Plaatselijk Nieuws Ingezonden Op de bres voor Schagens belangen DAMES CORSETIéRE Fa. G. DE WAARD Bergen, Juli 193S. Mijnheer de Redacteur, vergun mij in Uw veelgelezen blad een plaatsje, naar aanlei ding van liet ingezonden stuk van den heer H. Jonker Hz., voorkomende in Uw iblad van Maandag 2? Juni j.1. Geachte lieer Jonker, tot mijn spijt is Uw begrip onbegrijpelijk klein. Begrijpt ge niet, dat men de predikanten bij de eerste- sleen-legging der Gereformeerde Kerk te Sehagen, dit „donker" niet zooals u meent, bedoelen, maar geestelijk. Men zou mcenen, dat u nog nooit uw eigen wenkbrauwen heeft gezien. Weet u wat Modern in kerkelijkcn zin beteekent: de critick, ongcloovige vrijheid in geloofs zaken voorstaande, m.a.w. uiterst vrijzinnig in zaken van godsdienst. Modernisme d.w. z.: deze godsdienst, een veroordeelde rich ting, die de onderwerping aan het Goddelijk leergezag niet erkende. Dat een vrijzinnig mensch nog voor predikant studeert, is on verklaarbaar. Orthodox wil zeggen: rechtzin nig, rechtgcloovig, streng van opvatting in zake geloofs- en zcdeleer en kerkleer. Onderzoek eerst eens wat het woord bc- leediging wil zeggen, alleen iemands eer en goeden naam aanranden. Waar heeft Ds. v. d. Elskamp dit gedaan? U betwist Zijn WelEerwaarde met klem het recht, zich over ons provinciale kerkelijk leven uit te laten in de termen van „donker Noordhol- land". Hier staat gij in uw onrecht. Stel u voor, dat gijlieden in onbehoorlij ke huizen woonde, onzedelijk leefde, anal- phabeet waart en steeds strafbaar was voor den rechter. En men met rotte tomaten ge- yuld met scheermesjes, wierp. Dan was men wel geheel onbeschaafd en minderwaardig, barbaarsch! Uw wereldsche argumenten zijn waarde loos en in strijd met de absolute waarheid, liet is ontegensprekelijk waar: het is geeste lijk donker in Noordholland. Daar lieerscht dikke duisternis. O, gij braaf mensch, mijnheer Jonker, ge zi't gelijk de Farizeeër, die zegt: „O, ik dank u, dat ik niet ben gelijk gijlieden". Sehagen en omgeving is niet anders dan witgepleisterde graven. Wordt er in Uw om geving in hotel en café niet gevloekt of ge spot Steek toch Uw hand in eigen boezem en ziet, deze komt er zeer donker, ja gansch melaatsch uit. Maar het boetekleed ont siert den mensch niet hoor! O ja, zeker, menig vrijzinnig mensch is HooDpijn, indigestie en rheu malische rugpijnen Al haar klachten in korten tijd verdwenen „Vele jaren leed ik aan hoofdpijn, indi gestie en rhcumatischc rugpijn, tot ik 1/4 jaar geleden er toe overging Kruschen Salts te gaan gebruiken. Reeds na ecnige maan den bemerkte ik 'n belangrijke verbetering, terwijl nu al mijn klachten zoo goed als geheel zijn verdwenen. Ik ben in die 1/4 jaar een heel ander mensch geworden." Mej. W. D. te R. Deze dame koos het juiste middel om haar klachten te bestrijden. Kruschen Salts reinigt nl. Uw lichaam van alle schadelijke stoffen, terwijl Uw afvocrorganen worden aangespoord tot betere en geregelde wer king, waardoor U er van verzekerd zijt, dax zich geen afvalstoffen meer kunnen ophoa pen en Uw klachten voorgoed verdwenen zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij apothekers en erkende drogisten. vaak in zijn leven een voorbeeld voor den Christen. De Christelijke levenswandel moet zijn. zoodat de wereld er jaloersch op wordt. Daar is geen Gereformeerd hemeltje. Want ook in de Gereformeerde beweging zijn „Nc- bucadnezar's „Zie, heb ik dit alles niet ge bouwd, volbracht?" Hetzij in