SEIZOEN OPRUIMING fa. SCHMALZ HAAR MAN Chauffeur-Monteur 'Caïdtotttf Uit Lanpdijk Anna Cornelia de Raai, voor alle scholen Trapman Ingezonden Heden overleed in Huize Westerlicht, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, geboren de Groot, in den ouderdom van ruim 71 jaar. Alkmaar: H. DE RAAT. Schagen: H. DE RAAT. N. DE RAAT— Schoorl. HERMAN. JAN. ANNEKE. Haarlem: A. J. G. DE RAAT. H. M. A. DE RAAT— Makkink. Alkmaar, 21 Juli 1938. Huize „Westerlicht". De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 25 Juli, op de gemeentebegraafplaats. Vertrek vanaf Huize „Westerlicht" n.m. twee uur. gevraagd aan „AURORA", OP MEER. Loon: Aanvang 20 k 22 gld. per week. Indiensttreding: Spoedig. Uitvoerige sollicitaties in te zenden aan het kantoor van „Aurora" vóór 27 Juli a.s. Geen persoonlijk bezoek. Eenige en algemcene kennisgeving. Heden overleed, na een korte ongesteldheid, onze lieve Moeder en Grootmoeder, Trijntje de Jong, Wed. van P. Timmerman, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Uit aller naam, P. TIMMERMAN. Scliagcn, 21 Juli 1938. Iloggevecnslraat. Teraardebestelling op Maandag 25 Juli a.s., n.m. 2 uur, op de Alge meen? Begraafplaats te Schagcn. in Boekhandel ONZE SLAAT IN: door de geweldige Koopies en - op alle courante artikelen 10 pet. Korting Ook voor Meubelen 2.» ÏOOO KOOPJES in onze Seizoen-Opruiming HOLTAP KARPET O 40 12 els i 16 els 5.38 HAND WEEF GORDIJNEN per paar RANDBONT voor de keuken. Een partij Fabriekslappen. Alle y kleuren, van 20 nu per meter. WIT KATOEN 90 cm breed J per meter i i JAEGER FLANEL 70 c.m. breed per meter GERSTE KORREL THEEDOEK partij aanbieding |C 65 X 65 enz. enz enz. „DE BIJENKORF", Spoorstraat, hoek Koningstraat (Den Helder) Gevraagd, tegen 25 Juli: SLAGERSLEERLING, bij J. M. K W E L D A M, Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij, Schagen Biedt zich aan: NET MEISJE als huishoudster, bij heer alleen of klein gezin. Brieven: Mej. N. BAKKER, St. Maartensvlot- brug D 8-4. PE REGELING VOOR HET VEILEN VAN GOEDGEKEURDE POTERS. De Prov. Commissie uit de Veilin gen in N.Holland heeft ingevolge 't besluit van de vergadering van 14 Juni j.1. een regeling voor het vei len van goedgekeurde pootaardap- pelen vastgesteld. Herinnerd wordt aan het in overleg met standsorganisaties genomen besluit om voor de goedgekeurde pootaardappelen dit jaar slechts minimumprijzen te stellen, ^el- Ie gelijk zijn aan de garantieprijzen van dc Ncd. Groenten en Fruit Centrale en verder niet prijsregelënd op te treden. Daar deze garantieprijzen thans bekend zija, kunnen de veilingen de gelegenheid tot, het veilen van goedgekeurde poters nu, openstellen. Daarbij dienen de volgende voorwaarden in acht te worden genomen: Het veilen geschiedt w&'t betreft kwaliteit en maat. in overeenstemming met dc dooi de N.A.K. gestelde voorschriften onder me- (ledecling van de door de N.A.K. toegekende keuiingsletter. Het vormen van verkoop- combinaties verdient aanbeveling. De par tijen kunnen en bVoc of afzonderlijk geveild •worden, doch wevrden geacht niet verkocht 1e zijn, indien ze dc hierna genoemde mi nimumprijzen niet opbrengen. Dc minimum prijzen zijn voor A f 4.20, B f 4.—, en C f 3.80 per 100 Kg. Op den dag der veiling moet 20 pet. der Loopsom door den koopcr worden gestort ten kantore van den betaalmeester. De vei lingen kunnen deze 20 pet. voor eigen risico aan den verkoopcr als voorschot vcrleencn pe verrekening van de gestorte 20 pet. ge- scheldt bij elke verlading. De levering gc- schcidt, wanneer niet uitdrukkelijk anders is "bepaald in het tijdvak van 1 Aug. tot 15 Odoher, franco veilingterrein. Voor Eerstelingen gaat het bewaarloon in «p 15 October. Er wordt 2 cent per werk dag en pet' 100 kg. gerekend. De soorten ideaal en Bintjes, zijn vrij tot 21 October. Tan 21 October tot 1 November wordt