naar ons oordeel, volstrekt onaan vaardbaar. Het plaatst het ambtenarengerecht voor een uiterst pijnlijke vraag. Natuurlijk mo gen dc rechters deze buiten het proces ver strekte inlichting niet bij hun vonnis in aanmerking nemen, doch anderzijds wordt hier een zoo gewichtig punt opgeworpen, dat verwaarloozing er van nauwelijks ver antwoord schijnt. In de nu eenmaal ontsta ne abnormale situatielijkt ons, aldus het blad, de eenige uitweg heropening van het onderzoek te zijn. BIJ EEN PAKJE KAUWGOM STIERF DE LIEFDE. Een Engelsche huwelijkstragedie. Mevr. Alexandria Stewart Plankington. Plant, verklaarde, volgens de Daily Ex press, voor de Rechtbank te Bridgcport, Connecticut. dat haar echtgenoot als hij met haar uitging, haar niets anders gaf dan een pakje kauwsom, doch als hij met baar dienstmeisje uitging, gaf hij bet meis je volop eten on drinken on vereerde haar dikwijls met een bos orchideeën. Dc on gelukkige echtgenoote vertelde voorls, dat haar man baar dikwijls sloeg en haar eens uit het raam had gegooid. De Rechtbank veroordeelde den liefheb bendon orbtgenoot wegens „ontoelaatbare wreedheid". DE GENIETINGEN VAN EEN RADJAH. 7lij ler/t afstanden af in den on- dcrqrondsche. Dc vijftienjarige prins Udit Protap, de nieuwe radiah van Gangpoer de jongste regeerder in Tndië vertoeft momenteel in Londen, waar hij nog veertien dagen blijven zal. Eiken dag log! bij lange afstan den af in den onrtergrondschc. Dat is zijn grootste genot. Hij verzint lange on inge wikkelde reizen cn neemt zijn gevolg mee. De radiah beeft alreeds allo trajecten af gelegd cn kent er sommige van uit z'n hoofd, ofschoon bij nog slechts kort in Lon den vertroeft. aldus do Daily Express. Een van ziin adjudanten zeide tot den vertegenwoordiger van bet blad: ..Hij vindt het heel erg naar, dat er geen ondergrond- scbe treinen zijn in Indië. Dc jonge radjah volgt zi jn achttien jarigen broer op, die verleden weck in Londen stierf.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5