positie, welen- schap, bedrijfsleven, of anderssins. Daar zijn schijnheiligen* huichelaars, en die een onzedelijk leven leiden, ambtsdra gers, die zich wegens hun levensgedrag moesten schamen om ouderling of diaken te zijn. Modern, vrijzinnig mensch, als gij sterft, wat dan? Weet gij waar ge dan heen gaat? Het is niet afgeloopen! Zie niet op een an der. Mcnschen vallen altijd af. Houdt het beginsel, het Eene vast. Ileht den parel Je zus Christus als Uw verlosser, Gods Eenge boren zoon. Want daar is geen andere naam, onder den Hemel gegeven, door welken wij kunnen zalig worden, dan de naam Jezus Christus." Al bezit ge ook nog zulke beminlijko ka raktereigenschappen en joviale omgangs vormen, in één woord een hart van goud, maar indien ge niet hebt „Jezus Uw ver- verzoenend sterven is het rustpunt van mijn hart", dan is het een eeuwig wee. P. GOOTJES Cz. (Van redactiewêge hier en daar bekort). Algemeen Belang zal in samen werking met de middenstands- vereenigingen voor een mooi leest zorgen als de Koningin ju bileert. „Algemeen Belang" vergaderde gisteravond in het café van den heer J. Peetoom. Negen en twintig leden waren aanwezig. Als de voorzitter, de lieer Mr. Dr. Buiskool in zijn openingswoord dc nagedachtenis van het be stuurslid, den heer J. K. Boontjes met en kele gevoelige woorden heeft geëerd, en do notulen onveranderd zijn vastgesteld, worden de hoeren Wissekerke, Brugman en Van Erp aangewezen als leden der commissie tot nazien der hoeken. Waar enkele bescheiden ontbreken en den penningmeester wegens een voeteuvel afwezig, zoodat een toelichting niet mogelijk is, kan de commissie voorloo- pig niet tot decharge advisecren, hoewel zij daarmede geenszins den indruk wil wekken, dat de zaak niet in orde is. Na een woordenstrijd tusschen den heer Brugman, die in het algemeen kascontrole tijdens een vergadering ongcwenscht acht en don voorzitter, die wijst op de historie en de statuten, wordt besloten, dat de drie bovengenoemde hecrcn zich nader niet den penningmeester zullen verstaan en op de e.k. voorjaarsvergadering rapport zullen uit brengen. Verkiezing bestuursleden. Met bijna algemeene stemmen worden dc lieeren Bol te en de Raat herkozen. In de vacature Boonties wordt gekozen de heer Notaris P. de Boer. Kermisattracties. Heel wat rumor in casa is er over de ker mis geweest, zegt voorzitter. Al zit dan hier een gedeelte van de „5 der bevolking", volgens een groot man in dc gemeente, toch zal naar buiten duidelijk gemaakt worden, dat men tegenover dc andere 95 eenig geluid kan laten hooren. Ofschoon het be stuur geen bepaalde voorstellen heeft, is het van meening dat 't nadeel zoo groot is .dat afdoende maatregelen zullen moeten worden genomen. Men staat voor twee vragen: 1. Kunnen dc verloren zes uur worden te ruggewonnen. 2. Moet men nieuwe attracties bedenken? Voorloopig gaat spr. de voorgeschiedenis na, wijst er op, dat de heer Kuijs na zijn aanvankelijk hondgenootschap met den heer Pilon, nadat een deputatie hem had bezocht te kennen gaf, dat de minister het adres anders las, dan de Katholieken bedoelden, maar dat dc Gereformeerden op hun stuk bleven staan. Binnenkort moeten misschien de auto's van den weg en gaan we weer met de trekschuit, zegt voorzitter, maar in ieder gevat, 't beruchte artikel 4 van de Zondagswet is nog steeds bindend en de burgemeester was wel ge noodzaakt een hom zeer onsympathieke maatregel uit te voeren. De heer Van Erp meent, dat in andere gemeenten