Ook in de Unie wachten de bazen niet aan de boot .V d'^S Er is geld te verdienen, maar gewerkt worden er moei voor Brieven uit Zuid-Afrika Nieuw emplooi aan den Witwatersrand Zuid-Afrikd... voor velen de naam van een paradijs, waar de werkgevers de emigranten aan de boot staan op te wachten. Waar het geld op straat ligt en men het slechts behoeft op te rapen. De Unie... daar is voor iedereen werk en men is er spoediger dan ergens anders „binnen". De praktyk leert anders. Die leert dat het er harder pezen is dan ergens an ders, Die leert dat men ook hier weken, maanden en zelfs jaren kan zwerven voor men aan bod is. Dat ook hier op tal van plaatsen het aanbod te groot is voor de vraag. Over dit alles vindt men byzonder- heden in onderstaand artikel van onzen Zuld-Afrikaanschen correspondent, ten zeerste leerzaam voor hen, die het plan hebben het geluk te gaan zoeken in een nieuwe wereld. IX. Onze vacantie is weldra teneinde en we begeven ons dut weer naar het werk, dat we bij het begin van der vacantie verlieten. Dit was echter niet van lange duur, want na ongeveer 10 dagen kregen we ontslag met de mededeeling, dat wij na eenigen tijd, als wij wat meer aan de Afrikaansche werkwijze waren gewend, wel weer terug konden komen De patroon zeide; dat wy niet lui waren of geen vakkennis hadden, doch, dat wy de kaffers, die goedkoope krachten zijn, te wei nig lieten werken. Een kaffer is n.1. lui en dom en als je niet raast of soms slaat, maakt hij daar misbruik van. Dit was bij ons het geval; we haalden zelf materiaal hls wij te lang moesten wach ten Het lukt ons niet, na eenige dagen werk te vinden, mede door concurrentie van kleur lingen die goedkooper werken Dit is in Jo- hannesburg anders, daar krijgt niet één gekleurde dé kans een vak te leeren. Dat is daar geheel uitgesloten, alleen witmenschen oefenen er een vak uit en de rest is hand langer tegen lage loonen. Wy hooren ooi dat er in Johannesburg veel werk is en besluiten ten lange laatste de stoute schoenen aan te trekken en daar heen te gaan. Wij koopen onze plaatsbewyzen tegen 5.11 per persoon enkele reis en nog 1.11 voor de koffers en gereedschap. Dit laatste is tegen zeer laag tarief en op korte trajecten gratis, daar op de vrachtbrief wordt ingevuld: „seeking for employment" of zoekende voor werk. In dezen korten tijd hadden wij al veel vrienden gemaakt, vooral onder de Hollan ders, welke in Kaapstad, evenals op de meeste groote plaatsen sterk ziin vertegen woordigd. Het mankeerde by ons vertrek Zondagsavonds 7 uur, niet aan de noodige belangstelling en er waren er 2 bij, die een schitterend afscheidsnummer zongen. Het waren n.1. geschoolde zangers met uitstekend geluid. Na ons vertrek inspecteerden wij onze verblijfplaats en kwamen tot de ontdekking, dat wij een compartiment hadden voor vier personen met opklapbare slaapgelegenheden en onze deelgenoten bleken een Engelschman en een Afrikaan te zijn. Wij maakten spoedig kennis met elkaar voor de lange reis en na een gezellig praatje voorzagen wif ons van dekens, die tegen 3 shilling beschikbaar waren. Buiten was niets meer te onderscheiden en wy begaven ons spoedig naar bed. Over het algemeen valt van deze reis wei nig of niets te vertellen, want veel ijzonders is langs de baan niet te zien en de stations waar wij stopten, waren wel groot in aantal, doch te weinig van beteekenis om er iets van te vermelden. Ik voor mij zit liever in een Hollandschen D-trein, want dit lijkt meer op wijlen den boemeltrein SchagenDen Helder, alleen zit je hier nog ongeveer 35 uur langer in... Wij hebben het geluk, dat wij zeer goed kunnen slapen en worden enkel nu en dan eens wakker als de trein op hol schynt te gaan, doordat deze van een sterke helling afgaat, doch als hy weer hygend en puffend omhoog gaat, dommelen wij spoedig weer in. Het eten in de restauratiewagen was uit stekend, doch niet goedkoop en het wa9 een heelë reis voor je dezen wagen had bereikt door die smalle gangetjes waar nog vele menschen zich ophouden, die de doorgang