critiek oogenblik voor Nederland 1 Marim-yliigtuig brengt den nacht buitengaats daar Britsch-Fransctie sympathie Tokio vreest een nieuwen oorlog DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 4307 Middenstanders vroegen hulp voor Tsjecho-Slowakije onverflauwd aan. dijk M lunch w u. Het koers urlijk Laan, Schagen, Tel. 20. r word y3IJDAG 22 JULI 1938. 81e Jaargang. No. 10628. hQ"f'l.l^iT_-<fc<.tt V |jOH<l^Mii: hollands Noordert-orfrer" J opffewi i oogeii] om Schag de daj n J. crde mij! Alkma^ TvlomOotlogsdreiging leerlij. digd. beteekent yo bet leven met wel is, ongfc fa. Kees. Eeo negatieve houding tegenover dê werkloosheid is niet langer mo- geljjlf, merkte mr. J, J. Schokking (Wassenaar) op in zijn inleiding overliet vraagstuk: „Hoe de werk loosheid te overwinnen?", welke in leiding hij heden op de Christelijk-His- torische Zomerconferentie te Lunte- ieren Meld. Het afwachten van een herstel dmigt een wachten te worden zon der termijn. R Hel moet echter naar menschelijk voor- Bakkö} uitgesloten worden geacht, dat cr Ha|g]j eeQ wijziging spoedig zal intreden, aanbevelingen van mr. Trip in het jaar- plag der Nederlandsche Bank zijn juist dit opzicht op zand gebouwd, aldus spr. [manent oorlogsgevaar beteekent in een je huishouding permanente inkrimping. Ieder volk moet allereerst trach ten intern de werkloosheid te over winnen. Op gevaar af, dat daar mede een blijvende lagere levens- voet ontstaat, dan waarmede op grond van de verwachtingen aan- Bur gaande een herstel der wereldcon- ink h junctuur aanvankelijk was gerekend. a zijn jaarverslag dringt Mr. Trip eigen- uitgt ftk aan op wederopvatting der deflatiepoli- iek. In 't gesloten milieu, waarin wij' nood- ir voWwongen zijn terechtgekomen, gaat die itiek niet zonder meer op. Te minder de Defensie steeds hooger eischen zal stellen aan het budget. De tegenbewe- ing, die alleen de crisis kan doen verdwij- in, ontstaat onder die omstandigheden nu imaaftoor de werking van het particuliere initia- ii'iltlei alleen, eiirs,r Is dat echter zoo, dan moet de eco- nomisch-financieele politiek zich aanpassen aan 't menschelijk-maat- schappelijke en niet omgekeerd. Dit betreft ook het al dan niet op peil- houden der geldwaarde. De werk loosheid maakt, als zij vortduurt, de maatschappij zwak en weerstands- loos. Halfheden. ostcr, Sch. 1,30 I. M. I; Ha- II; Ai Zoodra men zich" dit in Nederland reali- 5.e.ert. Dadert, een critiek ogenblik. Eigen- iool I'ik is dat al aangebroken, Naast de onze- Hfi- herheid der feiten staat de onzekerheid van het oordeel. III En dientengevolge ontstaan inner 'inaj lijke tegenstrijdigheden. Budgetaire en sociale politiek kloppen niet met elkander. De Werkfondscredietcn ko- men in strijd met de financieele richtlijnenHet Egalisatiefonds bindt de waarde van den gulden1 aan die van valutas, wier economi- schc-financieele achtergrond afwijkt van die der interne monetaire poli tiek in ons land. Van binnen uit wordt de gulden hoog gehouden, üaar buiten relatief te laag. ns Bij dergelijke verhoudingen is het onjuist nanRSt V00r experiment de gezindheid i wejke aan de experimenteeie politiek elders 1 ten grondslag ligt, namelijk hel wilen zoe ken naar nieuwe oplossingen, bij voorbaat te veroordeelen. (Trouwens minister Colijn heeft het ex periment al aangekondigd, n.1. door in de tweede Kamer te betoogen. dat de werk- oosheid moet worden bestreden op grond 'an haar sociaal aspect, „Sociaal" kan