van nog meer rechtsche gezind heid de maatregel niet is doorgevoerd en is van oordeel dat de burgemeester niet juist heeft geantwoord op dc ministerieele circu laire, waarin gevraagd werd, hoe laat de kerkdiensten waren afgeloopen. Voorzitter zet dit recht. Het is eenvoudig zoo geweest, dat deze groote rechtscbn bla den „toevallig" kennis kregen van het be kende request van de heeren Kuys en Pi lon, waaruit de minister de overtuiging moest krijgen dat het in Sehagen een heidensche bende moest zijn. Deze opzet is voorloopig ge slaagd. Gaarne brengt voorzitter nog hulde aan de V.V. Sehagen voor haar initiatief, menschen op den heen te brengen. Alleen was het wellicht beter geweest de wedstrijd later te doen aanvangen. Dc heer Leguit wijst op het risico en zegt dat de V.V. Sehagen met de komst van de landbouwbevolking (meikerstijd) rekening had gehouden. Voorzitter zegt alle steun toe. Wellicht kan een volgend jaar door samenwerking meer bereikt worden. Als er op gewezen is, dat ook in het kamp van den heer Pi lon geen eenstemmigheid is en degenen die het in hun portemonnaie voelen het niet met hun leider eens zijn, stapt men van dit onderwerp af. Eén meneer had aangekondigd de augiasstal in Sehagen te reinigen, zegt voorzitter nog. Het is wel op merkelijk, dat terwijl het gemeen tebestuur alle pogingen doet de landbouwschool hier te houden, men zoo n last heeft van een man, wiens belangen zoo nauw aan die school en dus aan Sehagen verbon den zijn! Het bestuur krijgt, machtiging plannen uit te werken en op de voorjaarsvergade ring met voorstellen te komen. Jubileumfeesten. Voorzitter doet mededeelingen over evcn- tueele deelname van Sehagen aan de rijks- hulde, waarbij ale gemeenten door een of andere symbolische voorstelling hun ka rakter kunnen toon'en in een optocht te Am sterdam. Er zijn kringen gevormd. Seha gen is een onderdeel van kring Den Helder. Totaal mag deze kring met 70 personen ko men. Sehagen mag een apart groepje van -4 personen vormen. De burgemeester van Sehagen vraagt medewerking van de ver eenigingen en heeft den heer Buiskool ver zocht in de vergadering van Alg. Belang de zaak ter tafel te brengen, oprlat in over leg met de middenstandsvereenigingen men tot daden kan komen. Het bestuur meent dat voor Sehagen een voorstelling van het marktwezen het beste is. Voorzitter heeft gedacht aan een maquette van de markt met kerk, en rondom wegen, waardoor men ziet dat Sehagen centrum-gemeente is. Er mag eventueel ook nog een Schager rietsnijder medcloopen. Dc heer Wissekerke. is er als lid van de middenstandsverecniging vlak voor en ge looft dat het bestuur van de middenstands verecniging Mr. Buiskool's idéé wel een juiste oplossing- zal vinden. Als het een humoristische optocht was. kon men het portret van den heer Pilon er onderaan hangen. De heer Brugman vond een doek b§ter. De heer Knuwer acht een kubus met op de wanden de voorstelling van de markt en het Schager wapen en er bovenop de kerk het beste. De marktmeester kon dan op de plank. (Gelach). De Hanze acht zich tekort ge daan! De heer de Moei vindt het niet juist dat de Hanze eventjes op zij wordt gezet. Ook deze vereeniging was officieel uitgenoodigd! Voorzitter zet uiteen, dat er alleen één of ficieel verzoek aan dc gepieente is. Alge meen Belang zal zich weer met de vereeni gingen in verbinding stellen. De heer de Moei trekt echter de conclusie dat alles in kannen en kruiken is tusschen Algemeen Belang en de Neutrale