HOCKEY Schulte en Hellemans hebben pech in de Tour de France Wietiennen Scheffer wint wederom de 100 m. borstcrawl UlxdeAfioio pellen SUMetLzk Xennil üahmoniicfie. iichaa/nlontwMxtiiig. Houdt ook Uw. qzeit g&}and Ba&ien tP-chalxn UaSunaniicAe. iichaamionUudkkeluuj, Hoaq&io ieueni ofw-aüiriq. een der oudste sporten ter wereld! Weckerling wint een protest. Tweede in 't algemeen klassement. Op den eersten rustdag van de Ronde van Frankrijk, welken de renners Zaterdag te Royan genoten, kreeg de wedstrijdleiding een protest van den Duitscher Weckerling te be handelen. Weckerling werd n.1. kort voor de aankomst te Royan in een massale valpartij betrokken, welke veroorzaakt was, doordat een onbekende renner midden in de groote hoofdgroep reed. Het rijwiel van Weckerling werd bü deze gelegenheid flink beschadigd, maar Hauswald bood hem zijn machine aan en hierop slaagde Weckerling er in, weer aan sluiting met de andere renners te krijgen. De aankomst-rechters nu klasseerden het rijwiel van Hauswald, waarop dus Weckerling reed, in de voorste groep, terwijl zij de machine van Weckerling, waarop dus Hauswald reed, op de 79ste plaats zetten. Aldus kreeg Wecker ling een zoodanig tijdsverlies, dat hij van de tweede plaats in het algemeen klassement naar de tiende plaats verhuisde. De Duitscher protesteerde en de wedstrijdleiding kende dit protest toe, zoodat Leducq weer van de tweede plaats is verdreven, terwijl Wecker ling zijn plaats inneemt. Majerus (Lux.) nog steeds no. 1 in het algemeen klassement. Het is Meulenberg, die gisteren de 5e etappe van dTour de France gewonnen heeft. De volgende waren: 2e Servadie (Italië). 3e. Bini (Italië). 4e. Frechaut (Frankrijk). 5e. Een groep van ren ners w.o. Middelkamp (Ned.) Anton v. Schen- del (Ned). Dominicus en van Nek (Ned.) 76e werd Schulte en 90ste Hellemans. Deze beide laatsten hadden met pech te kampen. In het algemeen klassement staat nog steeds nummer 1 Majerus (Luxemburg). RIJKSWIJKSCHE WIELERBAAN. Op de Rijswijksche Wielerbaan werd Zon dag middag een klein, maar aantrekkelijk programma afgewerkt. In den strijd voor amateurs was Bernard Leene overwegend de sterkste, terwijl dezelfde renner dank zijn zeer tactische rijden, ook de afvalrace voor zijn rekening nam. In den wedstrijd achter kleine motoren was Grimme onbetwist de sterkste. Landenwedstrijd Neder- land-België 2-3 Een Hollandsche zege op de 4 X *00 m. Onder minder gunstige weersomstandig heden had Zondagmiddag in de open zwem inrichting „Kromme Rijn" te Utrecht de waterpolo- en estafettewedstrqd plaats tus- schen Nederland en België. De waterpolowedstrijd bracht een kleine overwinning van de Belgen. Over het verloop van deze match in het kort het volgende: Scheidsrechter was den Franschman Delbort. Reeds dadelijk blijkt, dat het plaatsen bij het Nederlandsch zeven tal slecht is. België nam de leiding toen Issele ontsnapte aan de bewaking van Moolenaar. Toch zag Molenaar nog kans de gevaarlijke vluchteling na te komen, doch hij beging daar bij een overtreding, welke een strafworp tot gevolg had. waarbij Issele onhoudbaar voor Paerl scoorde (01). Onze nationale ploeg kwam er toen wat beter in. Zeer snel volgde de eene aanval na de andere en na keurig samenspel scoorde Van Aalst den gelijkmaker. In de tweede helft is het den Belg Blitz, die terstond