steeds 18 cent per 100 Kg. berekend, ook wanneer de partij slechts een dag later wordt ont vangen. Na 1 November wordt 2 cent per werkdag en per 100 kg. gerekend. Dc Eerstelingen moeten op 1 November <le Bintjes en Ideaal op 15 November ontvan gen zijn of moet de hoeveelheid worden vastgesteld en betaald, tenzij tusschen koo pcr en verkooper een aan de goedkeuring van het veilingsbestuur onderworpen an der aecoord wordt getroffen. De. kosten van certificaat cn plombecring zijn voor reke ning van den kooper. Bij onvoorziene omstandigheden wordt .voor drielingen een speling van 10 van de verkochte hoeveelheid naar boven en be- r.eden toegestaan. Voor dc groote en mid- 'dclgrootc is de levering van de juiste ver- Ivochte hoeveelheid verplicht, behoudens lorce majeure. Voor den verkoop van teler aan teler is het mogelijk administratief te veilen, doch uitsluitend voor die partijen, welke op con trole-bewijs van de NAK worden verkocht. Ingeval van overtreding van de voorschrif ten van het verplicht veilen of van dc in verband daarmee vastgestelde regeling kan den overtreder door de veiling ten behoeve van de kas der verceniging een boete wor den opgelegd van f 1.per 100 Kg. voor elke hoeveelheid aardappelen welke niet volgens de voorschriften is verkocht. Dc veilingen worden verzocht de mini mumprijzen streng te handhaven cn zoodra blijkt, dat men deze tracht te ontduiken, mededeeling te doen aan de Prov. Commis sie. De veilingen zullen worden gehouden op Maandag, Dinsdag en Woensdag te Noord- schanvoude, Donderdag, Vrijdag cn Zater dag te Broek op Langen dijk en Dinsdag en Donderdag te Wjirmenhuizen. BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING. A.s. Zondag K.F.C. 1Stormvo gels I, voorafgegaan door Ber gen 1—Alcm. Victrix combinatie. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld, komen a.s. Zondag de twee sterke eerste klassers K.F.C. en Storm vogels op het terrein der Berger Sportver eniging „Bergen" een wedstrijd spelen. Aangezien zoowel de club uit dc Koog als die uit IJmuiden de toezegging hebben ge daan een zoo sterk mogelijk elftal in het veld te brengen, zal het zeker aan de noo- dige spanning niet ontbreken en zal men kunnen genieten van ccn goeden eerste- klasse wedstrijd. Ook de voorwedstrijd tusschen Bergen I (4e klasse K.N.V.B.) een een Alcmaria Vixtrix Combinatie, bestaande uit spelers van het eerste, tweede en derde elftal zal ongetwijfeld de moeite waard zijn. Het zal ons vooral benieuwen hoe de clric Egmon- dors Dekker, Slot en Visser het in de .voorhoede doen. Ais het weer meewerkt, dan gelooven wij, dat het Zondagmiddag storm zal loopen op het aan den Kerkedijlt gelegen BSV-terrein! Bergen komt in den voorwedstrijd met heit volgende elftal uit: J. Halff (doel); P. Beeldman en A. Ur- hanus (achter); J. Ludding, C. Koster en J- Tuyn (midden); H. Plomp, A. v. d. Berg, IJ. Dekker, T. Slot en H. Visser (voor). PIANO- EN DANSAVOND. Gerard Hengeveld en Ankle Heu- kers met haar groep in de Rus tende Jager. Het begin was inderdaad niet zécr hoop vol. De Conbradans van Beethoven, uitge voerd door. de groep van Ankie Heukers was daarvoor te simpel van opzet en te slordig van afwerking. Veel maatvastheid zat er riet in. Waarom moest tot overmaat \ra,n de begeleiding geschieden op een rammelende piano, die zeker betere dagen heeft, gekend? Dit het uitgebreide programma kunnen ™j slechts eenige grepen doen en wij noe men dan de nummers welke ons wel het moest hebben getroffen. Voor de pauze was 'ot „Winkelend Meisje" van Mayal zeker "ct beste. Daar zat uitdrukking cn schalks- •eia m. Ook het begin van „De Toegewijde", oen devote dans van Blancafort was zeer AL de R. Ik denk dat Ds. Eikema in zijn afscheids preek j.1. Zondag in de Hcrv. Kerk te Scha gen zich vergist heeft of althans zijn talrij ke toehoorders niet heelemaal juist heeft voor'gelicht. Sijbrand Jansz was Predikant te Schagen van 1560 tot 1567. Na zijn overgang tot het Protestantisme werd hij in de Zijp gevangen genomen, naar 's Graven'hage gebracht, daar ter dood ver oordeeld en na eerst geworgd te zijn op den brandstapel verbrand. Dq 30 Mei 1570 Hij is dus niet de vuurdood gestorven. Ilij was de eerste Predikant die na de, over gang der Kerk als zoodanig dienst deed. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, C. BIJPOST Kz. Oud lid van de Kerkeraad te Schagen». Broek op Langendijk, 20 Juli 1938. verdienstelijk, terwijl de vroolijke „Schu- berfiana" van een lieflijke bekoring was. Na de pauze heeft de dansgroep zich in derdaad schitterend gerehabiliteerd. De suite van Oud-Fransche dansen was een ballet, dat er zijn mocht cn was tot in de puntjes verzorgd. De hoogtepunten van den avond waren voor ons de soli van Gerard Hengeveld aan den vleugel. Door zijn uitstekende techniek, zijn gevoelvolle voordracht cn zijn kalme beheersching, heeft de pianist zich doen kennen als een kunstenaar van klasse. Jammer, dat dc vleugel, vooral bij het fortissimo, wat te rauw klonk. De zaal van de Rustende Jager was uit stekend bezet en aan applaus, na ieder nummer, heeft het zoowel den pianist als ook de danseresessen niet ontbroken. Jam mer dat er menschen waren, die tijdens een solo van Gerard Hengeveld, zich geroepen voelden een consumptie te bestellen. Had den zij niet tot de pauze kunnen wachten? Het is maar een vraag, ziet U! ALKMAAP. TOELATINGSEXAMEN R.H.B.S. Tot de eerste klasse der RHBS alhier zijn o.m. toegelaten: Mej. G. M. van den Abeele Oudkarspel, H. Dokter Heerhugo- waard, C. G. Donia, Warmenhuizen, Ae. He. Eikema, voorheen te Schagcn, IJ. Elders, Bergen; H. P. Koster Schagen; J. G. Mel- chior, Kolhorn; A. N. Prijs, Noordscharwou- rie; C. Schoorl, Barsingerhom; P. Slot Noord Scharwoude, Je. Eh. van der Spiegel, Ber gen; C. J. Tuinman, Schagen, E. A. M. Ma- rijn, Bergen, F. J. Wijand, Bergen, C. K. Kloosterboer, St. Pancras. Toegelaten tot de tweede klasse: H. C. Wardenaar; tot de derde klasse. L. Slot; tot de klasse A 4: J. du Bois C. W. de Vries en Aa. Ca. Wa. van Heelsbergen. BAPSJNGEPHOPN Herhalingsoefeningen. ,Aan den dienstplichtige der lichting 1927 uit deze gemeente is door den Minister van Defensie uitstel van opkomst voor her halingsoefeningen verleend tot een nader te bepalen datum in 1939. Gemeenterekening 1936 De rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1936 is door H.H Gedeputeerde Staten van Noord holland vastgesteld. Gunning schoolgebouw. De bouw van een O.L. School en een gym nastieklokaal te Barsingerhom is door B. en W. gegund als volgt: perceel A: in massa, zonder glas»- en verf werken aan K. Klaver J. Molenaar te Koedijk voor f24980. perceel B: glas- en verf werken aan J. Blom en J. Klomp te Barsingerhom voor f1038.25. Oni koAi uMhaat: Oorspronkelijke vertelling door Jac. Roelofs Met een volgeboekte eerste klas had de „rvrakatau" de thuisreis aangevangen. Ze was nog maar goed en wel van Sabang vertrokken de inwoners van het luxe-dorp hadden dus nog niet veel gelegenheid tot on derlinge kennismaking gehad of iedereen was er in zijn hart van overtuigd: die mijn heer van Spinweben, dat was nu pas een model-echtgenoot. En werkelijk hij was ook een model. Een verschijning, die opviel. En meer nog hij vormde met zijri vrouw wat men zoo in de wandeling een prachtig paar pleegt te noe men. Zijn slanke gestalte aet lange mat- bleeke gezicht de donkere oogen, soms geestig spottend schitterend, doch meest een fonkelend heerschen, uitstralend achter de glimmende hoornomrande brilleglazen het zwarte, eenigszins spaarzame haar boven het hooge voorhoofd dat alles gepaard gaande met een onberispelijk verzorgd uiterlijk, maakte dat men hem moest opmerken. Ook