hier Bm! ?,eeI{encn zorg voor de minderbedeel- d?.cb zorg voor de nationale maat- f schappij' iu haar geheel. hier opnieuw en nu in acuten „.j Prt>bleem der vrijheid weer aan oi ae. Actieve werkloosheidspolitiek dreigt 8 moer individueele vrijheid weg °emen dan de ordening al heeft ciaan. Het probleem der toekomst jJ0® de rechtstaat te vereenigen vorm "6Wuste hanteering van den dom Iail ^et nationaal-sociale ren- ti-nofn i .t'tisschen hiedt een cen- 7i'oht ?e]eide ecconomie in dit op- den y ^ansen dan ordening op grondslag van tegen elkander Budgetaire en sociale politiek kloppen niet met elkander, al dus mr. Schokking. De Werkfondscre dieten komen in strijd met de financieele richtlijnen. Mr. Dr. J. SCHOKKING. ageerende sociaal-economische groe pen. De overheid kan, wat de so ciaal-economische groep niet kan: zich buigen voor het individueele ge weten. Omslagstelsel beter dan fonds vorming. De specifieke middelen moeten ook onder de loupe worden genomen. Openbare werken mogen niet de hoofdzaak vormen. Veel aantrekkelijker is een systeem van loontoeslagen, dat bovendien de rationalisa tie een natuurlijke rem aanlegt door voor de bedrijven den arbeid goedkoop te maken. Export-credietgaranties kunnen op veel rui mer schaal dan tot nu toe worden verleend. Exportpremies hebben duidelijke nadeelen (dumping), minder nadeelen heeft een te rugbetaling bij uitvoer van invoerrechten be taald op hier te lande verwerkte grondstof fen. Vervolgens is uit financieel oogpunt na te gaan of de fondsvorming nog langer het geschikte systeem is voor financiering der sociale voorzienin gen. Een omslagstelsel schijnt beter. De 40-urenweek biedt vermoedelijk minder mogelijkheden dan men wel aanneemt. Een vergunningsstelsel voor rationalisa tie schijnt weinig aantrekkelijk. Op andere wijze, b.v. door prijsbepaling van de kracht- tarieven zou misschien wat meer zijn te be reiken. De individueele behandeling van ie der bedrijf uit het oogpunt van sociaal ren dement en werkgelegenheid hoort bij iedere werkloosheidspolitiek. Het is er de schaduw zijde maar tevens de onmisbare voorwaarde van. Een arbeidsdienst, desnoods ge dwongen, is zeker noodig, aldus spr. Van een gedwongen arbeidsdienst gaat een goede preventieve werking uit ten aanzien van steunfrande's en door de werkloosheid veroorzaak te arbeidsschuwheid. Een volk, dat de spreuk „Ora et labora" tot richtsnoer neemt, mag vertrouwen door de moeilijkheden ten volle heen te komen, aldus besloot spr. 883 kon het borgstellingsfonds helpen! Uit een verslag van het departement van Economische Zaken blijkt, dat in 1937 de 32 borgstellingsfondsen voor kleine midden standers in ons land per 31 December be schikten over een kapitaal van f450.161.73 en een inkomen van f 124.481.47. Het nomi naal uitgezette bedrag aan borgstellingen bedroeg op het einde van het jaar f267.326.08. In totaal werden 36 credieten geheel afge lost, en wel tot een bedrag van f 10.650.45, terwijl op de resteerende posten f45.6S4.47 aan aflossing werd ontvangen. Het werke lijk loopende risico bedroeg op gemelden datum derhalve f210.991.16. De achterstand in aflossingen en rente beliep f6.581.84, of plm. 2Y2 van het nominaal bedrag der borgstellingen, terwijl de verliezen ten laste van 1937 een bedrag van f2.177.39 uitmaak ten of pl.m. 0,8 van het nominaal bedrag De onkosten, waaronder de kosten van op richting, salarissen, vergoedingen enz. be droegen in totaal f28.774,05. Het batig ex ploitatie-saldo der 32 fondsen over 1937 be liep in totaal f93.530.03. 