De Brabantsche Briet van De Vereenigde Staten en de vrede Bergen waren hooger Hughes dacht! Wij, Chineesche vrou w Egyptische preif™ te Londen De ordelievende Ulvenhout, 14 Juli 1938. De lochten flierden 3en Godsganschelijken dag laag over de tveareld. Den Westerwaai bolde scheutig over de velden en nou en dan klasten vette bui en neer, mee veul ge- rausch op 't overdadig lomerloof. Soms puilde de «terke Julizon toch nog efkes deur de watervolle lochten en 'nen breejen kleurenboog koepelde dan van ender tot ender over heel den Ulvenhoutschen buiten, die zulverig blonk van 't veule water, dat peerlde aan 't gewas. Schoon was 't genogt! Als heel den buiten te glanzen ligt in de tintels van den daauw, in de matte blinkings van eenen grooten trossel groene druiven; als blanke peerls uit de boomen schieten deur den zuiveren dag; 't driftige rivierke daar zwart deur de wuivende velden kronkelt; den don keren boschmuur lijk 'n dikke, zwarte streep den duisteren hemel onderlijnt en de verten verwazen achter 'nen tuul van waterdamp; als dan heel dit malsche landschap, dieën beregen den „druiventros", gesierd wordt mee 't kleu rige lint van den bonten regenboog allee, dan is den buiten 'n schoonheid als alleen den Schepper ons kan geven. Ge vergit dan efkens oewen natten, zwaren kiel, die klef op oew schouwers weegt. Ge voelt gin kiepevel dat op oew beenen pukkelt, ge vergit oew eigen. En leunend op de spaai, staat daar 'nen ver-ermoeiden, verregenden boer mee 'nen flaauwen glimlach Onzenlieven- heer op Zijn handen te kijken, Die 'nen kwaai en Zomerdag omtoovert in eenen brok pracht in de simpele kleuren van 'nen bonk krista^. Maar groot geluk duurt altg maar kort. Vliegt over oewen kop als 'nen sierlijken veugel. Ge kunt 'm nie pakken, deuzen witten veugel, die als op engelen-wieken langs den hemel scheert. En kost ge 't zoudt ge 't wel doen? De herinnering aan dieën witfluweeligen veugel is genogt veur oew geluk, lijk de werme uitstraling van 't vuur oew heel wat deugd zamer is, dan 't vatten van dat vuur Den regenboog verdween. De kier, waar langs ik efkens in den hemel had getuurd, trok dicht. Den koperen zonneglans trok van de velden en niks bleef, dan den killen regen dag mee 't schoon gedacht. En ik verlangde naar den Avond, naar den rust in den veiligen huis en ik wist nou al, da 'k vroeg de blinden veur zou doen! Dré III zat in den akker naast-aan, mee den Eeker naast 'm, eerpel te steken. 'k Gong 'ns efkens naar die twee mannen toe. De kieltjes zaten aan d'r vel geplakt, maar kou Zweetpeerls stonden op de neuzen en Dré III zee: „veur we naar huis gaan, neem ik nog efkens 'nen duik in de Mark. Ik heur ze heel den dag al zoo lekker klotsen langs den gras kant, ze mot me hebben, Opa!" Den Ecker zee niks. Mee Dré III is ie al tij even druk, maar teugen groote menschen sprikt ie gin woord. (Hij hee-t-er me veul goed van ervaren amico). „Gij gin kou, Eeker?" „Oem", zee-t-ie. En hij stak z'n dunne arm- kes tot de schouwers in den zwarten, laauwen eerde en wroette er naar de petatten. 