zijn voorhoede aan het werk zet. Bij een scrimmage voor het Belgische doel krijgt Rootselaar in vrije positie den bal toegespeeld Hij schiet evenwel recht op den keeper, zoo dat deze prachtige kans verloren ging. België doet het beter, toen Cateleyns met een hard schot keeper Paerl passeerde (12). Hoewel de Nederlanders verschillende kan sen krijgen om den gelijkmaker te scoren, werden deze niet benut. Daarentegen is het Issele, die wanneer hjj den bal in vrij liggende positie ontvangt, de score vergroot. De neder laag was hiermee definitief, hoewel het Hamer nog gelukte den achterstand te verkleinen. Het einde kwam met een verdiende neder laag voor Nederland. De estafette over 4 X 200 meter tusschen de vertegenwoordigende ploegen van Neder land en België, werd door onze landgenooten gewonnen. 1. Nederland met de zwemmers Sipkema, Scheffer, Van Kuil en Ramack in den tijd van 9 min. 42.7 sec. 2. België in den tyd van 10 min. 23.6 sec. De uitslagen van de overige nationale wed strijden luiden als volgt: 100 meter borstcrawl dames: 1. Rie van Veen, 1 min. 10.1 sec.; 2. G. Sweres, 1 min. 12.5 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1. K. Hoving, 1 min. 3.2 sec.; 2. F. Winckel 1 min. 4.1 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Cor Kint, 1 min. 16 sec.; 2. Iet van Feggelen, 1 min. 19.9 sec.; 3. Dini Kerk meester, 1 min. 20.9 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jopie Waalberg, 3 min. 11.8 sec.; 2. J. Been, 3 min. 12 sec. 5 X 50 m. estafette borstcrawl heeren: ge wonnen door D.J.K. in 2 min. 23.4 sec. 3 X 50 m. estafette wisselslag dames: ge wonnen door de zwemvereeniging „Rotter dam" in 1 min. 46 sec. Nationale wedsrijden te Heemstede Zaterdagavond vonden in de zwemvijver van Groenendaal (Heemstede) Nationale wed strijden plaats, waarvan de voornaamste uit slagen als volgt luiden: 100 meter borstcrawl heeren: 1. Scheffer 1 min. 2.8 sec.; 2. Sipkema 1 min. 5.1 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. G. Sweeres 1 min. 13 sec.; 2 Nida Senff 1 min. 15.8 sec. 100 meter schoolslag dames: gewonnen door J. Stroomberg in 1 min. 28.8 sec. 100 meter schoolslag heeren: gewonnen door Smitshuizen in 1 min. 16.2 sec. 10 meter rugslag dames: royaal gewonnen door Iet van Feggelen in 1 min. 19.6 sec. Waterpolo dames: H. P. C.Southern Counties Ladies Waterpolo-Assosiation 22. Engelschman Deane wint den zwemwedstrijd Middelburg- Vlissingen Kranig werk van Mevr. Aarsber genOlsen. De jaarlyksche Scheldebeker-wedstrijd, welke Zaterdagmiddag te Vlissingen zou worden gehouden, kon wegens het ruwe water geen doorgang vinden en in plaats daarvan werd besloten een lange-afstand-zwemwedstryd van Middelburg naar Vlissingen te organiseereü, welke niet minder groote eischen aan de deel nemers en deelneemsters stelde dan anders de Schelde-wedstrijd zou hebben gedaan. De Engelschman Deane, die ook de vorige malen beslag wist te leggen op den Schelde- beker-wedstrijd, bleek ook nu weer een uit stekend zwemmer op den langen afstand te zijn. Hij werd winnaar met bijna negen minu ten voorsprong op den Amsterdammer Sten der. Een zeer fraaie prestatie verrichtte mevr. Rie AarsbergenOlsen door met ruim 1 min. verschil als derde achter Stender aan te komen. Zij was de eerste zwemster, die aan kwam en zij bleek nog ongeveer 3.5 minuut sneller