TERlÈP's Drogisterij AKKERTJE /rijhandeli Breuklijd ers! Economische beschouwing en hersenschim van dezen tijd ie Alkmaar. De windmolen weer in eerei aïerdag 9 Juli 1938 Tweede blad ET PLAN-VAN ZEELAND IS VERGETEN, OSLO DOOD. IN ONZE OP MILITAIRE LEEST y.SCHOEIDE SAMENLE VING HEEFT VRIJHANDEL GEEN KANS. I 'Wanneer men den mensch gade slaat in zijn doen en laten, dan komt men tot de conclusie, dat hij altijd streeft naar een betere toe komst. Tegen die toekomst valt het heden volkomen in het niet, alleen later, wanneer dat heden verleden is geworden, denkt hij er vaak aan te rug inct het weemoedig gevoel, dat hij eens heeft geleefd in 'n paradijs. Een paradijs, dat hij lichtvaardig heeft verworpen, dat hij heeft verla ten en dat, gelijk ieder paradijs, nu definitief voor hem verloren is. Zoo gaat het de tegenwoordige mensch- heid wanneer ze zich de gelukkige jaren van 'vóór 1914 herinnert. ITet was een pe riode van steeds toenemen den bloei en wel vaart, van vrede en rust en in zijn pogen het verloren goed terug te veroveren, tracht <ie mensch na te gaan, welke omstandighe den het waren, die dezen afgesloten tijd kenmerkten. Hij stelt dan vast, dat die voor- oorlogsche dagen zich vooral daardoor van de tegenwoordige hebben onderscheiden, dat toen de vrijhandel onbeperkt heerschte, ter wijl nu het hcele goederenverkeer aan ban den is gelegd en zich zooveel hindernissen in den weg gelegd ziet, dat er van die vrij handel totaal niets is overgebleven. Begrijpelijk is het, dat men geneigd is toe te geven aan de gedachte, dat. de bloei en de welvaart van weleer voornamelijk zoo niet geheel waren toe te schrijven aan die -vrijhandel en dus vindt men onder groote groepen der bevolking een soort, heimwee Laar die vrijhandel. Zoo men die slechts feeei' terug had, zou alles in orde zijn en bruik->d(is: laten we probceren die vrijhandel te- HET J-mr te krijgen! rDegenen, die toegeven aan deze godach- Sc vergeten, dat iets dergelijks voorloopig j^Tfet dc volstrekte onmogelijkheden behoort. Verschillende Staten en het zijn voorname- lijk de autoritaire, waarvoor dit geldt, zijn in hun autarkisch streven niet terugge- -do'mscf^voor de uiterste consequenties, wel ke daaraan verbonden zijn. Ze hebben hun Schede nationale gemeenschap opgebouwd lp zelfvoorziening, hebben daarvoor hun Import afgesneden en in eigen land groote industrieën gevestigd. Zelfs zoo ze zouden kvillcn, zouden ze hun werk niet ongedaan Kunnen maken zonder een soort chaos aan [te richten. B Immers, dit zou er op neerkomen, I dat de geheele nijverheid, geschapen b om het autarkisch ideaal te bena- B deren, zou moeten worden opgege- I ven. Werkloosheid zou het gevolg 1 er van zijn en een nieuwe zee van i ellende zou moeten worden doorge- t worsteld, alvorens de productie zich B weer eenigszins zou hebben aange- P past aan de nieuwe economie, die niet op autarkie doch op oen vrij goederenverkeer zou zijn gebaseerd. De betreffende regeeringen willen dezen tant echter ook niet.1 uit. Niet alleen, omdat ze door de nieuw ontstane moeilijkheden vermoedelijk zelf ten val zouden worden gebracht, doch ook omdat ze zich dooreen genomen kenmerken door een zeer militaire mentaliteit en ze liet dc les werd geleerd in den prooien oorlog met het oog op de militaire veiligheid, dringend noodzakelijk achten, dat het land, in oorlogstijd, de eigen behoeften kan dekken. En zoo is iedere vrijhandel jo word en tot een fictie, het hopen op vrijhandel niet an ders dan een bouwen van iuchtkasteelcn. Er wordt, over vrijhandel gesproken ,er zijn zelfs toonaangevende staatslieden, die nog in den allerlaatsten tijd schijnen te heb ben gedacht, dat het in ernst mogelijk is PnRingen aan te wenden om de internatio nale samenleving te houwen op een nieuw tc scheppen vrij goederenverkeer. Alles wat. er in dit opzicht de laat ste jaren is gepresteerd, bleek ^lijk eigenlijk van te voren