'n Bruikbaar keareltje, mee 't karakter van •nen trekhond. Maar m'nen Blek is vrindelijker! „Zeg Dré, doe-d-ook nog 'n paar bennen beezies af en idem zooveul kruisdoorns, veur m'nen wagel van mergen." Toen zag ik den snellen schaduw van 'nen glimlach over den Eeker z'nen snoet vluch- tigen. Die bennen waren dus al volgeplukt. „Hee den Eeker al gedaan, Opa. Waar staan die bennen, Eeker?" „Stalleke", zee-t-ie. Weer kledderde 'n bui van den hemel en ge heurde de dikke droppen zwaar in den eerde patsen. Weer trok zo 'nen lachschaduw over den muizensnoet van den Eeker, want den maï soliën regen kietelde z'n bloot' armkes, die blank wierden onder den wegspoelenden eerde. En den Dré zee toen: „wa 'nen schoonen regenboog daarstraks ee, Opa!" Sodemearel, wat had ik veul stil plazier in deus twee jong, die allebei den malschen dag kwaaiweer ondergingen mee 't gemak van gezonde dieren. Den een docht aan gin regen maar aan den schoonen regenboog van daar straks; den ander z'nen lever krulde omdat 't water zoo lekker langs z'n armen spoelde. Kost tóch wel 'nen boer in zitten misschien? En ik gong weer naar m'nen eigen arbeid. Den peeënakker lag den overdadigen, den malschen regenval te slurpen, tot zwellens-toe. En altij, altij rauschen de buien in schuimend en bruisend gerucht deur de schepping die roerloos te schemeren stond achter 't water. De zuiveren „veeren" van 't buigend wilgen hof, daar langs den sloot, hongen zwaar van 't nat en gestaag peerlden de droppen uit 't puntig geblaart in den zachten eerde. M'nen vos, m'n nuuwe werkpeerd, stond bewegingsloos te schransen uit de sappige wei nou en dan 'nen stap doend in deuzen mal schen overdaad. Z'n vel was donker van den regen. Rust genoot ie, nou gin vliegen, nou gin wespen zaten te steken op z'n vel, onder zynen groeligen buik, ja in de randen van z'n groote, melankolieke oogen. En teerder verwaasde de stad aan den Noorder-ender. Dunner wierd den regen, die lijk zuiveren naaldekens dwars over de velden sloeg. Egaler trok den hemel over de weareld en de stad leek steeds wjjer weg te drijven in deuze Schepping van louter water. Gebogen hong 't oevergewas over de Mark te slieren onder den bollen Westerwaai, die den. regen kapot sloeg tot wolken, die over 't water krulden en over de velden rolden. De taaie wilgen veegden over den sloot, 't Bosch loeide, de natuur regeerde, sloeg den buiten tot striemens. Efkens trokken de lage lochten op. Den sturmden wind maakt ruimte en sloeg hemel en eerde van malkaar. Sloeg striemen over de plassen. Sloeg de boomkruinen krakens neer en 'nen vloed van water rauschte uit die zware blaren- kroonen, die d'r eigen droogschudden lijk 'nen natten hond. Dan kwam den buiten weer efkens tot rust. Den sturm vergong. De velden waren leeg van volk. En de bees ten lagen verscholen op windvrije plekken. Den sturm was over de boomen gevlogen. Alleen den regen bleef. Kledderend sloeg ie de Mark. Veegde-n-ie deur den akker, vezelde-n-ie in 't geboomt. De velden verkleurden. Over de rieten daken vaagde 'nen groenen waas van groeiend mos. Den regen is eindelijk gekomen. Ziggelt over 't gewas, over "t struische loof. De blommen regenden leeg. 't Kleurig blom blad dreef over den natten eerde weg naar den mestkuil Ten avond, als ik overal gesloten had, m'n zware, natte werkbroek verwisseld had veur m'n „tusschenbije", dan hong in den huis den zachten gloei van de smeulende plattebuis. ,,'k Heb ze na den eten nog maar efkens aangehouwen," zee Trui: „hè, wa 'nen zomer." En ze schurkte d'r eigen gezellig binnen d'r jak. „Rimmeltiekweer," zee ze toen: ,,'k gaai 'n steuvig bakske zetten." Koffie is nou een maal Trui d'ren middelcijn, waarmee ze alle ziektes veurkomt en geneest! Ze haalde 't petroleummachien uit 't achterhuis, plaatste 't op de tafel en leutig gloorde de lichtfiguur- kes deur den duisteren huis. ,,'t Is krek winteravond, ee," zee Trui, die 'n echt-huiselijke bui had. „Ja, Toeteloeris. Ik ben daar in den