zij was slank. Doch haar type vormde een scherp contrast met het zijne. Het don kerblonde haar droeg ze in lange golven naar achter gekamd het eindigde in een wrong, laag in den hals, het smalle, klare voorhoofd geheel vrijlatend. De eenigszins diep liggende heldere oogen drukten vrouwelijke kracht uit, met een warmen donkeren ondertoon. De fijngevormde neus en mond, met de in een teer boogje even vooruitspringende, bovenlip duidden op vrouwelijke zachtheid. Maar Je lichte spanning der mondhoeken, welke on merkbaar overvloeide in de ronding der kin, ontnam er alle weekheid aan. Van Spinweben was matineus. In alle vroegte als de matrozen nog aan het dek- wasschen waren wandelde hjj iederen dag in gedachten verzonken op het promenade dek heen en weer. Een enkele keer begaf hij zich dan naar de radiohut en verzond eenige Z1JPB Burgerlijke stand van 15 t.m. 21 Juli 1938. Geboren: Tini. d. v. Pieter Dekker en An na Cornelia Witlok. Anna Agatha, d. v. Klaas Brak cn Geertje Swan. Cornelis, z. v. Pieter Nierop en Marie Keetman. Ondertrouwd: Jacobus Johannes Vendel, 28 jr., onderwijzer cn Anna de Wit, 22 jr., beiden te Zijpe. Getrouwd: Cornelis Willem Hoogeboom, 24 jr., chauffeur, te Bergen, N.H. en Ariaan- tje Geeriruida de Waard, 23 jr. te Zijpe. Overleden: Geene. MARKTOVERZICHT. Door den hoogjen vraagprijs voor de vette okcien was volgens de slagers de handel in de vroegte iets trekkend, maar om half negen ongeveer was zoo goed als alles ver kocht; de handel was dus vrij goed. Bui tengewoon zware koeien waren er niet aan gevoerd; de hoogste noteering was f260. Dit beest is verkocht voor den handel. Voor de beste koeien die werden gekochht voor den slacht werd in gros 35 ct. betaald. De handel' in kalfkoeien was goed en waren dan ok weer pracht koeien aange voerd. De handel in geldkoeien was stug volgens dc kooplui, moest er meer gras ko men. Nuchtere kalven als altijd duur cn vlug verkocht. Van fokkalvcn deze keer telegrammen. Hij had het nuttige met het aangename weten te vereenigen. Als ge schenk namelijk ter gelegenheid van den eersten verjaardag van hun huwelijk mocht zijn vrouw de zakenreis, welke hem naar Noord-Amerika en over den Pacific naar Oost-Azië en Nederlandscli-Indië voerde, meemaken. Nu waren ze w«er op de terugreis naar Holland. Rf us vroegtijdig kwam ook zijn vrouw iederen morgen aan dek. Dan gingen ze samen ontbijten. Aan taf-:1 dwaalde menige blik naar het jonge paar. Hij was een en al attentie voor zijn vrouw. De heerlijkste scho teltjes zocht hij voor haar uit. Zij moest dit eens probeeren en dat eens proeven. Zii mocht niet te veel drinken, want drinken bevorderde de zeeziekte. Of zij geen hinder had van den luchtstroom, vroeg hij, haar, wanneer de ven tilatoren draaiden. En wanneer deze een ander maal eens stilstonden, informeerde hij drin gend of de warmte haar niet bedrukte. In één woord hjj hulde haar in een teer net van de liefderijkste zorgen. En al die zorgen aanvaardde zij met een lichten hoofdknik en een flauw glimlachje. Na het ontbijt gingen ze aan dek zochten hun vaste hoekje op, beschut tegen ieder vlaagje wind. Beladen met tijdschriften en boeken reiskussens en plaids onder den arm e-1 haar sjaal of mantel over den schouder dragend, volgde hij haar. Eindelijk' zat zij dan naar zijn zin als een diva tusschen de kussens en een plaid over de voeten. De tijschriften naast zich op een tafeltje. Dan kon hij haar lang aanzien. De donkere oogen vreemd fonkelend achter de brilleglazen Een glimlach om den mond. Met dien blik om vatte hij dan haar geheele wezen. En ook dit alles aanvaardde zij met dat flauwe, nauw merkbare glimlachje. Vele vrouwenoogen sloegen hem dan heime lijk gade. En met.een tikje jalouzie in het hart dwaalden die oogen dan naar den eigen, zich van geen kwaad bewusten echtvriend, die met andere