OUDERS jicwit! 't HOEKJE I ?.0. pleitte voor Franco 'cgco opheffing der poorlijn Hoorn-Zaandam Japan is héél arm CORNELIS Stakingsrelletjes in Tsjecho Slowakije Marktberichten rui9«roi ©en r Zijn vlucht was aan de broeder schap aller volkeren gewijd. De geheele Amerikaansche pers wijdt geestdriftige artikelen aan den vlucht van Hughes, en aan diens triomphalen intocht. Men hecht de grootste waarde aan dezen vlucht met betrekking tot de ontwikkeling van het handelsluchtverkeer, in het bijzonder het verkeer over zee. De politie schat de menigte, die langs den weg, welke Hughes en zijn metgezellen van I Batterv naar de Metropolitanclub volgde, samengepakt stond op twee millioen perso- nen. Sedert de ontvangst van Lindbergh heeft HAAR men iets dergelijks te New York niet ge- wi ï'®n- A "A; Bij de ontvangst op het stadhuis zei de - de vlieger in een korte verklaring: mijn vlucht was gewijd aan de groote broeder- cens 6ec|iap der vliegwereld, en legde er den na- ele holdruk op, dat hij de luchtvaart als oorlogs- gendijk wapen veroordeelde. g.n. op- rste H De totale kosten van den vlucht worden ïl viel, !Taamd op 300.000 dollar, ucht ti Hel officeele record voor een vlucht rond wereld van Hughes bedraagt drie dagen oopers, guur i4 niinutcn en 10 seconden, w die lioordeg hen, heeft iQdedi nen pnjogende vragen gesteld: de va Officieele cijfers. heer Wijnkoop (C.P.H.) heeft aan minister van binnenlandsche zaken de Is het den- minister bekend, dat mej. iVoogd op den avond van 5 Juli jl. voor en radio-zender van de K.R.O. een rede Hft gehouden ter verheerlijking van gene- lal Franco en dien medestanders? B. Acht de minister dit optreden In de efio niet in strijd met de officieele vriend- js-betrekkingen die Nederland met de iring van de Spaansclic republiek on- oudt, in strijd ook met de houding van *n 1 ul®'adio-controle-commissie ten aanzien commissie hulp aan Spanje, die inl iet werd van de radio gebruik te en, wijl men van meening was dat poli- in de redevoeringen in geen enkelen Purmerend, Hoorn, Stavoren, Workum en Sneek uitgenoodigd tot een vergadering ten stadhuize te Enkhuizen. Aan deze uitnoodi- ging hebben alle genoodigde besturen gevolg gegeven. Het resultaat van de gevoosde besprekin gen is geweest, dat een comité is samenge steld, hetwelk de aangelegenheid nader in studie zal nemen en de noodige pogingen in het werk zal stellen om zoo noociig in sa menwerking met andere belanghebbende in stanties opheffing van de bedreigde lijn te voorkomen. In het comité hebben zitting de burge meesters van de medewerkende gemeenten, terwijl het comité uit zijn midden een werk comité heeft benoemd, bestaande uit de bur gemeesters van Zaandam, Sneek en Enk huizen. de- tkeerii tui nu toelaatbaar was? df. Is de regecring bereid thans zooda- tuss e maatregelen te nemen dat niet weder deel over den Nederlandschen omroep de insche regeering kan worden aange- n woi len?. een ve ^JT deze jden. ook ebben. zich an hl met a| Gemeentebesturen protesteeren. moeite m naar h Geruchten over eventueele opheffing van )ie goe:»J©t personenvervoer op de spoorlijn Zaan- ijs gewpanv-Hooni hebben het gemeentebestuur )r steur^00 Enkhuizen aanleiding gegeven om te- opgaviiJa,liei1 «iet de besturen van eenige gemeen te». welker belangen bij de instandhouding K. sch«va» «e lijn nauw zijn betrokken, deze aan- :ste kl^'^nlieid tijdig onder de oogen te zien. Enrihuizen had, naar de N. R. Ct. meldt, lartoe de colleges van burgemeester en "«ouders van de gemeenten Zaandam, Hef rassenprobleem in Italië Godsdienstige motleven niet in het geding. De Italiaansche pers wijdt nog steeds uitvoerige besprekingen aan de nieuwe rassenpolitiek in Italië, waarbij den Joden ook daar niet meer als staatsburgers zouden moe ten worden beschouwd. De „Tevere" licht in een artikel getiteld: „de Joden behooren niet tot het Italiaan sche ras" de nieuwe