had 'Kinnen worden verwacht nutte loze arbeid en dat zelfs de hoogst- Seplaatsten in sommige landen hun schouders onder deze taak hadden posteld, zou in staat zijn vreemde gedachten te wekken omtrent hun v°0' bestaat een BREUKBAND, die U W8er in staat stelt, alle werkzaamheden, zonder bezwaar uit te voeren. Dit is TER- LEP's BREUKBAND ZONDER VEER. dus 0óén knellend gevoel en hinderlijke druk. Ook in BREUKBANDEN MET VEER heb ben wij een groote sorteecing. Steeds alle maten voorradig. In prijzen vanaf f2.50. Alleen verkrijgbaar in Apothekers Assistenten, HOOGZIJDE 103. Tel. 99 SCHAGEN. regeerkunst, ware het niet, dat er wellicht ook iets aan te pas komt als een „willen tooncn van de goede bedoeling." Wanneer we enkele pogingen om terug te kecren tot den vroegeren gang van za ken, tot den vrijhandel dus, die in den loop van den laatst.cn tijd ondernomen zijn, de revue laten passecrcn, dan mogen we in dit opzicht allereerst melding maken van 't befaamde „rapport-v. Zeeland", dat begin '38 werd gepubliceerd, doch dat thans reeds volkomen in de vergetelheid is geraakt. Een oogen'blik hebben de bladen er kolom- mcnlangc artikelen aan gewijd, er werd sympathie geuit voor het goedbedoelde streven, het feit, dat zóó-hoog-gcplaalstcn hun aandacht gaven aan de zaak, wekte cenige nieuwe hoop. Doch dat. is alles ge weest. I-Ict was een stroovuurtje, dat even fel oplaaide, cloch spoedig was uitgebrand. Een tweede poging werd gedaan door de zoogenaamde Oslo-slaten, doch het resul taat was niet grooter dan van het rapport van Zeeland. Een oogenblik schoen inder daad iets zijn bereikt, toen in Mei 1937 dc Oosfzec-democratieën, Nederland, Belgic en Luxemburg te Den Haag een overeen komst sloten, ten doel hebbende het on derlinge handelsverkeer te bevorderen, ter wijl men zich vleide met de hoop, dat op den duur meerdere landen zich zouden aansluiten bij deze groep, die baanbrekend werk trachtte te verrichten ten aanzien van den vrijen internationalen ruilhandel. Helaas, ook deze droom werd nimmer verwezenlijkt. Tot in April van dit jaar bleef de aangelegenheid zweven, totdat nu onlangs door de betrokken landen de me- dedeeïing werd gepubliceerd, dat dc ont wikkeling van den internationalen toestand het hen niet mogelijk maakte voorloonig verdere pogingen te doen om door ondcr- derlinge samenwerking het vrije handels verkeer te bevorderen. Hetgeen wil zeggen: Oslo is dood. We zouden ten slotte nog kunnen wij zen op de pleidooien, die in de volksverte genwoordigingen van sommige landen af en toe ten gunste van vrijhandel werden gehouden, in het bijzonder in de Vereenig- de Staten, die echter, hoe eerlijk misschien Zitting van Vrijdag 8 Juli. Schagen. TEGEN EEN BOOM OPGEREDEN. Voor den kantonrechter moet terecht staan H. de R., wonende te Schagen, die ervan wordt beschuldigd op 18 Mei j.1. in de To renstraat, hoek Oude Slotstraat, aldaar, te gen een paar boompjes te zijn aangereden. De Ambt. van het O. M., mr. de Brueys Tack, vindt de manier van rijden van verd. te roekeloos. Stel u eens voor, dat er men- schen hadden geloopen. Als getuige wordt gehoord K. E., even eens wonende te Schagen, die verklaart, dat de automobilist veel te hard reed. De kantonrechter, mr. Boerrigtcr, vraagt of de wielen van de auto op het trottoir stonden. v Get.: Ja. De Ambtenaar, requisitoir nemend, acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vindt, dat verd. geen ervaring genoeg heeft om in de zomermaandon een auto te besturen. Het is dan te druk op den weg. Mr. de Brueys Tack vordert f 30.boete subs. 20 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor don tijd van -4 maanden. Verd. merkt op, dat hij niet roekeloos heeft gereden en ook wel ervaring heeft in het rijden met een auto. De eigen gas- handle stond uit en hierin had hij geen erg gehad. De Ambtenaar vindt het toch heter, dat deze verd. eenigen tijd onder toezicht