versperren. Eindelijk arriveeren wy Dinsdagmorgens in Johannesburg en bevinden ons dus weer ge heel onder de vreemden in een onbek-mie stad. Wij zien onze koffers al spoedig met de lift naar beneden gaan en de kruier vertelt ons, dat wy ze in de bagageroom kunnen terug krijgen, welke tijd ons het beste lykt tegen 3 penny staangeld per dag en per colli. Het is een reusachtig groot station met zestien platforms, doch op ieder perron is een verdeeling onder nummers van platforms, dus vindt men b.v. ^p één platform 6, 7 en 8 of 9, 10 en 11 enz. De entrée van buiten is zeer mooi en het voorgedeelte in de hal is voorzien van reis- bureaux,waarna men de marmeren trappen afdaalt, om door de tunnels naar de verschil lende perrons te kunen komen; doch alvorens dit te doen, kan men nog genieten van de mooie goudvischenvijvertjes, die in. de bene denhal sierlijk zijn aangelegd. Langs de wanden bevinden zich de stations bars, tearooms, fruit- en boekwinkels en men kan zelfs permanent wave of andere schoon heidsbehandelingen krijgen. Tevens zyn er badkamers en mooie toiletten, waarvan het gebruik slechts 3 penny kost. Het aanwezige wynbuffet is ook erg goed koop en we kregen voor één sixpence een botteltje voor ons, gelyk in Holland een bier- fleschje. Op de voorgevel is boven de eerste ver dieping een mooie beeldengroep aangebracht van de vervoermiddelen in den loop der tijden. Men ziet heele rijen kaffers hun lasten dra gen in hun natuurstaat, dan de ossenwagens, vervolgens de treinen en auto's en daarboven bevinden zich 'eer een paar groote olifants koppen, die je van verre reeds kunt zien. Ons eerste werk is nu een onderdak te zoe ken en dit hebben wij gauw gevonden door de drukke straten met hun wolkenkrabbers te doorkruisen en doordat wij af en toe een bord zagen met .board en Residence" aan gevende. Wij troffen het goed, een mooie, frissche kamer en het eten was uitstekend. We kon den daar blijven voor 6.10 per maand. Den volgenden dag is onze eerste gang naar Union, welke in de tradenhall is geves tigd en ontmoeten vele mannen in den wacht kamer. Wij komen te weten, dat al deze menschen zoekende zijn naar werk en tevens dat er in Johannesburg enorm veel werk is, vooral in den bouw en dat ook bijna iedereen naar Jo hannesburg trekt en dus de arbeidsmarkt wordt overvoerd. Ieder spreekt over Johannesburg of gaat er heen door geruchten van goede werkgele genheid. Nu is de toestand zoo, dat de men schen wachten tot het nieuwsblad „The Star" uitkomt en dan is 't gauw kyken of er per soneel, gevraagd wordt. Ze loopen dan de eerste de beste telefooncel binnen om op te bellen. Is men daar niet van op de hoogte dan gaat men zoeken en komt meestal juist te laat. Een hopeloos werk. Gaat men per bus, dan vlieg je soms het doel voorbij en aan het eind vind men niets. Loopen is zeer vermoeiend door de raen- schenmenigte en het enorme autoverkeer. Nadat wij bij het bestuur zijn toegelaten en de reden van ons bezoek hebben medegedeeld, wordt ons aangeraden den rand op te gaan; dit is de Witwatersrand buiten Johannesburg, daar in Joburg, (zoo wordt dit. by verkorting betiteld overvloed van werkkrachten is en de meeste maar rond blyven hangen omdat ze er nu eenmaal zyn en weer gauw wat hopen te krijgen. Er wordt ons gezegd; indien wy de rand op gaan en één dag er voor nemen, wy wel succes zullen boeken. Wy nemen een ticket naar Springs en vin den daar na ongeveer een uur alreeds werk en wel voor een Townhall in Benoni, een werk van 2 jaar. De patroon neemt ons direct mee in zijn auto om daarheen te gaan en vraagt of wij Onze tools (gereedschap) by onze heb ben, bij ontkenning stelt hij voor dan den volgenden dag te starten. Hij zal ons nu al vast aan dé voorman voorstellen. Benoni is een pracht plaatsje met mooie beplantingen en bloemen langs de trottoirs, Rondom het plaatje bevinden zich een aantal goud mijnen welke men van verre reeds her kent aan de huizenhooge mijnhoopen, welke op het eerste gezicht voor bergen worden aange zien, doch dit zyn de klipsteenen en zandber gen waar het goud reeds uit is gehaald. De voorman blijkt een Engelschman te zijn, dus moeten wij onze tong weer tusschen de tanden klemmen en onze Hollandsche taal maar op zyde zetten. 