peeën- akker koud geworden tot in m'n gebeent; 't is hier lekker." En ik stopte langzaam de meer schuimen pijp van Hanneke Zonneveld. Trui had de pijp in etui al klaargeleed uit de mooie kast. Want Trui doet sjuust of 't heur pijp is in ieder geval is 't „onze" pijp, want m'n pronte wijf past er op en ik rook er uit. Amico, Stillekes zaten we te zwijgen en te rusten bij 't rosse schijnsel van 't oliestel en de stilte van den donkeren regenavond kroop van den erf deur de kieren naar binnen. Uit den stal naastaan, bromden de stem men van Dré ni en den Eeker, die naar ge woonte den avon deurbrochten bij Bles, Dré z'n peerd. Eiken avond poetsen ze 't tuig, roskammen 't peerd en vertelt den Dré, denk ik, weer opnuuw van z'nen race, gewonnen den eersten Mei op 't concours hippique. Denk ik! Want waar die jonge mannen 't zoo druk over hebben, weet ik nie. Wel zit ik dan stil lekes te lachen over dieën Eeker, die teugen mij of Trui nog nooit éénen volzin gesproken hee, maar die mee Dré III uren aan 'n stuk klasjeneeren kan, over... ik weet 't niet. 't Zijn dikke kammcraads, al is den een patroon en den ander dienstknecht. Van dat verschil hebben ze gin van beien last, maar wel veul gemak. Trui schonk den koffie op. Den lekkeren geur brocht 't water in m'nen mond, m'n pijp smaakte ineen nog beter. Sodemaerel, amico, die Amerikaansche pijp van Hannekes is toch zo'n prachtstuk! „Ge hebt toch fijne spullen," zee Trui telkens die gewoonweg trotsch is op die pijp! En als den Fielp 'ns binnenloopt in den avond, dan kijkt ie jaloersch naar dat blanke meerschuim en dan zee-t-ie: „jaja!" Ineens begost den notenleer weer te rauschen Z'nen zwaargeregenden kroon slierde en veeg de mee veul lawijt over t dak. 't Vlammeke van 't oliestel wapperde op den tocht die deur 't glas van de raam woei. „Witte wa ge doen moest, Dré? De blinden veurdoen." Wij boerenmenschen, amico, die leven mee de zon, wij kunnen toch zoo slecht gewoon- raken aan die lange dagen. Wij hebben zoo geren 'n stukske avond aan den dag! Ook al omdat we niet geren mee daglicht naar bed gaan. Nou ik stond rap op en sloot de blinden. Toen riep Trui de kleine mannen, om 'n bakske koffie te komen halen en als we dan mee z'n vierkes zaten te slurpen, stond den Dré weer op ging naar z'n opkamerke, want hij had nog wat administratie te doen, zee-t-ie. Den Eeker kreeg nog de opdracht om veur 't slapengaan Bles af te voederen, en lijk 'nen jongen grootgrondbezitter, de leer- zen aan, stapte Dré III de trapkes op. Efkens later was ie verom Mee den Eeker z'n rentekaart in de hand. „Zeg, Opa, 't is Vandaag toch den elfden?" Meteen keek ie naar den kalender. „Zekers." Hij zweeg. Keek van de kaart naar den kalender naar den Eeker, die diep in z'n groote koffiekom gedoken zat, van den Eeker naar den kop, den datum op de krant, dan naar Trui en mij. Toen schudde Dré jlII z'nen kop. „Zeg, Eeker, den hoeveulsten is 't vandaag?" „Oem," zee den Eeker. Hij vond dat den Dré nou wel weten kost dat 't den elfden was. „Eeker?" Den Eeker zette z'n kom op tafel, er zat ginnen drup meer in, en hij antwoordde: „oem?" ,,'t Is Vandaag toch 'nen bezondersten dag veur jou?" zee den Dré verwonderd. „Oem," zee den Eeker. „Of witte dat niet?" „Oem." „Witte 't, of witte 't nie?" „Kweetnie." „Ge zijt vandaag toch... jarig!" „Oem," zee den Eeker, die 't veul vervelend vond, dat ie zooveul „praten" moest in den huis. „Is dè. waar?" riep Trui en ze pakte naar de rentekaart en d'ren bril tegelijk. Den Dré gaf den Eeker 'n