4307 aanvragen. Het aantal bij de 32 fondsen binnengeko men aanvragen bedroeg op ultimo Decem ber 1937 4307. Aan 883 aanvragers werd een crediet. verleend, d.i. 20Y:% der aan vragen. Het gemiddelde credietbedrag was f 311.57 en de gemiddelde looptijd 2 jaar en 4 maanden. Gememoreerd wordt, dat die arbeid dik wijls met vele moeilijkheden gepaard ging, als gevolg veelal van het ontbreken eener administratie en te weinig inzicht bij deze kleine middenstanders in eigen zaak. Al vorens tot credietverleening 1c kunnen over gaan, zagen de fondsen zich dan ook mees tentijds genoodzaakt, ten behoeve der te helpen zaak regelingen te treffen met cre diteuren e.d. opdat een nieuwe zakelijke basis kon worden gevormd, op welke, al dan niet met behulp van een credietje, kon worden voortgebouwd. Het verslag constateert, dat de borgstel- lingsfondscn geleidelijk erkend worden als onpartijdige vertrouwens en bemiddclings- instellingen, en op weg zijn, zich een plaats te veroveren in dc belangensfeer van den middenstand. PRESIDENT ARRONDISSEMENTSRECHT BANK TE ALKMAAR. Bij K. B. van 16 Juli 193S is benoemd tot president van rle arrondissementsrechtbank te Alkmaar: Mr. A. M. Ledcboer, thans rechter in gemelde rechtbank. LANDING OP ZEE TER HOOGTE VAN PETTEN. REEDE VAN TEXEL IN MIST GEHULD. Het marine-vliegtuig T. 23. dat deelneemt aan de marine-oefenin gen op de Noordzee, vond Woens dagavond, toen het even na midder nacht op zijn plaats terugkwam, de reede van Texel in een dichten mist gehuld. De commandant van het vliegtuig, die een landing bij mist te riskant achtte, vloog terug naar zee en daal de op de Noordzee, ter hoogte van Petten, alwaar hij wachtte tot het zicht voldoende was opgeklaard. Het vliegtuig is gistermorgen op zijn sta tion teruggekeerd. Oefeningen hebben een vlot ver loop. Naar wij vernemen, hebben de oefeningen op de Noordzee, waaraan een 25-tal oorlogs schepen en vliegtuigen deelneemt, en die Maandag j.1. zijn begonnen, tot hog toe een zeer vlot en bevredigend verloop. De ma rine-leiding, die deze oefeningen ditmaal minder geschikt achtte voor bijwoning door de pers, is bijzonder tevreden over de pres taties van het personeel der vliegtuigen, on derzeebooten en bovenwaterschepen. Het hoofddoel der oefeningen is de oplossing in de praktijk der tactische problemen, die zich voordoen bij de bescherming van onze han delsscheepvaart, in geval van oorlog. Door de wisselende omstandigheden van weer, gesteldheid der zee en zicht in de afgeloopen dagen, hebben de oefeningen groot nut af geworpen. De vaar- en vliegtuigen kecren heden weer naar hun vredesstandplaats terug. Stad in Britsch indië belegerd Rebellen beschikken over twee oude kanonnen De „Times" meldt, dat de stad Si- kar in Jaipoer (Britsch-Indië) door troepen van de regeering belegerd wordt, nadat opstandelingen zich van de stad hebben meester ge maakt. De rebellen beschikken over twee oude ka nonnen. De commandant der regeeringstroe- pen heeft den opstandelingen 48 uur tijd ge geven: is dan geen capitulatie gevolgd, dan zal de stad met geweld genomen worden. Duizenden bewoners hebben, verontrust door de orlogsvoorbereidingen, Sika>r verta len. De rebellen schijnen intusschen nog niet bereid zich over te geven. Nieuwe troepenbewegingen? Hodza zet zijn titanenarbeid voort. In een onderhoud, dat de