Midden- standsvereeniging. Minstens had de Hanze ook een officieel schrijven van den burge meester verwacht, dat men bedankt werd. Voorzitter: Er is alleen een wijziging in de opzet gekomen. De uitnoodiging van U is nog steeds van kracht. Besloten wordt den burgemeester te berichten, dat Algemeen Belang mee doet. en in onderling overleg, met de andere vereenigingen de zaak zal regelen. Het Bestuur krijgt een al gemeene machtiging. Een plaatselijk feest. Het bestuur vraagt een machtiging in sa menwerking met Hanze en middenstands- vereeniging een plan samen te stellen voor een plaatselijk feest, hiertoe een commissie te benoemen en een crediet van f 100 maxi mum toe te staan. De middenstandsvereen. heeft reeds bericht mee te doen. In de Han ze zijn de mecningen verdeeld, men zal er nog in het Bestuur over spreken, zegt de heer dc Moei. Voorzitter hoopt dat de Hanze zal kunnen medewerken. Het Bestuur wilde twee men schen aanwijzen, waarvan één bestuurslid. De heer Brugman zou het liever zien dat de algemeene vergadering een commissie benoemde: liefst zoo groot mogelijk. Voorzitter wijst er op, dat de praktijk ge leerd heeft dat kleinere commissies meer voldoen. De heer Brugman blijft het bezwaarlijk vinden, dat altijd dezelfde menschen zitting nemen in de commissie, waarmede spr. niet wil zeggen, dat deze menschen niet voldoen. Er komen echter zoo weinig nieu we ideeën. Er moet nieuw bloed komen. Voorzitter: Nieuw bloed stroomt niet altijd goed. De tijd is te kort om nict-gcroutineer- den te nemen. De heer Schenk deelt het bestuursstand- punt. Een wilde vergaderingsstemming werkt niets uit. Voorzitter merkt op, dat ook het hoofd van de gemeente, er in gekend moet wor den, en zal hem het eerevoorzitterschap wor den aangeboden. Den heer Van Erp interesseert het niet zooveel, maar als het hoofd van de gemeen te er zijn adem over moet laten gaan, be grijpt spr. er niet vee! meer van. Waarom vraagt men eigenlijk nog wat aan dc leden? De heer Wissekerke meent dat er veel andere vereenigingen, als Oranjevercenigin- gen enz. aan te pas moeten komen. Deze groepen moeten het. nationale feest vieren, het moet geen speciaal midrlcnstandsfcest worden. Laat men allo vereenigingen tot een algemeene vergadering uitnoodigen en oen bestuur kiezen. „Algemeen Belang" is le naam der vereeniging zegt voorzitter en het bestuur staat vierkant tegenover het voorstel van den l^eer Wissekerke. Éénmaal is er zooièts gebeurd en toen viel er een voorzitter onder tafel. Het bestuursvoorstel komt in stemming om het bestuur machti ging te verleenen voor de verderè afwikkeling te zorgen. Dit voorstel wordt met 22 tegen 5 stemmen aan genomen. i Tiet bestuur krijgt mandaat fl. 100 uit de kas voor de eventueele festiviteiten te ge bruiken. Actief. Voorzitter doet verschillende huishoude lijke mededeel in gen, waaruit blijkt dat het bestuur op verschillende punten aftief is. Men is in gesprek met de middenstands- vereen igingen over het instellen van vak cursussen. Rondvraag De heer de Wit laakt het maken van zoo vele processen-verbaal op Donderdag. Spr. zou willen dat Algemeen Belang een ver zoek richtte aan het Hoofd der politie, soepel te zijn. Voorz. zegt dat de politie die opdracht heeft. Er wordt alleen proces-verbaal opge maakt na waaischuwing en als er een ver- keershelemmer'mg ontstaat. Spr. zal echter gaarne het verzoek overbrengen. Een ernstige klacht hebben de heeren Poorter, Schenk en de Moei. Schoolgaande kinderen