stelregels toe der fas cistische geleerden omtrent het standpunt in het fascisme ten aanzien van rassenpro blemen. Het blad schrijft: de Joodsche kwestie zal voortaan niet alleen biologisch maar ook politiek in behandeling worden genomen- Men zal uit de stelregels gevolgtrekkingen moeten maken, die het succes van een vast beraden Italiaansche rassenpolitiek moeten verzekeren. De „Popoio d'Italia", spreekbuis van den Duce, publiceert, naar Havas meldt, een commentaar die den nadruk legt op pas sages in het door de geleerden opgestelde document, waarin wordt gezegd, dat het onderscheid naar rassen moet worden ge maakt op biologisch en op historisch plan, dus volgens den leer van het leven, i.c. het verschil in bloed, niet op grond van filo sofische ideologieënen niet op religieuze motieven, Zij kwamen na jaren uit Duifschland weerom Met vliegende vaandels en slaan de trom. Maar baantjes kreeg het Oostenrijksche legioen niet! Van de 8000 man van het Oostenrijksche legioen, die na den Anschlusz naar Oosten rijk teruggebracht zijn. hebben tot dusverre nog slechts 700 werk gevonden. Seyss In- quart, de rijksstadhouder, heeft een hulp fonds opgericht, dat ten doel heeft behoef tige legionarissen steun te verstrekken en tevens de inrichting van nederzettingen voor de gezinnen van legioen-manschappen mogelijk te maken. Zooals men weet heerscht op het oogenblik een zekere ontevredenheid in de gelederen van het legioen, aangezien een zeer groot aantal leden tot dusverre niet den post of het baantje gekregen hebben, waarop zij meenden recht te hebben op grond van hun illegale optreden onder het oude ré gime. Misbruikte woorden Onbewuste zelf-misleiding. Er worden heel wat woorden verkeerd ge bruikt in onz taal, en waarschijnlijk wel ln alle talen. Waarschijnlijk worden weinig uitdrukkin gen zoo dikwijls misbruikt als dat korté zinnetje van drie woorden: „ik houd van je"... Wat weet een jong mensch zonder erva ring van het leven ervan af, wat het is om werkelijk en waarachtig van iemand te hou den. Bijna alle jonge menschen zien, misleid door de op hun leeftijd zeer natuurlijke drang naar een partner, verliefdheid voor liefde aan. Dat is geen verwijt aan hun adres, zjj kunnen er niets aan doen. Ook willen wij geenszins een zedepreek houden tegen de verliefdheid, die op zichzelf heel poëtisch en heel mooi kan zijn, maar die geheel los kan staan en inderdaad in heel veel gevallen ook volkomen los staat van .houden van". En verliefdheid alléén is een gemoedstoestand, die gewoonlijk niet lang stand houdt, en des te korter stand zal houden naarmate de ge legenheid om het voorwerp van die verliefd heid dikwijls te zien, gunstiger is. Er is een andere diepere verliefdheid, die samen gaat met en een onderdeel is van houden-van, en deze verliefdheid kan jarenlang standhouden. Maar het is de ver liefdheid-zonder-meer, die zwak en onbe stendig is, en waaraan gewoonlijk een kort leven beschoren is. Hoe weet men of men echt van iemand houdt? Dat is heel moei lijk onder woorden te brengen ,en kan mis schien slechts aangevoeld worden door hen, dit dit ware en groote gevoel bij ervaring kennen. Maar een ding kunnen wij er wel over zeggen: waar het werkelijke houden- van begint, daar treden wijzelf op den ach tergrond en die andere op den voorgrond. Wij behoeven volstrekt niet blind te zijn voor de gebreken en fouten van iemand, die ons lief is, maar wij houden van hem of haar niet, en misschien wel mede óm die fouten. Wanneer wij van iemand houden, dan gevoelen wij bij intuïtie wat zoo iemand onaangenaam is, zonder dat daarover ooit gesproken behoeft te zijn, en wij vermijden wat hem of haar onaangenaam is, zonder ons ons dit als zelfopoffering aan te reke nen. Want in het brandpunt van onze be langstelling staat: het welzijn en het geluk van die andere. Er zyn ook ouders, die niet op de ware manier van hun kinderen houden; bij