te zijn dan de tweede Engelschman, die deelnam, de Londenaar Potts. Weer 2.5 minuut later kwam Versluys uit Bergen-op- Zoom binnen en daarna, met 1 minuut, Jennie Kastein. De winnaar maakte een tyd van 1 uur, 24 min. en 5.7 sec. Mevr. Aarsbergen lmin. 34 min. 16.2 sec. In het nummer IÖ0 meter Borstcrawl werd wederom de Nederlandsche kampioen Scheffer eerst. De internationale marine-zeilwed strijden te Kiel begonnen Nederland derde. De jaarlyksche internationale Marine-Zeil wedstrijden te Kiel zijn met de eerste race van de zeven begonnen. De Nederlandsche Marine, die Ijet vorig jaar den Hindenburgbeker won, is by deze wedstrijden vertegenwoordigd door de Luite nants ter zee tweede klasse J. F. van Duim, stuurman, en J. W. Reynïerse, fokkenist. De start moest, in verband met de Deen- sche en Roemeensche booten, welke veel averij opgeloopen hadden, eenigen tijd uitge steld worden, toen eindelijk het vertreksein gegeven was, werd de Duitsche boot terug geroepen en moest toen nog eens starten. De Italianen en Nederlanders namen onmiddellijk de leiding, maar de Duitschers kwamen snel opzetten en passéerden onze landgenooten. Ten slotte slaagden zij er ook nog in de Itali anen voorbij te varen en daarna liepen zij flink uit. Onze landgenooten zeilden uitstekend en wisten zich op de derde plaats te handhaven. De uitslag luidt: 1. Duitschland, 1 u. 51 min, 13 sec.; 2. Italië 1 u. 51 min. 44 sec.; 3 Nederland (luits ter zee tweede klasse van Duim en Reynierse) 1 u. 52 min. 33 sec. 4. Zweden 1 u. 53 min. 22 sec. 5, 6, 7 en 8: Engeland, Estland, Polen en Roemenië. Frankrijk gaf op wegens het breken van den mast. Turkeije wegens schade aan den kiel. Duitschland leidt thans met 11 pt. voor Italië met 5.5 pt. en Nederland met 3.67 pt. Nederland-Duitschland (dames) 40-57 Op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam zyn gisterenmiddag onder vrij groote belangstel ling door de Rotterdamsche Athletiekvereeni- ging „Minerva" en Athletiek-Landenwedstrijd voor Dames gehouden tusschen Nederland en Duistchland. Het was te voorzien, dat de Hol landsche meisjes de Duitsche ploeg niet zou kunnen overwinnen. Zeker, Fanny Koen heeft b.v. op de 200 meter zoowel het Nederlandsche als het Duitsche record, 24.6 sec., geëvenaard en zij mocht het genoegen smaken ook op de 100 meter op de eerste plaats te eindigen in den fraaien tyd van 12 sec. (Ned. record 11.9 sec.), terwijl de Duitsche dames vooral op de werpnummers niet zoo op dreef waren, als verwacht werd. Maar dit alles was niet vol doende voor een kans op de overwinning in den landenwedstryd Ongetwijfeld echter heo- ben de Nederlandsche cracks van deze span nende en fraaie ontmoeting zeer veel kunnen leeren. Op het nummer 80 meter Horden kreeg men een prachtigen stijd te zien tusschen de Duitsche kampioene 1937, Siegfriede Dempe, Karla Weizenkorn, Ada Doorgeest en K. ter Braake. Het was een snelle, gelrjkopgaande strijd, waarin Mej. Dempe overwon., Mej. Doorgeest werd goed tweede in 12 sec. Mej. Ter Braake deed er 0.1 sec. langer over. Het nummer 4X100 meter Estafette tus schen de Duitsche ploeg en de Nederlandsche ploeg, bestaande uit de A.D.A.