's Morgens moeten wy al vroeg uit Joburg om om 8 uur in Benoni op onze job te zijn en 's avonds is om 5 uur de dagtaak beëin digd en komen wij in de stad aan als alle lichten al branden. Het werk staat ons aan, doch dat heen en weer reizen niet en we besluiten dan ook spoedig een boardinghouse in Benonoi te zoe ken. Dit gelukt ons en de volgende week gaan wij daar heen. Zondagavond in donker komen wy in donker aan het station en weten niet waar het adres is. Besluiten maar een taxi te nemen; de chauffeur weet allicht beter den weg dan wy en hij brengt ons voor 4 shilling waar wij moeten zijn; doch als wij den weg hadden geweten, hadden wij het in een kwar tier misschien geloopen. De kostbaas ontvangt ons in pyama, (in Afrika gaat men meest zeer vroeg naar bed) en wyst ons onze kamer, welke wy direct aan een onderzoek onderwerpen, door onze onder vindingen in Kaapstad. Wy bemerken ai heel spoedig, dat het niet geheel zuiver is en be sluiten voor deze nacht te blyven en de vol gende morgen alvorens te gaan werken eerst een ander onderdak te zoeken. De lezer moet vooral niet denken, dat dit menschen zyn uit de achterbuurten of lagere klasse, dit is een veel voorkomend verschijn sel in Afrika. Men laat af en toe zoo'n huis maar eens zuiveren. Een wandluis is in Afrika geen erger ver- schynsel dan in Holland éen vloo. Wy verliezen door dit incident een dag loon en dus 1 en acht shilling, want niet voor 's morgens 11 uur hebben wy een werkelyk zuiver onderkomen gevonden en zijn dus weer verhuisd en wonen nu mooi dicht by ons werk wat ook wat waard is. 's Middags om 1 uur begeven wij ons naar het werk ende voorman vraagt; Where are you all the time, it is not so easy for me now and you come back to morrow morning, whe don't start half the day en als wij zeggen hoe dit komt zegt hy: is that all? Zoo ziet men dus er is hier goed geld te verdienen en er is ook veel meer werkgelegen heid dan in Holland, doch men komt den eersten tijd veel moeilijkheden en vreemde dingen tegen waar men door den tyd aan moet wennen en het geluk speelt ook een groote rol, want e zijn vakmenschen die van den een op den* ander springen en soms kruk ken die een jaar of meer achtereen werk hebben. Over het algemeen moet men hard aan pakken, vlug begrypen en de Hollandsche werkwyze niet als de beste voorstellen; doch werken naar de aanwyzingen van den voor man, al blykt die ook niet de beste te zyn, flink razen tegen de kaffers, enz., dan is veel gewonnen. Ik ben hier nu bijna 2 jaar en nog weinig zonder betrekking geweest en 't bevalt me hier uitstekend, doch men moet niet den ken dat men hier spoedig ryk kan worden of dat de patroons aan de boot of de trein op je staan te wachten, men moet werkelyk doorzettingsvermogen hebben en zich aan kunnen passen in vele dingen. Vele komen, doch er zijn ook vele die spoedig weer terug gaan; is men eenmaal gewend dan gaat het hier beter dan in Holland en het klimaat is hier fyn. Zoo komen wy langzaam aan van myn her inneringen tot de werkelijkheid van heden en hoop ik nog veel te kunnen vertellen van myn bevindingen aan de Witwatersrand, waar ik mij tot op heden nog bevind. J. v. W. ZONDAG 17 JULI 19S8. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8,55 Gramofoonmuziek. 9.01 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje, 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 9.59 Berichten. 10.00 Declamatie. 10.30 Remonstrantsche Kerkdienst. 11.50 Causerie „De nationale jeugdhulde". 12.00 Het woord van de week. 12.05 Filmpraatje. 12.30 Het Kovacs Lajos-orkest. 1.15 Schilderijbespreking. 1.30 Orgelconcert. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Noordelijke Koorvereeniging „Joh. Seb. Bach". 2.50 Gramofoonmuziek. 3.15 Symphonieconcert m m.v. soliste. 4.30 Sportreportage. 