veel z.g. ouderliefde speelt ijdelheid een belang rijke rol. Wanneer ouders het meest van hun kinderen houden, wanneer deze een goed figuur tegenover de wereld slaan door b.v. voor een moeilijk examen te slagen of een schitterend huwelijk te doen of een mooie positie te veroveren, dan is Ijdelheid num mer één. Ware ouderliefde zal juist het sterkst spreken voor een kind, wanneer dit misdeeld of ongelukkig is of juist niet slaagt. Want in het ware houden-van, of dit nu is tus- schen ouders en kinderen of tusschen man en vrouw, zit de machtige factor van willen helpen en beschermen, van de slagen van het leven van degene van wie men houdt, te willen afweren of althans te willen verzach ten, zoo noodig ten koste van eigen leed of ongemak. Een tweede belangrijke factor in het ware houden-van is-begrijpen. Begrijpen is de keten, die nooit voelbaar is of knelt, en juist daardoor des te hechter. Men kan nooit probeeren, of bewust lee- ren om iemand te begrijpen. Men begrijpt iemand, of men begrijpt iemand niet. Maar waar de ware genegenheid is, daar is begrijpen onbewust in de kiem aanwezig, en daar kan dat begrijpen groeien en zich verdiepen .omdat die ware genegenheid on bewust steeds paraat is op het geluk van de ander. DR. JOS. DE COCK. Noodweer richtte millioenen schade aan Honderd dooden in Polen. Volgens de bladen moet de schade in Po len, aangericht door de stormen, de onwe- ders en de hagelbuien, van de laatste we ken, op tientallen millioenen Zloty geschat worden. Een honderdtal menschen is om het leven gekomen. r Joh.# jongeuH toe? bus. 'f liet 0 e reis] ouwwej ig wen m strekt erugtrè IJselc ixl be> necster* dam, De leó» dag k- VOOR DE In een der vroegere „hoekjes" heb ik ge waarschuwd tegen verblinding in verband met het kiezen van een school voor zijn kind (eren). Ik wees er toen op, dat niet de uiterlijkheden van een bepaalde school de maatstaf waren voor de meer of mindere deugdelijkheid der school het onderwijs en de opvoeding doch, en ik herhaal het hier nogmaals, dat uitsluitend de menschen in de school deze deugelijkheid bepalen! In aansluiting op het toen behandelde en in vervolg op mijn laatste „hoekje", wil ik thans probeeren aan te toonen, hoe vooral in de eerste leerjaren der lagere school on derwijs en opvoeding aangepast moeten en kunnen worden aan de kinderspyche. Wat is het kenmerkende van een normaal gezond en levenslustig kind van zes jaar? Dit hoe dikwijls heb ik het in deze ru briek al niet gezegd! dat het nog staat op de ontwikkelingstrap, waar spreken en spelen het element is, waarin het kind leeft. Hoe het spelen en spreken op school van af het begin al worden onderdrukt, heb ik in het vorige hoekje opgemerkt. De school orde verzet zich hiertegen (Helaas ondanks hun geleerde opstellen over Fröbel, hebben de onderwijzers (essen) de practische toepassing van de hooggeroemde ideeën van Fröbel in de meeste gevallen achterwege ge laten). Warfheer men weet en men kan dit weten dat het kind in deze periode door spelen en nog eens spelen zich ontwikkelt, dan moet het ons tegen de borst stuiten, te zien, hoe in de school het kind gedwongen wordt stil te zitten en te luisteren naar de volwassen taal van onbegrijpende onderwij zersfessen), die, met al hun geleerderigheid van deze wezenlijke begrippen van het on derwijzen toch maar een zeer klein beetje weten! Het strijdt tegen den natuurlijken ontwikkelingsgang, het kind stil in een bank te doen zitten en te laten luisteren naar din gen, welke het of in het geheel niet of slechts zeer weinig interesseert! Ik kan me zoo goed indenken, welk een martelgang het schoolleven voor een heeleboel kinderen moet zijn en hoe blij ze zijn, wanneer ze weer van school mogen! De schuld ligt niet bij het kind, absoluut niet, maar uitsluitend bij de „geleerde" akte- jagende onderwijzers (essen), die, in hun be krompen waan, meenen, dat het