Fran- sche minister Bonnet gisteren met den Tsjechoslowaakschen gezant Osoesky heeft gehad, deelde de eer ste mede, dat het standpunt der Fransche en Engelsche regeeringen ten opzichte van Tsjechoslowakije, zooals dit bepaald is op de confe rentie te Londen, zooals dit doel treffend aan den dag is getreden kor ten tijd daarna tegen 21 Mei en zoo als het sinds dat tijdvak is geble ven, nog steeds ongewijzigd is. De beide regceringen volgen met de groot ste aandacht den gang der besprekingen der Tsjechoslowaaksche regeering ten aan zien van het nationaliteitenstatuut met den levendigen wonscli dat de spoedige be handeling en afkondiging daarvan dc ge- wenschte rust in centraal Europa zal bren gen. Nieuwe troepenbewegingen. De afgevaardigde Wollner van de Sudeten- duitsche partij heeft gisteren uit Rarlsbad aan minister-president Hodza een telegram gezonden, waarin hij zegt dat hij, ofschoon het Tsjechoslowaaksche persbureau nog pas enkele dagen geleden het bericht omtrent nieuwe troepenverplaatsingen tegengespro ken heeft, uit verschillende gebieden van zijn kiesdistrict Karlsbad de mededeeling heeft ontvangen, dat desondanks dergelijke maatregelen worden getroffen. Hodza confereert verder. Inmiddels gaat Hodza voort diverse be sprekingen te voeren over 't nationaliteiten statuut. Hij heeft de Engelsche gezant ont vangen en ook een delegatie van vier leden van het comité van overeenstemming der Poolsche partijen. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DB BILT SEINT» Verwachting: meest zwakke wind uit noordelijke tot oos telijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met wei nig of geen neerslag des nachts en in den ochtend', later gedeeletlijk bewolkt, droog en vrij warm weer. Verdere vooruitzichten: goed zo merweer. Paus hekelt opnieuw rassenleer „Overdreven nationalisme houdt op menschelijk te zijn." De Paus heeft een toespraak gericht tot 200 jeugdige geestelijken der Italiaansche Katholieke actie, waarbij hij zijn veroordee ling van de rassenleer uitsprak, zeggende: „Men zou waarlijk zeggen, dat men het ar tikel van het credo: „Credo in ecclesium ca- tholicam" heeft vergeten. „Katholiek en universeol", en niet ra cistisch, noch nationalistisch, noch separa tistisch, maar katholiek. Men moet den belangrijksten geest den geest des geloofs overal uitdra gen... maar gezegd moet worden, dat er iets verfoeilijks bestaat, n.1. die geest van separatisme, van over dreven nationalisme, die juist om dat hij niet christelijk is, ten slotte ook ophoudt menschelijk te zijn. Dit ook dient om voor u in het licht te stellen de volle waarde van de missie, die de kerk u toevertrouwt door u medewer kers aan de Katholieke actie te noemen. De Katholieke actie is feitelijk het leven der kerk, omdat zij het Katholieke leven is en er geen actie kan zijn zonder leven." Als Rusland niet terugtrekt, zal Japan nagaan of geweld moet worden gebruikt. Alle Japan- sehe stappen blijven vruchte loos. Russische oorlogsbodems stoomen op. Het roode leger met 400.000 man bij Mandsjoekwo Alle berichten over het mislukken van de onderhandelingen over het grensincident te Mandsjoekwo heb ben in Tokio, de Japansche hoofd stad een uiterst nerveuse stemming teweeggebracht. Men vreest het uit breken van een oorlog met Rusland, nog voor de oorlog met China is ge ëindigd. Hoe het zij, een verzoening met Moskou is zeer moeilijk, en Ja pan zal, terwille van zijn prestige niet