hand, feliciteerde 'm en dee bij z'n felicitatie 'nen gulden veur sigretjes. Dat vond den Eeker lollig. Hij lachte weren- dig! Stak toen den gulden -ap weg. Trui feliciteerde 'm ook en zee toen: „wiste gij da nie manneke?" „Jawel," zee den Eeker onverschillig. Trui bekeek 'm, of ze 'm veur 't eerst zag. „Wat zoude geren hebben van me?" vroeg Trui 'n bietje geroerd. Den Eeker verzon. Toen zee-t-ie: „'nen borstel". ,,'Nen... borstel? Wa motte daar mee doen?" „Voor Bles," vulde-n-ie aan en hij keek daarbij den Dré aan, of ie zeggen woud: „ge wit wel!" „Dre zal Dré wel koopen als ie noodig is. Ge mot iets veur oew eigen verzinnen," zee Trui. Den Eeker wist 't. Z'n oogen blonken! ,,'Nen horloge!" zee-t-ie geestdriftig. Ge kost zien: dat was 'nen wensch van jaren! 'Nen wensch, die zóó schoon was, dat ie toch wel nooit uit zou komen...! „Die krijgde gij," zee Trui. „Ge gaat mergen mee den baas naar de stad, kunt ge den wagel Nooit is een officieele isolatie- politiek gevoerd. Op uitnoodiging van het Ned. Comité der Internationale Vredes Campagne hoeft prof. Pitman B. Potter in het Vredeshuis, te Den Haag een rede gehouden over „de wil tot internationale samenwerking in de Ver. Staten'. Allereerst bestreed prof. Pitman de alge meen gangbare opvatting alsof de Ver. Staten angstvallig aan een strikte isolatie- politiek wcnschen vast te houden. Deze meening is foutief. Het is slechts een kleine minderheid doch fel en machtig die isolatie voorstaat. Nooit heeft deze groep directen invloed op de buitenlandsclic poli tiek kunnen uitoefenen. Geen president of staatsman der Ver. Staten heeft ooit een officieele isolatie-politiek gevoerd. De traditie van Washington, Franklin, Wilson, e.a. bewijst het tegendeel. Handel met Japan en China niet stilgezet. Vervolgens besprak de professor de neu traliteit swet ten van Augustus 1935 en April 1937, waarbij dc handel met oorlog voerende landen wordt beperkt, c.q. ver boden. Het Japansch-Chinecsche conflict heeft president Roosevelt geweigerd als „oorlog" te beschouwen, zoodat de betreffende wetten niet in wer king zijn getreden. Het mecrcn- decl van het Amerikaansche volk billijkt dit standpunt. Ten opzichte van het vraagstuk of de Ver. Staten aan ccnig systeem van collectieve veiligheid zou kunnen deelnemen, hcerselvt bij het publick geen uitgesproken meening. Volgens spr. zou de president, indien hij dit wenschte de publieke opinie stellig voor collectieve veiligheid kunnen winnen. 22 communisten in Polen gearresteerd Tc Bialystock (Polen) zijn 22 leden van de communistische partij in Wit rusland ge arresteerd. l)c rechtbank le Wilna heeft twee vrouwelijke communisten veroordeeld lol gevangenisstraffen van 10 en 5 jaar. meteen douwen, en dan zoekte gij daar 'nen sterken horloge uit, horre!" „Dankoewel," fluisterde den Eeker heesch van zenuwen. „En wat wilde van mij hebben, Eeker?" vroeg ik. „Eh... eh..." Hij begreep 't nie. Alweer 'nen wensch mocht ie doen. „Nou? Allee? Zeg op, jonk?" ,,'n Vestje, baas, asteblieft?" ,,'n... Vest" „Ja veur den horloge!" En hij mokte 'n be weging naar z'nen buik of ie keek hoe laat 't was. Trui kreeg 'n traan in d'r oogen, om deuzen kleinen ermen prul, die veur zijnen verjaardag 'n vestje vroeg om z'n horloge in te kunnen dragen. „Gij krijgt 'n vestje, Eeker. Dat zoeken we mergen meteen uit: 'n vestje, 'n broek en 'n colberke; ge krijgt 'n Zondagse! pak van me." Toen liep den Eeker hard weg. Naar den stal. Trui arrangeerde rap 'n „feest" en als den Dré den jubilaris ging halen, dan was den Eeker kwaad! „Dieën gulden," zee-t-ie: „da's goed. Veul bedankt. Maar waarom moeten zullie (dat waren Trui en ik) me nou zoo belazeren?" vroeg ie. ,,'t Is meenens, Eeker!" „Je malle zus! 