staat. De kantonrechter zal 15 Juli schriftelijk vonnis wijzen. Wieringer waard. VUURWAPEN IN BESLAG GENOMEN. Dan moet terecht staan een zekere A. B wonende te Wieringcrwaard, die op den Zijperweg is aangetroffen in het bezit van een dubbelloops jachtgeweer zonder ver gunning. De Kant: O ja, u bont toon aangegrepen door een schietwoede. De Ambtenaar eischt f10.boete subs. 10 dagen, met verbeurdverklaring van het geweer. Verd. legt - een machtiging over van het gemeentehuis. Mr, dc Brucvs Tack merkt op, dat. die machtiging is afgegeven, nadat het geweer alreeds in beslag was geno men. Men geeft daar blijkbaar machtigin gen af, zonder het vuurwapen te hebben gezien. De kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelt verd. tot f 0.boete subs. 4 dagen en teruggave van het in beslag genomen ge- we ér. Heerhugowaard. DEKBEWIJS ZOEKGERAAKT. De volgende verdachte is C. K., wonende te Heerhugowaard, die terecht moet staan omdat hij een veulen bij een merrie had loopen, zonder dat hij een dekbewijs kon toonen. Verd. erkent het feit, doch zegt, dat het dekbewijs was zoek geraakt, en het Neem dadelijk tegen dat afgematte gevoel. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 sluks 2 stuivers. ook gemeend, toch nooit iets meer bleken te zijn dan het uiten van een hartewensch, die voor geen verwezenlijking vatbaar bleek, omdat de rcgceringcn, vermoedelijk door de noodzaak gedwongen, in tegenge stelden zin handelden. Uit dit alles blijkt, dat eenerzijds de vrijhandelsgcdachte krachtig leeft in de harten van velen, ander zijds dat een internationale samen leving, geschoeid op vrijhandel, voor loopig een utopie is. Voorloopig. Het zou onjuist zijn te zeggen, dat de wereld het vrije ruilverkeer nooit weer zal kennen. Oorlogen zijn ook vroeger gevolgd door perioden van belemmering van den internationalen handel. Na de Napoleonti sche oorlogen zag men ditzelfde verschijn sel. Eerst heel langzaam nam de bescher ming af. En in onze maatschappij zal het allereerst noodig zijn, dat de verbroedering der volkeren en daarmee het onderling vertrouwen grooter wordt. Opdat het mili taire element, dat meer en meer iedere welvaart verslindt en dat de volkeren dwingt tot autarkie, tot meer normale pro porties wordt teruggebracht. Geschiedt dit, dan is het mogelijk dat het ruilverkeer zich weer vrijer zal kunnen ontwikkelen. veulen wel van een goedgekeurden hengst was. Kant.: U had een nieuw dekbewijs hij den minister kunnen krijgen. Verd.: Dat wist ik hcclemaal niet. De Ambtenaar acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischt f 5.hoetc subs. 5 dagen. Mr. Boerrigter veroordeelt verd. lot f 2.50 subs. 1 dag. Bergen. TE GOEDER TROUW. Een zekere D. B. te Bergen moet terecht staan, omdat hij bij zijn woning een broed machine heeft, gehad, zonder daartoe ver gunning te hebben. Verdachte erkent het tenlaste gelegde, doch zegt geheel te goeder trouw te hebben gehandeld en de machine werd bovendien niet gebruikt. De machine, was één der zes welke hij vroeger voor zijn bedrijf gebruikte. Tn 1933 waren alle machines verkocht, doch door omstandigheden was deze laatste nog niet geleverd. Bovendien was deze machine in zeer ontredderden toestand en bevond zich in een ongesloten schuur. De ambt. van het O. M. acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischt. f 8 boete subs. S dagen. Verd. verzoekt clementie, omdat een huur man, die wel frauduleus liet broeden, slechts f 1.50 boete kreeg. Kant.: Dan zoudt u geld toe moeten heb ben. De ambt. van het O. M. vraagt verd., hoe hij dat weet? Verd.: Dat hebben ze me verteld. Ambt.: De monschcn vertellen zooveel, dat moet u niet allemaal gclooven. De kantonrechter veroordeelt, verd. tot een geldboete van f 2.50 subs. 2 dagen en ver beurdverklaring van dc in beslag genomen machine. Den Helder. NIET ALS GETUIGE VERSCHENEN'. Een'zekere W. A., woonachtig te Den Hel