anders kunnen doen, dan ge weld gebruiken, wanneer de Rus sen niet vrijwillig terugtrekken. Russische oorlogsbodems stoo men op. Uit Noord Korea wordt gemeld, dat vier Sovjetrussische troepentransport schepen zijn waargenomen, die troepen uit Wladiwostok naar de Possiet-baai brengen. Dc Possiet- baai is het punt aan de Russische kust, dat het dichtst bij de plaats van het grensinci dent ligt. De „Tokio Nitsji Nitjsi" verneemt uit Sisjin aan de Noordoostkust van Korea, dat te Wladiwostok 50.000 Russen van alle wa pens, in het bijzonder gemechaniseerde en gemotoriseerde eenheden, zijn aangekomen. Als buitenste gordel van verdediging moe ten aan de Oostgrens van Mandsjoekwo, tus- schcn Nikolsk aan de Oessoeri en Possict, duizenden kleine versterkte posten zijn ge bouwd, waar totaal 50.000 man zijn gele gerd, zoodat, in en om Wladiwostok in to taal 100.000 man liggen. Het blad schat de totale sterkte van het roode leger ten Oosten van het Baikalmecr op 400.000 man of twintig divisies. Ruim dertig Russische vleigtuigcn zijn ïn formatie vliegende de grens gepasseerd. Zij vlogen gistermorgen hoven Toengning, een stad in Mandsjoekwo aan de Oostelijke grens ondanks het feit, dat het op dat oogenblik zwaar regende. Dreigementen op Moskon invloed. geen Omtrent het onderhoud, dat de Japansche ambassadeur Sjigemitsoe gisteren met den volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinof heeft gehad, meldt men thans en kele nadere bijzonderheden. Sjige mitsoe zou volgens het Russische persbureau verklaard hebben dat, indien de Sovjet-Unie niet haar troepen zou terugtrekken uit het gebied van Hoentsjoen, Japan het gebruik van geweld zou moeten over wegen. Litwinof zou hierop hebben geantwoord, dat tegenover Moskou dreigementen geen succes hebben. Japansche kringen verklaren, dat men kan vreezen, dat Rusland gebruik zal ma ken van het incident in de eerste plaats om op dit oogenblik van Tokio de vaste toezegging te krijgen, dat Japan zich niet legen Rusland zal keeren na de Chineesche campagne en in de tweede plaats om een preventieven oorlog tegen Japan te be ginnen op het gunstige tegenwoordige oogen blik, ingeval Japan zou weigeren waarbor gen voor de toekomst te geven. Dezelfde kringen wijzen er echter op, dat Rusland zich vergissen zou, wanneer het op de volgzaamheid van Japan rekende door de ongunstige toestanden van het oogenblik voor de positie van Japan, voort vloeiende uit de mobilisatie van zijn legers cn zijn bedrijfsleven voor de Chineesche campagne, te overdrijven. Japanners trekken terng nit Zuid Sjansi. Naar het Chineesche telegraaf agentschap mededeelt hebben volgens een officieele verklaring de Chineezen op 19 Juli Wangts- jiang, de stad aan de Jangtse, tegenover Matang. heroverd en zijn zij thans bezig met de verdrijving der Japanneezen uit de omgeving. In het gebied ten westen van Kaifong be vinden zich geen Japansche troepen. In Zuidoostsjansi wordt fel gestreden op een front van 40 k.m. tusschen Hoema, Tsjoewo en Jitsjeng. NIEUW GRENSINCIDENT Uit Hsiking wordt melding gemaakt van een nieuw grensincident. Bij Soetasjan, ten oosten van Mantsjoelie, zouden Russische soldaten de grens hebben overschreden en een grenspatronille van Mandsjoekwo heb ben beschoten. Deze laatste beantwoordde 't vuur en nam een Rus gevangen. De Mandsjoekwosche grens-autoriteiten hebben last gegeven de grensbescherming te versterken*

Schager Courant | 1938 | | pagina 1