bezit van zooveel akten hun toenemende „onderwtjs- bevoegdheden" geeft! Wie evenwel ln deza critiek een veroordeeling wil lezen van da onderwijzerswereld, vergiste zich schrome lijk! In de eerste plaats zijn gelukkig niet alle onderwijzers akte-jagers en in da tweede plaats, zeker de belangrijkste, ia juist de maatschappij, d.z, dus ook da oudere, aan deze ellendige toestanden schul dig. Het is de maatschappij, die het intel lectualisme verafgoodt, die aldus redeneert: Hij bezit zooveel akten, dushij is beter dan die of die De ouders zelf zijn geen haar beter: Wan neer ze maar eenigszins kunnen, laten za hun kinderen leeren. Duizenden en duizen den en duizenden kinderen loopen er rond met een Mulo-diploma, meenen met hun ouders, heel wat in den zak te hebben, doch komen juist daardoor herhaaldelijk voor da groota teleurstellingen te staan De geleerdheid blijkt niets en ook niets uit te staan te hebben met levensgeluk! Vanaf het eerste schooljaar tot het Mulo examen toe, heeft men het kind getraind en gedreven in een richting, welke in vele ge vallen in strijd was met den natuurlijken levensgang. Men heeft het volgestampt met kennis, die straks op het examen en welk een examen! gevraagd zou worden! Vo^; dit examen moest alle levensvreugde wijken, moest orde en tucht, stilte en beperkte be wegingsvrijheid in de school gebracht en ge handhaafd worden. Men meent, dat alleen door de stilte van het „graf" de mogelijk heid tot het opnemen der leerstof toeneemt. Vandaar de uitspraak, dat er van leeren niets komen kan, als het niet stil in de klas is En daar zitten we nu! Half Nederland zit achter de examen tafeltjes als examinatoren en de overige helft zit er onder het mes. Leve het intellectualisme! Het heeft geen zin op dit stelsel critiek uit' te oefenen: men weet reeds bij voorbaat, dat de vragende helft voortzetting eischt. Maar anderzijds doet het toch wel eens goed zijn hart over deze dwaasheid te luchten. Drastische bezuinigingen noo dig. - Daarom ook de Olympi sche Spelen afgezegd. Het voornaamste argument, ten gunste van de Olympische Spelen, dat afstel een ongunstigen indruk op het buitenland zou maken, woog niet zwaar genoeg tegenover Japans linantieele zorgen Verleden maand heeft de minister van financiën 'n drastisch bezuinigingsprogram ma aangekondigd en dit besluit is hiervan een der eerste en meest merkbare gevolgen. Bovendien is het bouwbedrijf krachtig beperkt, zoodat groote vertraging is inge treden in den woningbouw. Tenslotte is de financieelc nood in Japan nog meer gestegen door de jongste over stroomingen, welke in het land een schade hebben aangericht van tweehonderd millioen yen» Niettemin heeft het bericht om trent het besluit der .Tapansche re geering groote opschudding ver wekt in Tokio. Het publiek legt zich met discipline bij 't onvermijdelijke meer, doch verbergt geenszins zijn teleurstelling. In ieder geval heeft het besluit der regecring niet de unanieme instemming van de pers, zegt de N.R.Crt. Integendeel, de „Nitsji Nitsji" dringt er bij de regeering op aan, op haar beslissing terug te komen. Het blad wijst er op, dat de Olympische spelen moesten samenvallen met den 2G00sten verjaardag van de stich ting van het Japansche keizerrijk, hetgeen voor Japan aanleiding zou zijn geweest, op buitengewonen wijze zijn vooraanstaande positie onder de groote mogendheden te manifesteeren. P. NIEROP en M. NIEROPKeetman geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon, Schagerbrug, 16 Juli 1938. Sudeten-duitschers zwaar gewond. Oostenrijks vliegtuig gesigna leerd. Naar aanleiding van een staking bij de ijzerfabriek Moravia hebben zich te Hembok incidenten voorgedaan. Toen naar aanlei ding van de op handen zijnde verkiezing voor den bedrijfsraad, de Duitsche vertegen woordigers zich naar het bedrijfsbureau wil den begeven, werden zij door 250 Tsjechen aangevallen, waarbij