-ploeg (Ter Braake, Loohuis, Doorgeest en De Vries), le verde een Duitsche overwinning op. Een fout bij de tweede wissel bezorgde de Hollandsche meisjes een achterstand, die niet meer viel in te halen. Zij hebben kranig partij gegeven en verloren met een verschil van 0.6 sec. Duitschland won in 49.5 sec. De wereldrecordhoudster Hoogspringen, Dora Ratjen, bleef slechts even onder het wereldrecord (1.66 m) en sprong 1,65 m, ter wijl Fanny Koen en Van Balen Blanken 1.60 m sprongen. Het was jammer, dat de bekende Duitsche sprintster Kaethe Krauss niet kon uitkomen. Op dokters advies mocht zij niet starten. De stedenontmoeting tusschen Den Haag en Rotterdam werd een overwinning voor Rot terdam. De nos. verspringen, kogelstooten en speer werpen waren volledige Duitsche overwinnin gen. Het discuswerpen was voor onze land- genoote A. Niessink met een worp van 38.91 meter. De andere nummers gaven geen reden tot een nadere bespreking. LANDENWEDSTRIJD ENGELAND—NOORWEGEN 72—67. In een tweedaagschen wedstrijd won En geland met 7267 punten van Noorwegen. De 1500 m werd gewonnen door Wooderson in den tyd van 3 min. 58.8 sec. Internationale kampioen schappen in Nederland Hughan en Kukuljevlc in den eind strijd. B(j de dames mevr. Miller Heine en mej. Wynne finalisten. Zaterdag werden op de banen van Noordwijk de internationale Tenniskampioenschappen vervolgd. Het spel had zeer veel te lijden van de geweldige hoeveelheid regen die gevallen was en onder het spel nog viel en den storm die ononderbroken over Noordwijk joeg. Men sloeg er zich zoo goed mogelijk doorheen, het was een kwestie van aanpassen, maar van hooge spelkwaliteit was natuurlijk geen sprake. De uitslagen der demi-finales waren: Heerenenkelspel: Kukuljevic sl. Abdessalam 63, 60, 60, HughanGeelhand w.o. Damesenkelspel: Mevr. MillerHeine sl. mej. Coyne 63, 8—6. Mej. Wynne sl. mevr. Hopman 64, 75. Damesdubbelspel: Mevr. MillérHeine en mej. Morphew sl. mevr. Hopman en mej. Stefex Stevenson 75, 6—2. Mej. Coyne en mej. Wynne sl. mej. Craze en mej. Piercey 97, 64. H eerendubbelspel Geelhand en de Borman sl. Hughan en Van Swol 3—6, 6—3, 6—0, 6—8, 6—4. Kukuljevic en Moreau sl. Heyen en Tésch- macher 79, 86, 63, 75. Gemengd dubbelspel: Mevr. Hopman en Hughan sl. mej. Wynne en Geelhand 62, 75. Mevr. MillerHeine en de Borman sl. mej. Yorke en Van Swol 36, 61, 75. Kukuljevic en Mevr. MillerHeine hebben beide 2 titels in den internationalen kamp gewonnen. De eerste werd overwinnaar in het heeren-enkelspel na een overwinning op Joe- kes en behaalde met den Belg Moreau een titel in het dubbelspel. De Zuid-Afrikaansche speelster liet in den eindstrijd tegen Mej. Wynne slechts 2 games tegen zich scoren, terwijl zij met haar land- genoote Mej. Morphew na een interessanten strijd tegen de Australische dames ook het kampioenschap dames-dubbelspel won. Gemengd Dubbelspel. Het gemengd-dubbelspel werd gewonnen door Mevr. Hopman en Hughan (Oostenl. Nederl.), die Mevr. MillerHeine en de Bor man (Z.