en opgeschoten jongens zijn tusschen de middag en 's avonds zeer lastig. Zij zitten op de vensterbanken cn op toevallig buitenstaande stoelen, zij gluren naar binnen, cn zij besmeu ren en bekrassen de ruiten. Voorzitter merkt op dat deze zaak de volle aandacht van het gemeentebestuur heeft. Juiste reactie van oen doeltreffend verbod is echter zeer moeilijk. Een voorstel van den heer Scheuk, door den heer de Raat gesteund, de hoofden der scholen op het euvel te wijzen wordit aan genomen. De heer Buiskool heeft een groot hoofd en weet het niet eens... De heer Koorn, die voor het eerst een vergadering van Alg. Belang bijwoont, heeft geconstateerd dat de voorzitter voor alle haakjes oogjes had. Een minder groot hoofd als voorzitter heeft, had niet alles zoo voor elkaar gekregen. Spr. hoopt dat Algemeen Belang het jubileumfeest tot een écht na tionaal fijn. vriendschappelijk feest zal maken, (applaus) Voorzitter dankt den heer Koorn voor A.s. WOENSDAG 13 JULI, van 10.30 tot 3.30 is in onze zaak aanwezig. Zonder eenige ver plichting wordt U een bij uitstek vakkun dig advies gegeven. Alleenverkoop Maatwerk „Kalasiris" SCHAGEN. Leverantie Ziekenfonds A.A.Z.Ak., voor Buikbanden, enz. zijn vriendelijke woorden. Dat voorz. zoo'n groot hoofd had, was hem waarlijk niet bekend. Na eenige huishoudelijke niededeelingeai volgde sluiting te elf uur. DE PAS ER IN! Sehagen kreeg gistermiddag te ongeveer vijl uur bezoek van een detachement matro zen van het vliegveld De Kooij, die een af- standsmarsch door Noordhollands Noorder kwartier aflegden. Het detachement bestond uit 18 man, die, onder leiding van den offi cier M. S. D. 2e kl. Spaanberg, van Den Hel der langs het Noordhollandsch Kanaal vla Sehagen naar Wieringerwaard tippelden, cn van deze plaats weer naar de marinestad te rug. In Sehagen vielen twee deelnemers uit, die por bus dc rest van de tocht aflegden. Naar wij vernemen, betrof het hier een training voor de Vierdaagsehe, welke eerst daags te Nijmegen gehouden wordt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Comelia Catharina Maria, doch ter van Christiaan van Lint en van Afra Cornelia Schaap. Getrouwd: Johannes Dienaar en Adriana Neefkes. Overleden: Dirk Koen, oud drie en tachtig jaren. POLITIE. Gevonden: een sjaal, een muts en een rij wielplaatje. Vermist: een rijwiel. Uit onze omgeving W1ERINGERMEER BURGERLIJKE STAND, van 2 t.m. 8 Juli 1938. Geboren: Margaretha, Catharina Elisa- betli, dochter van J. Jaspers en E. Duiven voorden. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. UITSTAPJE. De dameskrans van de Evangelisatie in de Wieririgermêer maakte Donderdag een uitstapje per touringcar naar Bloemendaal. Tevens werd een bezoek gebracht aan Heemstede, Haarlem en Amsterdam, waar het gezelschap Schiphol bezichtigde. Begunstigd door mooi weer heeft, dc tocht allen een genotvolle dag bezorgd, waaraan velen met genoegen zullen terugdenken. ONTSLAG GEVRAAGD. In verband met haar voorgenomen hu welijk, heeft mej. Hait, onderwijzeres aan de Wieringermeei-scholen te Midden-meer, met ingang van 15 Aug. ontslag aange vraagd. NIEUWE N1EDORF Bevorderd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. D. Pool, Inspecteur van Politie le klas te 's-Gravenhage, is met ingang van 15 Juli a.s. bevorderd tot Hoofdinspecteur. Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen. De leden van onze vereeniging hebben hun jaarlijksch zomeruitstapje weer gemaakt. In twee groepen ging liet ditmaal naar Bloe mendaal, ter bezichtiging van het P.E.N.