'n Horloge en 'n eigen nieuw pak...? Waarom gin peerd ok!" We hebben 'm binnengehaald en 'm tot jubi laris verklèèrd. En veur ie naar bed gong mot ie teugen Dré III gezeed hebben: „nou geloof ik tóch...!" Zoo. amico. vierden we onverwachts 'n ver jaarsfeest. Den verjaardag var den Eeker, op 11 Juli. Bij den kachel. Kom ik mot er gaan afscheien. M'n pam- pier is vol. Veu groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van c wen t.a.v. DRÊ. Vlucht rond de wereld op de minuut Nieuwe recordpoging van Duit- schen piloot. In den nacht van Donderdag op Vrijdag tc half één is de bekende Duitsche vlieger Hans Bertram van het vliegveld Tempelhof ver trokken met een gewoon toestel van de Lufthansa om een tocht rond de wereld te maken langs de bestaan de routen. Het motto van den tocht is: „Vlucht rond de wereld op de minuut". Bertram is hiermede een tocht van meer dan 39.350 K.M. begonnen, welke hij denkt af te leggen in 19 dagen, 22 uur en 35 minuten. Tot Bagdad wil hij gebruik ma ken van de Lufthansa. Van Bagdad naar Bangkok van de Air France, van Bangkok naarHongkong van de Imperial Airways. Van Hongkong denkt hij met de United Airline en de Pan American Airways via Manilla, Guam, Wake Island, Midway Island, Honoloeloe en San Francisco naar New York te vliegen en van hier via Lissa bon naar Berlijn zal wederom gebruik wor den gemaakt van de Deutsche Lufthansa. De vlieger wordt 3 Augustus a.s. te Berlijn terugverwacht. Van minister tot wapen fabrikant „Guido Schmidt heeft zijn beloo ning geïnd". De „Daily Herald" meldt, dat de oud-minister van builenlandsch§ za ken van Oostenrijk, Guido Sclimidt, door Hitier benoemd is tot directeur GUIDO SCHMIDT. v. d. Hintenberger Patronen Fabrik de voornaamste munitiefabriek in Oostenrijk, welke vroeger gecontro leerd werd door Fritz Mandl, wiens inkomen 40.000 pond sterling per jaar bedroeg. Het blad voegt hieraan toe, dat waarschijn lijk het salaris van den nieuwen directeur niet geringer zal zijn, én besluit: „Guido Schmidt, die verantwoordelijk is voor de „noodlottige" reis van SclnisChnigg naar Berchtesgaden, liceft zijn belooning ge- ind." VOGELS IN HANGENDE NESTEN. Natuurwonder uit het Zuid-Amerikaan- sche woud. HIJ WILDE ROOSEVELT DE HAND DRUKKEN. Doch werd gearresteerd. Gisternacht kort voor het, vertrek van den specialen trein, die Roosevelt naar Yosc- mitepark zou brengen, werd dc aandacht der politie getrokken door de vreemde hou ding van een zekeren Lacoste, die schreeu wend en gebaren makend heen en weer liep bij het rijtuig, waarin de president reeds had plaats genomen. Lacoste werd gearresteerd. Hij verklaarde, dat hij den president de hand had willen drukkeh, Vlieger aan groot geVt snapt. Alvorens zich, na zijn glorfrDAG 1 aankomst te New York teru,- trekken, heeft Hughes mcdegej£_^ef dat hij aan 'n gorlo gevaar i$r snapt, waarin hij werd getl door foutieve kaarten. Volgens zijn kaarten waren berische bergen op het trajet bij Jakoetsk niet hooger daij voet, doch volgens zijn eigen ting is hij bergen van 9700 voel! te gepasseerd. Hij voegde toe, dat het goed is geweest, M niet heeft gepoogd Jakoetsk bij-' te verlaten. „Wel t« Nadat Hughes in een taxi aan menigte op het vliegveld was ontsi delde hij ongeschoren en met t« over zijn schouders, de Park At waar dc voetgangers hem