-Afr. en België) met 86, 97 sloegen. Schmeling -weer in Duitschland Max Sclimelingde man die millioenen Duitschers teleurstelde. Zaterdagmorgen is met de „Bremen" te Bre merhaven de Duitsche zwaargewichtkampioen, Max Schmeling, die onlangs te New-York in den stryd om het wereldkampioenschap tegen Joe Louis zulk een sensationeele nederlaag leed, aangekomen. Aan de kade wachtten zijn moe der en mevr. Anny SchmelingOndra. Ook gedurende den overtocht heeft Schme ling het bed niet kunnen verlaten. Direct van uit Bremerhaven bracht een sneltrein Schme ling naar Berlijn, waar hij zich onder medische behandeling zal stellen. Om het kampioenschap van Nederland De uitslagen van de 8e ronde, Zaterdag te Amsterdam gespeeld, luiden als volgt: PrinsMuilwijk 01; Van den Bosch—Euwe \2Van MindenoCortlever 01; Schel- tingaMulder LandauDe Groot \'2FonteinVan Doesburgh 01. De stand luidt: 1. Euwe 6V2 pnt., 2. Van den Bosch 6 pnt., 3. Cortlever 5V2 pnt., 4. Landau 5 pnt., 5. Van Scheltinga 4% pnt., 6. De Groot 4 pnt., 7, 8 en 9. Van Doesburgh, Mulder en Prins ieder 3% pnt., 10. en 11. Fontein en Muilwijk ieder 2% pnt., 12. Van Mindeno 1 pnt. Uitslag 9e ronde. De uitslagen van het te Amsterdam gehou» den tournooi om het Nederlandsche kampioen» 1 schap Schaken van gisteren luiden: Van Doesburg-Prins 0-1. De Groot-Fontein 1-0. Mulder-Landau 0-1. Kortlever-Van Scheltinga. 1-0. Euwe-Mindenoo 1-0. Muliwijk-van den oBsch Vs-Vs. Stand is thans: 1. Euwe 7% punt; 2. en 3 v. d. Bosch en Kortlever, beiden 6Vfc. 4. Landau 6 punten. 5. de Groot 5 punten. 6. en 7 Prinns en Scheltinga ieder 4V2 punt. 8. en 9 van Doesburg en Mulder ieder 3 y2 p. 10. Muylwijk 3 punten. 11. Fontein 1V2 punt. 12. Mindenoo 1 punt. Hockey, een der oudste sporten ter wereld! De hockeysport, hier te lande be oefend in het kader van de bin nenkort jubileerende Nederland sche Hockey-Bond, behoort tot dc oudste sporten ter wereld, al ver schilde de speelwijze uiteraard vroeger sterk van die van thans. In October van dit jaar zal dc Nederland sche Hockeybond zijn 25-jarig bestaan her denken, o.m.' door de organisatie van een groot tournooi waarvoor Duitschland, Bel gië en Frankrijk reeds zijn uitgenoodigd, Of ook Engeland, dat zich in de internatio nalc hockeywereld vrij geïsoleerd heeft gehouden zal deelnemen slaat nog niet vast Dat mededinging der Britsche hockeyspe lers het tournooi aanmerkelijk aantrekke lijker zou maken, ligt voor de hand. Intusschcn, het zal niet algemeen bekend zijn, dat deze sport waarvoor dc belangstel ling in verschillende landen nog allengs toeneemt, naar alle waarschijnlijkheid tot de oudste spdrtcn ter wereld dient te worden gerekend. Vooral hier te lande zal men niet. geneigd zijn daarbij stil te staan omdat het hockey weliswaar reeds meer dan dertig jaar ten onzent beoefend wordt, maar toch pas de volle belangstel ling trok tijdens de to Amsterdam gehou den Olympische Spelen in het jaar 1038. Immers toen wist onze nationale hockey- ploeg zulk een schitterend resultaat te be halen door de verovering van de zilveren Olympische medailles, nadat ons team na de vermaarde Britsch-Indische hockeyers als tweede eindigde. Zij die den onvergcte- lijken eindstrijd tusschen Britsch-Indië en ons land op dien Zaterdag hebben gezien zullen daaraan ongetwijfeld hun leven lang als aan een der hoogtepunten op sportgebied voor ons land terug denken. Gelijk gezegd is hockey oen der oudste sporten ter wereld. Voor zoover verschil lende onderzoekingen dat hebben aange toond, werd een spel, dat zeer veel ovér- eenkomst vertoont met het tegenwoordige hockey reeds lang voor het ontstaan van het christendom beoefend. Met zekerheid valt evenwel niet vast te stellen in wélk land dit spel het eerst beoefend werd. Er zijn zelfs verschil lende landen die er aanspraak op maken zich de bakermat