-bc- diïjf. Allen waren vol lof over dit bezoek. De eerste groep maakte de reis vorder naar Hilversum, waar een bezoek gebracht werd aan de A.V.R.O.-studio. De terugreis ging over Amsterdam, waar gepleisterd werd in Cineac en bij Heek. De tweede groep bezocht Zandvoort. De te rugreis ging over Haarlem, waar de tijd werd doorgebracht in de bioscoop. Alle da mes kwamen, hoewel niet vroeg, toch hoogst- voldaan van deze mooie reis terug. OUDE NIEDORP Loop der bevolking maand Juni. de Ingekomen: Johannis Hoebe van Lisse, Kanaalstraat 55; Nicolaas Smit van Haren karspel, Waarland D 74; Gecrtruida Johan- na Sclhorst, van Haarlem, Brouwerstraat 97; Alida Afra Bijman van Spanbroek D 30; Margaretha Bart van Alkmaar, Stationsstr. 25; Elzo Deen van Vclsen, IJmuidcn Oost, Lagestraat 28. Vertrokken: Klaas Woudstra, naar Gaas- tcrland, Bakhuizen 290; Guurtje Koning naar Wognum. Hoornschewcg J 8; Geertrui- da Johanna Stadegaard naar Amsterdam, Noordcrijpoldcr 212; Wilhelm Schönfcld en cczin naar Zuilen, Koppestraat 76; Gerrit Duinmeijcr naar Alkmaar, Kcnnemerstraat- weg 9. Burgerlijke Stand. Geboren: Albertus Anthonius, zoon van Embertus Cornclis van Oorschot en van Antonia Martha Maria Bierman; Anna Jo hanna. dochter van Cornelis Slijkerman en Afra Raatgers. HEER HUGOWAARD Vermoedelijk verloren. Toen de koopman C. K alhier gistermid dag zijn jas wilde aantrekken, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat een portefeuille met een inhoud van ongeveer f 800.aan bankpapier miste. Tot nog toe waren alle nasporingen ver geefs. Collecte. Dc deze week door enkele dames ten bate van de blindeninrichting Wolfheeze gehou den collecte bracht in totaal f 23.98 op. Nablusscht De brandweer is gistermiddag cr toe q gegaan de laatste resten van het nog j. smeulende hooi van de verbrande l»oor3 hoeve aan het Zuideind grondig uit elk! te halen en te blusschen. bergq Eindexamen Meisjesschol Hef, eindexamen der Meisjesschool schriftelijk afgenomen op 20 en 21 Juni,, mondeling op 5 cn 8 Juli in tegemvoordi heid van de heeren G. Ch. Dun, inspecte} van liet L. O. te Alkmaar cn Mr. M. J, i Moltzer, directeur der school voor Mas schappelijk Work te Amsterdam, als committeerden. Het examen omvatte j vakken: Ncderlandsch cn moderne tali met hun letterkunde, aardrijkskunde, schiedenis (ook kunstgeschiedenis), bió gie en opvoedkunde. Afgewezen werden tw} candidaten. Geslaagd zijn de dames: Boon te Alkmaar, A. le Cocq d' Armaij vi 11e te Bergen, H. C. Ililvers le Schoorl, M. ten Holt te Bergen, A. E. de Lange t; Heiloo en D. M. van Woerden te Alkmaar WARMENHÜlZEi Aangehoudej Wij vernemen dat gistermiddag de hee W. D., woonachtig te Krabbendam, door o politie te Warmenhuizcn naar het Huis v* Bewaring te Alkmaar is overgebracht, v» dacht van niet nader te noemen handels gen met minderjarige kinderen. DEMONSTRATIE ALKMAARSCHE BRANDWEER. Onder zeer groote belangstelling gaf Doi derdagavond een afd. van dc Alk. Brané weer met haar motorbrandspuit een dt monstratie. Allereerst werd gedomonstreen bij het gemeentehuis met een slang op 4 waterleiding. De druk van de watcrleid'ini (plm. 4 atmosfeer) werd door middel va de motorspuit opgevoerd tot ongeveer atmosfeer, welke een geweldige straal ve- oorzaakte en waardoor een hoogte van 3 meter kon worden bereikt. Hierna is bij het station en in do Fuil gedemonstreerd met de motorspuit zeil Twee slangen werden aangekoppeld waar door enorm