niet h Hij stapte een hotel binnen en terstond naar zijn kamer. Tot id hem wilde opzoeken zeide hij, opj niekc manier, niet meer dan: „Ik| sclijk moe, wel te rusten". Toch heeft de thans beroemde vlieger nog eenige mededeelingcn 'an de tocht verstrekt, welke hierop neei ft zich naakt, i alan Verscheidene malen ontstond ei ting op de vleugels. Het ergste ta dat. van Parijs naar Moskou, toe- zeer slecht weer vlogen en ik v« bilisatie den automatischen piloot gebnii „ho—s hebben voedsel in blik gegeten enr water gedronken. Koffie hebben gebruikt, ook geen sterken drank! tenden van het toestel hebben zicT geen oogenblik aan hun taak onttr sliepen niet, zongen niet en spra nauwelijks met elkaar. „Wij moeten een nicu\ jrijke ekt de; neut ti hc vol, en maati onged rijft in pgi' lBch-Ts laatsir weren volle bladzijde in on:\ denis schrijven [en, zl Mevrouw Tsjang Kai Sjok heelt roep gericht tot de vrouwen van fle zich te scharen bij de mannen, okken. China's oorlog van zelf verdedig» Ukdiel Japan en het programma van wederopbouw tot een dubbel succl ken. Sinds den oorlog begon, aldi roep, hebben vele vrouwen haa wide i kring verlaten, en zich verdiens maakt aan het front cn daaracht P' Wij vrouwen, moeten ons vei gen en ordelijk optrekken ten de kracht 'der natie te verho ids h< groi Wij moeten een nieuwe roemvd itenau zijde in onze geschiedenis schrijve atiem in reeds talrijke gevallen staan len zii kend van vrouwen, die groote dat het land hebben verricht. Er "1 bbrac er po; Besprekingen met renet toriteiten. het I idt ei De „Times" meldt, dat de Egypte lienw mier, Mohammed Pasja ongeveer e tot tien dagen zal doorbrengen in waar hij besprekingen zal voeren aa- regeering cn hooge ambtenaren vfj^ ministerie van buitenlandsche van oorlog en andere dopartenu gedachtenwissclingen zullen beti-ckl I ben op talrijke problemen, o.m. do dddel op katoen en zekere militaire aspectdeze b het Britsch-Egyplische verdrag. De meent te weten, dat een der aanqMai technische problemen zal zijn helP" stuk van den bouw van kazernes] Britsche troepen, die de veiliglieió Suezkanaalzöne moeten verzekeren. zijn Bram gerd. de idt dc than emvoi tol i eitei f to Ibiej dal en c sche daan N.S.B. i" eorie, dei ÜT ui toot Tucht en orde voert de „leidend beginsel". Dat is theorie, leus, aldus „De Vrijheid", De practijk is anders. Toen de vorige week twee voorna Boi de N.S.B.'ers naar Ncd.-Indië zoui trekken, heeft een groot aantal par ten in den Ilaag het noodig geoord stad daarvoor op stelten te zetten. P veel politic aan te pas, die de hai had om schoon haan tc maken en te handhaven. Rake klappen werd gedeeld en twee N.S.B.'ers werden 6 wond. Over de bende in Rotterdam, w trein naar Parijs 3 minuten stopt, een inzender in de N. R. Ct, dat naai ting 1000 N.S.B.'ers' op het perron wa tere dat deze tucht- en ordelicvendcn t komst van den trein als een losgclali de daarop losstormden cn. stompen lende, de reizigers, die in den trein n zijn, over de gcheele breedte van l'pl onder den voet liepen, waardoor men met moeite op tijd in dien trein kon' En al die tuchteloosheid en w en omdat, de* hoeren Van Geelkerken Marchant et d' Ansembourg een pa' je naar Indië maken. Toen de liberalen Knottenbelt en leever Fortuvn, de antï-revolufionnai ren, Dijk, de christelijk-historicns Dc Sï ïcly Lobman of de katholieken Te.ulings Poll naar Indië vertrokken, blééf del komediespel volkomen achterweg#! recht aldus het blad. N'. int. IRci Ie iici; et

Schager Courant | 1938 | | pagina 16