van deze tak van sport te mogen noemen. Vaststaande bewijzen vinden wij in elk geval voor het feit dat reeds de Oude Grieken een dergelijk spel beoefenden, want bij opgravingen heeft men steenen gevonden, waarin voorstellingen waren gehouwen van het spel met den stok met gebogen haak. Evenwel overeenkomstige ont dekkingen zijn ook gedaan bij het onderzoek naar het leven van oude indianenstammen. Hoewel dus niet vaststaat wie en waar een met ons tegenwoordige hockey overeenko mend spel het eerst beoefend werd, toonen deze feiten toch onomstoote- lijk aan dat reeds de grijze oudheid getuige moet zijn geweest van deze liefhebberij. Uiteraard zal het hockeyspel ongetwijfeld toen niet op dezelfde wijze als sport beoe fend zijn als dat nu het geval is. De hockcy- sport in haar tcgeilwooi-digen vorm dateert trouwens nog niet van zoo heel lang ge leden. De eerste algemeen geldende regels voor ons moderne hockey werden n.1. in het jaar 18S0, dus bijna zestig jaar gele den vastgesteld Daarmee kreeg het spel zijn. definitieve vorm en tevens voor het. eerst meer het karakter van een wedstrijdsport, terwijl voorts moet worden aangenomen dat het oorspronkelijk meer als spel dan als sport werd beoefend, hetgeen trouwens met meer onzer moderne sporten het geval Wijziging in dc spelregels is in den loop der jaren meermalen voorge komen, hetgeen trouwens onvermijdelijk was in verband met de in den loop dor jaren veranderde opvattingen en de gelei delijk aan opgevoerde bewegingssnelheid en en beheersching van de „sticktechniek." Doch in groote trekken wordt deze sport nog beoefend in den vorm die er in 1880 bij de vaststelling der eerste regels aan gegeven werd. De hockey-sport heeft sindsdien een groote vlucht genomen en geleide lijk aan is het spel in vrijwel alle landen ter wereld ingeburgerd. De hoogste graad van volmaaktheid in deze tak van sport is tot nu toe bereikt door de Britsch-Indiërs, die men ook ten onzent aan het werk heeft kunnen zien en die o.m. tij dens de jongste Olympische Spelen In Berlijn in 1937 het publiek in ver rukking brachten. Hier kan zonder twijfel van een supre matie worden gesproken. Deze zooeven ge noemde Olympische Spelen hebben bewe zen dat, al is het peil en de kracht van het spel ook in vele andere landen sterk vooruitgegaan, Britsch-Indië nog altijd aan de spits staat. Zoowel wat snelheid betreft als met betrekking tot de speltechniek vor men dc Britsch-Indische spelers nog altijd een klasse op zichzelf. In Britsch-Indië zelf heeft deze sport, naast cricket, de meeste belangstelling getrokken. Merkwaardig mag het daarom geacht worden dat volgens de jongste berichten de voetbalsport in dit land langzaam aan een ernstige concurrent van de hockeysport begint te worden. Steeds meer clubs worden opgericht en men organiseert reeds alom competities waarbij, en dat is wel '1 meest opvallende, het aantal bezoekers reeds aan merkelijk grootcr is dan bij de hockey wedstrijden. Zelfs schijnt reeds ecnige teruggang van het bezoek aan de hockey wedstrijden. Zelfs schijnt reeds oenige terug gang van het bezoek aan do hockey-wedstrij- den te kunnen worden vastgesteld. Zou het voetbal op den duur de hockeysport als de nationale sport in Britsch-Indic verdringen? De tijd zal het moeten leeren.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6