veel water kon worden geg? ven. Een ieder kreeg wel den indruk dj het materiaal prima in orde was en dc Alkmaar over een modern uitgerust brani weercorps beschikt. BARSlNGERTIOm HARINGHUIZEN. Geschonl Naar wij vernemen heeft de directie va» de melkfabriek „Crcma", den chauffeur di*;' onderneming, den heer D. D., betrokken de autobotsing op den Nieuweweg, in df uiloefening zijner functie geschorst. Wij kunnen verder mededeelen, dal naai, verschillende bijkomstige feiten van het bt treurenswaardig gebeuren een nauwgezd uitgebreid politioneel onderzoek is ingt i steld. Z1JPI SCHAGERBRUG. Het overlijden van den heer Bleet Ons bericht van gisteren, dat -nipt onzen gewonen correspondent afkomst was en te laat binnenkwam om de juistheil geheel te cpntroleercn, behoeft eenige wij} ziging. Niet kreeg de lieer B. een deur c lief hoofd, tijdens het timmeren, maar toi hij in den tuin van zijn woning zat en deur om tocht te weren, overeind wilde zei ten. ALKMAAR, 8 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 41 stapels, zijnde 115.000 Kg. Fabriekskaas kleine 21.50,- boerenkaas, kleine f 21.idem commissie f 26.— per 50 Kg. Handel goed. LEEUWARDEN, S Juli. Veemarkt. 72 Enterstieren f 80—1S0,151 Twcnterstieren f ISO—310 per stuk, 240 vette koeien f 146270 per stuk, 4668 ct. per Kg., 348 melk- cn kalfkoeien f 130315, 10 pinken f 65150, IS vette kalveren f IS 5S,i 265 graskalveren f. 2568, 454 nuchtere kal veren f 410, 192 vette schapen f 12—27,| 66 weideschapen f 1120, 294 lammeren fr —12, alles per stuk, 315 vette varkens f 10—1 140 per stuk, 4653 ct. per Kg., 40 magere varkens 22—45 ct. per Kg., 235 kleine big gen f 1220 per stuk, 36 bokken en geiten geen not.; 48 paarden geen not. Totaal aan voer 2793 stuks. Overzicht. De aanvoer nam iets toe. Vooral stieren waren er veel. De handel daarin was trager en dc prijzen gingen lager. Vet te koeien wegens kort aanbod iets vlug ger docli prijzen 6tationnair. Molk- cn kalf koeien iels meer vraag cn handel iets vlug ger. Nuchtere kalveren handel vlug en iets duurder. Varkens vlotter handel met hoo- gere prijzen. Wolvee zeer stug. De N.V.G nam heden 125 varkens over. Zuivel. Sleutelkaas 13—18, Nagelkaas 2r30, Goudakaa? geen not., Edammerkaas 1323, aanvoer 13S5 Kg. Mijnboter 1.23- 1.241.25 per Kg., veilingboter geen not, aanvoer 0/3, 2/6 en 1/12 vaten. Commissie f 0.78. Eierhandcl. Kipeierenc aangevoerd 17000 Kg., prijs 34% ct. per stuk, ban- delsprijs 57V&60 ct. per Kg. Eendeieren: prijs 3—31/4 ct. per stuk, liandelsprijs 42^ -45 ct. per Kg. Pluimvee. 20 slachthanen 5080 ct., 100 slachtkippen 5090 ct., 200 jonge hanen 35S0 ct., 50 piepkuikens 15—25 ct. p. stuk. Vereeniging van Zuivel maatschappijen. Edammer kaas 20 plus 88.50, 40 plus 14.5015, Goudsche kaas, 20 plus 7.508, 40 plus 14.5015, Broodkaas 14.5015. Stem ming kalm. LEEUWARDEN, 8 Juli. Inlandsche granen geen noteering. Bui- tenl. granen: Gele laplatamais disp. 173 boordvrij Leeuwarden, idem 165 boordvrij Rotterdam. Noord-Am. lijnkoeken disp. 9.30 boordvrij Leeuwarden, idem 9.boordvrij Rotterdam, idem merk S.K. disp. 0.05 boord vrij Rotterdam. Gele Am. mais disp. 144 boordvrij Leeuwarden, idem disp. 137 brd- vrij Rotterdam; Am. mixed mais disp. 143 boordvrij Leeuwarden, idem. disp. 136 boord vrij Rotterdam. 70/71 Russische gerst disp. 160 boordvrij Leeuwarden, idem 152 boord vrij Rotterdam, Am. gerst nr. 3 gerst: disp. 130 boordvrij Rotterdam.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6