der, moet voor den kantonrechter verschij nen, omdat hij als getuige is weggebleven bij een zaak, welke voor den Politierechter onlangs diende. Verd. zegt, dat, hij 's middags onmogelijk weg kon, omdat hij moest helpen. De ambt. van liet O.M. is van meening, dat verd. dit in elk geval aan den Officier van Justitie had moeten schrijven. Maar bovendien had verd. een plaatsvervanger kunnen zoeken om z'n koeien te melken; niemand is onmisbaar. Mr. dc Bruys Tack eischt f 10 boete subs. 10 dagen. Verd. vindt dit ontzettend hoog; hij had best willen komen, maar kon heusch niet weg. De kantonrechter veroordeelt verd. tot een geldboete van f 6 subs. 4 dagen hcchtc- Uit onze omgeving WIERINGER WAARD MIDDENSTANDERS BIJEEN. De handeldrijvende en industriëele Mid- denstanclsverecniging vergaderde Donder dagavond in het lokaal van den hoer R. Breed onder leiding van den heer C. Re- zelman Jz.; aanwezig slechts 9 leden. Na opening en voorlezing der notulen vroeg de heer Marees naar aanleiding der notulen of er nu al iets bekend is van de electriciteitstaricven en het vastrecht. In een vorige vergadering was n.1. beslo ten, dat door de afdeclin.g zou geïnformeerd worden, waarom door de één zooveel meer Het drooghouden van onze pol ders in oorlogstijd. Electrische centrales loopen te veel gevaar. De verecniging „De Hollandsche Molen" had, aldus het Hdbld., in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs in Den Haag een aantal autoriteiten uitgenoodigd ter bespre king van enkele actuecle windmolen- problemen, ditmaal niet verband houdende met do aesthetische zijde der molcnbeschcrming, doch o.a. met 'n kwestie van geheel anderen aard: namelijk het droog houden van het land in oorlogstijd, nu moet worden aangenomen, dat windmolens veel minder kwetsbaar zijn dan mechani sche bcmalingswerktuigen. Luit-generaal P. H. A. de Ridder, inspec teur voor de luchtbescherming van de bur gerbevolking, zei, dat bij de luchtbescher- mingsrichtlijnen ook is voorgeschreven, dat de autoriteiten contact moeten zoeken met de waterschappen. Gebleken is reeds, dat zich in dc practijk vele moeilijkheden voor doen, uit onbekendheid met dc dingen, waarom liet gaat, en uit den tragen gang hij allerlei instanties. Ter afweer van de gevolgen van luchtbombardementen op dijken moe ten er dijlclegcrs zijn, materiaal depots enzoovoort. Een bespreking met ir. J. G. Bijl, ingenieur van den Haarlemmermeerpolder, heeft spr. aanleiding gegeven aan den minister van binnenlandschc zaken voor te stellen een commissie tc benoemen teneinde richtlijnen te verkrijgen voor waterschapsbesturen. „Luchtbescherming" heeft ook advies te verstrekken aan Rijksinstantics; ook is ad vies verstrekt aan den Dienst der Zuider zeewerken, zoowel voor den Wieringermeer- als den N.O. polder. Spr. hoopt zeer, dat de bedoelde commissie er komt. Jhr. ir. Van Lidth de Jeude wijst er op, dat indertijd in de regeeringsstukken uit voerig is uiteengezet waarom de N.O. polder niet met windkracht bemalen wordt. Een belangrijke factor is de wisselvalligheid van den wind. Overigens zijn Dieselmotoren lang niet in dezelfde mate kwetsbaar als centrales. Wat deze laatste betreft is een belangrijk mid del tot bestrijding van het gevaar de oplos sing van het koppelvrnagstuk. Bij dc spoor wegen werd ook. door Defensie de cisch van koppeling gesteld. De geschiedenis heeft bewezen, dat polders door windbemaling behoorlijk kunnen wor den droog gehouden, aldus kolonel van Doo den. Op voorstel van ir. Begeman wordt beslo ten, dat de vereeniging „De Hollandsche Molen" zich tot de ministorieele commissie voor do behartiging van dcfensie'^elangen zal wenden, teneinde tot liet onderzoek dei- op de vergadering naar voren gebrachte be langen te koincn, EEN SCHILDERACHTIGE POORT. De beroemde Ellinger Poort te Weiszenburg die in staat van verval verkeert, zal wor den gerestaureerd. vastrecht betaald moest