5.00 De Stem des Volks Koog-Zaandyk en G ram of oonm uziek 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Het Noviteitenorkest en de Varamount- Girls. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws ANP. 6.50 Filmuitzending. 7.20 Het Amsterdamsche Joodsche Koor en toespraken. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie-orkest rn.m.v. solist. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Musette-orkest m.m.v, soliste. 10.00 ,,La Grande Duchesse de Gérolstein", operette. 11.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Dans muziek. Hilversum II. 301,5 m. 8.80 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.05 NCRV. 7.45—11.80 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gereformeerde Kerkdienst. 9.30 Gereformeerde Kerkdienst; Na afloop: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-orkest. (1.0O—1.20 Boekbespre king). 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 KRO-Melodisten en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Pianovoordracht. 4.30 Ziekenhalfuurtje. 4.555.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gewijde muiek (gr.pl.). 5.50 Nederduitsch Hervormde Kerkienst. Na afloop: Gewyde muziek (gr.pl.). De laa r las ziel óntvallei ving wa Een Calilornische jongedame „hot/ *ig acllt{ voor de zon. lei huis* werk wa -^-beters te 7.45 Causerie „De ontplooiing van mogelijk lieke Kerk in Nederland". |(Weet je. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingei! tardappe 8.25 KRO-orkest en -koor en solist De 5ejc 9.20 Radiotooneel. 9.35 Vervolg concert. 10.00 Gramofoonmuziek. muur glu 10.30 Berichten ANP. HMaar d.' 10.40 Epiloog. heeft hjj 11.00—11.30 Esperantolezlng. I Dat WE MAANDAG 18 JULI 19».d»n!" Hilversum L 1875 en 415,5 m. j| Algemeen programma, verzorgd VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. j 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 BSsMf 10.00 Morgenwijding. W J 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45—1.45 De Ramblers. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Cello en piano en gramofoo; 3.30 Orgelspel. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.00 Esmeralda-Septet. 6.30 Muzikale causerie met gramol 7.10 Viool en piano en gramofoonm 7.50 Causerie „Wat doet U met „Kouse: rywielplaatje?" 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Declamatie. 9.15 Solistenconcert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 De Ramblers. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301,5 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. Alle jo ichen, v ehoord. Soppen'- ,Dan n maken, En de En zy ,En va Er k n de u toen as een in het 1 lug liei In het ir en gi niets en zo e nd na; faar he de, gree 11.30 Gramofoonmuziek. (12.0012. tijd, 12.30 Orgelspel. I.30 All Round -Sextet. In de pau mofoonmuziek. 3.00 Voor tuinliefhebbers. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gramofoonmuziek. - 6.30 Vragenbeantwoording. (7.00—7,Vroeg v, 7.458.00 Reportage, eventueel gn*xweeg d muziek. om M 8.05 Berichten ANP., hei haling SOS-Bf l 8.15 Mannenkoor en NCRV-orkest. 9.00 Causerie „Gezondheid en ziekteh gebit". leek, ie 9.30 Vervolg concert. (10.00—101 en iize: A.N.P.). 10.45 Gymnastiekles. II.00 Gramofoonmuziek. ^'ei Ca. 11.0012.00 Gramofoonmuziek,1 Bieljjk want -s—En i denken... Kalm over denken... Kon Zij kri maar.Doch waar hij naar toe gi:- de mu hij in de club zat of door de stad liep. vervolgde het hem... Was hij maar y de Oude IJsel gebleven... Ha. had v,ant' vroeger geweten, dan had de heele O hy de andere draai genomen... Dan had ven s Lettie Fieberman, ha ja, natuurlijk... i hij haar getrouwd! Dat was het beste; want als er sprake van een slangf met weemoed dacht hij terug aan de ïf scheldpartijen van Clara op zijn „stc: f*" ieder geval was dan Clara de grootst; j Want, dat wist hy bij ondervinding, haar hoofd had, zette ze door ook! met alles zoo gegaan. Hy had meubelen willen hebben in de salon en Queen Anne, hij had die mooie jachthond willen hebben en zij nam peuterige Griz-nez... Het was geen uithouden moer