mannen, al rookend en pratend het dek op en neer liep, of naast haar in een dekstoel zat verdiept in krant of tijdschrift. M'n hemel, beefde het dan in menig vrouwenhart, hoe is het mogelijk, dat die vrouw dat alles met zoo'n niets zeggend glimlachje op nemen kan. Ik zou stralen. Ik zou oneindig gelukkig zyn, wanneer mijn man zoo voor me zou zijn. Ja, hij was vol attenties In Singapore, geen noteering. Jonge vette schapen tot f24 handel stug. Magere schapen tot f21.han del zeer matig, Lammen voor den dood wer den niet gekocht. Voor 't leven, handel stug, hoogste noteering f12. De oude slachtschapen golden niet meer dan de jongen, tot f 24, handel hetzelfde. Bokken en geiten handel goed. Er was een tamelijke aanvoer van vette varkens, do hoogste noteering was 2S*A ets., dat was bij andere markten vergeleken lang niet mis. De handel in biggen was matig. 7- wecksche biggen 1417 gld. 12-wecksche 17 tot 22 gld. Op de kippenmarkt als van ouds. Daar is de handel altijd goed. Waarom komt daar toch niet meer goed? Door dc luxe paardenmarkt was er aardig bezoek. Overigens was het meer een gewone hooi- markt. (Wanneer zal die hooitijd weer ach ter den rug zijn?) Aangevoerd op de paar denmarkt 70 stuks. l'/i jarige paarden 200240; 2'A jarige 210400; rijtuigpaarden 300500; veulen 220450; slachtpaarden 110300; hitten 100300. handel matig. ONFORTUINLIJKE RIT. Van den bierwagen van de fa. dc Nijs, be stuurd door den heer S., vielen gistermiddag op den hoek Kanaalstraatweg naar De Halen een viertal kisten hier. Twee cn zes tig flcschjes met gerstenat gingen verloren. BURGERLIJKE STAND. Overleden: Trijntje de Jongh, oud zes en zeventig jaren, weduwe van Pieter Timmer man. POLITIE. Gevonden: ecii motor-slobkous, een cein tuur en een bril in etui. Verloren: een gouden collier. fluisterde men ,was bij aankomst een groot bloemstuk voor haar aan boord bezorgd. Hij moest dat telegrafisch besteld hebben. In Sabang had men gezien, hoe zij omringd was geweest door irilandsche juweliers en zij had mogen kiezen uit de gouden schatten van ^.tjeh. En dat alles al die zorgen; al die kleine en groote attenties al dat frjne aan voelen en begrijpen van een vrouwenziel dat alles scheen haar niet meer da een van zelfsprekend iets te zijn. Onbegrijpelijk. Soms ook kwamen zij op de dansavonden, welke eenige malen per week gegeven werden In het begin verzochten andere heeren haar dikwijls om een dans. Steeds weigerde zij echter zij danste uitsluitend met haar man. Tenslotte gaf men het op. Haar man is zeker jaloersch, oordeelde men. 's Middags lagen de dekken van het schip verlaten. Ieder rustte dan, of sliep in de half donkere hut. Dat waren de eenige uren van den geheelen dag. dat men de jonge mevrouw van Spinweben alleen aan dek kon zien. Iederen middag, steeds weer, ging zij dan naar het kinderdek, waar de kleuterpassa giers onder de veilige hoede van een kin derjuffrouw aan het spelen en ravotten waren Dan zette zich de jonge vrouw in een der dek- stoelen. Altijd weer dwaalde haar blik naar de stoeiende en buitelende kinderschaar. Luister de zij naar de helle, klaterende kinderstemmen. R:~p zij zoo'n kleine rakker tot zich en streelde haar slanke koele hand het verhitte gezichtje. Dat waren de e nige aren van den geheelen langei dag, dat er een lichten blos op haar wangen lag. Zekeren üddar "■wam de jons"e vrouw het kinderdek op zij droeg een dik boek met gekleurden oms.ag in de hand. Op haar gewone plaatsje zette zij zich neer. Het boek scheen geheel nieuw voor haar te zijn, want lang en aandachtig bekeek zij de bandteekening. Dan legde zij het werk op de knieën en sloeg het langzaam open. Naa3t het titelblad kleurde fel een groote plaat. Plotseling rukte zij, als het ware, het boek naar zich toe. Scheen alles om zich heen te vergeten en geheel in beslag genomen te zijn door hetgeen ze aanschouwde. Groot staar1 en haar oogen naar de gekleurde plaat. Dan op kijkend verloor zich haar blik in de ruimte. Krampachtig hield zij de rechterhand tegen de borst gedrukt als had zij een doodelijken steek in het hart ontvangen. Met een ruk BEGROOTING 1938 GOEDGEKEURD. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1938 is goedgekeurd van Gedeputeerde Sta ten terug ontvangen. VERGUNNING LOTERIJ. Aan het Bestuur van de Schager Operette- Vereeniging en het Bestuur van de Ned. Herv. Vrouwenclub is door B. en W. ver gunning verleend tot het aanleggen en hou den van een verloting. Het aantal loten voor de eerstgenoemde bedraagt 1000 a 25 cent en voor de laatstgenoemde 2000 a 25 cent. BOUWVERGUNNING. Aan S. van Druncn te Sint Maarten is vergunning verleend tot verbouw van den voorgevel van zijn perceel in de Hoep (het aanbrengen van winkelramen). NIEUWE U.L.O.-CURSUS. Tot den nieuwen cursus der ULO-school zijn toegelaten 30 leerlingen, waarvan één na examen. TWEE SUCCESFILMS IN THEATER ROYAL. Theater Royal presenteert vanaf Zater dag a.s. twee sensationcelc films, „De Zwer ver der Zee", en het lachsucces: „O, Dok ter!" In de eerste rolprent vieren zeemans- romantiek, avontuur, muiterij en liefde hoogtij en in de tweede komen zulke onge looflijk-komische situaties voor, dat men het uitschatert. Een zeer amusant programma. GESLAAGD. Geslaagd aan de Universiteit te Leuven onze plaatsgenoot de heer Jos. Timmer mans voor het candidaatscxamen sociale en politieke wetenschappen. stond zij op het boek viel met een slag aan dek, liep naar de reeling. Haar handen om klemden den houten bovenkant. Het hoofd als in felle pijn geheven de armen stijf gedrukt tegen het krampachtig gestrekte lichaam stond zij daar als een verstarde, gemartelde godin en staarde staarde in de oneindigheid van den Oceaan. Het boek lag, opengeslagen bij het titelblad op het dek. Oostersche vrouwen was de titel van het lijvige werk. De gekleurde plaat stelde een oostersch vertrek qpor - een zaal. De handen waren met zielsverrukker.de tafe- reelen beschilderd hooge marmeren zuilen droegen het blauw-gouden plafond. Een weelde aan kostbare tapijten tooverde een Jnsverwar- rende rijkdom van kostelijke reukwerken. Groote, bijna manshooge vazen droegen een oneindige vormvolmaaktheid in zich. Het ge beeldhouwde, donkere hout der rijke meubel stukken was als verstarde bladeren en bloe menpracht. En te midden van die zinsverrukkende, ziels- begoochelende veelkleurigheid en harmonie van lijnen, zat als op een troon van jijden kussens...... een vrouw. De oogen staarden in glanzende verstijving als in een grenzelooze ledigheid. Haar mond was een eeuwige glimlftch. Als een doorzichtge wolk omzweefde haar de vederlichte weekheid van haar kleed. Waarin als een bloem de wondere blanke schoonheid van haar lichaam straalde. Slavin nen knielden aan haar voeten. In hun handen glansden gouden schalen, waarop de streelende zoetheid van hun uitgezochte lekkernijen lokte. In het midden van den diepen achtergrond straalde, omlijst door zware, neergolvende draperieën, het blanke venster. Maar, als een vuistslag trof net, in de blanke reinheid van het licht had een afzichtelijke reuzenspin haar web geweven. Een web van zware, ijzeren tralies sloot dat venster af. En voor die tra lies donkerde de silhouet van een mansfiguur een schildwacht het geweer bij den voet met opgeplante, spitse bajonet. Nog altijd stond de blonde vrouw aan de verschansing. De oogen wijdopen in een fol terend begrijpen, verloren in de blauwe wijdheid van den hemel, waartegen fel de blanke zuiverheid van kleine wolkjes straalde. Een zeevogel wiekte zwevend langs het schip Kringde omhoog in die blauwe oneindigheid.... omhoog in de vrijheid... Zij staarde hem na.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3