worden dan door'n. ander. Bij do besprekingen hierover bleek dat er niet geïnformeerd is en er werd te vens besloten deze zaak voorloopig te laten, rusten. Zij, die mecnen Ic voel te betalen zullen dus goed doen zelf te rcclameeren. Bij de zeer vele ingekomen stukken, waar van liet moe rondeel voor kennisgeving werd aangenomen, was ook een circulaire van het Economisch Instituut v. d. middenstand. Dit Instituut wordt bekostigd door de Regeering en do Kamer van Koophandel. Voor sommige branches n.1. kruideniers, slagers, wasscherijen enz. bestaat gelegen heid om zich hierbij aan te sluiten. Door den voorzitter word warm aanbe volen van deze gelegenheid gebruik te ma ken. Uit allerlei bedrijven worden gege vens verstrekt en kan men kennis nemen van diverse administratieve cijfers, welke men met eigen zaak vergelijken kan. Over credietbepcrking is va.n de Kamer van Koophandel een circulaire ontvangen waarin o.m. wordt gezegd dat credict niet langer dan een maand moet worden ver leend. Door den secretaris werd een ver slag voorgelezen van een samenkomst met de besturen van Landbouw en Maatschap pij cn> van den..Bond van Boerinnen. De voorzitter van L. en M. heeft daar een duidelijke rede gehouden, waarbij bleek, dat ook Middenstanders wol hij L. en M. thuis bchooren. Voorzitter is dan ook wel van meening, dat het goed is om af en 1oe met deze beide besturen eens bijeen te ko men. Vorder werd besloten voor het a.s. te houden congres geen afgevaardigde te be noemen, aangezien de kas niet al te goed voorzien is. Bij de rondvraag bracht de heer K. Klui ten de wenschelijkheid naar voren om met de kruideniers gezamenlijk roisbonnen te verst rokken en niet zooals thans op ver schillende manieren. Dit werd voorloopig aangehouden. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP VERLOTING. Naar we vernemen zal door de vereeni ging „Herwonnen Levenskracht" de jaar- lijksche verloting ten bate der T.B.C. be strijding worden gehouden op Zondag 10 Juli a.s. in dc Prins Maurits, alhier. Wij vertrouwen, dat dit zeer nuttige werk de volle belangstelling van het pu bliek heeft. Zie verder dc advertentie. BURGERLIJKE STAND OVER DE MAAND JUNI 1938. Geboren: Bomhard Hcrmanus, zoon van. Johannes Hendrikus Harberts en van An na Dorothea van Beusekom; Johannes Ja- cobus Maria, zoon van Gerrit Blom en van Xoeltje Groot'; Johannes Peter Paulus, zoon. van Johannes 'Dol en van Catharina Blee- ker. Ondertrouwd en getrouwd: Picter Com- pas, oud 24 jaren, wonende te Nieuwe Nie dorp en Maartje EÜsabeth Wiggcrs, oud 20 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp; Jacob Dekker, oud 43 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp, en Jannetje Mol, oud 38 jaren, wonende te Heerhugowaard. Overleden: Elisabeth Bernoster, weduwe van Johannes Koedoder, oud 62 jaren, over leden te Schagen, Sjoerd van der Wal, we duwnaar van Tdskjc Schrale, oud 79 jaren; Antje Schuitemaker, weduwe van Hendrik Nooij. oud 79 jaren; Cornclis Groot, we duwnaar van Comelisje Druif, oud 74 jaren. BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING. De twee eerste klassers K.F.C. en Stormvogels spelen op 24 Juli te Bergen. Vermoedelijk B.S. V. 1Alkmaar 1. net bestuur van de Berger Sport Vereeni ging zal op Zondag 24 Juli den liefhebbers van de voetbalsport iels bijzonders bieden. Dan zullen namelijk op haar terrein aan den Kerkedijk de beide OQrste klassers K.F. C. uit Koog a. d. Zaan en Stormvogels int r.Jrnuiden een wedstrijd tegen elkander spe len. Beide clubs hebben toegezegd, zoo sterk mogelijk uit te komen; het kan dus een inleressante wedstrijd worden. Als voorwedstriid 7.al het eerste elftal van B.S.V. vermoedelijk tegen Alkmaar 1 spelen. Den gasten staat dus wel een mooieii dag op sportgebied te wachten en ongetwijfeld zal het gezellige terrein der Berger club .volstroomcn.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5