voor ij din. Telkens werd hij opgebeld of sUs* houden door een zakenvriend die hem vroeg, maar met een knipoogje of - tóch waar was. dat aanvankelijk har: in de pers tegengesproken bericht, vrouw zich ernstig bij de film geintef had en... eof... e... maar dat klor.' loofelijk, als mevrouw dan haar ta; maar natuurlyk talent had ze!... aan kunst wilde wijden, hoe...? wist zy di dat die Volksfilm niet bepaald een eofl onderneming was en dat er.zelfs al van een vergadering van den Bioscoopt'i geweest om maatregelen te nemen tl ontwikkeling van dergelijke onderneir. Ribourdin dacht er ernstig over omi de zaken terug te trekken! Hii beda' voor het mikpunt van aller belangstt! zijn, om want d&fir ging het veel of levenslang die bioscopische vervolgt zich mee te slepen. (Wordt vervoli FEUILLETON door Jan W. Jacobs 19. Doch Clara kreeg van Louise geen gelijk en ook vertelde die niet, dat ze dat juist aan trekkelijk vond, zoo'n... kleine vriendschap wie weet met zoo'n revolutionnair! Ze had eens een film gezien, waarin de dochter van den gouverneur van Parys hartstochtelijk verliefd was op den leider der opstandelingen een beeldschoon meisje en een beeldschoone jongeman en daar had die oude beul want zóó'n vader was een beul! die jonge lui notabene eerst laten trouwen en toen... afschuwelyk... den jongen man laten rad braken! Maar over die dingen kon ze met Clara niet praten daar was Clara te ouder- wetsch voor... die kon zich zoo'n liefde na tuurlijk niet indenken... Dus hoopte Louise, dat Clara haar eens meenam naar de ateliers van de VolksAls ze haar daar eenmaal zagen, misschien, het was een kans en ze zou haar aangrijpen zalig bij de film... En zoo vertelden de twee hartsvriendinnen elkaar niet precies wat er in haar omging. Want dit was zeker, ondanks ze de ge dachten met alle geweld trachtte te ver dringen, Clara vond Al Leslie geen draak en zyn voorstel, zoo opeens, waar ze vroeger nachten van gedroomd had: zelf een rol in de film te sne'en - dal voorstel kon ze niol vergeten, dat kon ze met haar kunstmatige woede niet wegdenken. Wie Clara voorspeld zou hebben, dat zij een belangryke rol bij de film zou gaan spelen, zij, die tot nu toe als een bescheiden me vrouwtje trouw het lot van haar echtgenoot gedeeld liad, die niet overmatig meer verlang de dan't leven aan haar stand toekende wie haar op den schouder geklopt zou hebben en met diezelfde vertrouwen wekkende stem als Al Leslie tot haar gezegd had: „laai maar aan ons over, dat komt allemaal best in orde" die zou ongetwijfeld uitgelachen zijn; maar het duiveltje der verzoeking liet haar niet met rust. ze kon de verleidelijke ge dachte niet van zich afzetten, dat haar droom om óók eens te mogen schitteren als de eerste als de... mooiste?... nu ja, dèt behoefde nu niet bepaald... als ze zoo eens in den spiegel keek. nee-nee, Clara, geen gekheid, je mag er gerust zijn. je hoeft je heus niet te verstoppen en ook jij hebt met eere! je tyd gehad, dat jouw. Edmond, jouw knappe Edmond, je verheerlijkte als zijn ideaal maar heus nu moet je jezelf niet te veel wysmaken als de mooiste, als de slankste (dat kun je wel in de Spiegel zien) heusch, déér ben je wat te gezet voor, ja, erken het maar: een weinig tè corpulent! Zoo leelijk was Clara, zoo nuchter bleef ze wel, zichzelf niet wijs te maken wat niet waar was maar daarom niet getreurd, zij zou niet weten en déér had Louise groot gelyk in! waarom een ander wèl en zij niet geschikt zou wezen! Bovendien van Edmond begreep ze geen snars! was het dan niet mooi van Al Leslie, dat hij alleen „werkelijkheid" wilde spelen? Was het niet prijzenswaardig, dat hij niet mee wilde doen om alle dingen zóó voor te stellen als ze nu eenmaal niet waren? Als je het goed bedacht al mochten de men schen de ménnen dan altijd! het leuk vinden om altijd aardige slanke juffrouwen van beneden de dertig en geschminkt als ware schoonheden op het doek te zien het was alles behalve waarheidsgetrouw! Wie weet hoeveel leeliikerds er onder waren! En in elk geval, in het leven