verscheidene Sudeten- cluitschers, arbeiders voor een gedeelte zwaar gewond werden. liet Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat gisteren een vliegtuig van den Tsjechoslo- waakschen politiedienst bij Sonnwald over de Duitsche grens gevlogen is en een kilo meter op Duitsch gebied is doorgevlogen, om daarna over de grens terug te keeren. Vol gens het Duitsche bureau is verdwalen uit- ;esloten. Brokstukken van verschillende .vliegtuigen in tuin. Op den achtergrond het verwoeste toestel. De rijksmiddelen Ttaminfl overschreden. De zuivere opbrengst van alle landsmid- delen van het dienstjaar 1037 hebben be dragen over het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met de maand Juni '38 f 553.195.S06.00 waardoor de raming met I 69.170.806.90 is overschreden. Het zuiver bedrag van de kohieren der directe belaslingcnn bedroeg o.a. ultimo Juni j.1. f GL0G5.705.05 tegen f 57.775.374,61 op ultimo Juni van het vorig jaar of wel ruim 3.89 millioen meer. Eind Mei waren deze bedragen resp. f 47.259.701.28 en f 44.191.681.74, hetgeen toen een hooger bedrag beteekende van bij na 3.07 millioen. De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds waren in Juni f 1.571.404.16, waarvan f 1.548.984.16 aan motorrijtuigenbelasting en f 22.420 aan rijwielbelasting. De opbrengst van deze beide belastingen over de eerste 6 maanden van dit jaar be droeg resp. f 13-675.3*24.22 en f 119.9*22,50 bij een totale raming van 31 millioen gulden. ALKM1AAR 15 JULI 1938. Op de heden gehouden graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: VT H.L. Gerst f 7.40 idem chev. f 7.50f 8; 60 H.L. Haver f 6.35f 6.70; 19 H.L. boonen, w.o.: .bruine f 17f 21, citroen f 14f 16; duiven f 7.50—f 11.50 en witte boonen f 24; 16 H. L. karwijzaad f 20.50 6 H.L. grauwe erw ten f 29f 32 Totaal aanvoer 148 H. L. Alles per 100 K.G. Handel goed. WINKEL, 15 Juli. Aalbessen f 638, kruisbessen f 58, frambozen f 1217, peulen f 710. aardap pelen f 2—2.40, per 100 pond. Komkommers f 34, wortelen f 3—5, rabarber 1.S02.20, kropsla f 1—1.10 per 100 stuks. WARMENHUIZEX, 15 Juli. Schotsche muizen 3.30—4.70, id. grove 2.50 3.20, id. drielingen 2.703.40, eigenheimers 4.20—4.50, zilvernep 5.90, witte kool 0.80—1. Aanvoer: 47.500 Kg. aardappelen, 200 Kg. zilveruien, 2000 Kg. witte kool. MEDEMBLIK, 15 Juli. Aardappelen: Bonken 1.20—1.40, Schotsche muizen 1.55—2, kleine muizen 1.051.20, borgers 1.85—1.95, kleine 1.05—1.20. ALKMAAR, 15 Juli. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 6610 stuks, verkocht 6160 stuks, mid- denprijs f 18.50—19, hoogste prijs f 20.—. Ed. Kruid, aanbod 380 stuks. Totaal: aan bod 6990 stuks, verkocht 6160 stuks. Aan wezig 1 fabriek. ALKMAAR, 15 Juli. Aardappelen 35.50, aardbeien 2256, aalbessen &7-I3, andijvie 0.50—2.60, bloem kool I o8.50, idem II 24.50, bieten 5. doperwten 3—6, druiven 21—25, kropsla 0.50 —2.40, komkommers 2—3.50. peterselie 1—2 perziken 2—6, postelein 0.18-0.30, peulen 5.o012, rabarber 1.50—4, roode kool 2.40 —3, selderie 1—2, spinazie 0.35—1.16, snij boon en 1021, dubbele spercieboonen 13 18, tuin boonen 35-45, tomaten 5-7, uien 2.60—5, wortelen 4—9, zwarte bessen 30—32 NOORDSCHARWOUDE, 16 Juli. Schotsche muizen 2.60—4.50, grooten 2 70 tiPlhei^rs.'i'70-S' 'in»'in*on (0—3.30, kleine 0.S01.50, zilverdrielin gen 5.S0—6.60, zilvernep 6.40—7.20, sppreje- a,ln"®*™22-23, tuinb°onen 2.20, bloemkool 4.406.60. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juli Schotsche muizen 2.70-4.80, grooten 270 w 3-TO-4-M. drielingen 2.1( -^30, kleine 0.60-1.20, 500 Kg. zilveruiei drielingen 5—5.20, zilvernep 6.95—7.30 125 9 GO n n^?°i72'S0, 623 Kp- rabarbor 2,5 2.b0, 40.000 Kg. roode kool 1.70—dro 1000 Kg. gele kool f 4.80—5.10. 1200 Kg St00 9- O-iq, 2e soort f 2 por 100 SU?|';, B000 Kjr. tomaten: A f 11-12.50, B f 12—1' 30 C 1 79,90, CC f 5-5.20. -

Schager Courant | 1938 | | pagina 11