had je onder de minder mooie, ia onder de leeliikste vrouwen, dikwijls de liefste karakters met de mooiste 1 eigenschappen! Zuchtend herinnerde ze zich b.v. mevrouw Waldorp. Was dat geen engel? Had zoo'n schat het verdiend, dat ze geen schoonheid was geworden, die stakker die overal haar horentje mee moest sjouwen! Ze begreep Edmond ook niet met zyn vervol gingswaanzin! Al Leslie had er hartelijk om gelachen! Als hy dan in die rol zooveel op Ribourdin geleken had, dan was dat louter toeval geweest en... de rest, het heele drama van de filmerij, ja, daar had hy immers part noch deel aan en... natuurlijk, dat gaf Clara direct toe, dat Lettie Fieberman, de Neerlanda in de steek had gelaten, de maatschappij waar Ribourdin toevallig bij geïnteresseerd was, ja. daar kon Al Leslie toch niets aan doen? Integendeel, en als hij er al met zijn schrijverij over de vernieuwing van de film toe had meegewerkt, dan was Clara er hem dubbel dankbaar voor! Want die juffrouw was aardig op weg om Edmond heelemaal in be slag te nemen. Goed beschouwd, dat was ze roerend met Louise eens. had Edmond zich aardig aange steld, trouwens... daar had ze eigenlyk nooit by gedacht, maar als zij zichzelf zoo op het witte doek gezien had, als Edmond indertyd, nou, dat had zy wel leuk gevonden... En toen Clara een schriftelijke bevestiging van de aanbieding om mee te spelen ontving en de zaak van alle kanten met Louise be keken en bepraat had, nam ze zich vast voor, komen wat komen mocht, het te doen. Het was misschien haar laatste kans En Edmond moest toch ten slotte begrijpen, dat je zooiets niet voorbij kon laten gaan. Doch Louise was het heelemaal niet met Clara eens om daar met Edmond over te spreken! Ze kon op haar vingers uitrekenen, dat die er nooit accoord mee zou gaan! Wanneer Ribourdin gehoord had, dat in zijn fabriek clandestien buskruit was gemaakt, zijn- procuratiehouder fraude had gepleegd of er met zijn vrouw vandoor was gegaan, zou hij niet meer in de war zijn geweest, dan door het nieuwste plan waar Clara hem mee aan boord was gekomen. Het was ongeloofelijk, krankzinnig-ondenkbaar... En dan haar malle verdediging van die Al Leslie... Het was om te stikken van woede! En zoo wilde ze hem nog wijsmaken, dat ze niets met het dona teurschap te maken had... Jawel, éérst had hij het natuurlijk geloofd, dat verhaal over die Zwerver en dat er in geloopen zijn... Ook had hij het een ongeloofelijke brutaliteit ge noemd, zoo maar den naam van zijn vrouw in een prospectus te zetten... Maar je kon er niets tegen doen. Het was nu duidelyk, als de dag, dat Clara zelf een chèque had ge geven... Dat was inderdaad een donatie! Zoo kwam dus toch uit, dat hij gelyk had te waarschuwen tegen die eeuwige filmrage en hij had nog spijt als haren op het hoofd, dat hy zich ooit door Clara had laten over halen mee naar de film te gaan. Wie weet, had ze toen al relaties met dat tuig! De waarheid, daar kwam je by een vrouw toch nooit achter, vooral niet als ze zich eenmaal het hoofd op hol had laten brengen. Maar er zou niets niets van komen, of zyn naam was geen Ribourdin! Hij bedankte er lekker voor, nog meer in opspraak te komen! De naam van zijn zaak was al genoeg over de tong gegaan! Notabene had hy al een bediende moeten ontslaan, die de brutaliteit gehad had, hem voor te stellen, serviezen met filmranden in de handel te brengen. Zoo'n idioot! Alles wat hij ooit had kunnen denken, maar niet, dat het verraad zoo ver in zyn eigen huis was doorgedrongen. Zyn eigen vrouw nog wel! En het kon haar niets schelen, dat dat diezelfde onderneming was, waar zyn eerste ster zich aan verbonden had. die Lettie Fieberman, die slang die hij vertrouwd had als... als Groeneveld, neen als zijn eigen por- temonnaie... En nu wilde Clara het doorzet ten... Ze moest het zelf maar weten... hij... hij zou... ja. wat zou hij? Het draaide, tui melde en stormde door zijn kop... Hij wist heusch niet wat hij zou... Daar moest (hy eerst eens kalm over denken..4 Kalm over

Schager Courant | 1938 | | pagina 14